De nieuwe katholieke school in Wieringerwerf Hogere omzetten detail handel in Juli 1952 141 jongelui slaagden voor zwemdiploma's Géén belangrijkestijgingen van katoenprijs op komst Postdienst met raketten in voorbereiding 26 Sept. herdenkt Friesland s!ag bij Warns in 1345 Eindelijk volwaardige huisvesting Huwelijksgeluk Jongetje kreeg zware brandwonden Plechtigheid op het Rode Klif Op het slechte pad Sensatieberichten weersproken Neher: alleen economische onmogelijkheid mag technische vooruitgang remmen WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1952 PAGINA 5 WIERINGERWERF. Op Woensdag 17 September is voor de parochie van Wieringermeer weer een mijlpaal in de ontwikke lingsgeschiedenis bereikt, omdat dan de nieuwe eigen lagere school plechtig zal worden ingewijd. Dit moderne solied op getrokken bouwwerk in de nabijheid van het kerkgebouw is voor de talrijke kinderen der parochie, mitsgaders voor de leerkrachten, vergeleken bij de volstrekt ondoelmatige, on gezonde en trieste barak op de Terp een ontzaglijke ver betering die moeilijk hoog genoeg gewaardeerd kan worden. Voor alle niet Wieringermeer- ders is de stand van zaken met betrekking tot het onderwijs iet wat onoverzichtelijk, zodat het uitermate gewenst is enige bij zonderheden te releveren. Toen in 1932 het onderwijs in Wieringermeer een aanvang nam, werkten alle richtingen uit de bevolking samen voor de stich ting en instandhouding van zgn. „Wieringermeerscholen". Wegens het steeds groeiende aantal in woners steeg ook het getal Wie ringermeerscholen voortdurend. Dit duurde tot 1938, toen de ge reformeerden e.d. de samenwer king in de stichting Wieringer meerscholen beëindigden en over gingen tot het bouwen en exploi teren van Christelijke scholen; in elk dorp 1. De katholieke kinde ren bleven echter tot na de oor log les ontvangen op de Wierin germeerscholen. In de oorlog, juister gezegd in 1942, nam Bur gemeester Loggers het initiatief tot het stichten van een ULO school te Wieringerwerf. Na de inundatie moesten al deze scho len weer worden herbouwd. Aangezien echter alleen 4 klas- sige schoolgebouwen mochten verrijzen en het aantal leerlin gen dermate was gestegen dat 6 of 7 leerkrachten per school moesten worden aangesteld, zo dat een deel der kinderen les moest ontvangen in allerlei pro visorisch ingerichte ruimten, werd het tijdstip rijp geacht om over te gaan tot het stichten van eigen R.K. scholen. Immers als er toch geïnvesteerd zou moeten worden voor extra „Wieringer- meerlokalen" kon men evengoed de R.K. scholen bouwen die er op de duur toch zouden moeten ko men. In 1948 had Pastoor Lange- dijk reeds een R.K. schoolver eniging opgericht die in Sloot- dorp al direct vruchtbaar werk kon doen omdat voor dat dorp volume voor het bouwen van een nieuwe Finse school beschikbaar kwam. Deze, de Pius X school, werd reeds in November 1949 opgeleverd en in gebruik geno men. Wegens het betrekkelijk klei ne aantal R.K. Leerlingen te Middenmeer werd daar de sa menwerking in de Wieringer- meerschool nog voortgezet, doch voor Wieringerwerf kon de split sing alleen gerealiseerd worden als gebruik gemaakt werd van de houten barak op de Terp, waarin eerder o.a. ook de ULO gehuisvest was geweest. De barak op de Terp zou eigenlijk bijna overal ge schikt voor geweest zijn, be halve om er schoolkinderen in te gaan onderwijzen. Voor de kin deren, de leerkrachten en de ouders is die barak een obsessie geworden. In de regenperiode was het wegens de dikke laag modder alleen maar mogelijk droogvoets binnen te komen als iedereen laarzen droeg. In de winter waren de lage slecht ver lichte lokalen bijna niet te ver warmen, en in de zomer onge nietbaar heet. Ging het raam open dan „trok" het, en hield men dat dicht dan smoorde men haast. Laag, smal, tochtig, en naargeestig, waren de bijvoege- lijke naamwoorden. Schoolver eniging èn gemeentebestuur heb ben van alles geprobeerd om met bekwamen spoed een eigen R.K. school te kunnen bouwen, maar BOEKENHOEKIE Als een keten is het menselijk geslacht en ieder jong bruids paar, dat voor het altaar zijn wederzijdse leven voor altijd te zamen bindt, is een schakel daarin, hecht en onverbrekelijk Het is telkens iets groots en verhevens als twee jonge men sen elkander voor God eeuwig trouw beloven. Het huwelijk, in Christus gesloten en daarom de levende, sacramenteel-werkelijke afbeelding van het Verbond tus sen Hem en de Kerk. staat met zijn beide andere goederen, de wederzijdse trouw en het kind. in de volle glans van zijn schoon geluk dat ieder bruidsnaar onver zettelijk zal bekoren. Het moet een onvergetelijke indruk maken als de Paus iedere Woensdag de bruidsparen ont vangt en hun met al de diene gloed van ziin levenswarm woord, met het gewicht van ziin gezag en de wijsheid van zijn inzicht in de dingen spreekt over de zin en betekenis van hun pas gesloten huwelijk. Zijn toespraken hebben een weergaloze faam: Paus Pius XII is een uitzonderlijk begena digd spreker, vooral dan ook als hu de gelegenheid heeft ziin ge dachten en vermaningen te geven omtrent het huwelijk. Door de goede zorgen van de Nederlandse Bisschop te Rome. Mgr. Dr. Jan Olav Smit, zijn een nieuwe serie van deze pauselijke toespraken in het .Nederlands vertaald en weer bij Romen en Zonen te Roermond verschenen onder de titel „Huwelijksgeluk". Het is of de eerbied-afdwingende witte gestalte van de H. Vader nu zelf in ons Nederland aanwe zig is en tot alle jonge mensen die zich verloven of hun huwe- lnk sluiten zijn indruk-wekkend woord richt. Met aangrijpende welsprekendheid en grote rijk dom van gedachten spreekt hii tot hen over de heerlijke schoon heid van hun huwelijksgeluk. Dit boek is voor verloofden en tong-gehuwden een van de mooi ste geschenken waar men hen bin mee kan maken en waar zij voor hun hele verdere leven iets waardevols aan hebben. BIBLIOTHECARIS de in de jaren '49, '50 en '51 kwistig rondgestrooide „bouw- stoppen" torpedeerden elk op stapel gezet plan. Op een goede morgen vernam de heer Span jaard, secretaris van de school vereniging echter dat er ergens geen gebruik gemaakt zou wor den van een school-volume. Spoorslags toog het schoolbestuur vergezeld van het gemeente bestuur naar Haarlem om over schrijving te bepleiten. Die opzet gelukte tenslotte maar er werd wéér een bouwstop afgekondigd die de zaak in de soep liet lopen. Daarna zou die nieuwe school niet duurder dan f75000 mogen kosten. Dus bezuinigen op het plan, en jawel na hernieuwd overleg ging Haarlem met de iets hogere aanneemsom accoord. Op 25 Febr. begon de aannemers firma Kuin te Opmeer onder leiding van architectenbureau Vlaming en Martens te bouwen. De nieuwe school Het werk vorderde zeer voor spoedig. Toen architect Vlaming Sr. overleed bleek diens zoon in staat om zich zo snel in te wer ken, dat alles normaal voort kon blijven gaan. Het bleek zelfs mo gelijk om de school in nog geen 7 maanden op te leveren. En al diende de zomervacantie dan met 10 dagen verlengd te wor den, men achtte het beter om nu direct maar te beginnen in de nieuwe school, dan eerst nog weer naar de Terp te tuinen. Het is een mooi maar eenvoudig bouwwerk van het traditionele type geworden. Dus met een nor male kap, afgedekt met pannen en ramen aan één kant: de zuid zijde. Het is een der weinige scholen waar ook de speelplaats aan de zuidkant is gehouden, en die omgeven door reeds flink opgaande mooie beplantingen. Een bijzonder snufje is wel de centrale verwarming die in deze school is aangelegd. Dit is n.l. de tweede school in Nederland waar een centrale verwarming van het „Vroling-systeem" is aan gelegd. Bij deze verwarming zal men tevergeefs naar radiatetiren e.d. zoeken, want ze komen er niet bij te pas. De verwarming geschiedt vanuit het ketelhuis rechtstreeks via een eenvoudig maar doeltreffend net van warme lucht buizen, terwijl de koude lucht bij de vloeren wordt weg gezogen. Op deze wijze wordt niet alleen een prima verwar ming doch tegelijkertijd ook een prima luchtverversing bewerk stelligd. Wegens de omvang en con structie van de opgestelde cen trale kachel bleek het echter wel nodig om de verwarmingskel der aanzienlijk hoger te maken dan aanvankelijk het plan was. Het lesgeven en nemen moet in de fris door Kamp geschil derde lokalen een waar genoegen zijn. Het schoolhoofd de heer J P. Burger heeft de beschikking gekregen over een gebouw dat aan de allerhoogste eisen vol doet mede ook wegens de aan wezigheid van een hoofdenkamer en een ruime leermiddelenberg ruimte. Wel is het jammer dat géén toestemming gegeven is om er meteen een naai- tevens over blijflokaal aan vast te bouwen. Zoiets is hier beslist nodig. Maar wegens de gewichtige financiële problemen waarmede de Wierin germeer voorshands te kampen zal heb,ben, blijft dit wel tot de vrome wensen behoren. En vol gens de door B. en W. aanvaarde prognose omtrent de bevolkings toename, zal het bouwen van een aanvullend leslokaal voorlopig nog niet urgent worden geacht. En de lichamelijke opvoeding? zal men vragen. Het is de bedoe ling dat straks gymnastiekonder wijs gegeven wordt in de cen trale gymnastiekzaal die eerlang in Wieringerwerf zal verrijzen. In dat opzicht levende wensen zullen dus ook stellig worden vervuld. In elk geval zijn de Parochia nen van Wieringerwerf al uiter mate blij met de mogelijkheden die de nieuwe school biedt. En het feestvertoon van Woensdag 17 September zal zulks wellicht voldoende illustreren. Liquidatie organisaties-Woltersom Blijkens een publicatie in de Nederlandse Staatscourant van 9 September 1952, wordt bij be schikking van de minister van Economische Zaken met ingang van 9 October 1952 opgeheven de vakgroep paramentenateliers. VERLENGING CONTRACT TUSSEN ENGELAND EN NEDERLAND Over levering van spek LONDEN, 9 Sept. (A.P.) - Groot Brittannië heeft onderhan delingen geopend over een nieuw contract voor de aankoop van spek in Nederland, aldus is van daag bekend gemaakt door een zegsman van het Britse ministerie van Voedselvoorziening. Het laatste contract voorzag in de le vering van 35.000 ton spek en men neemt aan dat Nederland aan het eind van deze maand aan deze verplichtingen voldaan zal hebben. Indonesiche consul-generaal te San Francisco SAN FRANCISCO, 9 Septem ber (Aneta) Abdoel Hamid, de eerste Indonesische consul in San Francisco is gisteren in San Fran cisco aangekomen, waar hij een nieuw consulaat zal openen. Dit is het eerste consulaire bureau Piloot uit vliegtuig gesprongen WEYMOUTH (Engeland) 9 Sept. (A.P.) Een piloot van de R.A.F. is vandaag boven het Engelse Kanaal uit een Meteor- straalvliegtuig gesprongen. De piloot, die ongedeerd was, werd opgepikt door het 20 ton metende Britse motofschip „Di ligence." Het vliegtuig zou on geveer 50 kilometer ten Zuid- Westen van Portland Bill in het water terecht zijn gekomen. Wat de piloot er toe bracht uit ziin toestel te springen werd door de R.A.F. nog niet bekend gemaakt. EERSTE BONDSVERGADERING WERKNEMENDE MIDDENSTAND Pater mr. dr. Keulemans komt spreken ZWOLLE Zoals reeds ge meld, zal op Zondag 28 Septem ber a.s. in Zwolle de Bondsver gadering van de Aartsdiocesane Bond voor de R.K. Werknemen- de middenstand worden gehou den. Dit is de eerste Bondsver gadering, die deze bond na de oprichting in October 1950 zal honden. Als gevolg daarvan prij ken o.m. op de agenda de vast stelling van een huishoudelijk reglement, een voorstel tot uit breiding van het bestuur en een bestuursverkiezing. Ook ver schillende voorstellen van afde lingen, die getuigen van mede leven met de organisatie, zullen in behandeling komen. Een hoog tepunt op 'deze vergadering zal blijken te worden een inleiding van pater mr. dr. Th. Keule mans O.Carm., die de laatste jaren meerdere malen van zich heeft doen spreken als gezag hebbend woordvoerder op ver gaderingen en bijeenkomsten van stands- en vakorganisaties. prijzen van tal van artikelen in deze branches in Juli j.l. niet on belangrijk hoger waren dan die in Juli 1951. Aangenomen mag dan ook worden, dat de stijging van de hoeveelheidsomzetten voor zover hiervan althans sprake is geweest, aanzienlijk geringer- was dan de toeneming van de geldom- zetten. In de detailhandel in vis, in aardappelen, groenten en fruit en in zuivelproducten werd de omzet van Juli 1951 overtroffen met resp. 6 pet, 2 pet en 2 pet. Het cijfermateriaal, dat door het economisch instituut voor de middenstand is gepubliceerd met betrekking tot 't omzetverloop in het midden- en het kleinbedrijf, gedurende Juli 1952 wijst uit, dat in tal van branches hogere geld- omzetten werden behaald dan in de daaraanvoorafgaande maand. Deze toeneming van de geldom- zetten moet ten dele worden toe geschreven aan de omstandigheid dat in een aantal takken van de tailhandel (o.a. in de detailhandel in textiel, in schoeisel, in meube len en aanverwante artikelen en in glas, aardewerk, porcelein en huishoudelijke artikelen) oprui mingsverkopen werdén georgani seerd. Over het geheel genomen schijnen deze opruimingsverkopen geen onbevredigende resultaten te hebben opgeleverd. In touristen- centra werd het omzetverloop gunstig beïnvloed door de verko pen aan vreemdelingen. In tegenstelling tot Juni van 't lopende jaar, vertoonden de geld- omzetten in Juli daaropvolgend in vergelijking tot de overeen komstige maand in 1951 eveneens veelal een toeneming, waarop der halve kan worden geconcludeerd, dat de kooplust van het publiek in Juli groter is geweest dan in Juni. Zulks geldt vooral ten aan- Friese boerenvolk een overwin- zien van de aankopen van riiwie-1 ning behaald op de Hollandse (Van onze correspondent) STEENWIJK Het 8-jarig zoontje van dokter Landeweer te Havelte wierp een bijna leeg ben- zineblik in een gat, waarin oul papier werd verbrand. Met een geweldige slag sprong het blik uiteen, waardoor de knaap in brand vloog. Op het ge luid van de hevige knal kwam mevr. Landeweer naar buiten rennen en zij slaagde er in, de vlammen te doven. De jongen had inmiddels zulke ernstige brand wonden bekomen, dat hij in zorg wekkende toestand naar het zie kenhuis te Meppel moest worden overgebracht. LEEUWARDEN. Het mag bekend geacht worden dat het Friese volk reeds sedert enige jaren op^ de 26ste September de slag bil Warns in 1345 herdenkt. In deze slag heeft het eenvoudige Friese boerenvolk een len, schoeisel en sportartikelen. In alle branches, behorende tot de voedingsmiddelen-sector wa ren de geldomzetten in Juli j.1. hoger dan die in Juli 1951. De omzetvermeerdering was 't sterkst in het bakkersbedrijf (13 pet), 't slagersbedrijf (13 pet) en in het kruideniersbedrijf (10 pet). Men bedenke bij de beoordeling van deze gegevens evenwel, dat de Advertentie ALKMAAR Een record aan tal gegadigden voor een der KNZB-zwemdiploma's stond gis teravond aangetreden om zich door de examencommissie be staande uit de heren Van Dru- nen, van der Grient en Van Es aan de tand te laten voelen. Van de 154 deelnemers was een 30-tal daartoe speciaal uit Hoorn over gekomen. In een vlot tempo werd het lijvige programma af gewerkt, zodat tegen half tien reeds begonnen kon worden met het uitreiken van de diploma's in de koffiekamer van de Over dekte. In zijn toespraak ging de heer van der Grient nog even nader in op het feit, dat in een plaats als Hoorn niet eens een geschik te gelegenheid is om te oefenen voor de meest elementaire zwem diploma's, laat staan om er één te behalen, en dat de mensen voor dit laatste speciaal naar Alkmaar moeten komen! Aan 99 van de 107 candidaten kon hij het voorbereidende di ploma overhandigen. Deze jon gelui,. zo zei de heer van. der Grient kunnen zichzelf in het water redden. Bij de 34 geslaag den (van de 38) voor het diplo- Voor de Alkmaarse Rechtbank stond terecht 't jeugdige meisje P.T.M., dat op het slechte pad was geraakt, doordat zij in aan raking was gekomen 'met ver keerde elementen. Zo was zij een „avondje-uit" geweest met C.D. uit Kolhorn, die haar met zijn geld geïmponeerd had. Hij bracht haar met zijn auto naar huis en onderweg heeft het meisje kans gezien de porte feuille van de man te bemach tigen, met f 7500,inhoud. Zij had deze later in het struikge was gegooid, waar het geld werd gevonden. De officier van Ju stitie eiste een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek tegen haar. Er was sinds de vo rige rechtszitting een rapport over het meisje opgemaakt, dat hem aanleiding had gegeven tot het eisen van deze hoge straf. Zelfs de reclasseringsvereniging en het Leger des Heils wisten niet aan te geven, wat er ver der met het meisje moest wor den aangevangen. Ter zitting verklaarde zij, dat zij wel onder toezicht gesteld wilde wórden, als het tot een voorwaardelijke veroordeling zou komen, maar dat zij niet „dienstbode bij een dominee" zou willen worden! zij zou zich dan teveel opgesloten gevoelen in een kooitje, waarin zij alle vrijheid kwijt zou zijn! Mr. A. V. M. Leesberg jr. hield 'n mee slepend pleidooi, dat hij begon met zijn openlijke afkeuring uit te spreken over lieden, die om een handvol geld jonge meisjes op het slechte pad brengen. Ook zijn cliënte was met ver keerde elementen in aanraking gekomen; zij echter moet de kwade gevolgen van haar han delwijze dragen, en wel alléén, omdat de aanstichters later ach ter de schermen verdwijnen. Dat zij daarbij hun geld kwijtraken is hun eigen schuld. Hij drong er bij de rechtbank met klem op aan, zijin cliënte een kans te geven, een kans, die haar thans voor het eerst geboden wordt om eindelijk de goede weg in te slaan. Hij verzocht de recht bank haar een behoorlijke voor waardelijke straf op te leggen met een lange proeftijd en on- van'IndonesTë ïn Amerika buiten der-toezicbtstelling. De uitspraak New York. volgt over 14 dagen. ma geoefend zwemmer, werd al meer gelet- op de stijl en de wijze van zwemmen. Hierbij komt dui delijk naar voren, dat de jeugd veel op autopeds rijdt en vaak scheef in de schoolbank zit en het kost bij het zwemonderwijs heel veel moeite om de jongelui weer een symmetrische houding terug te geven. Voor het zware zwemvaardig- heidsdiploma waren 8 candida ten, waarvan er 7 slaagden t.w. Gea Bijl, Anneke van Es, Paulus de Jong, Bob van der Pol, Anna Sanders, Frans Veer en Corn, de Boer. De oudste deelnemer was hier amper 14 jaar! Tussen de verschillende onder delen door gaven vier meisjes van de D.A.W.-kunstzwemgroep twee zeer geslaagde uitvoeringen. Op de maat van „Geschichten aus dem Wiener Wald" en van „Op een Perzische Markt" werd getoond wat het wil zeggen wer kelijk in het water thuis te zijn. Terecht mochten de meisjes en hun leidster mevr. Pranger van de heer van der Grient een stof felijk blijk van dank in ontvangst nemen. VORMINCSDAG VOOR JONGEMANNEN WIERINGERWERF. De vormingsdag voor jongemannen, die indertijd door de ziekte van de inleider, rector L. Pennock, uit Heiloo, moest worden uitge steld, zal nu plaats vinden op Zaterdag 20 September a.s. Nogmaals doen wij een beroep op de medewerking van ouders en werkgevers opdat al onze jongemannen niemand uitge zonderd deze voor hen zo leerzame dag kunnen meemaken. Voor deelneming aan deze vor mingsdag kan men zich oogeven bij N. Heinsbroek. Sternstraat. Wieringerwerf, P. Kemmeren, Molenweg 17, Slootdorp of bij pastoor W. N. Zi.ilstra te Wierin gerwerf. Henegouwse ridders, aangevoerd door Graaf Willem IV een avon turier van wie echter niet gezegd kan worden dat hij een wijs en groot staatsman is geweest. Het feodale leenstelsel, in die dagen een onmisbare schakel om het gezag te kunnen handhaven, had in Friesland nimmer vaste voet kunnen krijgen, en dit was wel de voornaamste oorzaak dat Willem IV (le fou furieux de razende gek zoals een Franse koning hem betitelde) slechts in naam Heer van Friesland was. Om nu een einde aan deze voor hem minder eervolle positie te maken kwam Graaf Willem met een uitgelezen ridderschaar naar Friesland, met het doel het Friese volk met geweld van wapenen onder zijn absolute heerschappij te brengen. Zijn poging liep echter uit op een bloedige mislukking; het Friese volk behaalde de overwin ning waardoor het zijn democra tische vrijheid veilig stelde. Niet ten onrechte wordt het herdenken van de slag bij Warns vergeleken met de herdenking van de Guldensporenslag in 1301, waarin de Vlaamse ambachtslie den een overwinning bevochten op de Franse ridders. En al moet worden erkend dat de herdenking van de slag bij Warns nog niet zo algemeen is als die van de Guldensporenslag, niettemin mag worden verwacht, dat zij het bin- MEMISA-CURSUS TE ROTTERDAM GEOPEND 54 religieuzen en leken nemen deel Vier en vijftig religieuzen en leken, die spoedig naar dc missie landen over de gehele wereld zullen uittrekken, nemen deel aan de Medische Cursus, welke de Medische Missieactie te Rot terdam geeft. Verschillende Ka tholieke en zelfs een neutraal ziekenhuis werken mede om deze opleiding te doen slagen. De cur sus is Maandagmorgen met een H. Mis, opgedragen door Mgr. J. Niekel, begonnen. Het is de twintigste maal, dat de Memisa deze cursus van zes weken geeft, om de priesters broeders, zusters en leken op te leiden voor het verpleegwerk in de missies De cursus wordt ge geven in het St. Franciscus-zie- kenhuis te Rotterdam, in het Ka tholiek Ziekenhuis te Schiedam en in een ziekenhuis te Leiden. Na afloop leggen de deelne mers een examen af, waarna hun het internationaal diploma van het Rode Kruis wordt verstrekt, dat van grote waarde moet wor den geacht. ARRESTATIES IN HYDERABAD BOMBAY De politie heeft gisteren in de staat Hyderabad negen vooraanstaande burgei in voorlopige hechtenis genomen. Onder hen bevinden zich twee parlementsleden en twee journa listen. De reden, die voor de ar restatie opgegeven werd, was, dat het gevaar bestaat, dat zij „de openbare mening opzwepen' Dc vorige week hebben in de steden Hyderabad en Secundera- bad verscheidene malen ongere geldheden plaatsgevonden. nen afzienbare tijd in Friesland wel zal wórden. De herdenking van de slag bij Warns zal in 1952 gepaard gaan met de inwijding van een monu ment op het Rode Klif, waar in 1345 deze slag werd gestreden Dit monument heeft niet alleen betekenis als een waardig aanden ken aan een roemvol verleden, maar ook omdat aan zijn voet hei Friese volk zich elk jaar opnieuw zal bezinnen op zijn historie en daaruit de kracht putten de strijd voor een Fries Friesland voort te zetten Vrijdag 26 September 1952 wordt aldus voor Friesland een bijzondere dag en zij die zich om trent het doel en streven van de Friese Beweging en de historische en tegenwoordige betekenis van de slag bij Warns nader willen oriënteren, zullen op die dag hier toe ten volle gelegenheid krijgen. Opgemerkt moge nog worden dat het nog zeer twijfelachtig is of 26 September alléén voor Friesland historische betekenis heeft. Immers volgens de Neder landse historicus Dr H. Brucb is de 26ste September 1345 ook voor Holland een bevrijdingsdag ge weest. Niet alleen werd Holland toen van een tiranniek heerschap verlost, maar ook werd een einde gemaakt aan de overheersende in vloed van Henegouwen op Hol land. Dat Holland zich allerminst dankbaar betoond heeft voor deze Friese hulp, maar integendeel enkele jaren later met succes de aanvallen op Friesland voortzette, doet aan de historische betekenis van gemeld feit niets af. FRANS-DUITS STATUUT VOOR HET SAARGEBIED? LUXEMBURG Volgens ge ruchten, die in Luxemburg in omloop zijn zou de Franse minis ter van Buitenlandse Zaken Schuman bondskanselier Aden auer hebben voorgesteld een ge meenschappelijk statuut op te stellen voor het Saargebied. De bevolking zou door middel van een stemming haar oordeel te kennen moeten geven over een dergelijk statuut. LIBANESE REGERING AFGETREDEN BEIROET. 9 Sept. (A.F.P.) De Libanese regering is afgetre den. Tevoren had de minister van Voorlichting aan een vertegen woordiger van „A.F.P." medege deeld te zullen aftreden. Hij was de derde minister, die uif het zitting hebbende Libanese kabinet was getreden. HAAI OPGEVIST WIERINGERWERF. Toen kapper Joh. Swier uit Wieringer werf gistermiddag aan het Noordzeestrand bij Groote Kee- ten zat te vissen, haalde hij na enige botjes en palingen, tot ziin grote verbazing een kleine haai van bijna een halve meter boven water. Gezien de bescheiden lengte van de vreemde vangst bleef het „verwoede gevecht met bet monster" uit. VEEMARKT PURMEREND Door het grote aanbod van vette koeien zette de handel al in de vroegte heel wat stugger in. De beste; dat ging nog wat, maar over het geheel was het vrij stug en kwamen de prijzen ook lager te staan. De afloop was dan ook niet te best. Ook op de gelde markt was maar 'n kalme gang. De verse markt met ook nu weer een heel bescheiden aanbod, bleek wel wat belang stelling te hebben, maar de prij zen zijn ook laag, zodat de ver koop maar een kalm verloop heeft. De nuchtere kalveren blij ven nog maar steeds voor hoge prijzen goed gevraagd. Er is veel liefhebberij voor en daardoor staan ook de fokkers hoog in prijs. De vette kalveren waren ook weer goed gevraagd. Met het wolvee wil het nog maar steeds niet vlotten. De prijzen van de vette schapen zakken zo langzaamaan iets in en ook de fokkers zitten al in hetzelfde schuitje. Bii de lammetjes was het in de vroegte niet slechter. Het aanbod blijft vrij gering. La ter op de dag' ging het echter ook weer de zelfde weg op: een stugge boel. Dat was het ook in de bokken en geiten. Wel staat een beste slachtgeit flink boven de notering. Het aanbod van vette varkens was niet te groot, vandaar dan ook dat de prijzen hoger waren .Een heel enkele ging nog wel 2 centen boven de notering. Totaal-indruk: stug maar duurder. Op de biggen- markt hoe gering het aanbod er ook was kon geen betere tendens bemerkt worden: er was hoegenaamd geen vraag. Men hoorde algemeen de vrees uit spreken, dat de markt wel ge sloten zal worden wegens het heersen van de varkenspest. Ook de paardenmarkt gaf lagere prij zen te zien. De veulens hadden weinig aftrek. De Pluimvee- markt was heel goed bezet met aardige handel. PURMEREND, 9 Sept. 3500 kippeneieren f 16.7517,75; 1000 eendeneieren 10,50; runderen to taal 845 stuks; 401 vette koeien 2,20—2,80, stug; 291 gelde koeien f 560750„kalm; 85 st. melkkoeien f 6751075, kalm; 22 pinken f 375500, stug; 34 stieren f 6751800, stug; 12 gr.- kalveren f 170310, stug; 40 v. kalveren f 185375, goed; 147 nuchtere kalveren v.d. sl. f 60 130, vlug; idem fokkerij f 80 145;, vlug; 65 vette varkens v.d. slacht f 2,042,26 stug en duur 330 magere varkens f 4896; stug; biggen f 4078;, stug: 7 fokzeugen; 1055 schapen 90 125;, stug; lammeren f 48-92,50 stug; 37 bokken en geiten f 10- 50, stug; 41 paarden f 600900; 10 veulens f 225325, stuk; to taal 2577 stuks. 6800 oude kippen en hanen (w. en r.) f 1,70—1,80: 900 oude kippen en hanen (blauw) f 1,90 —2,05; 350 eenden f 1—1,75; 450 konijnen 1,507. (Van onze verslaggever) 's-GRAVENHAGE, 9 Sept. Op een vergadering van het Ne derlands Verkeersinstituut heeft de directeur-generaal van de I .T.T., de heer L. Neher, in een beschouwing over „Moderne Ver keersmiddelen" medegedeeld, dat er thans druk gewerkt wordt aan plannen om de raket voor het verzenden van poststukken over lange afstand te gaan inschake len. Deze technische voorbereidin gen worden getroffen hoewel nog niet valt te zeggen, of de toepas sing van, dit nieuwe hulpmiddel wel economisch verantwoord is. De heer Neher noemde dit on derwerp van technische research- werk ip een beschouwing over de ontwikkeling der moderne techniek en betoogde daarbij, dat de enorme technische vooruitgang van deze tijd het gevolg is van de stugge volharding van weten schappelijke werkers, wier taak steeds veelzijdiger wordt, omdat iedere vervolmaking van een technisch onderwerp weer techni sche consequenties heeft op an der gebied. Hii toonde aan, dat de impulsen van de technische voor uitgang logischerwijze een mate riële oorzaak hebben en dat be halve winststreven ook machts streven daaraan ten grondslag ligt. Hij bestreed echter de me ning van de Franse schrijver Georges Duhamel, die onlangs 'n pleidooi heeft gehouden tot het invoeren van een intermezzo in de reeks van uitvindingen die te genwoordig de rust van de mens heid verstoren. Daartegenover stelde de heer Neher, dat aan dit verlangen onmogelijk kan wor den voldaan, omdat de mens nooit zal blijven stilstaan bii wat hii éénmaal als goed en bruik baar heeft verworven. De econo mische mogelijkheid van de aan wending der nieuwe vindingen is de enige rem. De dynamiek van het streven moet altijd aanwezig blijven. De heer Neher betoogde, dat de moderne verkeersmiddelen de toe nadering tot de mensen van ge heel verschillende afkomst en eigenschappen ten zeerste zullen bevorderen, terwijl zij. zonder alle mensen gelijk te schakelen toch eendere welvaartselementen zullen scheppen. Hij noemde de gestadige samenwerking tussen talloze technici en wetenschappe lijke werkers op vele terreinen een groot goed. waarbij ook voor treffelijke karaktereigenschappen als ondernemingszin en wilsvor ming worden aangekweekt. (Van onze verslaggever) 's-GRAVENHAGE, 9 Sept. Volgens een landelijk blad zou de katoenprijs, en zouden dus ook de prijzen der artikelen, uit ka toen vervaardigd, weldra zeer be langrijk stijgen. De Amerikaanse regering heeft n.l. gerapporteerd dat de katoenoogst erg tegenviel en dat misschien zelfs het quan tum van 43.9 millioen balen niet gehaald zou worden. Door de stijging op de markt in de Ver. Staten zouden dan de prijzen der overige katoen-expor terende landen ook omhoog gaan. aldus het blad. Wij hebben op grond van dit niet van enige sen satie ontbloot bericht geïnfor meerd bij een bij uitstek deskun dige. en ontvingen de volgende geruststellende inlichtingen: Inderdaad heeft de oogst de normale raming niet behaald. De cijfers in het rapport ziin juist, en er is ook een prijsstijging. Gis teren nog was er een bericht, dat de markt iets omhoog liep. en er is ook heus geen katoenoverschot in Amerika. Maar de Amerikaan se prijzen ziin nog steeds een heel eind. wel 10 procent, van hun wettelijk maximum af. Men moet immers niet verge ten, dat de Amerikaanse katoen- productie maar 5 procent van de wereldproductie bedraagt, en dat een oogst-tekort aan gene zijde van de Atlantische Oceaan nu nog niet direct alles zegt. Er zijn momenteel katoenver- KAYSER WINT „TRAVERSEE DE MENTON" Arnd Kayser van de Robben en Gerrit de Bruin van Neotunus Amersfoort, die in verband met de militaire kampioenschappen nog aan de Rivièra vertoeven hebben voor een Drachtig Neder lands succes gezorgd door beslag te leggen op de eerste twee plaat sen in de klassieke ..Traversee de Menton". Kayser maakte m woe lig water op het traject van 2300 meter een tijd van 33 min 15 sec., en de Bruin, die tweede werd. deed er 33 sec. langer over Derde en vierde ex aequo wer den Roz (Fr.) en Ferret (Mona co) in 35 min., vijfde Chicart (Fr.) 35 min. 37 sec. Voor Sie- genthaler van H.Z.C.. die zich achtste plaatste, werd een tiid van 36 min. 26 sec. genoteerd bouwende landen als Brazilië die een enorme overvloed hebben. De Braziliaanse regering kan haar katoen bij lange na niet kwijt op de wereldmarkt en is overgegaan tot hetzelfde systeem als hij de zeer overvloedige koffie-oogsten wel eens werd toegepast: zij koopt en .poolt" enorme voorra den op tegen gegarandeerde prij zen. Op grond van de totale wereld productie Brazilië, Egypte en Pakistan inbegrepen is er mo menteel geen enkele reden voor sensationele veronderstellingen op de katoenmarkt. GRAANBEURS GRONINGEN GRONINGEN. 9 Sept. Rode tarwe 22.2525.48; witte tarwe 22.2525.40; inlandse rogge 25.25 29.25; wintergerst vrij 28.25 33.25; inlevering 20.25-24; zomer- gerst vrij 30.2534.50; witte ha ver vrij 24.2530.60; halakapucij- ners 35.3042.80; groene erwten 45.03—52; paardenbonen 3236.30 koolzaad 53.3559; karwijzaad 50.5061; gele mosterdzaad 50.40 64.40; kanariezaad 35.3542.35; blauw maanzaad nieuw 100.60 130.60; al deze prijzen gelden voor boerenpartijen franco Gro ningen geleverd mcl. provisie. Overzicht: het aanbod was min der ruim. Over het geheel be stond een vaste stemming en gin gen de prijzen van granen hoger Tarwe werd plm. 15 duurder be taald. De beste monsters rode en witte bedongen f 25.40, 2e srt. van 2424.75. Rogge circa f 1. duurder. De mooie droge kwali teiten werden geplaatst voor 29,25 bij uitzondering nog iets hoger. Niet droge partijen waren koop baar voor 28.5029; wintergerst was circa f 2.hoger. Aan het begin van de beurs werden nog goede partijen verkocht voor f 33 doch later werd f 33.25 en soms nog iets meer besteed. Zomer- gerst was circa f 1.50 duurder. Hiervoor werd tot f 34.50 ge maakt. Witte haver was vorige week iets te laag genoteerd. De prijs ging circa f 1. hoger. De mooie blanke monsters werden laat-beurs betaald met f 30.60, middenbeurs werd om en bij f 30.50 betaald. De lichtere en blauwe monsters waren bedui dend lager koopbaar. Groene erwten waren circa f 3.hoger. De beste monsters bedongen om en bij f 51.soms werd nog iets meer gemaakt. Tweede soort was koopbaar van f 4749. Van za den is 't aanbod nog gering, goed karwij kon f 61.opbrengen, terwijl voor nieuw blauwmaan f 130.60 gemaakt.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5