Automatische telefooncentrale te Middenmeer in gebruik Leden van de L.T.B. offeren eerstelingen van hun oogst Tafeltennis-indelingen voor het komende seizoen Automatische telefoon voor Intensief toeristenverkeer in de kop van Noordholiand Burgemeester van Wieringermeer voerde laatste hand-gesprek Marktoverzicht Gebed om roepingen WieringenWieringermeer, Medemblik Opperdoes en Twisk rubbër laarzen gymschoenen pantoffels N. Hollands elftal tegen Zwaluwen Alkmaarse Kaasmarkt trok enorm veel bezoek WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1952 PAGINA 3 De automatisering van de telefoon in Wieringermeer, Wieringen, Medemblik, Twisk en Opperdoes is thans een feit. Om vijf minuten voor 1 heeft burgemeester Loggers het laatste „hand- gesprek" met ziïn echtgenote gevoerd, en te 1 uur het eerste automatische gesprek met de Directeur van het Haarlemse Telefoondistrict, de heer J. M. Vos. In die tussengelegen vijf minuten waren op de centrale een kleine zeshonderd draden doorgeknipt die de oude met de nieuwe centrale verbond, de diverse motoren en apparaten ingeschakeld en alle andere handelingen verricht die nodig zijn om het gehele ingewikkelde mechanisme naar wens te doen functioneren. Iedere abonné kreeg ook via het oude toestel order om een paar draadjes door te knippen en werd dus ook achtereenvol gens aangesloten. De gehele automatisering is geleid door de technische ambtenaar le klasse Van Sluis .thans gedetacheerd te Haarlem, dezelfde man die vlak na de bevrijding met een bootje de ondergelopen Wierin germeer op voer op zoek naar een intact gebleven aansluiting. En ook dezelfde die met nog enkele ingewijden de moed had om tijdens de oorlog regelrech' tegen de orders van de bezetter in, ten behoeve van illegaliteit en razzia afweer talloze clandestiene telefoonaansluitingen in stand wist te houden. Wat de P.T.T. in en kort na de oor log voor dit gebied heeft gedaan, zo constateerde 'burgemeester Loggers in zijn toespraak is, een brok geschiedenis opzictozelf, en de bevolking is de dienst, maar ook die werkers van het eerste uur ontzaglijk veel dank ver schuldigd. Uit het feit dat de bovenge noemde gemeenten alleen tele- foninsch onderhorig zijn aan de knooppunt centrale Middenmeer behoefden de andere burgemees ters niet de conclusie te trekken dat Wieringermeer nu zou trach ten om die gebieden te annexe ren, zo verzekerde hij zijn ge hoor onder algemene hilariteit. Wel dat Wieringermeer ook langs deze verbindingen een bij drage hoopt te leveren tot de welvaart van het gewest. De directeur van het telefoon- district deed nog mededeling van ingekomen telegrammen, waar van een van Z. Exc. Neher, directeur-generaal van de PTT, welke bij de afsluiting van deze fase in de ontwikkeling van de telefoondienst zijn grote waar dering uitte, en de verzekering gaf, dat de abonné's ten platte- lande met evenveel zorg tege moet getreden worden als die uit de grootste handelssteden. Een prachtig gebouw Het gebouw van de knooppunt centrale te Middenmeer toehoort ongetwijfeld tot de aesthetisch meest verantwoorde PTT ge bouwen uit ons vaderland. Hier in bevindt zich niet alleen de ingewikkelde technische appara tuur, .geleverd door de Automa tic Telephone and Electric Cie te Liverpool, maar ook een flinke zaal, een welingerichte werk plaats, een kantoor, magazijn en een grote accu-kamer. Door de monumentale ingang gaande, treft men allereerst de eigen lijke centrale met de honderden relais, die de aanvragers opvan gen, de drievoudige zoekers, die via halve cirkels met 100 cijfer tjes de verbindingen tot stand brengen, de tellers die gekoppeld aan een moederklok de kosten noteren, en de grote zekeringen, voedingslijnen en controle-instal laties die een ongestoord gebruik waarborgen. Aparte eleetromotoren leveren de benodigde energie om ergens bonderden km ver in Nederland de schellen te laten rinkelen. Die PURMEREND, 16 Sept. Nu de vette koeien in iets grotere getale worden aangevoerd, wordt het er met de prijzen niet beter op. Ook thans was het bii het begin al heel stroef en later op de dag werd het er niet beter op. Er zullen er dan ook weinig zijn en dat moeten wel het puikje van de markt geweest ziin die de hoogste notering hebben gemaakt. De afloop was heel stug. Op de gelde markt was het stil. zo ook in de vroegte bii de verse melkkoeien. Later op de dag kwam er wel wat meer be langstelling. maar de verkoop was heel kalm. Met de nuchtere kalveren was het een vlugge be weging en de prijzen waren er weer niet slechter op: zeer duur. Voor de fokkers blijven nog steeds, ondanks de hoge prijzen, de kopers aanwezig, en worden vlug verhandeld. De vette scha pen en de lammetje^ beginnen nu toch ook beter los te komen, maar met de vette schapen was het niet beter: een vrij stugge beweging. De lammeren waren wel iets beter gezocht, het schijnt dat België iets afneemt, ofschoon de prijzen nog niet veel hoger waren. Deze weiderij is juist niet zo rooskleurig, wanneer men zich de inkoopprijzen herinnert van het voorjaar. Met de bokken en geiten was het opnieuw stug ge handel. Bij het kleine aanbod van vette varkens kon men in de vroegte ook nog niet van 'n vlugge gang spreken. Een stroe ve boel. en er zijn in 't begin maar heel enkelen geweest die ongeveer 1 cent boven de note ring opbrachten. De meeste de den lagere prijzen. Op de biggen - markt was het al zeer treurig Besteld, een zeer klein aanbod. Er was heel weinig liefhebberij voor, zo dat men van een gere gelde handel niet kan spreken. De prijzen lagen dan ook heel wat lager. Voor de enkele fok- zeug was het lastig kopers te vinden. Op de pluimveemarkt was een rhnk aanbod van oude kippen: deze werden geruimd. Er was 'n kalme houding. Eierenveifing Purmerend 16 Sept. 1952 Aangevoerd: 46.000 kipeieren 18.7018.90 per 100 stuks: 65.000 eendeieren 13.75 14 per 100 stuks. gehele installatie werkt op een stroom van 60 volt, geleverd via gelijkrichters door het hoog spanningsnet. Maar om te voor komen dat de telefoon uit zou vallen zodra er een storing in de stroomlevering optreedt, wordt die 60 volt door een enorme batterij glazen accu's ge voerd, zodat een permanente reserve voor 72 uur aanwezig blijft. Gelijktijdig met deze grote knooppuntcentrale zijn ook nieuwe eindcentrales ingebruik genomen te Nw. Almersdorp, Medemblik, Oostwaard, Sloot- dorp, Hippolytushoef, Den Oever, Wieringerwerf, Oude Zeug en Wagendorp. Vanuit deze betrek kelijk kleine gebouwtjes worden de aanvragen uit dit gebied door gegeven aan de knooppuntcen trale, die de verbindingen regelt. Interlocale gesprekken gaan b.v. vanaf Middenmeer regelrecht naar Alkmaar, alwaar de dis- strietscentrale gevestigd is en zoeken vandaar hun weg naar de plaats die gekozen is. Ins gelijks komen de interlokale gesprekken via Alkmaar in Middenmeer, en dan via de eind centrale's naar de abonné's. In hotel Smit Voordat het mooie gebouw met de zich daarin bevindende in stallatie in gebruik genomen werd, had een omvangrijk gezel schap autoriteiten op velerlei gebied zich verzameld in hotel Smit te Middenmeer, alwaar ze door de directeur van het Tele foondistrict Haarlem werden be groet. Onder deze genodigden DE BURGEMEESTER AAN DE NIEUWE LIJN Burgemeester Loggers van Wieringermeer was gistermiddag de eerste, die gebruik maakte van het automatische tele foonnet Wieringen, Wie ringermeer, Medemblik en omstreken. Daarmee was de automatisering 'n feit geworden. bevonden zich de burgemeesters van de gemeenten die bij de automatisering zijn betrokken, het hoofd van de afd. Gebou wen. de heer De Kort, de waarn. hoofddirecteur van T. en T., ir. J. Uges en de directeur van de Engelse A.T.E. maatschappij mr. Bennet. Ir. Uges stelde aan de hand van cijfermateriaal vast dat het handbedrijf zoals dat tot dit moment hier werd gebruikt vol strekt ontoereikend was. Een telefoon die men niet permanent kan gebruiken is nu eenmaal een onding. Dat dit gebied pas 7 jaar na de bevrijding geauto matiseerd kon worden was ener zijds te wijten aan de ontzag lijk snelle toename van het aan tal abonné's, waarvoor practisch voortdurend al het beschikbaar komende materiaal werd ver bruikt en anderzijds, door het veel intensiever geworden tele foonverkeer per aansluiting en door de verwoestingen als gevolg van oorlogshandelingen. Noordhollands vasteland nu één geheel Ir. Uges feliciteerde het Haar lemse district met het bereiken van deze mijlpaal, want nu is het vasteland van Noordholland geheel geautomatiseerd, en dus practisch als een geheel te be schouwen. En in dit gebied kan de aangeslotene dus een maxi mum aan service worden gebo den. De heer De Vos gaf een histo risch overzicht van de ontwik keling van de telefoon in Neder land en een uiteenzetting over het principe van de automatische telefoon. De heer Scheffel, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Hollands Noor derkwartier te Alkmaar, consta teerde dat de telefoon-techniek met zevenmijlslaarzen voor waarts is geschreden. Hiervan profiteert het zakenleven in bij zondere mate, en hij vertolkte daarom de welgemeende dank van de Noordhollandse industrie- en zakenwereld. Overigens stel de hij heel listig vast, dat de abonné's door het zelf bedienen van de kiesschijf eigenlijk em ployees van de P.T.T. zijn ge worden, weshalve een jaarlijkse winstuitkering toch wel in de lijn zou liggen. W«0iwMÊÈm. MËÊÊmÊËÊmi (Advertentie) Waren het vorig jaar 14 ver enigingen die deel uitmaakten van de competitie, afd. NHNK, de toenmaals gevoerde propagan- da-actie heeft het resultaat op geleverd. dat 15 October a.s. ge start zal.worden met een totaal van 21 verenigingen. En nog zijn de mogelijkheden niet uitgeput tot een verdere uitbreiding van de afdeling. De afstanden zijn groter gewor den en dientengevolge is de com petitieleider er toe overgegaan het aantal klassen uit te breiden tot 12, waarin 75 teams van de onderscheidene verenigingen zul len zijn vertegenwoordigd. Het (Van een onzer verslaggevers) In steeds groter getale komen elk jaar in de oogsttijd de boeren en tuinders uit ons bisdom naar Maria's bede-oord O.L. Vrouw ter Nood te Heiloo, om de Gever van alle goeds hun dank te brengen voor de wasdom aan het gewas geschonken en om Hem de eerstelingen van hun oogst te offeren. Zowel gisteren als vandaag kwamen er meer dan duizend leden van de L.T.B. in het Bisdom Haarlem naar Runxputte. Zij vulden de ruime beevaartskerk tot in alle hoeken en paden. Kwekers, hoveniers en tuinders hadden de kerk vooral het priesterkoor stemmig versierd, zowel met bloemen en groen, als met de vruchten van de herfst. De blauwe en blanke druiven trossen en de rijpe tarwe-gar- ven symbool van de H. Eucha ristie, domineerden in deze ver siering, waarin overigens vele andere oogstproducten, vruchten en zuivel, granen, peulvruchten en knolgewassen waren verwerkt. Van de afd. L.T.B. van Purme rend waren er twee rijke man den met de eerstelingen van de oogst. Ook andere afdelingen, als ook individuele pelgrims hadden hun offer neergelegd aan de voet van het altaar. Daar droeg om 10 uur de bondsadviseur, de zeereerw. heer rector J. A. C. v. d. Hoogte uit Amsterdam een plechtige H. Mis op, geassisteerd door een twee tal afdelings-adviseurs, de wel- eerw. heer S. Bruin als diaken en de weleerw. heer J. M. Rood- bol als subdiaken. Zangers uit alle afdelingen hadden een koor geïmproviseerd en zongen de feestelijke driestemmige mis van L. Perosi. De weleerw. heer P. J. Riep, kapelaan, te Heemstede hield een hooggestemde predicatie, waarin hij betoogde, dat deze Herfstbee- vaart zo uitstekend paste in het kader van de Quatertemperdagen die wij deze week vieren. De kerk leeft mee met de na tuur van elk jaargetijde; zo viert zij in de herfst het feest van Kruisverheffing, waarbij het kruis het teken is van onver gankelijkheid bij alle verganke lijkheden van deze wereld, die wij vooral in de herfst onder vinden. Daarom staat de Quater temper-Zaterdag ook in het te ken van de Priesterwijding, de vrucht van gebed en offer, van studie en toewijding. In dit ver band herinnerde spr. aan de al gemene intentie van deze bee vaart: de toename van. het aan tal roepingen voor het priester schap en de religieuze staat. Spr. spoorde de honderden pelgrims aan tot bezinning, tot gebed en offfer, tot onthechting van de materie, opdat er roepingen in de gezinnen kunnen ontkiemen en gedijen, opdat er weer gezin nen komen, waarin de offergeest levend is. Vele pelgrims naderden onder de H. Mis tot de H. Tafel, nadat zij eerst de eerstelingen van de oogst geofferd hadden aan de voet van het altaar. Bouwen en bidden. "Na de koffietafel verenigden de pelgrims zich binnen en rond de pergola voor het bijwonen van de hulde aan Sint Wilïibrord. De tientallen vaandels uit de af delingen van stad en land schit terden in het milde licht van Hoewel vlak voor de oorlog Hollands Noorderkwartier verrijkt werd met een automatische tele foon waren het voormalige eiland Wieringen, het nieuwe land de Wieringermeer, en de gemeenten Medemblik, Twisk en Opperdoes daarvan nog uitgesloten. Wel was ook voor die gebieden de voor bereiding in 'n vergevorderd sta dium, maar de oorlog en bezet ting maakten elk plan illusoir. En dat werd nog erger toen door de zinloze onderwaterzetting van de Wieringermeer alle bestaande in stallaties aldaar verloren gingen. De P.T.T. had in 1930 immers een schema opgesteld volgens welk het gehele land in 1945 voorzien zou zijn van een auto matisch telefoonnet. Zonder tus senkomst van een telefoniste zou iedereen dus met iedereen kun nen spreken. Maar de P.T.T. had buiten de waard gerekend, of lie ver buiten de klant; het aantal abonné's vermenigvuldigde zo snel dat een totale automatisering voor de toenmalige stand der techniek onoverkomelijke moei lijkheden opleverde. Het bleek nodig het land in districten te verdelen. In deze districten zou dan automatisch verkeer mogelijk zijn. Gelukkig vond men tijdens dé oorlog de mogelijkheid uit om lanes één enkel draden-paar ge lijktijdig 48 gesprekken te voe ren. Dat schiep de mogelijkheid om al die districten onderling te koppelen, een werk dat op dit moment in volle gang is, en dat tot gevolg zal hebben dat nog voor 1955 alle thans in ons land geautomatiseerde netten onder linge aansluiting hebben verkre gen. Dit gebied bestrijkt dan 80 pet van ons vaderland, met reeds thans ruim 550.000 abonné's. In 1940 telde Wieringermeer 350 aansluitingen, doch onmiddellijk na de bevrijding regende het aan vragen. Hoewel ze allen werden aangesloten kon het handbedrijf die ruim 700 klanten nauwelijks bedienen Vandaar dat automatise ring niet uit kon blijven. In 1950 werd dan ook met de aanleg van het nieuwe net begonnen, dat thans na geheel getest te zijn juist is opgeleverd. Met een bezetting van 1 aansluiting per 10 inwo ners is de Wieringermeer het ge bied met relatief de meeste tele foons in Nederland. De huidige knooppuntcentrale te Middenmeer is thans ingericht voor plm. 1000 aansluitingen, doch kan zonder van verandering van het gebouw het drievoudige verwerken. Mocht dat nog niet voldoende zijn dan kan de in het gebouw aanwezige zaal ook nog voor de apparatuur worden benut. Voorshands wordt beschikt over 20 uitgaande lijnen naar 't oude land. Men neemt aan dat dit ge noeg is. Zo niet, dan wordt er een serie naast gelegd ofwel men schakelt een aantal om voor het 48-voudig gebruik. De techniek van 't bellen. Zo'n telefooncentrale is ver draaid ingewikkeld. Zodra de hoorn wordt afgenomen komt de oproepzoeker in actie via het re lais en na het draaien van de cijfers begint de zoeker van de tweede groep overeenkomstige handelingen te verrichten, en een daarop volgende eindzoeker „haalt" de abonné. Het laat zich eigenlijk het best vergelijken met een réis. Als iemand van huis gaat, zoekt hij gewoonlijk de na bijgelegen grotere plaats op om vandaar langs de hoofdweg, via andere grotere plaatsen en het dorp, terplaatse te arriveren. De telefoon maakt die reis ook, maar in enkele seconden. Ieder cijfer dat men draait laat zich dus ver gelijken met een plaats of 'n weg. K 2 of O 2 eerst kiezen betekent dat men niet in het eigen dorp wil blijven. Dan immers is alleen het opzoeken en draaien van het betrokken eigen nummer, verge lijkbaar met het huisadres, vol doende. Het eerste na K 2 volgende nummer is dat van het district. Dus Alkmaar b.v. 2, Haarlem 5, Amsterdam 9, dan volgt het num mer van het knooppunt, Schagen 4, Medemblik 7, Langedijk 6, en tenslotte dan het nummer van de eindcentrale: Medemblik 4, Nw. Almersdorp 6, Oostwaard 7, Wa gendorp 5. Na het draaien van die eerste serie cijfers, het Kengetal, is men dus al in het dorp waar men wil zijn. Dan rest dus nog alleen het draaien van het „huis nummer." (Niet automatisch aan gesloten abonné's zijn voorlopig nog alleen te bereiken via 000 d.i.'de telefoniste in Alkmaar). De weg wordt eigenlijk dus al gezocht in de centrale, die ten slotte ook nog een motortje aan het werk zet om de telefoonbei bij de aangevraagde over te laten gaan. Het is echter van véél be lang om de kiesschijf rustig te rug te laten lopen. Neem er dus de tijd voor. Het is toch maar een kwestie van enkele seconden. deze stralende Septemberdag. Op vele vaandèls prijkte de beeltenis van Sint Isidoor, de patroon van de landbouwer; de L.T.B. te Den Haag bleek Sint Phocas als patroon te hebben gekozen, weer anderen Sint Pe trus of Sint Wilïibrord. Het was deze laatste heilige, die Herman Divendal de pelgrims als voor beeld voorhield, nadat namens het Hoofdbestuur de heer J. El ders uit Bovenkarspel een wel komstwoord had gesproken. De heer Divendal schetste Sint Wil ïibrord als de zwoegende mis sionaris in het land van onze voorouders; daar predikend de zelfde boodschap, die de pau sen van onze tijd ons in hun enyclieken voorhóuden, ten aan zien van huwelijk en gezinsle ven, rechtvaardigheid en naas tenliefde. Als St. Wilïibrord in deze tijd leefde, zou hij zich afwenden van de grote stad en zich richten tot de boerenstand, waarin de bron schuilt var., een zuiver leven en vrome tradities worden le vend gehouden voor het nage slacht. In de boerenstand leven nog de deugden, die een volk sterk maken: daar vindt men de ster ke gezinnen, die een volk en de kerk in stand houden. In de boe renstand, aldus Herman Diven dal ligt de kern voor het her stel van onze zieke samenleving. En als eens Sint Wilïibrord trek ken thans onze zonen naar ver re streken, om daar te bouwen en te bidden en het geloof uit te dragen, dat het aanschijn der aarde zal vernieuwen. Deze plechtigheid werd op geluisterd door choraaimuziek van een dubbel mannenkwartet uit Kwintsheuvel en een aantal zangers, terwijl zij besloten werd met het gemeenschappelijk zin gen van het Vaandellied. De beevaart werd besloten met een plechtig Lof gecelebrerd door de hoogeerw. deken G. Kuys uit Poeldijk. De weleerw. heer P. J. Riep schetste in zijn pre dicatie Maria als de moeder van de Kerk 'en daardoor van ons allen, onder het kruis aan ons gegeven. Spr. wees op de her haalde waarschuwingen, die Ma ria bij haar vele verschijningen tot de wereld richtte en waar in zij ons aanspoorde tot gebed en offervaardigheid. In plechtige processie trok men vervolgens over het mooie bee vaartsterrein; bij het rustaltaar werd gebeden voor de verschil lende intenties der individuele pelgrims. Waren het gister hoofdzakelijk afdelingen uit het noordelijk ge deelte van het bisdom, vandaag kwamen de afdelingen uit Zuid holland, om bij O. L. Vrouw ter Nood hun oogstdankdag te vieren met gebed en offer. (Advertentie) spelpeil, vergeleken bij vorig jaar is aanmerkelijk vooruit gegaan en vooral de jongere generatie zal in de a.s. -competitie een hartig woordje meespreken. De indeling voor de comp. 1952- 1953 ziet er als volgt uit: le klasse: Disnie 2, Blanco, DSS, IVA 1. IVA 2, Disnie 3. 2e klasse: HCSC. Dito, Disnie 4, Blanco 2, de Merletten. IVA 3, DSS 2, Tempo. 3e klasse A: WGW, De Mer letten 2. IVA 4, 5, 6, HCSC 2, DSS 3. 3e klasse B: Dito 3, Disnie 5 TOS, D'TO, Dito 2, St. Victor. 4e klasse A: IVA 7, HCSC 3 Be Fair, Blanco 3, HCSC 4. 4e klasse B: Effect, Treffers, DTO 2. 3, Be Quick. 4e klasse C: Effect 2, TOS 2, De Merl. 3. Treffers 2,. 3, St. Vic tor 2. ODl, Be Quick 2. 4e klasse D: Disnie 6, Tempo 2 Vice Versa, ETV, WTTV. 4e klasse E: Disnie 7, Vice Versa 2, 3, ETV 2, WTTV 2. 3e klasse dames: DSS, IVA, Disnie, Treffers, Dito Ready. 4e klasse A: DSS 2. TOS, Ef fect. IVA 2. HCSC 2, Blanco. 4e klasse B: Theffers 2, 3, ODI, ODI 2, Dito 2, 3, Effect 2. Als sluitstuk van het vijftig jarig jubileum van de afdeling Noordholland wordt dan Zondag a.s. om half vijf in Zaandam op het Z.F.C.-terrein de voetbal wedstrijd gespeeld tussen het Noordhollandse K.N.V.B.-elftal en een Zwaluwen-team. Onnodig te zeggen, dat deze wedstrijd een zeer interessante zal worden en 't Noordhollandse elftal, zal alle zeilen bij moeten zetten om het ongeslagen record dat ze dit jubileumjaar zo kranig hebben gehandhaafd, ook in deze wedstrijd te behouden. Hier zijn de elf mannen, die het moeten verdedigen Doel: Keizer (Volendam). Achter: Dangermond (Westfri- sia) en Kabel (ZFC). Midden: Molenaar(KFC). Kui per (ZFC), v. d. Horst (ZFC). Voor: Heyster (Helder), K. Smit (V'dam), Simons (Westfr.), Stelling (Westfr.), Roos (ZFC). Retraitehuis Bergen De retraite voor dienstplichti gen van 2730 September a.s. vervalt. De retraite van 2023 September blijft gehandhaafd. Het is nog te vroeg, om in concrete cijfers aan te geven hoe intensief het vreemdelin genverkeer in de kop van Noord- holland in het nu bijna afgelopen seizoen is geweest. De verschil lende V.V.V.'s zitten thans nog volop in het onderzoeken van het binnengekomen cijfermate riaal, zodat dus pas over enige tijd daaruit op overzichtelijke wijze een en ander kan worden gepubliceerd. Over het algemeen echter kan men wel zeggen, dat de totaal cijfers van dit jaar groter zijn dan die van het vorige. Alkmaar en Bergen hebben veel meer be zoek gehad dan in 1951. Weder om stond de kaasmarkt in de Noord Noordholl. hoofdstad in het brandpunt van. de belang stelling van toeristen uit bin nen- en buitenland. Nog niet zo heel lang geleden heeft de kaas markt meer dan 15000 bezoekers geteld: dat was op 15 Augustus. Alle talen hoorde men er spre ken. Iedere Vrijdag heeft Alk maar ettelijke duizenden vreem delingen binnen haar poorten mogen ontvangen. Vooral Fran sen, Engelsen en Zweden. Dit zal te danken zijn aan de be kendheid die verschillende bin nen- en buitenlandse dagbladen en tijdschriften aan de Alkmaar- se kaasmarkt hebben gegeven, n. a. v. de prijsvraag van Alc- maria V.V.V. Ook op andere dagen van de week zag men in Alkmaar troepjes vreemdelingen die de stad, om zijn historische bezienswaardigheden kwamen bezichtigen. Op 20 Juni bracht H.H. de Koningin vergezeld van haar echtgenoot een bezoek aan onze kaasstad, voorts nog enke le andere vooraanstaande of be kende persoonlijkheden. zoals Sabu, the elepharitboy, de burge meester van Venetië, regerings- Want ook na het draaien van het kengetal- tot dat de hoorn begint te zoemen, anders komt er van de hele aansluiting niets terecht. We hebben inmiddels n.l. kunnen merken dat de apparatuur in rayon Middenmeer vrij langzaam werkt. En dan is er nog een mui zenval waar velen intippelen: er wordt géén tijdwaarschuwing ge geven. Een kletskous merkt het dus aleen maar via de nota: dus in ziin portemonnaie. En dat is een gevoelige plaats. functionarissen yan buitenlandse mogendheden etc. Bergen was in het hoogseizoen dat liep van 26 Juli26 Aug. propvol. Daarvoor en daarna halfvol. Ook hier was, zoals ge zegd, het toeristenverkeer over het algemeen intensiever dan het vorige jaar. Vöoral tijdens de vacantie van de bouwvakarbei ders tussen 4 en 9 Augustus. Als Bergen propvol is, zijn er, behalve de oorspronkelijke be volking. die 9000 zielen telt, 4500 a 5000 gasten tegelijk. Op vacan- tie in Bergen of Bergen aan Zee brachten zij gemiddeld 12 a 14 dagen door. In totaal zijn er dus minstens 250.000 geregistreerde vreemdelingen geweest. Waar schijnlijk meer. Het eerste week end van Augustus was uitzonder lijk druk, evenals op de verschil lende hoogtijdagen. Want dan moet bij de aanwezigheid van de hotel- én pensiongasten ook het bezoek van de dagjesmensen worden gerekend. Bij het bloe mencorso op 6 Augustus waren er zeker niet minder dan 6 tot 9000 dagjesmensen. Op de ver lichtingsavond en andere bijzon dere dagen dito. Op zulke dagen zijn er dus in Bergen bijna 2% maal zoveel vreemdelingen als oorspronkelijke bewoners in Ber gen. „Bello" heeft het in deze imaanden bijzonder druk* gehad en heeft daarmee zijn bestaans recht weer eens en voorgoed be wezen. Het busverkeer had het reizi- gersvervoer tussen Bergen en Bergen aan Zee onmogelijk kun nen verwerken. De tram rijdt nog. Wat de toekomst zal brén gen, is voor iedereen nog een vraagteken. Vooral voor de stedelingen is een. verblijf in Bergen bijzonder attractief. Het is een van de wei nige kustplaatsen in Nederland waar zee, strand, duinen en bos sen op een plaats te vinden zijn.. De parkeergelegenheden in Bèr- gen waren veel te klein. Onmo gelijk konden zij de stroom van, auto's en andere motor-voertui gen verwerken. Er bestaat ech ter een plan, om in de ruimte te voorzien. Momenteel is men reeds zeven weken bezig aan de wederopbouw van het Hotel Nas sau, Bergen. De grondwerken zijn aan de gang en binnenkort hoopt men met het metselwerk te beginnen. Eind Mei van, het volgend jaar moet het hotel de vreemdelingen zoals voor de oor log kunnen ontvangen. Ook el ders in Bergen wordt flink ge bouwd. Momenteel zijn er villa's in aanbouw en ook andere pro jecten. zódat men hoopt, binnen een jaar of vier alle sporen van de oorlog te hebben uitgewist. Dat zal de grote aantrekkelijk heid van het dorp nog verhogen. Over vier jaar bestaat Bergen' 50 jaar en dat feest zal zeker groots worden gevierd. Vooral Belgen. Zweden en Fransen hebben Bergen en Ber gen aan Zee bezocht. Ook thans zijn er nog aardig wat gasten. Want tot eind September gaat het vreemdelingenverkeer onge stoord zijn gang. In Heiloo was het voor het seizoen begon, vrij stil. Maar in het hoogseizoen was het villa dorp buitengewoon goed bezet. Er zijn in totaal daar ongeveer 2000 gasten geweest, maar toch was over het algemeen de ver blijftijd korter dan andere jaren. Er waren 80 huizen, waar gemeu bileerd werd verhuurd en een ■gelijk aantal volledige pensions. Deze zijn - allen in het hoogsei zoen bezet geweest. Ook hier heeft de V.V.V. evenals dat in Bergen het geval is geweest, veel gedaan, om het de vreem delingen naar de zin te maken. Door middel van concerten, ca baretavonden. variété, etc. etc zorgde men voor een attractief amusement. Vooral met Pinksteren was het in Heiloo bijzonder druk. En het aantal buitenlanders, dat Heiloo bezocht, was ook al weer groter dan het vorige jaar. In de Egmonden heeft vooral de voortijd van het seizoen niet aan j e verwachtingen beant woord. In het vóór- en naseizoen kon niet meer zoveel worden verhuurd dan anders. De hotels en pensions waren in die periode vrij matig bezet. Ook in de ge meubileerd verhuurde percelen was er ruimte over. Ook hier heeft men allerlei attracties gebo den aan de vreemdelingen. Vuur werk driemaal, strandfeesten, avonden voor de gasten door de gasten, motörraces door de dui nen wieier- en volleybalwed strijden, toneel, film en dans. Ook hier zal men waarschijnlijk bin nenkort gaan beginnen aan, de bouw van een badhotel. De woningverhuur neemt aan- zienlijk toe, hetgeen voorname- lijk te danken is aan het ac tieve V.V.V.-bestuur. Grote in gang vond de rondgangen door Den Hoef, onder leiding van A- 7- Plug, waarbij de be zichtiging van de fundamenten van het Slot op Den Hoef en andere historische plekjes wel de hoofdschotel vormden. Even eens bleek er veel belangstelling te bestaan in de bezichtiging van de Ned. Hervormde kerkjes in de beide Egmonden, waarbij dat ^an Den Hoef grote bekendheid verkrijgt om zijn gebrandschil derde ramen, waaronder er zijn, die in schoonheid niet onderdoen voor de beroemde Goudse Gla zen. Ongekend groot was het aantal bezoekers naar de Sint Adelbertusput te Egmond Bin nen, dat bijzonder mooi tegen de duinrand is gelegen. In Eg- mond Binnen organiseerde de V.V.V. een zeer geslaagde feest- week, die steeds groter opgang gaat maken. De zeer gunstige ligging, nabij zee, duin, bos en weiden, maken beide dorpen tot ideale kampeercentra. Niet min der dan 5000 personen (de huur ders van woningen hieronder niet begrepen) hebben dezezo mer één of meer weken als kampeengasten in deze gemeente vertoeft. Het aantal kamer huurders is nog niet precies be kend, doch zal niet ver van de duizend af zijn.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3