Nieuw Noordhollandsch Dagblad Stad eu OmlreU Maria-congres - te Maastricht VOLKSWEERBAARHEID Hoe Hitier partisanen vreesde CHRISTIANSEN BEZOEKT DEN HAAG Ontdaan van allen luister DE P.O.D. TE VELSEN Waren de geruchten niet juist? DE BLOKKEERING Niet overbodig Von Eigen Erf DINSDAG 15 JANUARI 1946 SCHAGEN BILJARTVEREENIGING HOLL. NOORDERKWARTIER De Biljartvereenigmg Holl, Noorderkwartier, clublokaal „De Posthoorn", heeft de competitie thans geheel afgewerkt. Wij ge ven thans een overzicht der be reikte resultaten van de 3e en 4e klasse. P. de Wit speelde in de vorige competitie in de 2e klasse, doch moest toen teruggeplaatst worden naar de 3e klasse. In deze klasse heeft hij weer goede re sultaten bereikt. Van de 10 ge- speelclfe partijen heeft hij er 9 gewonnen en 1 remise gespeeld en een alg. gem. van 5.67. Hier door werd hij kampioen in deze klasse en promoveerde naar de 2e klasse. De andere spelers zijn dicht bij elkander gebleven. De favoriet in de 4e klasse is A. Bijlsma, die met 7 winstpar tijen en een alg. gem. van 2.14 kampioen van deze klasse weid. Ook Bijlsma heeft promotie ge maakt en zal overgaan naar de 3e klasse. De open gekomen plaats in de 4e klasse zal naar alle waarschijnlijkheid door een nieuwen candidaat worden aan gevuld. Uitslag 3e klasse: gew. rem. w.p. alg. gem. P. de Wit 9 1 19 5.67 K. Bakker 5 1 11 2.67 M. Oosterk. 4 19 2.86 H. Wilms 4 0 8 3.11 Jac. Prins 3 17 2.77 J. Pool 3 0 6 2.64 Uitslag 4e klasse: A. Bijlsma 7 0 14 2.14 K. v. d. Bên 7 0 14 1.71 A. v. d. Kuijt 6 0-12 1.67 Joh. Zijlstra 4 0 8 1.76 K. Swier 4 0 8 1.32 E. Huijsman 2 0 4 1.06 Voor hen, die de afkorting niet duidelijk is. geven wij hier de toelichting, gew. (gewonnen par tijen), rem. (remise), w.p. (winst punten), alg gem. (algemeen gemiddelde). ANNA PAULOWNA BURGERLIJKE STAND In het jaar 1945 was het aantal inschrijvingen in de registers van den burgerlijken stand dezer ge meente als volgt: geboorten 226, huwelijken 67. overlijdensakten Z.A.P.-NIEUWS Z.A.P. SUCCES II 2—1 Ook deze wedsrrid werd weer door ZAP gewonnen. Spannend was de strijd, maar het peil was niet bijzon der hoog. Daarvoor waren de meeste spelers te nerveus. Succes verscheen zonder reserves, waarom de scheids rechter besloot geen invallers toe te staan voor beide partijen. Is dit re glementair juist? ZAP startte voor de wind en had al spoedig een 2voorsprong. De eerste goal werd gescoord door Ro zenbroek en de tweede door Tinus v. d. Berg, nadat bii de bal keurig, had vrijgemaakt. Het scheen een royale overwinning te worden, maar Succes herstelde zich en wist voor de rust een tegenpunt te maken. Met 21 voor ZAP kwam de rust. Na de rust onmiddellijk een ver rassende aanval van de thuisclub be sloten met een kogel in den beneden, hoek maar de jeugdige Succes-keeper redde fraai Daarna ging de strijd op en neer; beide partijen kregen nog eenïge kansen, maar gescoord werd er niet meer. Het laatste kwartier zette Succes alles op alles, maar ZAP hield stand en onder groote spanning kwam het einde. Scheidsrechter Boekei leidde uit stekend. ZAP 2 ging op bezoek bii HRC 6 én nam de punten mee naar huis door een verdiende 3I overwinning. HRC won den toss en verkoos teg>en wind te spelen: in het begin vertoonde zich een gelijk opgaanden strijd; na 20 minuten spelen bracht HRC den stand op 10. Toen kwam ZAP flink opzetten en uit de vele aanvallen kwam 10 minuten later de gelijkmaker, mpt welken stand dan ook de rust kwam. Na de rust speelde ZAP sterk in de meerderheid en al spoedig kwam de stand door een strafschop wegens hands In het strafschopgebied op 2—1 en 10 minuten later maakte de mid denvoor er 31 van. Aan den doelman der gasten was het te dapken dat het hiérbij geble ven is. ZAP 3 speelde voor de competitie tegvn ZAP 4. Zü weerstonden elkan der goed. Met het kleinst mogelijke verschil 2—1 kwam het einde. T VELD VZV-NIEUWS Zondag trok het eerste elftal van VZV er met haar supporters, vereeniging op uit om in Sint Maartensvlotbrug Petten I te be kampen. Voor de rust werd de keeper van Petten in slechts enkele minuten 3 maal gepasseerd. Na de rust werd nog 2 maal gescoord, ter wijl Petten kans zag om den VZV-keeper 3 keer onhoudbaar te passeefen (1 vrije strafschop). Met een 53 overwinning heeft VZV haar kansen weer aanmer kelijk verbeterd. Fi— uradstriid VZV IIPetten II eindigde met een 5- winning voor VZV II. -1 over. WIERINGEN R.K. WERKLIEDENVEREEN. Onder leiding''van den voorz. den heer P. Bospers, hield de R.K. Werkliedenvereeniging een algem .ledenvergadering in het Parochiehuis. De opkomst - had grooter kunnen zijn. Het voor naamste punt van de bespreking was, de te houden Bondsraads vergadering op Woensdag 28 Jan. a.s. te Haarlem Als afgevaardigde naar deze vergadering werd benoemd de 2e voorzitter, de heer J. Koster en als plaatsvervanger, de heer P. L. Vroone. De afgevaardigden kre gen vrij mandaat, i De katholieke jeugd heeft de ■c,volle aandacht van het bestuur en zal als een voornaam punt van actie worden beschouwd. LANGEDIJK GEMEENTE BROEK WORDT NIET ZELFSTANDIG De actie om Broek op Langen- dijk weer van de overige dorpen aan de Langedijk af te scheiden is thans defintief van de baan. Za terdag 12 Jan. 1946 is n.l ten raadhuize bericht ingekomen dat Broek op Langendijk met de ove rige drie dorpen vereenigd blijft tot één gemeente. De vereeniging. welke 1 Aug. 1941 feit werd onder den bezetter is hierdoor definitief bekrachtigd. OUDE NIEDORP LOOP DER BEVOLKING Aantal inwoners op 1 Januari 1945: M. 904, V 849, totaal 1753. Levend geboren: M. 24, V 18, totaal 42. Overleden: M. 12, V 14, 1 totaal 26. Ingekomen personen: M. 76, V. 86,. totaal 162. Vertrok, ken personen: M 150, V. 157, to taal 307. Aantal inwoners op 1 Januari 1946: M. 842, V. 782, to taal 1624. Aantal voltrokken hu welijken: 13 Aantal ingeschre ven echtscheidingen: 1. SCHOORL NIET MEER HET BOSCH IN! Dat wil niet zeg'gen, dat men niet meer zou mogen gaan genieten van Gods' heerlijke natuur. Metvreed zame bedoelingen is een boSehwan- deling zetfs aan te bevelen, maar men late zaag en bijl nu thuis. Was het in de voorbije jaren bittere noodzaak iederen boom te taxeeren naar zijn waarde aan brandhout thans nu wij weer in vrijwel nor male omstandigheden leven, moeit het uit zijn met dergelijke "euvel daden." Er is echter inderdaad nog zeer veel gebrek aan brandstoffen. Hef gemeentebestuur van Schoorl is zich daar zeer goed van bewust en wil al het mogelijke doen om den nood te lenigen, ai is het dan met mond jesmaat. d .w.z. niet meer dan 100 Kg tegelijk Degenen die dit wenschen zullen eerstdaags in de gelegenheid worden gesteld een desbetreffende aanvraag in te dienen, waarna men bericht ontvangt waar en wanneer men zijn "portie" kan afhalen. Tegen "zelfverzorgers" zal voortaan streng worden opgetreden. Schoorl moet voor een zeer groot gedeelte van zijn natuurschoon leven en dit moet daarom zooveel mogelijk ge spaard worden. SCHERMERHORN DE NIEUWE BURGERVADER Zooals wij bereids hebben ge meld is met ingang van Woensdag 16 Jan. benoemd tot Burgemeester der gemeenten Schermerhorn en Zuid- en Noord-Schermer, de Heer W. J. Driessen. De thans tot Burgervader be noemde is woonachtig te Castri- cum en was jarenlang ambtenaar ter Secretarie aldaar. OBDAM ST. VICTOR 1 MOC 1 2—1 St. Victor heeft op 't kantje af gewonnen. MOC werkte hard om de punten mee naar huis te ne men. MOC heeft een zeer goede keeper en een stevige goed spe lende achterhoede. St. Victor dacht er te licht over; MOC im mers is- een van de onderste van haar afd. Een goede les voor St. Victor. MOC komt direct gewel dig opzetten en is de eerste oogen- blikken in de meerderheid; het spel verplaatst zich daarna en St. Victor is niet voor het MOC doel vandaan. Maar hoe St. Victor het ook probeert, ze kunnen geen punt zetten. Zooals het meerma len gaat. kwam het doelpunt aan den anderen kant en 10 min. voor de rust maakt MOC haar eerste en eenigste doelpunt 01. Na de rust dezelfde vertoo ning. Na 20 min. weet St. Victor gelijk te maken. Nu is St. V. niet meer te houden, ze ruiken de overwinning. Na 35 min. spelen weet St. V. de leiding te nemen, 2—1. Wel probeert St. V- er riog een paar punten bij te krij gen maar ze hebben geen succes. De scheidsrechter J. Ursem leidde correct de wedstrijd. In den zomer van 1940 zou te Maastricht een grootsch Interna tionaal Mar «congres gehouden worden. De oorlog van Mei 1910 heeft deze voor Katholiek Neder land zoo beiangrijke gebeurtenis toen onmogelijk gemaakt. Het, b.'eef ecuter de uitdrukkelijke wensch va-i den bisschop van Roermond, dat het Mariacongre.s na den oorlog zou doorgaan Het bestuur va-n het Mariacongres heeft te Maastricht ten huize van den Hoogee'w. H<-ei Deken tu- gendael vergaderd onder leiding van Mgr. Prof Dr. Frans Feron, vicaris-gèner-tal van het Bisdom Roermond, op welke bijeenkom de mogelijkheden van het Maua- congres voor 1946 zijn overwogen De tijdsomstandigheden bleken daarvoor acnter zoodanige moei lijkheden op te leveren, daf be- sïoten werd dit jaar mog geen congres te houden Men is wel vastbesloten het Internationaal Mariacongres in 1947 te Maas tricht te houden. Men zal direct met de vnnrbereider.de ws.'ü- zaamheden beginnen. De Minister van Oorlog heeft op advies van den Minister van Sociale Zaken, na ingewonnen advies van de Stichting van den Arbeid, een commissie samenge steld onder leiding van luitenant- i kolonel J. W. H. van der Wall Bake,welke commissie zich thans voor een kort verblijf in Enge land bevindt, ter bestudeering van de paedagogische en psycho logische zijde van de Army Cadet Training (A.C.T.). De studiecom missie "zal bijzondere aandacht besteden aan de vraag, waarom deze opleiding, die vrijwillig is, zoo'n grooten omgang heeft ge maakt en in hoeverre onze volks mentaliteit voor een soortgelijke opleiding toegankelijk gemaakt kan worden. De bedoeling is den jongens een opleiding te geven, welke hen zoowel in vredestijd als in oorlogstijd tot nuttige staatsbur gers maakt, door het aankwee- ken van saamhoorigheidsgevoel, trouw aan het vorstenhuis en kameraadschap. Leden van de commissie zijn: J. G. Suurhoff (bestuurslid NVV) P. J. S. Serrarens (Kath. Arbei dersbeweging), F. P. Fuykschot (Chr Nat.Vakverbond). Tj. Ben dien (Werkgeverszorg), Th. S. J. Hooy (voorzitter Raad v. Best. Middenstandszaken), C. A. R. Craamans (insp. Lich. Opv. van het Dep. van Onderwijs) en W. Luberti (Unie van Ambt.organi- saties). INTERNATIONALE ZAAIZAADCONFERENTIE Op 17 en 18 Januari zal in den Haag een Internationale Zaaizaad- conferentie. uitgeschreven door het Seeds Sub-Committee van de Emergency Economie Comittee for Europe, worden gehouden.. Ir A. H. Boerma, wnd. Directeur-Gene raal van de Voedselvoorzienning, zal als Voorzitter van deze .Con ferentie, welke een voprtzetting is van die. welke op 9 October te Brussel is gehouden, optreden De Nederlandsche delegatie be staat uit vertegenwoordigers van de Overheid, het Bedrijfsleven en den Handel. De Conferentie zal o.m. de mid delen bestudeeren. waardoor de zaadproductie van de verschil lende landen op de beste wijze verdeeld zal kunnen worden en de wénschelijkheid bespreken van een systeem van toewijzing van zaden voor de zaaiperiode in de rerfst van 1946, en voor de lente van 1947. In de rechtzaal van Neuren berg kwam de partisanenoorlog ter sprake. Welke bijdrage de partisanen geleverd hebben tot de overwinning der beschaving, blijkt misschien het best uit Hit. ler's woorden zelf. In den aan het gerecht overhandigden streng geheimen order van October '42, welke alleen aan de comman danten gericht was en onder geen omstandigheden den vijand in handen mocht vallen, spreekt Hitler van de schade welke zij aan Duitsche legers toebrachten. Hij vreesde een ernstige crisis aan de verschillende deelen van het Oostfront en beval een mee. doogenloozen strijd in te zetten, welke „met niets ontziende bru taliteit" gevoerd moest worden. ®ij eischtg niet minder dan „ab solute vernietiging" en men weet nu, dat men dergelijke woorden uit Duitschen mond letterlijk moet opvatten. Seyss Inquart wenscht getuigen Seyss Inquart heeft het Ge rechtshof tg Neurenberg verzocht doctor Hirschfeld, voormalig secretaris-generaal van de depar tementen van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Land bouw en Visscherij, in persoon als getuige a decharge te dag vaarden. Voorts verzocht hij om schriftelijke getuigenissen van professor van Dam. voormalig secretaris-generaal van het De partement van Opvoeding, We tenschap en Kuituurbescherming van mr. Woltersom,- voorzitter van den Raad voor het Bedrijfs leven en van doctor D. Hannema, voormalig directeur van het Mu seum Boymans te Rotterdam. Omstreeks half vijf gistermid dag verscheen plotseling voor het departement van justitie te Den Haag een Nederlandsche auto, van The Netherlands war crimes com mission met als passagier generaal Christiansen, tijdens de bezetting Duitsch militair bevelhebber in Nederland, de man, wien de ver antwoordelijkheid van het vree- selijke drama van Putten wordt toegedacht. Het moet voor Christiansen een vreemde gewaarwording zijn ge weest plotseling weer op enkele passen afstand te staan van het gebouw het dep. van oorlog vanwaar uit hij.geruimen tijd zijn bevelen gaf. Dit maal stonden er geen stramme schildwachten die bij zijn komst prompt in de hou ding sprongen, integendeel, er was een goedmoedige parketwacht en al spoedig een opdringend pul bliek, dat zijn minachting en haat voor dezen Duitschen onderdruk ker niet verborg. Christiansen werd onmiddellijk nadat de Ne derlandsche autoriteiten zijn aan wezigheid hadden geregistreerd, overgebracht naar een auto van de parketwacht om te worden ver voerd naar de strafgevangenis te Arnhem, waar hij zal verblijven totdat hij vermoedelijk voor het bijzonder gerechtshof te Arnhem zal .terechtstaan. Christiansen was van allen luis ter van eertijds ontdaan. Hij maakte een zeer pooveren indruk m een oude legerreken jas en een pet zonder versierselen. Een oude gebroken man, die. zooals hij zei- de, zich maar niet kan indenken, waarom het Nederlandsche volk iets tégen hem heeft. „Niet Ik, maar Seyss Inquart en diens boo ze geest Born zijn verantwoorde lijk" Het oude liedje. De directeur generaal voor bijzon dere rechtspleging maakt bekend crat naar aanleiding van velerlei hardnekkige geruchten omtrent on regelmatigheden bij den P.O.D. te Velsenop het uitdrukkelijk verr- zoek van de leiding van dien P.O.D. om een grondig en onpartijdig on derzoek in te stellen, vanweg'e hem, den directeur generaal, een uitge breid onderzoek is ingesteld. Uit in gekomen verklarngen en door een door den rechercheur Haak bij een onderzoek, in het belang van dat onderzoek gevolgde en in het alge meen ongewenschte gedragslijn, kwam naar voren de mogelijkheid, dat genoemde rechercheur zich zou hebben schuldig gemaakt aan een misdrijf en dat de nspecteur van der Voort daarin betrokken zou kunnen zijn. Voorts seleen niet uitgesloten, dat de arrestatie als politiek delin quent van een"* zekeren Fischer door den P.O.D op onregelmatige wijze, althans ten onrechte, achterwege zou zijn gebleven. Om te dezer zake vol komen zekerheid te kunnen verkrij gen en elke mogelijkheid van be ïnvloeding van het onderzoek uit te sluiten, werd vanwege den directeur generaal genoemde Fischer als poli tiek delinquent gearresteerd en wer den kort daarna de heeren van der Voort en Haak irr hechtenis geno men. Het daarna voortgezette on derzoek heeft echter uitgewezen, dat de arrestatie van Fischer door den P.O.D. volkomen terecht achterwege was gebleven zoodat deze dan ook als politiek delinquent wederom vrij gelaten werd en vóórts, dat ten aan zien van de heeren van der Voort en Haak van eenig strafbaar feit geen sprake was, terwijl met name de heer van der Vort ook overigens te dezer zake geen enkel verwijt te maken is, weshalve beiden wederom in vrijheid zijn gesteld en naar hun werk zijn teruggekeerd. Ten aanzien van de belangrijkste geruchten is reeds gebleken, dat aeze van alTen grond ontbloot zijn. Naar de juist heid van enkele minder belangrijke geruchten, waaromtrent nog géén onderzoek is ingesteld, wordt alsnog een onderzoek gedaan. Tot opy heden is uit niets gebleken, dat er met den P.O.D. te Velsen of een zijner amb tenaren iets niet in orde zou zijn. DAT KAN NIET LANGER Uit een rapport van den Prov. Noord.Brabantschen Bond van het Wit.Gele Kruis citeeren wij de volgende gevallen. 1. De 7 kinderen slapen op zolder, die koud en vochtig is en waar het van alle kanten tocht. Daar staan twee bedden met en kel stroo; in het eene liggen vier kinderen (overlangs in een één. persoonsbed)in het ander» dito de drie overige kinderen. Geen beddetijk of lakens, ook geen be. hoorliike dekens zijn aanwezig. 2. ïk zag in een gezin twee lijders aa? open t.b.c. (vader en zoon) gezamenlijk drinken en eten uit een kopje zonder oor en een bord. Er was niets anders meer. 3. Ik zag ook een ander, open t.b.c.-patiënt, met volstrekte bed. rust, die boven lag en gedwon. gen wqs dagelijks naar beneden te komen, bij gebrek aan een waschkom of schaaltje of emmer om zich te wasschen. 4. Een kraamvrouw moet ge. holpen worden, die ligt op een jute zakkenbed, zonder lakens enz., waarbij de vrouw moet ge- wasschen worden in een pan, waarin het eten gekookt wordt, die tevens het kinderbadje is en straks moet dienen als emmer om de kamer te dweilen. Deze gevallen spreken voor zichzelf. Wat gij maar eenigs. zins te missen hebt, brengt het naar VolksherstelHark. Zij zor gen, dat het zooveel mogelijk op de plaats komt, waar nog steeds de meest bittere nood wordt ge leden. Vele burgers, met name 'n groot deel van onze boeren- en tuindersstand, kunnen tenge volge van de blokkeerïngs- maatregelen niet meer aan hun financieele verplichtingen voldoen. En het is een feit, dat een geheel verschillende behandeling plaats heeft tus- schen hen, die a contant heb ben verkocht en later hun ontvangen gelden zagen ge blokkeerd en hen, die op ter mijn hebben verkocht tegen betaling na den datum der geldsaneering. De heer P. M. v. d. Weyden stelt terzake vragen aan den Minister van Financiën en vraagt of deze bereid is te bevorderen, dat de bedragen, welke zijn ont vangen of te goed geschreven zuiver als gevolg van norma len verkoop van producten, welke een bedijf in 1945 heeft opgeleverd, worden vrijgege ven aan de rechthebbenden, om hun noodzakelijke betalin gen te kunnen verrichten en daardoor hun bedrijven te kunnen voortzetten? De Stichting „Landelijk Comité voor Rechtszekerheid",^ in het leven geroepen om o.m. te bevor deren, dat de ill de Nederlandsche Grondwet en de Nederlandsche wetten neergelegde beginselen omtrent recht, rechtszekerheid en grondrechten zoo spoedig mogelijk wederom in vollen omvang en ten aanzien van iedereen door de ver schillende Overheidsorganen wor den geëerbiedigd. EERSTE WAGONS met door de Duitschers geroof de materialen zijn bij de groote meststoffenfabriek te Sluiskil aangekomen. Mont gomery is door zitkte verhin derd naar ons land te komen. In Oss heeft de politie bij iemand, die pas 10 jaar in de gevangenis had gezeten, onge veer 6 ton kolen, honderden dekens, alsmede eenige nieuwe autobanden in beslag genomen. Hedenmiddag omstreeks half een zal dé verkeersbrug over den IJssel nabij Zutphen voor het verkeer worden openge steld. De bekende letterkun dige Pieter van der Meer de Walcheren zal in Februari een reis van drie maanden door Zuid-Amerika gaan maken en in Chili lezingen houden over zijn werken.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2