r ZUIVERING Weer een nota over het financseeie beleid INTERNATIONALE Vier ministers spreken over de Eindelijk! r Bekeering van Joden en Mohammedanen J 'eer 7000 aar zorg van dit en in de lelijk te feest van zal her- ruari a.s. igmis en 3t. Jaco- Februari inklijken irt in het dit feit dacht, Aartsbis- us, bene- 3isscnop- ij bij ge- cwaardig iaat van vaarden. ;n uit WOENSDAG 23 JANUARI 1946 Nieuw Noordhollandsch Dagblad WIER MINISTERS hebben, om de Tweede Kamer van ant woord te dienen, het woord ge voerd over de zuivering. De minister van Binnenland- sche Zaken, de heer Beel, was er zich van bewust, dat de zuivering nimmer algemeene instemming zal verwerven, omdat dit pro bleem nu éénmaal verschillend wordt beoordeeld. De minister besprak eerst den rechtsgrond en bet rechtskarakter der zuivering. Een en ander is neergelegd in het Zuiveringsbesluit 1945. Het ont slag op grond van dit besluit heeft een onteerend karakter en zeer ernstige gevolgen. De klach ten nu over willekeur hebben alle betrekking op de voorlocrpige maatregelen van orde. welke ge troffen werden. Zii kunnen niet slaan op de eindbeslissingen, want te dien aanzien zijn vol doende waarborgen getroffen om eenheid te bereiken. Infusschen Is de minister het eens met die afgevaardigden, die betoogden, dat de gedragingen der ambtena ren dienen te worden bezien m het licht der moeilijke omstan digheden, waarin zij verkeerden. Dat de regelingen, welke ge troffen zijn, en de ontworpen richtlijnen aan wijzigingen onder hevig zijn geweest, betreurde de minister De oorzaak daarvan was. dat ons land niet ineens be vrijd werd. Bij zijn ambtsaan vaarding vond de minister een onoverzichtelijke, verwarde situa tie. Hij moest dus wel tot allerlei wijzigingen overgaan. De minister gaf toe. dat hierdoor vertraging is ontstaan. Maar dit weegt ruim schoots op tegen- de verkregen eenheid Van de bijna 700 gevallen ten aanzien van de burgemeesters, zijn er 580 afgedaan. Omtrent de overblijvenden verwacht de mi nister de adviezen in deze maand nog. Thans het eervol ontslag van dr. Frederiks. De betreffende commissie heeft de brochure ,.Op de bres" van dr. Frederiks in haar onderzoek betrokken.n Dat - zooals de heer Korten- horst zeide de heer Frederiks niet het volle pond zou hebben gekregen, moest de minister ten sterkste ontkennen. De minister is er van overtuigd, dat zijn be slissing de juiste was. Verkeerd achtte dr. Beel het, alle directies van dagbladen, wel ke na 10 Mei 1940 zijn versche nen. over één kam te scheren. Men moet geval voor geval be zien. Door te generaliseeren, wekt men een verkeerden indruk. Spr. wilde daarmede niet zeggen, dat hij het blijven verschijnen van dagbladen bewonderd heeft. Zui vering en ordening van het dag bladwezen dienen gescheiden te blijven. De Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, de heer Van der Leeuw, bestreed allereerst den heer Burger, die betoogde cat men niet naar fouten moet zoeken maar naar degenen die fout waren. Spreker geloofde dat die onderscheiding' niet gemaakt kan worden. De zuivering bij Middelbaar en Lager Onderwijs staat op het punt af te loopen. Bij ce zui vering van het radio-apparaat is een nieuwe commissie ingesteld ter zui vering van Ce heeren Vogt en Speet. Spreker overweegt om als voorwaarde te stellen bij het verleenen van defi nitieve zendmachtiging aan de stich ting, dat allen, ook de bestuursleden der omroepvereenigingen, gezuiverd dienen te zijn. Wat de zuivering der Universiteiten betreft vergeet men bij de studenten zuivering veelal dat er oorlog' ge weest is! Zijn wij niet bezig den geest van het verzet te desavoueeren? Het ging'den bezetter niet om de verkla ring op zichzelf maar om de invoe ring van een "numerus clausus" in verband met den "totalen arbeids inzet in den Europeeschen strijd tegen het bolsjewisme". De groote meerdeidieid weigerde zich in te scb?k#en en daarmede leed bet ge weld een nederlaag. De tweede po ging. die van Rauter, gelukte maar al +e goed. Echter wil spreker niet dat tegen de teekenaars met de grootste streng, heid wordt opgetreden. Er is indivi- dueele behandeling der gevallen. De minister is bereid de "cumula- EEN MISDRIJF In de Residentie Te 's-Gravenhage is op de puin- hoopen van een 'door het publiek gesloopt pand aan de Hekkelaan te 's-Gravenhage het lijk gevon den van een onbekenden man. Het lijk vertoonde een groote wonde boven het linkeroog, waar de schedel bijkans ingeslagen was. De politie heeft een ernstig vermoeden, dat hier sprake is van een misdrijf en stélt een uit gebreid onderzoek in. Het lijk is naar het ziekenhuis overgebracht. tiebepaling" te doen vervallen door den eisch te schrappen dat de studie begonnen moet worden op het punt waarop men indertijd' is opgehouden. Er is spreker verweten dat hij de professoren anders behandelde dan de studenten. De posities van beiden zijn echter onvergelijkbaar. De Minister van Justitie, de heer Kolfschoten, behandelde de zuivering v: l justitie en politie._Na de politieke zuiverng komt er ook een administra tieve, zooals een herwaardeering der rangen. Spr. stelde vast dat de politie het uitzonderlijk zwaar gehad heeft en dikwijls aan onmenschelijke plichtsconflicten was blootgesteld. De Minister verdedigde uitvoerig 't beleid der re^eering ten aanzien van den Hoogen Raad. De Minister van Handel en Nijver heid, de heer Vos, besprak de be drijf szulvering. Bij de replieken kwam mr. Burger nog met een motie, die echter na een toezegging van minister Beel weer ingetrokken werd. „EEN STIER IN EEN PORCELEINKAST"! Indisch Regeeringsbeleid schoof op vijf punfen tekort' De Stichting ,Indië in nood, geen uur te verliezen" heeft te Amsterdam een voorlichtings avond gegeven, waarin o.a. ais spreker optrad dr. J. W. Meijer Ranneft, oud-voorzitter van den Volksraad. Hoewel hij waardee- rende woorden zei over den ver leden week door generaal Chris- tison aan zijn officieren geschre ven brief, waarin om een beter inzicht voor de Nederlanders werd gevraagd, achtte hij een ge neraal zeker niet den man, die in dit gecompliceerde land de lei ding moet hebben. Nederland wordt hier gedwongen toe te Kij ken naar de gedragingen van een stier in de Nederlandsche porce- leinkast. Van den goeden wil maar ook van de verkeerde handelwijze der regeering overtuigd, bracht spreker vijf punten naar voren waarin de regeering te kort is geschoten: 1. door de te late komst der geallieerde troepen is de Indische maatschappij geheel ontwricht. De schuld ligt bij alle geallieer de regeeringen, dus ook bij de onze; 2. ofschoon Nederland in 1944 reeds gedeeltelijk was bevrijd TREINVERBINDING VERBETERD De aanhouder wint. De voortdoende aandrang bij de Spoorwegen, om de treinver binding Amsterdam-Westfries land te verbeteren, heeft ge holpen; met ingang van Maan dag 28 Januari a.s. komen er eenige treinen bij, in den rechtstreekschen dienst Am sterdamHoorn v.v. Alleen op werkdagen rijden de volgende treinen: Hoorn v. 7.50 over Purmer- end, A'dam 8.54; A'dam v. 9.54 over Purmerend, Hoorn 10.55; Hoorn v. 17.57 over Pur merend, overstappen Zaan dam, A'dam 19.15; A'dam v. 18.35, Zaandam overstappen, Hoorn a. 19.49; Hoorn v. 19.55 Enkhuizen 20.25. staat thans nog geen behoorlijk Nederlandsch leger op de been; 3. voorlichting voor binnen- en buitenland is onjuist; 4. van een protest van de re geering tegen wat generaal Christison zelf „ongehoorde be- léediging en vernedering van de Nederlandsche vlag'' noemt is niets bekend; 5. de regeering had Jhr. Tjar- da van Starkenborgh Stachouwer in dezen critieken tijd niet mo gen laten gaan. Rubberhakken van bon vri| Door het Rijksbureau voor hui den en leder zijn, met ingang van 22 Januari 1946, de beperkingen t.a.v. den handel in rubberhakken opgeheven. De handelaren en de schoenfabrikanten kunnen de rubberhakken voortaan betrekken zonder afgifte van lederchèques, terwijl ook de schoenhersteller rubberhakken wederom vrij kan aankoopen, In verband hiermede mogen schoenherstellers voor de door hen onder schoenen ge- olaatste rubberhakken. van het publiek geen reparatiebon meer in ontvangst nemen. Een en ander beteekent een aanmerkelijke ver betering. daar thans de reparatie- bons bijna uitsluitend voor de re paratie van schoenzolen kunnen worden gebruikt. DIJ DE TWEEDE KAMER is ingekomen een nota van minister Lieftinck betreffende eenige aspecten van het gevoerde fniancieele beleid. Deze nota is uitvoeriger dan de meest-uitvoe- rige rede, welke de M'nister tor nog toe hield en waarvoor de dagbladen extra-papier kregen toegewezen. Daar dit thans niet het geval is, kan de inhoud van deze nota onmogelijk in „het for maat van het trambriefje" tot haar recht komen. Wij hopen er allerspoedigst een en ander nader over te vertellen. Voor vandaag volstaan wij met te zeggen, dat de nota allereerst handelt over de valutapolitiek en haar belangrijk ste onderdeel, het vaststellen van den wisselkoers. De Minister acht de guldenkoers met betrekking 'ot zekere onderdeelen van het Nederlandsch economisch leven eer te laag dan te hoog. Na een uiteenzetting over de monetaire accoorden spreekt de Minister over de buitenlandsche leenings- politiek Er is op het oogenblik een delegatie te Washington om met Amerika te overleggen. Uitvoerig spreekt de Minister ook over de belastingen, en over de op dit gebied te tref fen maatregelen. De Minister berekent voor de Vermogens- aanwasbelasting 'n opbrengst van drie a vier milliard! Een heffing ineens over de waar de van alle vermogens zal echter niet kunnen uitblijven. Tenslotte spreekt de minister over d« geldzuivering. Volgens een waarschijnlijk be. trouwbare schatting bestond aan het einde van het jaar 1945 het bij de bank uitstaande geld voor 10 procent uit vrije, voor 30 a 35 procent uit girale en voor 55 a 60 procent uit geblokkeerde saldi. Op 14 Januari bedroeg de cir culatie aan nieuwe biljetten 1541 millioen en aan oude bil jetten 314 millioen. Op 10 Decemebr jl. had de nieuwe circulatie het peil van 1 October jl. weer bereikt. Op de niet ingeleverde biljetten is ten bate van 's rijks schatkist een winst gemaakt, waarvan de hoogte thans nog niet definitief vaststaai, maar die kan worden geraamd op een bedrag van 200 a 300 millioen. De totale circulatie heeft thans een dusdanig peil bereikt, dat het monetaire en fiscale belang eischt de verdere uitholling van het geblokkeerde geldvolume in. grijpend te beperken. Als de thans in voorbereiding zijnde maatregelen tot regulee ring van het kapitaalverkeer (met de opening van de effectenbeurs op bescheiden schaal is hiermede inmiddels een eerste begin ge- maak) van kracht zullen zijn ge worden, zal de volledige aandacht moeten worden geconcentreerd op maatregelen ter verbetering der buJaetaire. positie om nieuwe in flatoire tendenties tegen te gaan. De Minister van Financiën stelt zich voor binnen enkele weken de Kamer een witboek voor te leggen, waarin betreffende alle ter zake van .de geldzuivering getrof fen maatregelen volledig verant woording zal worden afgelegd -\ INTENTIE VOOR DONDERDAG 24 JANUARI: lODEW EN MOHAMMEDANEN nemen in de Bidweek J wel een keel eigen plaats va: zij qelooven in den één en, almachtigen God, zonder zelf christenen te zijn. Daarom staan zij ons ook nader dan de heidenen. En eerst zeker de Joden, liet oude volk der uitverkiezing Gods, het volk, waaruit Christus wilde geboren worden en dat de blijde boodschap der verlossing het eerst heeft mogen ontvan gen. Dan de Mohammedanen. Zeker: zij hebben Kerk en christendom eeuwenlang vervolgd; zij vormden de groote bedreiging voor de christelijke beschaving. Maar toch: zoowel de Joden, die den Messias hebben verworpen als de Mohammedanen met hun verdelgend zwaard, ook zij zijn geroepen tot de Moederkerk. Moge het geloof in den waren God het uitgangspunt vormen voor hun be keering en daar menschelijke hulpmiddelen hier zoo wei nig baten, helpen wij hen daarom des te meer door ons gebed en offer. Bon voor zachte zeep Bij de eerstvolgende bonaanwij zing zal behalve die voor het ge wone rantsoen huishoudzeep, ook een bon voor 250 gram zachte zpep worden aangewezen. De koopers zullen er goed aan doen, zelf hun verpakkingsmateriaal mede te nemen naar den klein handelaar. Niet duizenden, maar honderden George Wilson, voorzitter van den bond van Britsche fabrikan ten van rijwielen en motorrijwie len, heeft te Birmingham ver klaard, dat Nederland, dat 20.000 militaire rijwielen had besteld, honderden gewezen RAF rijwie len zou ontvangen. De Koningskwestie In een schrijven aan den eer sten minister verklaart de heer Pirenne, secretaris des konings, dat de koning het wenscheuik acht, dat de bekendmaking van de documenten slechts na de vei- kiezingen zou geschieden. Hij stelt voor de bekendmaking van beide boeken, ,dat van den ko ning en dat van de regeering". te laten plaats grijpen binnen veer tien dagen r.a de verkiezingsraad pleging. De loonen in het bakkers bedrijf Door het College van Rijksbe middelaars zijn de loonen voor het bakkersbedrijf bindend vast gesteld. Het loon van den bank man bedraagt met ingang van 14 Januari j.l. in de 5 gemeen'eklas- sen resp. f 40. f 38 50. f 37. f 35 en f 33. Voor werknemers, wier arbeid vóór zes uur 's morgens aanvangt komt hierop een toeslag van in de eerste klasse f 2; in de tweede klasse f 1.50 en in de overige klassen f 1. De bublicatie van deze regeling in de Staats courant kan binnenkort tegemoet gezien worden. DE EFFECTENBEURS 22 Januari Op de Effectenbeurs te Amsterdam bleek heden al spoedig dat er niet veel te doen was en dat de affaire ten opzichte van gisteren was ingekrom pen. De diverse 4 procent Nederland, sche Staatsobligatiën waren heden lager. Er was eenig materiaal in de markt g'ekomen en weliswaar bestond' er nog vraag, maar naar het scheen waren de aankooporders meerendeels gelimiteerd op een koers van 101 pro cent. De 3Vs pr. obligatiën 1941, 1942 en 1943 waren een fractie lager. De 3 procent Grootboek-obligatiën gingen eveneens een kleinigheid naar bene den en golden 98 7/8; de Sboorweg- drieën bleven op peil. De gestaffelde leening was een fractie beter. Voor de oude schuld, t.w. de 2'/2 pr. Groot- boekobligatiën en integralen werd' iets lager afgedaan. Voor cfe Indische leeningen bestond' weinig belangstel ling. De affaire in Pandbrieven was van geringen omvang. Er was weinig vraag en ook hier bleef het aanbod aanhouden. De koersontwikkeling was onregelmatig, maar toch kon worden vastgesteld dat de koersen onder eenigen druk stond'en. De omzetten in gemeentelijke en provinciale fond sen waren klein. De 31 's pr. gemeen telijke en provinciale obligatiën wa ren circa 102; de 3 pr. stukken 100' Voor de obligatiën van industrieele ondernemingen werd weinig interesse betoond. Op de vorige koersen be stond' meerendeels eenig aanbod. Er kwamen maar weinig' noteeringen tot stand. Dat duurt nog wel even! In de Daily Express schrijft Guy Eden: De waarschijnlijke eerste stap van den Veiligheidsraad zou HET WEERBERICHT ^nor,,vartriaCht:nf medegedeeld door het K.N.M T. *e De Bilt. geldig tot Donderdagavond AFNEMENDE VORST! Zwaar bewolkt met later, voor al in het Zuid-Westen van het land', plaatselijk eenig<e neer slag; langzaam afnemende vorst. Matige wind hoofdzake lijk tusschen Zuid-Oost en Zuid bestaan uit het oprichten van commissies van onderzoek, welke een bezoek zullen brengen aan Griekenland en Indonesië, ten einde verslag uit te brengen over den toestand aldaar. HET TOURNOOI TE LONDEN Christoffel aan den kop Dr. M. Euwe seinde Dinsdag middag uit Londen: Pomar verloor zijn partij uit de zevende ronde tegen Golom- bek, nadat laatstgenoemde na 83 zetten slechts koning en pion be zat tegenover van Pomar. Deze partij duurde zeven uur en twin tig minuten, verdeeld over twee dagen. De afgebroken partij uit de ze vende ronde tusschen Winter en Denker eindigde in remise na 57 zetten. Dr. M. Euwe meldt: De uitsla gen van de partijen der 8ste ron de luiden: Groep a: PomarBroadbent, orthodox damegambiet, 10; StoneList, Engelsche opening 01; Tartakower—Fairhurst, Re- ti.opening, 10; BernsteinGo- lombek, Siciliaansche verdedi ging. 14; OpocenskyPrins, Konings-Indisch. afgebroken in voor Prins betere stelling; Stei- nerFriedmann, Fransche ope ning, afgebroken in gelijke stel ling. Hangpartij uit de vierde ronde: ListFairhurst 5414. Hangpartij uit de zevende ronde: GoiombekPomar 10. Groep b: ThomasNewman, Siciliaansche verdediging 10; AbrahamsWood. Konings- Indisch, 10; EuweKoenig, Nimzo-Indisch, yi/J; Christof- felWinter, damepionnenspei, 1-0; MedinaDevos, Siciliaan sche verdediging, 10; Denker Lupi, Konings-Indisch. afgebro ken in voor Lupi betere stelling. Hangpartij uit de zevende ronde: WinterDenker l/2 Langzamerhand verplaatst zich de publie'ke belangstelling van sectie A naar sectie B. De span ning is daar niet minder groot dan in A. De drie gegadigden moeten elkaar nog in de laatste ronden ontmoeten en verder is de situatie in B veel overzichte lijker dan in A, waar nog een tiental hangpartijen den stand vertroebelen. Christoffel her kreeg de leiding doordat Winter zich zeer zwak verdedigde en op -den 18den zet reeds capituleerde, terwijl Euwe tegen den hardnek. kigen tegenstand van Koenig geen voordeel kon bereiken. Toen loopers van ongelijke kleur over bleven, namen de spelers met remise genoegen. Sectie A: OpocenskyPrins was een interessant duel, waarin beide tegenstanders elkaar wei nig toegaven. Het schijnt, dat onze landgenoot er in het eind spel het best voorstaat. Volgens verwachting won Go iombek zijn hangpartij tegen Po mar, terwijl List en Fairhurst zonder verder spelen met remise genoegen namen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 3