Bisschop van Haarlem luidt de alarmklok Vijftig jaar afdelingsvoetbal in Noord-Holland - goed K.A.B. nam afscheid van Verbondsvoorzitter t-Friesland Ft geofferd Allen moeter medewerken met alle middelen om de geestelijke noodtoestand te beëindigen Tien jarenplan moet worden herzien Niet vijf, maar tien kerken zijn nodig in het komende jaar EEN LUISTERRIJK HERDENKEN De heer óp Bmyn gehuldigd Ten Stadhuize In voorzitter Sougé één grote familie door bondsvoorzitter Lotsy geridderd Pechvogels D.R.E.O. verloor van O.D.I.Z. HET CONFLICT BIJ DE OMMELANDEN (VERWACHTING ;eld door het K.N.M.I. geldig van Maandag- Dinsdagavond: UDEND DROOG veer met enkele over- e wolkenvelden, tot matige wind tus- ord en Oost. Weinig ring in temperatuur. nber zon op 6.16, onder i op 2.58. onder 17.54. srgrote dankbaarheid missionarissen kennis an de offervaardigheid de parochianen van naten tijdens de col- ie Missie aan de dag is resultaat heeft de toch rwachtingen ver over- F 10.000,—bedraK be" dan de cijfers: 1680.55; St. Jans-zie- ).-; Enkhuizen f 265.09: t f 320.20: Hoogkarspci :nhuizen f 412.68; Hem 'esterblokker f 216 67- 'ehern f 12.57; Ooster- 240.Wester-Zwaag- 73i o,^3ag f 300.—; f 313.20; Wognum Spanbroek f 434.66; 324.14; Goorne 550; f 451.50: Nibbixwoud rsem f 238.82; Weere uidermeer f f 162.24- j f 535.Andijk ïdemblik f 345.81; On- 12.41; Obdam f 183.70. schietwedstrijden onale Reserve terdagmiddag te Over- den districtsschietwed- larin uitkwamen drie 'an distr. Noord-Hol- tegen drie drietallen Noord-Holland-Zuid isultaat, dat Zuid de .wpn met 90 punten l 89 punten. Noord be otaai echter wel meer 258 tegen Zuid 247, de eerste groep van e sterkste toonde, gaf :1pg en ging de korps- mild) naar Zuid onlijke prijswinnaars 'aren o.m.: (Spanbroek) le prijs, ■xtra medaille voor de er (39 van de 40 pt); em) le prijs 19 pt.; G. (Egmond-Binnen) 2e van Weel (Alkmaar) Barendrecht (Anna 2e pr. 16 pt. De korps met een toepasselijk de heer v. Alphen, voorzitter S.W.G. aan .endernit, distr. comm. eikt. VERLOOR VAN 1RMEREND geen hoogstaand spel én Purmerend voor hatting 200 bezoekers sin aan de Kerkediik en. In het eerste ge en beide club in feite nd gespeeld, na de ;en der partijen meer it te maken, en Woestenburg was 0 minuten spelen aan de leiding gaf door g geplaatste kopbal negentiende minuut sback Urbanus voor redding door de bal ;er de doellat te kop- - - Timmerman reeds de grond lag. Een penalty van Hotten- 'oor Bergen eindelijk iker. Purmerend liet bu zitten en links- bracht na goed tech- le stand op 21. 3t begon Bergen zeer te leveren, doch ver veer in hun lauwe or de rust. verdere doelpunten 2e helft. Bergen- (Vijfhuizen) i D.I.O.-meisjes de de puntjes uit de iu hielden ze de Dun netjes thuis. Vrijwel namen ze de lei- irden alle aanvallen ggewerkt. De mid- de bal door het net ;n moest de doelrech- isrechter te hulp ko- feit vast te stellen. J.b.O.-ers lieten zich ad. doch konden er ■an 1 plaatsen. Nog st D.I.O. de bal in 't te krijgen en eindig- gespeelde wedstrijd i het voordeel van -7 doelman Twisk voor 'ote problemen werd ize ging de strijd in ïpo voort en Braken- et bepaald druk en >r hem jammer dat iment van hem door onverbiddelijk werd was het 20, maar arte Bergenaren ga- op en in deze periode oeslist sterker. Fel >p de aanval en toen een aanval door het d gehaakt, was het 'eldman kanjerde de ivenhoek. Open was ar en beide ploegen laatste reserves aan at Berdos-strafschop- werd gemaakt, was lalty, maar tot grote van al wat Zeevo- loot Neyens de bal de lat. Dus nog geen i het werd critiek sclub. Maar tot zijn vreugde en de Zee- maakte Nejjens zijn oen hij na een su- an Strooker door de lie liep en de bal oschoot. Dit was dan beslissing. MAANDAG I 5 StP- i t.-iBtK IVbZ PAGINA 3 IN ZljN HERDERLIJKE BRIEF, welke gisteren is afgekondigd, luidt Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem de alarmklok om de nood der kerken in Zijn Diocees. Uit Zijn brief blijkt thans duidelijk met zoveel woorden, dat de grote behoefte aan nieuwe kerken, vooral in verband met de uitbreiding van de grote steden en de toename van de bevolking, herziening van het Tienjarenplan van Kerkenbouw noodzakelijk maakt, zodat voor het werkjaar 1952-1953 niet vijf, maar in totaal tien kerken gebouwd moeten worden. Mgr. doet een dringend beroep op allen, om mede te werken, met alle middelen, om aan deze geestelijke noodtoestand een einde te maken. Mgr. geeft ver schillende middelen aan, op de eerste plaats een vurig gebed. Hij doet voorts een beroep op de jeugd, die zelf al verdient, om mede te offeren voor dit doel. Thans volgt de volledige tekst van de brief: geestelijke noodtoestand. Wat baat het of talrijke sociaal-charitatieve instellingen en jeugdverenigingen zich uitsloven om de mensen voor de Kerk te behouden of hen daarin terug te brengen, indien er geen kerken zijn om deze men sen op te vangen? Welke zijn die middelen? Het eerste volstrekt noodzake lijke middel is zonder enige twij fel een algemeen, volhardend en vurig gebed. Immers, „als de Heer het huis niet bouwt, werken de bouwlieden tevergeefs". Ps. 126, 1. Daarom doen Wij een ern stig beroep op al Onze klooster lingen, maar ook op al Onze priesters en gelovigen om die zegen van God af te bidden en daarom dagelijks hun toevlucht te nemen tot de Allerheiligste Moeder Gods en tot de Patroon van Ons Bisdom, de H. Willibror- dus. Bij het dagelijks gemeen schappelijk gebed van de Rozen krans, hetzij in de kerk of in het huisgezin worde telkens tenmin ste een gedeelte van het Rozen hoedje gebeden met de bijzondere intentie om Maria's bijstand te verwerven in alle geestelijke en tijdelijke nood van Ons Bisdom. En we voegen daarbij een aan roeping tot de H. Willibrordus om zijn bijzondere voorbede. Hoe meer wij dit doen en hoe beter wij dit doen, des te overvloediger zal Gods zegen ons deel zijn. Ten tweede. Het gebed alleen is niet voldoende en daarom moet ernstig worden gezocht naar nieu we wegen waardoor de finan ciële mogelijkheden tot het bou wen der noodzakelijke kerken kan worden vergroot. Daarvoor is nodig, dat bij de nieuwbouw wel gestreefd moet worden om een echte kerk te bouwen, die door uitwendige vorm en inwendige sfeer een werkelijk Godshuis is, maar waar èn voor de bouw èn voor de inventaris een grote so berheid moet worden betracht. Op die wijze zullen meerdere parochies kunnen geholpen wor den. Ten derde. Ook in de bestaande en welgestelde parochies moeten alle uitgaven, die niet gerekend kunnen worden tot noodzakelijk onderhoud of noodzakelijke aan schaffing, radicaal worden be perkt. En hierbij vestigen Wij uw aandacht op de beoefening van een zeer bijzondere een collec tieve naastenliefde, van paro chie tot parochie. Wij zijn in een noodtoestand. Meer dan ooit geldt het woord van de Apostel: „Helpt elkanders lasten dragen". Gal. 6, 2. Wij moeten niet alleen denken aan hetgeen we meer „ons eigen" noemen, maar ook begrip hebben voor onze plicht ten opzichte van anderen. Vanzelfsprekend zal in de armere parochies herhaaldelijk beroep worden gedaan op de pa rochianen om de schulden te helpen verminderen. Maar het is voor goede Katholieken dikwerf zeer stotend wanneer in mooie welgestelde kerken grote maar niet direct nodige verfraaiin gen worden aangebracht, terwijl andere kerken het meest nodige missen. Beminde Gelovigen, geeft van uw overvloed aan uw arme mede broeders en zusters. Wij begrijpen zeer goed, dat b.v. bij gelegen heid van een parochie-jubileum de parochianen gaarne door een extra-feestgave hun dankbaarheid willen tonen voi>r alle geestelijke zegeningen, welke zij ontvingen. Goed, maar orengt dan die deugd van dankbaarheid op een hoger peil en denkt ook aan degenen, die van die zegeningen verstoken zijn en deelt uw feestgave met hen, door b.v. de helft af te staan aan het Fonds voor nieuwe ker ken. Dat is een offer van echte naastenliefde. Dat eert God. Dat sticht alle gelovigen. Dat verhoogt niet weinig uw eigen vreugde en grote verdienste. Ten vierde. Een ieder stelle zich eerlijk en gewetensvol de vraag of zijn eigen w e k e 1 ij k- se offergave op de schaal der Bisschoppelijke Noden niet kan worden verhoogd. Niettegenstaan de de zorgzame tijden wordt er zoveel geld uitgegeven aan ont spanning en vermaak, veel meer als in de jaren voor de oorlog. Mogen allen zich hierop ernstig bezinnen. Laat onze gift een „offer" zijn. Ook de opgroeiende jeugd, die reeds over eigen inkomen of zak geld beschikt, moge dit bedenken en haar edelmoedigheid tonen door een wekelijkse bijdrage, welke het woord „offer" verdient. Beminde Gelovigen. Het is de nood, welke Ons er toe heeft ge drongen, heden aldus tot U te spreken. Ons vertrouwen op U gaf Ons de moed daartoe. Als Herder Uwer zielen doen Wij nogmaals een beroep op de eens gezinde medewerking van U allen. Uw offervaardigheid zal door God worden gezegend en zo zullen Wij onder de bescherming en de leiding van de Moeder van Altijd durende Bijstand en op de voor spraak van de H. Willibrordus zeker bereiken, dat met bekwame spoed in alle wijken van de ste den en dorpen van Ons Bisdom de nodige Godshuizen kunnen worden gebouwd tot Gods meer dere eer en verheerlijking en tot behoud van ons heilig geloof en tot redding van ontelbare onster felijke zielen. BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft op ziin verzoek eervol ontslag verleend aan de Zeereerw. Heer D. J. J. de Kok, Pastoor te Amsterdam (H. Nic.) Tot Pastoor aldaar is benoemd de Weleerw.' Heer Th. W. M. v. d. Lugt; tot Pastoor te den Haag (Onbevl. Hart van Maria) de Weleerw. Heer J. H. A. Everts; tot Pastoor te Rhoon de Wel eerw. Heer S. Stroek: tot gods dienstleraar aan 't R.K. Lyceum te Alkmaar de Weleerw. Heer drs. P. Remiin. die kapelaan was te Heemstede (O.L. Vr. Hemel vaart). Het is reeds twee jaren geleden, dat Wij voor het eerst Uw aan dacht vroegen voor het zorgvol probleem van de kerkenbouw in Ons Bisdom en Wij een tienjaren plan afkondigden. Naast de her bouw van verwoeste kerken moesten jaarlijks vijf nieuwe ker ken in Ons Bisdom worden ge bouwd. Met grote vreugde mogen Wij vaststellen, dat gedurende de twee eerste jaren van dit tien jarenplan, negen nieuwe kerken tot stand zijn gekomen. Dankbaarheid vervult dan ook Ons hart jegens God, van Wien alle welslagen afhankelijk is, maar ook jegens U, beminde Ge lovigen, voor Uw niet verflau wende offervaardigheid bij de wekelijkse collecte voor de Bis schoppelijke Noden, welke door Ons tot dit doel werd aangewe zen. Want, hoewel bij een telkens terugkerende collecte in de regel aan enige achteruitgang moeilijk te ontkomen valt, mogen Wij bij deze collecten zelfs spreken van een geringe stijging. Van ganser harte danken Wij den goeden God voor die geest van offervaar digheid, welke Hij in Uwe zielen heeft uitgestort en Wij bidden Hem met Koning David, dat Hij die bereidwillige geest in U be ware en dat Uwe harten steeds op Hem gericht blijven. Hoezeer Wij echter ook met dankbaarheid vervuld zijn, toch kwelt Ons een grote zorg voor de toekomst. Immers, hetgeen in deze jaren tot stand kwam, kon slechts voor de helft uit de op brengst van deze mooie collecten worden betaald. De andere helft moesten Wij bekostigen uit een reserve van geld, dat nog tijdens en na de oorlog was ingezameld. Bovendien worden de gewel dige uitbreidingen, vooral aan de rand der steden in Ons Bisdom, in zulk een snel tempo verwe zenlijkt, dat Wij niet kunnen vol staan met het opgezette plan om ieder jaar slechts vijf kerken te bouwen. Na zeer zorgvuldig onderzoek blijkt, dat in het nu aanvangende derde jaar, het Fonds voor ker kenbouw zich geplaatst ziet voor de herbouw van drie ver woeste kerken, waaraan het zijn medewerking zal moeten ver lenen en voor de kapitaal-ver- schaffing voor de noodzakelijke nieuwbouw van zeven kerken en pastorieën, die allen dringend noodzakelijk zijn. Met de huidige inkomsten uit de collecten voor Bisschoppelijke Noden en de ontvangen bedragen uit aflossing van reeds gebouwde kerken, vallen slechts twee, hoog stens drie kerken en pastorieën te bouwen. De grondprijzen in de grote gemeenten zijn geweldig hoog. Eveneens de prijzen voor de funderingen. De overige bouw kosten, zelfs van een sober kerk gebouw met inventaris en van een eenvoudige pastorie, liggen 3 a 3>/= maal zo hoog als het voor oorlogse niveau. Hoe zal het mo gelijk zijn, in deze uiterste moei lijkheden toch Ons plan te ver haasten en in de meest dringen de behoeften te voorzien? Allereerst moet geheel ons ka tholieke volk priesters en le ken doordrongen zijn van de noodtoestand in Ons eigen Bisdom. Achterstand in kerken bouw betekent dreigende geloofs- verflauwing en geloofsafval van grote groepen, die in geestelijk opzicht schrikkelijk veel te kort komen, omdat er voor hen geen parochiekerk en bijgevolg ook geen voldoende zielzorg mogelijk is. De alarmklok moet worden ge luid en Wij aarzelen niet te ver klaren, dat allen moeten mede werken en alle mogelijke midde len moeten worden aangewend om een einde te maken aan die (Van onze verslaggever) ALKMAAR. Als u onze krant van Maandag 12 September 1927 nog eens na zou slaan en we verzekeren u dat het bladeren in oude kranten een interessant tijdverdrijf is dan zoudt u op de tweede pagina onder het kopje „Sport en spel - voetbal" ongeveer twee kolom tekst aantreffen over „Het 25-jarig bestaan van de N.H.V.B.". Wij schrijven thans 1952 en met de Zondag achter de rug wijst de kalender 15 September. In vijf-en-twintig jaar is er veel veranderd en veel verdwenen. Zelfs de oude naam: N.H.V.B. is al een jaar of twaalf ter ziele. Maar het lagere voetbal in Noord-Holland een lief hebberij van zo'n slordige 22.000 man heeft Zaterdag j.l. toch een danig feest gevierd. De afdeling Noord-Holland, waarin sinds 1940 N.H.V.B., katholieke en christelijke bonden samengaan, herdacht haar 50-jarig bestaan. Als 25 jaar geleden met een ontvangst ten j stadhuize, als 25 jaar geleden met een waar dige en hooggestemde receptie. Een receptie, die culmineerde in dat moment van diepe stilte,''waarin bondsvoorzitter Karei Lotsy de afdelingsvoorzitter, de heer G. Sougé, het Ridderkruis van de K.N.V.B. opspeldde. De K.A.B. heeft Zaterdag in Utrecht op een hartelijke wijze afscheid genomen van haar tot minister benoemde verbondsvoor zitter, de heer A. C. de Bruyn. De heer de Bruyn was met zijn familieleden op deze „buitenge wone verbondsvergadering" in 't gebouw van Kunsten en Weten schappen gekomen om een hulde in ontvangst te nemen, die is uit gegroeid tot een hoogtepunt in de geschiedenis van de K.A.B. Tallozen voerden het woord. De wn. voorzitter van de K.A.B., de heer v. d. Akker opende de rij van sprekers. Onder de velen die op de receptie verschenen bevon den zich mgr. Geerdinck, officiaal van het aartsbisdom, de commis saris der Koningin in de provin cie Overijsel, jr. Ridder de van der Schueren. Een onafzienbare stroom van vooraanstaande per soonlijkheden uit het land, ver tegenwoordigers tevens van alle maatschappelijke geledingen kwa men de heer de Bruyn de hand drukken. Als stoffelijk blijk van waardering voor het vele dat de heer de Bruyn voor de K.A.B had gedaan werd hem een salon ameublement aangeboden. Minister de Bruyn zei-de in zijn afscheidswoord, dat de K.A.B. zijn leven had gevuld. Hij uitte zjjn erkentelijkheid en dankbaarheid voor het feit, dat de K.A.B. hem op een reeks verantwoordelijke posten had geplaatst. De schei dende voorzitter gaf een overzicht uit de geschiedenis van de K.A.B waarvan het ledental thans ge stegen is tot 331.000 Aan het slot van zijn toespraak sprak de heer de Bruyn de verwachting uit de P.B.O. langs wettelijke weg te realiseren Hij zou trachten al zijn krachten in te spannen om te slagen en hij besloot met de beste wensen voor de K.A.B Het was niet wat je noemt: een deftige boel, daar in Victory. Het was er gezellig tussen al die vrienden van weleer. En toch heerste er een sfeer, die ons herinnerde aan de oude hoffelijkheid, de vroegere „noblesse", die een van de voornaamste kënmerken was van het voetbal in lang-vervlogen dagen. Een hoffelijkheid en 'n „noblesse" laten we het samenvatten in dat mooie woord: spor tiviteit waaraan we wel met weemoed terugdenken, wanneer we vandaag op het voetbalveld nogal eens de bezetenheid-om-te- winnen zien gedemonstreerd in harde en grote woorden, in bruut heid en in tal van unfairheden. Gelukkig, er waait een frisse wind. En de afdeling is druk bezig van-onder-op weer het besef op te kweken, dat het eerst om het spel en daarna pas om de knikkers gaat. samenwerking, die de voetbalbond steeds zo bereidwillig gaf. De heer Sougé erkende, dat de sport aan de overheid grote be dragen kost. „Maar", zo gaf hij in overweging, „wij moeten be seffen dat de bedragen, die aan de sport besteed worden, nooit kunnen uitdrukken, wat ervan aan culturele vorming weer aan ons volk ten goede komt". Verschafte 25 jaar geleden „De Unie" het forum, waarop de jubi lerende afdeling in het zonnetje gezet werd, Zaterdag j.l. was het hotel Victory. De Marijke-zaal, waarin de receptie plaats vond, was door 'n luidsprekerinstallatie met de andere zalen verbonden, zodat de velen, die kwamen feli citeren, nog geruime tijd getuige van het gebeuren konden zijn. Ongeveer vijftig verenigingen deden haar gelukwensen door af gevaardigden aanbieden, terwijl de felicitaties van de overige hon derd-elf een indrukwekkende sta pel telegrammen, brieven en ge dichten vormden. Gelukwensen Een groot gezelschap bestuurs leden, officials, ereleden, leden van verdienste en genodigden vulde in de vroege middaguren de raadzaal van het Alkmaarse stadhuis, waar wethouder Bakker bij ontstentenis van de burge meester een korte rede uitsprak. Na op dikwijls humoristische wijze te hebben overpeinsd hoe het eerste voetbal in Alkmaar ontstond en groeide, wees de wet houder op de Offers, die ieder gemeentebestuur heeft te bren gen in het belang van de jeugd. Alkmaar gaf ruim een half mil- lioen gulden uit aan sportaccom modatie en de offers, die de stad bracht om de jongeren uit de kroegen en van de straat te hou den overtreffen zelfs die van ver schillende grote steden, als b.v. Groningen en Rotterdam. Een reusachtig bloemstuk in de kleu ren rood-geel vertolkte de dank van het gemeentebestuur voor de Een deel van het bestuur van de jubilerende afd. Noord- Holland, luisterend naar de rede van Karei Lotsy. V.l.n.r. de heren B. J. Aten, A. J. Mühren, G. Sougé en K. Winter. (Eigen foto N.H.D.) waren ook binnengekomen van de afdelingen Twente, Zeeland, Friesland, Haarlem, Gelderland, Drente en Noord-Brabant. Hoge onderscheiding Karei Lotsy had al prettige er varingen met de Noordhollandse verenigingen, toen hij nog met H.F.C. deze contreien in-trok. Die ervaringen werden echter steeds beter zo vertelde hij zijn ge hoor in Victory naarmate hij meer in contact kwam met de mensen, die het Noordhollandse voetbal maakten tot wat het nu is. De heer Lotsy maakte niet graag een onderscheid tussen de „grote" bond en de „kleine". „Wij zijn bij elkaar één grote familie", zo beklemtoonde hij. 'n Familie, waarin dan zoals in de beste wel eens verschil van mening mag bestaan, maar ook 'n familie, die het welzijn van ieder lid ter hprte gaat. De K.N.V.B. wenste haar er kentelijkheid voor hetgeen de afdeling doet aan de vorming van Noordhollands' jeugd niet alleen tot uitdrukking te brengen in een chèque. Onder diepe stilte, gevolgd door een enthousiast applaus, speldde de bondsvoorzitter de heer Sougé het Ridderkruis van de Bond op, om in de figuur van de afdelingsvoorzitter aan voetballend jong Noord-Hol land hulde en dank te bren gen voor zoveel „goede geest van idealisme, amateurisme en voetbalvriendschap". De heer Sougé vroeg zich af, of hij dit ridderschap persoonlijk wel het meest verdiend had. Hij wenste het uitdrukkelijk te be schouwen als een hulde ook aan zijn mede-bestuursleden en vooral ook aan de ereleden en de leden-van-verdienste. Deze laatste categorie is het immers, die het pionierswerk heeft ge daan, dat de afdeling tot een ferm en gezond lichaam maakte. Toen was het hek van de dam. Twee-en-twintig sprekers beste gen achtereenvolgens de katheder en voor ieder had de heer Sougé een vlot en wat méér is: een kernachtig speechje ten ant woord. De heer Bouwman, lid van Gedeputeerde Staten, bracht de gelukwensen over van de Com missaris der Koningin en haalde herinneringen op van 44 jaar ge leden, toen hij als jong cadet al met de N.H.V.B. in contact kwam. De heer Swager sprak namens de eerste N.H.V.B.-leden: Alcmaria en Z.V.V. De heren Nooy (Ned. Kath. Sportbond) en Kruijver spraken als katholieken hun vol doening uit over de bevredigende gang van zaken in die fusie en de N.K.S. liet het daar niet bij, maar bood ook een geschenk onder couvert aan. De heer Bree- baart van Flevo sprak namens de aangesloten verenigingen, maakte KNVB-voorzitter Karei Lotsy speldt de heer G. Sougé, voor zitter van de afd. Noord-Hol land, het Ridderkruis van de Bond op. (Eigen foto N.H.D.) van de gelegenheid gebruik om „het stokpaardje van de centrale training" te berijden, maar ver raste iedereen door het bestuur zo-maar 'n electrische stencil machine aan te bieden. Waarop de scheidsrechters de heer van den Berg naar het spreekgestoelte zonden, beladen met 'n electrische wandklok .n 'n enveloppe. De andere afdelingen in Neder land kwamen óók al met 'n enve loppe, 't jubelcomité de werk paarden van 't feest zo-gezegd drapeerde 'n enorme rood-gele afdelingsvlak over het bestuur; de heer P. B. ter Laag voerde ere leden en leden van verdienste naar het podium, bezong in rijm de activiteiten van de afdelings- le'iding en bood zonder blikken of blozen een hall-bank aan, be stemd voor het nieuwe bonds- bureau; het erelid W. Katoen deed zijn speech van 25 jaar ge leden nog eens dunnetjes maar zó enthousiast en zó idealistisch over en toen was de rij nóg lang niet afgelopen. Aangesloten K.N.V.B.-ers, Vierbondentournooi, Christelijke verenigingen, 2de, 3de en 4de klassers en last but not least de heer Smeets van de Ma rine-voetbalverenigingen, bena drukten ieder naar hun aard het belang van 'n goede sportbeoefe ning voor de jonge mens. Honderden handen Tussen de bedrijven door wer den er honderden handen gedrukt en schuifelde een gestadige stroom van complimenterenden in en uit. Wij m.erkten in deze stroom o.a. de heren Haverlag en de Vries op van de Alkmaarse Politiesportvereniging. Tussen de zeer vele gasten in de Marijke-zaal zagen wij zelfs afgevaardigden van de afdeling Groningen van de K.N.V.B., de heren H. F. H. E. Smid en Th. Ekens, die de verre reis niet ge schuwd hadden om hun sportbroe- ders in Noord-Holland de hand te komen drukken! Het was een feestdag voor voet ballend Noord-Holland, dit pas seren van wéér een mijlpaal. De afdeling is de tweede helft van haar eeuw ingegaan, vijftig jaar oud, maar jonger en enthousias ter dan ooit! Oproep tot staking in Libanon DAMASCUS, 14 Sept. (Reuter). De Libanese oppositie-partijen hebben een gezamenlijke oproep tot algemene staking voor onbe paalde tijd, te beginnen op van daag, gedaan. Dit zou volgens de oproep de eerste stap moeaen zijn om de autoriteiten te dwingen de wil van het volk uit te voeren. Varkenspest in Beuningen Op de boerderij van de wed. Rikken te Weurt, gemeente Beu ningen, .bij Nijmegen, is een ge val van varkenspest geconsta teerd. De uitslag- zou doen vermoe den dat DREO verre de mindere was van ODIZ, dit is minder waar. Doordat in de gehele wed strijd DREO 'door pech werd achtervolgd zat letterlijk niets mee. Vanaf de aftrap ondernam DREO direct een goede aanvai. De ODIZ-achterhoede was ech ter uit het goede hout gesneden vooral stopperspil van der Graaf had er goed het oog in. Toch nam DREO door goed samenspel tussen van der Gracht en Zomerdijk de leiding, doch om onbegrijpelijke redenen keurde scheidsrechter Stokman dit glaszuivere doelpunt af. Het spel ging gelijk op, beurtelings verkeerden beide doelen in ge vaar. Na goed samenspel doel puntte H. Eijdenberg 1—0. Berkhout en Veldboer probeer den nog wel de voorzet van links te onderscheppen, doch konden de bal niet bereiken. Hierdoor versterkt kwam ODIZ fel opzet ten. Bij 'n goede ODIZ-aanval schoot de midvoor net naast. Aan de andere kant deed van der Gracht zwaar gehinderd het zelfde. ODIZ kwam goedkoop aan haar twepde doelpunt toen Berkhout de bal wegsloeg tegen de rug van Jan Verdonk, via diens rug belandde de bal tn het doel 20. ODIZ had nu de smaak te pak ken, weer kwamen zij terug. Toen keeper Berkhout reeds was geslagen, trad Jan Verdonk als keeper op. De toegestane straf schop werd door Berkhout schit terend gekeerd. Bij een goede aenval vdn DREO zond J. Tromp een pracht schot in, keeper de Vries werkte de bal echter cor ner. Direct hierop kwam ODIZ weer in de aanval, linksbinnen Geeronis brak door en 'twerd 3—0. Na de rust was DREO steeds in de aanval, doch de schoten belandden tegen paal en lat. Midvoor Zomerdijk brak enkele malen mooi door doch werd tot tweemaal toe op unfairewijza genomen. Scheidsrechter Stok man liet echter rustig doorspe len. DREO kreeg toch nog een penalty toegewezen. Lou Ver- donk schoot in de grond en ook deze kans was voorbij. Op het middenveld bemach tigde J. van der Bijl de bal en na een prachtige run maakte hij er 40 van. Het werd zelfs 50 toen ODIZ een penalty kreeg toegewezen voor aangeschoten hands. Jan Verdonk kreeg nog een paar mooie kansen om de achterstand te verkleinen, doch hij miste jammerlijk. DREO oefende nu grote druk uit het geen enkele corners tot gevolg had. Uit een van deze corners doelpuntte Klaas Oudejans 51. OVERLEDEN NA ETEN VAN PADDESTOELEN Het echtpaar Popering te Hil versum gebruikte de vorige week een maaltijd, waarbij paddestoe len ter tafel kwamen Direct na het eten deden zich vergiftigingsverschijnselen voor. De heer P. kwam deze te boven. Zijn vrouw is Zaterdag aan de gevolgen overleden. (Advertentie KONINKLIJKE LIFT Zaterdag hield te Hasle op Bornholm voor het groenten- winkeltje van Maria Jensen een grote blauwe Cadillac stil met de Deense koning Frederik aan het stuur. Uit de auto stapte trots de zoon van de groentevrouw, Gud- mund Jensen, een lid van de bemanning van het konink lijke jacht „Dannebrog". De koning had de zeeman die het weekeinde thuis ging doorbrengen, mee laten rij den. Koning Frederik en Ko ningin Ingrid vertoeven op het ogenblik op Bornholm voor het bijwonen van de oefening „Mainbrace". Veemarkt Utrecht UTRECHT, 13 Sept. Op de veemarkt te Utrecht werden he den aangevoerd in totaal 3010 stuks vee: 1186 runderen, waar van 250 tbc vrij, 438 graskalve ren, 83 nuchtere kalveren, 897 schapen en lammeren, 86 var kens. 154 zeugen, 97 biggen, 69 bokken en geiten. De prijzen varieerden voor: stieren van 600 tot 850, kalfvaar. zen van 7.25 tot 1.000, graskal veren van 200 tot 325, nuchtere kalveren van 55 tot 70, pinken van 400 tot 575, melkkoeien van 750 tot 1.050, kalfkoeien van 750 tot 1.075, vaarskoeien van. 500 tot 750 .schapen van 90 tot 115, lam meren van 65 tot 85, magere var kens van 60 tot 100 zeugen van 300400, biggen van 35 tot 50, bokken en geiten van 20 tot 45. De handel was in rundvee en schapen redelijk, varkens vlug, biggen en nuchtere kalveren traag. KOMENDE PROCESSEN IN EGYPTE CAIRO, 14 Sept. (Reuter). De nieuwe regering van Egypte zal met spoed processen beginnen tegen de ongeveer zestig politieke leiders, die eeh week geleden zijn gearresteerd, „teneinde de poli tieke atmosfeer zo spoedig moge lijk te zuiveren en de voorberei dingen te treffen voor zuivere en eerlijke verkiezingen". Overval in Centraal Birma RANGOON, 14 Sept. (A.P.). Meer dan 350 rebellen hebben een aanval gedaan op Pakokkoe (Centraal Birma) en een overval uitgevoerd op een militair hospi taal. Zij doodden verschillende zieke soldaten, plunderden win kels en namen twee kinderen als gijzelaars mee. (Vervolg van pag. li „Wij vrezen deze maatregelen niet, ook al zouden zij bestaan, zoals wordt verwacht, uit het stopzetten van de stookolie-toe voer, of het inschakelen van de transportarbeiders in Amsterdam en Rotterdam, waar de melkpoe der van „de Ommelanden" dan niet meer verscheept zou worden. Doel van het N.V.V. is, aldus de directie, om het hele bedrijf lam te leggen en dan zelf „de Ommelanden" in handen te ne men. De boeren zullen een nieu we directeur moeten accepteren van N.V.V.-allure, terwijl ook een personeelschef in het vooruitzicht wordt gesteld met een rood jasje aan. De boeren zullen gedwongen worden om de melk aan „de Om melanden' 'te blijven leveren, want elk bedrijf, dat deze melk buiten „de Ommelanden" om, zou accepteren zal worden bedreigd met lamlegging. „Wij zijn", aldus de directie, „het proefkonijn voor de nationa lisatie, het volkomen overnemen van de particuliere bedrijven. Dat en niets anders schuilt achter dit conflict. Over details praat men al lang niet meer. Men wfl staken om dit varkentje te wassen en de machtspositie van het N.V.V. te demonstrereft". De fabriek zal worden verkocht zodra dit nodig mocht blijken en men handhaaft de verkoopvoor waarde, dat een eventuele koper van „de Ommelanden" onder géén beding het stakende perso neel in dienst zal nemen. Er heb ben zich reeds enige serieuze can- didaten gemeld. Onderhandelin gen zijn gaande. De directeur zal, hoewel dit door de nieuwe koper is verzocht, geen functie in het bedrijf meer aanvaarden. Hij zal zich terug trekken uit het bedrijfsleven, zo dra „de Ommelanden" in andere handen is 'overgegaan. De A.N.A.B. vecht door. Van de zijde der A.N.A.B. ver namen wij, dat de beslaglegging op de fabriek slechts een der mid delen is, die thans in de actie zijn geworpen. Men verwacht nog medewerking van N.V.V .-leden uit Groningen. Overleg met de Be- stuurdersbond is hierover reeds gaande. Het ligt in de bedoeling, dat men dan met 300 personen voor de fabriek gaat posten, ter wijl voor de woning van iedere werkwillige tien posters zullen komen te staan. De boeren, aldus een woord voerder van de A.N.A.B., weten niet wat de financiële consequen ties zijn van onze actie. Zij wor den daaromtrent verkeerd door de directie van „de Ommelanden' voorgelicht. Derhalve heeft de A.N.A.B. voor vanavond een ver gadering belegd, welke ook toe gankelijk is voor leden van „de Ommelanden". Op deze vergade ring zal dan een overzicht worden gegeven van de stand van zaken.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3