Witte Paters openden seminarie in Noordhoiland „HOLD FAST", proctische les voor 150.000 N.A.V.O.-mannen Goed nieuws voor onze damliefhebbers Financiën en Economie RADIO UW PUZZLE Duizend tanks grommen door Westfalens vlakte voor vandaag pagina 5 De Spaarnbergte Santpoort werd plaats voor Lavigerie-College Scheepsberichten toneel met de kermis JSkJÊkJÊJ/k P J IP p p de dinsdag omgekomen vliegers BEURSOVERZICHT WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1952 (Van onze verslaggever) Op het vroegere landgoed „Spaarnberg" te Santpoort, eens een voorname buitenplaats van rijke patriciërs, hebben de Witte Paters van Kardinaal Lavigerie een college gebouwd, dat de naam draagt van hun stichter en bestemd is voor de opleiding van jongens, die als Witte Pater naar de missie in Afrika willen. Gisteren is dit college officieel geopend en daarmede hebben de Witte Paters hun eerste huis gevestigd in Noord- holland. Tot heden werden de adspirant-volgelingen van Kar dinaal Lavigerie uitsluitend opgeleid in de Noordbrabantse gemeenten Sterksel en Esch bij Boxtel. Ook nu nog moeten de jongens, die Witte Pater wensen te worden, eerst drie jaar naar Sterksel, maar nu kunnen zij de laatste drie jaar van de lagere studiën doormaken in het Lavigerie-College te Santpoort, dat gisteren is gestart met vijf en zeventig studenten. Het nieuwe college is geves tigd aan de Wüstelaan te Sant poort, dat terecht genoemd mag worden het mooiste deel van de steeds groter wordende gemeente Velsen. .Het landgoed is 12 H.A. groot en dateert uit de 19e eeuw. In 1818 werd de grond gekocht door de Amsterdamse bankier Adriaan van der Hoop, die veel geld besteedde voor de aanleg van „Spaarnberg". Bij de oudere Santpoorters leeft nog steeds de herinnering voort aan latere be woners van de „Spaarnberg", de heer en mevrouw Wüste. die vooral geroemd worden om hun mildadigheid en hun medeleven met de inwoners van Santpoort. Ter nagedachtenis van deze alom geachte vroegere eigenaren van de „Spaarnberg" is de weg, waaraan het landgoed is gelegen, de Wüsteweg genaamd. De laatste jaren was het landgoed in handen van de bekende familie van Tien hoven, totdat het op 22 Maart 1949 werd aangekocht door de Witte Paters. Oorspronkelijk was het de be doeling het landhuis om te bou wen tot seminarie, doch bij nader onderzoek bleek, dat het hiervoor niet geschikt was. Bovendien was het tijdens de oorlogsjaren uit gewoond, omdat het achtereen volgens huisvesting had moeten verlenen aan Duitse, Canadese en Nederlandse soldaten. De Witte Paters besloten daarom het oude landhuis te doen afbreken en een geheel nieuwseminarie op te bouwen. Onder leiding van de bekende architect, prof. Holt, is thans 'n college verrezen, dat, wel iswaar in verband met de tijds omstandigheden sober en zonder luxe, maar doelmatig is ingericht. Overeenkomstig het devies: Laat licht en lucht Uw woning binnen, zijn alle zalen en kamers voorzien van grote ramen. Op de bovenste verdieping is de enorme slaap zaal voor de studenten, die ruim te biedt aan honderd jongens. Ieder heeft een eigen cei voor zien van stromend water. Negen paters zijn belast met de oplei ding van de studenten, terwijl vijf broeders hun krachten ge ven aan de huishoudelijke dienst. Daar het onmogelijk bleek in Ne derland zusters te vinden voor de keuken, hebben de paters acht Italiaanse zusters weten te char teren. die zich echter wel aan de eisen, die een Hollandse keuken nu eenmaal stelt, hebben moeten aanpassen. De openingsplechtigheid begon gisteren met een plechtige H. Mis opgedragen door de Overste van het nieuwe College, pater van Hulzen, die werd geassisteerd door de paters Teppe en Delte- rijk. In het priesterkoor hadden plaats genomen Mgr. H. J. J. van Hussen. de nationale directeur van de pauselijke Missiegenoot- schanpen en de Provinciaal van de Witte Paters de Hoogeerwaar de Pater H. J. M. Hartman. De stemmige kapel, die naar de wens van een milde gever, is toe gewijd aan Onze Lieve Vrouw, Hulp der lijdende mensheid, was alsmede met de paters, broeders en studenten. In de eerste bank had onder meer plaats genomen de burgemeester van Velsen, de heer Mr. M. Kwint. Verder wa ren aanwezig de deken van Be verwijk. de Hoogeerwaarde Heer B. G. Hosman, de Provinciaal van de paters Capucijnen, die ook een huis hebben in Velsen, de Hoog eerwaarde Pater Dr. Clementinus, de architect Prof. Holt, de aanne mers en vele weldoeners yan de Paters. Na de H. Mis verenigden de ge nodigden zich met de paters in de recreatiezaal aan een koffiemaal tijd. Nadat de Hoogeerwaarde pa ter Provinciaal een welkomst woord had gesproken, gaf de bur gemeester van Velsen, Mr. Kwint, uiting aan zijn vreugde, dat de Witte Paters zich in zijn gemeen te hadden gevestigd, in een hu moristisch maar toch fijngevoelig speechje betoogde de burgemees ter, dat hij de paters een goed hart toedraagt en hij sprak de wens uit. dat ook vanuit Sant poort veel zou worden bijgedra gen tot de verbreiding van het Evangelie onder alle volkeren. De Pater Provinciaal gaf ver volgens een schets van de histo rie van de „Spaarnberg" en bracht dank aan allen, die de pa ters hadden gesteund bij de op richting van het nieuwe college. Mgr. van Hussen voerde het woord namens de geestelijkheid en wenste de paters Gods onmis bare zegen hij hun arbeid. De heer Nuyens bood namens de Vrienden van de Witte Paters een prachtig stel paramenten aan. Nadat de Pater Provinciaal een hartelijk woord van dank had gesproken, werd het gebouw on der leiding van de paters door de geheel gevuld met genodigden genodigden bezichtigd Aagtekerk 16 Port Said verw.: Arendskerk 16 van Cebu naar Singapore; Kota Gede 16 te Aden; Muiderkerk 16 van Aden naar Karachi: Willem Ruvs 16 verw. te Pouessan: Phrontis 5 te Aden: Amstelstad 16 van Narvik te Mobile: Prins Johan Willem Friso 16 van R'dam te Montreal: Prins Willem 4 16 te Havre: Tomori 16 Gibraltar: Grote Beer 15 Kp. Race: Java 16 vm. Str. Messina Genua: Waterman 15 v. New York: Zuiderkruis 16 van New York: Ronde 16 van Java; Overiisel 16 van Bombav-Madras Indrapoera 16 te Marseille: Oranje 15 nm. van Singapore: Prins Willem 3 15 van Toronto Cleveland: Amstelvaart 16 te Zanzibar: Ceram 16 van Colombo te Madras: Lissekerk 16 nm. Pe- rim: Malvina 15 van Singapore naar Bombay: Utrecht 16 van Balikpapan te Surabaja: West- land 15 St. a Cruz; Veendam 16 van R'dam te New York: Titus 15 van Algiers te R'dam: Gaas- terland 15 van Rio Grande- Oot- marsum 16 New Orleans verw.: Orion 15 van A'dam naar Ham burg; Tara 16 van R'dam naar Canada. BURGERBRUG. De heer J. Visser is er in geslaagd de be zoekers van de komende kermis een interessante avond aan te bieden. Het „West-Fries Klein- toneel" o.l.v. J. van Vliet, zal dan het toneelspel „Het proces Mary Dugan" voor het voetlicht brengen. Het publiek speelt in dit spel een rol mee, n.l. als ju ry. Aan hen is de uitspraak van het schuldig of onschuldig. Het komt ons voor, dat er veel be langstelling zal bestaan voor de ze uitvoering en dat men goed zal doen zich van een plaats te verzekeren, wil men deze schets van een buitenlandse rechtzit ting niet missen. V Y f$ PHOgHAMM'A/, DONDERDAG 18 SEPTEMBER HILVERSUM I, 402 M. 7.00 AVRO 7.50 VPRO 8.00—24.00 AVRO 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoon- muziek; 7.50 Dagopening; 8.00 Nieuws; 8.10 Gramofoonmuziek; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Gramo foonmuziek; 9.30 Voor de huis vrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gramofoonmuziek: 10.35 Ik weet, ik weet wat U niet weet; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Opera concert; 11.55 Gramofoonmuziek; 12.00 Orgelspel; 12.25 In 't spi onnetje: 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen; 12.33 Piano duo; 13.00 Nieuws; 13.15 Medede lingen en gramofoonmuziek; 13.25 Musette-orkest; 13.55 „Ontmoe tingen met Christopher Blaze", hoorspel: 14.30 Amusementsmu ziek; 15.00 Voor de zieken; 16.00 „Een dag op de boerderij"; 16.40 Gramofoonmuziek; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Militaire reportage; 17.40 Gramofoonmuziek; 17.45 Regeringsuitzending: Mgr. Dr. N. J. Geise O.F.M.: „De Badujs, le vende antiquiteiten in West- Java": 18.00 Nieuws; 18.15 Sport- problemen: 18.25 Lichte muziek; 18.55 Gramofoonmuziek; 19.25 Amusementsmuziek; 20.00 Het Nieuws; 20.05 Kamerorkest en solist; 21.05 „Sinaasappelen en citroenen", hoorspel: 22.20 Dans muziek: 23.00 Nieuws: 23.15 Sportactualiteiten; 23.3024.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 KRO: 10.00 NCRV 11.00 KRO 14.00—24.00 NCRV 7.00 Nieuws: 7.15 Ochtendgymna stiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 7.45 Morgengebed en Liturgische ka lender; 8.00 Nieuws en weer berichten: 8.15 Gramofoonmuziek: 9.00 Voor de huisvrouw; 9.28 Schoolradio; 10.00 Gramofoon muziek: 10.30 Morgendienst; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gramo foonmuziek; 11.50 „Als de Ziele luistert", causerie: 12.00 Angelus; 12.03 Lunchconcert; (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelingen) 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13.20 Gra mofoonmuziek: 13.35 Bas-bariton en piano; 14.00 Promenade orkest en soliste; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gramofoonmuziek: 15.30 ^ang, hobo en piano; 16.00 Bijbel- jezing: 16.30 Omroeporkest en so list; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gevarieerde muziek; 17.55 Gra mofoonmuziek: 18.00 Idem; 18.15 Mannenkoor; 18.40 „Op de Stel- lonn'vr-18-50 Gramofoonmuziek; io in t Ieuws en weerberichten; aoij levensvragen van allerlei io« en een pastoraal antwoord; Gramofoonmuziek; 19.40 »ok«nt: 20.00 Metropole or- 20.30 Reportage; 20.40 Vo caal ensemble en solisten; 21.10 „ataofoonmuziek; pl.m. 21.20 vk ^.esPennest"; pl.m. 21.30 öt 5t telephone", opera (gr. pl.): 31.55 Buitenlands overzicht: 22.15 Banton en piano: 22.45 Avond- overdenking; 23.00 Nieuws en SOS-perichten; 23.15—24.00 Gra- moroonmuziek. SENNELAGER, 16 September. „De geallieerde legeroefening „Hold fast" heeft ten doel na te gaan, in hoeverre de noorde lijke strijdkrachten van de N.A.V.O. in staat zijn zich in een defensieve strijd te weren tegen een veel sterkere tegenstander." Dit heeft enkele uren voor het aanvangsuur van de oefening generaal Sir John Harding op een persconferentie te Sennelager verklaard. Generdaal Harding comman deert in deze oefening het uit Belgen, Canadezen. Engelsen en Nederlanders, in totaal 150.000 man. bestaande noordelijke leger. Deze linkerflank van de land strijdkrachten der Navo in West Europa heeft in het afgelopen jaar aanzienlijke vorderingen ge maakt. Er zijn meer troepen be schikbaar gekomen en aan de verbetering van de samenwer king tussen Nederlanders, Belgen en Engelsen is hard gewerkt. „Deze oefening" zo zei de gene raal, „stelt ons in staat om de huidige kracht aan een proef te onderwerpen. Ik ben er vast van overtuigd, dat wij van de erva ringen, die wij bij deze oefening zullen verwerven, groot nut zul len hebben, als het ooit tot een oorlog zou komen." „Grote waarde hechtte generaal Harding ook aan het feit, dat met deze legeroefening de luchtmacht oefening „Blue Alliance" gecom bineerd is. Leger en luchtmacht kunnen daardoor de nodige erva ringen opdoen voor de onmisbare samenwerking. Belgen en Neder landers hebben tot dusverre nog niet op een zo grote schaal met de luchtmacht kunnen oefenen. „Gestuurd" De oefening wordt geregeld door 800 scheidsrechters met aan het hoofd de Britse generaal Sir Richard Gale voor het leger en de Franse generaal Pierre Fay voor de luchtmacht. Dit tweetal wordt bijgestaan door de Neder landse generaal-majoor H. J. J. W. Dürst Britt en de Belgische generaal-majoor Adam. De acht honderd vliegtuigen, die bij de oefening „Blue Alliance" zijn in geschakeld, staan onder het bevel van luchtmaarschalk Sir Robert Foster. Zij vormen de in April j.l. opgerichte tweede geallieerde tac tische luchtmacht. Engelse, Bel gische en Nederlandse eskaders zijn hierin verenigd. Bij deze luchtmachtoefening, waarin ook voor de eerste maal nachtjagers (Meteors) zullen optreden, zijn ruim 20 vliegvelden ingeschakeld, waaronder in Nederland Twente, Volkel, Leeuwarden en Soester- berg. Het doel van deze lucht- manoeuvres, welke zullen worden gehouden in het gebied tussen Engeland en de Zwitserse grens, is de luchtverdediging van Bel gië en Nederland grondig op de proef te stellen. Dit is de eerste werkelijke grote oefening waarin de R.A.F. samenwerkt met Belgische en Nederlandse landstrijdkrachten. België en Nederland nemen hier aan deel met Thunderjets, die onlangs uit de V.S. zijn ontvan gen. Luchtmaarschalk Foster sprak de hoop uit, dat het op treden van de Nederlanders en Belgen in de lucht zou aantonen, dat de Nederlandse en Belgische luchtmachten een aanmerkelijke versterking voor de Navo-lucht- macht betekenen. Op een van de komende dagen het juiste tijdstip wordt angst vallig geheim gehouden zuilen Engelse parachutisten, die uit Engeland worden aangevoerd, achter de linies van „Blauwland" worden neergelaten. Deze lucht landingsactie is de eerste van de grote Navo-legeroefening. Tanks in ma.< t Deze oefening zal een massaal gebruik van zware tanks te zien geven. Ongeveer duizend tanks, waaronder 500 kolossale Centu rions, zullen zich in de komende dagen een weg banen door het 100 km brede oefengebied. De Duitse boeren houden nu reeds hun hart vast. Weliswaar hebben de pantserdivisies bevel gekregen zoveel mogelijk bossen en velden met gewassen te ontzien, maar zij hebben verlof om overal door heen te trekken huizen uit gezonderd als de oefensituatie dat nodig mocht maken. Dat de Engelsen wel op enige schale schijnen te rekenen, blijkt uit het feit, dat zij 6800 Duitsers van het „German Service Corps" aai- getrokken hebben, om de vernie lingen, die de tanks aanrichtei, te herstellen. De massale inzit van tanks verhoogt verder in een niet geringe matef de kans op slachtoffers onder de troep, voor al als zij, zoals in deze oefening, ook 's nachts zullen opereren. Daarom zijn er strenge veilig heidsvoorschriften getroffen. De tanks mogen de infanterie 's nachts niet dichter dan tot op 360 meter naderen. De soldaten, die zich in schuttersputten heb ben ingegraven, mogen de in een oorlog normale tactiek van de tank over zich heen laten rijden, niet volgen. Bovendien móeten zij 's nachts bij een tankaanval hun posities met lantaarns aan geven. Voor de moeders, die on danks deze voorschriften bezorgd blijven, verklappen wij, dat de Nederlandse eenheden zeker in de eerste dagen van de oefening weinig of geen last van de aan vallende tanks zullen hebben. Ook in het verdere verloop van de oefening worden, voorzover thans te bezien is, weinig aanval len met tanks in de Nederlandse sectoren verwacht. Met ingang van heden plaatsen we voortaan iedere Zaterdag een rubriek, waarin onze damliefhebbers in kunnen smullen. Ons bereikten zoveel verzoeken om een dergelijke rubriek, dat wij ondanks de beknopte plaatsruimte, gemeend hebben aan deze vragen te voldoen. Hier is dan de eerste. Een probleem en een bespreking van enkele partijen uit het IJmuider Vuurtoren- tournooi, dat onlangs door Piet Roozenburg is gewonnen. Probleem I de grote kampioen herkent!" Auteur: OSCAR BAEKE. Wij laten hier enkele partii- (Antwerpen) fragmenten uit dit tournooi vol- Bekroond (tweede prijs): „Kring gen. Vooral die uit de partij Ligt- van Damproblematiek") hartLaros was bijzonder fraai. In de partij P. Roozenburg Yme de Jong. ontstond na de 31e zet van Wit de volgende stand 5 (zie diagram). Beide spelers heb ben 15 schijven. YME DE JONG 15 (Zwart) 25 m ii^ utfct 35 45 26 36 (Wit) Wit begint en wint Stand in cijfers (beiden 12 46 schijven): Zwart op: 6. 7. 9. 12 13. 14. 17, 18. 22. 23. 28 en 35. Wit op: 15. 21. 24, 29. 32. 34. 37. 38. 40. 42. 44 en 49. Van onze Belgische grootmees- PONDOK GEDEH MOEST OVEE, (f3.627.000) wordt voor een groot 1951 KLEIN VERLIES BOEKEN gedeelte bestemd om deze con- Dank zij de hogere rubberprij- iunctuurverliezen op te vangen, zen is men erin geslaagd de ex- Zij is in haar geheel ten gunste ploitatie met slechts een klein van de exploitatierekening ge- verlies ad f31.607 af te sluiten, bracht. Het daardoor ontstane constateert de directie van de voordelige saldo, na aftrek van N.V. Cultuurmij. „Pondok Gedeh" f138.593 wegfens afschrijving op te Den Haag. De opbrengsten van de twee bleven zich echter in da lende lijn bewegen. In verhou ding tot de arbeidsprestatie zijn de lonen zeer aanzienlijk, waar door de kostprijzen van de pro ducten zeer hoog geworden zijn. Het verlies wordt afgeboekt op de statutaire reserve. De Blisterblight heeft in 1952 vrii ernstige schade aangericht, zodat de thee-oogsttaxatie voor dit jaar is teruggebracht tot 95.000 halve kg. De moeilijkheden door onwettige grondoccupatie konden in de aanvang van dit jaar goeddeels worden opgelost, zodat de directie verwacht, dat thans met het uitbreiden van de rubberaanplant kan worden door gegaan. LEIDSE TEXTIELFABRIEKEN N.V. PASSEERT DIVIDEND De grote prijsschommelingen op de wereldwolmarkten hebben de Leidsche Textielfabrieken Gebr. van Wijk en Co N.V. voor bijzon dere moeilijkheden geplaatst. De enorme prijsdalingen in betrekke lijk korte tijd zijn oorzaak ge weest. dat belangrijke verliezen geleden zijn op de voorraden. De reserve diverse doeleinden investeringen, is in mindering ge bracht op de boekwaarde der /oorraden. Deze staan thans voor '7.172 409 te boek, hetgeen bene den de huidige vervangings vaarde is. Het dividend over 1951 ;al worden gepasseerd. De afzet van de producten was riet onbevredigend. Gezien de al- f-mene achteruitgang was de nnenlandse afzet gunstig. De export heeft zich goed kunnen h.ndhaven. Aangaande het nieu ws boekjaar meent de directie dst de goede vraag blijft bestaan. D: maatschappij is thans ruim van orders voorzien. Op het te genwoordig prijsniveau op ba sis van de thans geldende grond- stcffenprijzen is een lonende exjoitatie mogelijk. LINDETEVES: 11 pCt. Te raad van bestuur van Linde- teves N.V. is weinig te spreken over de behandeling, welke de firtia in Curacao is te beurt ge vallen. Zoals men weet is onlangs beslist dat de aan Lindeteves ver strekte vergunning voor de Ne- derandse Antillen per 1 Decem ber 1952 wordt ingetrokken, om dat ie ferma de beperkende be palingen. die in de vergunning (Wit) PIET ROOZENBURG Stand in cijfers: Zwart op: 2. 6. 11. 12, 13. 14, ter 'n fraaie compositie, welke 15- W-17- 18. 19. 21. 23, 24 en 26. door de „Kring van Problema- oaav ?a fo jh ii b L iii tiek" bekroond werd om haar ge- 38 39, 40. 41. 43 en 48 nialiteit. Na verschillende offer- Wit Leeft zwart voor een di en slagcombinaties weet Wit het lemma geplaatst, daar hii slechts eindspel op mooie wijze te win- j o1?01 Leeft in bu voor- nen. Inderdaad, ,een parel van Leeld 2 7 of 8. of lo -20 en damconstructie?" welke onze le- vastloopt. Zwart meende n op- zers(essen) bij het oplossen ze- l°ssmg gevonden te hebben en ker zal bevredigen! kampioen "spellde (32®) W4¥-36 Piet Roozenburg wint het (echter 4034 met afruil was „IJmuider Vuurtoren - 0ók schijfwinst geweest. Maar op lournooi „romantischer" wijze won hij de Het „IJmuider-Vuurtoren"-Tour- partij door 41-36) (32) 18=-23? nooi. waaraan behalve onze we- (Zwart dacht door een afruil, reldkampioen Piet Roozenburg van twee om twee. zijn partij te ook sterke IJmuider-spelers als kunnen houden): (33) 2218. 13 b.v. de meesters: B. Dukel. A. x22: (34) 27x7, 1722; (35) 28x Ligthart. H. Laros, C. Suijck en 17. 21x1, nu volgde als (36) 48— anderen deelnamen, heeft een 42!! En zwart heeft op de drei- éclatant succes opgeleverd voor ging 3530! geen „parade" meer. de organisatoren, en voor onze daar de afruil 14—20 enz. ook wereldkampioen! Roozenburg niet baatte. Een eenvoudig, maar „kraakte" in enkele fraaie par- leerzaam partij-gedeelte! tijen zijn tegenstanders op zijn In de partij tussen de mees- bekende en romantische wijze, ters H. Laros en A. Ligthart ont- Hij heeft in zijn partijen zijn bes- stond het volgende fragment na te vorm van '48 gedemonstreerd; de 35e zet van zwart. Beide spe- op magistrale wijze versloeg hij Iers hebben 10 schijven, de IJmuider meesters. Zijn dam- H. LAROS (IJmuiden) intellect en spel-intuïtie. zijn (Zwart) uitgebreide theoretische en prac- tische kennis van ons damspel. m gf§ igg§ iHH 5 stempelen hem tot een ware grootmeester. Ook als docent in 6 de .riamleer" en als redacteur Wé Wé dfü 'ëk 15 van aamrubrieken verkreeg Roo- zenburg nu ook grote bekend-ig heid! Daarom zijn wij het met de voorzitter van de Kon. Ned. Voet- wfo Wé. TS1 mé. mi. 25 balbond. Karei Lotsy. eens. die,, in een voorwoord van het be-26 kende damboek: .Om het we- §H| fi| §§p 35 reldkampioenschap 1948" over Piet Roozenburg schreef: „Ik heb 36 u. Piet Roozenburg. aan het bord mm y*m mm 45 in actie gezien en mij is geble- ken. dat men aan uw spel en 45 helder inzicht in iedere situatie. 'Wit) A. LIGTHART (IJmuiden) Stand in cijfers: Zwart op: 2 8. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 20 en 26. Wit op: 23. 27. 28. 30. 32. 35. 37. 40, 43 en 45. Wit speelde als 36e zet 43-48? Schijnbaar een logische zet. maar tegen een combinatie- en „slag- zet-speler" als Laros, is elke ver meende „goede" zet niet geoor loofd. Er volgde nu een proble matische afwikkeling. namelijk door (36) 16—21: (37) 27x16. 17 —21!; (38) 16x27. 12—18; (39) 23x3. 20—25; (40) 3x20 25x34!!: zéér fraai: (41) 40x29. 15x33!! Er volgde nog (42) 3530, 3339: (43 30—24, 39—43; (44) 24—20, 43—49: (45) 20—14. 49x16: (46) 1410. 2631!! en wit gaf op. daar op 104, 1627 volgt en op 10—5. 27—32,, 16—28 en 2x13 met winst op tempo volgt. Een schitterende combinatie van Laros! Mi. 'Mi Wé 'Wé nl IB waren neergelegd, zou hebben overschreden. „Wij worden in Indonesië fatsoenlijker eh beter behandeld dan in dit land, waar nog de Nederlandse vlag waait", verklaarde de heer van der Poel, lid van de raad van beheer, in de Maandag gehouden algemene ver gadering van aandeelhouders. Concurrenten trachten ons er uit te drukken en beschuldigen ons daarom van oneerlijke con currentie enz. De oelangen der vennootschap zullen over meer landen worden gespreid De jaarstukken werden goedgekeurd en het dividend werd bepaald op 11 procent. Des gevraagd verklaarde het bestuur nog niets te kunnen zeggen over een eventuele herkapitalisatie. ROTTERDAM LEENT WEER VIJF MILLIOEN B. en W. stellen de raad voor in te gaan op een aanbieding voor het verstrekken van een 4'/4 pCt. dertigjarige onderhandse geld lening van f5.000.000. Indien de geldgeefster voor 1 November 1953 de wens kenbaar maakt voor het leningbedrag of een gedeelte daarvan obligaties te ontvangen, zullen deze op kosten van de ge meente moeten worden uitgege ven. De lening zal na verloop van de eerste tien jaren worden afgelost in twintig jaarlijkse ge lijke termijnen. Versterkte of bui tengewone aflossing is eerst na 1962 toegestaan en dan uitslui tend op de aflossingsverschijn dagen met inachtneming van de bekende boetebepaling, aanvan kelijk van pCt. A J V S l tt a W /s f* f M Ui *c AJ BB K Ai SS £6 9 M> 3t AS 3V JS ji J<9 '1 KRUISWOORD no. 91 HORIZONTAAL: 1. pl. in Z.-Holland 10. stuK grond 12. deel v.d. bijbel 14. water in Overiisel 15. afstandsmaat 16. bedorven 18. ontkenning 19. vorm van zijn 20. vorm 22. schoenmakersgerei 24. verbond 25. kerkelijk gebruik 26. ind. kapmes 28. zwemmer 29. godin 30. vr. munt 32. gelofte 33. vogelproduct 34. open ruimte in een stad 36. bergruimte 37. houder van geldswaardige papieren 39. verwachten VERTICAAL: 2. deel v.d. Bijbel 3. voorzetsel 4. riv. in Engeland 5. barre 6. orde 7. aanw. vnw. 8. meisjesnaam 9. Europeaan 11. pl. in Nederland 13. steekspel 15. burcht 17. staarten (Eng.) 19. grasland 21. nieuw (Lat.) 23. tijdrekening 27. zuil 28. tweetal 31. amer. echtscheidingsplaats 34. stomp 35. Nederland (afk.) 37. voorzetsel 38. zangnoot Oplossing no. 90 Horizontaal: 1 Pim. 4 lat. 7 rauw. 9 maas, 10 lip. 12 pas. 13 ik. 15 pekel. 17 pa. 18 map. 20 lak. 21 dor. 22 pon. 23 ver. 24 hor. 25 Jet, 27 nis. 29 ik 30 larie 32 et. 33 los. 34 Lea. 36 deeg. 38 rage. 40 els. 41 lol. Verticaal: 1 pruim. 2 ia, 3 mul. 4 las. 5 Aa, 6 tsaar. 8 wip. 9 mal. 11 pel. 12 pek. 14 kapok. 16 kater. 17 porie. 19 oor. 21 den. 24 hinde, 25 jas, 26 til, 28 stoel. 30 log, 31 eer. 33 les. 35 aal. 37 el. 39 Go. 's-GRAVENHAGE, 17 Sept. De Luchtmachtvoorlichtingsdienst heeft hedenmorgen de namen van de gisteren bij Leeuwarderadeel omgekomen vliegers voor publi catie vrijgegeven. De slachtoffers zijn de 31-jarige reserve eerste luitenant vlieger J. F. Stubbe en de 26-jarige res. tweede luitenant vlieger R. H. Mulder, beiden uit Amsterdam. De luitenant Stubbe ontving zijn vliegeropleiding in Engeland en behaalde in 1945 zijn brevet. De luitenant Mulder kreeg in Nederland zijn opleiding en werd in begin 1950 sergeant-vlieger. PRIJSHOUDENDE STEMMING, OLIES TWEE PUNTEN LAGER AMSTERDAM, 16 Sept. De inhoud van de vanmiddag uitge sproken Troonrede is ter beurze nauwelijks bekend geworden, zo dat de invloed hiervan gering was. Een belangrijker rol speel de het koersverloop in Wall- street, waar gisteren een flauwe stemming heeft geheerst in ver band met de dreigende staking van bijna 300.000 arbeiders in de kolenindustrie. In de oliestreek, waar men de laatste tijd bijzon der veel belangstelling heeft voor de koersontwikkeling in New- York, was van veel activiteit dan ook geen sprake. De koers stelde zich ongeveer twee punten lager. Aandelen AKU en Ünilever ver beterden een kleinigheid, Philips daarentegen was een half punt lager. In „Lappen Scheepsbouw" mocht geen notering gemaakt worden. De beurs verwacht daar om voorstellen betreffende een omwisseling van deze papieren in aandelen. Ook op de scheep vaartsector was de stemming niet ongunstig. Af en toe werd hier een kleine hoek gevormd, waarin vooral aandelen scheep vaartunie verhandeld werden. Vele fondsen wisten zich een fractie te verbeteren. De Cultuurmarkt lag aanvan kelijk weer volkomen apatisch. Tegen slot echter nam de belang stelling iets toe in verband met de mogelijkheid, dat de onder handelingen tussen Nederland en Indonesië hervat zullen worden. De leidende cultures wisten zich iets boven gisteren te verheffen. De Sumatra-tabaksmaatschap- pijen waren opnieuw 'n kleinig heid hoger, in verband met de voorverkopen van Delitabak, die voorverkopen van Delitabak, die de per Woensdag a.s. aangekon digde inschrijving overbodig maakten. Guldensbeleggingen daar een fractie luier. Prolongatie 3 pet. overbodig hier en FEUILLETON \m t vmt w DOOR DOROTHEE (OEBELER 37) Hij is de jongste broer van mijn man. Op het ogenblik is hij in Denemar ken en over drie. vier weken komt hij terug. Hij is daar in opdracht van het museum om kunstwerken te kopen." „Denemarken," zei Kate, „daar zijn prachtige oude tapijten en geweven stukken. Die zouden wil als model kunnen gebruiken voor japonnen voor jonge meisjes". Zij kon eenvoudig niet begrijpen dat een broer van Johann Böh- mer geen inkopen zou doen. die niet zijdelings verband hielden met de zaak. Mevrouw Böhmer kreeg plotse ling 'n idee: „Wacht eens, ik zal hem vandaag nog schrijven, dat hij daar in Denemarken ook eens uitkijkt, of hij geen modellen of patronen ziet. die wij hier in onze zaak zouden kunnen gebrui ken. Dat is een geweldig idee. juffrouw Scholz.... Maar het patroon voor het borduursel waarover U het al zo dikwijls hebt gehad, houd ik beslist voor mijn japon, die ik dragen zal als Rudi trouwt." „Miar dan is het toch wel ver stand», mevrouw, dat ik er op tiid dee begin, want er is veel werk aan. Wanneert trouwt Ru di?' Vlevrouw Böhmer zuchtte. „Ja. (at weet ik niet. Dat is nog helerr;lal niet vastgesteld, maar ik hc.jp dat hii voor de winter aetro.-.vd zal zijn. Maar laten we nu nc? eens even over mijn blou se Priten .Dik/jjls kwam grootmoeder. Die ting dan met haar kruk langs de tafels en machines. Zij werd averal vriendelijk begroet, hoewf iedereen een klein beetje bang ;00r haar was. Zij bekeek dan tjuwkeurig de modellen nam ,e werkstukken ter hand. mompide nu en dan eens. maar tensle/g knikte ze goedkeurend in de richting van Kate: „Uit steker] meisie. ie moet binnen kort (,ns bij mij komen. Dan kunne: vvii samen eens koffie drinke- „Dat heeft zij nog nooit tegen iemand van ons gezegd, juffrouw Scholz". Juffrouw Burkhard ging naar haar toe en gaf haar een hand. Steeds was juffrouw Burk hard een uitstekende vriendin, die nog nooit jaloers geweest was. Ook de twee naaistertjes feliciteerden Kate. En weldra werd er op de kantoren en in de winkel druk gefluisterd. Men had gezien dat grootmoeder op de gang Johann Böhmer was tegen gekomen. En men had gehoord, dat zij had gezegd: „Hoor eens Johann. die Kate moet ie beslist nouden. Die kan veel meer dan een gewone naaister." Dat had Johann zelf al lang ontdekt, want de werkstukken die van de hand van Kate kwa men. werden de verkoopsters in de winkel bijna uit de hand ge rukt. Een paar dagen later kreeg zij midden onder haar werk plotse ling de boodschap: Juffrouw Scholz. zoudt u zo vriendelijk willen zijn even in de paskamer te willen komen. Daar is name lijk een klant, die altijd buiten gewoon lastig is en die steeds iets aparts wil hebben. U zult er eens even mee moeten praten, juffrouw Scholz" merkte de jongste verkoopster een tikje eigenwijs op. De lastige klant, die absoluut niet kon begrijpen, dat een vrouw van vijftig zich beter niet kon kleden als een meisje van twintig, werd door Kate weldra overtuigd. Zij vond zelfs dat zij nog nimmer zo pret tig en zo effectief te woord was gestaan als thans. En later ge beurde het nog menigmaal, dat men zei: „Ach juffrouw Scholz. wilt u nog even in de paskamer komen?" En toen plotseling kreeg zij de boodschap: „Johann Böhmer laat vragen of u even op zijn orivé- kantoor wilt komen." Zij ging met kloppend hart. Wat zou er nu aan de hand zijn? Had zij iets fout gedaan? Zou zij haar ont slag krijgen? Maar Johann Böhmer ontving haar buitengewoon vriendelijk. „Neemt u plaats, juffrouw Scholz ik wilde u slechts vragen, of u in vaste dienst zoudt willen ko men als cheffin van onze model afdeling." Dat betekende dat zij in volledige dienst van de firma zou moeten werken. Nu en dan zou zij op reis moeten. Zij zou naar de Leipziger Messe moeten gaan en modeshows moeten be zoeken in Wenen en Parijs. „Maar meneer Böhmer. ia..„" zii wist niet wat zij moest zeggen zii kon geen woorden vinden. „En dan nog iets. U moet eens een bezoek gaan brengen aan grootmoeder. Zij stelt er name lijk altijd prijs op. dat zii iemand die bij ons in vaste dienst komt. op haar kamer ontvangt." HOOFDSTUK XXV Kort daarop zat zii boven bij grootmoeder voor een tafel met oud Berliins porcelein. Temidden van een wereld, zo vreemd, zo onwaarachtig en zo sprookjes achtig. alsof de harde werkelijk heid niet meer bestond. Was er een paar trappen lager werkelijk een zaak. waar men zich bekom merde om de laatste mode. een nieuw model en de snit van een japon? „Nou. hier woon ik nu!" zei grootmoeder. „Het is wel een oud geval, maar ik heb het hier best naar mijn zin". „Maar grootmoeder, dat is hier toch geen oud geval!" Kate streek liefkozend over de ver schoten zijde van een sofa. „Dit is allemaal nog van miin eigen moeder" vertelde de oude vrouw. „Clara wil er niets van weten. Weet je. mijn moeder liep met appels en had een kraampje in Lustgarten. Zii verkocht daar ook bosbessen en Sint Jansbrood. Heb je al eens St. Jansbrood ge geten?" „Ja grootmoeder, maar heel erg lekker vond ik het toch niet. Ik heb liever zoute krakelingen." „Nou dan bof ie. want die heb ik. Doe er maar goed boter op." Zij schoof haar een fijn Delfts porceleinen korfje toe. „En nu moet ie mij eens iets van jezelf vertellen, want ik weet biina nog niets van ie". „Nauw daarover kan ik u niet veel vertellen, grootmoeder. Vader was leraar, dat heb ik al gezegd. Hij had een vrii groot vermogen van ziin ouders ge- erfd. Hii dacht dat wli daarvan goed zouden kunnen leven. Maar toen kwam het bankroet van de Landbank. Vader was een hart patiënt en dat was teveel voor hem." „Maar ie moeder heeft toch pensioen?" (wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5