Opening der Staten-Generaal: een schitterend schouwspel Twee Nederlandse straaljagers bii Leeuwarden in botsing Zal Perzië betrekkingen met Engeland verbreken? Prinsjesdag voor het eerst op de televisie Jubelend Den Haag zag weer sprookje van de Gouden Koets DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Staten-Generaal weer aan de slag Bulgaars proces tegen priesters Het mysterie van de vermiste tanden Malan wil republiek in Zuid-Afrika Minder Nederlanders naar Nieuw-Zeeland Schacht qaat terug naar Teheran Brutale overval in hart van Amsterdam Beide toestellen neerqestort; piloten gedood Politiezendert jes stoorden het beeld I KANON DOODDE TWEE SOLDATEN te Leeuwarden Weer verduistering in Winschoten Nieuw Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 par maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 ct., retp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank. Nederl. Credietbank. HET EE IT Buiten God is 't nergens veilig. Vondelf VAN HEDEN Pag. 1 Woensdag 17 September 1952 48e Jaargang No. 12580 Kantoren: HOORN, Draafeingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritse voort 52, teL 2046, (2 Urnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Gedempte Gracht 39, teL 459 K 2240 Voor de vijfde maal sinds Zij de troon besteeg, heeft H. M. Koningin Juliana Dinsdag in Den Haag de zitting van de Staten-Generaal geopend met het uitspreken van de Troonrede. (Van onze verslaggever) 's-GRAVENHACE, 16 September. De zor ging vanmorgen lachend op over een vlaggend den Haag en drommen blijde mensen, die zich van vroeg in de ochtend af naar het stads centrum spoedden om er de wacht te betrekken langs de route, die Koningin en Prins vandaag weer in de Gouden Koets zou voeren naar de kleurrijkste staatsplechtigheid van het jaar; de opening van de zitting der Staten-Generaal. Een route overigens die voor het laatst bij het Paleis Noordeinde begon, dat immers volgend jaar zijn nieuwe bestemming zal hebben gekregen: Internationale Academie. Vele tientallen extra-treinen brachten duizenden vreemdelin gen naar de Hofstad, die ook het doel was van lange colonne's auto bussen uit het gehele land en van honderden buitenlanders, die zich dit schouwspel niet wilden laten ontglippen. Overal langs de route, stonden de mensen vele rijen dik, velen op de officiële tribunes of wat daarvoor geïm proviseerd van handkarren, kis ten, ladders, tafels en vouwstoel tjes maar door kon gaan. Om kwart over twaalf arriveer de de Koningin op het Paleis Noordeinde, onopgemerkt overi gens langs een achteringang. Maar de standaard ging in top en de wachtenden wisten: het kan nu niet lang meer duren. De ere wacht was hier betrokken door het regiment „Johan Willem Fri- so" uit Assen, en de kapel van dit regiment kortte de tijd die nog restte, totdat even voor één uur, witgekouste lakeien aan de ingang verschenen, de hand aan de glazen deuren. Een gejubel brak los: dan ver scheen de Koningin, charmant ge kleed in een parelgrijze jurk, een kleine hoed van dezelfde kleur AMERIKAANSE TEGENSPRAAK NEW YORK, 16 Sept. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft officieel de berichten tegengesproken, volgens welke admiraal Cassady, bevel hebber van het Zesde Amerikaan se eskader in de Middellandse Zee aan maarschalk Tito zou hebben verzocht, het ter beschikking stel len van Joegoslavische vliegtuig bases aan de Amerikaanse lucht vloot te overwegen. SOFIA, 16 Sept. Het Bul gaarse Ministerie van Binnenland se Zaken heeft medegedeeld, dat een ..aanzienlijke groep" katho lieke priesters in staat van be schuldiging is gesteld. Zij worden er van beschuldigd „order van het Vaticaan" te hebben opgevolgd. Zij hadden „gelden uit het bui tenland ontvangen en gepoogd ontevredenheid te zaaien onder de gelovigen". Een aantal kerken „had gediend als wapenopslagplaats". De pries ters worden er ook van beschul digd „een spionnagenet" te heb ben georganiseerd. met aigrette-veertjes, grijze hand schoenen en grijs bont. Zij droeg een parelcollier. De Prins was ge kleed in de blauwe generaals uniform der huzaren. En terwijl het Wilhelmus werd aangeheven, en het eerste saluut schot klonk van de lange reeks, die met tussenpozen van een mi nuut werd afgevuurd, zette de vorstelijke stoet, het sprookje van de Gouden Koets zich in bewe ging: rijknechts voorop, dan de marechaussee in gala-tenu, de Koninklijke Militaire Kapel en een detachement van het Garde regiment Jagers, beide in de kleurrijke ceremoniële uniformen, een reeks rijtuigen met hofdigni- tarissen en tenslotte de gouden statiekoets zelve. Op het Binnenhof was de ere wacht betrokken door het Garde regiment Prinses Irene in gala uniform met de fel-rode jassen; NORDHORN, 16 Sept. Tijdens een wedstrijd tussen de reserve-ploegen van Ger- mania en Sparta kwam een der doelverdedigers in bot sing met een toestormende voorhoedespeler van de te genpartij, waarbij hij vier tanden kwijt raakte. Het eigenaardige was dat hij de tanden niet terug kon vinden in het gras bij de goalpaal, hoe hij ook zocht. Een kwartiertje later werd dit raadsel tot oplossing ge bracht toen de voorhoedespe ler die bij de botsing betrok ken was geweest, zwaar bloe dend ineen zonk. Het bleek dat de tanden van de keeper in zijn schedel waren gedron gen onder de hoofdhuid. Hij werd naar het naastbijzijnde ziekenhuis vervoerd en nog tijdens de wedstrijd geope reerd zonder narcose, waarna hij, met de tanden in een papiertje, terug wilde naar het veld om het spel te her vatten. Maar hiervoor gaf de chi rurg toch geen toestemming, ofschoon hij waardering had voor de Spartaanse gezind heid van de gewonde. voor de ingang van de Ridderzaal stond de erewacht van de mari niers met de Mariniers-kapél, die op haar beurt het Wilhelmiis in zette toen, onder de Stadhotiiers- poort door, de Gouden Koet het plein opzwaaide, dat werd om zoomd door 5000 uitverkoren gas ten, onder wie vele buitenlaniers. Z. K. H. Prins Bernhafd sjipte het eerst uit. Vorstin en Irins werden begroet door de Chef van het Militaire Huis, vice-admraal N. A. Rost van Tonningen er de I Gouverneur der Residentie,1 Je- neraal-majoor ir. M. Tans. Vervolg op pat 4. KAAPSTAD. De Zuid-AH- kaanse minister-president Malm heeft verklaard, dat zijn Nati- nale Partij vastbesloten is v;n Zuid-Afrika een republiek te pi,- ken, hieraan toevoegend: „Er b- staat geen macht ter wereld de ons dat zal verhinderen". Hij ze de dat de republiek op democr;- tische wijze tot stand zal komei en niet door het aanwenden vai revölutionnaire middelen. „He, volk van Zuid-Afrika zal niet ii een gewone verkiezing wordei gedwongen zich uit te sprekei over dit vraagstuk, doch het za hierover in een volksstemming worden geraadpleegd", verklaar de hij. Met betrekking tot de apart heidspolitiek zeide Malan dat thans India, meer dan welk ander land ook, de vijand van Zuid- Afrika is. „Dit land maakt ge bruik van zijn positie van bemid delaar tussen Oost en West, om chantage te plegen op Groot-Brit- tannië en de Verenigde Staten. AUCKLAND, 16 Sept. (A.P.). De regering van Nieuw-Zeeland heeft besloten het aantal toe te laten Nederlandse gesteunde im migranten voor het volgend jaar te verlagen tot 1500. De keuze zal worden beperkt tot ongehuwde ervaren landarbeiders, geschoolde bouwvakarbeiders, arbeiders uit technische beroepen en ongehuw de vrouwen. TEHERAN, 16 Sept. De Perzische premier dr. Mossa- deq heeft vandaag met 60 van de 61 stemmen van de Majlis een vertrouwensvotum gekre gen waarbij zijn gehele olie- politiek werd goedgekeurd en waardoor waarschijnlijk de di plomatieke betrekkingen met Engeland verbroken zullen worden. In de verklaring van de pre mier, die voor de Majlis voorge lezen werd door de minister van Financiën en vice-premier Banger Kazemi, werd een overzicht ge geven van het oliegeschil, de tekst van het Truman-Churchill aanbod en de verwerping ervan door Mossadeq. Aan het einde van de verkla ring vroeg Mossadeq de Majlis om een vertrouwensvotum. „Indien de Britse regering voortgaat economische druk op dit land uit te oefenen, kan er niet aan getwijfeld worden of de politiek van Engeland jegens Per zië is niet vriendschappelijk", al dus de verklaring. „Onder deze omstandigheden schijnt het voort zetten van diplomatieke betrek kingen onnodig. Oe Perzische re gering behoudt zich het recht voor elke stap te nemen zelfs die van het verbreken van de di plomatieke betrekkingen". Mossadeq verklaarde zich be reid, verschillende omstreden punten voor te leggen aan het Internationale Hof van Justitie te den Haag. Dr. Hjalmar Schacht, die Dins dag uit Teheran naar Hamburg is teruggekeerd, zal het resultaat van zijn reis samenvatten in een rapport voor de Perzische rege ring. Hij verklaarde voor particu liere zakelijke besprekingen in Perzië te zijn geweest en geen po-, litieke gesprekken te hebben ge voerd. Binnen afzienbare tijd zal dr. Schacht opnieuw naar Teheran gaan. Hij sprak de geruchten te gen, dat hij de Perzische regering zou hebben aangeraden nieuwe bankbiljetten te laten drukken, die gedekt zouden zijn door olie in plaats van door goud. Schacht noemde Mossadeq een der verstandigste staatslieden van zeer groot formaat. UITVOER NAAR WEST-DUITSLAND BONN. De West-Duitse auto riteiten hebben voor invoer uit Nederland de volgende bedragen toegewezen: DM 350.000 voor cho colade en chocoladeproducten en 270.000 DM voor suikerwaren. AMSTERDAM, 16 Sept. Van middag omstreeks kwart over twaalf vervoegden zich twee Am sterdamse jongelui, 21 en 17 jaar oud. bii de juwelier S. aan de Heiligewee te Amsterdam. Ze de den de deur achter zich op slot en duwden de verbouwereerde eigenaar van de zaak een naar later bleek: ongeladen sten- gun onder de neus onder toevoe ging van de woorden „je weet het wel, hè?" De brutale overvallers hadden evenwel buiten de echtgenote van de juwelier en een rechercheur van politie gerekend, die het tweetal zich verdacht had zien ophouden nabij het winkelpand. Toen dan ook de echtgenote, die in een kantoortje achter de win kel zat, de alarminstallatie in werking zette, namen de jongelui de vlucht, waarbij er een in de armen van de rechercheur liep. De andere koos het hazenpad, achtervolgd door talrijke burgers, die zich op dit tijdstip op dit drukke punt ophielden. De jonge man werd op het Rokin gegrepen en aan de politie overgeleverd. Bij de juwelier wordt niets vermist. H. M. Koningin Juliana is uit de Gouden Koets gestapt en begeeft zich naar de Ridderzaal (Van onze verslaggever) LEEUWARDEN. Nadat Maandag reeds twee militairen door een ongeval bij het laden van munitie om het leven waren gekomen, trof de vliegbasis Leeuwarden Dinsdagochtend een nieuwe slag. Twee Gloster Meteor-straaljagers, die deel uit maakten van een formatie die voor oefeningen was opgestegen, kwamen omstreeks kwart over tien boven het dorpje Britsum (Friesland), op enkele kilometers afstand van de basis met elkaar in botsing. De vliegtuigen stortten neer en de beide piloten kwamen om het leven. Enige landbouwers, die ter plaatse aan het werk waren, ver telden ons het volgende: „Het leek alsof de straaljagers onder elkaar door wilden vliegen. In eens zagen we dat de ene met een vleugel de staart van de an- lere raakte, waarna beide vlieg- uigen naar beneden stortten. De aannen zagen met grote ontstel- mis hoe de ramp zich in enkele econden afspeelde. De lucht was llotseling vol brokstukken. Men horde een ontploffing en zag de bide straaljagers op ongeveer 50 meter afstand van elkaar in en weiland terecht komen. Het ee vliegtuig vloog direct in band, het andere enige tijd later. 's-GRAVENHAGE 16 Sept. Vol spanning begon de 20 man sterke ploeg van de Ne derlandse Televisie Stichting vanmiddag om vijf voor half een aan de eerste uitzending van de plechtigheid op het Binnenhof om een beetje „in te schieten" en tevens om het publiek een indruk te geven van de Verenigde Vergade ring werd een schets hiervan van uit de Ridderzaal gege ven. Zo werden ministers en kamer leden. de keuze van een voorzit ter, de benoeming der commissies en de ontvangst der diplomaten achtereenvolgens voor de lenzen gehaald. De verlichting in de Ridderzaal die voor het opnemen van films bedoeld was. bleek een handicap omdat dit licht eigenlijk te kort schoot voor televisie. Maar na 24 uur van voorbereiding slaagde men er toch in. een in elk geval duidelijk beeld naar de huiska mers te krijgen. In de Ridderzaal stonden twee camera's opgesteld, een op het balcon en een recht tegenover de troon. In twee radiocellen zaten twee commen tators. die via ontvangers de plechtigheid konden volgen. De Televisie-stichting had technisch zo weinig mogelijk risico geno men. Zo waren alle kabels dub bel genomen. Op een der Ministeries op het Binnenhof stond een straalzender op de drie cm golf rechtstreeks op Lopik gericht. Een tweede, tachig cm. zender, gaf het beeld door naar 't hoofd-administratie- gebouw van P.T.T. aan de Kor- tenaerkade te Den Haag. waar een drie cm. straalzender even eens op Lopik gericht, eventueel direct zou kunnen inspringen, als de eerste straalzender zou uitvallen. Alleen voor de tele visiecamera in de openlucht vóór de Ridderzaal had men geen tweede apparaat. Iedere camera man had voor alle zekerheid een technische assistent bij de hand. En zo heeft men dan met man en macht gewerkt aan een uit zending „In het hart van Prins jesdag". een groot experiment voor de televisietechnici, die er lang aan zullen terugdenken, hoe zij. tezamen en in vereniging, alle worstelingen met camera's lampen, microfoons, gladde da ken en wat dies meer zij konden overwinnen. Dubbel jammer was het-daar om dat de uitzending ernstig werd gestoord door de draagbare politiezenderties, waarmee de Haagse politie vandaag het zo drukke verkeer in de binnenstad regelde. Tot ver in de omtrek kwamen stukken van de verongelukte vliegtuigen neer. Hoewel de ramp vlak ten Oosten van het dorpje Britsum geschiedde, en er daar vrij veel boerderijen in de om geving staan, veroorzaakten de neerstortende brokstukken geluk kig geen verder onheil. Een land bouwer kon, door over een sloot te springen, een vallend stuk op het nippertje ontwijken. Helaas hebben de piloten zich niet meer het leven kunnen red den. Een van hen heeft zich waar schijnlijk nog met de schietstoel in veiligheid trachten te brengen. Zijn lichaam werd op enige af stand van 'zijn verongelukte toe stel teruggevonden. De andere piloot is blijkbaar bij het neer komen uit het vliegtuig geslin gerd. De beide stoffelijke overschot ten werden met een ambulance van de L.S.K. naar de vliegbasis overgebracht. Behalve de eigen brandweer ep reddingsploegen van de basis was ook de brand weer van de gemeente Leeuwar den gealarmeerd. De blussingswerkzaamheden wer den bemoeilijkt doordat in een van de neergestorte straaljagers nog munitie tot ontploffing kwam. De Officier van Justitie, de sub stituut-officier, burgemeester v. d. Meulen van Leeuwarden, de com missaris van politie Houwing, en majoor Fogteloo van de rijkspoli tie waren op het terrein van de ramp aanwezig. Beide piloten waren afkomstig van Amsterdam en woonden in dezelfde straat. De een was op gekomen voor herhalingsoefenin gen; hij zou de volgende week in het huwelijk zijn getreden. De an der was ongeveer een half jaar op de basis Leeuwarden. Hij was gehuwd en had juist zijn gezin zien uitgebreid met een baby. (Reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplage). Twe Gloster-Meteors van de vliegbasis Leeuwarden, welke deelnamen aan de luchtmacht- oefeing „Blue Alliance" kwamen gister morgen boven het dorpje Britsum met elkaar in botsing en ortten naar beneden. Beide pücten kwamen om het leven. Op de foto ziei men de met bluschuim bedekte en nog rokende verwrongen resten van een der beide vliegtuigen. De and-e straaljager kwam een eindje verderop, achter de watermolen terecht Telefoto „Noorderpers" LEEUWARDEN, 16 Sept. Op de vliegbasis Leeuwarden rc gisteren een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan twee dienst plichtigen het leven heeft ge kost. Toen men bezig was met het laden van de kanonnen van een Gloster Meteor is door tot nu toe onbekende oorzaak een schot afgegaan. De 26- jarige sergeant D. Pekel uit jelsum en de 22-jarige soldaat A. Polman uit Ees (gemeente Borger) werden dodelijk ge troffen. Er is een commissie van onder zoek ingesteld. Vast staat dat niet de nodige veiligheidsmaatregelen waren getroffen. De losse patroon welke uit lood en wat kruit bestond werd als controle door de piloot afgevuurd op een moment dat er verschei dene soldaten voor het vliegtuig stonden. De piloot die het onge lukkige schot afvuurde, is met een shock naar het St. Bonifatius- hospitaal vervoerd. WINSCHOTEN. Door de re cherche van de gemeentepolitie te Winschoten is gearresteerd de boekhouder J. D., werkzaam bij de groothandel in schoenen en klompen, v. h. firma Salomons, in eigendom toebehorend aan de heer J. J. Borgman. Hij werd er van verdacht ten nadele van de firma gelden te hebben verduis terd en heeft een bekentenis afge legd. Omtrent de grootte van het verduisterde bedrag zijn nog geen nadere gegevens bekend. Mijnwerker verongelukt HEERLEN, 16 Sept. In het ondergrondse bedrijf van de mijn Oranje-Nassau IV te Heerlen is Maandagavond tengevolge van en instorting de 29-jarige ge huwde mijnwerker H. de Vos uit Heerlen om het leven gekomen. ZES STRAALJAGERS IN KOREA VERONGELUKT WASHINGTON, 16 Sept. Zes gevechtsvliegers zijn in Korea te gen een heuvel gevlogen en om het leven gekomen, aldus deelt vandaag de Amerikaanse Marine- vliegdienst mede. In de bekend making wordt gezegd dat de pilo ten in Panther straaljagers terug keerden van een missie. De weersomstandigheden waren zo slecht dat de vliegers besloten op een hen onbekend vliegveld te dalen. Vermoedelijk waren zij niet op de hoogte met de heuvel ring die het vliegveld omsloot zo dat ze tegen de hellingen te'plet ter vlogen. 4 3

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1