Nieuw Nederlandse Generale staf zou een „plan-Speidel" wensen West-Duitse nazi-partij heeft zichzelf ontbonden De nieuwe stad in Kennemerland tn vnno veilig. Vondel Groninger sportvlieger vergiste zich in vliegveld Bestrijding van rheuma en kanker aangepakt EN OMGEVING Politiecordon rond Eurazië Bemiddeling faalt DAGBLAD VOOR ALKMAAR Gebaseerd op fortificaties als by. de vesting-Holland Geen denken aan bevrijdingsoorlog Boudewijn gaat zich nog niet verloven Ledenlijsten in handen gevallen van Oost-Duit se Gestapo Ill Korea gevallen Harvard op Texel gekraakt door katholieke ziekenfondsen Mr Stikker gaat naar Londen Bende stak 35 woningen in brand OP STRAAT 749.000 brieven Vakbond legt beslag op fabriek Zal zij er ook zo uitzien? Bonn moet Duitse jeugd beschermen Duitse kolen voor Nederland Noordhollands Daqblad Buiten God is 't nergens HET EEtT Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., Minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f4.familieberichten 20 ct., resp. 30 et. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noerderbank. Nederl. Credietbank. Kantoren: HOORN, Draaisingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046. (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Gedempte Gracht 39, teL 459 K 2240 Zaterdag 13 September 1952 48e Jaargang No. 12577 De nieuwe Kwikkelsbrug te Medemblik is hedenmiddag in gebruik genomen. Thans is hier een voortreffelijke oplossing verkregen voor een verkeersprobleem dat menig chauffeur heel wat hoofdbrekens heeft gekost. De oude smalle brug gaat naar de sloper NEW YORK Volgens het Amerikaanse weekblad „News- Week" is de Nederlandse generale stal „sterk ver ontrust" over het Franse verdedigingsplan voor de Rijn-IJsellinie tegen een Sowjet-Russische aanval en zou zij aan het Opper bevel der gealliëerde Strijdkrachten in Europa (SHAPE) een ander plan hebben voorgesteld, dat bekend staat als het „Plan- Speidel" genoemd naar generaal Hans Speidel, militair raads man van kanselier Adenauer. Het plan-Speidel houdt reke ning met de les van de Duitse terugtocht in de Sovjet-Unie tij dens de tweede wereldoorlog en verkiest „natuurlijke vestingen" boven de „natuurlijke linies" van het Franse plan. Deze „vestingen" in West- Europa zijn „het fort Holland" tussen de IJsel en de monding van de Rijn, en het „Alpenfort" (Beieren), beschermd door de mogelijkheid van inundatie, waar op de Amerikaanse en een ge deelte der Franse strijdkrachten zich zouden terugtrekken. Twee nevenforten zijn in het plan op genomen: een in Denemarken en het andere in de Ardennen. Van die forten uit, aldus de voorstan ders van dit plan, zouden de ge allieerden op de Sovjet-Russische flanken een tegenaanval kunnen uitvoeren en van de Nederlandse vesting uit de Russen verhinde ren zich te nestelen in het Ruhr- gebied en aan de kust van de Noordzee, van waaruit zij anders Engeland zouden kunnen bom barderen. Tegelijkertijd zouden de Neder landse havens open blijven om versterkingen te ontvangen. An dere versterkingen zouden kun nen komen van het door de Fran sen verdedigde Middellandse Zee gebied, terwijl de andere ge allieerden de tegenaanval zouden leiden van het Alpenfort uit en voortdurend de verbindingslijnen der Russen zouden bedreigen, al dus dit blad. (Het antwoord dat minister Staf zal geven op de vragen van prof. Romme kan op dit punt enige klaarheid brengen.) EEN SOVJET-RIJK VAN BERLIJN TOT CANTON SAN FRANCISCO. Indien de communistische wereld vast houdt aan een plan, dat op zijn minst zes jaar geleden is ont worpen, zal zij wellicht in Octo ber te voorschijn komen met iets, dat zeer veel zou lijken op een rode „Monroeleer" voor het con tinent van Eurazië. Dit is de mening van de heer Kilsoo K. Haan, een beproefde werker van de Koreaanse onder grondse beweging, die de corres pondent van The Associated Press, James D. White, voor het eerst tegen het eind van 1946 over dit Sovjet-ontwerp voor ex pansie heeft gesproken, kort na dat hij de Amerikaanse regering er van op de hoogte had gesteld. Maarschalk Nikolai Boelganin zou deze politiek als volgt heb ben geformuleerd: „De progres sieve democratieën, Rusland en zijn vrienden, moeten zich ver enigen.... tegen de steeds toe nemende bedreiging van kapita listische omsingeling. Als een maatregel van zelfverdediging moet de Sovjet-Unie niet slechts zijn strategische grenzen uitbrei den, maar wij moeten een reeks internationale veiligheidszones scheppen. Boelganin zette verder uiteen, dat Rusland zich in staat achtte zulk een leer voor Eurazië af te kondigen en te handhaven om streeks October 1952. Dit bete kende, dat Rusland tegen die tijd over de industriële, militaire en politieke macht zou beschikken om zulk een afkondiging kracht bij te zetten. „Rusland moet binnen korte tijd een goed doorstrengeld en stevig militair en politiecordon trekken dwars door het centrum van Eurazië, van Berlijn tot Can ton". NEW YORK, 12 Sept. John Foster Dulles heeft gisteravond in een vraaggesprek voor de radio herhaald, dat noch hij noch gene raal Eisenhower dacht aan een „bevrijdingsoorlog", toen zij pleit ten voor een krachtiger Ameri kaanse politiek tegen de Russi sche overheersing van de landen achter het ijzeren gordijn. Dulles, adviseur van de repu blikeinse partij voor de buiten landse politiek, zei, dat hij nooit geadviseerd had door het bezor gen van wapens 'een opstand tegen de Oost-Europese commu nistische regeringen te verge makkelijken. Dulles zei, dat de V.S. moesten ijveren voor „afsplitsingen" in de geest van het breken van maarschalk Tito met Moskou. BRUSSEL, 12 Sept. Met be trekking tot de geruchten over een aanstaande verloving van koning Boudewijn met een der dochters van de Luxemburgse groothertogin, wordt thans van de zijde van het Belgische Hof meegedeeld, dat de koning slechts enkele dagen bij zijn familie in de Provence heeft vertoefd en het louter fantasie is aan zijn verblijf te Bormes een andere betekenis te willen geven. HANNOVER, 12 Sept. De neo-nazistische, na-oorlogse Sozialistische Reichspartei is ontbonden, aldus werd vandaag door de secretaris-generaal van de partij, Fritz Heller, bekend gemaakt. De partij deelde mee, dat haar ledenlijsten zich in handen van de Oost-Duitse geheime politie bevinden. Zij vreest een vervol ging door de communisten. Waarschijnlijk is de partij juist op tijd tot ontbinding overgegaan. Zij zou er anders eerstdaags wel eens door het West-Duitse Op- 's-GRAVENHAGE. 12 Sept. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tii- dens gevechten op Korea op 4 September i.l. is gesneu veld de sergeant C. Th. Lemson, afkomstig uit Am sterdam. legernr 1081080000. Sergeant Lemson behoorde tot het regiment zware in fanterie chassé. Hij is ge boren op 8 Januari 1918 en was gehuwd. „VOLGENDE HALTE SIBERIË" HAIFA, 12 Sept. „Volgende halte Siberië", riepen een aantal havenarbeiders toen 44 Hongaren de plank opliepen naar een schip dat hen naar Hongarije terug zou brengen. De Hongaren keken om zich heen en zeven van hen veran derden snel van gedachten en gingen terug op Israëlische bo dem. ROOD AANBOD OVER KOREA? Men verwacht dat de Sovjet Unie voor het einde dezer maand de Westelijke lanC&i een algehele „regeling" voor Korea zal voor stellen. (Van onze verslaggever) DEN HELDER. De heer F. E. van der Geest, een bekend Gro ninger sportvlieger, is gisteren met zijn Harvard-lestoestel neer gekomen in een weiland nabij de Cocksdorp op Texel. Het toestel sloeg over de kop en werd zeer ernstig beschadigd. De piloot en zijn passagier, de heer Beumkes, die op Texel woont, kwamen er met enkele lichte schrammen af. De 21-jarige heer v. d. Geest was gisterochtend voor een nor male oefenvlucht van Gilze Rijen opgestegen in de richting Texel. Om 3 uur verscheen het vlieg tuig boven het eiland; het was de bedoeling van de bestuurder op het vliegveld „De Vlijt" te landen. Hij vergiste zich echter en dacht, dat dit vlak bij de Cocksdorp lag. Het toestel kwam neer op een UTRECHT. De katholieke ziekenfondsen hebben onlangs besloten fondsen te vormen voor de kanker- en rheumabestrijding. Te zijner tijd zullen deze fond sen kunnen worden aangewend voor de katholieke instellingen, die de oprichting van eigen afde lingen of instellingen ter hand zullen nemen. Dit deelde de heer Dré de Wolf, secretaris van de Kath. Bond van Ziekenfondsen, mede op een pers conferentie van de Kath. Raad van Overleg van de Volksgezond heid, welke Donderdag te Utrecht werd gehouden. „De bedoeling van deze fonds vorming zo lichtte de heer de Wolf zijn mededeling toe is om te demonstreren, dat de zie kenfondsen hun taak ten aanzien van de Volksgezondheid hebben begrepen". Voorts zeide hij, dat het bestuur der Vereniging van Kath. Ziekenfondsen zich uitvoe rig heeft beraden over het vraag stuk van hetgeen in de toekomst gedaan moet worden voor de ver schillende takken van volksge zondheid. Het bestuur is van me ning, dat het op velerlei gebied aan katholieke initiatieven steun moet verlenen. De katholieke ziekenfondsen zullen dit op uit gebreidere schaal moeten doen, doch kunnen dit voornemen slechts naar het bereik der mid delen verwezenlijken. De fondsen voor kanker- en rheumabestrij ding zullen voorlopig uit de pre mies worden gevormd. ALS AMBASSADEUR 's-GRAVENHAGE, 12 Sept. Naar het A.N.P. verneemt, is binnenkort de benoeming te verwachten van mr. D. U. Stikker tot buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur te Londen. weiland achter de boerderij „Rio Grande". In de lucht dacht de heer van der Geest al: „Wat is dit veld toch kleinHij stuurde daarom tijdens de lan ding diagonaal over wat hij meende dat het vliegveld was. Toen de wielen de grond raakten, sloeg de machine over de kop. Het toestel was gekenmerkt met de letters PH-UEK. Het weiland, waarop de machine is gestrand, ligt 3 km van het vliegveld „De Vlijt". Gisteravond is het onder zoek, dat uitgevoerd wordt door autoriteiten van de Rijkslucht vaartschool, begonnen. Aan deze school had de heer v. d. Geest in het begin van dit jaar zijn brevet gehaald. Hij kreeg verwondingen aan het hoofd, de passagier liep schaafwonden op aan armen en benen. Dr. Feikema verleende hulp. DJAKARTA, 12 Sept. Een bende, bestaande uit circa 100 man, heeft dezer dagen 35 wo ningen in brand gestoken in de dessa's Tiibeureum en Tjariu (gelegen ten N.O. van Bogor en ten Zuiden van rpiibarusa). Twee inwoners werden gedood en 7 gewond. De bende was goed be wapend. o.m. met 7 brenguns. De woningen werden beroofd, de schade is nog niet getaxeerd. Het uit zes personen bestaande gezin van de 42-jarige DUW- arbeider P. Dielemans, dat zon der vergunning van het huisves tingsbureau een leegstaande wo ning had betrokken te Enschede, werd Woensdagmiddag door de deurwaarder op straat gezet. Daar de heer Dielemans geen beschik king kon krijgen over andere woonruimte, bouwde hij aan de openbare weg van vier scheve palen, tentzeilen en een paar oude vloerkleden een tentje, waarin hij met zijn vrouw en vier kinderen de nacht door- perste Gergchtshof toe gedwon gen kunnen zijn. De federale regering heeft al geruime tijd geleden bij het Hof een aanklacht tegen de S.R.P. ingediend, waarin de partij er van beschuldigd wordt een vijan din van de democratische consti tutionele regering te zijn. De re gering vroeg verlof de S.R.P. buiten de wet te stellen. In Juli heeft het Hof de S.R.P. opdracht gegeven, zich van ver dere politieke activiteit te ont houden totdat het Opperste Ge rechtshof zijn definitieve uit spraak zou hebben gedaan. Er was overigens grote onenig heid tussen de leiders van de partij onderling. Een derde leider van de S.R.P. is de vroegere generaal-majoor Otto Ernst Remer. Volgens een woordvoerder van de West-Duitse sociaal-democra tische partij betekent de ontbin ding van de S.R.P. niet noodzake lijkerwijs, dat zij haar politieke activiteit ook zal staken. De S.P.D. beschouwt dit besluit als een camouflagemaatregel, aldus deze woordvoerder. VOOR MGR SHEEN, U.S.A.'s TELEVISIEBISSCHOP Mgr. Fulton Sheen, de New- Yorkse hulpbisschop, die door de televisie in de Verenigde Staten een ongekende poDulariteit heeft verworven heeft in de laatste maanden 749.000 brieven ontvan gen van personen, die hem vra gen stellen over het katholieke geloof. 40 pet. van deze brief schrijvers is niet katholiek. VERRASSENDE WENDING IN „OMMELANDEN-CONFLICT" GRONINGEN. De A.N.A.B. (Algemene Nederlandse Agrari sche Bedrijfsbond) heeft gisteren, nadat nogingen van het College van Rijksbemiddelaars om in het conflict tussen A.N.A.B. en „de Ommelanden" te bemiddelen zijn gefaald, middelen aangekondigd, welke nog niet aangeboord waren. De A.N.A.B. heeft thans toe stemming van de president van de Arrondissements Rechtbank te Groningen gekregen, om beslag te doen leggen op de fabriek, gezien haar vordering van f 30.000. welke in eventuele verkoop van de fabriek door „de Ommelanden" gevaar loopt. HET OMMELAND-CONFLICT Gistermiddag zijn de informa tieve besprekingen tussen het college van Rijksbemiddelaars enerzijds en de directie en be stuur van Ommelanden, alsmede de Unie van Landarbeiders en Unieverkeer anderszijds, voort gezet. Het resultaat van deze bespre king was negatief. De voortge zette informatieve besprekingen hebben aan de voorzitter van het College van Rijksbemiddelaars de indruk gegeven, dat verdere besprekingen niet tot enig resul taat kunnen leiden. Mr. Berger heeft daarop zijn informatieve bespreking beëindigd. De directie van „De Ommelan den" stelt zich op het standpunt dat het N.V.V. thans wil trach ten de stakers weer in dienst te laten treden van „De Ommelan den" om ze dan eventueel we gens seizoenslapte weer te laten afvloeien. Het ontslag zou dan gesanctioneerd worden door het arbeidsbureau waardoor de ar beiders in de sociale voorzienin gen vallen. „De Ommelanden" is van me ning dat het N.V.V., dat de sta king heeft geproclameerd, de ge volgen hiervan ook maar moet dragen. Men wil bij „De Omme landen" de arbeiders eventueel wel terwille zijn opdat zij vallen onder de sociale voorzieningen, maar hier stellig geen financiële consequenties van dragen. 13.000 NIEUWE WERKNEMERS VOOR DE HOOGOVENS. BEVOLKINGSGROEI VAN ON GEVEER 150.000 INWONERS IN KENNEMERLAND wij heb ben er nu en dan al iets van gehoord verrijst in de naaste toekomst een nieuwe stad, wel ke ook iri het plan van de ker kenbouw in het Bisdom Haar lem, na 1953, voorzieningen zal eisen. Regeren is vooruitzien, ook op dit gebied! Er zal in de verder-komende jaren nog heel wat moeten gebeuren, in de grote steden; in Amsterdam, met zijn grote uitgroei in Wes telijke richting, met vier ontworpen tuinsteden, in Rotterdam, waar de verwoeste city herbouwd moet worden, in Schiedam, in Vlaardingen, met zijn geweldige industriële ontwikkeling, in Den Haag, in Voorburg, in Rijswijk. Naast de stedelijke gebie den, is het vooral ook het industriegebied langs het Noordzee- kanaal, dat door zijn sprongsgewijze groei op korte termijn nieuwe kerken nodig heeft. De voorgenomen bouw van een nieuwe stad in Kennemerland is een gevolg van de enorme uit breiding van het hoogoven-complex te Velsen in de eerst komende tientallen jaren. Het aantal werknemers in dit bedrijf zal, naar de verwachting, geleidelijk aan met ongeveer 13.000 toenemen. Hiervan zal een bevolkingsgroei van plus-minus 150.000 inwoners het gevolg zijn, welke zich voornamelijk zal con centreren in de gemeenten Vel sen, Beverwijk en Heemskerk. Om deze bevolkingstoeneming te kunnen opvangen is de nieuwe stad ontworpen, welke zeer waarschijnlijk gelegen zal zijn ten N.O. van Beverwijk 'en tot voorbij Heemskerk. Ingevolge deze uitbreidingen mag verwacht worden, dat het aantal katholieken in dit gebied tussen Beverwijk en Heemskerk met rond 45.000 zal toenemen, hetgeen neerkomt op tenminste 7 a 8 nieuwe kerken, waarvan tijdens het Tienjarenplan waar schijnlijk ongeveer 3 kerken ge realiseerd zullen moeten worden. Reeds op het ogenblik kunnen de parochies O. L. Vr. van Goe de Raad te Beverwijk met ruim 6800 parochianen en H. Lauren- tius te Heemskerk met 5100 pa rochianen de groei van het aan tal katholieken nog slechts met de grootste moeite meer opvan gen. De definitieve plaatsbepa ling van de nieuwe kerken in dit gebied kan echter pas ge schieden wanneer de plannen van de burgerlijke overheid ten aan zien van de situering van de nieuwe woonwijken openbaar ge maakt zijn, hetgeen op zeer kor te termijn te verwachten valt. Het is immers van de grootste bracht. De heer Dielemans, die I betekenis, dat in dit geweldige twaalf jaar als militair in Indo nesië gediend had, plaatste voor dit zonderlinge woonverblijf een groot bord, waarop te lezen stond: „Dit is de dank voor trouwe dienst aan het vaderland". Gister middag werd het hele geval door werklieden van de gemeentelijke reinigingsdienst opgeruimd. Het gezin Dielemans nam zijn intrek bij familieleden. plan, dat als een tweede mijn- gebied uit de grond verrijst, de kerken op de juiste plaats ko men, rekening houdende met de algehele ontwikkeling van het gebied. Ook in het gedeelte van de IJmond, gelegen ten Z. van het Noordzeekanaal, zijn de uitbrei dingen van een dergelijke om vang, dat allerwaarschyniykst ook hier behoefte zal bestaan aan nieuwe kerken. Met name kan hier worden gedacht aan Sant poort-Station en aan de uitbrei dingen in het Zuidelijk gedeelte van IJmuiden. Dan zijn er, voor de verdere toekomst, nog meer plannen, welke de aandacht hebben van de z.g. situeringscommissie, dat is de commissie van vooraan staande geestelijken, architecten en stedebouwkundigen, die gere geld bijeenkomsten houdt en de grote problemen, waarvoor het bisdom Haarlem staat, met de Bisschop bespreekt. Wij noemen o.a. Delft, Haarlem, Leiden, Gou da, Alphen aan de Rijn en ten slotte nog twee plaatsen in ons gewest, last but not least! Zo is in den Helder, in de z.g. Nieuwstad, een terrein gereser veerd voor een derde parochie kerk, welke deze gehele wijk in de toekomst zal verzorgen. Naar berekening zullen hier, als de wijk voltooid is, ongeveer 4000 katholieken wonen. Ten aanzien van Purmerend werd nog medegedeeld, dat o.a. in verband met de groei van het aantal katholieken in Z.O. Beem- ster de bestaande toestand zeer moeilijk nog lang gehandhaafd kan worden. Zo zijn er nog meer plannen, in alle delen van het bisdom van mgr. Huibers, die zwaar gebukt gaat onder de grote zorgen, wel ke zijn volkrijk diocees hem be zorgt. Maar mgr. is vol hoop, dat NIEUW-ZEELAND: 2 MILLIOEN INWONERS AUCKLAND, 12 Sept. Op 1 September heeft de bevolking van Nieuw-Zeeland de twee mil- lioen overschreden met de aan komst van 588 emigranten uit Schotland. De bevolking is in 44 jaar ver dubbeld. Het laatste kwart mil- lioen kwam er in zeven jaar bij. zijn katholieken hem niet in de steek zullen laten. Wij sporen hen, voor zover zij in Noord holland wonen, gaarne nog eens aan, met aandacht te luisteren naar de ernstige taal, die mgr., als een bezorgde Vader tot de kinderen van Zijn Diocees zal richten. Zal het zo worden, dat ook hier gezegd moet worden: wij groeien vast, in tal en last? Laat het dan ook zo zijn: als de nood het hoogst is, is de hulp na bij. De nood is hoog, en de Ka tholieken zullen helpen. Daar mag de Bisschop zeker op reke nen. TEGEN SLECHTE LECTUUR BONN. 12 Sept. De com missie voor Jeugdzorg van het Westduitse parlement heeft Vrij dag een wetsontwerp, dat be oogt alle voor de ieugd schade lijke geschriften te verbieden, bij de Bondsdag ingediend. Het wetsontwerp vermeldt als bijzonder gevaarlijk alle publica ties. die „onzedelijk ziiri of mis daad. oorlog of rassenhaat ver heerlijken". BONN, 12 Sept. De Bonds raad, de West-Duitse Senaat, heeft vandaag de Nederlands- Duitse overeenkomst geratificeerd waarbij aan twee Nederlandse mijnmaatschappijen wordt toege staan kolen te winnen onder Duitse bodem. De overeenkomst bepaalt, dat Nederlandse mijnmaatschappijen West-Duitse kolenlagen zullen mogen exploiteren, die om geo logische redenen niet van Duitse zijde te bereiken zijn. De Duitse mijnmaatschappij Eschweiler Bergwerksverein heeft aan de Nederlandse maatschappij „Willem-Sophia" een anthraciet- laag van naar raming 5 a 6 mil- lioen ton verkocht en voor de duur van 15 jaar de ontginning van een laag zachte kolen van naar raming 3.500.000 ton afge staan aan „Laura ep Vereniging^. 1

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1