ten „Schetstekening maar nog geen uitgewerkte blauwdruk" Op de Nieuwe Waterweg Duits schip aangevaren Tijdschriften aangeboden van twijfelachtig allooi Geen vier maal veertien en ook geen vier maal twaalf JZZLE Het Vaticaan en Europa >n gelukt bosch indaag De pers over de Troonrede Belangrijkste vraag is: „Hoe werkgelegenheid bevorderen? Werkgelegenheids- politiek trein greep bus in pennsylvania Schepeling doodgedrukt Geldboete tegen koopman geëist munitie ontplofte in zweden De komende bondsvergadering K.N.V.B. Lagere clubs pro vier maal dertien Luistervergunning verplicht? verdacht van verduistering uitreiking oorkonden Jlodie fttaa. tjed en JloóM /3la.ad.je& Naar wij vernemen wi.il de wereld- 1951 134 procent in 1948 bedroeg i 100 procent in ie uitbreidingen nen. heeft de thans 3 capaciteit be- gunstige ligging is, de relatief de modern ge ien ligt de priis ikke platen nog onder het ni- ort. Voor de ex- naatschappi.i ho- voor de binnen- 17 Sept. Even :h is in de af- e 38-jarige ge- an der Kley uit met zijn auto lande vrachtwa- het noodlottig p slag werd ge- to totaal werd van der Kley izittende in de lijk overschot is hekengasthuis te gebracht. 92 idel of ddel ïotor DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1952 PAGINA latra we (afk.) i (afk.) e. darmkanaal cht ING no. 91 i; 10. terrein; 12. 15. km; 16. rot; 'as; 20. trant; 22. 25. rite; 26. golok; ds; 30. ore; 32. eed; i; 36. la; 37. toon- sden. r; 4. trent; 5. erge; 8. An; 9. Portu- 3rdam; 13. tornooi; tails; 19. weide; 21. kolom; 28. beide; ir; 35 Ned.; 37. te; een werkkring niet heeft, is het toch sen benen te kun- meisje heb je dan hoef je niet altijd moeder te komen k geloof", zei Lisa, ;ts ga ondernemen, leegster, dan weet dat het leven ook zal jè toch gauw wanneer je gaat lat ik ga trouwen? in meisje zonder ie daarop letten, niet hebben." niet allemaal zo- hn. Die gaat met Maar toch ander op het oog biina zeker, dat zii trouwen ook. Me- ïeeft het zelf tegen Zii had hem ver- t feest bij Kroll. hij niet gekomen." Kate, maar zij be- r iets anders. „Ver- och niets voor jou. cursus volgen in lan kun je later 'n ijgen op een groot chien kun je ook ter komen." ntoor?" Lisa peins- r al zo dikwijls aan iapa vindt het ook aar mama wil er en. Zii denkt altijd sens een man voor agen. (wordt vervolgd) De meningen over de troonrede lopen nogal uiteen. „Het Vrije Volk" meent, dat de noodzakelijkheid om een opsomming van plannen te geven aan de inhoud ten goede is gekompn. „Zij geeft daardoor een duidelijker indruk van het van deze regering te verwachten beleid", aldus het blad. Het „Handels blad" oordeelt echter heel anders. Het liberale orgaan komt tot de conclusie, dat deze troonrede „niet eens voldoende houvast biedt voor opbouwende critiek". Volgens het „Handelsblad" is het vooral „de saaiheid die in het staatsstuk triomphen viert". Een andere liberale krant, „Het Vaderland", is het hiermede volkomen eens. „Vaag en onvolledig" is de kop van haar beschouwing. De „N.R.C." zegt wat voorzichtiger dat de troon rede ons „niet in alle opzichten wijzer maakt". Prof. Duynstee blijkt het staatsstuk niet te zijn tegenge vallen. maar enkel omdat hu hiervan ook generlei verwachting had. „Teleurstelling", aldus prof. Duynstee in de „Maasbode", „veronderstelt immers een daar aan voorafgaande verwachting van iets beters". Het A.R. Trouw" beperkt zijn beschou wing tot concrete punten en „Het Parool" noemt de troonrede „een schetstekening maar nog geen uitgewerkte blauwdruk". Over de geest van de troon rede wordt daardoor uiteraard ook verschillend geoordeeld. Al gemeen wordt vooropgesteld, dat niet vergeten mag worden, dat het nieuwe kabinet, door de lange duur van de crisis, niet in de gelegenheid is geweest om het program goed door te spreken. Daardoor „bevestigen verschei dene van de aangekondigde plannetjes", aldus de „N.R.C.". „Wat al geruime tijd hangende was". En ook „Het Vaderland constateert, dat van de meeste al bekend is, ..dat zii binnenkort aanhangig zouden worden ge maakt". Het „Handelsblad", dat eveneens begrip wil opbrengen voor de omstandigheid, „dat het plechtige staatsstuk ditmaal met kunst en vliegwerk moest wor den gereed gemaakt", blijft er zich niettemin over verbazen, „dat een nieuw kabinet zelfs niet de schijn wist op te houden van een nieuw begin en een nieuwe vaart". Het Amsterdamse „Pa rool" stelt met betrekking tot de geest van de troonrede de inte ressante vraag wat er anders in dit stuk gezegd zou zijn wanneer een viif-partii en-kabinet of een kabinet zonder socialisten zou zijn opgetreden. En het antwoord luidt: „Niet zo heel veel. zijn wij geneigd te zeggen". Wel ver wacht „Het Parool" in het alge meen voortzetting van het tot nu toe gevoerde beleid, maar „voor lopig is echter nog niet met ze kerheid te 'zeggen in hoeverre de definitieve blauwdruk blijk zal geve,n van een sterker accentue ring' der progressieve elementen in die politiek". Alleen „Het Vrije Volk" uit zich vrij positief. Het constateert dat „in grote trekken aan de eis tot voortzet ting van het gevoerde beleid on der de signatuur van Drees wordt voldaan". En verder ziet het „een duidelijke sociale trek. die in de hele troonrede te vol gen is." Vragen Nader ingaande op de inhoud van het staatsstuk worden door de bladen, die gaarne duidelijker omschreven plannen hadden ge zien. verschillende vragen ge steld. „Natuurlijk" aldus „Het Parool", „is ook het vraagstuk EN DE KOOPKRACHT HET LOONT DE MOEITE, ten aanzien van persmeningen over Troonrede en Millioenennota nog even terug te komen op twee uit latingen van bladen, welke in het bijzonder aandacht schenken aan de klaarblijkelijke meningsver schillen (in de Regering?) tussen de rede en de nota op dit punt. Zo oordeelt de ster-redacteur in de „Volkskrant", dat in verband van de werkgelegenheidsplannen de weg van het normale bedrijfs leven de enige is, welke kans biedt op voldoende ruimte voor de steeds toenemende mankracht. Het zou ons aldus prof. Rom- me reëler voorgekomen zijn, wanneer voor de verbreding van deze weg de voorrang was gege ven aan de export boven de bin nenlandse koopkracht, die in de Troonrede vooropgesteld wordt. Natuurlijk, aldus de schrijver, het gaat om welvaartsvermeerdering maar als middel, om hiertoe te komen, is de export naar de markten in de hele wereld toch bepaald voornamer dan de afzet mogelijkheden op de eigen, veel beperkter markt". „De Tijd", die spreekt van een realistisch program in de Troon rede wijst eveneens op de tegen stelling, welke hier naar voren komt. Op welke van de beide factoren (binnenlandse koop kracht of export) de nadruk zal vallen, is niet duidelijk. Aange zien beide factoren onderling te genstrijdig kunnen zijn, ligt hier een mogelijkheid tot verschil van mening, wanneer de politieke vooringenomenheid de boventoon zou voeren over de economische realiteitszin. De tekst van de Troonrede op zichzelf sluit niet uit, dat de verhoging van de bin nenlandse koopkracht de voor rang zal genieten". PENNSYLVANIA, 17 Sept. (Reuter). Bij Collinsburg in Pennsylvania heeft een goederen trein een autobus met 55 scholie ren gegrepen. Ten minste vier kinderen zijn gedood en meer dan dertig gewond. Negen ver keren in zeer ernstige toestand. van de huren aan de orde ge steld. Er wordt een „passende" verhoging in uitzicht gesteld, met compensatie voor die huurders voor wie „dit mogelijk en nodig is". Daarmee kan men echter alle kanten uit". Prof. Duynstee („Maasbode") „zal het benieu wen hoever deze compensatie zal gaan en aan welke categorieën van personen zii zal worden toe gekend". Ook bij de bevordering van de werkgelegenheid maken zowel de N.R.C. als „Het Parool" kanttekeningen. De „N.R.C." zou graag „meer houvast hebben ge had en „Het Parool" vraagt „welke zijn de middelen waar mede men die werkgelegenheid wil scheppen?" Met betrekking tot de doorvoe ring van de P.B.O. stelt de „N.R.C." de vraag of bedoeld is „krachtig forceren" en .krachtig bevorderen?". „Trouw" neemt met de desbetreffende passage echter weer graag genoegen. Het spreekt van „een belang rijke paragraaf". Prof. Duynstee heeft belang rijke punten gemist als verlich ting van de fiscale lasten voor 't bedrijfsleven en ook het aange ven van „wegen tot gespreide particuliere bezitsvorming". Enkele lichtpunten De passages over de buiten landse politiek blijken de minste critiek te hebben ontmoet Vol gens het „Handelsblad" zijn deze „enige der weinige lichtpunten in deze overigens zo grauwe troonrede". De vermaning, dat verdere in tegratie van W.-Europa slechts dan voortgang kan vinden „in dien zij ook op economisch ge bied wordt voortgezet" is volgens „Het Parool", „zeker geen uiting van een ietwat zurige skepsis. maar de nuchtere waarschuwing, dat men er met politieke inte gratie alleen niet komt". De „N.R.C." meent echter „dat men het zich alleen maar moeilijker maakt door de uitsluitend functi onele weg te bewandelen. Bij de passage over Nieuw- Guinea stelt prof. Duynstee („Maasbode") de vraag of men „als vanzelfsprekend mag aan nemen, dat Nieuw-Guinea geen onderwerp van verdere bespre kingen zal uitmaken". Het „Han delsblad" meent in deze passage „de goede invloed te bespeuren van het Anti Rev. debuut in een na-oorlogs kabinet". Het „Vad." meent dat de regering in feite reeds „neen" zegt aan het adres van de Indonesische regering. ..waar zij aankondigt, dat zij het bestuur zal blijven voeren, tot dat de bevolking in staat zal zijn over eigen lot te beslissen". Het „Handelsblad" blijkt enkel nog een tikkeltje huiverig met be trekking tot art. 73 van het handvest van de Ver. Naties. „Wie in verband met Nieuw- Guinea slechts spreekt van de Ver. Natiesaldus het blad „kan de grondslag leggen voor nieuwe concessies en deviaties, waarvan het eindresultaat maar al te duidelijk is." En de N.R.C. is eveneens van mening, dat men met art. 73 „verschillende kan ten op kan en daarom blijft de passage over de Nieuw-Guinea voor het blad toch nog „iets uskasterigs" hebben. ROTTERDAM, 17 September. Het Duitse motorschip „Vesta", dat met een lading erts onderweg was van Kotka naar Rotter- dam, is in de afgelopen nacht op de Nieuwe Waterweg, ter hoogte van Vlaardingen, met het 2868 brt metende Deense stoomschip „Otto Petersen" in aanvaring gekomen. Het schip is zo zwaar beschadigd, dat het aan de grond moest worden gezet Op het ogenblik is de toestand zo. dat de achtersteven van de „Vesta" onder water zit en het voorschip nog boven water steekt. Een lid van de beman ning is bekneld geraakt. De man kon helaas niet tijdig worden verlost, zodat hij bij dit ongeval jammerlijk om 't leven is geko men. Een andere opvarende is over boord gesprongen en wist zwem mende de wal te bereiken. Hij was volkomen uitgeput. Zijn op neming in een ziekenhuis bleek gewenst» Met een shock is hij thans in het havenziekenhuis te Rotterdam opgenomen. Zijn toe stand is goed te noemen, aldus vernamen wij. De kapitein en de eerste ma chinist van de „Vesta" zo deelde de cargadoor van het schip ons mee. verblijven nog aan boord. De overige bemanningsleden en twee vrouwelijke passagiers kon den met een bootje naar de wal worden gebracht. Hun mankeert niets. L. Smit en Co's internationale sleepdienst, die enige sleepboten en een, pompboot ter plaatse heeft, ziet de toestand van het schip met het oog op het lichten met al te ongunstig in. W. A. van den Tak's bergings bedrijf is thans bezig met de la ding uit het schip te halen, waarna men zal trachten het schip te lichten. De vliegwedstrijden om het wereldkampioenschap voor model vliegtuigjes met motor, werden gehouden op het militaire vlieg veld Dübendorf te Zurich, Zwitserland. Negen landen waren ver tegenwoordigd, waaronder Nederland. De eerste prijs was voor Engeland, de tweede voor Zwitserland. Nederland behoorde niet tot de prijswinnaars. De Nederlandse ploeg komt op het veld. AMSTERDAM, 17 Sept. In hoger beroep heeft van morgen voor de Amsterdamse Rechtbank de 55-jarige koop man C. S. uit Amsterdam te recht gestaan, omdat hij in zijn marktstalletje in de Al- bert Cuypstraat buitenlandse tijdschriften op elkaar gesta peld had liggen, waarbij en kele foto's althans een deel van deze foto's, zichtbaar waren. Deze afbeeldingen werden door de Amsterdamse politie ongeschikt voor de jeugd geacht. De koopman verweerde zich met de mededeling, dat hij bij de Amsterdamse zedenpolitie vooraf precies gevraagd had welke tijd Het Deense schip kon de reis I tot verwerping van het beroep, voortzetten. 'Het arrest is bepaald op welke niet. Hij zeide toestem ming te hebben voor de verkoop van alle thans in beslag genomen buitenlandse tijdschriften. Zij la gen op de groene tafel en op een vraag van de president aan de verbalisant, die als getuige werd gehoord, bevestigde deze de juistheid daarvan. „De verkoop was inderdaad toegestaan zo zeide hij, „met slechts de beperkende bepaling, dat de tijdschriften niet onge vraagd onder de aandacht van het publiek mochten worden ge bracht en niet mochten worden verkocht aan minderjarigen. Na het proces-verbaal heeft ver dachte dan ook alle maatregelen getroffen, die gesteld zijn. Hij heeft een bord in zijn stalletje hangen met de woorden; Alleen voor volwassenen op verzoek". Door de Kantonrechter was verdachte in eerste instantie f50 schriften hij mocht verkopen en dagen'^oorTaard^iiik "met een proeftijd van drie jaar op gelegd. De Officier van Justitie, mr. G. R. Nubbe achtte een geldboete voldoende en eiste f30 subsidiair 15 dagen met last tot Vernietiging van de in beslag genomen tijd schriften. De rechtbank zal op 1 October a.s. uitspraak doen. STOCKHOLM, 17 Sept. (Rtr.). Woensdag is te Stockholm bekend gemaakt, dat Dinsdag niet één, zoals aanvankelijk werd bericht, maar twee vrachtauto's met mu nitie bij het spoorwegstation in de lucht zijn gevlogen. Het station, een winkel en twee andere gebouwen werden door brand verwoest. De 300 inwoners van de plaats vluchtten naar el ders of in de bossen om zich te beschermen tegen de rond vlie gende projectielen. Er waren geen slachtoffers. Deskundigen vermoeden, dat er sabotage in het spel is. Een spe ciale commissie is Woensdag naar de plaats van het ongeluk gegaan, vergezeld van politie en deskun digen. (Van onze correspondent) DEN HAAG, 17 Sept. Ter wijl met vrijwel absolute zeker heid kan worden aangenomen, dat op de a.s. bondsvergadering van de Kon. Ned. Voetbalbond het voorstel van de eersteklassers om de eerste klasse uit vier afde lingen van elk 14 clubs te laten blijven bestaan, zal worden ver worpen, is het toch ook niet zeker dat het gehele plan-Burgwal (over enkele jaren 4 maal 12 eer steklassers) zal worden doorge voerd. Zoals bekend zijn de tweede-, derde- en vierdeklassers tegen de indeling van vier maal veertien, omdat dit voor elke eersteklasser dertien thuiswedstrijden betekent waardoor de lagere clubs finan cieel in het gedrang zijn geko men. Omdat bij een indeling van vier maal dertien eersteklassers toch elke Zondag één club zou moeten „stilliggen" (er kunnen Wegens het in bezit hebben van een radiotoestel zonder luisterver gunning werd een vervolging in gesteld tegen W. C. H. te Schie dam. Het standpunt van H. is ech ter. dat art. 3 van het Kon. Besl. van 10 Oct. 1945 slechts de moge lijkheid sèhept tot een heffing ter zake van het hebben van een ont vangtoestel, maar dat de minister niet zover mocht gaan dat hij 'n vergunning voorschreef. Door de kantonrechter werd H. tot f 6.boete veroordeeld, tegen welk vonnis hij echter in cassatie ging. Hoewel de advocaat-generaal bii de Hoge Raad, prof. Lange- meyer, de stelling van veroordeel de kon begrijpen, achtte hij haar niet voor juist. ProfLangemeyer ziet in het aanvragen van een vergunning in wezen niets anders dan het doen van aangifte voor de heffing, waaraan men is on derworpen en het verlenen van de vergunning heeft zijns inziens hiernaast geen zelfstandige bete kenis. Om deze reden concludeer de de advocaat-gen ernnl Duitse oorlogsmisdadigers BONN, 17 Sept. (A.P.). Bondskanselier dr. Adenauer heeft vandaag het parlement ver teld, dat drie kwart van de Duit se oorlogsmidadigers, die door de Westelijke mogendheden gevan gen gezet werden, sinds 1950 vrij gelaten is. „De regering blijft werken voor de invrijheidstelling van hen, die nog gevangen gehouden worden", aldus Adenauer. Enige maanden lang had mej. M. C. A. R., uit Hoog Soeren, dienst gedaan als kioskjuffrouw in een z.g. vermakelijkheidsinricb ting te Apeldoorn, voor de ver koop van chocolade en suiker werken. Half September was haar werk, wegens beëindiging van het sei zoen, afgelopen. De inventaris werd opgemaakt, doch toen bleek dat er een bedrag van duizenden guldens te weinig was afgere kend. Mej. R. werd daarop ver dacht van verduistering door de politie gearresteerd, evenals R. M., eveneens in Hoog Soeren wo nende, die van heling wordt ver dacht. Het tweetal is vandaag voor de Officier van Justitie te Zutphen geleid. De garnizoenscommandant van Amsterdam, kolonel J. K. H. van Alderwerelt, heeft in eèn samen komst in Bellevue aan nabe staanden van 200 tijdens de twee de wereldoorlog of in Indonesië gesneuvelde c.q. aan hun verwon dingen overleden militairen uit de hoofdstad namens de minister van Oorlog en Marine oorkonden uitgereikt. Deze sobere plechtig heid werd o.m. bijgewoond door een vertegenwoordiger van de burgemeester, de commandant maritieme middelen, militaire autoriteiten, vertegenwoordigers van de vereniging van oudstrij ders Kon. Brigade Prinses Irene, het plaatselijke demobilisatie co mité en de gezamenlijke militaire fondsen. dan per afdeling hoogstens 6 wed strijden worden gespeeld) en dit voor de tweede- enz. klassers het zelfde zou betekenen als een in deling van vier maal twaalf, zou den, zo vernemen wij, de lagere clubs bereid zijn een eventueel voorstel in deze richting te aan vaarden. Naar verluidt zal wel licht nog voor de bondsvergade ring (Zaterdag 27 September) een desbetreffende bespreking tussen de eersteklassers en de or ganisatie der „lagere" clubs plaats vinden. Het meest opvallende van al les, wat zich in deze week rond om het streven naar een Ver enigd Europa afspeelt, is de bij zondere belangstelling hiervoor van Vaticaanse zijde. Niemand minder dan de Heilige Vader zelf heeft in een grote rede tot 2000 deelnemers aan de Pax Christi-bedevaart de pogingen om tot 'n Europese integratie te geraken, opnieuw met klem en warme bewoordingen onder steund. „Opnieuw", omdat de Kerk en de Plaatsvervangers van Christus door de eeuwen neen op de noodzaak van de volkenver broedering de aandacht hebben gevestigd. Het Christendom is universeel. Het kent geen schei- dingen tussen de nationali- teiten en ras- Van het sen. Zo stoelt wereldtoneel het Katholi cisme op de eerbied voor de mens, als Schepselen, die Waarschuwend voorbeeld In verband met de dis cussie rond de bekende uitlatingen van de N. V.V.-voorzitter Ooster huis werd in, de „Gel derlander" de beharti genswaardige opmerking nog eens gemaakt, dat principiële organisaties ook thans onmisbaar zijn, om de vestiging van een nieuwe maat schappelijke orde op hechte fundamenten te waarborgen. Een waar schuwend voorbeeld hebben wij in West- Duitsland opgedaan. Mede onder de druk van de Engelse (labour) be zetting hadden de ka tholieken daar hun eigen katholieke vakbeweging prijsgegeven. Maar zij hebben in hun z.g. „doorbraak-organisatie" practisch geen invloed, de socialisten delen er de (rode) lakens uit en vele katholieken zou den wel op hun blote knieën naar hun eigen principiële organisatie terugwillen. Zij hebben de ervaring opgedaan, dat wanneer een vak organisatie alleen maar op stoffelijke belangen be hartiging uit is, zij zich toch nog „aan een of andere leerstelling of doctrine moet vastklem men". Dit zal dan een socialistische, een hu manistische of wat dan ook zijn, maar vast niet de katholieke maat schappijleer! Wie oren heeft, om te horen, dat hij hore! Afblijven Gelezen in verschillen de bladen: Plannen tot nationalisatie van mijn wezen. Nou wordt het toch te gek. Wat moet die regering met mijn wezen? Ik zou zeggen: bij alles wat je doet, blijf daar tenminste af. Dat wezen is van mij en van niemand anders. (Ingez. door J. R. te A.) Dat kan nu Gelezen in, de finan ciële rubriek: Publiek houdt geld vast. (Dat kan nu; vroeger nam Lieftinck alles(Ingez. door P.._J. te K.) Loyaal De Troonrede is niet zo duidelijk, naar veler mening, maar de positie van de V.V.D. begint zich al af te tekenen. Het partijblad van de li beralen vertelt, dat zij loyaal in de oppositie zullen gaan, waarop het nieuwe kabinet begroet werd als vrucht „van het gehannes en gepin- gel om departementen en afsplitsingen van de partementen. om verde ling en bezetting van ministerszetels en staats secretariaten, waarbij niet lands-, maar naakte partijbelangen inzet vormden en doorslag ga ven." Dat noemen wij nog eens loyaal! Europees Wij zijn van alle kan ten bezig, om Europa te trachten één te maken, maar het lukt nog niet erg. Zo wil het ook nog niet met de West-Euro- pese landbouwintegratie, van welk vreemd woord u allemaal, nu maar ééns en voor aitijd moet we ten, dat het ineenvoe ging betekent. Wat een wonder, dat men op een pas gehouden internatio nale landbouwconferen- tie tegen de Nederlan ders zei, die nogal pleit ten voor die eenheid: Wat praten jelui toch jelui, kunt het met de Beneluxlandbouw nog riet eens voor elkaar krijgenHet ziet er dus nog niet zo hoopvol uit, ook niet in de „ver- keers-sector". 'n Vriend DE TROONREDE hebben wij weer gehad. En zoals gebrui kelijk, is er weer volop meningsverschil. Bijna iedereen meent dat ze ons nog niet veel wijzer heeft gemaakt. Merkwaardig is, dat „Trouw" en „het Vrije Volk", die elkaar zeven jaar lang in de haren hebben gezeten, thans eenstemmig zijn: zij vinden de rede beide anders en beter dan vroeger en heel duidelijk! De Tijd vindt haar realistisch, het rode „Parool" spreekt van een schetstekening, de „N.R.C." verklaart, door de rede niet veel wijzer geworden te zijn, de „Msbde" had geen enkele verwachting en is dus niet teleurgesteld, het „Handelsblad" vindt in de rede „geen enkel houvast". Dat de „Waarheid" beweert dat de troonrede vervuld is van angst, vermelden wij maar volledigheidshalve. Het is een typerend oordeel over een begroting, die 752 millioen uittrekt voor allerlei sociale voorzieningen. vertelde ons, dat hij van Maastricht naar Straats burg was geweest per trein. Zes grenscontro les! Maastricht. Visé, na Luik, Trois Vierges, na Luxemburg en dan nog Thionville. Er, telkens passencontrole, devie- zencontrole, douanecon trole en reisbiljetten- controle; 6 maal 4 is 24 controles, over een traject van nauwelijks.. 200 kilometer. Het klinkt nog niet erg Europees. Japanse concurrentie Vóór de oorlog werd de beroemde Duitse ijzerwarenfabriek van Solingen op geraffineer de wijze door Japan be concurreerd. Er werd minderwaardig materiaal uit een gefantaseerd plaatsje Solingen op de markt gebracht, alsof 't Duits was. Japan brengt thans als twee druppels water gelijkende imita ties van de beroemde kleinbeeldcamera's Leica en Contax op de markt, met complete onderde len, uiteraard onder an dere namen en voor veel lagere prijzen dan de ori ginele Duitse producten. Vooral in, de Ver. Sta ten ziet men deze pro ducten. De namaak- Contax heet „Nikon". Het 1,5 objectief Sonnar bood blijkbaar te grote moeilijkheden voor het kunnen der Japanse lesconstructeurs, want de lichtsterkte van l-,5, die er wel brutaalweg op vermeld staat, is bij lange na niet bereikt, terwijl vanzelfsprekend het objectief ook verder kwalitatief veel lager staat dan, het origineel. Thans vermeldt het or- gaan „Motor" dat de Harley Davidson-motor ook nagebouwd wordt door de Japanners, blijk baar volgens een (ont vreemde? blauwdruk. Het modei 1945 van deze imitatie-Harley, genaamd Rikuo, is geen imitatie van het originele fabri kaat van 1945, maar van 1934. Zeven geitjes en een hond.... In Napels namen riet zeven, maar 40 geitjes de benen uit een stal, vermoedelijk van een of andere Napolitaanse gei- tenfokvereniging! In de straten van de stad raakten ze „handge meen" met tien herders honden van een scha penkudde. De politie rukte uit. om de strijd te beslechten, maar toen ze de kampplaats betrad, waren er al ze ven geiten en een hond gesneuveld. Voordelig en leerzaam Studenten in Tokio, die Japans en Engels spreken, verdienen een aardig centje, soms 30 dollar per dag met het opmaken van liefdes brieven van Japanse schonen voor soldaten op Korea. Zij vertalen ook weer het antwoord. Het is een voordelig tijdverdrijf en boven dien leerzaam Om te schrikken De wasvrouw Rosa Soli te Modena in Italië was aan het werk in de kelder van een oud huis, toen de vloer plot seling inzakte. Zij kreeg werkelijk de schrik van haar leven, toen ze te recht kwam tussen een hoeveelheid beenderen waaronder volledige ske letten. Volgens de po litie was het huis ge bouwd op de plaats van. een oud klooster, dat ongeveer 250 jaar ge leden vernietigd is. Bijna is niet genoag Bijna is juist niet ge noeg. De bekende Duits- Russische auteur Theo- door Plievier heeft een vervolg op zijn boek „Stalingrad" geschreven genaamd „Moskou". Hierin beschrijft hij de hacheijjke militaire si tuatie der Sovjets in 1941. Voor de Duitsers thans ongetwijfeld in teressante lectuur (ook voor met-Duitsers). Veel Duitse lezers zullen, menselijk en begrijpelijk overigens, met een ze kere voldoening lezen, hoe dicht toen Rusland voor een ineenstorting gestaan schijnt te heb ben. Maar zij doen goed niet te vergeten, dat deze ineenstorting slechts „bijna" een feit was. „Bijna" is niet genoeg. Droom Een inwoner van. Minboue, in Birma, droomde elke nacht, dat hij ergens een schat zou kunnen opgraven. Hij ging tenslotte maar eens poolshoogte nemen en vond goud en zilver, ter waarde van 700 pond De bewoners van het dorp gingen er ook op af, er ontstond 'n ware „goldrush". Maar toen was het met de drome rij afgelopen. De dro mer boos. Hij meent, dat al die schatgravers de „geest" hebben ge stoord. schepsel Gods. geroepen zijn tot het Eeuwige Heil Het is de gedachte van het Kindschap Gods. Daarom ook draagt de Kerk een bovennatio naal karakter en is Zij bij uit stek aangewezen om dit streven naar eenheid en samenwerking te bevorderen. De Kerk toen staat op de bres voor de begin selen, die deze eenheid beogen. Een samenwerking op basis van een waarachtige geest van vriend schap, van wederzijdse hoogach ting, van begrip en respect der volkeren over en weer. Vele plannen werden in de laatste 50 jaar ontworpen om de Europese volkeren hechter sa men te smeden. Maar evenzo dikwijls zijn deze bedoelingen op verzet, merendeels voort spruitende uit onkunde en voor oordeel, afgestuit. Sedert 1945 zijn de bordjes verhangen. Mi litaire, economische en tech nische overwegingen geven nu vorm en gestalte aan het stre ven naar éénwording. Maar hoofdzakelijk ook tengevolge ener dreiging van buitenaf. Toch blijkt het pad moeilijk be gaanbaar. Nog te veel nationa listische belangen en enghartige opvattingen vormen de belem meringen het doel te bereiken. Het zijn bewijzen, dat de ware geest over velen nog niet vaar dig is. Wanneer de éénwording werkelijkheid wordt als 'n ge volg van vrees voor 'n Commu nistische dreiging, of omdat één der partners er een speciaal voordeel van zou genieten, zal het Europese bouwwerk spoedig in de voegen kraken, omdat het fundament niet deugt. Basis moet toch zijn de ge zonde geest van gemeenschaps besef, van eendrachtige samen werking en besef dat een af staan van zekere souvereiniteit geboden is. Het bezoek van Kardinaal Tisserand aan vooraanstaande figuren in Straatsburg, als Spaak Monnet, Eden en de Gasperi, duidt erop, dat het Vaticaan met grote interesse de vorderingen in de Assemblee volgt. „De Hei lige Vader is van oordeel, dat de tijd dringt", verklaarde de Kardinaal. Uit dit alles mag de katho lieke wereld de gevolgtrekking maken, dat een ieder zich naar beste weten en vermogen heeft in te spannen, de federatie van Europa op te bouwen. De ka tholieken dragen een zware verantwoordelijkheid in deze tijd van gisting der geesten. Een verantwoordelijkheid, die 't katholiek-zijn met zich draagt, op grond van hetgeen hierboven werd betoogd. vond gisteren te Amsterdam een botsing plaats, waarbij 'n 50-jari- ge motorrijder uit Alphen aan de Rijn zodanige verwondingen op liep dat hij ter plaatse overleed.. ligt het in het voornemen van H. M. de Koningin op 7 Oct. a.s. de grote uitbreiding van Amster dam naar het Westen, Tuinstad- Slotermeer, officieel te openen... is Z. K. H. Prins Bernhard giste ren naar Duitsland vertrokken, om aldaar de aan de gang zijnde manoeuvres bij te wonen.... houdt de Nederlandse Vereniging van Reinigingsdirecteuren een driedaags congres te Breda, waarbij o.a. gedemonstreerd zal worden met nieuw materiaal zal op 29 Sept. a.s. het commando ov.er de Luchtstrijdkrachten te Nijmegen worden overgedragen aan kolonel M. A. Smeenk, thans commandant van de Luchtmacht Kaderschool te Breda. hield het Amsterdams Toneelge zelschap in de Stadsschouwburg het blijspel „Miss Poes" 30 jaar na „De Wijze Kater" van Heijer- mans van Ted Willis ten doop.... V

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5