Harenkarspel leent ƒ110.000.- voor V.G.LO.-school Tuitjenhorn FELS De heer Jb. van Zoonen zilveren raadslid Mam openbare weg dienen nlc '-pwii;. of circucFerrein? Groots opgezette „Nemogra' aan kinderziekten bezweken OUDE-NIEDORP BOUWT VIER HUIZEN AAN DE WEEL Wat de moeilijkheden waren ƒ15.- over voor wo! van Schipper? Herfst mode-flitsen bij V. D. AGENDA Uitstekend cabaret voor B.K.L.-soldaten Bouw van woningwetwoningen Twuijverweg wordt beplant JONGE JENEVER PAGINA 2 VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1952 ALKMAAR Niemand van de enkele honderden genodigden die tegenwoordig waren bij de officiële in bedrijfstelling van de nieuwe fabriek Nemogra op het Industrieterrein op 14 Mei j.l., zal die dag vermoed hebben dat op deze „feestdag voor Alk maar", zoals burgemeester Wy- tema het in zijn toespraak noem de, zo spoedig een zwarte dag voor de Nemogra zou volgen. Nog geen vier maanden latei- werd het faillissement van de Nemogra uitgesproken, met het gevolg, dat de 135 aandeelhou ders, die f 350.000 aan aande lenkapitaal bijeen zouden bren gen, waarvan uiteindelijk f 277 duizend gestort was, hun geld kwijt zijn. Deze aandeelhouder^ waren de dealers en sub-dealers van het product van de Nemo gra; circa 100 - aandeelhouders waren er voor niet meer dan f 1000,bij geïnteresseerd; de overige 35 aandeelhouders had den er dus gezamenlijk f 177.000 in gestoken. Voorts had de Ned. Participatiemij. voor f 200.000 aandelen genomen, terwijl de Herstelbank nog een lening had verstrekt 'van f 200.000, In totaal was er voor f 625.000 aan gebouwen, machines en ini tiale kosten in de nieuwe fa briek geïnvesteerd. Er was een productie van ruim 2000 kisten per jaar nodig om het bedrijf in staat te stellen aan zijn ver plichtingen te voldoen en zelfs een bescheiden dividend uit te keren; de dealers-aandeelhou ders hadden dan ook een mini mum-jaaromzet van 25.000 ge contracteerd. Vanaf 1 Mei is de toenmalige directeur, de heer A. Vos, be gonnen met de normale af schrijving, welke f 6000,— per week vorderde, daarbij werd er per week ongeveer voor f 2500 aan loon uitgekeerd. Productie stagneerde Dit alles zou geen moeilijk heden hebben opgeleverd, als de fabriek van den beginnen ook werkelijk de geplande pro ductie van ruim 2000 kisten per maand had bereikt, doch half Juli bedroeg de productie nog vrijwel nihil. Door de heer Vos werd toen een nieuwe technische bedrijfsleider aangesteld in de persoon van de heer Riemers- ma uit Enschede, een van de dealers aandeelhouders. Er wa ren echter al veel eerder uit dealerskringen klachten gerezen over het technisch beleid, waar voor men de heer Vos aanspra kelijk stelde. De minder-vlotte onderlinge verstandhouding was voor de heer Vos begin Aug. aanleiding als directeur af te treden, welk voorbeeld gevolgd werd door de commissarissen de heren Wiggers uit Alkmaar en van Dijk uit Groningen. Deze 3 heren vertegenwoordigden een aandelenkapitaal van f 59.000. Er werd geen nieuwe direc teur benoemd; de heer Riemers- ma kreeg de leiding. De pro ductie kwam nu wel op gang er werden tot heden een kleine duizend kisten geproduceerd doch het gebrek aan liquide middelen deed zich steeds meer gevoelen. Er stond nog f 75.000 aan machines te betalen, ter wijl crediteuren nog f 150.000 te vorderen hadden. Wij ver namen nog, dat de Herstelbank DAN EEN GRATIS CABARET AVOND OP 10 NOV. TOE ALKMAAR De wolspecia list W. Schipper op de Laat heeft een reclamestunt bedacht, die bij het publiek in de smaak valt. Alle kopers, die sinds enige tijd en tot 31 October een bedrag van f15.besteden bij de Firma Schipper krijgen op 10 November des avonds om acht uur in het Wapen van Heemskerk een gra tis Cabaretavond aangeboden, waarop zal optreden het Alcma- ria Cabaret o.a. met Klaas Koo- men en Mevr. de Vries-Deute- kom. Het bedrag vap f 15.— dat besteed moet worden, behoeft men niet inééns te verbruiken. Men kan het met stukjes en beetjes bii elkaar sparen. Hiervan wordt een druk ge bruik gemaakt Binnen de tien dagen heeft de heer Schipper meer dan 100 kaarten voor deze cabaretavond kunnen uitreiken. Temidden van de gratis koop uren. of welke andere attracties ook, is deze stunt weer eens iets nieuws, dat vat blijkt te hebben op het publiek. In de pauze wordt gratis koffie en thee ge schonken. Doktersdienst Heiloo, Limmen en Alkmaar Voor spoedgevallen is Zater dagmiddag en Zondag te berei ken Dokter P. Nijenhuis. Aker sloot. tel. K. 2513-309. JAARVERGADERING R.K. HANDBALVER. V.I.O.S. WARMENHUIZEN* Woens dag 10 September hield de R.K. Handbalvereniging VIOS haar jaarvergadering. Als eerste punt van de agenda kwam aan de orde het kiezen van de aanvoer ders van diverse elftallen. De uitslag was: le elftal Mej. G. Nannes Cd., tweede elftal: Mej. E. Dekker Cd., terwijl Jo Boekei de junioren zal aanvoeren. Ver der deed de voorzitter, de heer Thiis Dekker, de mededeling dat tot zijn grote voldoening dit jaar voor het eerst een lunioren- elftal in het veld wordt ge bracht. Na de indeling voor de a.s. competitie besproken te heb ben. wordt overgegaan tot het kiezen van een secretaresse, we gens het bedanken van mej. Tr. Bleeker. die wegens haar druk ke werkzaamheden deze functie niet meer kon bekleden. Hier voor werd met algemene stem men benoemd, mej. Ans Pronk Pd. De voorzitter dankte mej. Tr. Bleeker voor hetgeen zij in moei lijke omstandigheden voor de vereniging gedaan heeft. De rondvraag leverde niets bijzonders op. Tot slot deed de voorzitter 'n oproep tot de meis jes om bij de a.s. competities zich sportief te gedragen opdat er daar buiten ook gezien kan worden, wat Roomse sport is. en de Ned. Participatiemij. op 22 Aug. nog onder bepaalde voorwaarden hadden aangebo den elk een bedrag van f 100 duizend te fourneren, om in 't gebrek aan liquide middelen te voorzien, doch deze voorwaar den werden door de leiding niet aanvaardbaar geoordeeld. Bedoelde financiële instellin gen hebben daarop hun aanbod ingetrokken, omdat de onder linge verhoudingen in de Ne mogra geen blijk gaven van on derling vertrouwen. Tenslotte hefeft een der leve ranciers, de houthandel „De Nachtegaal" te Klundert, die 'n vordering op de Nemogra had van ruim f 9000,het faillisse ment aangevraagd, met het be kende gevolg. Het deficit ligt'tussen de 2 en '3 ton. Van financieel wanbeheer kan echter niet gesproken wor den. De oorzaak van de gang van zaken ligt meer in een on voldoend techn. inzicht, waar door de productie stagneerde. De nieuwe fabriek was wel licht wat groots opgezet, doch, wanneer de productie van het begin af op peil was geweest, zou dit geen bezwaar geweest zijn. Aan orders heeft het niet ontbroken, zo vernamen wij; die waren er genoeg. De oorzaak is, dat als gevolg van onvoldoende technische leiding de productie te laat op gang kwam, terwijl er onvoldoende kapitaal was, om door deze kinderziekte van de nieuwe fabriek heen te ko men. Het staat vrijwel vast, dat de aandeelhouders-dealers hun aandelenkapitaal kwijt zijn; Te meer nu de Noordhollandse Ma chinehandel te Wormerveer, die op huurcontract machines had geleverd ter waarde van f 160 duizend en nog 40.000 te vorde ren had, nog kans heeft gezien deze machines tijdig uit de fa briek te verwijderen. Of de dealers in de toekomst nog bij de Nemogra betrokken zullen blijven, zal afhangen van de vraag, in wiens handen de fabriek straks zal overgaan. Deze week wordt de helft van het uit 26 man bestaand perso neel ontslagen, terwijl ook de nieuwe bedrijfsleider, de heer Riemersma, Maandag niet meer in functie zal zijn. Hij heeft 'n zaak in Enschede, waar hij zich weer mee moet gaan bemoeien. ALKMAAR Zoals bij V D gebruikelijk, voor elk naderend nieuw seizoen, heeft men giste renmiddag voor een talrijk be zoek modeflitsen gebracht die betrekking hebben op de ver schillende swaggers, japonnen, regenmantels, cocktailjaponnen etc. en de bijpassende accessoires die voor de komende herfst de aandacht van de dames vragen. Er zijn geen sensationele ver anderingen in de mode, maar tóch is er in het algemene mode silhouet enig verschil met dat van het vorige jaar te bespeu ren. Het ging er om, de dames attent te maken op deze geringe veranderingen, die als concessies mogen gelden op de wensen,, die om practische overwegingen naar voren waren gekomen. Er werden niet minder dan 51 stukken uit de modieuze collec tie getoond. Frappant was, met hoe eenvoudige middelen bijzon der charmante en alleraardigste effecten konden wórden bereikt: een eenvoudig garnituur, een bijou, fraaie kleurencombinaties, eenvoudig, zonder tot simplicisti- sche vormen of kleuren te gera ken. Men zag o.a. een swagger in ruitmotief, waarvan de ruiten bii de «coupures goed aaneensloten met als modern snufje een kelk kraag. waarin men behageliik kan wegkruipen: voorts een swagger van de nieuwe anthra- ciet-kleur, opgehaald door een eenvoudig bijou ter schouder hoogte en een teddy-swagger met ingezette mouw en vrij brede schoudernaad. waaronder een japon gedragen kan worden van originele Schotse ruiten, die a-symetrisch zijn verwerkt. Verschillende damesmantels van andere coupe vonden bewon derende blikken. Nu en dan wer den zij opgehaald met een shawltje van velours chiffon: een mantel van blauw-zwaPte fanta- siestof. ofwel met zwart en groen, in prima modellen, goed gesneden. Een bijzonder mooi exemplaar in olifant grijs met glooiende schouders en met on der de oksels laag ingezette mou wen die de haute couture in alle opzichten dicht genaderd is. Veel interesse ooogstten ook de iersfey costumes, die. omdat zij zich geheel naar het lichaam voegen, een sportieve indruk scheppen, en zeer geschikt zijn voor het komende herfstklimaat. Ook een groene jersev japon met koordstiksels. die geen bijzon dere garnering van node heeft en die o.a. zeer goed gedragen kan worden op een bruine re genmantel van parapluzijde. die toch een fijnere -indruk maakt dan de beige, die de gelaatskleur dikwijls ten ongunste kan be- invloeden. Met verrassing keken de dames zich de ogen uit naar de Little Lady ensembles geschikt voor de jonge meisjes, naar Ameri kaanse mode. waarmee inder daad verrassende effecten zijn te verkrijgen, die niet veel tijd ver gen bii het opmaken van het toilet. Bijvoorbeeld een corduroy- overgooier, in rood met wif blousje (of in andere natuurlijke kleuren) en met de moderne verlengde pofmouw. Of wat zegt men van een doodgewone geie alpinomuts met kogelt.iesblauwe corduroy overgooier en gele pull over? En andere exemplaren met rustige, maar toch nooit ver velende ruitmotieven? Onder de andere damesiaponnen viel op een marineblauwe japon met wit-wollen georgette en witte hoed. dat als geheel een voor name indruk maakte. Dan waren er nog de verschillende cocktail japonnen en deux-pieces, teddy- jassen in vederlichte qualiteit, blouses met klein plissé bewerkt en handbeschilderde rokken, waarvan bijna de meeste te com bineren waren met kledingstuk ken van allerhande kleuren. VRIJDAG 12 SEPT. Bioscopen: VICTORIA: Het Testament van Dr. Mabuse (18 jaar). HARMONIE: De blauwe slui er (alle leeft.) CINEMA AMERICAIN Faufan la Tulipe (volw.). APOTHEKER: Na heden avond 6 uur voor spoed gevallen bereikbaar Apo theek Hartong van Ark, Langestraat 1, apotheker J. v.d. Mark. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Alida J. J. d. v. J. H. Cevat en A. Ma kelaar; Gerardus J. z. v. H. T. Schoone en W. M. Groot; Adria- nus P. z. v. F. Huyser en M. A. Schoorl. Ondertrouwd: Ph. J. van Alke made en Ant. M. Rabeling; J. G. v. d. Oord en H. Borking; Th. A. J. Coesen en G. de Wit; J. G. Koek en M. J. Daalhof; J. T. Sieuwerts en G. B. Kohier; Ant. J. H. Mes en C. v. d. Bosch; H. de Graaf en A. Breed; M. R. Sfchroeder en J. Jager. Gehuwd: M. Duyneveld en E. A. J. van 't Voort. Overleden: C. van 't Hert, 76 jaar, weduwe van W. J. de Jong; J. H. Stoorvogel, 10 jaar. VROUWENBEWEGING BEEMSTER BEEMSTER In de vergade ring van de afd. Beemster der Vrouwenbeweging heeft de heer Dominicus uit Alkmaar gespro ken over „Romantisch Spanje". Het was een sympathiek ge brachte lezing die de dames gro telijks heeft geboe.id. De Zeer- eerw. Heer Pastoor van Leipzig gaf een uiteenzetting van de Eucharistische week. Een col lecte voor een bloemstuk bracht ruim f 18.op. K.F.C.-KEURINGEN Alkmaar: REX: Perruchia, kind van de nacht (l'épave) (afgek.) HARMONIE: De bl. sluier (a.l.) VICTORIA: Het testament van Dr. Mabuse (18 jaar) CINEMA AMERICAIN: Fanfan la tulipe (18 jaar). Schagen: ROYAL: Luchtduivels boven de Pacific (14 jaar). DOKTERSDIENSTEN ZONDAG 14 SEPTEMBER Rayon West-Friesland: Dokter Barnhoorn te Blokker, Telef. K 2292 533 Dokter Mulder te Midwoud, Telef. K 2291 225 Dokter Pool te Hoogwoud, Telef. K 2263 297 Berkhout/Avenhorn: Dokter van der Linden, Berkhout, Telef. K 2295 264 ARTSENDIENST HOLL. NOORDERKWARTIER Bij geen gehoor bij de eigen arts zijn vanaf Zaterdag 13 Sept. te 14 uur tot Maandag 15 Sept. te 8 uur alleen voor spoedgevallen bereikbaar de artsen: J. Kok, Hippo, tel. 47; A. J. Roskam, Winkel, tel. 225; A. P. Hoogkamer, Middenmeer, tel. 21; A. J. Koning, Schagen, tel. 435; T. Nauta, Wieringerwaard, tel. 262; J. Schreuder, Oude Niedorp, tel. 212: J. N. Veenis, Breezand, tel 250; J. F. Verheul, 't Zand, tel. 223 (b.g.g.h. K 2248—288). Dierenartsendienst Hollands Noorderkwartier De dierenartsendienst voor dit weekeinde wordt waargenomen door de heren N. J. Bouwman, Slootdorp) tel. 9 en E. P. Hakke- steeght, Schagen, tel. 437. ALKMAAR Een zaal vol militairen van het Opleidings depot Bewakingstroepen Konink lijke Landmacht heeft in het Wapen van Heemskerk genoten van een vrolijke bonte avond, aangeboden door de Dienst Wel zijnszorg, de nieuwe naam van de R.A.O. sedert drie maanden. Kapitein J. G. F. van Ewijk van het Hoofdbureau Zelfwerk zaamheid in Den Haag introdu ceerde de mannen van het R.A.O. Variété-Cabaret (R.A.O. betekent nïi: Rijk Aan Ontspanning), die zelf ook overdag hun gewone dienstwerk verrichten en wacht lopen zo goed als ieder ander, maar drie avonden in de week hun kameraden wat vrolijkheid en plezier brengen. Het cabaret werd gevormd op 17 Mei 1948 en gaf nu zijn 434ste voorstelling! Wel: deze militairen doen in menig opzicht niet voor beroeps- artisten onder. Het cabaret heeft onder de soldaten een buiten gewoon goede naam, niet het minst onder zieken en gewonden voor wie zij geregeld optreden. Het programma begon met een virtuoos uitgevoerde accordeon- potpourri van Cor Spruitenburg, gevolgd door een even rap en vaardig optreden van het R.A.O. Rhythme-Quartet (met Eddy van der Vaarst en Wim Mersman). Daarna was het tijd voor een ge zellig praatje en een vrolijk liedje, aan Bert Schutte best toevertrouwd. Jan van Rheenen declameerde een van de „Vijf Variaties op een Misverstand" van Kees Stip en oogstte v§el bijval. Vervolgens was de beurt aan Wim Romijn die een num mertje clownerie heeft weggege ven dat de zaal krom deed lig gen van het lachen. De 21 jarige Rotterdamse goo chelaar (buiten zijn dienst de jongste beroepsgoochelaar van Nederland) Javisto, liet verras sende goocheltoeren zien, die zelfs volleerde goochelaars hem niet nadoen. Twee oud-leden van het gezel schap brachten op de guitaar en kele populaire songs. Na de pauze kwam het Quar tet met een Zuid Amerikaans programma; Bert Schutte zong een vrolijk liedje en Jan van Rheenen speelde de eenmans- schets „De Dronkaard" en LUVA III, een parodie op een O.V.W. luchtvaartsoldaat derde klasse anno 1945. Wim Romijn zong en kele Franse en Engelse chan sons; Cor Spruitenburg besloot met een pittig nummertje accor- deonmuziek. Een goed program ma, door en door beschaafd, dat bij de militairen bijzonder in de smaak is gevallen. UIT HET POLITIERAPPORT ALKMAAR Gisteren is een NACO-bus op de Kennemer- straatweg door een motorfiets aangereden. De chauffeur had de Julianalaan in willen rijden doch gaf eerst nog even voorrang aan een bakfiets uit de tegenover gestelde richting. De motorrijder heeft van deze gelegenheid ge bruik willen maken om te pas seren doch juist te laat en hij reed de bus in de flank aan. Hij kwam te vallen en liep verwon dingen op aan hoofd en handen. Beide voertuigen werden bescha digd en tegen de motorrijder werd proces-verbaal opgemaakt. Gisteravond om 10 voor zeven is een personenwagen, op het stationsplein, aangereden door een motorfiets waarvan de be stuurder verzuimd had, de auto die uit de Spoorstraat kwam, voorrang te verlenen. Ook hier werden beide voertuigen vrij ernstig beschadigd. De politie heeft gisteren een zestienjarige jongen aangehou den die bij een verbouwing lood had gestolen en dit probeerde van de hand te doen bij een op koper onder opgave van een valse naam. OUDE NIEDORP Tijdens een speciale raadsvergadering, waarbij ook de echtgenote en de moeder van de jubilaris aan wezig waren, plus het voltallige gemeentepersoneel, is wethoudei Jb. van Zoonen gehuldigd we gens het feit dat hii gedurende ruim 25 jaren onafgebroken ge meenteraadslid is geweest. De geloofsbrieven van de toen 26-jarige Jb. van Zoonen zijn gedateerd Mei 1927, aldus bur gemeester Kalb, en gedurende al die jaren heeft hij de ge meenschap op waarlijk voor beeldige wijze gediend, 'omdat hij zich alleen liet leiden door 't welzijn van die gemeenschap. Dat schiep soms wel moeilijke verplichtingen. Doch dat hij hart had voor de gemeenschap en men dit ook wist te waarde ren, bewees wiel het feit, dat hij zesmaal werd herkozen. Zou hij het niet goed gedaan hebben, de kiezers hadden hem allicht gauw genoeg „gewipt". Tenslot te releveerde spr. ook nog de uitstekende verstandhouding, die steeds in de vergaderingen van B en W heersten. Hierbij nam hij wel in aanmerking dat de heer van Zoonen, als journalist in hart en nieren, er toch steeds voor heeft gewaakt om ook maar iets te publiceren wat er niet gepubliceerd mocht wor den. Omdat men een vitale en sportieve 61-jarige nog geen pantoffels of rustige stoel pleegt aan te bieden, schonk hij de hr. van Zoonen namens de gemeen te een juweel van een werp hengel. Mevr. van Zoonen,die haar man al zo weinig thuis ziet wegens zijn journalistieke functie, en hem bovendien nog weg zag gaan voor Raads- en B en W-vergadering en, bood hij als blijk van waardering voor de steun die zij haar man ge boden heeft een prachtig bloem stuk aan. Wethouder Kolkman, die al 20 jaren met de heer van Zoonen heeft samengewerkt, consta teerde dat de kleine gemeente Oude Niedorp groot is wat be treft de voorbeeldige samen werking in B en W en gemeen teraad. Ook al was men het niet altijd met elkaar eens, de ver standhouding bleef altijd goed. Ook hij bood een fraai bloem stuk aan. De heer H. Kriller, sprekende namens Alg. Belang, noemde 't een gelukkig besluit dat men in 1927 van Zoonen afvaardigde naar de gemeenteraad. Zijn des kundigheid ondervond zowel waardering in de raad als on der alle lagen van de bevol- kimg. De heer Tromp, sprekende na mens de KVP-fractie, roemde de rustige maar tevens vrijmoedige manier van optreden van de ju bilaris tijdens de vergaderingen. 25 jaar historie van Oude Niedorp Na de diverse sprekers beticht te hebben van „enige overdrij ving" hield de heer van Zoonen een uit historisch oogpunt zeer belangwekkende rede, omdat daaruit de grote lijn der ontwik keling van de gemeente zo dui delijk sprak. Vijf en twintig jaar geleden heerste er in Oude Niedorp een •gevoel van onbehagen wegens de tekortkomingen van het con servatieve gemeentebestuur dat de kans ,ep de vestiging van 'h grote industrie vnorbii had laten ^aan. Het moest blijven zoals het was; met bet gevolg dat de gemeente achteruit gegaan is, en er thans géén emplooi is voor de jonge generatie. Een andere oorzaak vooi; dit onbehagen was, dat tengevolge van het algemeen kiesrecht de katholieken de meerderheid in de raad kreeg, en het verliezen van een machtspositie nu een- HARENKARSPEL. Een van de redenen, waarom de stichting van een school voor V.G.L.O. te Tuitjenhorn tot op heden geen doorgang kon vinden, was o.a. de omstandigheid dat de ge meente niet in staat was een geldlening ten behoeve van deze bouw te sluiten. Thans is een geldgeeister bereid gevonden aan de gemeente een bedrag van ƒ110.000.te lenen, onder voorwaarde dat dit wordt besteed voor de stichting van deze school. De overige voorwaarden voldoen aan de richtlijnen welke door de regering voor geldleningen zijn vastgesteld. De belangrijkste zijn 4 bj rente, looptijd 25 jaar, de eer ste 15 jaren geen aflossing, dan in 10 gelijke jaarlijkse termij nen, geen afsluitprovisie en op name der gelden naar gelang de bouw vordert. In memoriam K. Doekes', Bij de aanvang der raadsver gadering, welke Dinsdagavond werd gehouden, herdacht burge meester Nolet het tragische ver scheiden van het raadslid Doe kes, die tijdens zijn werkzaam heden van een wagen is geval len en zich daarbij zo ernstig verwondde dat opname in een ziekenhuis noodzakelijk bleek. Ofschoon de behandelende ge neesheer alle hoop gaf voor vol ledig herstel, heeft dit niet zo mogen zijn. Burgemeester Nolet memoreerde de algemene blijd schap toen Doekes, verleden jaar na zijn ziekte weer in de Raad verscheen. Groot was nu de droefenis bij dit tragische overlijden. Doekes was een al gemeen geacht, sympathiek raadslid. Zijn opvolger wacht geen gemakkelijke taak om de ze op gelijke eminente wijze voort te zetten. Ook wethouder Dekker sprak namens de R.K. Raadsfractie woorden van hoge waardering. Het voorstel van B en W tot aangaan van de geldlening ten behoeve van de stichting der VGLO-school te Tuitjenhorn is met algemene stemmen aange nomen. Het bestuur van de Stichting Schooltandverzorging kring Ber gen wenst over te gaan tot aan schaffing van een dentalcar. De installatie welke men tot heden gebruikt, heeft door vervoer en intensief gebruik, zodanig gele den, dat zij vervangen moet worden. De dienst wenst thans geen transportabele installatie meer, doch een dentalcar met 2 behandeleabines. Voor de aan schaffing hiervan heeft de stich ting een bedrag van f 33.000 nodig. Zij wenst dit bedrag voor 20 jaren tegen 3 3/4 pet. rente per jaar te lenen van de aan gesloten gemeenten, in verhou ding tot het aantal inwoners dier gemeenten. Aan deze ge meente wordt verzocht f 2600,— te verstrekken. Daar de school tandverzorging van primair be lang is, werd aldus besloten. Aan de heer A. M. Post werd volmacht verleend om namens de gemeente het stemrecht uit te oefenen voor de verkiezing van hoofdingelanden en plaats vervangers van het hoogheem raadschap Noordhollands Noor derkwartier. Opruiming krotwoning Met algemene stemmen werd op advies van Wederopbouw en Volkshuisvesting besloten tot de onbewoonbaarverklaring van het perceel Dl 12 te Waarland. De tijdelijke ziektekostenregeling en ook de vacantieuitkering voor 't gemeente personeel werden ge wijzigd en aangepast aan de re geling geldende voor Rijksper soneel. Uitbreiding waterleidingnet Een achttal percelen te Waar land zullen door de PWN wor den aangesloten aan het water leidingnet. Gebleken is dat deze aansluiting in een grote be hoefte voorziet. Als de regeling „niet rendabele uitbreidingen" hierop van toepassing is, moet een jaarlijkse bijdrage door de gemeente worden betaald van plm. f 260,Besloten werd de financiële verplichtingen te aan vaarden. Aankoop bouwterrein en woningbouw Op voorstel van B en W werd besloten over te gaan tot aan koop bouwterrein te Dirkshorn, groot 615 m2 en te Waarland 1275 m2. Bij aanvulling agenda werden spijkers met koppen geslagen, door tevens te beslui ten, om van gemeentewege te Dirkshorn een tweetal woning wetwoningen te doen verrijzen, en hiervoor een crediet van f 21.600,beschikbaar te stel len. Ook de woningbouwver eniging „Goed Wonen" kan te Waarland haar activiteit ont plooien, daar de raad goedgun stig beschikte over het aangaan van een crediet, groot f 43.200, met het doel daarvoor vier wo ningwetwoningen te bouwen en tot verkoop van bouwgrond aan „Goed Wonen". Volgde aanbieding van de ge meentebegroting over het jaar 1951 en zullen de raadsleden, niet wethouders, gelegenheid krijgen tot gezamenlijk nazien van de rekening over 1952. Een sahoolgeldreclame vond een gunstig onthaal, alsmede 'n verzoek om toekenning reiskos ten ingevolge art. 13 L.O.-wet. Na deze uitgebreide agenda in voorbeeldig tempo en in korte spanne tijds te hebben afge werkt had burgemeester Nolet aan de rondvraag al een zeer gemakkelijke taak, daar geen der vroede vaderen nog iets op het tapijt had te brengen. maal moeilijk is. Men wilde een „boeman" om het „Roomse ge vaar" te bedwingen. Die boe man moest ik zijn. Maar er was geen gevaar, en de katholieken hadden het volste recht op hun zetels. Integendeel, aan de over zijde van de tafel vond ik men sen met een scherp oog en een warm hart voor de gemeen schap. Herdenken wij met eer bied mannen als Tromp, de Boer, Ligthart en Kit z.g.; want ze hebben voor Oude Niedorp ont zaglijk veel gedaan. Met vreug de heeft spr. meegewerkt aan de totstandkoming van de R.K. meisjesschool te 't Veld, die het onderwijs zo'n stuk omhoog bracht, maar helaas de ongeluk kige geografische ligging be stendigde. De overname van de wegen kostte de ingezetenen wellicht geld, maar het was vol komen rechtvaardig t.o.v. de landgebruikers. Het wantrouwen jegens de meerderheid was on gegrond, want zij hebben de verbeteringen aan de O.L. school de stichting van de grote brug en van bet nieuwe zwembad warm voorgestaan. In de crisis jaren hield men een werklozen- demonstratia- voor zijn deur, en een der belhamels zette zijn mes aan op de huismuur. Toch heeft de minderheid na de verkiezingen van 1939 een onjuiste houding aangenomen, en spr. is bereid daarvoor mede het boetekleed te dragen. Ook had in de periode na de bevrij ding, toen véél plannen werden gemaakt maar weinig gereali seerd, meer gedaan kunnen worden. Want nog steeds zijn er onoplosbare problemen, ontstaan door de verzuimen in een grijs verleden: het ontbreken van 'n kom tussen Zijdewind en 't Veld, de huisvesting van de bejaarden en de werkgelegenheid voor de jonge generatie. In het dorp Oude Niedorp heerst nog onbe hagen dat het zijn historische betekenis prijs zal moeten geven. De omstandigheden zijn echter gewijzigd. Moge een wijs beleid en een vriendschap gebouwd op wederzijdse waardering de re geerders in de komende jaren bezielen. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdag avond' tot Zaterdagavond. WEINIG VERANDERING Droog weer met nu en dan overdrijvende wolkenvelden. Overwegend matige wind tussen Noord en Oost. Weinig verandering in temperatuur. 13 September zon op 6.11, onder 19.00; maan op onder 17.00. RAAD SINT PANCRAS LEGESGELDEN VERHOOGD ST. PANCRAS Dezer dagen is de raad van St. Pancras in vergadering bijeen geweest. Van Ged. Staten was goedkeuring ontvangen voor de bouw van het complex woningen voor bejaar den, zodat op 17 Sept. de aan besteding kan plaats vinden. De heer Duif wérd opnieuw vol macht verleend voor het uitbren gen van een stem in het Hoog heemraad. De raad verleende voorts een crediet aan de Rijks dienst voor Werken, de D.U.W*., ter dekking van een tekort van f250.ontstaan bij werkzaam heden aan de rietlanden te Koe dijk. Aan de Gezinszorg werd een subsidie van f 325.toe gekend, De raad sprak als zijn wens uit, dat subsidie-aanvragen voor 1 October van elk jaar moeten zijn ingediend. Na ampele besprekingen werd besloten de Twuijverweg te be planten met struikgewas tot manshoogte en wel aan de Zuid en Oostzijde. De kosten zullen ongeveer f 400.bedragen. Het werk zal worden opgedragen aan de kweker J. Groen, alhier. Vanwege -het Hoogheemraad schap zullen in de bochten van de Twijverweg en die bij de witte kerk witte verkeersstrepen worden aangebracht. Goed gekeurd werd vervolgens het voorstel om in de verschillende bochten van wegen palen met reflectoren aan te brengen. Ten slotte werden de meeste tarieven van de leges verordening ver hoogd. De legesgelden voor hu welijk en bouwvergunningen bleven echter ongewijzigd. OUDE NIEDORP Woens dagmiddag besloot de gemeente raad van Oude Niedorp vier hui zen te gaan bouwen aan de Weel, op het thans voor volks tuintjes gebruikte gemeenteter rein. Dit werk kan de gemeente practisch uit eigen middelen be talen, d.w.z. uit de batige sal do's van de dienstjaren 1950 en '51 en uit de uitkeringen van het gemeentefonds, terwijl ten slotte het bedrag van f 9750, dat de gemeente uit de Natio nale Woningbouwlening kan krijgen de 40 mille juist vol maakt. Het is de bedoeling om vier flinke gezinswoningen (8. per sonen) te bouwen m twee blok- jés van twee. Men heeft de Weel uitgekozen omdat daar bouw terrein is en in 't Veld, Zijde wind of Oude Niedorp niet. Het is de bedoeling dat nog dit jaar gebouwd wordt. De heren Tromp en Stadegaart hadden, veel waar dering voor het voorstel. Ze wa ren blij dat er nu wat gedaan wordt, al waren zij er zich ter dege-, van bewust dat men van verschillende zijden nog roet in het eten kan gooien. Burgemeester Kalb had eer der medegedeeld, dat Ged. Sta ten zich thans verenigd hebben met het raadsbesluit tot aan koop van het terrein aan de Weel waar de gemeente,t.z.t. 't nieuwe Raadhuis hoopt te zet ten. Ook had hij de raadsleden, de wethouders en diverse ingezete nen hartelijk dank gebracht voor de vele felicitaties, bloemstuk ken en andere geschenken, ont vangen bij de geboorte van zijn dochter. Dan besloot de raad om f 10 beschikbaar te stellen voor de tentoonstelling „Flora 1953" die volgend jaar in het wandelbos Groenendaal bij Heemstede ge houden zal worden, onder voor waarde dat een Westfriese Prijs" wordt uitgeloofd. Hiervoor nu brengen alle Westfriese gemeen ten in totaal f 500,bijeen. Aan de R.K. Reclasserings vereniging te Alkmaar en aan de afdeling Alkmaar van het Ned. Genootschap voor reclas sering werd elk een subsidie van f 25.toegekend. Het ver zoek van het Kraamcentrum van het Wit-Gele Kruis te Alkmaar om een bijdrage van 50 ct. per verpleegdag werd echter afge wezen, omdat de eigen Witte Kruis afdeling hier Kraamzorg ter hand heeft genomen. Teneinde de brandweergarage te kunnen verlengen werd ook de voorgestelde grondruil met Klaver te Zijdewind goedge keurd. Op het ogenblik is deze garage te kort om de brandspuit te herbergen:-Hierin zal nu met spoed worden voorzien. Aan de R.K. Vereniging voor Kinderuitzending te Nieuwe Nie dorp werd nog een tegemoetko ming van 50 ct. per dag per uit gezonden kind in uitzicht ge steld. Het verzoek van de restaura tie-commissie van de Ned. Herv. Kerkvoogdij om partiële deel name in de restauratiekosten werd in handen van B en W ge steld om advies. Op de vraag van de hr. Sta degaart of er al een schikking fetroffen is met het R.K. Kerk- estuur en andere betrokkenen te 't Veld in verband met de bekende rioleringskwestie, deel de voorzitter mede, dat er een officieel raadsbesluit is volgons welk de zaak door de gemeente gesaneerd zal worden als de be trokkenen hun bijdrage geven. Spr. heeft evenwel de indruk dat ze daar niet mee accoord gaan. Daarom zou hij proberen om een goedkoper oplossing te vinden. Onderhandelingen hier omtrent zijn thans nog gaande. t Advertentie) Het laatste woord op het ge bied van zachtheid, geur en zuiverheid Prijs per liter vanaf 6.50 CAFÉ DE ZWART IN SPROOKJESLICHT LIMMEN Gedurende de kermisdagen, te beginnen Zater; dagavond zai in het bekende cafe de Swart aan de Dusseldorper- weg een sprookjesachtige sfeer worden geschapen door gebruik making van een verlichting met Philips .super ho'gedruk-kwik- lampen. Tevens zullen de wanden voorzien zijn van bijzondere schilderingen met lichtgevende z.g. fosforiserende verf. waardoor het sprookjesachtige effect nog wordt verhoogd. Een dergelijke verlichting, waarvan ook in La Cubana te Bergen ge bruik gemaakt wordt, trok o.m tijdens de Alkmaarse kermis in een bekend café op het Waag- olein grote belangstelling. Onge twijfeld zullen velen tijdens de kermis eens een kijkje gaan ne men in café de Swart. om deze bijzondere kermisattractie te ge nieten. „Mag een gemeentebestuur de openbare wegen in de gemeente afsluiten om deze te gebruiken voor een tentoonstelling, circus of kermis?" Over deze vraag werd gistermiddag voor het kantongerecht lang en breed gesproken. Dit naar aanleiding van het feit, dat een winkelier te Enkhuizen zich tijdens de Bloementuintentoonstelling zonder entreebewijs op de Prins Bernhardlaan heeft bevonden, waarom hij bekeurd werd. Mr. Buiskool, de verdediger van verdachte, betwistte de gemeente het recht om deze laan voor het openbare verkeer te sluiten. Als voorbeeld haalde de verdediger een soortgelijk geval aan. dat onlangs breedvoerig in de pers is besproken, namelijk het verbieden van een eigen weg voor het verkeer. De verdachte in kwestie werd veroordeeld. De gemeente is dus ook niet in haar recht. De ambtenaar van het O.M. bestreed dit en vroeg een boete. De kantonrechter was van oordeel, dat de rechts geldigheid hier ontbreekt en sprak verdachte vrij.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2