DE „HELDERE" KIJK van Seyss op ons volk Critiek op de in ons voetballeidsrsg gewest 2 Nieuw Noordhollandsch Dagblod iStad en (Dmtreb Zeeland en Limburg moesten afge scheiden v/orden Algem. vergadering te Alkmaar DINSDAG 29 JANUARI 1946 DEN HELDER De „Dorus Rijkers" in actie Maandagmiddag waren acht snelle motorbooten van de Duit. sche marine door een Engelsch marinevaartuig begeleid, op weg van Bremen naar Rotterdam. Drie van de vaartuigen zijn bij de Haaksche Gronden in moeilijk heden geraakt. De groote red dingboot „Dorus Rijkers" met op sleeptouw de motorreddingboot „C. K. Baas" van de Noord, en Zuid.Hollandsche Reddingmaat schappij zijn er heengegaan. Twee motorbooten waren ge strand en een dreef met defecte motor naar den Texelschen wal. De „Baas" heeft van een van de motorbooten 3 mannen gered, een man was reeds overboord geslagen. De andere motorboot, met vier man aan boord, werd door de reddingboot vlot ge sleept en tenslotte heeft de „Do rus Rijkers" de derde motorboot, aan boord waarvan zich vijf man bevonden, op sleeptouw genomen en binnen gebracht. In totaal werden 12 man behouden. Dit was de eerste keer. dat de motorreddingboot „Dorus Rij kers" uitvoer met den nieuwen schipper P. W. Bot, een zoon van den bekenden Coen Bot, die kort geleden, na 45-jarigen dienst aan het reddingswezen te hebben verleend, werd gepensionneerd. DE „TJERK HIDDES" AANGEKOMEN Gistermiddag is te Rotterdam aangekomen de torpedojager G 16 „Tjerk Hiddes", welke eeni. gen tijd geleden door de Neder- landsche regeering van de Engel- sche autoriteiten is overgenomen. Het oorlogsschip heeft ligplaats gekozen aan de Parkkade. HANDEL IN DISTRIBUTIE BESCHEIDEN Dat de koop en verkoop van bonnen verboden is en beschouwd wordt als een economisch delict, weten de menschen langzamer hand allemaal. Doch het verschil tusschen weten en doen schijnt nogal groot te zijn. De economi sche dienst heeft zich tenminste genoodzaakt gezien een viertal personen aan te houden, die han del dreven in suikerbonnen. ONBETROUWBARE DAME Door de politie werd een vrouw aangehouden, verdacht van dief stal van diverse goederen. BINNENBRANDJE In de van Hogendorpstiaat brak een klein brandje uit. dat geluk kig met eenvoudige midd?len kon worden gebluscht AFSCHEID Voor zijn vertrek naar Vlaar- dingen, waar de heer Oosterwijk benoemd is tot directeur van het an Gend en Looskantoor al daar, hadden we gelegenheid al- scheid van hem te nemen. Het spijt den heer Oosterwijk dat de banden met vele Heldersche vrienden worden gebroken; aan den anderen kant wenschen dezen hem geluk met de promotie, die in deze overplaatsing besloten ligt. De heer Oosterwijk maakte deel uit van het bestuur van de plaat selijke afdeeling van de Kath. Volkspartij en was een toegewijd lid van de St. Vincentiusvereeni- ging alhier. De heer Kikkert van Texel zal den heer Oosterwijk opvolgen HET CASINO IN FEBRUARI Er staan eenige mooie avonden op het programma van het Ca^ sino in de maand Februari. „Winnubst", het muziekkorps, dat hier ter stede zulk een popu. larite.it geniet, zal 12 en 13 Febr. concerteeren. Een welkome ge legenheid voor ieder, die goede muziek, goed gespeeld, wil hoo. ren. Ten bate van het Roode Kruis en „Nederland helpt Indië" speelt „Harmonie" op 18 Febr. Dit sympathieke doel zal tot ieder spreken en meer behoeft daar eigenlijk al niet van gezegd te worden. 20 Febr. wordt „De Vliegen vanger" opgevoerd. „The moon is Town", van John Steinbëek, is de oorspronkelijke Amerikaan. sche titel, 'n Mooi stuk, dat in aangrijpende momenten een epi sode van de Duitsche overheer. sching weergeeft en waarin o.a. Ko Arnoldi en Paul Huf spelen. Dan 22 Febr.: „Het vierde beest" van en door Henri de Greeve. In onze krant is er al een en ander over geschreven, als over een spel en speler, dat een openbaring is voor den luis terenden en meelevenden toe schouwer en dat het hart doet spreken. Dit zijn de voornaamste grepen, maar er zijn nog meer avonden, o.a. een fakir, R.K. Verkenners, een tooneelstuk van Heijermans, enz. Het cultureele in onze stad gaat snel voorwaarts. SCHAGEN RONDEBAANWEDSTRIJÜ Ondanks het feit, dat de inge vallen dooi den toestand van het ijs in ongunstigen zin beïnvloed de. bestond voor de rondebaan- wedstrijd van de Schager Ijsbaan een overgoo'.e belangstelling Niet minder dan 38 deelnemers namen aan dezen strijd over 500 M. deel. Na feilen strijd konden de vol gende prijswinnaars worden aan gewezen. Ie prijs: N. Koorn, Wienngen; 2e prijs: J. Manneveld, Wieringcn; 3e prijs: A. Muntjewerf, Ovde- sluis; 4e prijs. C Lont, Wieringen, 5e prijs: K. Reijne, Schagen; 6e prijs: A. Homan, Wieringerwaard; 7e pr.: C. van Beusekom, t Zand; 8e prijs: H. Struijck, Wier'rger- waaid. Door den heer E. Baken alhier werd een extra prijs bestaande uit eer. kilo spek aan den eersten prijswinnaar uitgereikt. Deze stel de het ter beschikking van een der mineer gesitueerden. BILJARTVEREENIGING HOLL. NOORDERKWARTIER Deze week is de Biljartver- eeniging Holl. Noorderkwartier in haar clublokaal De Posthoorn weer met een nieuwe competitie reerd werden de groote tentoon stellingen alhier, de vele inzen dingen op tentoonstellingen el ders, het stichten der bloembol lenveiling, het oprichten van de zoo hekende bloembollencursus sen, kweekerij. handel, reclame, onderwijs en voorlichting hadden zijn daadwerkelijke belangstel ling. Ook de organisatie van kweekers behartigde hij. In 1913 werd reeds de vereeniging ge sticht, waarvan hij optrad als voorzitter. Begonnen met 10 le den, is de vereeniging gegroeid tot een groote afdeeling, die de 4de plaats inneemt van alle af- deeüngen in ons land. Tot slot werd de heer v. d. Berg benoemd tot eere.voorzitter der afdeeling. De heer v. d. Berg dankte daar na in een humoristische rede voor zijn benoeming. Hierna werden enkele liederen gezongen door mevr. Kuijs-Vis. ser en den heer C. W. Kuijs. Daarna huldigde de voorzitter den scheidenden secretaris-pen ningmeester. den heer G. A. Pre .'de. Deze aanvaardde zijn functie in 1919 met toen 39 en nu 350 leden. Hij had natuurlijk als secretaris en penningmeester het meeste werk, wat door hem dan ook met de meeste zorg en accuratesse is gedaan. Ook zijn vrouw heeft vele offers gebracht, door haar man ook buiten het' gezinsleven vollen steun en me dewerking te verleenen. Als blijk van waardeering bood de voor zitter aan een prachtig tuin. ameublement. De heeren C. W. Kuijs en J. begonnen. In de le klasse" heeft Kuijs Czn. gaven hierna eenige J. Peetoom de beste partij van den avond gespeeld, nl. 200 car. in 7 beurten. Zijn hoogste serie was 93 en zijn gemiddelde 28.57. C. Stikkelman is weer in de club teruggekomen en maakte de beste partij in de 2e klasse met een gemiddelde van 5.43. Drie spelers uit de 3e.klasse maakten allen met een gemiddelde van 3.54 in die klasse de beste par- tifen. Het waren M. Oosterkamp, K. Bakker en J. Pool. In de 4e klasse was K. Balk de favoriet van den avond met een gemid delde van 2.00. De uitslagen van de gespeelde partijen zijn: le klasse: car. brt. h.s J. Peetoom 200 7 93 28.57 G. Pater 39 7 17 5.57 J. Roggeveen 150 18 22 8.33 G. Pater 94 18 19 5.22 J. Roggeveen 150 21 24 7.14 J. A. Schenk 87 21 18 4.14 2e klasse: C. Stikkelman 125 23 24 5.43 Jac. Stammes 64 23 10 2.78 Nic. Dissel 125 27 22 4.62 H. Wilms 70 27 13 2.59 3e klasse: K. Bakker 85 24 12 3.54 H. Prins 42 24 7 1.75 M. Oosterkamp 85 24 14 3.54 A. Bijlsma 60 24 13 -2.50 J. Pool 85 24 14 3.54 Jac. Prins 49 24 10 2.04 K. Bakker 85 28 13 3.03 M. Oosterkamp 78 28 9 2.78 4e klasse; K. Balk 50 25 8 2.00 Joh. Zijlstra 49 25 7 1.96 D, Kaper 50 35 11 1.43 A. v. d. Kuijt 49 35 7 1.40 zangnummers. De oud-voorzitter bracht-daarna dank aan den heer Preijde voor het vele werk aan de afdeeling gedaan en de pret tige samenwerking. De heeren L. F. Schlaman en D. Luhbert brachten dank aan de scheidende functionarissen, de eerste namens de jongeren, de laatste namens de ouderen. De heer Lefeber sprak namens het hoofdbestuur woorden van dank, ook de heer v. Egmond sloot zich hierbij aan. Hierna was het officieele ge deelte geëindigd en werd de lei ding overgedragen a.*n den voor zitter van de feestcommissie, den heer C. P. Kuijs. Medewerking verleenden een vroolijke jazz band ende humorist v. d. Brink. Als conferencier trad op de heer K. Kaan. Bijzonder viel in den smaak het optreden van mej. A. Alders, die op keurige wijze enkele liederen ten gehoore bracht. OEYSS INQUART overwoog zooals te Neurenberg uit docu menten gebleken is bij een eerste optreden in Nederïan 1 de Drovincies Zeeland en Limburg van het land af te scheuren. Zee land -vilde hij aan België toewijzen als toegang tot Antwerpen en Limburg kwam volgens hem in aanmerking om te worden toebe deeld aan „Gauen" van het Duitsche Riik. Seyss stelde zijn Ber- liinsche lastgevers voor, zulke voor Nederland zeer pijnlijke afschei dingen te gebruiken als middel om Nederland te bewegen tot het aangaan van een econonjisehe eenheid met het Reich. Uit alles blijkt dus duidelijk, dat de Duitscbers van het -begin af het plan hadden om Nederland zijn onafhankelijkheid te ontne men, welk plan zij evenwel voor eerst niet konden uitvoeren met het oog op het feit dat Indië buiten hun machtsbereik lag en zij met Nederland gelijk de ove»-- zeesche deelen van het Riik wil den innalmen. Nederland's zelf standigheid was in him oog dus slechts kwestie van taktiek en tijd. Verder in zijn rapport over zijn eerste ervaringen in Neder land geeft Seyss Inquart blijk van verbluffend slechten kijk op de houding van het Nederland- sche volk waarbij Seyss de ver onderstelling uitspreekt, dat de Nederlanders zich in hun lot zullen schikken, mits zij ook In dië mede aan de Duitschers mo gen uitleveren. Seyss rapporteer de een weinig optimistisch: ..Het kan thans reeds met eenige ze kerheid gezegd worden dat het een kwestie van tijd is of het. Nederlandsche volk ook in zijn politieke wilsvorming voor een program van een onafhankelijk Nederland tezamen met Ned In dië in het engste verband met hei Reich gewonnen worden kan Een beslissing is toegespitst in d<= kwestie van hei koningschap Hierbij is de ontwikkeling reeds zoover, dat opzichzelf staande be langrijke personen inzien, dat ko ningin W'lhelmina d"ze ontwik keling tegenwerkt. Daar d° ko ningin bliikhaar op Ned. Tndische kringen denkt ie kunnen beunen d-eiat gevaar, dat door de» rich ting een breuk 'usscben N der- land en Ned Indië zal ontstaan Ook voor deze argumenten hebben de Nederlanders toe- ANNA PAULOWNA FEESTAVOND BLOEMBOLLENCULTUUR Dezer dagen werd in Hotel yeerburg een feestavond gehou den van de Algemeene Vereeni ging voor Bloembollencultuur. Deze avond was georganiseerd tot huldiging van den oud.voor. zitter, den heer A. v. d. Berg Gzn. en den oud-secretaris-penning- meester, den heer G. A. Preijde, die tevens zijn 25-jarig jubileum als zoodanig herdacht. De heer v. d. Berg heeft tijdens den oor log zijn functie neergelegd en de heer Preijde enkele maanden ge leden. De opening geschiedde door den voorzitter, den heer' P. J. Komen. Hij heette allen hartelijk -welkom, in het bijzonder de scheidende functionaris?en en de beide hoofdbestuursleden, de heeren Lefeber uit Lisse en van Egmond uit Hillegom. Vervol gens hield de voorzitter een feest rede. Hij prees den heer van den Berg als pionier van bloembol lencultuur ter plaatse. Hier ge. komeq in 1913, gevolgd door den oorlog 19141918, die de jonge cultuur lam sloeg, zette van den Berg door en vestigde hier het bekende mooie "bedrijf. Hij heeft veel voor het bedrijf moeten Vechten, maar kwam toch ten slotte als overwinnaar uit den strijd. Behalve het vele en op bouwende werk aan zijn eigen bedrijf heeft v. d. Berg heel veel gedaan voor de culuur in het algemeen ter plaatse. Gememo. De Noord-Holl. Voetbalbond heeft een buitengewone alge meene vergadering gehouden. De voorzitter, de heer Del- veaux deed een dringend beroep op de medewerking der jeugd om het noodige werk te verrichten in bestuur en commissies. Dan nam spr. met enkele harte lijke woorden afscheid van den administrateur den heer D. Zijl- stra. en wijdde spf gevoelvolle woorden aan hen. die in den strijd voor de bevrijding gevallen zijn. Namens het huldigings-comité Zijlstra deelde de heer Bonsema mede dat in den loop der volgen de week aan den scheidenden administrateur een schilderstuk en een oorkonde zullen worden aangeboden. Het agendapunt bestuursbe leid gaf een overzicht van secre taris en penningmeester, alsmede van den competitie-leider. Ondanks de bezetting is het den bond niet slecht gegaan en be droeg het bezit per 1 Juni 1945 f 15.000. Eenige discussie ontstond daar na over den naam van den bond. Na eenige discussie werd besloten de naam afd. Noord Holland te handhaven. Verhouding N.V.B. De voorzitter sprak daarna over de verhouding tot den N.V.B. en noemde deze minder gunstig hij klaagde over de weinige mede werking en haalde daarvan eenige voorbeelden aan. Deze meening van den voorzit ter werd door den heer Kruijver bestredOT. De heer Bonsema becritiseerfle de houding van het bestuur, dat 5 jaar geïsoleerd was door in dien tijd geen algemeene vergadering te houden. £)e voorzitter berieo zich op de uit spraak van het NVB bestuur dat het beter vond' in dien tijd peen vergaderingen te beTeg'gen. Spr. wees verder op het contact dat er steeds bestaan heeft met andere bonden en op het bezwaar van het reizen, dat zeker niet ongevaarlijk was. Het verwondèrd'e sur. verdsr dat de Zaansche vereenigingen die op- p. xtie hadden gevoerd tegen het be leid van het bestuur thans op deze verpacering hun grieven niet ter sprake brachten. Dan was aan de orde het agenda punt: bestuursverkiezing. Na den datum vastgesteld voor het indienen van candidaten waren nog twee Candida afstellingen inge komen: een uit Waterland en een van de R.K. Vereenigingen uit Drechterland. Na eenige discussie werd' besloten deze twee candidaten alsnog aan de lijst toe te voegen. De afgevaardigde van ZFC achtte het niet juist dat d'e voorzitter van de afd Noord Holland niet door de algemeene vergadering wordt geko zen. Het reglement bepaald nfc dat de bestuursleden den voorzitter uit hun midden aanwijzen. Wel moet de benoeming van d'en voorzitter door het N.V.B.-bestuur bekrachtigd wor. den. De voorzitter wilde niet van het reglement afwijken, waarna het voor stel van ZFC m stemming werd ge bracht. Het werd verworpen met 198131 stemmen. De uitslag van de stemming voor elf bestuursleden was G. Sougé Alkmaar 345 stemmen; Alb. Onrust, Zaandam 319; J. v. Keulen, Enkhuizen 31T; J. L. v. Ketel, Schagen £10; J. Kamp; Worm er 304: A. J. Mühren Volendam 296; K. Win tel, Zaandam 276; A, G. v. d. Linden, Den Helder 269; N. Duijvis, Zwaag 259; B J Aten, Wormerveer 215; G. E. J. H. Delveaux, Purmerend 209; H. Bartels, Hoorn 189; J. Kruijver, Zaandam 161; L. v. Wagtendonk. Enkhulzen 152; M. J. Oosting, Mon nikendam 87; B. IJfl, Zaandijk 57. Een herstemming tusschen eenige candidaten was .noodzakelijk; maar daar de vergadering verliep kon dit niet meer plaats vinden. Men zal dus nog even moeten wachten op de juiste samenstelling van het bestuur. We hopen binnenkort de namen van de bestuursleden te kunnen melden. nemend begrip, en het is eigenlijk niet meer aan twij fel onderhevig, dat de Neder- ders minstens in Europa be reid zouden zijn van de ko ningin en waarschijnlijk ook van de kroonprinses afstand te doen, wanneer het Reïeh do <*ararf?e kon bieden, dat N>d. Indië Ook tegen roosre- HtVa strevingen van Veree- nip'dp Staten of .Tanan voor Nederland behouden zou blij ven. Nationaal Muziek concours Op 9, 10 en 16 Juni te Enkhuizen. Ter gelegenheid van het 50. jarig bestaan van het muziekge zelschap „De Eendracht", direc teur W. Keppel, zal er een groot Nationaal Concours voor Harmo nie, en Fanfarecorpsen gehouden worden. Voor de vele vereeni gingen. uirkomende in den R.K. Bond, is dit concours een goede gelegenheid om zich daar ook te laten hooren. Immers met het verplichte nummer van den Bond kan opge'reden worden in het Nationaal Concours als vrij nummer en omgekeerd kan het verplich'e nummer van het Na tionaal Concours dienst doen als vrij nummer op het a.s. Bonds. concours. Het wordt even stevig aanpakken op de repetities, wat alleen al een goede stimulans kan zijn voor het trouwe repe. titiebezoek. Na de hernieuwde betrekkingen te Obdam, zal het a.s. Bondsconcours, doch ook dit Nationaal Concou-s te Enkhuizen voor alle r.k. vereenigingen een goede gelegenheid bieden voor het omhoog brengen van hun muzikale peil. Vereenigingen. welke aan dit Nationaal Concours zullen deel nemen, kunnen nu reeds hun naam en adres en afdeeling waarin zij wenschen uit te ko men, met vermelding van al of niet deelname aan den marsch. wedstrijd en eventueele tam boerswedstrijd, opgeven aan het adres: Kruislaan 14. Enkhuizen. VAN DE BAAN? yEER VEEL CRITIEK is en wordt gehoord tegen het voor-ontwerp van de wet op de Bedrijfschappin, door minister Vos ingecuenu. De „ordening" is in dit ontwerp te strak opgevat, te socialistisch ingesteld. Van al le kanten is er bezwaar tegen de hoofdpunten. De „Gelderlander" wist nu Zaterdag te vertellen, dat de Minister het ontwerp zal in trekken en dat nieuw overleg ge opend zal worden met de daar voor in aanmerking komende in stanties. Het is mogelijk, dat dit bericht op het oogenblik nog voorbarig is, maar het lijkt ons niet on waarschijnlijk, dat het zoover zal komen Al behoeft men niet het standpunt te deelen van de Amsterdamsche beursmannen, die Zaterdag een vernietigende cri- tiek hebben geleverd, niet alleen op dit concrete ontwerp, maar ook op de ordening als zoodanig. Hier werd een ouderwetsch libe raal geluid gehoord, dat „het le ven onder de ordening als een gevangenis beschouwt. Zóó is het zeker niet. Maar het voor ontwerp was een staal van ver keerde ordening, welke .de zwartste reactie in de kaart speelt". Het toont ons een staal van staatssocialisme, die overtuig" de voorstanders van gezonde or dening als prof. Romme er toe bracht te zeggen, dat 't ons „geen bedrijfschappen, maar.... rijlT- werkinrichtingen" gaf. Wij moe ten naar werkelijke bedrijfscfraD- pen, die het „zelfdoen door be- drijfsgenooten" als uitgangspunt nemen en waarbij de overheid ook in de leiding zoover mogelijk terugtreedt! t

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2