Verwerping van klassenstrijd, verdediging van eigendomsrecht MAIN BRACE is uitgevaren naar de Poolcirkel Chinese communisten rukten missionoris de baard uit „Oranje"-vloot vlucht na verloren zeeslag Heilige Vader tot Oostenrijkse katholieken: j „Laai riike geloofsuitingen geen dodenmaskers worden" öie wecelö van ons Naar wij vernemen Nederland doet mee met klein materieel Andere priester gedwongen acht. dagen op zijn hurken te zitten Scherpe critiek op Deens elftal Tweemaal Sven op Texel Aanvaring in „Mainbrace Nederlandse duikboot verrast Immigrant en „oorlogsbruidegom" Ter gelegenheid van de Katholiekendagen die te Wenen werden gehouden, heeft de Heilige Vader zich Zondagmiddag tot het Oostenrijkse volk gericht in een radioboodschap, waarin Hij zeer belangrijke dingen heeft gezegd over gezinsleven en Zondagheiliging en over het sociale vraagstuk in onze dagen, en aan het slot waarvan Hij de Oostenrijkse katholieken Zijn Zegen gaf. In het begin van zijn redewereldlijkt en het gezin uit el- sprak Z. H. de Paus over de ge vaarlijke politieke en econo mische spanningen, waar Oosten rijk mee te kampen heeft en waarvan de oplossing in nederige onderwerping aan de barmharti ge beschikking der Goddelijke Voorzienigheid moet worden toe vertrouwd. De H. Vader wees erop dat Oostenrijk is bezaaid met kost bare geloofsuitingen, met gebou wen, beeldhouwwerken, rijke ge bruiken van katholieke gods dienst en cultuur, uitingen, welke het geloof van vele eeuwen heeft opgeleverd en die in de tempel van geschiedenis en kunst een ereplaats innemen. Maar, aldus de H. Vader, waar op het nu allereerst en bijna uit sluitend aankomt, is ervoor te zorgen dat die vormen hun zin behouden, opdat zij niet op ze kere dag dodenmaskers worden, doch aanschijn en vormgeving blijven van een levend organis me, vol innerlijke warmte en overstromende kracht. Gezinsleven heiliging en Zondags- De H. Vader roept dan eerst de jeugd op het H. Geloof met volle overtuiging te beleven en innig verbonden te blijven met Christus en Zijn genade. Het be houd van het geloof moet door middel van de Katholieke School verzekerd worden. Wat heeft men aan een Christelijke opvoe ding thuis, als de school het zorg vuldig opgebouwde weer af breekt? Heilig zij u ook de hu welijkssluiting; de Katholiek kan slechts in religieuze wijding en niet alleen voor de burgerlijke stand het huwelijk aangaan. Hei lig zij ook het huwelijksleven. De Paus verwijst dan naar de En cycliek Casti Connubii en naar zijn principiële uiteenzettingen van het vorig jaar. Het nale ven van de natuurwet en van de wet der Kerk valt hier sa men met de elemetaire zorg voor het behoud en de toekomst van een volk. De Paus geeft dan als wenken voor het gezinsleven, dat de ouders staan op de naleving van het vierde gebod, op de Zondags viering en op het gebed in het gezin. Juist de Zondagsviering beveelt de H. Vader nadrukke lijk aan en zegt: „Maakt front tegen het verschijnsel, dat een uitgesproken heidens aandoende overmaat van lichaamscultuur en ontspanning de Zondag ver- GENEVE - 300 goochelaars uit 15 landen waren er ge tuige van hoe de internatio nale „Grand Prix" voor goo chelen dit jaar werd gewon nen door de Italiaan Moroso. De eerste prijs voor nieuwe trucs kreeg de Britse amateur Cleaver met zijn „Vliegende schotel": een draaiende schijf die uit een doos opstijgt, door de zaal vliegt en weer in de doos terugkeert. TEXAS Een woedende vrouw belde midden in de nacht de burgemeester van Houston op en vroeg: „Wan neer bent u nu eindelijk van plan die dooie hond voor mijn huis weg te laten halen?" „Waar woont u", vroeg de burgervader, maar hij kreeg ten antwoord: „Dat zeg ik niet. Ik zal het beest laten liggen en eens zien hoeveel tijd. u nodig hebt om het te TOKIO De matroos Pat vinden" Keeley van de Amerikaanse marine heeft zijn vrouw een brief geschreven van 13 me ter lengte, bevattende 28.158 woorden. Hij heeft er een maand over gedaan. CAIRO De regering wil de fez afschaffen, maar de fez-fabrikanten nemen dat zo maar niet. Twee van hun ar gumenten luiden, dat de fez korte mannen langer doet schijnen en dat kaalhoofdigen hun hoofd toch niet ten toon kunnen gaan stellen door geen fez te dragen. LONDEN Engeland zal vóór 1960 een straalpassa- giersvliegtuig voor 120 perso nen hebben met een snelheid bijna gelijk aan die van het geluid, zegt Sir Miles Tho mas, de Britse Plesman. En geland ligt met straalvliegtui gen vier jaar op de rest van de wereld voor. kaar rukt" Het sociale vraagstuk De Paus meent, dat Hij het sociale vraagstuk niet voorbij mag laten gaan, omdat Wenen altijd het middelpunt van de Katholieke Sociale Beweging ge weest is en zooveel voor de op lossing van vraagstukken door studie, woord en daad heeft ge daan. „De Kerk zo zegt de Paus letterlijk blikt nu terug op het eerste tijdperk van de moderne sociale leer, in het middelpunt waarvan het arbeidersvraagstuk stond. Het ging om de nood van het proletariaat en om de taak, deze mensenmassa welke zonder genade aan de conjunctuurschom melingen was prijsgegeven, tot een aan de anderen gelijkwaar dige stand met duidelijk om schreven rechten op te heffen. In de kerk is dit vraagstuk nu op gelost". Maar zo gaat de H. Vader verder als de tekenen van de tijd Ons niet bedriegen, staan wij nu in de tweede periode van de sociale opbouw. Daaromtrent mogen twee punten onder uw aandacht worden gebracht: de overwinning van de klassenstrijd door een organische ordening van de betrekkingen tussen werkge vers en werknemers. De klassen strijd immers kan nooit het doel van de Katholieke sociale zeden leer zijn. De Kerk weet immers, dat zij plichten heeft ten aan zien van alle standen en gele dingen van het volk. Vervolgens is er de bescheming van het in dividu en het gezin tegen de stro ming, waarin deze beide in een alles omvattende socialisering is mr. F. F. A. de Nerée tot Bab- berich, commies-griffier van de Tweede Kamer benoemd tot se cretaris van de Verenigde verga dering van het Schuman-parle- ment.... houdt de Ver. voor Veilig Verkeer in Delft een cursus voor brom fietsers, die deze week met 50 deelnemers is gestart. Zowel ver keersregels als techniek worden behandeld is bij K.B. eervol ontslag verleend aan minister ir. H. B. J. Witte als burgemeester van Bergen op Zoom vierde de N.V. Kon. Java-China- Paketvaartlijnen te Amsterdam gisteren het 50-jarig bestaan met een drukbezochte receptie en een cocktail-party met souper voor het personeel in het Kon. Insti tuut voor de Tropen is gisterochtend in Beekbergen een boerderij met vrijwel de com plete inventaris in vlammen op gegaan zijn gisteren in Amsterdam afge vaardigden van 12 Europese lan den bijeengekomen ter bespre king van een herziening der be staande bepalingen over de we derzijdse ruil van goederenwa gons dreigen meegesleurd te worden, waarin tenslotte het schrikbeeld van Leviathan gruwelijke wer kelijkheid zou worden. De Kerk zal deze strijd tot het bittere einde voeren, want het gaat hier tenslotte om de laatste aller waarden, n.l. de waardig heid van de mens en het heil der zielen. Vandaar dat de Ka- tholieke/ sociale leer zich met an deren zo bewust in de strijd om het recht van het individu en van de eigendom werpt. Hierin liggen ook de diepste gronden, waarom de Pausen der Sociale Encyclieken en Wijzelf gewei gerd hebben het eigendomsrecht der arbeiders op het bedrijfska pitaal en het daaruit voortvloei ende recht op medezeggenschap hetzij direct, hetzij indirect af te leiden uit de natuur van het Ar beidscontract. Dit moest ook af gewezen worden omdat zich op de achtergrond dat nog gro tere problemen voordoet. Het recht van de individu en van het gezin op eigendom vloeit onmid- delijk voort uit het persoon-zijn, een recht van de persoonlijke waardigheid, weliswaar een recht waaraan sociale verplichtingen verbonden zijn; het is echter niet louter en alleen een sociale functie. De Paus roept de Katholieken dan op van den beginne af aan de duidelijk getrokken lijn van de Katholieke sociale leer vast te houden en naar links noch naar rechts af te wijken. De kleinste afwijking van deze lijn in het begin, kan op den duur tot de gevaarlijkste afwijking leiden en ernstige gevolgen mee brengen. Rustig denken, zelfbe heersing en vastberadenheid te gen de verlokkingen van extreme zijde moeten de wachtwoorden zijn van dit uur. Deze tuba-blazer, die, hoewel hij het zichzelf niet bewust is, zoveel belangstelling wekt van het Fransmannetje'op de voorgrond, maakt deel uit van het muziekcorps van 't Ame rikaanse leger. Voor het eerst in de geschiedenis van dit corps zal het enige concerten qeven in Parijs. Nog nooit heeft deze peuter zoveel geluid uit een „toeter" horen komen, hij vindt het een benijdenswaardig bezit: het geeft niet alleen veel la waai, maar het is ook groot en het blinkt zo mooi (Van een speciale verslaggever) Op het ogenblik dat deze regels onder de ogen kpmen van de lezers, heeft de in de Firth of Clyde gedurende de laatste dagen bijeengekomen vloot van de NAVO-landen het anker reeds gelicht en koers gezet naar Noordelijke wateren. In de vroege morgenuren van Zaterdag zijn aan boord van de tien tallen schepen de toebereidselen getroffen, nodig om op het eerste bevel te kunnen afvaren. Het vertrek was voorzien in de nacht van Vrijdag op Zaterdag omstreeks vier uur. Algemene opzet. De algemene opzet van de vlootoefening „Mainbrace" is ge baseerd op enige veronderstellin gen. Een daarvan is dat geacht wordt dat het nu het jaar 1953 is; een andere dat er reeds sedert dertig dagen een strijd aan de gang is tussen een „blauwe" en een „oranje" partij. Voorts wordt aangenomen dat eén gedeelte van „blauw"-land in het noorden van Noorwegen is bezet, en dat zich tevens een strijdmacht van „oranje" in noordelijke richting in Denemarken een weg tracht te banen. In de Firth of Clyde, zo is ver der verondersteld, ligt een ge deelte van de vloot van „blauw" te rusten en te ravitailleren. Om 23.59 uur op Vrijdag 12 Septem ber is de commandant van de vloot ingelicht over de toestand in de genoemde gebieden van „blauw"-land en over de ver wachte acties van „oranje". De onderdelen. De commandant van de in de Clyde voor anker liggende vloot heeft daarna de opdracht ont vangen met de onder zijn bevel staande schepen de „blauwe" HONGKONG, 15 Sept. Een Belgische priester wiens baard van het gezicht .getrok ken werd en een Ierse pries ter die gedwongen wer.d acht dagen op zijn hurken te zit ten, zijn uit communistisch China in Hongkong aangeko men. De communisten hebben de paters Maurice Kavanagh Wexford (Ierland) en Joseph Schijns (Brussel) ervan be schuldigd de leiders geweest te zijn in een spionnagecom- plot in Peking en zetten hen 14 maanden in de gevangenis. Pater Kavanagh werd weken lang geketend. Eenmaal werd hij op een stoel gezet, met zijn be nen op een andere stoel. De communisten gingen toen om beurten op zijn knieën zitten en op en neer wippen. Hij raakte verschillende malen bewusteloos. Toen de „behandeling" eindelijk afgelopen was, werden de ge wrichten tijdelijk „bevroren" zo dat zijn. bénen dagen lang rau we wonden waren. Pater Kavanagh, 55 jr., zei dat 'hij zich er aardig van hersteld had, maar dikwijls „nog neiging had tot flauw vallen." Eens hadden de communisten een week lang met tussenpozen hem dag en nacht aan de oren getrokken. Maanden daarna nog was hij in staat slechts enkele minuten achtereen te slapen. Pr. Schijns was aan z'n voeten ten opgehangen, maar het ergste was het afrukken van zijn baard Eerst sloegen de communisten hem tegen de grond en sleepten hem van muur tot muur bij zijn volle lange baard,. Daarna na men zij een touw, knoopten dit stevig 'aan zijn baard vast en maakten het andere einde van. het touw vast aan een haak in de muur. Daarna stormden twee communisten op hem af, pakten hem bij de benen en de borst en droegen hem op een holletje weg totdat het touw brak. Zijn ogen werden nat en hij wreef zijn nek toen hij dit ver telde. De communisten moesten er mee ophouden toen er niet genoeg baara meer over was om een touw aan te binden. Pater Schijns zei, dat bij verschillende malen het gevoel had. dat zijn nek gebroken was. De communisten hielden er twee maanden geleden mee op en gaven opdracht de pries ters uit te' wijzen. Nadien wer den zij goed behandeld en ge voed. Andere geestelijken die er van beschuldigd werden aan een spionnagecomplot deelgenomen te hebben tegen de pseudo-ka- STUURMAN VAN BORCULO' ZWAAR GEWOND NEWLYN (Engeland), 15 Sept. Het Nederlandse motorschip Borculo, onderweg met een lading mijnstutten, heeft zijn eerste stuurman, Rogier, hier vandaag aan land egzet. Hij werd naar het Cornwall ziekenhuis in Penzance vervoerd met verwondingen aan het bekken en de benen. Gisteren had de Borculo met zwaar weer te kampen op weg van Lissabon naar, Bristol. Rogier werd door een overslaande golf tegen het dek gesmakt. RODE KRUIS KERSTPAKKETJES NAAR KOREA. Ook dit jaar zal het Nederlandse Rode Kruis kerstpakketjes verzenden voor het Nederlandse detache ment bij de troepen van de Verenigde Na ties op Korea. Om de inhoud van de pakjes zoveel mogelijk aan te passen aan de be hoeften van de man nen in Korea, heeft het Nederlandse Rode Kruis zich hier en daar, o.a. bij de ge wonden uit Korea, die in Nederland worden verpleegd, op de hoog te gesteld, van de dringendste behoeften van de soldaten. Op de Intendance van het Nederlandse Rode Kruis wordt op het ogenblik hard ge werkt, met inzet van alle krachten, om de kerstpakketjes op tijd te kunnen klaar krij gen. tholieke kerk in Peking werden uitgewezen na minder gefolterd te zijn. Het zijn de Belgische paters Charles Derijck, U. Le brun, Albert van Lierde en Jo seph van Roey. OVERSTROMINGEN EISEN VIJF DODEN IN MEXICO Zware slagregens hebben in de afgelopen dagen in het Mexicaan se stadje Coyuca de Benitez, on geveer 25 km. ten Noordwesten van Acapulco, een overstroming veroorzaakt, waardoor minstens 5 personen om het leven zijn ge komen en tot nu toe dertig hui zen werden vernield. Het garni zoen heeft naar Mexico-City ge telegrafeerd om motorboten, ten4- einde de nog van de buitenwereld afgesloten mensen uit hun huizen te evacueren. Tengevolge van aardverschuivingen en het instor ten van enkele bruggen zijn onge veer duizend toeristen opgehou den op de enige weg, die van Acapulco naar Mexico-City voert. KOPENHAGEN, 15 Sept. Het Deense nationale elftal dat komende Zondag in Kopenhagen tegen Neder land zal spelen, werd van daag door Kopenhaagse sportjournalisten scherp veroordeeld. Men is het er algemeen over eens dat het elftal, met drie nieuwelingen en een verrassende plaatsver andering van andere spe lers, ver beneden peil is. Magnus Simonfen schrijft in „Politiken": Dit elftal is onbevredigend. De Neder landse ploeg is niet zo sterk, maar desniettegen staande zal een geldige re den moeten opgegeven worden voor de samenstel ling van de Deense ploeg. De drie nieuwelingen zijn Ralf Ginsberg, Kurt Nielsen en Kaj Nielsen, die zullen spelen linkshalf en linksbinnen en -buiten. Er werd op gewezen dat zij tijdens de wedstrijden van het seizoen geen buitenge wone prestaties geleverd hebben. De sportjournalis ten schrijven tevens dat de keuze van de doelverdedi- ger Joergan Johansen een slechte is en dat linksback Svend Nielsen meestal rechts speelt. TEXEL Sven Wikner uit Johanneshov, een plaatsje in het Noorden van Zweden, en Sven Broman, uit Karlskoga, 'n plaats je in het Zuiden van Zweden, be leefden op het eiland Texel een grote verrassing: Toen de heer Broman Hotel-pension „Hollan- dia" te de Koog betrad werd hem verteld, dat een landgenoot was gearriveerd. Toen hij even later de salon binnenkwam ontmoette hij een goede vriend-uit-de-mobi- lisatietijd, die hij twaalf jaar ge leden het laatst had gezien. Na hun afscheid uit de kazerne had den zij ook geen correspondentie meer gevoerd. De „grote en de kleine Sven". zoals zij in het le ger werden genoemd, hebben een dubbel plezierige vacantie gehad. troepen in roord-Noorwegen te steunen. De eerste phase van „Mainbra ce", durende van 13 tot en met 18 September, bestaat uit het op- stomen van de „Carrier Task Force" naar de noordelijke Noor se wateren om daar de noorde lijke flank te steunen. Een an der deel van de „blauwe" vloot dient voor het troepenkonvooi van. Engeland naar Noorwegen. Op de 18e September wordt de situatie in het noorden zoveel verbeterd geacht dat de „Carrier Tack Force" beschikbaar komt voor het verlenen van steun aan andere gebieden. Daarvoor komt, naar wordt aangenomen, Dene marken in aanmerking en dan treedt de tweede phase in., du rende tot en met 21 September. Tegelijkertijd met het opstomen van de „blauwe" vloot naar het zuiden wordt het troepenkonvooi gerekonvoieerd naar Jutland en wordt aan een „amphibie-strijd- macht" de opdracht gegeven op de zuidwestkust van Denemar ken versterkingen voor de „blau we" troepen aan land te zetten. Dan gaat de derde en laatste pha se der oefening in: het uitbuiten van de behaalde resultaten in Denemarken. Dit zal twee dagen vergen. Nederlands aandeel. Het is bekend., dat Nederlands aandeel aan „Mainbrace" met 't oog op 's lands financiën, gerin ger is dan in weelderiger om standigheden het geval zou zijn. Onze bijdrage steekt in verhou ding echter heel gunstig af bij die van. b.v. Frankrijk, dat met twee „escorf'-schepen deel neemt. Behalve de torpedoboot- jagers Banckert en Van Galen, zijn van de Kon. Marine in Mainbrace werkzaam de fregat ten Van Zijll en De Zeeuw, de mijnenvegers Deurloo, Vliestroom Marsdiep, Oosterschelde, Hol lands Diep, Volkerak en Zuider- diep, de onderzeeboten Zwaard vis en Zeehond en van de marine luchtvaartdienst het vierde squadron (acht Hawker „Sea- fury" schroefjagers) en het 320 squadron (zeven Harpoon-toe stellen). De Fireflyes en de Sae- funes zijn gestationneerd op het Engelse vliegdekschip Illustrious, de Harpoons opereren van land- bases af. Poolcirkel. De Nederlandse torpedoboot- jagers zullen met hun formatie van vliegdek- en slagschepen tot circa 67 graden noorderbreedte opvaren, bezuiden de Lofoten.- Daarna zal de groep naar het zuiden gaan. Gedurende dertien dagen zal elk schip en elk vlieg tuig (zowel van landbasis als van vliegdekschepen) met niet bekend zijnde maar in de pTannen van dé oefening opgenomen „verras singen" hebben rekening te hou den. De Banckert en de Van Galen zullen na de oefening Mainbrace van 26 September af een niet- officieel bezoek brengen aan Göteborg in Zweden. Dit bezoek zal vier dagen duren, daarna wordt naar Den Helder gevaren waar de schepen omstreeks de derde October zullen aankomen. Het vlootverband. Zoals men zich zal herinneren is tijdens de tweede wereldoorlog het vliegdekschip de kern gewor den van sterke eenheden van de vloot. De „carrier" voer meestal in het midden van een groep schepen, waarvan een slagschip, een of meer kruisers en torpe- dobootjagers verder deel uit maakten. Bij „Mainbrace" zal, daar ver scheidene vliegdekschepen in een groep zijn opgenomen in ander verband worden gevaren. Een torpedobootjager zal „om zich heen" (d.wz. op geruime afstand) vliegdekschepen hebben met daaromheen een rin.g bescherming bestaande uit slagschepen en kruisers. Deze „ring" heeft tot opdracht onderzeeboten en vlieg tuigen buiten het scherm te hou den, zodat de „carriers", de altijd meest gewilde buit, veilig blij ven en daarbuiten een cirkel van torpedobootjagers. De Banckert en de Van Galen zullen naar ver wacht wordt, in Mainbrace op zeker ogenblik twee van de cir ca dertig torpedoobootjagers zijn, die in zon' ring zitten. Deze For ce zal dan verder bestaan, uit zes vliegdekschepen, twee slag schepen, vijf kruisers en hulp schepen. Over het verloop van de oefe ning hopen wij, door middel van telegrammen van boord berich ten te kunnen doorgeven. De Amerikaanse torpedoboot jager „Coates" is Maandag naar de Firth of Forth teruggekeerd na een aanvaring met het Ame rikaanse depotschip „Tidewater" De „Coates" heeft een gat opge lopen van twee vierkante meter en zal n.iet verder aan de oefe ningen deelnemen. De „Tidewa ter" liep geringe schade op. die op zee kon worden hersteld. De aanvaring gebeurde op de ri vier de Clyde. KOPENHAGEN, 15 Sept. - Oranje vlootstrijdkr achten, die deelnemen aan de opera tie Mainbrace, vluchtten van morgen naar het Zuidoosten achtervolgd door blauwe oor logsschepen, nadat zij een „zeeslag" verloren hadden in de baai van Koege. Het doel van de aanvallers was door de blauwe verdedi ging heen te dringen en troe pen aan land te zetten op de kust van Seeland ten Zuiden van Kopenhagen. Er kwamen wat soldaten aan land, maar in zijn geheel was de aanval een mislukking, aldus een communiqué van de admira liteit. De Oranje flottiles werden tij dig ontdekt en gedwongen de strijd aan te binden waardoor verliezen aan beide kanten ge leden werden. De Oran.jevloot deed krachtige aanvallen vanuit het gebied van Bornholm. Niet tegenstaande de geconcentreerde aanvallen door torpedojagers en zwermen motortorpedoboten, slaagden zware eenheden van de Oranje vloot er in door te breken en de kust met zwaar geschut te beschieten als voorbereiding voor de landing. Kleine groepen landingstroepen bereikten om 0230 de kust nabij Koege en meer naar het zuiden op de uiterste punt van het eiland Moen. Zij werden echter onmid dellijk onderschept door troepen van de Home Guard en de In fanterie. De admiraliteit zei, dat beide landingen „gevaarlijk vertraagd" werden. De Oranje strijdmacht voor de kust kwam in, zware moeilijkhe den en moest zich terugtrekken. Verklaard werd dat een zware kruiser beschadigd «werd en voortdurend aangevallen werd door lichte kustvaartuigen van de Blauwen. DRIE DODEN BI) TREINRAMP KOEALA LOEMPOER, 15 Sept. Drie personen werden gedood en 12 gewond toen in een afge legen deel van de staat Kelantan (Noord Malakka) een treinramp plaats vond, die de ergste op Ma lakka sedert enige jaren genoemd wordt. Volgens de eerste berichten wa ren de telefoonverbindingen ver broken en komt 't nieuws slechts schaars binnen. Vanmorgen zijn helicopters op gestegen om dé ernstig gewonde passagiers van de plaats van de ramp te vervoeren. Ontdekt Britse onderzeeërs behorende tot de „Oranje" strijdkrachten hebben zich gisterenavond bezig gehouden met het mijnenleggen in de Korsfjord ten zuiden van Bergen. „Blauwe" mijnenvegers zijn nu druk bezig de fjord schoon te maken. Gisterenmiddag werd een an dere Oranje-onderzeeër (Neder land) verrast door een antiduik- bootvaartuig, terwijl hij trachtte de haven van Bergen te hereiken (onder water). Door dieptebom men moest de duikboot naar bo ven komen. De kapitein werden vragen gesteld. Later mocht de onderzeeër verder gaan. MIAMI De Nederlandse ex-kapitein der mariniers L. Friesema, onlangs na 24-jari ge dienst gedemobiliseerd, zal deze week in de Verenigde Staten aankomen als immi grant en „oorlogsbruidegom". Kapitein Friesema ontmoette zijn tegenwoordige vrouw, een Amerikaanse in de tweede we reldoorlog, toen zij beiden luite nant waren in het marinierskamp Lejeune te Noord-Carolina. Met Kerstmis 1945 wilden zij trou wen. maar zeven weken daar voor werd de bruidegom naar In donesië gestuurd, zodat het hu welijk uitgesteld moest worden. In 1946 werd zij gedemobiliseerd en toen duurde het nog tot Juni 1948 voor kapitein Friesema ver lof kon krijgen om van Djakarta naar New York te vliegen om daar te trouwen. Het echtpaar woonde enige tijd m Indonesië en in Nederland. Daarna gnig mevrouw Friesema terug naar de Ver. Staten waar zij gebruik maakend van haar recht als oud-militair, voor haar man vergunning vroeg haar als immigrant te volgen. Kapitein Friesema vroeg zijn ontslag uit de Nederlandse diénst maar men gaf hem te kennen, dat dat niet voor Januari 1953 zou kunnen worden gegeven. Toen Koningin Juliana in de lente van dit jaar Amerika be zocht, schreef mevrouw Friese ma haar een brief met een ver zoek om bemiddeling voor het verkrijgen van een vervroegd ontsla voor haar man. Drie maanden later, zo heeft mevr. Friesema aan Reuter verteld, kreeg haar man een brief van de minister van Marine met de me dedeling dat zijn ontslag op 1 September zou ingaan. Kapitein Friesema hoopt nu werk te krijgen bij een garnalen visserij in Miami.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5