DE MAN MET HET CLARK GABLE SNORRETJE TARTAKOWER LEIDT in Hastings-tournooi Nieuw Noordholfgndsch Dogbfacf 3 Gentleman-oplichter in België gearresteerd SCHIETARTIJ BIJ BATAVIA 200 huizen te Padang als represaille-maatregel verbrand Van Eigen Erf Uit alle hoeken der aarde DE RAMBLERS GEHOOND Rumoer in het1 Concert gebouw ^Crouiek VRIJDAG 4 JANUARI 1946 CEN OPLICHTER VAN WERELDFORMAAT, een duivëls-handige ■- zwendelaar, die steeds weer door de mazen van het justitioneele net wist te glippen en Nederland voor ettelijke millioenert,heeft op gelicht, is op. 18 December van het vorig jaar door een voor hem kleine misstap in handen van de Brusselsche recherche gevallen en zit thans in Brussel achter slot en grendel. CIEGFRIED WRESCYNSKI die in 1893 in Polen werd geboren, week een vijftal jaren vóór den oorlog naar Nederland uit en vond in ons land een voor zijn geslepen brein gemakkelijk operatie-ter rein. Verkleed als een voornaam zakenman wist deze man met het grijzende haar, zijn Clarc Gable- snorretje en zijn donkere, zware wenkbraüwen bij vele menschen die hij met een stortvloed van uit drukkingen in alle moderne talen imponeerde, een zoo groot ver trouwen te wekken, dat zelfs in voor. hem benauwende situaties niemand zijn goede trouw in twij fel trok. Bank voor 10 millioen opgelicht. Ongetwijfeld herinnert men zich de opzienbarende oplichtersaffaire waarvan in 1937 een bankinstel ling in Amsterdam het slachtoifer werd. Wrescynski slaagde er toen in deze Bank 10 millioen gulden afhandig te maken, zonder dat lnen de overtuigende bewijzen van zijn schuld kon geven, zoodat voor hem de kwestie met een sisser af liep. Met ongekende brutaliteit verbleef hij daarna nog eenigen tijd in ons land, gaf zich uit als manager van de Metro Goldwyn Mayer Company uit Hollywood en1 lichtte op die wijze tallooze argelooze meisjes op, die in aan merking meenden te kunnen ko men voor uitzending naar deze lokkende filmstad. In die dagen genoot Wrescynski nogal wat pu bliciteit door zijn verhouding met een bekende artieste van de Nel son Revue. Wellicht om zijn beweringen te staven, vertrok deze nooit versa gende oplichter kort daarna naar Amerika, waar men al gauw in de gaten had, wat voor vleesch men in de kuip had. Wrescynsky werd nog binnen het jaar door de Vereenigde Staten uitgewezen en keerde terug naar ons land. Intussehen waren hier voldoende aanklachten tegen hefti bij de politie ingediend en het gevolg was, dat hij twee jaar zijn luxueuze leven met dat in een degelijke Nederland- sche gevangenis moest verwisselen. Toen vielen de Duitschers ons land binnen en zetten een streep door de plannen, die Wrescynski ongetwij feld in de gevangenis al aan het uitwerken was. Hij werd overge bracht naar het "Oranje Hotel" te Scheveningen. Hier werd hij echter, ondanks zijn door de Duitschers zoo gehate afstamming', vrijgelaten. Groote mogelijkheden zijn talent uit te buiten, deden zich toen voor hem voor: de jodenvervolgingen na men toe in kracht en dus zwaaide hij bij familieleden van gevahgenen met papieren, die vol met Duitsche stempels en handteekeningen ston den. Tegen betaling van prijzen die varleerden tusschen f 3000— en f 5000.verleende hij zijn bemidde ling' voor de vrijlating van de slacht offers van den Duitschen terreur. In hoeverre hij tot dit doel, door den bezetter uit de gevangenis was ont slagen, staat nog niet vast. Wel is komen vast te staan dat g'een enkele der gevangenen is teruggekeerd. Families van gevangenen het slachtoffer. Maar zelfs Wrescynski werd de dupe van het ingewikkelde sy steem, dat de Duitschers bij hun deportatie van onze joodsche land- genooteri toepasten. Hij werd op nieuw gegrepen en -overgebracht naaf Westerbork, waar hij zicb al ras van een aparte kamer en aparte diners verzekerde. En na tuurlijk wist hij aan de „te werk stelling" in Polen te ontkomen. In 1944 duikt hij weer in Amster dam op en neemt zijn intrek in het, nauturlijk voor Joden verbo den, Americaip hotel. De gemak kelijkste wijze' zich een ,goed in komen te verschaffen, leek hem toen de gefingeerde bemiddeling bij de vrijlating van belangrijke politieke gevangenen, waartoe hij van het praedicaat „onderduiker misbruik maakte en zich de daar bij behooïende „illegale papieren" aanschafte. Tien oo hem ver trouwende families heeft hij in de periode van begin Maart tot midden April 1945 voor een be drag van f 50.000.— per gevan gene weten op te lichten. Negen van de gevangenen die door zijn bemiddeling zouden worden los gelaten zijn doodgeschoten, de tiende heeft er zoowaar het leven afgebracht. Siegfried Wrescynski had zijn naam veranderd en liet in dezen tijd, wanneer hij zich beminnelijk als „dr. Hans" voor stelde, duidelijk blijken, dat dit zijn „illegale" naam was. Hij gaf voor advocaat, bankier of manager van een filmonderneming te zijn, al naar gelang hem dit het beste uitkwam. 8 Mei 1945: de illegaliteit heeft af gedaan, Wrescynski verandert van identiteit en knoopt relaties aan met de grooten onder de grooten van de zwarte handelaars. Zelfs onder deze "zware" jongens wist hij zich een onbeperkt vertrouwen te verschaffen Enorme bedragen aan zwart geld en stapels effecten gaven zij hem in handen om ze wéér "wit" te maken' Wrescynski wist immers op alles raad. In werkelijkheid wist hij er evenmin raad mee als de eigenaars, maakte er dus goede sier mee, kocht en passant een auto merk "Minerva" van f 18.000.en wist het vertrou wen van de zwarte handelaars koningen nog eenigen tijd te verlen gen, door met ontduiking van de deviezen-bepalingen, het geld in België tegen gezuiverde francs in te wisselen. In Juli 1945 lokte België zoo zeer, dat hij zich er vestigde. Een Brusselsche gerant vond tijdig uit, dat hij door Wrescynski op handige wijze van zijn geld ontdaan was en deed een maand geleden aangifte daarvan. Thans zucht de gevaarlijke all-round op lichter in de Brusselsche gevange nis. Bij een huiszoeking kwajaen enorme bedragen aan Engelsche ponden te voorschijn, stapels Ne- fteriandsche effecten en kisten vol sieraden. Binnenkort zal hij zich moeten verantwoorden voor Bel gische rechters voor overtreding van de deviezen-verordening waarop 2% jaar gevangenisstraf staat Wrescynski zal na het uitzitten van zijn straf aan de Nederland- sche politioneele autoriteiten wor den uitgeleverd. De hoofdcommissaris der Amsterdamsche politie ver zoekt een ieder, die inlich tingen over Siegfried Wres cynski, alias ,dr. Hans", kan geven en allen, die door hem voor, tijdens of na de bezet ting op eenigerlei wijze zijn opgelicht, zich te vervoegen aan het hoofdbureau van po litie, kamer 144, Marnixstraat Amsterdam. Een Britsch officieel communi que meldt, dat ten Zuiden van Batavia zwaar geschoten is, de genen, die hieraan hebben deel genomen, zijn tot nu toe onbe kend, maar er waren geen Brit ten bij. Een brand in het gebied van Meester Cornelis werd gebluscht door de Indonesische brandweer. De militaire omsingeling van de stad werd f/steren opgeheven. In Buitenzorg werden de poli- tiebarakken aangevallen door Britsch-Indische troepen, 70 ge vangenen werden ontdekt, waar onder 1 Nederlandsche vrouw. Men gelooft, dat Pemoeda's (le den van de jeugdbeweging) in een klein gedeelte van het Noorden van Bandoeng zijn binnengedron gen. In verband met het bericht om trent de opheffing van het mili taire cordon rond Batavia ver klaart men in Nederlandsche mi litaire kringen, dat men van het voornemen daartoe, niet op de hoogte is geweest. Repressailles te Padang Volgens een bericht van het Republikeinsche Nieuwsagent schap Antara heeft het Republi keinsche bestuur op Sumatra tot de Centrale Regeering te Batavia een verzoek gericht tot het indie nen van „een scherp protest bij den geallieerden Opperbevelheb ber van Nederlandsch-Indië tegen de repressailles te Padang" welke daar na den moord op een Brit- schen Majoor en een Roodekruis- werkster genomen zijn. Een tele gram, dat het Republikeinsche Ministerie van Voorlichting van den Gouverneur van Sumatra ontvangen heeft, meldt, dat meer dan 200 huizen waren afgebrand na de beschietingen in dit ge bied. Kampongsgezinnen De Nederlandsche wacht te i Meester Cornelis is- verdubbeld. Nederlandsche troepen zuiverden I de kampongs ten Oosten en ten Westen van het gebied, dat door I hen bezet was, gedurende welke De Minister van Buitenland- sche Zaken, heeft na eeniqen tijd om gezondheidsredenen in het buitenland vertoefd te heb ben, zijn ambtsbezigheden her vat. —r Door een rukwind is de 50-jarige mandenmaker Mout- haan te Beesd van het dak, dat hij aan het repareeren was, ge slingerd en op slag gedood. De Nederlandsche Maatschap pij ter Bevordering der Phar- macie is weer opgericht. Op 15 Januari wordt de inschrij ving opengesteld voor de reeds aangekondigde 3°lo Grootboek schuld en de Spaarcertificaten. De 31-jarige K. S. uit Utrecht, is toen hij op herhaal- niet stil stond, - te Rotterdam, waar hij zich op verdachte wijze bij een perceel ophield, neergeschoten en aan de ge volgen overleden. De ge meente-secretaris van Am sterdam, Mr. S. J. van Lier. die reeds den leeftijd van 68 jaar bereikte, zal 1 Maart a.s. zijn ambt neerleggen. VANAF MEDIO JANUARI zal de Zweedsche hulpverleening zich ook uitstrekken tot Duitsche en Oostenrijksche kinderen. Men verwacht. ,dat de Spaansche troonpretendent. Don Juan. zich met toestemming van de Portu- geesche regeering eind. Januari naar Portugal zal begeven. De 35-jarige zoon van Herman Goe- ring is in de buurt van Teschen uit een transport gevangenen ontsnapt. William Joyce, die als „lord Haw-haw" tijdens den oorlog voor de Duitsche radio is opgetreden, is in de Wandsworth- gevangenis te Londen door op hanging geëxecuteerd. Er be staan plannen om de Vlaamsche academie, die momenteel in een hotel te Gent Is ondergebracht, naar Brussel over te brengen. actie verscheidene branden uit braken. Er ontstonden gevechten tusschen Nederlandsche soldaten en. extremisten in de kampong Fisangyi Baru, waar ook brand uitbrak. Behoudens eenige geval len van roof is het in Batavia verder rustig. Dr. M. Euwe seinde ons Don derdagavond uit Hastings: Na de 6e ronde luidt de stand van het tournooi als volgt: 1. Tartakower 41/2 punt; 2. en 3. Denker en Prins ieder 4 pun ten; 4. Euwe 3 f4 punt en 1 afge broken partij; 5. en 6. Aitken en Steiner ieder 3Vz punt; 7. Ek- stroem 3 punten en 1 afgebr. partij; 8., 9. en 10. Mieses, Chri- stoffel en Thomas, ieder 2% punt 11. Devos 1 punt: 12. Sergeant punt. Eindelijk begint er een beetje teekening in den strijd te komen. Tartakower was vandaag de la chende derde of eigenlijk de lachende zevende, want zijn zes concurrenten hadden de weinig dankbare taak elkaar te moeten afmaken, terwijl Tartakower door Sergeant te. slaan zij het ook na harden strijd alleen aan de spits wist te komen. De „3 >4-scorers" hebben het tegen de „3-scorers" niet kun nen bolwerken. Een heeft er verloren, een gaat vermoedelijk verliezen en de derde kon nog juist met remise ontsnappen. De partij van den dag speelde Mieses. die den Zwitserschen combinatie verraste en zoodoen de zijn eerste winstpunt boekte. „Een speler met toekomst", merkte een Engelsche reporter schertsend op. Denker en Steiner gaven el kaar niet veel toe. Langen tijd scheen het, alsof Steiner in het voordeel zou komen, maar een vervroegd toehappen werd hem fataal. Hij bracht een incorr- offer. dat de Amerikaansche kampioen op de juiste wijze weerlegde. Prins stond in de opening iets beter tegen Aitken. maar. de slimme Schot wist zich aardig los te werken en stuurde in het eind spel regelrecht op winst aan. Prins verdedigde zich hardnekkig, maar het zou alles niet hebben gebaat Wanneer zijn tegenstander niet tweemaal de juiste voortzetting had verzuimd. Thans was remise het resultaat. Ekstroem koos tegen Euwe een bekende variant van het Schotsch vierpaardenspel welke bij goede voortzetting op eeuwig schaak uitloopt Euwe, ,die met het oog op den stand van het tournooi op winst wilde spelen, vermeed de voortzetting i.q. en kwam zoo doende in een eindspel, waarin hij zich zorgvuldig moest verde digen Een kleine onnauwkeurig heid werd door den Zweed op energieke wijze uitgebuit, zoodat het scheen dat Euwe snel moest verliezen. Zoo'n vaart, liep het in- tusschen nog niet. Weliswaar ging een pion verloren, maar zelfs op het einde van den speeldag was het pleit nog niet beslist. De af gebroken stand luidt: Wit (Ekstroem) Kg6, Ta~5. Td6. pionnen a3, b4. c5, g5. Zwart (Euwe) Kc4, Tc7, Te5, pionnen a7, c6, g7. De analyse zal nu moeten uit maken of er nog winst in zit. Mo gelijk de manoeuvre Td6—dS-^aS en daarna Kg6h7g8, vervol gens g5g6 en tenslotte Ta8—f8 f7 tot het gestelde doel. Thomas won een goede aanvals- partij tegen Devos en Tartakower versloeg Sergeant na een belang wekkend eindspel, waarin de Brit een remise-voortzetting ver zuimde. Hiereonder de beste partij uit de vijfde ronde: Wit Tartakower Zwart Ekstroem Sicfiiaansche verdediging 8. 9. 10. c7c5 e7e6 C5xd4 Ps8—f6 d7d6 van deze 1. e2e4 2. Pal—e2 3. d2d4 4. Pe2xd4 5. Pbl—c3 6. g2g3 e Een solide behandeling moeilijke opening. 6Pb8-#6 7. Lflg2 Lc8—d7 0—6 LfBc7 Lel—e3 0—0 f2—f4 Dd8—c7 Wit heeft een uitstekende stelling opgebouwd. 11. Kgl—hl Tf8d8 42. Pc3b5 Een verdere versterking van het witte spel. De tekstzet dient om c2 naar c4 voor te bereiden. 12. 13. 14. 15. 16. c2— c4 Pb5xd4 Ddl—c2 h2h3 17. Pd4xc6 18. Dc2—f2 Dc7b8 Pc6xd4 Ld7—c6 Db8—c7 Ta8—c8 b7xc6 b7h5 Een ongemotiveerde verzwakking v. den zwanten koningsvleugel: zwart wil blijkbaar de opmarsch g3glg5 verhinderen, maar deze lag geens zins in de liin van wit's strategie. 19. Tal—dl Natuurlijk niet 19. La7, wegens 19c5. 19Dc7a5 20. b2Ib3 Tc8—c7? De beslissende fout: 'de zwarte toren staat op c7 zeer slecht. 21. e4e5 Wit maakt een dankbaar gebruik van de geboden gelegenheid. Na 21 de5: 22. fe5: is nu 22de5: niet mogelijk wegens 23. Lf4. 21Pf6—e8 22. f4—f5 DaSxeö 23. f5xe6 D<Sxe6 24. Le3xa7 Dreigt 25. Lb6, zoodat zwart geen tijd heeft, om den Looper met C5 in te sluiten. 24Td8—a87 Beter 24Tdc8 25. La7—b6 Tc7—c8 Zwart moet c6 blijven dekken: wit maakt nu de partij geforceerd uit. 26. Td2—el De6—f6 27. Df2e2 Df6—e6 28. De2—f3 De6—f6 29. Df3—d3 Nu moet zwart de dekking van Le7 opgaven, daar 29 Dg5 beant woord wordt met 30 h4. 29Df6—b2 30. Tfl—f2 Db2a 3 31. Telxe7 dB—d5 32. Tf2xf7 h5—h4 33. Dd3g6 Da3bZ 34. Tf7f8 schaak en mat op <ïen volgenden zet. Pr. M. EUWE 16 leden van de vroegere regee ring van wijlen Generaal Me- taxas ini Griekenland hebben een nieuwe politieke partij opgericht, welke nationaal en sociaal ge oriënteerd is. Maarschalk Zioe- koff is candidaat gesteld voor den oppersten Sovjet. Het eerste optreden van de Ramblers in het Concertgebouw te Amsterdam gisteravond is al lerminst rustig verloopen. Een betrekkelijk kleine groep oud- K.P.'ers vormde bij de ingangen een haag, die de bezoekers bij hët binnengaan moesten passeeren. Hun werd de fascistengroet ge bracht en een „Sieg Heil" toege roepen. Pamfletten werden niet verspreid. Het daverend applaus, waar mee 1800 bezoekers het ensemble op het podium begroetten, werd slechts door enkele onverstaan bare kreten en eenig gefluit ver stoord. Overigens ging het ge- heele optreden in het onafgebro ken rumoer verloren. Aanhou dend bewoog zich een groep be zoekers van het eene deel van de zaal naar het andere, voor zoover men de zaal niet verliet, omdat stukgegooide traangas- flacons het verblijf welhaast on mogelijk maakten. De talrijk aanwezige politie verwijderde ongeveer 300 personen. Telkens ging dit vergezeld van applaus en gejoel van de omzittenden en luid geschreeuw van meer ver wijderden. ïntusschen had aan een van de zij ingangen de politie niet weinig moeite met 't buitenhouden van een groep jongelui, die nog poogde toegang te krijgen. Het optreden van de politie was rus tig dóch beslist. Van wapens werd geen gebruik gemaakt. Nog geruimen tijd na het op treden groepten demonstranten samen rond het Concertgebouw. Tot ongeregeldheden kwam het echter niet meer. Het viel moei- liik uit te maken, of deze demon stratie gericht was tegen de Ramblers, tegen de zuiverings instanties, of tegen beide. LIET WAS MAAR een klein berichtje in de bladen: Fa len heeft de nieuwe grens regeling met Rusland goedge keurd. Het is eigenlijk een ty pische zaak: Europa worstelt nog met het probleem-Duitsch- land, en de Russen regelen hun zaakjes al netjes met de Polen, in welker bestuur de Russische meening krachtig doorwerkt. Een verstrekkend gevolg van de afspraken van Potsdam Rusland krijgt een flink stuk van Polen, en Polen krijgt een flink stuk van Duitschland, Er kan van een ware amputatie worden gesproken. Zie alleen maar naar het geweldige in dustriegebied, dat de Duit schers aan Polen moeten af staan, welke afstand het aan Duitschland practisch onmo gelijk maakt, industrieel zich ooit weer op een oorlog voor te bereiden. Aan dén wevsóh van de Duitsche regeering, om de kwestie van den Poolschen corridor op te lossen, is vol daan. maar hoe anders dan de ngzi-heerschers hadden ge droomd! De kwestie van den Corridor bestaat niet meer. de corridor is Poolsch. En strate gisch is Rusland er uitstekend aan toe. Een radio-spreker wees er gisteravond op, dat de afstand van de nieuwe Pool- sche grens naar Berlijn slechts 70 K.M. bedraagt, d.i. de af stand van Arnhem naar Am sterdam. Wat beteekent dat voor gemechaniseerde legers, die zich van Rusland uit een weg zouden banen door een land als Polen, dat een door tocht zeker niet weigeren zou. Maar waarom zouden wij ons met dergelijke gedachten be zighouden? De nieuwe grenzen zijn immers gemaakt voor den vrede, en niet om nieuwe oor logsmogelijkheden in de hand te werken

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 3