DE SCHAATSWEDSTRIJDEN TE HEERENVEEN STEINER NAAST EUWE triomphator in Londen Nieuw NoordHollantJsch Dagblad 3 Keijzer kampioen hardrijden Ven Eigen Erf Uit alle hoeken der aarde kroniek PRINSELIJK PAAR BEZOEKT SCANDINAVIë WEER NIEUWE REPATRI EERENDEN MAANDAG 28 JANUARI 1946 Onder begunstiging van prach. tig zonnig winterweer zijn Zater dag de wedstrijden om het Ned" Kampioenschap in het hardrijden pp de schaats op de lange, baan te Heerenveen gehouden, welke "wedstrijden worden georgani_ seerd door de Kon, IJsvereeni. gmg Thialf onder auspiciën van den K.N.SB. In de ochtenduren werd de 500 nieter gereden waarvoor ruim 40 rijders aan den start kwamen Op de 500 meter maakten Buyen en Roos denzelfden tijd, nl. 48 Sec., terwijl Keyzer den goeden vorm van Davos bevestigde met een tijd van 48.2 sec Het resultaat luidt- 500 meter: 1 en 2. Buyen (Am. sterdam) en Roos (Amsterdam) beiden 48 sec.: 3. Keyzer (De Lier) 48.2 sec.; 4. Jonker (War rnenhuizen) 43.6 sec.; 5 en 6 Egas (Amsterdam) en Beste, breurtje (Zuerich, Zwitserland) beiden 49.1 sec.; 7. Ekelschot (Amsterdam) 49.8 sec; 8 Have kotte (Amsterdam) 50 sec.; 9 en 10. van Siooten (Heerenveen) en Breed (Amsterdam) beiden 50.1 U en 12. van Hoorn, (Zaan. ank) en van den Kommer (Nw. Niedorp) beiden 50.6 sec. den eersten dag van het °,m het kampioenschap van Nederland in het hardrijden voor amateurs heeft Keyzer de leiding met slechts gering pun BuyeTChl1 °P dsn titelhouder Op de 5000 meter, welke in dP middaguren werd gereden, plaat se Keyzer zich eerste in 9 min" p se<L slechts iets meer dan Lif»0', h°,Veu het 17 ïaar °ude Nederlandsche record van v. d. beheer. Buyen legde den afstand sec' af' met het ge. anno' 1 Keyzer na de 500 en de 5000 meter 103 49 punten heeft tegen Buyen 103.50. Opvallend was het rijden van Strijbis. die als derde in de klas seering over 5000 meter kwam te staan met maar 0.1 sec. verschil ten opzichte van Buyen. Dan viel het uithoudingsvermogen van den Eindhovenaar Verbiesen te bewonderen, wiens techniek ove. rigens nog veel te wenschen overlaat. Tenslotte konden wij een kleine verrassing noteeren. De 18-jarige nieuweling Broek man, evenals Keyzer uit 't Zuid. Hollandsche De Lier, zag kans met 9 min. 24.2 sec. een in dit gezelschap uitnemende prestal ie te verrichten, en liet daarbij be. kende hardrijders als van Hoorn •Havekotte, Roos en den veteraan Heiden achter zich. Er was voornamelijk in de middaguren groote belangstelling voor dit kamipoenschap. De or. ganisatie was voortreffelijk, al hadden enkele rijders ingeschre ven, die met wat meer zelfkennis ongetwijfeld hadden kunnen in. zfen. dat zij eigenlijk in een wed strijd om den hoQgsten titel in Nederland niet thuis hoorden. De uitslag over 500 meter luidt- 1. Keyzer. 9.12 9; 2. Buyln, 9.15; oo,S^n-,b.ls'T.9151- 4- Verbiesen, y.zl.7: 5. Broekman 9 24.2* 6 non ^00R,n- 9-28Il 7- Havekotte,' Q^: in- ?001S- 9'394: 9- Heiden, n 1 Jonker, 9 45 9; 11. Breed, 9.47.6; 12 van Wonderen, 9.51 2- 13. Bestebreurtje, 9.52.8. Het is Buyen niet gelukt voor de derde achtereenvolgende maal bes'ag te leggen op den titel van Nederlandsch kampioenschap op de lange baan voor amateurs. Keyzer de sterke kerel uit De Lier, wist in een strijd van man tegen man op overtuigende wijze het nationale kampioenschap te behalen. In de ochtenduren had Buyen de 1500 meter gewonnen waardoor de Amsterdammer in het algemeen klassement de lei. ding had heroverd met een ver schil van 0.49 punten, hetgeen wilde zeggen, dat Keyzer met meer dan 9.8 sec. de 10.000 meter sneller moest rijden dan zijn ri. vaal om toch nog den titel te behalen. Nu wilde het toeval dat Keyzer en Buyen op de 10.000 meter tegen elkaar uitkwamen. Het reglement zegt namelijk, dat de rijders op de 10 km. gepaard snnn n ,vol£ens de tijden op de 5000 meter en op dezen laatsten afstand was Keyzer eerste en -Buyen tweede geworden. werd prachtige rit. De tactiek was duidelijk. Buyen wilde tfe? MHv gi? af aan zijn tegenstan- J en hangen en Keyzer daar- seli?ke?nqPIt0 b8 ZiCTh zo snel mo~ gelyk los te maken. Het tqnpo dat DRIE RIJDERS NAAR NOORWEGEN De rijders Keyzer, Buyen en Langedijk zullen deze week naar Noorwegen vertrekken om daar deel te nemen aan wedstrij den, welke tusschen 1 en 15 Februari onder auspiciën van den Noorschen schaatsenrijdersbond worden georganiseerd. Er waren oorspronkelijk twee rijders uit. genoodigd, doch het presidium van den Kon. Ned. Schaatsen rijdersbond had telegrafisch aan Noorwegen verzocht om toestem, ming om nog een derden rijder •uit te zenden. SCHOONRIJDEN TE ZAANDIJK. Onder groote belangstelling van de zijde der deelnemers heb. ben gisteren op de baan van „Willem Barentz.Thialfte Zaandijk na'ionale wedstrijden in het schoonrijden plaats gehad. Er werd uitstekend gereden, waardoor de jury onder leiding van d-sn hr. Trouw een moeilijke taak had. Dames: 1. mej. L. Schipper, Westzaan: 2. mej. A. van Arkel, Hoofddorp; 3. mej. F. Fijnheer, Nieuwe Niedorp: 4. mevr. Rom melaar. Enschede; 5. mej. L. Molenaar, Hoofddorp; 6. mevr. de Boo-Groeneveld, Hoofddorp. Heeren: 1. A. Goedhart, Zaan dijk: 2. D. J. van der Woude, Koog a. d. Zaan; 3. G. J. Blauw- Trouwens de Lier had reden tot boer. Kolhorn; 4. G. Rijper, Alk. Keyzer aang*af, was onmiddellijk zeer hoog en Buyen moest van den aanvang af zich geheel geven om zijn tegenstander bij te houden. Dit moest op den duur te veel van zijn krachten vergen. Na tien ronden be. clroeg het verschil 3.5 sec. en de zware klap kwam drie ronden later, toen Keyzer die zeer regelmatig' reed, een voosprong van 7.4 sec. no teerde en toen er 6000 meter waren afgelegd, noteerden de tijdopnemers voor K'eyzer 11.38 en voor Buyen 11.49.3; een verschil van 11.3 sec. Op cat oogenblik was Keyzer dus kampioen van Nederland. Buyen reed een verloren wedsrijd. Zijn te genstander vergroote zijn voor sprong tegelijkertijd en werd ten slotte winnaar met 36.8 sec. verschil en in een totaal tijd van 19 min. 42 2 sec. Buyen deed er 20 min. 19 sec. over; langer dan de Eindhovenaar Verbiesen die in den vorigen rit een Laaie prestaltie had verricht door Strijbis (20 min. 20.9) met ruim 9 sec. te slaan. Het behoeft geen betoog dat de overwinning van Keyzer, die zich inderdaad over deze vier afstanden de sterkste had getoond, hartelijk door Ge duizenden Friezen die zich langs de ovale baan hadden verza meld; werd toegejuicht; niet het minst door zijn talrijke clubgenoo- ten die de verre reis van De Lier naar Heerenveen hadden gemaakt om hun favoriet aan te moedigen, tevredenheid; want Broekman, de 18-jarige clubgenoot van Keyzer, deed vrienc' en tegenstander ver baasd staan in zijn Tit tegen van Hoorn op de 10.000 meter, een af stand welke hij voor 't eerst aflegde en waarin hij 20 min. 3.6 sec. no teerde; een tijd voldoende voor de tweede plaats op dezen afstand en die hem tevens van de tiende plaats in algemeene klasseering (na drie afstanden) op de vijfde bracht. De uitslagen luiden: 1500 me'er: 1. Buyen 2 min. 34.9 sec.; 2. Keyzer 2 min. 36.5 sec,; 3 en 4. van Hoorn en Jonker 2 min. 38 sec.; 5. Bestebreurtje 2 min. 38.4 sec.; 6. Verbiesen 2 min. 38.6 sec.; 7. Roos 2 min. 39.1 sec.; 8. v. Kommer 2 min. 39.9 sec.: 9. Broekman 2 min. 42 sec. 10.000 meter: 1. Keyzer 19 min. 42 2 sec.: 2. Broekman 20 min. 3.6 sec.; 3. Verbiesen 20 min."11.7 sec.; 4. Buyen 20 min. 19 sec.; 5. Striibis 20 min. 20.9 sec.; 6. van Hoorn 20 min. 24.7 sec.; 7. Breed 21 min. 10 sec.; 8. Kortenoever 21 min, 11.3 sec.; 9. Havekotte 21 min. 15.1 sec.; 10. Heiden 21 min. .23.6 sec. Algemeen klassement: 1. en kampioen van Nederland: Keyzer (De Lier) 214 767: 2. Buyen (Am sterdam) 216.117: 3. van Hoorn (Zaandijk) 221.312: 4. Verbiesen (Eindhoven) 222. 922: 5. Broek man (De Lier) 222 900; 6. Strij bis (Harenkarspel) 223.022; 7. Roos (Amsterdam) 224.183; 8. Jonker (Warmenhuizen) 225.112; 9. Havekotte (Amsterdam) 225 155; 10. Breed (Amsterdam) 226.593: 11. Bestebreurtje (Zue. rich) 227.165: 12. Heiden (Rot terdam) 229.413 maar; 5. M. de Ruyter, Zaandam; 6. D. v. d. Woude, Zaandijk. Paren: 1. A. Goedhart, Zaan dijkA. van Arkel, Hoofddorp; 2. D. J.-van der Woude, Koog a. d. Zaanmevr. de Boo.Groene. veld; 3. G. J. Blauwboer, KoL hornmej^ L. Schipper, West. zaan; 4. D. van der Woude, Zaan dijkmevr. Rommelaar, Ensche de; 5. G. Rijper. Alkmaarmej. L. Molenaar, Hoofddorp; 6. K. Haak, Zaandammej. C. Rootjes, Zaandam luist tien dagen nadat men hem het gevraagde eervol ontslag had verleend uit zijn ambt, dat hij meer dan een halve eeuw had vervuld, is te Lunteren de nestor der nota rissen, de heer R. Dinger, overleden. - Op verschillende golflengten wordt nog steeds clandestien gezonden; enkele clandestiene zenders zijn reeds door den Radio-controle-dienst opgespoord. - De heer J. Out uit Amsterdam is tot tijdelijk dirigent van de Haarlemsche Orkestvereeniging benoemd. - Het Ministerie van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorzie ning deelt thans mede, dat het niet in het voornemen ligt nog paarden van elders te be trekken. De laatste dag in groep A.! Steiner heeft het gered! Wel iswaar zag het er aanvanke lijk niet naar uit, dat hij Stone zou verslaan, maar na urenlang schuiven gelukte het hem toch Stone murw te maken en tot een minder goede manoeuvre te bewegen, welke direct tot verlies leid de. Bernstein had het even min gemakkelijk. Langen tijd had hij zich tegen den koningsaanval van List te verdedigen. Hij slaagde daar echter, in en kwam in een gelijkstaand eindspel, dat na veel wederwaardigheden re mise werd. Hierdoor won Bernstein den tweeden prijs. De partij TartakowerOpo- censky werd door een pijnlijk in cident beslist. Opocensky's vlag viel en Tartakower reclameerde daarop tijdsoverschrijding. Opo censky beriep er zich echter op. dat Tartakower onmogelijk kon weten, dat de 43e zet nog niet gemaakt was. daar deze niet ge noteerd had. Na reconstructie der zetten bleek, dat Opocensky in derdaad zijn 43ste zet nog niet had gemaakt, zoodat Tartakower een winstpunt boekte en daarmee beslag legde op den derden prijs, terwijl Opocensky zich met den vierden prijs tevreden moest stellen. De strijd om den vijfden prijs was minder spannend. Go lombek won deze door zijn partij ite verliezen. Zijn concurrent Po- mar verloor nl. ook en wel tegen Friedmann, die vandaag een bi zonder goeden dag had. Prins speelde ook zeer goed. Hij kreeg eenige winstkansen in het toren- eindspel en wikkelde keurig af. Jammer van zijn versmade re mise tegen Bernstein, anders had hij het nog tot de prijswinnaars gebracht. De partij BroadbentFairhurst werd door laatstgenoemde ge wonnen. De eindstand luidt: Steiner 9, Bernstein 8. Tartakower 7%, Opocensky 7, Golombek 6. Prins en Pomer 514, Fairhurst List 4.V«, Broadbent 4, Stone 2V2 en Friedmann 2. In groep B viel niet veel bi- zonders meer te vermelden. Newman won een Konings-Indi- sche verdediging tegen Lupi en verder werden de hangpartijen WoodDevos. MedinaWood en KoenigMedina ten gunste van de eerstgenoemden beslist. Daar mee gaat ook Koenig tot de prijswinnaars behooren. zij het ook slechts tot den gedeelden vierden en vijfden prijs, tezamen met Thomas en Abrahams. De eindstand luidt: Euwe 9%, Christoffel 8, Denker 7, Abra hams, Koenig en Thomas 6 !4, Newman en Medina 4%, Devos, Winter en Wood 314- Lupi 2Vz. IN VERBAND met de staking van de arbeiders in het druk. kersbedrijf te Parijs geeft de Fransche radio ieder half uur een nieuwsuitzending. Voor zijn vertrek naar Rome op 5 Fe. bruari zal Kardinaal Micara. pauselijk in+ernuntius, op het stadhuis in Brussel het diploma van burger dezer stad ontvan gen: de universiteit van Leuven heeft hem reeds het eeredocto. raaf in de politieke en diploma, tiekp we'enschappen toegekend. Kardinaal van Roey heeft aan de geestelijken en klooster, gemeenten van- het aartsbisdom Mechelen een schrijven gericht, waarin hij wijst on de moeilijk heden van den huidieen tijd en od de gevaren, die zij inhouden voor bet land en het geloof. De AmeHkaansche kolonel Coun. cil heeft het Amerikaansche transcontinentale records gesta gen met een snelheid van 1.120 km. per uur. Ingevolge een verzoek van Kardinaal Innitzer zullen zeshonderd Weensche kerkklokken, door het roode le ger gered van den Duitschen smeltpot. teruggegeven worden. Sir Archibald Clark Kerr, Britsch gezant te Moskou, die met een speciale opdracht naar Batavia is vertrokken. (A.BC. V.) WAN DE V.N.O. is het voor naamste nieuws, dat men daar met spanning de eerste officieele zitting van den Vei ligheidsraad tegemoet ziet, waar de bekende kwesties aan de orde zullen komen, die de internationale gemoederen zoo zeer in beweging brengen. Maar ook buiten de UNO is er interessant nieuws. Daar is op de eerste plaats het bericht, van Radio Moskou, ter beves tiging en aanvulling van een Amerikaansch bericht, dat bi? het verdrag van Yalta tusschen Amerika, Rusland en Enge land, een geheime overeen komst is gesloten, waarin staat dat de Koerillen-eilanden en het nog niet Russische deel van het eiland Sachalin onder Rus sische souvereiniteit zouden komen, als Japan verslagen was! Dit zal in Amerika nog wel stof doen opwaaien. In Frankrijk is de nieuwe Regee ring voor het eerst bijeen ge weest. De socialistische comm. anti-Spaansche Shvlock-geest drong de zaak Spanje tot uraentie. maar Bidault. de man van buitenlandsche za ken, verzette zich tegen over haaste actie! De Belgische koningskwestie beroert de ceesten weer en dreigt de vcr- kiezinasactie te doorkruisen. De Christelijke katholieke Volkspartij vraagt na de ver- H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bemhard zullen tegen het einde van de maand Februari een officieus bezoek brengen aan Denemarken en Zweden, teneinde den dank van Nederland te vertolken voor de door deze landen georganiseerde hulpacties. Aan deze reis zal te vens een beleefdheidsbezoek aan Noorwegen worden verborden. In verband met dit bezoek zal het Amsterdamsch Concertge bouworkest onder leiding van Eduard van Beinum te Koper ha gen en Stockholm een galacon cert geven. Het repatrieeringsschip de „Jo- han van Oldenbarneveldt'' gaat van Port Said regelrecht naar Amsterdam. Dit schip wordt in Amsterdam verwacht op 10 Febr. a.s. Er bevinden zich aan boord totaal 2004 evacué's, bestaande uit 706 mannen. 823 vrouwen en 475 kinderen. De „Johan de Witt" is 24 Januari van Batavia ver trokken. Het schip zal eveneens rechtstreeks van Port Said naar Amsterdam komén en wordt hier ongeveer verwacht op 22 Februari a.s. Er bevinden zich 1005 eva cué's aan boord. De reisopzet is als volgt: Van Batavia 24 Jan., van Colombo 31 Jan, te Suez 10 Februari, van Port Said 12 Fe bruari en te Amsterdam 22 Febr. kiezingen een referendum waaraan alle Belgen, mannen en vrouwen vanaf 21 jaar, moeten meedoen. Aan de i er- kiezingen ivordt deelgenomen door vijf partijen, de Katholie ken de socialisten, de commu nisten, de liberalen en de nieuwe democratische unie. Het aaat hoofdzakelijk tus schen de eerste drie. Dene marken, doet een duit in het UNO-zakje, door de vraag ter sprake te brengen, waarom de Russische troepen op Born- holm blijven, het veel betwiste eiland, dat zuiver Deensch is. Uit Amerika wordt non be richt. dat de Amerikaansche ambassadeurs in Moskou en Londen zullen worden vervan- aen. ERN£T*G VERMAAN VAN ONZEN BISSCHOP (Vervolg van pag 11 Het is Onze wenseh dat dit gedu rende die Novene als het eenigszins mogelijk is in alle Kerken en Ka pellen van ons Bisdom geschiedt. Maar daarnaast is het Ons vurig verlangen dat ten minste in de da gen van de Novene in ieder huisge zin iederen dag fret Rozenhoedje door allen gezamenlijk gebeden v.«ordt. Wij vragen uw gebed bijzon der voor ons Bisdom. Eens - op den dag Onzer heilige Bis schopswijding hebben Vvij Ons Bisdom in de bescherming der Heilige Maagd dringend aanbevolen. Op Zondag 10 Fe bruari a.s. zullen wij die toe- wijding in onze KcithedTCLCil plechtig hernieuwen. Maar bidt gij dan mee, met en voor uw Bisschop, die alleen dan ver mag iets goeds onder u te doen, wanneer het geschiedt onder de leiding en onder de bescher ming van de H. Moeder Gods. Onder Hare bescherming gaan we met nieuwen moed en met nieuwen ijver werken aan on zen geestelijken opbouw. Tenslotte durven Wij u nog iets vragen waarmede gij Ons bij de her denking van On?,e Bisschopswij Ging een bijzonder genoegen zoudt kun nen doen. Ge weet dat de Katholieke Actie door Paus en Bisschoppen herhaalde- lijk krachtig wordt aanbevolen ais eén werk juist voor onzen tij o'. Maar opdat dit werk goed kan slagen beeft het ook veel geldelijken steun nooaig Nu zal door het bestuur der Kijth. Actie in de Novene- week, van 3 tot 10 Februari, in alle parochies van ons Bis dom een krachtige propagan da worden gevoerd om leden en donateurs te werven. Deze actie bevelen Wfl met aan drang in ieders welwillend heid aan. Helpt allen naar vermogen. Wij vertrouwen er vast op, dat ieder, die maar eenigszins kan, er een eer in zal stellen om ten minste als donateur dit belangrijke werk te steunen. Laat dit dan een bijzonder offer zijn in de No- veneweek. De zegen van den allerhoogsten God en de altijddurende bijstand van de Moeder des Heeren zij met u allen en met heel ons volk en met ieder van u.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 3