Jonge werkers trekken uit Nieuw Noordhollandsch Dagblad Arbeid en geestelijke opbouw Momentopname van goede wil en gezonde opvattingen: B.H.O. v.J HET WEERBERICHT Veerdienst Enkhuixen— Stavoren hervat KLOMPENDISTRIBUTIE DE KARDINAALSHULDE Programma van de plech tigheden op 28 Febr. a.s. VRIENDIN LAAG HARTIG VERRADEN RADIO-PROGRAMMA VRIJDAG 1 FEBRUARI 1946 Het woord wederopbouw is zulk een alledaagsch be grip gewordendat de be- teekenis ervan niet eens meer goed doordringt. Het is als het gebruik van het meest-gewone voorwerp, dat onbedachtzaam en automatisch weer opzij wordt gelegd. Wederopbouw: daar valt nu letterlijk alles onder en het is het van de armoede en het gebrek in geheel het land. Tenminste in stoffelijken zin. Maar over de muur van dit stoffelijke heen ligt een ontstel lende chaos van geestelijke verarming en moreele ruïnes. Uit gestrekt ook over geheel het land. Bureauxoveral neergezetliggen bezaaid met papieren: teekeningen, plannen, cijfers enz. enz. En dit alles is: opbouw en opbouw. De aroote achtergrond wordt vergeten. Weer gaan we even terug. Vijf jaren stond de tijd stil. Het leven was afgebakend in: vlucht en eten. Deportatie van duizenden, on derduiking eveneens van duizen den. Gevolg: geen werk, geen be oefening van het vak. arbeids- schuwheid en moreel inzinking. Scholen werden gesloten, 't werken werd gesaboteerd, knoeien in de hand gerwekt. En de jeugd stond stil, nee liep terug in razende vaart, het nor male ideaal van toekomst en ge zonde arbeidszin ging kapot in de vrees voor gevangenis en dood. Totdat dat alles afliep bij de be vrijding. Maar in een golf van nerveus zoeken naar ontspanning en uit gaan werd aan het normale leven nog meer kapot gemaakt, dan de oorlog kon doen. Ruïnes, die bijna niet meer konden worden hersteld. De bezinning kwam gelukkig en van alle kanten werd het prob'eem belicht, werd de jeugd aange spoord om te gaan werken, om aan te pakken voor de opbouw van het land, want er was zoo enorm veel te doen. Ministers spraken en andere autoriteiten. Geestelijken lieten hun stem hooren en leeken waar schuwden voor de moreele in zinkingen. ,,Wij gaan zoo den verkeerden kant op". Dat zag ieder ja. maar wat te doen. Er was al zoolang geen uit gaan meer geweest en.gun de jeugd wat. het werk komt wel Inderdaad het werk komt. Daarom: ontevredenheid en staking. Gifhandel en arbeids- schuwheid die verpestende mo derne kanker. Bisschoppelijke hulpactie In den Haag kwam een aalmoe zenier, majoor Lam, tot bezinning op dit proibeem, zocht com act met sociale werkers, leden van Katholieke Actie enz. en: de Bis schoppelijke Hulpactie voor oor- Ioz=slach'offers werd geboren Het doel was: de leniging van den ontstellenden woningnood in het land. Mooi en ideaal! Maar de arbeiders, waar moes ten die vandaan komen. Puin ruimers? Genoeg te krijgen; puin raakt opgeruimd. Verdere baan tjes, genoeg jongens voor te vin. den. voorals als er een uniform en Engelsche cigaretten bij wa ren. Maar de vakmenschen?? De metselaars, timmerlieden, elec- triciens en de anderen!! En er was zoo ontzaggelijk veel te doen. Geschoolde arbeiders! Maak van een jongen van twintig, die, toen de oorlog begon, naar de ambachtsschool moest, en in plaats daarvan niets deed, of kon doen, in een ommezien een vak man. Na overweging van die proble. men kwamen de kampcolonnes tot stand. Den Helder, dat al veel op zijn naam heeft, kreeg de keuze en zoo kwam hier een kamp met het doel jongens van 1824 jaar in gezonden, kameraadschappe- lijken geest op te leiden tot goe de vaklui en overtuigende wer kers. Jongens, die voorheen een soort oorlogspsychose hadden, dat alle werk, waar maar aan te verdienen viel goed was. Met 't uiteindelijk gevolg, dat vaklui op den duur schaarsch zouden worden en dat ongeschoolde krachten met een jaar of wat werkloos zouden zijn met alle ellendige gevolgen voor zichzelf en den staat. Dit particulier ini tiatief is dus prachtig en de re sultaten er van zijn geweldig. Kamp der werkcolonnes In fort „Dirks Admiraal" is een verblijfplaats ingericht voor deze „werkers van goeden wil", Weersverwachting medegedeeld door het K.N MI te De Bilt geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond: IETS MINDER ZACHT! Aan de kust nog krachtige, overigens meest matige wind uit Zuidwestelijke richting. Wisselende bewolking, plaatse lijk nog een enkele bui. Matige temperauur. want iedere jongen, die goed wil. kan er terecht, wat er voor. dien ook geweest is in zijn leven. Hier krijgen ze in een huise lijke sfeer een mannelijke opvoe. ding en leeren ze het sociale be. grip. zonder welk begrip de po ging tot wederopbouw nutteloos is, getuige dg vele mistóestanden die er overal in den lande te vinden zijn. Overdag vinden ze in groeps. verband hun werk bij een aan. nemer, die hen alles laat doen, wat voor hun werk nuttig is eri 's avonds in het kamp krijgen ze les in constructie- en projectie- teekenen, materiaalleer, prac. tisch timmeren en metselen enz. enz., alles onder zeer deskundige leiding. En de ambachtsscholen dan? Och, die zijn al overbevolkt en een jongen van ongeveer twin tig. die in Duitschland of hier al een en ander van het leven leer de en meemaakte, krijgt men niet meer op de schoolbanken, dat weet iedere lezer. In de colonnes sïaar* de jongens onder eigen leiding, d.w.z. uit hen worden groepleiders gekozen, die wekelijks met de staf besprekingen houden, wenschen naar voren bren gen, klachten bekend maken en voorstellen doen. Dit alles in de grootst mogelijke eenvoud en har monie. Geen tam-tam, geen uiterlijk vertoon, alleen een bescheiden in signe als kenteeken. Hier wordt de jongen weer zich zelf en zal via zijn eigen eergevoel en nuts-besef de sociale werknemer worden, die noodig is. Er wordt voortdurend op iederen jongen gelet, zijn gedrag wordt beoordeeld en- zijn vordering'en worden nagegaan, niet met een dwangsysteem, maar met een openhartige en mannelijke be kendheid. Past een vak dat hij beoefent hem niet, dan wordt hem dit duidelijk gemaakt en de staf helpt Irem in de voor hem goede richting. Vraag den kampleider naar de resultaten en hij zal enthousiast ver tellen en laten lezen, zooals hij het ons deed en evenaTs wij zal ieder ander overtuigd worden. De overheid in Den Helder is sterk ir. het werk geïnteresseerd en volgt met groote belangstelling de vorde ringen, stimuleert en helpt waar 't noodig is. En zoo moet het. Geen particulier iritiatie* maar regeeringsaandacht voor iede ren jongen, die wil en die de fut heeft radicaal om te draaien voor het behoud var. zichzelf en de ge meenschap. Den Helder was de vaderstad en vandaar uit trokken colonnes naar Venray, Zierikzee en Molenzicht in Wouw. Er zullen er nog meer volgen. De kampleider, de heer Van Stijn, zit vol planr.en en idealistisch weet hij te vertellen over de vele moge lijkheden, die nog open liggen; als de groote gemeenschap maar aan dacht wil hebben voor de problemen en vooral als de overheid haar on verschilligheid in dezen laat varen. Dan is er een grootsche taak weg gelegd. In Julianadorp werden reeds vijf tien noodboerderijen door de Helder, sche colonne gebouwd met verschil lende noodstallen en men is vol lof over het geleverde werk. Moet daar nog meer aan toe wor den gevoegd? Via Den Haag. Haviklaan 4, kun- npr de jongens worden ingeschakeld. Vele jongens, wien het groote landsbelang ter harte gaat, zullen hier den weg vinden naar den we- deropbouw van hun geest en werk lust, zonder welke het stoffelijke herstel geen kans van slagen heeft. Moge vooral Den. Helder de vruch ten van dit mooie werk plukken, want haar toekomst zal dan een goede zrjtL SCHAGEN MARKTOVERZICHT Ook voor de heden gehouden markt bestond niet overdadig veel belangstelling, terwijl het met de aanvoeren weer treurig gesteld was. Vooral het artikel rundvee bleek schaarsch. Enkele versche koeien werden verkocht voor 725stot 850, handel ma tig. Noteering gelde koeien on veranderd. Naar verhouding van de koeien, blijven de paarden betrekkelijk duur, niettegen staande de geringe kooplust, die zich allerwege demonstreert. Een klein gedeelte kon verkocht worden. Hoogste prijs plm. 1500 gemiddelde prijs 600 a 800. De aanwezigheid van de koop. lieden der geteisterde gebieden bleek geen aanleiding om den schapenprijs te. laten stijgen. Zij betaalden immers niets meer dan de uiteraard trekkende markt reeds voorschreef. Overhouders (ooien) 45 a 55. oude schapen 75 a 100. Biggen niet aange voerd. Tamelijk veel geiten sierden den hoek bij ,,'t Vosje". Deze dieren zijn blijkbaar weer iets meer in trek. Prijs 25 a 40. De konijnen zijn weer duurder. Hoogste prijs thans 20 per stuk. Jonge konijnen 8 en 10. Jonge kippen 23. Oude 16 a f 18. BIOSCOOP Deze week draait in theater Royal de bekende Hollandsche film „Pygmalion" met in de hoofdrol Lily Bouwmeester. Deze film is goedgekeurd voor alle leeftijden. UITSLAG POSTDUIVENVERLOTING Deze door B. en W. goedge keurde Verloting bracht de vol gende prijzen uit de bus: Hoofd prijs op no. 350. een koppel jonge duiven van het 1ste broed 1946 en verder de nummers 27, 46, 90, 133, 175, 217. 243, 258 269, 277 303, 309, 357, 401, 402 442. 450, 459, en 490. De loten waarop een prijs ge vallen is moeten voor 1 Maart a.s. ingeleverd zijn bij den heer P. G. de Beer, Nieuwstraat A 139 's avonds tusschen 6 en 8 uur. Na dien datum zullen gewonnen prijzen vervallen aan de post el ui ven vereeniging „Het Oude Slot". OUBESLUIS FELLE BRAND Door onbekende oorzaak brak brand uit. in de groote landbouw, schuur naast de kapitale boer derij van den heer J. W-. Metse laar in de Wieringerwaard. Doordat de wind gelukkig Ooste. lijk was en de Wieringerwaard- sche brandweer zeer spoedig ar riveerde, kon de boerderij bebou. den blijven al töerd meermalen ernstig het overslaan der brand gevreesd. De schuur en kostbare inven taris aan landbouwmachines werd evenwel een prooi der vlammen. Verzekering dekt slechts gedeeltelijk de schade. ZIJPE EGMOND AAN DE HOEF „KINDEREN VAN ONS VOLK" Onze R.K. Gem. Tooneelvcr. eeniging zal op Zondag 3 en Dinsdag 5 Febr. een uitvoering geven in de zaal van den heer P. Mooij. Ten tooneele zal wor den gebracht „Kinderen van ons volk" van Anton Coolen. De regie berust bij den heer C. Val_ kering. Kaarten verkrijgbaar aan de R.K. Jongensschool Zondag na de Vroegmis en na de Hoogmis om 11.30. EGMOND BINNEN BURGERLIJKE STAND Geboren: Catharina Maria. d. v. Th. Mors en M. Hopman; Agatha Joh Maria d. v. P. Hof en M. de Graaf; Stephanus Adrianus z. v. J. Val kering en A. de Wit; Renske en Janneke, d. v. C Mienis en C. Kuipers. Overleden: Simon T. M. Dek ker oud 1 maand; Cornelis Lute, oud 28 jaar; P. J. van den Berg, oud 82 jaar; Trijntje de Boer, oud 70 jaar: Stijritje Kraakman, oud 81 jaar DEN BURG MEDEDEELING In ons bericht over den feest avond van de Oranje vereeniging van Maandagavond moesten wij tot onze spijt den leider der di verse spelen en conferencier een ongunstige recensie geven. Van zelfsprekend betrof dit niet den heer Buisman, zooals verschillen den dit uit het verslag abusieve lijk opmaakten. TOONEELUITVOERING Het is nog geen 3 maanden geleden dat Pastoor Gussenhoven op een parochie-avor.d den wensch uitsprak dat, terwijl men nu nog een gezel schap van den overkant moest laten komen om een tooneeluitvoering te géven, men spoedig met eigen krach ten een dergelijken avond de paro chianen voor zou kunnen zetten. Dinsdag en Woensdag werd er door dg piepjonge Tooneelvereen. "St. Jan" blijk gegeven dat dit niet voor doo- vemansuoren was gezegd. Deze ver eeniging gaf een uitermate geslaagde opvoering van "Het Gouden Kalf"; blijspel in 3 bedrijven. Hoewel in het eerste bedrijf nog eenigszins te merken was dat de spe lers voor het allereerst of voor het eerst na langen tijd weer op de planken stonden, na de geheele uit voering te hebben bijgewoond durven wij het niet aan om de beste spelers aan te wijzen, om de doodeenvoudige reden dat zij voor elkaar in rolvast- heid en vuur r.iet onderdeden. Noemen wij den heer v. d. Aakster als onovertrefbaar in zijn rol als Jozef Smith, dan staat daar onmid dellijk naast zijn dochter Eva (mej. R. v. Veen), die eveneens glansrijk haar rol vervulde. Niet minder ech ter had zich ir* haar rol ingeleefd mej. Hendrix als Elly. Zoo zouden wij mej. L. Gielis als Magda een pluim op haar hoed moeten steken, die een moeilijke rol had en deze eveneens voor 100 procent goed ver tolkte. Nel v Sambeek als dienstbode wist door haar drooge opmerkingen en daarbij behoorende nog droogere gezichten herhaalde malen lachsalvo's aan de zaal te ontrukken. Noemen wij nog Henk Schrama als Freddv. den heer Buisman, eenig in zijn rol als grootindustrieel: zelden zasen we zoo vlot en vrij snel en. Dan Fugène a1"? zoon (P. Graaf) en Adam Forster (M. Bakker) ais secr^+aris. Ten no" Freule Adïnda. die geen gemak kelijke taak had als dweeperig r*tk meisje, 3och die zich voor overdri ving wist t® behoe^n er ten slotte Tom (chaiiffeu^ w opgeien) en Keller (J. Drijver). Honderden en Vronder^°n Texelsche parochianen hebben genoten van ge zonde hompr en beschaafd amuse ment. van pp.h+e leut en goede ont spanning. Dóór Texelaars vóór Texe_ "•pars. TTit dez-n avond *s overduide lijk gebleken. *at ook iets móór ee- °even kan worden, mits bet voldoen de voorbereid wordt en krachtig aan gepakt. ANNA patxOWNA Z.A.P..MIEUWS Het programma voor a.s. Zon dag 3 Februari, dat aanvankelijk niet gespeeld-zou worden wegens het 40-urengebed te Breezand. is nu, om niet meer stagnatie te veroorzaken, zoo geregeld, dat Z.A.B. I, dat op bezoek moet bij Atlas II, nu op Zaterdagmiddag speelt en Z.A.P. II, dat om 12 uur tegen Tex. Boys moet uitkomen, hiertoe verlof heeft gekregen, daar dit niet in gedrang komt met de godsdienstoefeningen. De overige wedstrijden zijn uit. gesteld. BREEZAND ..STICHTING 1940—1945 ANNA PAUL—BREEZAND" Maandag 28 Januari jl. is alhier een comité van de Stichting 19401945 opgericht. De bedoeling van het comité is onze gemeente te bewerken om menschen te vinden, die bereid zijn om een periodieke vaste bij drage te schenken. Er werd een dagelijksch bestuur gekozen, bestaande uit de heeren C. Weeda, Schorweg 27, Bree zand. voorzitter; Jaap Smit, Zandvaart 102. Breezand. secre taris; Ds. de Zwaan, Anna Pau. lowna, penningmeester. .De Z.E. Heer Pastoor Verhoeff van Bree. zand werd tot eere-voorzitter be noemd. Donderdagmiddag heeft de veerboot „C. Eosman" een proef vaart gemaakt naar Stavoren. Vlak voor de haven zat een ijs- dam van ca 2 meter dikte.- Met steun van een in de haven van Stavoren liggende sleepboot wist de veerboot zich hier in den tijd- van vijf kwartier door heen te werken. Om 6 uur was de Bos man terug in de haven van Enk huizen. De veerdienst EnkhuizenSta voren zal thans met ingang van heden Vrijdag 1 Februari wor den hervat. De Minister van Handel en Nij verheid heeft een klompendistri- butiebeschikking uitgevaardigd, welke dezer, dagen met terugwer kende kracht tot 1 Januari 1946 in werkirig is getreden. Daarbij word* een voor het ge heele land geldende distributie regeling voor klompen ingevoerd. De door .Burgemeesters gegeven voorschriften inzake distributie van klompen hebben met ingang van bovengenoemden datum haar geldigheid verloren. Met ingang van dien datum zal het in ont vangst nemen van klompen door het publiek uitsluitend zijn toege staan tegen afgifte van bonnen, welke door de distributiediensten [runnen worden uitgereikt. Kleinhandelaren in klompen zijn verplicht aan den kooper een régu af te geven, vermeldende het aantal en de soort der ge kochte klompen, waarvoor boeren werden ingeleverd. Het in ont vangst nemen van klompen aoor kleinhandelaren in klompen is met ingang van 1 Januari 1946 nfët meer geoorloofd dan na inleve ring van bovenbedoelde door hen ontvangen bonnen. Bij gelegenheid van de huldi ging van Zijne Eminentie Johan nes Kardinaal de Jong op 28 Fe bruari a.s. te Utrecht zal des morgens om 10.30 uur in de Me- tropolitaankerk van de H. Catha rina te Utrecht plaats vinden de plechtigheid van het overreiken van de Kardinaalsbarret door Zijne Hoogwaardige Excellentie Mgr. P. Giobbe. Pauselijk Inter nuntius waarna Mgr. Giobbe een Pontificale H. Mis zal opdragen, bij welke H. Mis Zijne Eminentie assistentie zal verleenen Des middags 3 uur zal een fees telijke bijeenkomst worden ge houden in het gebouw Tïvoli, waqr de feestrede zal worden uitgesproken door Prof. Dr. G. Brom. De muzikale omlijsting zal worden verzorgd door het knor „Katholiek Utrecht" onder lei ding van den heer Har-s Ponlen met medewerking van het Utrechtsch Stedelijk Orkest. Des avonds zal een fakkelop tocht worden georganiseerd, ten einde de bevolking van Utrecht gelegenheid te bieden Zijne Emi nentie en het Hoogwaardig Epis copaat haar hulde te brengen. Voor de Groninger Kamer van het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden stond terecht de 25. jarige verkoopster Antoinette Jaakke uit Amsterdam, die in den zomer van 1944 verraden had. dat mej. E. A van Eeghen, met wie zij bevriend was, illegaal werk deed. Door haar toedoen is mej. van Eeghen gearresteerd en door den S.D. gedood. Beide meisjes verzorgden de huishouding van twee „Ober. zahlmeister" van het Duitsche leger. Verdachte nu werd ver. liefd op een van de Duitschers, doch vreesde, dat haar vriendin, die intelligenter en charmanter was, haar den loef zou afsteken. In een vertrouwelijk gesprek had deze haar eens verteld, dat zij illegaal werk deed en Antoinette Jaakke zag daarin een goed mid. del om haar rivale van het too. neel te doen verdwijnen. Zij stelde haar chefs van het gehei me werk van mej. van Eeghen op de hoogte, doch deze werd waarschijnlijk door de Duitschers bij wie zij in dienst was, gewaar, schuwd en dook onder. Verdachte vertelde toen aan iemand van de S.D. uit Gronin gen, waarmee zij in Leeuwarden wel eens in aanraking kwam, wat zij van Mej. van Eeghen wist. Zij kende het adres, waar deze ille gale werkster was ondergedoken en kon- wel zorgen, dat dgze ge arresteerd werd. Op zekeren dag ging zij in ge zelschap van eenige Duitschers naar Amsterdam, waar zij mej. van Eeghen zou ontmoeten Er was afgesproken, dat zij haar vriendin zou omhelzen, zoodat de SD-man die volgde, wist. wie hij grijpen moest. Mej. van Eeghen werd in een auto gestopt, voor den vorm werd ook verdachte meegenomen en naar Groningen gebracht. Begin September 1944 werd mej. van Eeghen met een mede-verdachte Kramer in een auto de stad uitgereden en op den weg langs het van Starken- borghkanaa] werden beiden door twee lieden van den S.D neerge schoten. De advocaat-fiscaal eischte te gen Antoinette Jaakke de dood straf. ZATERDAG 2 FEBRUARI HILVERSUM I (301 M.): ICR.O. 7.45 Morgengebed, gevolgd door Liturgischen kalender; 8.30 Mis-uizending; 10.00 "Het Raam", vertelling' van Var. Oldenburg Ermke; 10.30 Ensemble Nina Dolce; 12.35 En- semble Erica Helen; 13.45 "De Too- neelkijker"; 15 00 Rotterdamsch Phil- harmonisch Orkest; 16.30 "In het Boeckhuys" door P. Oomes; 17.00 Indische problemen door Max v. Poll; 18.30 Journalistiek weekoverzicht door Paul de Waart; 18.45 Omroep orkest; 20 10 Het lichtbaken door Henri de Greeve pr.; 20.35 Fatima- hoorspel; 21.10 Hartvelt-kwartet; 22.30 Avondgebed gevolgd door Li turgischen kalender; 23.00 Ensemble George -Franck. 11 HILVERSUM H (415 M.): VARA: 9.45 Boyd Neei's Strijk orkest; 1020 Jan Huckriede, piano; 12.35 Stafmuziekcorps van de Am- serdamsche politie; 14.00 Uitzending van de Commissie voor oorlogspleeg kinderen; 14.15 Haarlemsche Orkest- vereenigir.g; 15.00 Literaire vooruit zichten, lezing door dr. G. Stuive ling; 19.00 Kralingsch Meisjeskoor; 21.20 "Doodenfcruis", detectie vehoor- spel.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2