Najaarsbeurs 1952 boekte vele bevredigende resultaten AMSTERDAM EN HAARLEM ZULLEN ELKAAR RAKEN KRONIEK VAN ZATERDAG Koelbloedige piloot bleef nog 13 minuten zitten 120.000 bezoekers trokken naar de Domstad Kerkenbouwplan in ons bisdom Ongerustheid Belangstelling uit 60 landen öie wecelö van ons Spaairbankbond m veroudering Scheepsberichten Al 30 jaar een noodkerkje in Bloemendaal Krommenie 325 plaatsen voor 3000 parochianen 115 Gevallen van kinderverlamming Haarlem kwam in rep en roer Straaljager werd onbestuurbaar V ZATERDAG 13 SEP f EMBER 1952' PnGINA 3 DE ONDER HANDELINGEN IN KOREA Dit is de kamer, waar in te Panmoendjon de onderhandelingen plaats vinden tussen de afgevaardigden van de Verenigde Naties en die van de Noorde lijken. De foto werd genomen door een fotograaf die buiten stond, want de gede legeerden schuwen publiciteit. (Van onze verslaggever) „Met de hand op het hart kan ik ditmaal verklaren", aldus Mr J. Milius, directeur van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, „dat van de Najaarsbeurs 1952 kan worden gezegd, dat over de gehele liin men buitengewoon tevreden is over de gang van zaken. De vooruitzichten, dat bij de huidige tendens van stabili satie der prijzen, de kopers er toe zouden overgaan hun voor raden aan te vullen, zijn bewaarheid geworden". De steming was zeer levendig, waarbij men niet ruime, maar voldoende kwantiteiten heeft ge kocht en waarbij ook gebleken is, dat de belangstelling vooral uit ging naar kwaliteitsproducten. RHODESIA. Een vijf jarige Afrikaanse jongen heeft een bak water over het radio toestel van zijn vader gegooid. „De omroeper zal wél dorst hebben; hij heeft al zo lang gepraat", was zijn commen taar. OKLAHAMA. Een 70- jarige parkopzichter in Ard- more had al jarenlang ver geefs aan geleerden gevraagd eens te komen kijken naar een hard, zwart voorwerp, ergens in het park. Eindelijk kwam er dan iemand, die met wroe ging constateerde, dat het een ongeveer 20.000 jaar oude meteoorsteen was, waarschijn lijk de grootste die ooit in de Verenigde Staten is gevonden. NEW YORK. In New Port News, Virginia, is de voorzittershamer van rechter Herbert Smith uit het ge rechtsgebouw gestolen. Daar entegen bleven in Beverly Hills, Californië, een platina en een diamanten armband vier dagen in een goot liggen eer een straatveger hen vond. Geef ons Californië maar. LONDEN. Op het kerk hof van Ilford, Essex, is een marmeren gedenkteken ont huld dat 2000 gulden heeft gekost, het simpele opschrift „Mister Tibb" draagt en de levensgrote afbeelding van een kat. Deze was 14 jaar de trouwe vriend van de heer Maeer, een financier in de City. Hij zei: „Toen Mister Tibb stierf, brak er iets in mijn hart. De leegte die in mijn leven achterbleef is nooit meer gevuld...." LONDEN. De heer Maeer had nl. de gewoonte zijn moei lijkste financiële problemen met Tibb te bespreken. Hij raadpleegde de kat bij iedere ernstige beslissing en als hij in Schotland was, belde hij mr. Tibb op. „Zijn miauw had steeds iets menselijks", zei Maeer. MELBOURNE. Alleen al in de Australische provincie Queensland zijn tussen Maart 1951 en Maart 1952 809.000 stuks vee en twee en een half millioen schapen en lamme ren omgekomen door gebrek aan water. COLUMBIA. Een dokter en een priester zijn uit de hoofdstad Bogota ontvoerd, in een kast gestopt en overge bracht naar het hoofdkwartier van een guerïlla-leider, die ernstig ziek. lag en geestelijke en lichamelijke bijstand bij de hand wilde hebben. Hij is echter hersteld en de guerilla- strijders brachten de ontvoer den weer terug. Het aantal bezoekers kan op 120.000 worden gesteld. Wat de verschillende afdelingen betreft het volgende: De medische en pharmaceuti- sche afdeling trok een stroom van kwalitatief bijzonder goede be zoekers, hun aantal is zeker het dubbele van dat tijdens de Na jaarsbeurs 1951. De verkoopresul taten waren buitengewoon be vredigend. Op uitbreiding van deze afdeling is voor een volgen de beurs te rekenen. In de afdeling woninginrichting was men over het algemeen ge sproken,'tevreden. Grote orders zijn hier echter niet geplaatst. De lederwaren boekten een bui tengewoon succes, er zijn zeer drukke zaken gedaan. Huishoudelijke artikelen.' In huishoudartikelen zijn ook geen grote orders geplaatst. Hier is sprake van 'n zekere oververza diging van de markt. Bovendien laat de Japanse concurrentie zich duidelijk gevoelen. Voor elec- trische artikelen zoals wasmachi nes en radio's ging de belang stelling hoofdzakelijk uit naar de durdere soorten. De speelgoedafdeling toonde zich erg tevreden. De omzetten zijn aanzienlijk hoger dan tijdens de laatste beurs. Voor de houten en plastic speelgoederen blijkt in het buitenland gezonde belang stelling te bestaan. In byouteriën en galanteriën werden redelijke omzetten be reikt. De technische sector welke op de Croeselaan was onderge bracht. heeft over het algemeen geen klagen gehad. Voor de nieuwste machines en compres soren bestond flinke belangstel ling. Die voor bromfietsen was buitengewoon 'goed. Er openen zich perspectieven voor export naar West-Indië, Zuid-Amerika, Zuid en West Afrika, het Nabije Oosten en ook naar Amerika. De stemming voor de verpakkings middelen was verdeeld. BREDA. 12 Sept. De jeugd snaren leren, dat is het einddoel, zowel van de Stichting Spaar- propaganda (van de Nederlandse Spaarbankbond; als van de Na tionale Spaarraad (door de re gering ingesteld! De tegenstel lingen tussen beide instellingen zijn iets afgezwakt, er is meer begrip gekomen voor eikaars werkwijze en er was nauwe sa menwerking bij het opstellen van een spaarregeling voor jonge mensen van 17 tot 24 jaar met een rijkspremie. Dit verklaarde mr. Jacq. Dutilh. voorzitter van de Nederlandse Spaarbankbond. m de vandaag te Breda gehouden 41ste Spaarbankdag. waar 133 spaarbanken door 516 afgevaar digden waren vertegenwoordigd? Sprekend over de wet toezicht credietwezen. zeide hij. dat de bond vermoedelijk zal worden belast met het toezicht op de al gemene spaarbanken. Uitvoerig stond mr. Dutilh stil bij de belegging van de spaargel den. De belegging moet berusten on drie factoren: soliditeit, li quiditeit en rentabiliteit. Beleg ging in woningbouw moet voor zichtig bekeken worden. Spre ker waarschuwde tegen een te veel aan onderhandsè leningen en tegen het verstrekken van crediethvpotheken. Spreker waarschuwde ook te gen een te schielijke verhoging van de inleggersrente en advi seerde, hiermede niet verder te gaan dan reeds gebeurd is. Hii meende, dat men niet moet vooruitlopen op een verwachte stngmg van de entestandaard, maar bedacht moet zijn op een redeluk exploi.alie-overschot ter versterking van de reserves on danks de stiigenue kosten. Bali 12 v. Priok naar Belawan: Bloemfontein 11 te Suez-Port Said: Groote Kerk 12 van Am sterdam naar Teneriffe: Laurens- kerk pass. 12 Str. Messina naar Genua: Phrontis 10 van Suez n. Indonesië: Polydorus 11 te Singa pore n. Ti. Priok: Tabian 12 te Basrah: Teucer 10 te Belawan: Indrapoera 12 Kp. Finisterre n. Marseille: Kieldrecht 12 v. Hong kong nr. Manilla: Muiderkerk 13 Port Said verw.; Ridderkerk 12 v. Suez nr. Aden: Tarakan 11 v. Aden nr. Ti Priok; Tomori 12 v. Genua nr. Marseille. De buitenlandse bezoekers kwa men uit niet minder dan zestig landen, zodat gezegd kan worden, dat practisch mensen uit de ge hele wereld hun interesse voor deze beurs hebben getoond. De meesten kwamen resp. uit België, Duitsland. Engeland en de Ver. Staten. De demonstraties met de interne transportmiddelen een nieuwigheid op jaarbeursgebied zijn een groot succes gebleken. De efficiëncy-afdeling trok welis waar geen overmatig bezoek, maar wel kan worden gezegd, dat het gehele bedrijfsleven er door werd aangetrokken. Wan neer deze afdeling in de nieuwe hal in haar geheel kan worden ondergebracht zullen de nog res terende wensen ongetwijfeld kun nen worden ingewilligd. Voordat de komende jaarbeurs, de zestigste, op feestelijke wijze zal worden ingezet, worden nog gehouden de „Vochema" in Octo ber te Roterdam, een lederbeurs in Januari en één voor woningin richting in Februari. GROTE LANDBOUWSCHUUR DOOR BRAND VERWOEST (Van onze correspondent) ENSCHEDE, 12 Sept. Een zeer felle brand heeft gister avond omstreeks kwart voor 6 een grote schuur bij de kapitale boerderij van de landbouwer en transportondernemer G. G. Geerding aan de Broeiertsweg te Enschede in de as gelegd. Het grootste gedeelte van de gewel dige voorraad hooi, alsmede een hoeveelheid haver gingen verlo ren. Daarnaast werden twee platte wagens op luchtbanden een prooi der vlammen. De scha de, die in de duizenden loopt, wordt door verzekering gedekt. De vermoedelijke oorzaak is hooibroei. II. (Slot) TOT DE BOUWPLANNEN van kerken in ons Bisdom voor het werkjaar 19521953, behoort ook een voorziening in Amsterdam- Slotermeer. Dezer dagen de katholieke pers van zijn bisdom ontvangend, noemde Mgr Huibers de toestand ook hier „angst wekkend". Amsterdam bouwt enkele zgn. „tuinsteden" buiten de Ringspoorbaan. Men hoopt door het bouwen van deze tuin steden de massilicatie van de grootstad tegen te gaan, zodat de persoonlijke levensvoorwaarden beter tot hun recht kunnen komen. De inrichting geschiedt zo, dat de zgn. „wijkgedachte bevorderd kan worden. Op de eerste plaats is nu de Slotermeer aan de orde. Het bouwtempo gaat zeer snel, en zo is het volgend jaar de bouw van een katholieke kerk hier een gebiedende De nieuwe parochie zal onge veer 5000 parochianen tellen en de kerk komt centraal te liggen in het Noordelijk deel van het uitbreidingsplan-Slotermeer zicht baar vanaf de Haarlemmerweg. Er komen 800 zitplaatsen. De bouwpastoor, pastoor Koopman, woont tijdelijk in de pastorie van ....Halfweg! Hieruit blijkt wel, hoezeer de ontwikkeling van Am sterdam in Westelijke richting voortschrijdt. Wanneer men daarbij bedenkt, dat ook Haarlem zich in Ooste lijke richting verder uitbreidt, rijst de vraag, of het tijdstip nog ver af zal zijn, dat beide steden elkaar zullen ontmoeten! Na dertig jaar. Dan hebben wij gehoord van Bloemendaal. In 1917 heeft pas toor Willenborg z.g. de eerste noodkerk aan de Zomerzorglaan gesticht in een oud café. Dat was dertig jaar geleden het begin van de parochie van de Allerheiligste Drieëenheid en nog steeds heeft zij geen volwaardig Godshuis. En nog altijd moeten de 3000 parochi anen het doen met een ruimte, welke nauwelijks 400 zitplaatsen biedt. Men ziet, dat de nood der kerken niet alleen in de grote steden bestaat, al nijpt hij daar dikwijls meer. Maar Bloemendaal wacht toch al heel lang. Al in 1919 waren er plannen voor de bouw van een definitieve kerk, maar door allerlei omstandighe den konden deze niet verwezen lijkt worden. In de allernaaste toekomst zal Bloemendaal uit zijn het terrein aan de Korte Klaver laan. hetwelk de familie Bispinck geschonken heeft! Een kwart communist! Niet alleen in de grote steden, zeiden wij al meer, heerst er ker- kennood. Krommenie bijv. is ook geen grote stad, maar dat is weer zulk een deel van „landelijk" Noordholland, dat de kwalen van de grote stad is gaan kennen. Een belangrijke industriegemeen te. die steeds meer uitgroeit. En die ook geestelijk bedreigd wordt door de gevaren van het links radicalisme. Hier werden bij de jongste verkiezingen 28 pet van de stemmen uitgebracht op de lijst van de C.P.N De tegenwoordige kerk heeft 325 zitplaatsen, voor 3000 parochi anen! De kerk is al 70 jaar oud en toont vele gebreken. De bal ken van de vloer zijn geheel ver rot, de kalk van het plafond valt in grote stukken naar beneden. De kerk heeft slechts één uitgang en de mensen zitten a.h.w. boven op elkaar. In de lange banken is eigenlijk maar plaats voor elf mensen, maar er zitten er meestal 15! Pastoor Schmidt, in ons ge west wélbekend, had tien jaar ge leden al opdracht de bouw van een nieuwe kerk voor te bereiden, maar de oorlog, later moeilijkhe den inzake het bouwvolume en met de financiën, hebben de uit voering van de plannen ook hier verhinderd, hoezeer pastoor Schmidt al zijn activiteit ontwik kelde. Nu hoopt men de bouw zo spoedig mogelijk door te zetten. Een terrein is reeds aangekocht. Het is zeer gunstig gelegen, ach ter de huidige kerk .Men rekent er mee. dat de groei van Krom menie nog zal voortgaan. Volgens de berekeningen van het „Kaski" zal het aantal katholieken de eerste tientallen jaren nog met 1300 toenemen. De nieuwe kerk krijgt dan ook ongeveer 9500 zitplaatsen. moeilijkheden worden verlost. Tenminste, wanneer de Katho- Nü de pastorie, lieken door middel van de col- In Bakkum, een snel gegroeid lecte voor de Bisschoppelijke No- dorp, is de nieuwe parochiekerk den de Bisschop in staat stellen, gereed gekomen. Gebrek aan hier door te zetten. Dan komt er bouwvolume en aan financiële een kerk met 850 zitplaatsen op middelen het is altijd hetzelfde DE HEER OOSTERHUIS van het N.V.V. speelt thans in het „Vrije Volk" van deze week (Donderdag) de verdrukte onschuld in een beschouwing, welke hij wijdt aan de verschil lende commentaren in katholieke dagbladen over zijn bekende uitlatingen op het N.V.V.-congres in zake het Bisschoppelijk verbod voor katholieken, om lid te zijn van het socialistische N.V.V. De N.V.V.-voorzitter is van mening, dat de katholieke pers het N.V.V. in een verkeerd daglicht plaatst en dit bewust doet. Wij mogen enkele opmerkingen over de jongste beschouwingen in het „Vrije Volk" beginnen met een rechtzetting, die overigens met het geval, waar het eigenlijk om gaat, niet direct te maken heeft. Wij hebben nl. ook enig commen taar gegeven op de uitlatingen van Oosterhuis en daarbij, afgaande op een krantenverslag, iets gezegd over een andere uitlating, nl. dat het N.V.V. be zwaar zou hebben tegen het bestaande Mijnstatuut, omdat dit te sterk getuigde van katholiek-maat schappelijke opvattingen. Dat vonden wij nogal vreemd. Oosterhuis verklaart nu, dat een en ander op een vergissing moet berusten. Hij heeft, zegt hij, noch in zijn openingsrede, noch daarna, iets over het Mijnstatuut gezegd. Van deze verklaring nemen wij acte. Maar dat was de hoofdzaak niet. •f» In zijn verweer zet de N.V.V.-voorzitter un it een, dat onjuist is de conclusie van verschil lende katholieke bladen, dat hij, door zijn critiek op de Bisschoppen, bedoeld zou hebben, dat dezen „buitep hun bevoegdheden als zielzorgers treden". Oosterhuis noemt dat een vreemde con clusie. Wat heeft Oosterhuis gezegd? Hij haalt nog eens zijn eigen woorden aan, waarmee hij het verbod een grievende 'diskwalificatie noemt, welks verdwijnen de atmosfeer zal zuiveren, een groot onrecht zal opheffen en daarom in alle opzichten winst zou zijn. Dit laatste nemen wij aan, al be weert Oosterhuis dan ook, dat het N.V.V. door het opheffen van het verbod misschien geen lid zou winnenEn wat hebben de Bisschoppen gedaan? Zij hebben in 1946 herhaald, dat zij van mening zijn (wat zij reeds lang vóór de oorlog waren), dat het N.V.V. een voor katholieken verboden ver eniging is. Want al openbaarde zich „in socialis tische verenigingen als het N.V.V. een streven, om zich los te maken van de door de Kerk steeds „ver oordeelde Marxistische grondslagen en louter Mar xistische doelstellingen", waarvoor de Bisschoppen de ogen geenszins sluiten, toch „handhaven zij hun verbod, uit een oogpunt van voorzichtigheid". En wel zolang, „totdat uit de feiten blijkt, dat het streven van de socialistische verenigingen, met name dat van het N.V.V., niet meer in strijd is met de christelijke beginselen of de christelijke geest" 4" Dat de heer Oosterhuis ontkent, dat het streven van het N.V.V. met die christelijke beginselen of die christelijke geest in strijd is, is zijn zaak, maar als hij, in verband met de handhaving van het Bisschoppelijk verbod, vooral om de motivering, spreekt van een „grievende diskwalificatie en een groot onrecht", dan lijkt het er toch deksels veel op, dat Oosterhuis de bevoegd heid van de Bisschoppen opzij wil zetten, om zijn eigen oordeel daarvoor in de plaats te geven. Maar dan gaat de N.V.V.-voorzitter zijn bevoegdheid vol komen te buiten! Want niet hij heeft dit te ver tellen, maar de Bisschoppen! Evengoed als hij waarschijnlijk met instemming het Bisschoppelijk oordeel aanvaardt, dat het N.V.V. zijn Marxistische neigingen al aardig heeft afgeleerd, evengoed dient hij te aanvaarden, dat het Episcopaat van mening is, dat nog niet uit de feiten gebleken is, dat het i streven van het N.V.V. niet meer in strijd is met I ten goede komen! de christelijke beginselen of met de christelijke geest. Wil hij dit niet aanvaarden, dan is dit natuurlijk zijn zaak, maar dan moet hij ook weten, dat voor katholieken uitsluitend de Bisschoppen bevoegd zijn, hierover een oordeel te vellen. Het is nl. de plicht der Bisschoppelijke zending, op grond van hun zielzorgende taak, uit te maken, of iets al dan niet in strijd is met de christelijke beginselen of de christelijke geest. Men zou kun nen zeggen, dat Oosterhuis zelf door zijn uitlatin gen al het bewijs is, dat in het N.V.V. die strijdig heid met die beginselen en met die geest er nog is. De heer Oosterhuis tracht nu, door aanha- lingen van zijn voorganger Kupers, nog eens naar voren te brengen, dat het N.V.V. niet Marxistisch is en nooit iets tegen het geloof onder neemt, maar wanneer hij zich nu ook de moeite geeft, nog eens na te lezen, niet alleen wat Kupers in 1949 heeft gezegd, maar ook wat toen van katho lieke zijde daartegenover is opgemerkt, dan zal hij inzien, dat er geen reden aanwezig is voor hem om zich nu zo als de verdrukte onschuld voor te doen! Hij zal zich dan in herinnering kunnen bren gen, dat toen, evenals dit nu gebeurt, niet anders is gedaan dan te verwijzen naar de inhoud van de Bisschoppelijke verklaringen van 1946. Als de Bis schoppen van mening zijn, dat zich in het N.V.V. een „streven openbaart", om zich van het Marxisme los te maken, dan wil dit immers nog niet zeggen, dat, naar het oordeel van de Bisschoppen, de openbaring van dit streven al tot vol doende resultaat heeft geleid, en het N.V.V. dus het Marxisme al totaal heeft lotgelaten! En wan neer hij voorts betoogt, dat uit de samenwerking in de Raad van Vakcentralen, de Stichting van de Arbeid, enz., toch eigenlijk wel blijkt, dat het streven van het N.V.V. niet (meer) in strijd is met de christelijke beginselen en de christelijke geest, dan moeten wij alweer zeggen, dat Oosterhuis dit dan wel kan menen, maar dat dit voor katholieken niets zegt. Want het is niet de N.V.V.-voorzitter, die dit heeft uit te maken, maar het is het oordeel van de Bisschoppen, waar een katholiek zich door laat leiden! •f» Tenslotte vertelt Oosterhuis ons in zijn arti- kei in het „Vrije Volk", dat het N.V.V. het onaangenaam vindt, door het „verbod" over éeïi kam geschoren te worden met zijn „doods vijand", de E.V.C. Wij nemen ook hier acte van, en willen niet onvriendelijk zijn. Maar wij herin neren ons toch ook nog, dat niet zo heel lang vóór de aangehaalde rede van Kupers uit 1949, er een rapport was van het N.V.V., over fusie met de E.V.C., die bijna in kannen en kruiken was, maar per saldo toch weer niet doorging. Wij hopen, dat thans het gehele N.V.V. achter de verklaring, dat de E.V.C. de doodsvijand van het N.V.V. is, staat. Maar het is wel eens anders geweest en dit be- schouwe men dan maar mede als een verklaring van de „voorzichtigheid", welke de Bisschoppen blijkbaar nog steeds ten opzichte van het N.V.V. in acht nemen Er is derhalve geen reden voor Oosterhuis, om enig verwijt te doen aan de katho lieke pers. Laat het dan waar zjjn, dat hij niet met wóórden de bevoegdheid van de Bisschoppen, om aan hun gelovigen voorschriften te geven, in twij- wel heeft getrokken, in feite heeft hij dat wel gedaan. Daartegen zijn wij opgekomen. Wij menen ook, dat het goed zou zijn, indien de heer Ooster huis zich bij bepaalde feiten, die waarlijk niet „van vandaag of gisteren" zijn, neerlegt. Dat zou aan de géést, waarin de samenwerking tussen de vak centrales zich dient te ontwikkelen, stellig slechts liedje heeft echter belet, dat tegelijkertijd de pastorie gebouwd kon worden. Dit betekent natuur lijk een ernstige handicap voor de geestelijkheid in de uitoefe ning van de zielzorg. Pastoor de Wit. heeft mede vanwege de gees telijke verzorging van het Pro vinciaal ziekenhuis (psychiatri sche inrichting) „Duinenbosch", assistentie nodig van twee kape laans. In de bestaande behuizing is echter ternauwernood plaats voor de parochieherder alleen En dan verder.... In Den Haag bestaat ook, sinds 1945. de Sint Paulus-parochie. Zij heeft al zeven jaar een noodkerk. De pastoor bewoont een deel van een flat. De nieuwe kerk (900 plaatsen voor 4600 parochianen) komt op een geschikt terrein bij het kruispunt Thorbeckelaan— Amandelstraat. In Voorburg komt een nieuwe parochie waarvan de kerk ge sticht zal worden bü de Prinses Mariannelaan. hoek Arentsburg- laan. met 750 zitplaatsen bere kend op de duur voor ruim 3500 parochianen. Dat is. in het kort, het ver haal van het bouwplan der ker ken voor het komende jaar. In alle gegevens lezen wij telkens weer: „de bouw van een defini tieve kerk en pastorie zijn drin gend nodig, mede gezien de uit breidingen. welke gedurende de laatste jaren binnen het parochie- gebied of 't aanstaande parochie- gebied tot stand zijn gekomen en welke de eerstkomende jaren nog te verwachten zijn." Dat is de kerken-nood in onze Haarlemse bisdom. Hij kan alleen maar worden opgeheven, als de katholieken van Haarlem op forse wijze helpen, telkens en telkens weer. Mogen zij er door de drin gende brief van mgr. Huibers. die morgen wordt voorgelezen en Maandag in de krant komt, diep van overtuigd worden! 'S-GRAVENHAGE, 12 Sept. Blijkens een opgave in de Staatscourant van heden zijn in de week van 31 Augustus tot en met 6 September j.l. in het ge hele land 115 gevallen van kin derverlamming aangegeven. In Groningen waren het er 5, namelijk in Groningen, Leens, Midwolda, Slochteren en Wilder- vank. In Friesland 6, waarvan 3 in Smallingerland en telkens 1 in Franekeradeel, Heerenveen en Leeuwarderadeel. In Drente 3, n.l. 2 in Assen en 1 in Hoogeveen. In Overijsel 24, n.l. 12 in Vrie- zenveen, 3 in Almelo, 2 in En schede en telkens 1 in Hellen- doorn, Hengelo, Losser. Raalte, Rijssen, Sleeuwijk en Wierden. In Gelderland 12, in Utrecht 12. In Noord-Holland 11, n.l. 4 in Amsterdam en in Haarlem, en 3 in Haarlemmermeer. In Zuid-Holland22, in Zeeland 2, in Noord-Brabant 20, in Lim burg 8. JONGENS DEDEN OVERVAL "„VOOR DE GRAP" HAARLEM, 12 Sept. In de Grote Houtstraat is gisteravond omstreeks half elf grote conster natie ontstaan, toen een auto, die met grote snelheid door de straat reed, plotseling stopte voor een modezaak. Een tweetal jongelieden stormde uit de wa gen en sleurde een jongeman mee van het trottoir. Het slacht offer verzette zich hevig, maar moest voor de overmacht zwich ten. De hevig geschrokken toe schouwers, alarmeerden de poli tie, die een achtervolging inzette met een overvalwagen. Later op de avond bleek, dat men met „een grap" té doen had. Een drietal jongens had de auto van de vader van een hunner geleend. Een van hen fungeerde als „slachtoffer". Het hele geval was op touw gezet om een opstootje in de Grote Houtstraat te ver wekken. Maar de politie laat het er niet bij zitten. Men herinnert zich waarschijn lijk nog de sensationele onthul lingen van de New York Times over de opvattingen van som mige Franse strategen, om bij een aanval van Sovjet-Rusland een groot deel van Noord-West- Europa voor het Rode Leger vrij te geven en zich terug te trek ken. na het leveren van vertra gingsschermutselingen. achter de Rijn-Waal grens. Het zou dan alleen aankomen op een verde diging van Frankrijk. Het zou de opvatting zijn van de Franse maarschalk Juin. Deze alarme rende publicatie in het vooraan staande Amerikaanse dagblad heeft nogal stof doen op- Van hel wereldtoneel Biljarten: v. d. POL SLAAT LUTGEHETMANN Van de Pol heeft de wedstrijd tegen Lutgehetmann met 64 p. gewonnen. De Duitser sloeg hem in libre (200 pnt in 1 beurt), ter wijl de partijen in cadre 71/2 en 47/2 onbeslist eindigden. Maar van de Pol won zowel het band stoten als het driebanden en dit bracht hem de zege. Algemeen klassement na 4 dagen. 1. van Hassel (B) 3 2 0 1 4 2. van de Pol (Ned) 3 2 0 1 4 3. Vervest (B) 3 1113 4. Tiedtke (Did) 2 10 12 5. Lutgehetmann (Did) 3 0 12 1 waaien. Ook in ons landje Sedertdien is er inmiddels een maand verstreken. En duidelijk openbaren zich nog steeds de symptomen van onge rustheid over de paraatheid van de' Westerse legers. De stellige verzekering van de vertegen woordigers der NAVO-landen op hun bijeenkomst van 20 Augus tus in Parijs, om tot het laatste toe gestand te blijven aan de practische verwezenlijking van de| plannen van Lissabon, heeft deze gevoelens van angst en spanning niet kunnen wegnemen. De diplomaten hebben waar schijnlijk op deze wijze getracht olie op de golven te gieten. Want wat vooraanstaande mi litairen uit de NAVO-veste in de laatste twee dagen hebben gezegd, bewijst wel terdege, dat er voor ongerustheid in een b e- naald opzicht reden bestaat. De stafchef van het geallieerde hoofdkwartier in Parijs, generaal Gruenther. heeft woordelijk aan een redacteur van het Gaullisti sche weekblad Carrefour" ge zegd: „Als de Russen morgen zouden aanvallen, dan zouden we niet met de strijdkrachten, waar over wij de beschikking hebben, hen tot staan kunnen brengen. Ik ben er zeker van. dat wii uit eindelijk de overwinning zou den behalen, zii het dan ten koste van enorme vernielingen. Hier op het Europese vasteland moeten wij snel een barrière op werpen." Deze zienswijze geeft ongetwijfeld voet aan het stand punt van Juin. „Ongerustheid in een bepaald opzicht". Want de kracht van de Westerse afweer moge dan niet de Russen kunnen tegenhouden, er is altijd nog de voorsprong van de Amerikaanse atoomwa penen. Stalin is meer realist dan Hitier. Het Kremlin zal geen wereldoorlog ontketenen, zonder de aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid te hebben, 'n dergelijke oorlog te kunnen win nen. Alleen een ondoordacht avontuur zou hen daartoe bren gen. Het neemt niet weg. dat de dreiging bestaat. Even groot als in 1949. toen het Westen nage noeg onbeschermd was. Gruen ther heeft hier in zijn vraagge sprek ook aan herinnerd. Men bedenke eveneens, dat zelfs wan neer de plannen van Lissabon op dit moment klaar zouden ziin. er nog niet de zekerheid zou bestaan van een voldoende ver dediging. Veel hangt af van een spoedige oprichting van West- Duitse strijdmachten. Dan pas kan ook een verdedigingslinie naar het Oosten worden gescho ven. waar alle West-Duitsers, zelfs de sociaal-democraten, gro te voorstanders van zijn. Een bij drage van West-Duitsland in het Westerse defensiesysteem kan onmogelijk worden gemist. Acheson verklaarde in zijn be kende radiorede, kort na de con ferentie van Lissabon, o.m.: „Als U een blik slaat op de kaart van Europa, dan zult U direct zien, dat het een groot verschil maakt of Europa ten Westen van de Rijn in staat van verdediging wordt gebracht, of bij de Elbe, waar het IJzeren Gordijn Duits land momenteel in twee stukken verdeelt. Dit maakt niet alleen voor de Duitsers zelf een groot verschil uit. maar ook voor de Scandinavische landen. Engeland. Frankrijk, de Benelux-landen en Italië". Zover is het evenwel nog lang niet. Meerdere malen hebben wii op deze plaats gewezen op de moeilijkheden. die de NAVO- landen in de weg staan. om binnen de vastgestelde tijdsli miet de plannen van Lissabon in werkelijkheid om te zetten. De optimistische zijde is, dat het Westen met de dag in kracht toeneemt. Iedere maand zullen de Russen zich opnieuw moeten bezinnen op de mogelijke gevol gen van een wereldoorlog. Even min is het juist de zaken van een kant te beschouwen. De oor log in Korea en Indo-China be lemmert de groei van de Wester se verdediging. Maar deze zelfde conflicten leggen de Russen en Chinezen ook geen windeieren, terwijl het communisme in die landen, waar het tot nog toe niet de macht in handen heeft, lang zaam aan invloed inboet. Ongerustheid zeker! Maar dan een ongerustheid, die maant tot waakzaamheid en nooit mag overgaan in een defaitisme. Zou dat gebeuren, dan is het pleit bij voorbaat verloren. Sedgman en McGregor worden professional Volgens de „Sydney Sun" ligt het in het voornemen van Sedg man en McGregor om na de Challenge -round voor de Davis- cup, welke in December wordt gehouden, tot het professiona lisme over te gaan. WOLVERHAMPTON (Midden- Engeland), 12 Sept. Een Britse straaljager, die werd gebruikt voor proefnemingen, waarbij snel heden werden bereikt, welke die van het geluid benaderden, werd op 3500 meter vrijwel onbestuur baar. De bestuurder, een bekende 29- jarige in vlieger, wist nog ge durende dertien minuten in het toestel te blijven, waarmee hij in die tijd daalde tot op zeshonderd meter hoogte. Gedurende deze dertien minuten gaf hij met zjjn radiozender verschillende gege vens aan de gronddienst door, die van waarde zijn voor het opspo ren van de oorzaak van het in het ongerede geraken van het toestel. Op minder dan zeshonderd me ter hoogte verliet de invlieger de straaljager met gebruikmaking van zijn valscherm; hij wist be houden de grond te bereiken. Het toestel is te pletter geval len en verbrand. 1

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3