Maatschappelijk werk beoogt zelfstandigheid van de cliënt Volksdansen verdient ruime belangstelling Veertig-jarig priesterfeest van pastoor De Mol O.P. Wedstrijden Rijvereniging V.Z.V. verloor verdiend van sterk Assendelft GEMEENTERAAD BERGEN Odéon gaat „De Kermisklanten binnenkort opvoeren Sociaal gevoel moet gepaard gaan aan veelzijdige en grondige kennis Drukbezochte demonstratie Katholieke Volksdansgroep AGENDA twee aanrijdingen Begonnen als missionaris 960 paar kousen gestopt eerste prijs voor zanclust weersverwachting show-operette in studie Grootste prijzen gingen naar Alkmaar n.k.j.b. afd. Heiloo PAGIf+A 2 DJNSDAC 16 SEPTEMBER 1952 ALKMAAR. De ontwikkeling van het maatschappelijk leven in de laatste hall e eeuw, is ook op de wijze waarop hulp wordt geboden aan de in nood verkerende medemens van grote in vloed geweest. Deze hulpverlening draagt thans niet meer alleen het karakter van leniging, maar is uitgegroeid tot maat schappelijk werk, waaronder dan verstaan wordt het geheel van maatregelen gericht op het weer zelfstandig maken van de cliënt. Deze gewijzigde doelstelling kan niet worden ver wezenlijkt zonder een verantwoorde opleiding van hen, die in het maatschappelijk werk zijn ingeschakeld. Hoe belangrijk een warm so- Gem. Diensten voor Sociale Zorg ciaal gevoel voor de medemens ook is voor een vruchtbaar maat schappelijk werk, dit element is niet meer van alleen bepalende betekenis, maar kan pas dan tot zijn recht komen, wanneer het tot draagvlak dient van een veelzijdige en grondige kennis van de mens en zijn problemen, en van de wiize. waarop gehol pen kan worden. Het maatschap pelijk werk van vandaag moet dus. wil het slagen, wel een sterk wetenschappelijk karakter hebben. De opleiding voor het maat schappelijk werk kan worden verkregen op een dagschool voor Maatschappelijk Werk. Aangezien deze scholen niet in de behoefte aan geschoolde maatschappelijke werkers konden en kunnen voorzien, en ook dikwijls om fi nanciële en andere redenen niet bezocht kunnen worden, is door samenwerking van de meest re presentatieve instellingen en or ganisaties op het terrein van het maatschappelijk werk. t.w. de Vereniging van Directeuren van de Ver. van Secretarissen van Sociale Raden, het Rijksarbeids bureau. de Vereniging v. Maat schappelijk Werk en de diverse vakorganisaties, in 1939 opge richt de Stichting voor Opleiding van Maatschappelijke Werkers, gev. te Haarlem. Kleine Hout weg 41. Deze stelt zich ten doel door het geven van mondelinge avondcursussen (in zeer bijzon dere gevallen schrifteliik-monde- linge cursussen) personen. die reeds practisch werkzaam zijn in het maatschappelijk werk of die zich voor een functie bij het maatschappelijk werk wiilen be kwamen. in de gelegenheid te stellen een scholing en vorming voor dit werk te verwerven, die aan hoog gestelde eisen voldoet. Het leerplan van deze cursus sen bestaat uit de volgende vak ken: economie, sociologie, psy chologie, sociale en geestelijke stromingen, alg. wetskennis. ar beidsrecht, staatsinrichting, werk- gelegenheidspolitiek (met als on derdelen: arbeidsvoorziening, be roepskeuze-voorlichting. beroeps classificatie. vakontwikkeling, in dustrievestiging. enz.). maat schappelijk werk (onderdelen: maatschappelijke zorg. woeker bestrijding. reclassering, kinder bescherming) en maatschappelijk werk in ondernemingen. Tijdens het tweede cursusgedeelte wordt gelegenheid gegeven tot specia lisatie. HENCELSPORTNIEUWS ALKMAAR Het Centraal Nederlands Hengelaars Verbond afdeling Alkmaar hield de alge mene jaarvergadering, die door een 170 leden bezocht werd. Ook de verbondsvoorzitter, de heer F. W. Janse-Kok uit Haarlem, was aanwezig. Besloten werd de najaarswedstrijd te houden aan de Westdijk, op Zaterdag 20 en Zondag 21 Sept. a.s. Aangezien de laatste tijd nog al geklaagd wordt over de minder goede baarsstand in onze wateren, stel de één der leden voor, de bij de wedstrijd gevangen baars weer in het water terug te zetten, welk voorstel de volledige instemming van de vergadering had. Voorts werd mededeling ge daan, dat het aantal aasvisjes, dat de hengelaar mits in het bezit van de daartoe nodige pa pieren bij zich mag hebben, van 50 stuks teruggebracht is op 20 stuks. De juiste redactie van deze wijziging van het Visserij reglement luidt: „Met afwijking in zoverre yan het bepaalde in. Art. 23, lid 1, der Visserijwet en in lid 3 van dit artikel, is het van 1 Juni tot 15 Maart toegestaan: „a. aan hengelaars, die be voegd zijn tot het vissen met de hengel geaasd met vis, levende blankvoorn, kolblei, ruisvoorn, baars en brasem beneden de daarop gestelde maat tot eer. aantal van ten hoogste 20 stuks te behouden, als lokaas te bezi gen, te vervoeren en in opslag te hebben". Of deze nieuwe bepaling de hengelaars welgevallig is of niet, doet niets ter zake. Men zij, mede door deze berichtgeving, gewaarschuwd. Gevonden voorwerpen ALKMAAR Gevonden over het tijdvak van 4 t.e.m. 11 Sept. 1952 en te bevragen aan het bu reau van politie te Alkmaar, van 1718. uur op kamer 14. Ie etage op de Maandagen. Woensdagen en Vrijdagen: 5 muntbiljetten. portemon- naie's met inhoud, kettingarm bandje. mutsje met speldje, bro ches. kam in étui, net, 4 vulpen nen waarvan 2 in étui. autoband ALKMAAR Naast de moder ne dansen heeft de Volksdans een geheel aparte - en goede plaats ingenomen in de belangstelling van de moderne jeugd, die jeugd althans, die een beschaafde en op peil staand, maar wezenlijk amu sement zoekt. Hier zij niets ten nadele van de moderne dansen gezegd, wij constateren alleen dat de Volksdans al meer en meer de interesse-sfeer onder de jongeren infiltreert. Een symptoom hiervan is o.a. de mate, waarin de Square- dance, een bepaalde vorm van Volksdans, thans in Engeland be oefend wordt, nadat Hr. Ms. Queen Elisabeth eens in Amerika de Square-dance had gedaan. De volksdans is een gemeenschaps- dans. Om 't populair uit te druk ken: iedereen danst met iedereen in 'n bepaald gezelschap. Natuur lijk worden er paren geformeerd, toch wisselen deze altijd enkele malen onder de dans door. Hier door wordt een meer intieme en gezelliger sfeer geschapen, dan doorgaans op andere bal-avonden het geval is. Daar overheerst het individualistische karakter: met 'n ander oaar heeft men niets te maken! Men loopt elkaar alleen dikwijls in de weg De volksdans is in wezen het spontane uiten van de menselijke vreugde in eharmante sierlijke ba- wegingen, onder goede, lichtvoeti ge en vrolijke muziek en brengt 'n binding tot stand met de part ners allen zonder uitzondering, want elkeen is ieders partner die van gelijkgestemde en gelijk gerichte gevoelens zijn. Volksdans is een spontaan gegroeide, ge cultiveerde vorm van menselijke vreugdesuitingen. En dat het de jongelui aanspreekt en pakt blijkt uit het feit, dat wanneer, zoals in Mkmaar bij de Katholieke Alkmaarse Volksdansgroep, die aangesloten is bij de R.K. Vereni ging voor Volksdans en Volks zang iemand eenmaal een cursus les heeft bijgewoond, hij door gaans niet meer van de cursus is af te slaan. Eenmaal bekend, maakt hier in hoge mate bemind! Voor een groot aantal belang stellende jongelui heeft een 35- tal dames en heren van deze groep demonstraties gegeven in de gymnastiekzaal aan de Laat. Men heeft, om deze dansen goed te kunnen uitvoeren slechts nodig gevoel voor rhythme (en dat is bijna ieder aangeboren) en.... 'n zonnig humeur. Geen aparte kle dij, want volksdans heeft met fol klore als zodanig niets te maken. Het stamt uit de tijd, dat de ge meenschapszin onder de mensen wezenlijk groter was: (al hebben we dan nu ook velerlei vereni gingen en organisaties, die de vroeger bestaande binding weer halskettingen, 1 oaar kinder- schoenen. cape, scheergerei,willen tot stand brengen). Er zi.in windjack, bankbiljet. shawls. I honderden volksdansen en hon vork, rentekaart. abonnements kaart kinder jasjes. liossleutel, haarlint. ceintuurs. damestas, carburateur, damesvest. gabardi ne jas. riiwielsleuteltje. sleutel tje, rol tekeningen. fietsbroek, shawl, rozenkrans. 3 dekkleden, schooltas met inhoud, armban den. Frans leerboekje, badhand- doekie. paar dameshandschoenen, osalmenboekje. étui met sleutels. Wielrennen Alcmaria Victrix ALKMAAR Zondag heeft Alcmaria Victrix haar sprint kampioenschappen gehouden. En ook voor deze kampioen schappen bestond grote belang stelling van de zijde der renners. Het talrijke publiek, dat deze wedstrijden bijwoonde, heeft prachtige sprintjes kunnen zien. In de A-klas is het Jn Hennink geweest die het kampioenschap wist te behalen. Op de tweede plaats was het Tn Ottebros; 3e werd M. Pronk. In de B-klas was het evenals in de A-klas een fel duel tussen •Tn Keuken en M. Hoogschagen. Tenslotte werd de strijd beslist in het voordeel van Jn Keuken en moest Hoogstraten genoegen nemen met de tweede plaats. E. Belles werd derde. Ook in de C-klas werd er een felle strijd gestreden. Hier bleek, dat A. Roele zich een waardig kampioen kan noemen, hij re kende resoluut af met Veenstra, die 2de werd. K. Kalis, die betrekkelijk nog maar kort de wielersport beoe fent, wist beslag te leggen op de derde plaats. De uitslagen zijn als volgt: A-klas: 1 Jn Hennink, kam pioen, 2 J. Ottebros, 3 M. Pronk, 4 P. Hofman. B-klas: 1 Jn Keuken, kam pioen, 2 M. Hoogschagen, 3 E. Belles, 4 T. Klanker. C-klas: 1 A. Roele, kampioen; 2 C. Veenstra, 3 K. Kalis, 4 N. Klanker. derden melodiëen. Saaiheid kent men hier in geen enkel opzicht. K.J.M.V. ALKMAAR In verband met de afgelopen bestuursverkiezing zijn benoemd: H. Lansen, voor zitter; H. v. Wely, secretaris; H. Haakman, penningmeester; P. J. Schagen, commissaris. De gees telijke leiding is ook dit komen de seizoen weer toevertrouwd aan de aalmoezenierpater H. Marcelis. Verder worden de leden er op attent gemaakt om Woensdagavond 8.30 weer in Kinheim te zijn. Deze avond zul len enkele leerzame problemen worden behandeld betreffende de middenstand. Op aller opkomst wordt gerekend. Athletieknieuws Olympus ALKMAAR Voor de tweede maal wordt dit jaar in Bergen "en bos'oop gehouden op Zater dag 27 September a.s. (15.30 u.). De afstanden zijn: heren A, B, C. D 4500 meter junioren A 2700 meter junioren B 2000 meter niet-KNAU-leden 3600 meter. Inschrijvingen tot 18 Septem ber a.s. De Mulier-veldloop en de Vel- serjjeek-parkloop, zijn op Zondag 5 October a.s. Aanvang 12.30 u. voor junioren en om 13.30 uur voor de senioren. Afstand junioren 1500 meter, senioren plm. 4000 meter. (Handicap A 45 sec, B 30 sec., C 15 sec.) Opgave tot 23 Sept. a.s. aan het Wedstrijdsecretariaat, Nieuwstr. no. 21. De jaarvergadering is 19 Sep tember a.s. in het Clubgebouw Beemster, Waagplein, Aangezien de voorzitter ons noodgedwongen gaat verlaten en gezien de ver kiezing van enkele andere be stuursleden, worden alle leden dringend verzocht, a.s. Vrijdag om 8 uur aanwezig te zijn in het clubgebouw. Zegt het voort- en ....komt zelf ook. Elke Donderdagavond is er cursus in bovengenoemde zaal, d.w.z. voor de leden van de tegenwoor dige groep. Binnenkort begint er echter weer een nieuwe cursus. Op deze avonden is men ter ken nismaking hartelijk welkom. Wie wil volksdansen, of er a prori wat meer van wil weten, wendde zich tot de heer Th. Pouw, Frie- seweg 62, tel. 2579. Bioscopen: VICTORIA: Het Testament van Dr. Mabuse (18 jaar). HARMONIE: De blauwe slui er (alle leeft.) CINEMA AMERICAIN: Fanfan la Tulipe (volw.) Voorstellingen: 8 uur. Apothekers: Na hedenavond 6 uur voor spoedgevallen bereikbaar Apotheek Wanna Ritse voort, Ritsevoort 5, Apo theker mej. C. Kamphuys. HEILOO: Oogstdankdag L.T.B. GULDEN VLIES, 8 uur: Hoofdstad-operette, A'dam „Geschiehten aus dem Wienerwald". Woensdag: hoog water 6.25 en 1910. Laag water 0.20 en 13.20. ALKMAAR Op de Geester singel reed gistermorgen een wielrijder van de Helderseweg af in de richting van de Berger- brug. Op een gegeven moment gleed zijn rechtervoet, hij had klompen aan, van de pedaal Hy verloor de macht over het stuur en reeds dwars de rijbaan op. Op dat moment naderde van de Helderseweg een personen auto, waarvan de bestuurder door remmen en uitwijken een botsing trachtte te voorkomen. Het lukte echter niet. De man werd aangereden, viel en zijn rijwiel schoof onder de auto, waar het ernstig werd bescha digd. De man liep schaafwon den op aan de rechterhand en klaagde over pijn aan het rech terbeen. Op de Kennemerstraatweg reed de 52-jarige wielrijdster in de richting van Heiloo. Zij wil de naar links de Emmastraat in- Tijden en nadat -zij een achter- oprijdende auto haa laten passe ren, stak zij over. Zij zag echter niet, dat uit de richting Heiloo een andere auto naderde. Ook hier remde de bestuurder uit alle macht, doch kon een botsing niet voorkomen. Zij viel en werd gewond aan haar linker elleboog. Het rijwiel werd ernstig be schadigd. ALKMAAR Het wordt zo langzamerhand traditie, dat wii enige weken voor de uitvoering van het Alkmaarse Operette Ge zelschap „Odéon" eens een repe titie gaan bijwonen. Deze keer troffen we 't buitengewoon want alle medewerkenden waren zon der uitzondering tegenwoordig. Het vi as weer zo'n gezellige ouderwetse repetitie en hqt valt ons hierbij steeds weer op, dat er bij Odéon zo'n uitstekende geest heerst. Van de hoofdrolver tolker tot figurant toe, zij alle maal waren er wat men noemt „in." Al moet er zo hier en daar natuurlijk nóg het een erf "ander .geschaafd" worden, het geheel gaf een welverzorgde indruk. De koren zr.wel als de soli werden o.l.v. Joh. Kuiper met toewijding gezongen en wat het spel betreft, dit kunnen we rustig toevertrou wen aan de heer Vóórhaar. Het is een Franse operette en 't stuk plaatst ens direct midden in de kermis-sfeer. Op de uitvoering, Wie het laatst lacht ALKMAAR Het Cabaret gezelschap „De Lachspiegel" heeft Zaterdagavond in het Huis van Bewaring geheel belangeloos een voorstelling gegeven voor de gedetineerden onder het motto: „Wie het laatst lacht, doet niet mee". Het is dan ook een avond geworden van ongekend genot, die buitengewoon in de smaak is gevallen. Vooral de heer Smit was in zijn schetsjes samen met Zita Vedder, Ina Triest, Aad v. Rhoon en Wim Arts op zijn best. De lachsalvo's daverden dan ook door het gebouw. Ina v. Triest gaf tevens nog enkele zangnummers ten beste, operet teklanken ,die met een daverend applaus werden beloond. Zij be zit een goede stem en heeft een aardige voordracht. Ook de goocheltoeren van Mr. Arts vie len buitengewoon in de smaan. Als gast trad op Harry Waard, guitarist die eveneens enkele zeer gewaardeerde nummers teil beste gaf. Gerard Veldman op de vleugel, die eveneens belan geloos beschikbaar was gesteld door de firma Ypma begeleidde het gezelschap op een goede wijze. eind October, kunnen wij niet hartelijker lachen dan wij nu reeds gedaan hebben. Wij hadden nog even een onderhoud met de regisseur de heer Vóórhaar en deze verzekerde ons, dat hij deze keer zelfs levende dieren op het toneel als figuranten mee zou laten spelen. Wii geloven dan ook, dat wij niet te veel .zeggen als wii bewe ren, dat het Alkmaarse publiek deze opvoeringen beslist niet mag missen. Tenminste wanneer eens echt hartelijk wilt lachen: Odéon zal .de. „Kermisklanten" slechts tweemaal opvoeren. Meh' leze hiervoor-t;z.t. de advertentie in onze courant en de raam- affiches- Politie schietwedstrijden ALKMAAR B. en W. van Alkmaar brengen ter kennis, dat voordat met stoken van kachels mag worden begonnen. de schoorstenen van de oercelen moeten worden geveegd. Het is verboden plaatijzeren kachelpij pen zonder enige bescherming door houten' plafond en houten vloeren aan te brengen of boun- wagens in de schoorsteenkanalen te zetten. 25-jarig jubileum bij V. D. ALKMAAR Woensdag a.s. zal de heer G. J. Berger, chef der Expeditie-afdeling 25 jaar werkzaam zijn bij de firma Vroom en Dreesmann, alhier. Het zal deze populaire figuur op deze dag zeker niet aan belang stelling ontbreken. v Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Wil helmus B. z.v. A. C. v.d. Veer en C. Braak. Overleden: Harm Tien Harse voort 70 j. geh. met A. Visser; Herman J. J. Bak 42 j geh. met M. M. Schouten. Vrijmetselarij WAARLAND Vrijdag 26 Sept. a.s. komt de heer J. Do- mini'cus. leraar aan het R.K. Ly ceum te Alkmaar, in het café De Posthoorn een voordracht.met lichtbeelden houden over de vrij metselarij. Houdt deze avond die georganiseerd wordt door de K.V.P. en voor ieder toegankelijk is. vrij. LEEUWARDEN Pastoor de Mol hoopt 21 Sept. zijn 40 jarig Priesterjubileum te midden van zijn parochianen en familieleden te vieren, nadat hij 15 Aug. dit heeft herdacht temidden van.zijn. confraters. Ruim 6 jaar is hij pastoor van de St. Dominicuskerfe te Leeu warden. Als jong priester werd hij uitgezonden naar de Missie van Porto Rico, waar hij echter wegens ziekte niet kon blijven werken. In Nederland terugge keerd werd hij benoemd als ka pelaan aan een der zwaarste pa rochies van Nijmegen. Vervol gens was hij werkzaam in Rot terdam en Alkmaar en daarna in Leeuwarden. Pastoor de Mol heeft gedu rende de jaren, dat hij pastoor is te Leeuwarden, heel veel voor de parochie gedaan. Hij kent zijn parochianen en leeft met hen mee in wel en wee. Hij is de trouwe bezoeker de zieken en de armen yinden steeds bij hem steun en hulp. Hij is 'n echte medebroeder voor de andere priesters vdn stad en omgeving en iedereen weet, dat de deur altijd voor hem openstaat, Hij wist zich veel vrienden te ver werven door zijn goedmoedig heid en gemoedelijkheid niet al leen onder katholieken maar ook onder andersdenkenden. Bijzon dere zorg besteedde hij aan de kerk, die hij in zijn pastoraat wist te verfraaien. Wij mogen de jubilerende herder toewensen dat hij nog vele jaren in ge zondheid zijn parochie, mag be sturen en zijn parochianen moge bijstaan in hun geestelijke en tijdelijke nood tot eer van God en tot heil der onsterfelijke zielen. In de Vrijdagavond gehouden vergadering van Bergen werden nog de volgende punten behan deld; besloten werd tot verkoop van een perceel bouwterrein aan de Gasweg aan de heer Th. Jan sen, wiens woning aan de Leyt- weg destijds verbrand is. De grond kostte f 3.15 per m2, het bouwterrein totaal f 1720. De heer Ellis, die eraan herinnerde, dat de voorzitter destijds dit terrein gedacht had als een terrein voor een tehuis van Ouden van Dagen, stemde tegen. Voorts werd beslo ten tot aankoop van een perceel bouwteriein aan de Waldeck Pyr- montlaan, groot 1143 m3, over welk terrein nader een weg werd geprojecteerd; koopprijs f 5.143.50. Tot aankoop van een berm ter grootte van 110 m2 aan de Prins Hendriklaan, van de heer P. de Goede voor f 1 werd besloten; de heer Rees Velllnga stemde te gen, daar hij van het nut niet overtuigd was. Verordeningen, regelende de controle op het geldelijk beheer en boekhouding van gemeente ontvanger en andere ambtenaren werden conform vastgesteld. Het vermenigvuldigingsc'ijfer voor de schoolgeldheffing wat betreft de ULO werd verlaagd van 1 op 0.8. De heer Ellis sprak de hoop uit. dat ook t.a.v. het L.O. het ver- menigvuldigingscüfer verlaagd zou worden; de minister heeft er geen oezwaar tegen en spr. ver wacht bij de begroting een voor stel in deze richting. Mei. A. Kleijmeer werd overge plaatst naar de 2de Openbare La gere School, waarvan de heer Pascha tijdelijk als hoofd funge ren zal. Een voorstel tot verho ging van het subsidie aan kleu terscholen werd aangehouden, zulks op voorstel van Mr. Sluis, teneinde het advies in te winnen van de Rijksinspectie. Hierbij kwam n.a.v. een vraag van de heer Wittebrood ter sprake de wenselijkheid van een vaste com missie voor onderwiisaangelegen- heden; hierover zai het college zich nader beramen. Aan „De Vrije School" werd het perceel Hoflaan 1 in gebruik gegeven, echter niet zonder dat de heer Broersma zijn bezwaren had ge uit: hij sprak van „dat ellendige vrije schooltje," dat hij een halt wilde toeroepen; tegen de uitga ve van f 3000 voor verbetering had hij bezwaar. De voorzitter en de heer Hemelrijk betoogden echter, dat de aanvraag aan de wettelijke voorschriften voldeed, waaraan de Raad had te voldoen. De heren Sluis, Brak, Wittebrood, Swaag en Boersma werden be noemd in een commissie, belast met het onderzoek naar de be hoefte van een tehuis voor ouden van dagen en het uitbrengen van een rapport terzake. De huurprijzen van Merelhof werden nader vastgesteld (ver hoogd) op f 10.20 voor de groot ste woningen en f 9.40 en f 8.60 resp. voor de overige woningen. De heer Ellis becijferde, dat de exploitatie ook met deze huren een tekort zou opleveren; hij ont raadde het gebruik van vetkolen voor de centrale verwarming en maakte er bezwaar tegen dat de JAARVERGADERING R.K. VROUWENBEWEGING SCHOORL. De vorig jaar opgerichte Vrouwenbeweging hield haar eerste jaarvergadering in het Verenigingsgebouw te Cat. ri.jp onder leiding van mevr. Maeiier-Sanou. De presidente deelde mede. dat weer talrijke acties, op het programma staan. Mivr, Dapper-Meijer bracht verslag uit omtrent de verrich tingen in het afgelopen jaar, waaruit bleek, dat de afdeling hard heeft gewerkt en werke lijk voorziet in een behoefte. Het ledental, dat bij de oprichting 60 bedroeg, is gestegen tot meer dar 100 en telkens melden nog nieuwe leden zich aan; wel een bewijs dat met succes wordt ge werkt. Behalve een brei-actie waarvan de resultaten in een tentoonstelling te bezichtigen zijn geweest, bestaat ook een zgn. stopclub, die het heeft gepres teerd om in het, afgelopen jaar 960 paar kousen te stoppen voor kinderrijke gezinnen. Hierna bracht de penningmees- teresse mevr. Beemsterboer- Spaans verslag uit. Dank zij de flinke hulp van het' Parochiaal Armbestuur kon de afdeling, on danks de vele sociale acties, de financiën in evenwicht houden cn de wens werd geuit, dat deze medewerking ook in de toekomst mag blijven voortduren. Het aftredende bestuurslid mw. Luttikhuizen-Schc^ne werd als zodanig herkozen.- Dinsdag 23 September zal een excursie worden gemaakt naar het P. E. N. te Bloemendaal. De ouskosten zullen ongeveer f 2. bedragen. Opgaven voor a.s. Woensdag. Bij voldoende deel name zal een' moedercursus wor den georganiseerd onder leiding van Zuster Schaap uit Bergen. Op 24 Sept. is er een film- en demonstratie-avond van Persil in „De Rustende Jager" waarvoor bij alle winkeliers toegangsbewij zen zijn te krijgen. Op 1 October zal het éénjarig bestaan worden gevierd, 's Mor gens kwart voor acht begint de dag met een gezongen H. Mis. 's Avonds na het Octoberlof zal een feestavond worden gehouden die verzorgd zal worden met eigen krachten. Verder zal op 16 October een demonstratie worden gehouden door de Fa. De Wilde, met de nieuwste keukensnufjes. DE VLAG IN TOP! SCHOORL. De bouw van de nieuwe schoollokalen bij de .K. school te Catrijp vordert zeer sr'.el, In da afgelopen week woei de vlag reeds van de dakspanten en het ziet er naar uit, dat het werk op de gestelde tijd kan worden opgeleverd, wanneer al thans het weer blijft medewer ken. Concert Wilhelmina OUDORP Zondagmiddag werd door het fanfarecorps eer, concert gegeven in het plantsoen in de kom van het dorp. Dank zij het gunstige weer viel over de belangstelling niet te klagen De verschillende nummers wer den onder leiding van de heer Peetoom op onberispelijke wijze uitgevoerd en door het publiek blijkbaar zeer gewaardeerd. Tus sen de nummers door werden er loten verkocht ten bate van de. fanfare en de zangvereniging. gemeente bewoners van Merelhof, die de hogere huren best kunnen betalen, tegemoet komt. Dit laat ste bezwaar werd gedeeld door de heer Sluis. Tenslotte werd besloten tot aan stelling van een maatschappelijk werkster, die volledig yoor de gemeente Bergen werkzaam zal zijn, alsmede tot nadere subsi diëring van de verenigingen voor huisverzorging van Witte en Wit- Gele Kruis en de Ned. Herv. Dia conie. De heer Ellis was van de nooodzakelijkheid tot aanstelling van 'n maatschappelijk werkster nog niet overtuigd en maakte voorts bezwaar tegen de subsidie voorwaarden; het bleek echter, dat de betrokken verenigingen daar zelf genoegen mee hadden genomen; ze waren in onderling overleg vastgesteld. Een nieuwe bijslagregeling voor de onrenda bele uitbreidingen van het prov. waterleidingbedrijf, inhoudende, dat de gemeente de helft der kos ten van het onrendabele gedeelte vergoedt, werd conform vastge steld. ST. PANCRAS. De zangver eniging Zanglust alhier behaalde bij de zangwedstrijden te Sche- veningen in de afdeling Gemeng de koren de 1ste prijs met 346 punten. Raad Akersloot AKERSLOOT Woensdag morgen zal de Raad van Aker sloot ter bespreking van een korte agenda bijeenkomen. O.a. staat op de agenda ''een voorstel tot vaststelling van een regeling van verbouw van aardappelen, en een viertal verordeningen op de winkelsuitingswet. Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt. geldig van Dinsdag avond tot Woensdagavond (opge maakt te 10* uur): TOENEMENDE BEWOLKING Geleidelijk toenemende be wolking, maar waarschijnlijk, tot het einde van de dag nog droog weer. Aanvankelijk weinig wind, later matige tot vrij krachtige Westelijke wind. Vannacht in het Noor den van het land minder koud, morgen overdag onge veer dezelfde temperatuur als vandaag. LANGENDIJK De bekende operettevereniging Caecilia" te Noordscharwoude heeft in studie genomen de bekende show-ope rette „Victoria en haar huzaar", waarvan op 4 October de pre mière zal gaan. Er worden kos ten noch moeiten gespaard, om alles weer in de puntjes te ver zorgen. zoals de bezoekers van „Caeciiia" dat gewend zijn. De heer R. Vóórhaar uit Alk maar heeft de regie in handen en de dirigent, de heer Geerling probeert de operette zowel op vocaal als op instrumentaal ge bied tot een succes te maken. Het bekende Zaanse bperette- orkest verleent ziin medewerking terwijl mej. Anna Marie Kühne uit Alkmaar de balletten instu deert. De Operettevereniging, die elk jaar uit alle windstreken van Noordholland een talrijk publiek trok. zal als de voortekenen niet bedriegen, ook dit jaar over be langstelling niet hebben te kla gen. OUDORP. Zaterdagmiddag had de streekwedstrijd der L.T.B. Landelijke Rij verenigingen Kring Noord-Holland plaats. De belang stelling van het publiek was groot. Voor de winnaars waren prijzen beschikbaar gesteld. Door de gemeente Oudorp een stan daardpenning, door de L.T.B. afd. Oudorp een beker. Nadat alle 33 ruiters in een keurig front waren aangetreden, opende de burge meester van Oudorp de sport middag. Ie prijs Aehttal-dressuur afd. Alkmaar met 78V2 punt, zilveren beker; 2e prijs afd. Ursem met 77'/» punt, fraaie medaille. Vier- tallen-dressuur: le prijs afd. Alk maar met 781/» punt, standaard medaille; 2e prijs afd. Schermer- horn 77»/e punt; 3e prijs afd. Ursem met 74 punten; 4e prijs afd.' Beemster met 68V2 punt; 5e prijs afd. Zuid-Schermer met 66V2 punt. De prijzen bestonden uit medailles. Klavertje drie: le prijs afd. Alkmaar le groep; 2e prijs afd. Ursem (herengroep); 3e prijs afd. Ursem (dames); 4e prijs afd. Zuid-Schermer; 5e prijs afd. Alk maar 2e groep. Daarna begon het springcon cours in groepsverband. Er moes ten vijf belangrijke hindernissen worden genomen. Na de groepen begon individueel springen voor één paard. Tot slot stoelendans. Voor groepsspringen werd de eerste prijs gewonnen door J. Schilder en J. Vlaar afd. Beem ster en de 2e prijs door H. Veld en J. Rotteveel afd. Alkmaar. Individueel springen: le prijs J. Vlaar afd. Beemster; 2e prijs A. Hunneker afd. Alkmaar; 3e prijs Th. Schilder afd. Beemster; 4e prijs H. Veld afd. Alkmaar. De winnaars van de stoelendans waren: 1. H. Veld; 2. C. Rotteveel; 3. A. Hunneker; 4. P. van Saase. HEILOO Zondag 21 Sept. a.s. zal de jongemannenvereni- ging van Heiloo haar nieuwe winterprogramma openen. Om acht uur wordt in de parochie kerk een H. Mis gelezen om Gods zegen te vragen over bet werk dat te wachten ligt. Daarna staat in het keurige gerestaureer de N.K.J.B.-gebouw een ontbijt gereed voor leden en nieuwe le den. Lid kunnen ziin degenen, die in 1952 17 iaar werden of het in dit iaar nog zullen wor den. 's Avonds om half negen wordt in de aula van de St. Willibror- dus-stichting een feestavond ge geven, die verzorgd zal worden door het gezelschap van Joon Koevoets uit Leiden. Het pro gramma vermeldt o.a. drie mas kerspelen. waar reeds duizenden mensen zich kostelijk mee ge amuseerd hebben. Het entree be draagt f 0.75. In Assendelft is VZV voor de eerste maal in deze competitie binnen het strijdperk getreden. Precies op tijd verschenen beide teams binnen de lijnen, en al direct ontwikkelde zich een spel letje, waarbij bleek dat de „pun ten" op het spel stonden. Beide voorhoeden werden aan vankelijk angstvallig bewaakt en de zwakke plekken werden „af gezocht". Hierbij had Assendelft het meeste succes, want de VZV rechtshalf was er slecht in en Leeghwater deelde in de malaise. Telkenmale kwam de linksbui ten vrij te staan en zijn voorzet na 20 minuten was zo subliem geplaatst, dat de middenvoor on houdbaar kon scoren. VZV versaagde echter niet en menige goede aanval werd op gezet. De stevige Assendelft achterhoede werd uitelkaar ge rukt en toen midden voor Wijn- ker uit zo'n goede aanval de bal kreeg toegespeeld, omspeelde hij de back en de doelman en trap te juichend de gelijkmaker in 't net. (1—1). De Veldtemers kregen nu de smaak te pakken en zaten steeds voor het Assendelft-doel, waar stoppersspil echter een soliede partijtje voetbal „weggaf". Zo bleven doelpunten uit, echter niet voor Assendelft, dat even voor rust totaal onverwafchts een prachtig doelpunt wist te maken. In de tweede helft kwam As sendelft geleidelijk in de meer derheid, het zware terrein begon VZV parten te spelen en al vrij spoedig werd het 31. Maar nogmaals gingen bij VZV de tanden op elkaar Groen ging naar voren en P. Wijnker wist van een van zijn passen te pro fiteren en de achterstand tot 32 terug te brengen. Een snelle Assendelft-aanval, gevolgd door een doelpunt, smoorde echter elke VZV illusie en even voor het einde wist Assendelft zelfs de sta'nd op 52 te brengen. FLORALIA te WARMEN huizen WARMENHUIZEN Zater dag en Zondag werd de jaarlijk se Floralia onder auspiciën van de R.K. Scholen gehouden. Naast inzendingen van huis vlijt en handwerken, kon men hier tot planten opgekweekte bloemstukken bewonderen, de belangstelling van de dorpsge noten was zeer groot. De prijzen werden door pastoor Nijman uit gereikt. Volwassenen: le prijs Jan de Nijs ,2e C. Dekker-Ouant, Fuch sia; II. Geraniums: le prijs Mej. D. Groot; 2e prijs Jan Groot. Begonia's le prijs C. Deker Quant; 2e prijs J. Groot. Vrije inzendingen Planten: le prijs Mevr. de Wed. J. Groot 2e prijs Mevr. W. Sevenhuizen; 3 e prijs Mevr. G. ZoonLigt- hart, 'Schoorldam. Prijzen huisvlijt dames. Borduren: le prijs met lof mevr. G. Beemsler-Pronk; 2e pr. Vera de Nijs. Haken en breien: le prijs: Mevr. C. QuantGerritsen; 2e pr. mevr. C. Dekker-Quant. Smyrna en borduurwerk: le prijs Mej. Toos Quant; 2e prijs Mej Jo Hoogeboom Ma. Haken: le prijs Mej. A. Go- mus; 2e prijs Truus Enter Ha renkarspel. le prijs Willy Dekker; 2e prijs Geri Suiker. Huisvlijt Heren: le prijs Nico Stam; 2e prijs Meester Mols. Knutselclub: le prijs Herman Bruin; 2e prjjs J. de Nijs; 3e prijs Jan Jonker. Prijsuitreiking kinderen 2e kl. Aubetia: le prijs Harry Zomer dijk; 2e prijs Johan Ligthart; 3e prijs Jan Grent. Derde prijs: Begonia: le prijs Alida Jonker; 2e prijs Jan Sui ker; 3e prijs Truus Pronk. 4e klas: Balsemine: le prijs: Gré Kok; 2e prijs Jan Beuker, (Schoorldam); 3e prijs Ria Blok ker. 5e klas: Coleus: le prijs: Ria Kasten; 2e prijs Tini Beukers, (Schoorldam); 3e prijs Theeuwis Pronk. Zesde klas: Fuchsia:: le pr. Tini Berkhout; 2e prijs Piet de Nijs; 3e prijs Jan Ooijevaar. Zevende klas: Caffea: le prijs Riet Beukers (Schoorldam); 2e prijs Kees te Buck; 3e prijs Lauw Suiker.- Handwerken beneden 14 jaar: Herman Bruin, Witte Ster: le prijs: Antoon Quant; 2e prijs Bertus Tesse- laar; 3e prijs Ans Dekker. Onder de inzendingen van de knutselclub viel een met vaar dige hand gevlochten zeil schip bijzonder op en het baar de geenszins de verwondering dat de jury deze als de beste inzending kwalificeerde. Opmer king verdient nog dat deze in zending werd vervaardigd door een twaalf-jarige blinde jongen

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2