Uitbundige ontvangst in Wenen van de Kardinaal-legaat Boven candidaat Eisenhower pakken wolken zich samen Puistjes! 30ste jaarvergadering Le Sage ten Broek van Financiën en Economie UW PUZZLE voor vandaag Triomftocht door het land Taft tracht generaal alsnog naar zijn hand te zetten RADIO HAMEA WRtGlPL DE OOSTENRIJKSE KATHOLIEKENDAG öie wecelö van ons Scheepsberichten BEURSOVERZICHT Concours-hippique te Utrecht ta\n\enopqeweM door gezonde VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1952 ARNOLDSTEIN, 10 September (K.N.P.). Aan het kleine grens station van Arnoldsteïn reed de speciale trein van de Pauselijke Legaat bij de Oostenrijkse Katholiekendag hedenochtend om 6.37 uur het Oostenrijkse grondgebied binnen. In het ochtend gloren reed de trein over het majestueuze spoorweg-viaduct van Tarvïsio, hoog boven de Schlitza, die in het diepe ravijn stroomt. Op het station, dit uiterste punt, waar Oostenrijk aan Italië en loego-Slavië grenst, stonden vertegenwoordigers der Oostenrijkse kerkelijke en wereldlijke autoriteiten gereed om de Pauselijke Legaat, Kardinaal Innitzer, en zijn gevolg te begroeten. Een aantal militairen bracht de voorgeschreven eerbewijzen. Na een hartelijke begroeting zette de trein zijn reis voort. De reis werd een ware triomftocht. Overal waren de stations be- vlagd ,hier en daar waren ere poorten opgericht. Om 8.33 uur arriveerde de trein in Klagen- furt waar de prinsbisschop mgr. J. Kpstner de Kardinaal-Legaat begroette. Ook de regering van het land Karinthië was hier aanwezig. Om 12.06 stopte de trein in Brack a.d. Mur, waar de bisschop van Seckau, mgr. Pawlikowsia, en het hoofd van de regering van Stiermarken hun opwachting maakten. Om 14.00 uur kwam de trein op de Semmerkug, nabij Wenen, aan. Daar was de Landsregering van Neder-Ooetenrijk met de ver tegenwoordigers van het dom kapittel uit Wenen aanwezig. Ook hier volgde een hartelijke ontvangst, die echter kort moest duren. Om 16 uur kwam de trein aan het Süd-Bahnhof van. Wenen aan. De president der Republiek, Theodor Körner, in gezelschap van de gehele Oos tenrijkse regering begroette daar Kardinaal Innatzer. Bii deze plechtigheid waren ook tegen woordig de aartsbisschop van Salzburg, mgr. Rohracher, tijde lijk hoofd van het gehele epis copaat, het gemeentebestuur en de vertegenwoordigers van de gemeenteraad der stad. Advertentie 't Begon met een scheut of steek Kruschen Salts bracht de bevrijding. Maar anders... Er zijn talloze gevallen ook onder Uw bekenden waar de wereldberoemde Kruschenkuur op korte termijn verlossing bracht van die slopende rheumatische pijnen. De aansporende werking van Kruschen op de bloedzuive rende organen kan ook bij U dat wonder te weeg brengen. Begin daarom vandaag nog de heilzame Kruschenkuur. Dan smoort ge Uw rheumatiek in de kiem, in plaats van te komen van, kwaad tot erger. PRAAG Het is voor el kaar: de Tsjechische regering heeft nationale held Emil Za- topek bevorderd van kapitein tot majoor. Hij is ook voorge dragen voor de „Orde van de Republiek". LONDEN In het tweede kwartaal van 1952 zijn in W. Duitsland, Zweden en Neder land de meeste schepen te wa ter gelaten. Engeland had het grootste tonnage koopvaardij schepen in aanbouw: 2.076.000 bruto ton; Nederland 402.000 ton. KOPENHAGEN Steeds nieuwe records: mej. Herdis Larsen heeft met succes haar titel „kampioene aardappel schilster" verdedigd: zij schil de één kilo in 2 minuten, 17 seconden. Zover zullen wij 't nooit brengen. LONDEN - De Britten ver dienden in 1951 samen 805 millioen pond Sterling méér dan in 1950, maar gaven ook 34 millioen meer uit aan ta bak (totaal 801 millioen), 54 millioen aan drank (totaal 788 millioen) en 240 millioen aan voedsel (totaal 2.867 millioen) De verkoop van schoeisel daalde echter met 13 en die van kleding met 7 pet. MEXICO De taxi-chauf feurs mogen niet langer met hun klanten redetwisten over het tarief. Zij hebben order gekregen zich aan de taxime ter te houden: al dat twisten hield het verkeer maar op. HOLLYWOOD Rumoer om Betty Grable. Ze is door 20th Century Fox geschorst, omdat zij een dramatische rol weigert te spelen in de gang sterfilm „Blaze of Glory". Het zou, Betty's eerste dramatische creatie geworden zijn, nadat zij in 12 jaar 35 muzikale films heeft opgevrolijkt. NANTES De vissers zijn het er over eens: de zomer is voorbij, de winter staat voor de deur. Want de haring komt uit zee de rivieren al opzwem- men; Vogezen, Alpen en Pyre neeën liggen dan ook al onder verse sneeuw en de Grossglocknerpas is versperd. Een weergaloze jubel van de Weense bevolking weerklonk, toen de kardrinaal-legaat het station verliet. Deze blijdschap vond mede haar oorzaak in het feit, dat voor het eerst in de Oostenrijkse geschiedenis een kardinaal van dit land als pau selijk legaat optreedt. In een grote optocht trok de stoet, die de kardinaal-legaat vergezelde, door de overvolle straten van Wenen naar de St Stephans Dom. Er werd een ogenblik gepauzeerd in de na bijheid van de Opera, waar het het domkapittel en vertegen woordigers van clerus en katho lieke organisaties stonden opge steld om met een aparte hulde kardinaal Innitzer te begroeten. De plechtige ontvangst in de dom kon eerst na half zes ge schieden. Zij bestond in de ge bruikelijke voorlezing van de Bulla en installatie. Fairsea. 11 dw oostpunt Kreta: Kota Gede, 11 v Suez nr Djed- dah; Murean, 11 dw Gibraltar; Overijsel 11 te Karachi; Roebiah 11 v Cheribon/Semarang; Talisse 11 kp de Gata/Port Said; Her- silia, 10 Antwerpen/A'dam;' Leu- vekerk. p 11 Quessant/Hamburg; Loenerkerk, 12 te Aden; Ovula, 11 Aden; Tarakan, 11 Aden verw. Grote Beer, 10 160 no Sable-eil.; Kota Agoeng. 10 v R'dam 11 03.00 te Antwerpen; Slamat 10 va Ha lifax/Alexandrië; Tawali, 11 te Suezp Clavella 10 v AlexandriO nr Piraeus; Indrapoera, 10 v. Southampton nr Marseille; Joh. v. Oldenbarnevelt, 10 220 nw Framantle; Oranje, p 10 Minikoi/ Colombo; Phontis 10 nm te Suez Rijndam, 10 730 w Kaap Clear; Veendam, 10 900 otn Kaap Race; Waterman 10 240 z Kaap Race; Willem Ruys 10 v Port Said naar Southampton. NATIONALE VEE- EN PAARDEN- TENTOONSTELLINC Op de tweede van de Utrechtse vee- en paardendagen waren de veermarktterreinen geheel bezet met t.b.c. vrij fok- en gebruiks- vee, slachtvee, paarden, varkens en schapen. Ter opluistering was er een Hacknev show, alsmede keuringen van Shetlandponnies. In de groepscollecties t.b.c. vrije reactievriie fok- en ge- bruiksrunderen won de Friese Coöperatieve Export te Akkrum de eerste prijs met beker. In de groepscollecties t.b.c. vrij gebruiks- en handelsvee was de uitslag: K. Box te Purmerend eerste priis a; K. Box te Pur merend de tweede prijs b: H. J. Groot te Voorburg de derde prijs. NIEUWE SECRETARIS KATHOLIEKE SPORTBOND De secretaris van de Neder landse Katholieke Sportbond mr J. C. A. Sprangers, die deze functie ruim drie jaar heelt waargenomen, heeft wegens om standigheden het secretariaat moeten overdragen. Hij zal wor den opgevolgd door drs. W. Couwenbergh, woonachtig te Breda. Tot dusverre was drs. Couwenbergh secretaris van de afdeling gymnastiek in het bis dom Breda. Oost-Duitsland wil doktorstitel afschaffen BERLIJN (K.N.P.) Teneinde de universitaire opleiding in Oost-Duitsland geheel met die in de Sovjet-Unie gelijk te scha kelen, heeft de Oost-Duitse rege ring te kennen aegeven, dat zij de doctorstitel in de Oost-zone zal afschaffen. WASHINGTON, 11 Sept. Naar Reuterg correspondent uit Washington meldt, bereidt generaal Eisenhower, de Republi keinse presldentscandidaat, besprekingen voor, met zijn voor malige politieke tegenstander. Senator Taft. Volgens gewoonlijk betrouwbare leringen zou Taft niet van plan zijn zichzelf en zijn fractie voor honderd procent achter Eisenhower te scharen, als de generaal niet kan aantonen, dat zijn program overeen komt met Taft's ideeën op het gebied van de buitenlandse en de arbeidspolitiek. Er zijn reeds vele aanwijzin gen, aldus Reuter's correspondent dat generaal Eisenhower ziin re cente toespraken aanpaste aan Taft's politieke denkbeelden. Aan de andere kant echter wordt critiek op Eisenhower ge leverd door diegenen, die totdus- ver tot zijn meest enthousiaste bewonderaars behoorden. Zij mei nen, dat Eisenhower terwille van politiek geschipper hooggestemde principes prijsgeeft. De Democratische candidaat Stevenson heeft op ziin verkie zingstournee gezegd, dat Eisen hower op vele punten de politiek van de Democraten schiint te hebben overgenomen. PROGRAMMA ZATERDAG 13 SEPT. 1952 HILVERSUM I, 402 mtr. 7.00 Vara, 10.00 Vpro, 10.20 Vara, 19.30 Vpro, 20.00—24.00 Vara. Vara: 7.00 Nieuws; 7.18 Gram. muz- 7.30 Idem; 8.00 Nieuws- en weerber.; 8.18 Orgelspel; 8.55 Voor de huisvrouw; 9.00 Gram.- muziek (9.359.40 Waterstan den); Vpro; 10.00 Tijdelijk uitge schakeld, causerie; 10.Oo Morgen wijding. Vara; 10.20 Voor de ar beider in de continubedrijven; 11.35 Clavecimberrecital; 12.00 Promenade-Orkest; 12.30 Land en tuinbouwmededelingen; 12.33 Hawaiian-muziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.muziek; 14.00 Orkest concert; 14.25 Kinderkoor; 14.45 Programma ter gelegenheid van de Internat. Coöperatiedag; 15.05 Gram.muz.; 15.15 Amateuruitz.; 15.45 Dansmuziek; 16.15 Van de wieg tot het graf; 16.30 Gram. muz.; 17.15 Sportpraatje; 17.30 Cabaret; 18.00 Nieuws; 18.15 Va- ra-varia; 18.20 Roemeens orkest; 18.40 Regeringsuitzending: Zoek licht op de Westerse Defensie; 19.00 Artistieke Staalkaart. Vpro: 19.30 Passepartout, causerie; 19.40 Het Oude Testament in deze tijd, causerie; 19.55 Deze week, cau serie. Vara: 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Zo maar.... muzikaal amusementsprogramma 21.05 Soc. commentaar; 21.20 Weense muz.; 21.50 Onder dé pannen, hoorspel; 22.10 Metro- pole Orkest; 22.40 Gram.muz.; 23.00 Nieuws; 23.15-24.00 Gram.- muziek. HILVERSUM II, 398 mtr. 7.00—24.00 Kro. Kro; 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend gymnastiek; 7.30 Gewijde muz.; 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender; 8.00 Nieuws- en weer ber.; 8.15 Gramofoonmuz.; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Gram. muz.; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram.muz.; 11.00 Voor de zieken 11.45 Gram.muz.; 12.00 Angelus- 12.03 Gram.muz. (12.30—12.33 Land- en tuinbouwmededelingen) 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 Amu sementsmuziek; 14.00 Boekbespr 14.10 Gram.muz.; 14.40 Amateurs programma; 15.15 Kroniek van letteren en kunsten; 15.53 Orgel en tenor; 16.20 De Vliegende Hollander, causerie; 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Gram- muziek; 18.15 Journalistiek week overzicht; 18.25 Gev. muziek; 18.45 Buitenl. correspondenties; 19.00 Nieuws- en weerber.; 19.10 Gram.muz.; 20.25 De gewone man zegt er 't zijne van; 20.30 Licht baken. causerie; 20.50 Gram.muz. 21.00 Gev. programma; 21.50 Ac tualiteiten; 22.00 Amusements muziek; 22.30 Wij luiden de Zon. dag in; 23.00 Nieuws in Esperan to; 23.2224.00 Gram.muziek. Ike heeft ook nog iets anders gedaan wat hem door vele radio luisteraars kwalijk is genomen. Velen van hen belden veront waardigd kranten op. om te ver tellen. dat zij Eisenhower in 'n verkiezingstoespraak hadden ho ren vloeken. Dat was tenminste verschillende luisteraars opgeval len en diegenen die de toespraak op een band hadden opgenomen, konden zich er van vergewissen dat zij niet hadden misverstaan. De hoofdredacteur van de ..In dianapolis Star", een vurig aan hanger van Ike. beweerde echter dat de bewuste uitdrukking af komstig was van een lid van de technische radio-staf. Het is overigens met Eisenho wer's aanhang in de pers vreemd gesteld. 617 hoofdredacteuren van weekbladen is naar hun menin« gevraagd. 75 pet. van hen ver klaarde vóór Eisenhower te ziin. 19 pet. is voor Stevenson en de anderen wilden zich nog niet over de kwestie uitlaten. Steve Anderson, een vooraan staand functionaris in de Repu blikeinse partij, heeft verklaard, dat hii zijn partiifunctie zal op zeggen als protest tegen het feit dat Eisenhower de senators McCarthy en Jenner steunt, twee Republikeinen* die ageren tegen „communisme in de Amerikaan se regering". Andersen verklaarde dat hii zich achter de democratische candidaat Stevenson zou scharen en voegde daaraan toe: „Er zijn er velen onder ons die zich van de Republikeinse oude garde en de politiek van McCar thy willen afkeren. Als Eisenho wer niet genoeg inzicht heeft om zich van deze dingen te distan- ciëren, geloof Ik niet dat hij de geschikte man is". Advertentie t Zuiver en ontsmet uw huid met de hel der vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN President Truman heeft er van daag nog een schepje op gedaan, door op een persconferentie te verklaren dat generaal Eisenho wer een „isolationistisch congres" voorstelt en dat dit geen vrede zal brengen. Truman deed ook een aanval op wat hij noemde „de een-par- tii pers", die overwegend steun geeft aan de Republikeinen, maar hii verklaarde niet te denken dat het veel uitmaakt „wat zii doet" toen hij een overzicht gaf van hetgeen de pers gedaan hééft. Want hii herinnerde er aan dat in 1948 vergeefs 89.7 pet. van de 1769 dagbladen in Ameri ka de Republikeinen had ge steund (Van onze verslaggever) Woensdag 10 Sept. j.l. hield de vereniging „Le Sage ten Broek" in het parochiehuis Zuilenstraat 16 te Utrecht haar 30ste jaarver gadering onder leiding van de heer J. A. Duynstee, voorzitter van het hoofdbestuur. Er waren ruim vijftig bestuursleden van de sub-comité's aanwezig. De uitge brachte jaarverslagen bewezen de gestadige activiteit van de-le den. In dit jaar, waarin het eeuw feest is gevierd van Louis Braille, de uitvinder van het blinden- schrift, kon door „Le Sage ten Broek" het tienduizendste ge- brailleerde deel aan de blinden bibliotheek van het St. Henricus- gesticht te Grave worden aange boden. Deze bibliotheek bevat thans bijna 42.000 banden, waar van er in 1951 18.747 werden uitgeleend. Het aantal vaste le zers bedraagt 580. Frater Faustinus deed een be roep op de bestuursleden om bij zonder te ijveren voor het brail- leren van studieboeken, daar mo menteel verschillende blinden universitaire of M.O. studies ma ken. Sommige leden doen voor treffelijk werk. door oudere blin den het Brailleschrift te leren. Bestuursverkiezing Mej. J. J. Weve te Den Haag werd herkozen als lid van het hoofdbestuur, terwijl als nieuwe leden van het hoofdbestuur ge kozen werden mevr. M. Roes- Hoogeweegen en mei. D. v. d. Ham. eveneens te Den Haag. Ten slotte verzocht de voorzitter aan Paardenmarkt Hengelo Aanvoer: 139 paarden, 23 veu lens. Prijzen: le soort stamboek- paarden 10001400, werkpaar den 8001100, 2-jarige paarden 7001000, 1-jarige paarden 600 800, merrieveulens 350600, hengstveulens 300400, Naar zwaardere paarden was meer vraag dan naar raspaarden. Handel zeer goed met vasté prijzen. De eerstvolgende jaarmarkt, de St. MichieËmarkt wordt ge houden op Woensdag 24 Sept. Advertentie) Hamea Crème - Gezonde huid Hamea Gelei-Gave handen Statutenwijziging algemene exploiratie unaniem geaccèpteerd De buitengewone vergadering van aandeelhouders der N.V. Al gemene exploratiemaatschappij heeft het voorstel tot wijziging van de statuten, dat in een vori ge vergadering wegens een on voldoend quorum niet in behan deling kon worden genomen, met algemene stemmen geaccepteerd. Het aandelenkapitaal zal worden teruggebracht tot f 3.750.000 aan uitstaande aandelen. Dit zal ge schieden door intrekking van nominaal f 800.400,aan inge kochte eigen aandelen en door terugbetaling van f 20,per resterend aandeel. Het totale maatschappelijke kapitaal zal na de reorganisatie 10 millioen be dragen, waarvan dus 6.250.000 niet geplaatst is. Verder houdt de statutenwij ziging ondermeer in de instelling van een commissie van drie le den uit de aandeelhouders tot het nazien van de balans en verlies- en winstrekening. Deze commissie zal niet alleen bevoegd zijn inzage te nemen van de boeken en zich de waarden van de vennootschap te laten to nen en alle gewenste inlichtingen omtrent de jaarstukken van de directie te verlangen, doch zij zal ook het recht hebben inlichtingen aan directie en commissarissen te vragen over de gang van zaken der vennootschap en het gevoer de beheer in het laatst verlopen en het lopende boekjaar, Obligatielening Groninger gèmeenten De 4 1/4 pCt. obligatielening unie van Groninger gemeenten, groot 110 mill., is grotendeels geplaatst, met de plaatsing van het restant op inschrijvingsvoor- waarden wordt voortgegaan. Dr. A. M. de Jong gouverneur van I.M.F. en Wereldbank De directeur van de Neder- landsche Bank. dr. A. M. de Jong is benoemd tot gouverneur van het Intern. Monetair Fonds en de Wereldbank. Door de toetre ding van W. Duitsland en Japan moest het aantal gouverneurs uitgebreid worden van 14 tot 16. AMSTERDAM, 11 Sept. Ook vandaag viel kooplust op de Beurs niet veel te bemerken. Evenals in Wallstreet bleven lichte koersverliezen de overhand houden en zelfs A.K.U., die gis teren voor een verrassende stij ging zorgde, was vandaag in mineur. Het publiek schijnt door de weinig geanimeerde Ameri kaanse markt 'nog meer te wor den afgeschrikt. Er wordt al thans maar heel weinig onder nomen en ook de arbitrage blijft gereserveerd. Dat 't beurs- verloop in deze omstandigheden weinig te betekenen had, be hoeft. geen betoog. Wederom moesten Koninklijken zich een koersafbrokkeling laten getroos ten. Bij opening werd gedaan op 318 1/2, waarna de laatste note ring kwam op 316 1/2. Voor de Converteerbare obligatiën is de belangstelling eveneens zoek. A.K.Ü. keerde terug tot 152, dus 2 1/2 punt beneden het vorige slotpefl. Wel trad een licht her stel in, maar het fonds bleef ver bij gisteren ten achter. Ook Uni- de sub-comité's zoveel mogelijk contribuerende leden te willen werven, daar de vereniging borg staat voor de oplossing van een grote schuld, welke rust op de enige jaren geleden voltooide uitbreiding van het bibliotheek gebouw en voor de exploitatie kosten van de bibliotheek zelf. Nadat de voorstellen van de sub-comite's. vooral omtrent de uitbreiding van de propaganda waren besproken, werd deze ge animeerde jaarvergadering beslo ten met een koffietafel. De belangrijkste uitslagen van de eerste dag van het concours hippiqué, dat te Utrecht wordt gehouden, luidden: Concours éénspannen dekheng sten, Gronings type: 1. Ideaal, eig. J. H, Zwartjens, Raalte; 2. Neptunus, eyj. J. E. Dijk Zn., Zwolle; 3. Commandeur, eig. H. v. Surhuisterveen, Surhuister- veen. Individuele dressuur om het nationaal kampioenschap van de Kon. Ned. Federatie van Lande lijke Rij verenigingen: 1. C. J. Schimmel met Sirus (L.R. Vtjj- heid, Gelderland); 2. D. Anema met Alexandra (L.R. Burmania Ruiters, Friesland); 3. S. R. Mel- lema met Pancha (L.R. Z.E.O., Groningen). Individuele dressuur om het nationaal kampioenschap voor dames van de Kon. Ned. Federa tie van Landelijke Rijverenigin- gen: 1. mej. B. Nieboer met Hu maan (L.R. Wieringermeerruiters, Noord-Holland); 2. mej. E. H. Njjhof met King (L.R. Lonneker, Overijsel). Concours éénspannen fokmer- riën, landbouwtuigpaarden, Gro nings type: 1. Giola, eig. H. Tuin- stra, Lucaswolde. Om de zilveren Koudijs-wissel- beker, prijs voor de meest veel zijdige landelijke rijvereniging in het springconcours L, individuele dressuur en achttallen dressuur: 1. L.R. Gorssel, Gorssel, Gelder land; 2. L.R. F.E.O., Finsterwolde, Groningen; 3. L.R. Wieringermeer ruiters, Wieringerwerf, Noord- Holland. Concours éénspannen tuigpaar- den voor tweewielige rijtuigen, gereden door dame alleen, van 17 jaar en ouder: 1. Piet van Beertam, ber. mevr. Mellema- Engels, Finsterwolde. Interprovinciaal springconcours, twee landelijke ruiters uit elke provincie namen deel: 1. Limburg (J. Peeters met Amor en H. Jen- niskens met Boy); 2. Gelderland (G. Kraai met Jaweliesa en Th. Huitink met Erick); 3. Drente (R. van Strik met Alex en G. Lommers met Puck). Brochure over de Millioenennota Van 16 September 1952 zal aan de postinrichtingen een brochure verkrijgbaar zijn, die tot titel heeft: „Gij betaalt, maar niet voor niets," publicatie van het ministe rie van Financiën, die wordt uit gegeven door de Regeringsvoor lichtingsdienst. De brochure be handelt de millioenen-nota '53. lever was aangeboden. Even vormde zich een hoek in aande len Escomptobank op 52. Cul tuurfondsen bleven ongeanimeerd en luier. Er kwamen in dezft sector slechts zeer weinig note ringen tot stand. Scheepvaart- papieren aangeboden voor de In donesische lijnen. In het verdere verloop kwim er nauweli,jks enige wijziging in de marktstemming. Van enig herstel viel niets te bespeuren en voor vele fondsen kwam de slot- nojering op het laagste punt van de dag, al deden zich geen ver liezen voor van grote omvang. Aandelen Cultuurbank waren voor de tweede dag iets lager als weerspiegeling van de inhoud van het jaarverslag. Staatsfond sen trokken enige belangstelling en waren iets beter. PUZZLE No. 88. i J r r 6 9 /V -tf 9 4 ti W M 4l *9 'jr ii JS Jl Af i Horizontaal; 1. zoutzure amonia plaats in Nederland straten (fr.) aanw. vnw. samengestelde aether vreselijke ziekte deel v. d. bijbel nummer bijwoord jongensnaam de oudere lidwoord zoals de akten getuigen uitroep getij maat mohammedaanse godheid papegaai meisjesnaam deel v. d. dag pl. in Noordholland vorm van garneren Verticaal: 1. vlek pl. in Nederland rang in het leger pers. vnw. titel reptiel in zeer vooruitstekend ge bergte werelddeel stropen stal met renpaarden 9. 10. 11. 13. 15. 16. 17. i8- 19. 20. 21. 22. 23. 25. 27. 28. 30. 32. 33. 34. 38. 2. 3. 4. 5. 6. 7. klepperen tiaei onder het nodige voorbehoud lidwoord (fr.) eiland in de Ind. archipel uitroep maat oostindische monnik zwemdraden stuurinrichting heer (afk.) lidwoord (fr.) iets eerder (afk.) OPLOSSING No. 87. Horizontaal: 1. sport; 5. ceder; 10. tina; 11. bodega: 12. rots; 13. oberon; 14. and; 15. kwijl; 16, ik; 17. atol; 19. use; 20. daar; 21. klit; 23. bon; 24. maal; 26. ir; 27. fear; 29. van; 31. sparta; 33. gard; 34. regent; 35. olie; 36 ane- ta; 37. ymker. Verticaal: 1. strak 2. pion; 3. ontdaan; 4. ras; 5. coby; 6. edel; 7. der; 8. egoist; 9. ranke; 11. bowl; 15. kor; 18. ta; 19. uilvalk; 20. dorpen; 21. kar; 22. la; 23. bisra; 24. maat; 25. ander: 27. fret; 28. etna; 30. arie; 32. age; 33. gom. HARM SMITS WON DE RONDE VAN ROOSENDAAL De ronde van Roosendaal, 'n wegwedstrijd voor profs over 'n afstand van 120 km (50 ronden van 2,4 km) werd gewonnen door Harm Smits in 2 uur, 53 min., 18 sec. De beslissing van de in hoog tempo gereden wedstrijd viel pas in de laatste25 kilometer toen Schulte, Van Est. De Vries, Schoenmakers en Harm Smits zich uit het peloton wisten los te maken. Schulte, die een lekke band kreeg, wist deze snel te verwisselen, waardoor hii toch nog aan de eindsprint kon deel nemen. De uitslag luidde: 1. Harm Smits 2 uur 53 min. 18 sec.; 2. Van Est z.t.; 3. Schulte z.t.; 4. De Vries z.t.; 5. Schoen makers z.t.: 6. Vinken z.t. Verzending van zeepost Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van 't schip vermeld: Indonesië: MS „Kota Baroe" (16 Sept); Ned. Antillen: MS „Obe ron" (15 Sept.); Suriname: MS. „Nestor" (17 Sept); Unie v. Zuid Afrika: MS Arundel Castle" (13 Sept); Canada: SS „Zuiderkruis" (16 Sept); MS „Maasdam" (18 Sept); Argentinië, Chili, Uru guay en Bolivia: SS „17e De Oc- tubre" (18 Sept); Australië en Nieuw-Zeeland: Via Engeland (13 Sept.) k C 4e heerlijke de echte kauwgom FEUILLETON \m wim m DOOR DOROTHEE COEBELER 33) „Ik zou met U graag een keer oude schilde rijen bekijken. zei dat niet een lichte mannenstem naast haar? „Meent U dat meneer dr. Rolf? Ja heus? Meent U dat. en mij dan weer laten staan, wanneer er een paar van uw eigen vrienden komen? Ga er maar naar toe meneer dr. Rolf met Hilde Dehn, die je nu zo na aan het hart ligt." Snel en resoluut keerde zii het museum dé rug toe en ging langs het slot naar de Brtiderstrasse- J. C. Böhmer! Reeds vanuit de verte zag zij het embleem van de firma. Zii begon langzamer te lopen en haar hart bonsde. Was zii niet een beetje verme tel? Zij zag de grote etalages. Voor elk raam bleef zii staan en zii keek naar de stoffen en naai de japonnen. Maar dat daar zou ik anders hebben gemaakt. Zij keek naar een zomerjaponnetje van lichte stof. De plooien in de rok.... maar wat haalde zii in haar hoofd? Durfde zij aanmerkingen te maken op een iapon van de firma Böhmer? Maar vooruit. Niet .anger meer getreuzeld. Zii duwde een grote deur open en ging binnen. Zij verdween in de hoge duis tere hall. Achter in deze hall be vond zich een trap die in een sierlijke boog naar de eerste eta ge leidde. Waar moest men zich aanmel den? Zii draaide zich om maar zag niets. Toen zag zii plotseling de fraaie leuning van de trap die uit schitterend houtsnijwerk be stond. Zij dacht niet meer aan modellen en aan J. C. Böhmer. Stap voor stap ging zij naar vo ren. Zii bukte zich en ging met tastende vingers langs de edele lijnen van de ornamenten op de ze leuning. ..Dat ziet er niet gek uit. hé meisje?" Kate schrok en keek op. Boven aan de trap stond een kleine oude vrouw, gebogen onder de last der jaren. Zij had' dun grijs haar onder een klein zwart kap je. Haar gezicht was gerimpeld, maar achter haar brilleglazen fonkelde twee ogen. „Mooi hé?" „O gewoonweg prachtig" 't meisje haglde verlicht adem. „Maar iedereen ziet dat niet. Je schiint er oog voor te hebben en dat is fijn. De leuning is al heel erg oud." „Ja", zei Kate en zij liet -haar 1 ogen weer langs het oude snij werk gaan. Het is minstens twee honderd iaar oud; het is prach tig barok". „O. dat weet ie ook al. Nou. nou. dat is niet mis. Maar waar ga iiieigenlijk naar toe?" Kate kreeg een kleur, want dat had zij helemaal vergeten. Zij stotterde: „O, ik, er werden hier toch naaisters gevraagd, die modellen kunnen maken. Ik ik..." „O. en ie bent hier binnenge komen. Maar dat moet helemaal niet. Je moet in de zaak hier naast ziin." „O. neemt U mij niet kwaluk" Kate schrok geweldig en zii draaide zich reeds om naar de deur. Maar toen riep de oude stem weer: .Nou, nou. niet zo haastig. Kom maar eens boven." En toen ging Kate de oude brede uitgelopen treden op. Er ging een deur voor haar open. Door het venster viel het zon licht binnen. Het overstroomde rijkelijk de kamer. Het was als een droom uit de dagen van Bie dermeier. Kate zag het, maar zag het ook weer niet. Zii zag slechts de wonderlijke oude vrouw, die naast de ronde tafel stond en die maar gewoon „meisje" en „iii" tegen haar zei. „Nou laat maar eens zien wat voor modellen jij bii ie hebt" het klonk als een bevel, maar toch was het er geen. Maar ie moest er eenvoudig aan gehoor zamen. Met bevende vingers maakte Kate het pakje los. Zij legde de zwarte ziiden blouse over de stoel en zii hing de witte japon van Lilith er naast. „Hm.... hm", zei de oude vrouw. „Hm" zii bekeek de kledingstukken lange tijd en toen keek zij Kate een hele poos aan. Zii nam haar van top tot teen op: „Heb ie dat alleen gemaakt?" „Ja", zii kon het woordje „ia" nauwelijks uitspreken. „En heb ie dat ook helemaal alleen ont worpen?" „Ja" ,ia.%.. mevrouw...." „Ach wat „mevrouw". zeg „grootmoeder" tegen mü. Hier zegt iedereen grootmoeder tegen mii en anders niet. Dus helemaal alleen?" De oude mevrouw nam de blouse van de stoel en bekeek ze zeer nauwkeurig. Zij had vooral belangstelling voor de bin nenkant. Toen ging zii naar de muur en belde. Biina tegelijker tijd werd er geklopt en een klei ne looniongen stak zijn hoofd om de hoek van de deur. „Roep Johann eens", zei de oude vrouw. ..Ik bedoel.... ik wil zeggen meneer Böhmer. de chef begrijp ie? En Clara moet ook komen.ik bedoel de' jonge mevrouw, maar opschie ten." De deur ging open en 't werd stil in de kamer. „En dat heb ie ook gemaakt?" De oude vrouw nam de kleine garneringen ter hand en bekeek ze langdurig. En heb ie dat ook zelf ontworpen?" „Zeker.mevrouw." „Grootmoeder ben ik, begre pen? Maar hoe kom ie aan deze ideeën? Waar haal ie ze van daan? Toch niet uit de mode bladen?" „Neen". Kate moest onwil lekeurig lachen. Dat schiet mii zo maar te binnen. Dat., dat.." Het was haar alsof haar handen weer de zijde en de kant voelden. Zii glimlachte. „Dat komt bii mij vanzelf, dat heb ie of dat heb ie niet." „Ja. ja, het is goed. Maar nu komt Johann." Zii hoorde buiten lopen en even later stond meneer Johann Böhmer in de kamer. Zijn vrouw kwam achter hem aan. „Maar grootmoeder, wat is gr nu aan de hand. dat U ons laat roepen." Zij hadden Kate die achter in de kamer stond, nog niet gezien. „Bent U niet goed geworden, grootmoeder?" „Neen iongen, integendeel. Het gaat me uitstekend. Het gaat me zelfs buitengewoon goed. Kijk maar eens hier." En toen de twee anderen het blijkbaar nog niet begrepen, zei zii: „Dit zijn mo dellen. Die daar" en zii knikte in de richting van Kate „had zich vergist in de ingang en ik heb ze maar geliik mee naar bo ven genomen, (wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 7