Nieuw Eerste robot-projectielen op Korea afgevuurd Koninklijk bezoek aan Limburg Tweede Kamer weert communist uit commissie voor industrie Forensentrein liep bij Hamburg uit de rails Draadloos 250 kilometer ver gestuurd H. Vader is herstellende DAGBLAD VOOR ALKMAAR W Schieten over lange afstand verdediging Gehele vlucht naar het doel op televisiescherm gevolgd Recht op de prooi Hold Fast" eist zes doden Overval in Schiedam Meisje viel 4 meter en brak de schedel Nederlandse Meteor verongelukt 12 man ingesloten op Groenland Vorstin temidden van de Limburgse boerinnen Algemene beschouwingen over rijksbegroting 4 November Acht doden en dertig gewonden Amerikaans Senator in ons land Noorcttiollands Daqblad EN OMGEVING het reir NHD) van heden Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.0'/ per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m„ minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Moorderbank Nederl. Credietbank. Kantoren: HOORN, Dracrfsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, tel. 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Gedempte Gracht 39, teL 459 K 2240 PAG. 1 en PAG. 5 Vrijdag 19 September 1952 48e Jaargang a No. 12582 %*0nz$ j- OP DE DAG dat. zoals later bleek, prof. mr. Romme aan de regering vragen stelde over ze kere berichtgeving in een Ame rikaans blad betreffende de mi litaire verdediging van Neder land. schreven wij over die be richtgeving een artikel, waarin betoogd werd. dat opheldering terzake wel gewenst was. Het ging er in de grond van de zaak om. dat van de zijde van Franse generaals het standpunt was ver dedigd, waarop ook vroeger al door Amerikaanse generaals was gezinspeeld, dat in geval van een aanval uit het Oosten de mi litaire verdedigingslinie niet zou liggen bij de Elbe, in Duitsland, maar bij de Rijn in Nederland. Dit zou funeste gevolgen kunnen hebben voor een groot en be langrijk deel, namelijk het Oosten en Noorden, van ons land. Op de vragen van prof. Rom me is thans door de minister president dr. Drees. mede na mens de ministers Beiien en Staf geantwoord. Zonder meer verkla ren de ministers, dat de betref fende berichtgeving, niet juist is. De vraag, of in verband hier mede die opening van zaken ge geven kan worden, welke het al gemeen belang eist, kan de re gering. volgens haar zeggen, echter niet beantwoorden. zij acht het „niet in het algemeen belang, opening van zaken te geven betreffende militair-stra tegische plannen." Blijkbaar staan de Nederlandse autoriteiten altijd nog op een voorzichtiger standpunt. dan sommige buitenlandse, in dit ge val Amerikaanse en Franse, die zich wel over militair-strategi sche plannen uitlaten en dat wel in een zin. die geschikt is. in an dere landen, in dit geval Neder land. bii herhaling ongerustheid te wekken. De vraag kan gesteld worden, of wij niet genoegen dienen te nemen met de toch nogal positie ve verklaring van de minister president in het antwoord op de gestelde vragen, dat „de bedoelde berichtgeving niet juist is." Blijkbaar is ook prof. Romme van mening, dat de tegenspraak nog wel wat meer positief zou kunnen luiden. Hij gewaagde al thans in zijn ster-artikel van Woensdag, over de Troonrede, van de wenselijkheid, in voortge zet publiek contact tussen Rege ring en Kamer „volledige zeker heid" te verkrijgen omtrent „een volstrekt uniform*» houding van Regering en Kamer in deze voor Nederland wel allergewichtigste zaak". Die uniforme houding, waar over „volledige zekerheid" dient te bestaan, betreft dan, nemen wij aan. dat de verdediging van Nederland, in geallieerd verband zou vaststaan. Het is niet zonder betekenis, dit op te merken, om dat de minister-president in zijn verdere antwoord eigenlijk is uitgeweken naar een andere kant van de zaak waarover intussen evenmin misverstand mag be staan en eveneens „volledige ze kerheid omtrent een uniforme houding van Regering en Kamer" gewenst is: maar was die wel in het geding? Dr. Drees geeft, mede namens de minister van Buitenlandse Zaken en de minister van Oorlog te kennen, dat de Nederlandse Regering inderdaad op het stand punt staat, dat aan de zware Ne derlandse defensie-inspanning in geallieerd, verband de zekerheid van geallieerde verdediging van Nederland in geval van een aan val onverbrekelijk verbonden behoort te zijn en dan volgt daarop de verklaring, dat .,in het licht van hetgeen de Regering bekend is omtrent de geallieerde militair-strategische conceptie, dit standpunt leidt tot onvermin derde voortzetting der Neder landse defensie-inspanning. Kan de vraag opkomen, of het wel de bedoeling van prof. Romme geweest is. zijn vragen te stellen om aan de Regering deze verklaring te ontlokken, nog even moeilijker valt te be- grnpen het verband van de vra gen met de volgende zinsnede in het antwoord, waar wii lezen: Bovendien is er een rechtstreeks verband tussen de zwaarte der lasten, welke ons volk op zich genomen heeft en de deelneming onzer geallieerden in de garan ties. waarbij ons land betrokken is. M.a.w. en dit lijkt op zich wel juist als wii niet genoeg doen. vermindert de zekerheid der garanties in gelijke mate. De bedoeling van de vragen zal toch wel geweest zijn. niet om de zwaarte van onze defensie inspanning in het geding te brengen, maar om die zwaar te vaststellend de zekerheid der geallieerde verdediging van Nederland buiten twiifel te stel len. In dit verband bevalt ons. eer- hik gezegd het woordje „boven dien" niet helemaal. Het lijkt er co. dat men ons er op wil voor bereiden. dat als wii zekerheid r— volledige zekerheid willen hebben over de geallieerde ver dediging van ons land. wii nog dieper in de zak zullen moeten tasten. Daaraan wordt immers nog toegevoegd, dat slechts gezamen- lilke krachtsinspanning het mo gelijk zal maken, West-Europa, mdien nodig, te verdedigen, en ..op deze gronden acht de rege ring de zware defensielasten voor pns volk verantwoord." Nie mand. ook de vragensteller niet. heeft daar ooit aan getwijfeld, derhalve hopen wii twee din- ?®n: ten eerste, dat in het voort- bHZeïi ^bat in Kamer straks de algemene beschouwingen u d begroting, die volledige fierheid verkregen zal worden. +„?„ar?D gevraagd is. en ten dat de Regering zich nog wei tweemaal zal bedenken, voor fn aleer zij terugkomt van haar standpunt, dat met de 1500 mil- hoen per jaar gedurende vier .laar het plafond van ons finan cieel vermogen is bereikt mede gelet op de noodzaak van onmis bare uitgaven op ander gebied. (Door Fred Waters) Aan boord van de U.S. Boxer, 1 Sept. (ver traagd en gecensureerd). Een van de meest dramatische en historische gebeurtenissen van de Koreaanse oorlog heeft vandaag plaats ge vonden op dit schip en honderden leden van de bemanning zijn er nog steeds opgewonden van. Ik ook. Wij hebben een bestuurd projectiel uit een catapult zien suizen, naar het Noordwesten stijgen in een grote boog en koers zetten naar een communistisch doel op Noord-Korea meer dan 250 kilometer verwijderd. Terwijl het projectiel naar zijn doel snelt, volgen grimmig kijkende deskundigen in een geheime kamer het kilometer voor kilometer door middel van hun electronische instrumen ten. Op hun instrumenten in de geheime kamer steken de deskundigen de Japanse Zee over en zien de tandvormige toppen van Oost-Korea in de verte opdoemen en groter worden. Vanuit het projectiel zendt een apparaat regelmatig afstand en hoogte. Het projectiel schiet naar zijn doel terwijl de seconden door de klok weggetikt worden. Daarna verliest het hoogte en schiet omlaag, mét een machtige lading in zijn binnenste. Het doel was een vijandelijke concentratie in een vallei tussen twee heuvels een echte val strik van afweergeschut voor ge allieerde piloten. De signalen op de ontvangin- strumenten werden sterker toen het projectiel recht naar zijn doel dook met een snelheid van honderden kilometers per uur. Toen was er plotseling niets meer te zien op de instrumenten. Het projectiel was in een gil lende duikvlucht recht op zijn doel neergekomen. Wij op het schip wisten dat in de huidige oorlogvoering een nieuw tijdstip aangebroken was een tijdstip waarin electroni sche hersens gevaarlijke plaatsen binnendringen en de levens van piloten redden. Geleidevliegtuig. Voordat het projectiel afgescho ten werd, werd een Douglas aan- valsvliegtuig met geheime electro nische uitrusting vanaf „Boxer" afgeschoten en cirkelde op 700 meter boven het schip. Leden van de bemanning heb ben de motor van het projectiel op gang gebracht. Het tweede aanvals vliegtuig werd naast de catapult geplaatst. Dit toestel moest het projectiel door middel van electronische apparaten lan ceren. Het was fantastisch om aan te zien. Het projectiel stond te schudden op de catapult door zijn eigen kracht. Toen gaf de beman ning de piloot van het tweede vliegtuig het signaal afschieten. Terwijl de adem ons in de keel stokte schoot het projectiel uit de catapult en snelde over de gol ven. Even verloor het hoogte maar daarna begon het te stijgen. Het was nog steeds onder con trole van het aanvalsvliegtuig dat op het dek stond. Toen het 300 meter hoog was nam het bovencirkelende vlieg tuig de besturing over. Het pro jectiel zette koers naar het Noordwesten met het besturende vliegtuig er vlak boven en iets er achter. Het vliegtuig bestuurde het naar het doel maar zorgde er HET SAARGEBIED STRAATSBURG 18 Sept. (Reu ter). In de Raad van Europa is door de afvaardiging van het Saargebied een motie ingediend, waarin de wens tot uitdrukking wordt gebracht geen poging van buitenaf aan te wenden de inwen dige politieke toestand en de vrije meningsvorming van 't Saargebied te beïnvloeden, opdat alle staten leden van de Raad van Europa het resultaat van een referendum als de uiting van de vrije wil van de bevolking kunnen beschouwen. De motie is naar de commissie van algemene zaken verwezen. FOTOGRAAF MISHANDELD IN ZIJN ATELIER Twee bankwerkers uit Schie dam, de 25-jarige IJ. van A. en de 28-jarige W. K. hebben gister middag omstreeks drie uur in een foto-atelier aan de Dordtse- laan te Rotterdam getracht een overval te plegen. Het is de po litie gelukt de knapen te arreste ren. De Schiedammers kwamen de winkel van de 44-jarige fotograaf A. B. binnen en vroegen hem een foto van hen te nemen. De fotograaf nam de mannen mee naar zijn atelier, dook achter zijn toestel en deed de bekende zwarte doek over zijn hoofd. Nauwelijks was dit geschied of de mannen, die allebei een gummistok bii zich hadden, be gonnen hem hiermee te bewer ken. Het slachtoffer schreeuwde hard en waarschijnlijk hadden de overvallers hierop niet gere kend. Zo vlug als hun benen hen konden dragen gingen ze er van door. Enige rechercheurs, die toeval lig voorbijkwamen en het ge schreeuw hoorden en de twee mannen de benen zagen nemen, grepen de Schiedammers in de kraag. Zij zijn naar het hoofd bureau van politie overgebracht. SENNELAGER, 18 Sept. Twee Britse officieren en vier soldaten zijn bii ongelukken tij dens de oefening „Hou-Vast". de grote geallieerde manoeuvres in het Noorden van Duitsland, om het leven gekomen. Twee soldaten zijn ernstig ge wond. 2e It. J. Hatton en de soldaat le kl. R. Hudson zijn om het le ven gekomen toen hun Brengun Carrier van een brug bij Pader- born 9 meter omlaag stortte. De 2e It. K. Morgan kwam bij een verkeersongeval om het leven, evenals de soldaat Lever. die met zijn motor op een leger- vrachtwagen inreed. De vierde soldaat is ook bij een verkeers ongeluk om het leven gekomen. BRITSE „FIREFLY" IN HET KANAAL GESTORT DEN HAAG, 18 Sept. (A.N.P.). Naar het A.N.P. verneemt is een vliegtuig van het type „Firefly" van de 19de groep van de Britse luchtmacht in het Kanaal gestort. Het ongeluk gebeurde 23 mijl ten Zuiden van Start Point. ROTTERDAM. 18 Sept. Vannacht is te Rotterdam over leden de 13-jarige Maria M. Ver- meeren. zij was gisteravond met haar ouders op bezoek aan boord van het m.s. „Josephina". dat in de Veerhaven te IJsselmonde ligt. Toen zij op het naast het motorschip liggende sleepschip ..Seam 15" overstapte is zij, ver moedelijk misleid door het licht van een lantaarn op de wal. mis gestapt. Zij viel in het vier me ter diepe ruim van de „Seam 15". Met ernstige hoofdwonden en 'n schedelbasisbreuk is zij toen in het Zuiderziekenhuis opgenomen. voor buiten het bereik van het afweergeschut te blijven. We zagen het toestel en het projectiel verdwijnen, maar in de geheime kamer volgden de elec- trisonistische deskundigen tot het grimmige einde de tocht van het projectiel mee. Op het ogenblik dat het pro jectiel zijn duik naar het doel neemt is het besturende vliegtuig kilometers ver weg buiten het be reik van het -afweergeschut". In de bekendmaking van de vloot wordt voorts meegedeeld, „dat de identificatie van de doe len en de gegevens over de aan gerichte schade nu nog niet vrij gegeven kunnen worden. Wij verwijzen voor nadere ge- gevene naar pagina 5. VATICAANSTAD, 18 Sept. (A.P.) De toestand van de H. Vader die aan een lichte maag aandoening lijdt is vandaag be ter maar de doktoren hebben aangeraden ten minste nog twee dagen rust te nemen. De H. Vader had een rustige nacht en voelde zich vanmorgen beter. Hij heeft vanmorgen met twee van zijn secretarissen ge confereerd, maar men verwacht niet, dat voor het einde van de week de gewone of particuliere audiënties worden hervat. Prins Nicolaas van Yoego-Slavïé, die u hier ziet, ondergaat een 15-daagse training voor vliegers in Engeland, waarna hij zal worden aangesteld als officier bij de vrijwillige reserve van de Royal Air Force. ONTPLOFT BOVEN BELGIE EN PILOOT GEDOOD Een Nederlandse Meteor 8, al komstig van het vliegveld Soes- tererg, is gistermorgen in de buurt van het vliegveld Bevekom in de Belgische provincie Brabant neergestort. De piloot werd ge dood. Volgens ooggetuigen explo deerde het toestel in de lucht Een Nederlandse commissie van onderzoek was gistermiddag ter plaatse om de oorzaak van de ramp op te sporen. Het lichaam van de verongelukte piloot is naar het militaire hospitaal van Brus sel overgebracht. De verongelukte bestuurder bleek de 32-jarige reserve ser geant-vlieger I. de Kat uit Rot terdam. Sergeant de Kat trad in 1946 in dienst bij de luchtmacht. Eerst kreeg hij een opleiding als radio telegrafist, daarna volgde hij een cursus voor vliegtuig-telegrafist en in 1950 kwam hij in opleiding voor vlieger. Op 30 Juni 1951 be haalde hij zijn vliegbrevet. Het slachtoffer was ongehuwd., TRANSPORTVLIEGTUIG STORTTE OP IJSPLATEAU 12 militairen hebben boven Groenland met hun vliegtuig een noodlanding moeten maken. Zij bevinden zich in de onbeschadig de romp van het transportvlieg tuig. Dinsdag streek het vliegtuig neer op een 2400 m. hoog ijs- plateau. De 11 leden van de R.A.F. en een Amerikaan hebben gemeld, dat zij het goed maken. Ze zijn goed tegen de koude be schermd en beschikken over be hoorlijke voedselvoorraden. Ge tracht wordt met vliegtuigen en hondesleden hulp te bieden. OVERSTROMING IN ZUID-KOREA POESAN, 18 Sept. (A.F.P.). De Zuid-Koreaanse regering heeft bekend gemaakt, dat bij de over stromingen, die vorige week het Westelijke deel van Korea heb ben geteisterd, 129 personen zijn omgekomen en 2.970 huizen zijn beschadigd. H. M. Koningin Juliana landde gistermorgen met een Dakota, bestuurd door majoor Sonderman, op het vliegveld Beek in Limburg voor een bezoek aan deze provincie. De Koningin bezocht de monumentale kerk van St. Odilienberg, waar pastoor Ceyssens aan Hare Majesteit een oorkonde aanbood, waarin de historie van de kerk staat beschreven. Schoolkinderen en depu taties van plaatselijke verenigingen brachten de Koningin een zanghulde. Het volgende bezoek gold -P-es- terholt waar de landbouwschool werd bezichtigd. In de school werden het Kamerlid dr. Droes- sen, voorzitter van de Limburgse land- en tuinbouwbond en deken ir. H. Bemelmans, geestelijk ad viseur van de bond aan de Ko ningin voorgesteld. Vervolgens vertrok het hoge gezelschap naar Roermond. Een dichte haag van mensen was van de intocht ge- (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gistermiddag besloten om de commu nisten ook uit te sluiten van de vaste commissie voor de industrie. Deze commissie onderhoudt een permanent contact met het bedrijfsleven en werd ingesteld na een excursie van de Tweede Kamer naar een groot aantal fabrieken. Een des betreffende motie, ingediend door de heer v. d. Born (P.v.d.A.), die voorzitter van de commissie is en die mede-ondertekend was door leden van alle fracties, met uitzondering natuurlijk van de communisten, werd met 56 tegen één stem, die van de heer Gortzak, aanvaard. De herbenoemde voorzitter, dr. Kortenhorst deelde mede dat de algemene beschouwingen over de rijksbegroting en waarbij ook voor het eerst over het nieuwe kabinet zal worden gediscussieerd op 4 November zullen aanvangen. Het zal ook ditmaal het streven HAMBURG, 18 Sept. (A.P.)T- Een Duitse forensenexpresse is met een snelheid van 50 kilo meter per uur vanmorgen in de nabijheid van het hoofdstation van Hamburg uit de rails gelopen waardoor acht personen werden gedood en meer dan 30 ernstig gewond volgens het eerste onder zoek. Drie uur na het ongeluk waren de reddingsbrigades nog steeds bezig de wrakstukken na te zoe ken daar men denkt dat zich er nog slachtoffers in bevinden. De trein sprong uit de rails vlak voor een brug. De'locomotief die los raakte van de trein kwam onbeschadigd tot staan onder de brug. Het eerste rijtuig vloog tegen de pilaar van de brug op en kan telde, het tweede kwam onderste boven te liggen en het derde ramde de eerste twee. Over een lengte van 30 meter werden de rails ontzet. Een trein uit Hamburg slaagde er nog maar net in niet op het wrak in te rij den. De machinist wist hem op het laatste ogenblik tot staan te brengen. Naast de baan waar het onge luk gebeurde lagen stapels nieu we dwarsliggers, klaarblijkelijk bestemd voor herstelwerkzaam heden. Spoorwegautoriteiten geven geen commentaar over de moge lijke oorzaak van het ongeluk, hangende het onderzoek. zijn om voor Kerstmis met de be handeling van de begrotings hoofdstukken klaar te komen, maar de voorzitter hield er al rekening mee, dat zulks niet het geval zou zijn. In dat gfeval wordt het begrotingsdebat op 19 Decem ber onderbroken en op 13 Januari hervat. Aan de aanvaarding van de motie-v. d. Born ging een overi gens weinig emotioneel debatje vooraf. De voorsteller voerde als argument aan, dat gebleken was, dat het door de vaste commissie voor de industrie met het be drijfsleven te voeren overleg, als gevolg van de aanwezigheid van een lid van de communistische fractie, niet volledig tot zijn recht kon komen. De heer v. d. Born (P.v.d.A.) had het wel wat dui delijker kunnen zeggen, want nu voerde de heer Gortzak hem te gen, dat zijn fractie hiervan nim mer iets gebleken was. Dat kon wel zijn, aldus repliceerde de voorsteller, maar buiten de com missie was toch wel degelijk ge sproken over het bezwaar om met een samenstelling als tot nu toe vertrouwelijke mededelingen te doen. Hier kwam de h'eer v. d. Born dus eerst tot de kern van de zaak. Dit bezwaar is immers ook alleszins gegronde reden ge weest om de communisten uit de vaste commissies voor Buit. Za ken en voor Defensie te weren. In tweede instantie ging de heer Gortzak niet op die hoofdzaak in, wel noemde hij de heer v. d. Born nog een slechte voorzitter omdat hij blijkbaar besprekingen buiten de eigenlijke commissie-vergade ringen had toegelaten. Bij K.B. van 16 Sept. 1952 is tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten- Generaal voor het tijdvak der tegenwoordige zitiing be noemd Dr. L. G. Kortenhorst, lid dier Kamer. VERHEUGD OVER OPBOUW VAN NEDERLAND De Amerikaanse senator Tom Connally heeft een kort bezoek gebracht aan ons land. Hij had o.m. een onderhoud met de mi nister van Buitenlandse Zaken mr. Beyen en de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer. De senator vertelde, dat het zijn eerste bezoek aan Nederland was sedert het einde van de oor log en hij verklaarde onder de in druk te zijn geraakt, van hetgeen in Nederland was gepresteerd. Hij verheugde zich vooral in de op bouw van de Nederlandse strijd krachten en had rbspect voor de prestaties van onze scheepsbouw. tuige, waarbij duizenden kinde ren met oranje waren getooid. In de grote zaal van het Harmonie theater woonde de Koningin een bijeenkomst bij van de Limburg se boerinnenbond. Ter begroeting waren aanwezig de bisschop van Roermond, Z.D.H. mgr. Lemmens en het gemeentebestuur van de stad. Mej. Kleuters, consulente van de bond gaf een overzicht van het bondsleven. Rector Joos- ten schetste het godsdienstig jaar programma en verschillende be stuursleden belichtten de vereni gingsactiviteiten. Vervolgens zat de Koningin aan aan een gemeen schappelijke koffietafel. Na afloop stonden buiten tien duizenden om een glimp van de Koningin op te vangen. De tocht van Hare Majesteit leidde daarna naar Venray. De commissaris van Limburg, dr. Houben vergezelde Hare Majesteit bij dit bezoek aan Limburg. MILITAIRE BESPREKINGEN TE MOSKOU? MOSKOU, 18 Sept. (Reuter). Besprekingen over militaire kwes ties waarbij Rusland, Mongolië en China betrokken zijn, is volgens buitenlandse waarnemers te Mos kou mogelijk de reden van de aanwezigheid in die stad van de Mongoolse minister van Defensie Bata. WEER EEN AANBOD VOOR ABE LENSTRA ABE LENSTRA heeft deze week van een tussenpersoon weer een aanbod gekregen om beroepsvoet baller in Italië te worden. Een bedrag werd nog niet genoemd. Lenstra sloeg indertijd een aan bod uit Florence van f 125.000 en een uit Nice, waarbij hij 't be drag zelf mocht bepalen, af. He' zal nu wel niet anders gaan. RUSSISCH VETO HOUDT IAPAN UIT DE U.N.O. NEW YORK, 18 Sept. Rus land heeft vanavond zijn veto uitgesproken over de toelating van Japan tot de Verenigde Na ties. De andere tien leden van de Veiligheidsraad steunden Japan's verzoek. Het was Jacob Malik's tweede veto in drie dagen en het 52ste van de Sovjet-Unie sedert de oprichting der V.N. Tevoren deed Malik een felle aanval op de Ver. Staten, de voornaamste pleitbezorgers van Japan. Jhr. Ruys de Beerenbrouck lid Tweede Kamer De heer H. M. J. Dassen te Heerlen heeft zijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer niet aangenomen. De voorzitter van het centraal stembureau heeft thans jhr. mr. G. A. M. J. Ruys de Beerenbrouck te Born benoemd tot lid der Tweede Kamer. De heer Ruys de Beerenbrouck, die vroeger reeds deel heeft uit gemaakt van de Tweede Kamer is thans lid van de Eerste Kamer, in welk college hij zitting heeft voor de K.V.P.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1