s Nieuw STRAATSBURG is begonnen aan grondwet voor Europa 35.000 Nederlandse soldaten teqen „Groenland" aangetreden Amerika verzoekt Tito gebruik van Joeqo-Slavische luchtbqses i AJAX ifhandig IJ!\ Eden verscheurde zijn rede en schreef een nieuwe Z.Em. Kardinaal Tisserand bracht bezoek aan Spaak Sabre-jagers schoten negen MIG'-15 neer G Port Arthur Russisch? Loonsverhoaing inde landbouw Straaljagers rieeraestort Mr Sassen voorzitter tering en lengesteld U ZELF! ons 3.95 ee DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING NHD] Troonrede en millioenennota Duitse socialisten doen niet mee Z.H. de Paus acht federatie van Europa van zeer groot belang Duitse ambassadeur teruggeroepen Sayed Lamloem nam het niet Slag om Engeland herdacht Met een circus in hun m'dden doch slechts weinig zakgeld Ter voorbereiding van steun in geval van agressie Luchtmacht hielp leven redden Regering antwoordt mr. Romme Uit een keuris se ction werd nos voor and 21 voor Dirks- i waren de easthe- reseld in de aanval, seen kans de voor- ersroten. Een doel- vesens buitenspelpo- ird. einde werd door de es on alles sezet om ■edden doch zonder erschillende aanval- af on een stevise waardoor deze eelde wedstrijd in 'n nnins voor Dirks- ie. oudins in cijfers uit i-ukken. hetseen de deed voelen dat nu i was. Linksbuiten ond het leer over 't hoofd van back Filinnini sreen hier an ziin roem: een en sloeiende kosel. ser verstomde, even- e Ajax-aanhans ach- te vlassetjes. Ont- d het. toen in de- 5 twee minuten nos- oosbal Zwolle's mid- fisser deed rennen al. zij het via diens leer achter de lijn te -3). Een teleurstel- Amsterdammers. om lonstratie voetbal in ijf minuten vast te E wanhoois verdedi- enaren en daarna e moeten nriisseven ninuten. Weliswaar 5 Boys na 23 min. 60 min. ook de svm- d. Velde, maar nor- t moselijk één doel- 'erd. H. VEEHOUDERS ;e prijsverlaging van ouwen, koe en paar- ■kken. Alles le srt. •tuist U bij J. Veld en Zn.. Breed. tel. Hoorn. ieding 2.95 G.G. 4.35 Ion ■sterkt 1.6g ie wollen Dons maat iimiiimiiiimiiiiiMiiiiuc llllllllllllllllllllllllllllltc Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank Nederl. Credietbank. HET PEIT Buiten God is 't nergens veilig. Vondel VAN HEDEN Pagina's 3 en 4 Dinsdag 16 September 1952 48e Jaargang No. 12579 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Gedempte Gracht 39, teL 459 K 2240 STRAATSBURG, 15 Sept. Het was vandaag opnieuw een histo rische dag voor Europa. Vanochtend om tien minuten over tien werd in het Huis van Europa de eerste zitting geopend van de speciale parlementaire grondwetgevende vergadering van de zes landen van het Plan Schuman, die tot taak heeft een Europese politieke federatie voor te bereiden. De Belg Paul Henri Spaak is haar president. De vergadering moest natuur lijk een eigen naam hebben, en omdat er niemand een beter voorstel had. werd dat van Snaak aanvaard: Assemblee ad hoe, zal zij heten afgekort AHA (Ad hoe betekent letterlijk: ..Voor dit doel in het bijzonder", speciaal voor het ontwerpen van een Europese grondwet dus Red.). AHA telt 87 leden maar de Duitse socialisten hebben al meteen een spaak in het wiel ge stoken door te weigeren, deel te nemen aan de besprekingen van wat zij een „privé-ciub" noe men. die vooral ten doel zou hebben de bekrachtiging van het Europees Defensieverdra" in de Franse Nationale vergadering te vergemakkelijken. En daar is de S.P.D. fel tegen, zoals bekend. Er bleven dus al meteen negen zetels leeg vanmorgen. De Franse socialist Guy Mol- let deed vervolgens het voorstel, vertegenwoordigers van de acht andere leden van de Europese Raad als waarnemers toe te la ten. Nadat de zitting was ge schorst om te overleggen hoe men een compromis zou kunnen bereiken t.a.v. het plan-Eden en de visie van de Scandinaviërs. werd Mollet's voorstel aangeno men. Intussen had Eden, die gister avond in Straatsburg is aange komen, het manuscript van de rede, die hij van plan was voor de Assemblee te houden, ver scheurd en met man en macht begon zijn gehele staf aan een nieuwe tekst te werken, die re kening hield met de ontwikke ling van de twee laatste etma len. MR STIKKER BENOEMD TOT AMBASSADEUR IN LONDEN 's-GRAVENHAGE, 15 Sept. Mr D U. Stikker is bij Konink lijk Besluit van 13 September be noemd tot Harer Majesteits Bui- tengewoon en Gevolmachtigd Ambassadeur bij het Hof van Sint James. Tijdens recente onderhandelin gen hebben communistisch China en Rusland nota's uitgewisseld over het gebruik van de marine basis Port Arthur, heeft Radio- Moskou Maandagavond omgeroe pen. Radio-Moskou deelde mede, dat de ministers van buitenlandse zaken Wisjinsky en Tsjoe-en Lai nota's uitgewisseld hadden „over het gemeenschappelijke gebruik van de marinebasis „Port Arthur Overeengekomen is onder meer, aldus de radio, dat de Tsjang- tsjoeng-spoorweg aan het einde van dit jaar aan China terugge geven zal worden. Communistisch China heeft er dus in toegestemd de Russische troepen in de Chinese marine- basis Port Arthur te laten blijven „tot op het ogenblik, dat vredes verdragen tussen de Chinese volksrepubliek en Japan en de Sovjet-Unie en Japan" gesloten zijn, aldus Tass. Dat hii deze zal mogen uit spreken dankt hij aan het voor stel van Mollet. die ondanks Duits verzet een Europese fe deratie bepleitte, die open zal ziin voor allen die er zich bii willen aansluiten, en geen ge sloten lichaam dat tot de zes Schuman-landen beperkt bliift. De waarnemers zullen geen stemrecht bezitten, noch in de volledige zitting, noch in de commissievergaderingen. Zii zul len echter wel aan de debatten kunnen deelnemen. In totaal zullen 12 waarnemers worden toegelaten, w.o. drie van Groot- Brittannië. De Assemblee vormde ook 'n werkcommissie van 26 leden, waarin Nederland vertegenwoor digd is door de heren Blaisse. Bruins Slot en v. d. Goes van Naters. Eden sprak zijn rede na de her opening van de zitting vanavond uit in aanwezigheid o.a. van Kar dinaal Tisserand, drie ministers van Buitenlandse Zaken en tal van andere autoriteiten, die de galerijen tot de uiterste hoeken vulden. Met grote nadruk drong hij aan op concentratie van alle Europese instellingen zoals die van het Schuman-plan en de Defensie gemeenschap binnen de Raad van Europa waarvan ook Enge land lid is. Zijn rede lag in het verlengde van de tactische overwinning, die vanmorgen door de groep Mollet was behaald. Eden verklaarde voorts met na druk dat Engeland niet in staat was zich hij het streven naar een federatie aan te sluiten maar wel met alle middelen wil voorkomen, dat dit meningsverschil Groot- Brittannië zal verwijderen van zijn Europese vrienden. Hij drong er op aan gebruik te maken van het ministeriële en parlementaire apparaat dat reeds in de Raad van Europa aanwezig is, hetgeen natuurlijk niet wilde zeggen, dat de Raad de controle op de Europese gemeenschappen zou overnemen, aldus Eden. DOODVONNISSEN IN ZUID-KOREA POESAN, 15 Sept. - Het ge rechtshof te Poesan heoft de 69- jarige Kim Sji Hyon, een lid van de Nationale Vergadering, en de 62-jarige Ryoe Sji Tai, een voor malig ondergronds politiek leider, tot de strop veroordeeld, beschul digd van het plegen van een aan slag op president Synguan Rhee op 25 Juni. Ryoe wilde bij een plechtigheid twee schoten op Rhee lossen, doch het pistool ketste. Kim gaf toe Ryoe zijn pistool te hebben gegeven en hem getoond te hebben, hoe er mee om te gaan. STRAATSBURG, 15 Sept. De subdeken van het Heilig Col lege van Kardinalen, Kardinaal Eugene Tisserand, heeft heden een bezoek gebracht aan de voor zitter van de Europese wetgeven de vergadering Paul Henri Spaak in het Huis van Europa. Tevoren had hij een kort onderhoud met Jean Monnet, voorzitter van het Hoge Gezagsorgaan van de Euro pese kolen- en staalunie. Volgens welingelichte kringen te Straatsburg is het bezoek van de Kardinaal méér dan een be leefdheidsbezoek. Zij beschouwen het als een uiting van de uitdruk kelijke wens van de Paus, Europa zo spoedig en zo vergaand moge lijk verenigd te zien. De Kardinaal woonde vanavond de vergadering van de Europese Assemblee bij om de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken het zgn. plan-Eden uiteen te ho ren zetten, dat ten doel heeft de Europese gemeenschappen binnen de Raad van Europa te verenigen. Voorts wordt verwacht, dat de Kardinaal ontmoetingen zal heb ben met Eden en de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken Alcide de Gasperi. Eden, die een bezoek aan maar schalk Tito zal brengen, zal ver moedelijk met de Kardinaal de problemen bespreken, voor welke de Katholieke Kerk zich in de Balkanlanaen, o.a. Joegoslavië, ziet geplaatst. De Kardinaal wordt geacht een van de beste deskundigen van de Katholieke Kerk inzake de toe stand in de Balkanlanden te zijn. Hij heeft intussen zijn bezoek aan Straatsburg in betekenis doen toenemen door aan te dringen op spoedige eenheid in West-Europa, daar anders van die eenheid niets meer terecht zou komen. De Kar dinaal zeide tijdens een uitzen ding van radio-Straatsburg, die gewijd was aan de Europese Be weging: „Wanneer de Paus in de boodschap die Hij gisteren zond, uitdrukking heeft gegeven aan BONN, 15 Sept. Het West- Duitse Ministerie van Buiten landse Zaken heeft haar ambas sadeur in Den Haag, Dr Karl Du Mont, teruggeroepen, zo heeft een regeringswoordvoerder te Bonn medegedeeld. Dit besluit is om gezondheidsredenen ogenomen op verzoek van Dr Du Mont zelf, al dus de woordvoerder. De heer W. von Holleben, am bassaderaad. zal optreden als zaakgelastigde ad interim. De woordvoerder sprak de be richten tegen, dat de heer Du Mont om andere dan gezondheids redenen het land verlaat. Hu zal „ergens in Frankrijk" een kuur 'ondergaan. zijn belangstelling voor he: werk van de Assemblee, heeft Hij dat gedaan omdat Hij van mening is, dat de tijd dringt". Uit naam van de Heilige Vader sprak de Kardinaal de hoop op succes voor de zitting van de Assemblee uit. „Moge deze zitting de vrede doen weerkeren in onze onrustige gedachtenwereld". CAIRO, 15 Sept. Sayed Adel Saleh Lamloem, lid van. een wel gestelde familie van Egyptische grootgrondbezitters, is een poli tiebureau in Zuid-Egypte binnen gewandeld, heeft een aantal sè'no- ten uit een tommygun gelost en geroepen dat de landhervorming alleen tot stand zou kunnen ko men over zijn lijk. Lamloem die met zijn geschiet een Egyptische politieagent ver wondde werd gearresteerd en aan de autoriteiten in Meshat Maghagha overgedragen. Het algemeen hoofdkwartier van het leger heeft bekend ge maakt. dat Lamloem voor een militair hof zal moeten verschil- nen. Er werd aan toegevoegd, dat het leger van plan is „van hem een voorbeeld te maken voor een ieder die tracht de or der voor landhervorming tc schenden." De Lamloem-familie, die enige duizenden hectaren grond ten zuiden van Cairo bezit was in de jaren tussen 1930 en '40 in hévige strijd gewikkeld met een andere familie, waarbij dozijnen mensen het leven lieten. LONDEN, 15 Sept. Boven Londen heeft heden ter herden king van de Slag om Engeland een luchtparade van snelle straal vliegtuigen plaats gevonden, waarbij een oude jager uit de tweede wereldoorlog voorop vloog. De eenzame „Hurricane" uit 1940, bestuurd door een veteraan van de R.A.F., vloog met een snelheid van 184 mijl per uur aan het hoofd van een formatie van 213 jagers en bommenwerpers. Zeven minuten later dreunde de nieuwe supersonische jager „Hawker Hunter" door de lucht met een snelheid van 700 mijl per uur. Duizenden Londenaars verdron gen zich op trottoirs en daken om het jaarlijks schouwspel gade te slaan en hulde te brengen aan de piloten uit de Slag om Enge land, die de ruggegraat van de Duitse Luftwaffe hebben gebro ken. Een gevechtswagen van het Rode Leger „verdwaalde" in West-Berlijn, verboden gebied voor de Russen. Nadat de auto in grote snelheid een tocht door het stadsdeel had gemaakt, werd hij uiteindelijk aangehouden door een West-Berlijnse vuilniswagen. De Amerikaanse militaire politie moest er aan te pas komen om de wagen met inzittenden weer veilig naar de grens van de Oost-Berlijnse sector te brengen, want de West-Berlijners bleken het bezoek niet op prijs te stellen. SEOEL, 15 Sept. Amerikaanse Sabres hebben vandaag negen MICS-15 neergeschoten, een ander waarschijnlijk vernietigd en twee beschadigd in luchtslagen boven Noord-Korea. De luchtmacht heeft ook be kend gemaakt, dat geallieerde lichte bommenwerpers een ver nietigende aanval hebben gedaan op het communistische industriële complex te Sinoeijoe bij de Mand- sjoerijse grens. Tot de doelen behoorde een zuurstoffabriek, een alcoholdistil leerderij en een touwfabriek. Een niet bekend aantal Sabres voerde de strijd tegen meer dan 80 Migs. Het totaal aantal in Sep tember vernietigde Migs is nu gestegen tot 42. De aanval van de lichte bommenwerpers vond plaats binnen het zicht van de grote communistische vliegvelden te Antoeng, vlak tegenover Si noeijoe aan de overzijde van de Jaloe. De aanval bracht „horden" communistische toestellen in te genactie. Vliegtuigen van de Amerikaan se marine hebben gisteren nog maals een vlucht naar Hoerjang gelegen op ongeveer 3 kilome- SENNELAGER, 15 Sept. In de zachtglooiende bossen en vel den van Westphalen zijn thans ten Westen van Paderborn de ruim 150.000 man tellende leger eenheden geconcentreerd, welke deelnemen aan de NAVO-oefe- ning „Hold Fast". Lange auto colonnes dreunen over de „auto bahnen" en overal ziet men offi cieren en soldaten onder de nieuwsgierige blikken van Duitse burgers werken aan de inrichting en beveiliging van stafkwartieren. De negen dagen durende oefe ning is vannacht begonnen met een aanval uit het Oosten van het „Groenlandse" leger dat een overgang poogt te forceren over de Weser de grens tussen „Groenland" en „Blauwland" om via een bruggenhoofd door te stoten naar Rijn en Ruhrgebied. In het gevecht, dat daarop over een frontbreedte van ruim vijftig kilometer zal ontbranden, zal „Blauwland" met ongeveer vier infanterie- en drie pantserdivisies moeten trachten deze aanval te keren. De Nederlandse troepen, in to taal 35.000 man, liggen op de linkerflank van het „Blauwe" le ger in de buurt van het stadje Oelde. Dinsdag j.l. zijn de eersten daar reeds gearriveerd om de kwartieren in te richten. De laat- sten, drie bataljons uit Weert, arriveerden Zondagavond. De Ne derlandse Spoorwegen, de chauf feurs van de Aan- en Afvoertroe- pen en de Vaartuigendienst van het leger komt de eer toe van het welslagen van dit transport. De Vaartuigendienst voerde over de Rijn en het Rijn-Dordtmund- Eemskanaal ruim duizend ton aan goederen aan. De Spoorwegen namen met ne gen passagierstreinen, zeven tank- treinen en vier artiilerietreinen het vervoer van tienduizend sol daten, de tanks en de artillerie van dit legercorps voor hun reke ning. Bovendien transporteerden zij aan uitrusting, levensmiddelen, benzine en dergelijke nog voor ongeveer achthonderd ton. Over de weg werden de overige troe pen, de vouwboten en pontons van de genie, en 150 ton aan an dere legergoederen aangevoerd. De chauffeurs van de 4500 auto's, die het Nederlandse leger corps vervoerden, hebben hun werk goed gedaan. Een extra pluim verdienen de chauffeurs van de jongste lichting sommi ge van hen hadden nog slechts hun C-rijbewijs die door een tekort aan oudere en meer erva ren chauffeurs op het laatste ogenblik moesten inspringen. On gelukken van enige betekenis hebben zich, voorzover hier be kend, niet voorgedaan, evenmin als verkeersopstoppingen, omdat de auto's in groepen van acht reden met steeds een kilometer tussenruimte. Ook de grensover gang leverde geen moeilijkheden op. Eén Nederlandse chauffeur werd echter door de marechaus sees in arrest gesteld, omdat hij bij een steekproef der douane in het bezit van smokkelwaar bleek te zijn. Uit deze smokkelpoging blijkt, dat de Nederlandse jongens over weinig Duits zakgeld beschikken. Dat zal dan wei een tegenvaller zijn voor die ondernemende Duit sers, zoals het circus Hagenbeek en verscheidene kermisexploitan ten, die midden in de Nederland se sector hun tenten hebben op geslagen. 's-GRAVENHAGE, 15 Sept. Door het College van Rijksbemid- dclaars is een beslissing genomen over de voorstellen der Stichting voor de Landbouw tot verhoging van de landbouwlonen. Het Col lege acht een basis-uurloon van 88 cent, met inbegrip van 3 cent voor de werknemersbijdrage aan de pensioenpremie, voor de vak arbeiders in de normale land bouwgebieden aanvaardbaar. Door de Stichting was voor gesteld dit loon op 88V2 cent, met inbegrip van 3 cent voor de pen sioenpremie, te bepalen. Zoals be kend bedraagt het huidige loon 84»/» cent met inbegrip van 2»/2 cent voor de pensioenpremie. Het College is voorts van oor deel, dat de lonen van de onge schoolden niet verhoogd mogen .worden. De datum van invoering der loonsverhoging is nog niet vast gesteld. Hierover, alsmede over de loonsverhoging in de overige loongebieden en de beloning van jeugdige werknemers zal nog een bespreking met het College wor den gehouden op 26 Sept. a.s. BELGRADO, 15 Sept. De Verenigde Staten hebben bij de Zuidslavische premier josip Broz Tito aangedrongen op grotere samenwerking in de gemeenschappelijke defensie plannen voor Zuid-Oost-Euro pa. Amerika heeft verzocht vliegvelden af te staan als luchtbases voor de Amerikaan se luchtmacht. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat vice-admiraal J. N. Cassady, de Opperbevelheb ber van de Zesde Amerikaanse vloot in de Middellandse Zee, voorstellen te dien opzichte beeft gedaan tijdens het be- :>ek van het Amerikaanse flottilje aan Split. Tito bezocht Cassade aan boord van het vliegdekschip Coral Sea". Tijdens het onderhoud dat aan Hord plaats vond heeft Cassady 'ito op de hoogte gesteld van de fe'tieradius van Amerikaanse toe- bs'»tlen, die zouden opereren van vliegdekschepen in de Adriatische Zee, wanneer Joegoslavië aange vallen zou worden. Met behulp van kaarten werd aangetoond hoever de Amerikaanse marine toestellen in Hongarije en Roe menië zouden kunnen doordrin gen. Cassady bracht bij die gelegen heid hulde aan de wijze waarop Joegoslavië de Sowjetdruk heeft weerstaan sinds de breuk met de Cominform in 1948. Tevens sprak hij namens de Amerikaanse rege ring dank uit voor de wijze waar op Joegoslavië tracht de defensie in samenwerking met Grieken land en Turkije op te bouwen. Hij voegde daar echter aan toe dat Amerika graag een nog nau were samenwerking zou zien. Cassady deed twee hoogst be langwekkende, zij het informele voorstellen: 1. Dat de Amerikaanse lucht macht toestemming krijgt om bo ven Zuidslavisch grondgebied te opereren en gebruik te maken van de Zuidslavische vliegvelden, teneinde bekend te raken met het terrein hetgeen zijn nut zou hebben bij een eventuele agres sie. 2. Deelneming van Zuidslavi sche vlooteenheden aan de Ame rikaanse vlootmanoeuvres in de Adriatische Zee. Tito heeft nog geen besluit ge nomen. De bespreking werd in het Engels gevoerd. In de afge lopen twee jaar heeft Tito zulke goede vorderingen in deze taal gemaakt dat hij weigerde van een tolk gebruik te maken. Waarschijnlijk zal pas een be sluit genomen worden na de par tijbijeenkomst, die de volgende maand in Zagreb gehouden zal worden en die de eerste is, sinds de breuk met de Kominform. SECRETARIS GENERAAL VAN BUITENLANDSE ZAKEN 's-GRAVENHAGE, 15 Sept. Naar het A.N.P. verneemt, is de benoeming te verwachten van mr. S. J. Baron van Tuyll van Seroos- kerken tot secretaris-generaal van het ministerie van Buitenlandse Baken. Baron van Tuyll van Seroosker- ken was tot dusver hoofd van de Nederlandse delegatie bij de O.E.E.S. te Parijs. ter afstand van Mandsjoerije gemaakt en verschillende pak huizen en een electrische centrale in puinhopen veranderd. PILOTEN GEDOOD LEEUWARDEN Hedenmor gen te omstreeks kwart over 1# zijn bij Cornjum, nabij de vlieg basis Leeuwarden, twee straal jagers met elkaar in botsing ge komen en brandend neergestort. De beide piloten zijn om het le ven gekomen. OP SCHIERMONNIKOOG SCHIERMONNIKOOG, 15 Sept. De timmermansknecht J. Meyer is vanmiddag in de tim merwerkplaats van de heer v. d. Feits op Schiermonnikoog met zijn arm in een zaagmachine te récht gekomen. De dokter kon slechts eerste hulp verlenen, doch oordeelde spoedige opneming in een ziekenhuis noodzakelijk. De kwestie van het vervoer leverde evenwel enige moeilijkheden op. De bereidheid van de comman dant van de vliegbasis Leeuwar den om het transport van de gewonde eilandbewoner te ver zorgen maakte aan alle vervoers. moeilijkheden een einde. Een Auster. die op het noordelijk stand van Schiermonnikoog land de. bracht de gewonde naar een ziekenhuis in Leeuwarden. VAN CHRISTELIJKE FRACTIE SCHUMANPARLEMENT STRAATSBURG. De Neder landse afgevaardigde mr. E. Sas sen is gekozen tot voorzitter van de groep der christelijk-democra- tische afgevaardigden, die in het parlement der K.S.G. is gevormd. De christelijke fractie in het parlement telt 34 leden; de libe ralen, 20 leden tellend, hebben ook reeds een fractie gevormd onder leiding van de Fransman Delbos. De socialistische leden hebben weliswaar reeds nauw voeling met elkaar gehouden, doch zij hebben tot dusverre nog geen fractieleider kunnen kiezen. 's-GRAVENHAGE, 15 Sept. Op vragen van het Tweede Ka merlid Romme in verband mei het in de „New York Times" ge publiceerde artikel betreffende de verdediging van Nederland, waar in o.m. gezegd werd, dat in geval van een Russische aanval, de ver dediging van Nederland, in geal lieerd verband, niet zou vaststaan heeft de Minister-president, mede namens de Minister van Buiten landse Zaken en de Minister van Defensie het volgende geant woord: Bedoelde berichtgeving is niet juist. De regering acht het niet in het algemeen belang opening van zaken te geven betreffende militair-strategische plannen. De Nederlandse regering staat inderdaad op het standpunt, dat aan de zware Nederlandse defen sie-inspanning in geallieerd ver band de zekerheid van geallieer de verdediging van Nederland in geval van een aanval onverbreke lijk verbonden behoort te zijn. In het licht van hetgeen de regering bekend is omtrent de geallieerde militair-strategische conceptie leidt dit standpunt tot onvermin derde voortzetting der Neder landse defensie-inspanning. Bovendien is er een rechtstreeks verband tussen de zwaarte der lasten, welke ons volk op zich genomen heeft, en de deelneming onzer geallieerden in de garan ties, waarbij ons land betrokken is. Slechts gezamenlijke krachts inspanning zal het mogelijk ma ken West-Europa, indien nodig, te verdedigen. Op deze gronden acht de regering de zware defensielas- ten voor ons volk verantwooi>d. Zij meent, dat deze een bijdrage vormen tot het bewaren van de vrede.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1