Nieuw Noordhollondsch Dagblod iStad en Omirek ZATERDAG 2 FEBRUARI 1946 l DEN HELDER OP ZOEK NAAR EEN MINISTER Een telefoontje ergens van. daan; de Minister van Marine komt in den Helder. Als goed reporter ben je dan natuurlijk een en al activiteit, ondanks de geruchten, als zou het bezoek al lang hebben plaats gehad, tenminste volgens mede. deelingen van sommige bladen. In tijd van een oogenblik is de wagen klaar, een persfotograaf mee en wij stuiven weg op zoek naar Minister de Booij. Allerlei vermoedens spelen door je hoofd, vooral met die kwestie's voor de stad zelf. Eindelijk een oplossing? En dan in versneld tempo beginnen? Het bezoek heet onofficieel, maar als nuchter mensch meen kï aan die onofficialiteit een beetje te moeten twijfelen. Een Minister gaat zoo maar niet voor de aardigheid eventjes van den Haag naar het uiterste puntje van Nederland, vooral ais hij een beetje op zijn baadje heeft gehad in verband met dat op. leidingskamp in Loosdrecht. Of zou het toch daarom? Eerst naar de Rijkswerf, want daar zou het bezoek worden ont. vangen. De poort zwaait met een breed gebaar opzij en wij stuiven in de richting van de scheepswerf. Daar zal het wel moeten gebeu ren. Waarom, och een soort van intuïtie. Op de Werf echter geen spoor van bezoek, laat staan van een Minister. Werklui in hun gewone bezigheid laten zich niet storen en lachen op onze vragen. Hier een Minister? Dan maar wachten en intus. schen den tüd korten met wat kijken en wat snuffelen, zoodat we al gauw de werfpolitie achter ons aan hebben. Drie van die vreemde snoeshanen zoo maar op eigen houtje bezig, dat gaat zoo maar niet. En of we ook al beweren, dat we op zoek zijn naar een Minis, ter, niets helpt. „Die zit toch zeker niet tus. schen dat oud-ijzer en puin"! Gelijk heeft.ie maar van dat bezoek moet toch iets waar zijn! Net rijden we weer met een teleurgesteld gezicht weg, of daar doemt een K.M-autotje op, met een vlaggetje voorop. Ho, dat is wat! Dat vlaggetje doet het hem. En ja, daar stuift Z.Exc. de Minister van Marine voorbij en met hetzelfde breede gebaar als voor ons daar straks zwaait de poort open en verdwijnt het wa. gentje achter de werfgebouwen. Wij er achter aan, maar dat valt niet mee. Geen speld ertus. schen te krijgen. Een kleine be zichtiging van de schepen in reparatie, de K. 3 en zoo en voor de rest worden de gesprekken gevoerd binnen veilige muren van directie.bureaux. Voor geen onbescheiden ooren geoorloofd om naar te luisteren. Weg illusie van belangrijke gebeurtenissen. Wat hebben we aan die ge ruchten, dat het bezoek is be stemd voor de kwestie van de zuivering, of voor de werf zelf of voor de „Johan Maurits", die Maandag gaat vertrekken, om via Amsterdam naar de West te stoomen. 's Middags wij naar de „Johan Maurits". Stel je voor, dat daar. Onze fotoman overigens een gehoorzaam dienaar van het Ge zag stelt voor: „Als ik eens deed alsof ik. en jullie.." Verder komt hij niet. want woedend rijdt de op nieuws be luste collega pardoes langs een vischkar, die bijna tot viseh.in. blik wordt gereden. Voornaam en zonder zich aan die buitensporigheden te storen schommelt de „Maurits" zachtjes heen en weer en wacht op de onstuimigheid van zeewater en zeewind, want die hopelooze drukte aan den wal staat hem niets aan. Een „mijnheer", kennelijk op weg naar een paar dagen verlof, sjouwt met een koffertje de loopplank af en kijkt verbaasd naar dien dolgeworden wagen. En verder niets. Van den Minister een kleine schim en van het schokkende nieuws nog minder dan een be richtje: „Gisteren bracht Z.Exc. Minis ter de Booij een onofficieel be zoek aan Den Helder, waar hij eenigen tijd in gezelschap van den directeur van de Rijkswerf verbleef." VOETBAL Na een lange rustperiode tre den de voetballers Zondag weer in 't veld en in de: 3e klasse B moet Helder I een uitwedstrijd spelen tegen RKV VA. Deze witjakken zullen het vermoedelijk niet tot een over winning kunnen brengen en met een gelijk spel mogen ze tevre den zijn. 3e klasse C. Hierin ontmoet HRC op eigen terrein Terras. vogels. De roodjakken zullen hun zegevierenden tocht kunnen voortzetten., door een fiksche overwinning te boeken. De leider van deze afdeeling, Kinheim, zal aan DEM, dat de onderste plaats bezet, een gemakkelijke prooi hebben, terwijl HFC voor de lastige opgave staat om van TY BB de begeerde punten mee naar huis te nemen. 4e klasse A. Watervogels ont. moet Zondagmorgen BKC. Voor een overwinning zullen de Kraaien hun uiterste best moeten doen. We rekenen in ieder geval op een overwinning. De concur rent van Watervogels. Oudesluis, heeft ook een thuiswedstrijd te gen LSVV, terwijl we van Atlas niet verwachten, dat ze het tot een zege op Schoorl zal brengen. R.K. BRIDGECLUB Uitslag van de gehouden onder, linge bridgedrive op 28 Januari 1946; No. 1 de heeren Prins en Swa. ters. 74 punten; 2. van Haren en Sinnege, 641-2 punt; 3. Groene. wegen en Heijblok. 60% punt; 4. mevr. Limo'nard en de heer Kroon, 59 punt; 5. de heeren Koningsbruggen en v. d. Krogt, 59 punten; 6. Bouma en Ver. berne, 56 punten; 7. Goes en Verberne. 55 punt; 8. Schnei ders en Dorré, 50% punt; 9. Padt en van Kempen 49 punt; 10. Handgraaf en van Gastel, 48 punten; 11. Zwagerman en Last drager, 46 punten; 12. Limonard en van Riel, 37 punten. Deze ondanks de lage tem peratuur gezellige wedstrijd, heeft een andere le prijswinnaar gebracht. De prijswinnaars van deze week hebben, evenals de andere van vorige week. een respecta bel aantal punten verzameld en het verschil met no. 2 spreekt voor zichzelf. De kopgroep blijft vrijwel bij elkander en verschillen onder ling niet veel in sterkte en pun ten. Paar 11 komt er weer beter in en is van de 11e naar de 5e plaats opgeklommen. Paar 12 speelt zeer constant en ook nu bezet zij een goede plaats. Onze gast met zijn partnerih bracht het tot de 4e plaats, ter wijl de technische leiders met de 6e plaats tevreden moesten zijn. Zij kunnen echter wel beter. De paren 10 en 7 zijn enkele plaatsen gezakt en paar 5, het welk vorige week zoo goed speel de, moet nu met een van laagste plaatsen genoegen nemen. Paar 3 speelde wel erg slecht en 37 punten zijn wel een poover resultaat. Zij zullen het echter beter gaan doen! SCHAGEN MOND. EN KLAUWZEER De gevreesde ziekte mond. en klauwzeer breidt zich ook in onze gemeente uit. Er werden twee nieuwe gevallen geconstateerd en wel bij de veehouders W. Ba ken aan den Schoenmakersweg en P. Appel aan den Westfrie. schedijk. DIPHTERIE In drie gezinnen doet zich thans een geval van diphterie voor. Een kind is inmiddels reeds overleden. K.J B-FEESTAVOND Donderdagavond hielden de jongens van de K.J.B. hun fees telijke naviering van de Zondag j.l. gepasseerde installatieplech tigheid. De deelname van familie en belangstellenden was zooda nig, dat de zaal van de „Roode Leeuw" practisch volledig bezet was, toen de waarn. voorzitter, de heer Nederhof. opende met een welkomstwoord tot den Eer. waarden Moderator, K.J.B..ers, familie en andere genoodigden. Hij zette dan het doel der ver. eeniging uiteen. Dit is niet om de jongens uithuizig te maken, maar om de taak van het ouder lijk huis ontwikkelend, opvoe dend en ontspannend aan te vul len. Door middel van dezen avond zou men vooral ook pogen de nog buiten deze vereeniging staande jongens tot aansluiitng te bewegen. Dit doel werd inderdaad door het gebodene wel ten naaste bij bereikt. Het was alles van het vroolijke genre. Al dient niet uit het oog verloren te worden, dat zoo goed als geen der jongens ooit op de planken gestaan heeft, kan toch geconstateerd worden, dat over het algemeen zeer goed tooneel gespeeld werd. Zoowel in „Snijdersbaas Jansen" als in het lachsucces „Levie Baars" traden enkele veelbelovende krachten op. die tot goede spelers kunnen uitgroeien. De heer Kouw die als regisseur fungeerde, heeft al- zoo met het materiaal wat hem ten dienste stond een zoo goed mogelijk resultaat weten te boe ken. Hij verdient daarvoor er- erkentelijkheid. evenals de heer Damen. die de grimage voor treffelijk verzorgde. DAAN POOL KOMT Daan Pool. onze bekende Oude- sluizer kleinkunstenaar, viert zijn zilveren jubileum als zoodanig met een „Jubileumprogramma". Hij zal dit op Woensdag en Don derdag 13 en 14 Februari in het Noord-Hollandsch Koffiehuis uit voeren. Zooals te verwachten was, ^is de eerste voorstelling reeds uit verkocht. Reeds meerdere malen heeft Daan in Schagen een hoogst dank baar publiek gevonden voor zijn onbetwist beschaafd en voor een ieder 1e aanvaarden klein kunst. SCHAGEN'S HARMONIE Het deed den voorzitter, den heer Starreveld, bijzonder veel genoegen deze jaarvergadering onder zooveel betere omstandig heden te kunnen openen dan het vorige jaar. Spr. memoreerde de vele werkzaamheden van de ver eeniging in 1945 na de bevrijding en de prettige samenwerking met andere vereenigingen, alsmede de steeds groeiende belangstel ling voor de Harmonie. De rekening van den penning meester sloot met een batig saldo De voorzitter, de heer Starre veld en de penningmeester, de heer K. Balk, die aan de beurt van aftreden waren, werden her kozen. Onder de ingekomen stukken was ook de beschrijvingsbrief voor de jaarvergadering van den WesHrieschen Bond van Harm- en Fanfarecorpsen. Daar de af gevaardigde naar deze vergade ring, gehouden op 19 Januari jl-, plotseling verhinderd was deze te bezoeken, werd het punt deel. name concours uitgesteld tot men meer over deze vergadering heeft vernomen Verschillende instrumenten zullen hers+eld en zoo mogelijk enkele nieuwe aangekocht moe ten worden. Er zijn echter nog eenige instrumenten beschikbaar zoodat voor (serieuze) leerlingen nog plaats is. Ook het probleem van marschtrommels zal spoedig bevredigend worden opgelost. Een en ander zal dit jaar groote uitgaven vergen en daarom zal getracht worden het aantal dona_ teurs zoo mogelijk nog te ver. hoogen. HET VOFTBALPROGRAMMA VOOR ZONDAG Na enkele weken van gedwon gen rust is er eindelijk weer gang in het raderwerk van de voetbal competitie gekomen. Voor SRC zijn 2 wedstrijden vastgesteld en wel een uitwed strijd van SRC I tegen de Texel- sche Boys op Texel en een van SRC II tegen Kaagvogeis III te Kolhorn. SRC I vertrekt om 8 uur met den trein gaat om 9 uur in Den Helder naar de H. Mis en ver trekt om half elf met de boot van daar naar bet vogeleiland. De op stelling is aldus: P Berkvens, P. de Wit, G. Sin- nige, P. van Stralen, C. Berkvens, F. Komen. P. SUkkelman. H. Stik- kelman, F. Berkvens, K. Limmen, P. Kok; reserve: J. Verduin. SRC II vertrekt om half 2 per fiets. De opstelling luidt: Jan Pannekeet, A. Sinnige, Th. Beere. poot, C. Pannekeet. H. Komen, D. Huiberts, H. Schoite, J. Boer lage, D. Baars, P. Beerepot, W, Stam en reserve: J, Revers, Programma voor de volgende weak: SRC IZAP I; SRC a N. Niedorp a, Junioren. BREEZAND R.K. KIESVEREENIGING In café v. Stein hied de R.K. Kiesvereeniging een vergadering onder voorzitterschap van den secretaris den heer G. v. d. Park, daar de voorzitter in verband met griep afwezig was. De aan gekondigde spreker was door ambtsbezigheden en moeilijke reisgelegenheid verhinderd. Hierna werden candidaat ge steld voor de Tweede Kamer: de heeren C. v. d. Ploeg, Jac. Groen en H. J. Kuiper Voor Provinciale Staten: de heeren W. Dekker, C. M. de Wit en Luykx. De voorzitter deed nog mede- deeling van de oprichting van een propaganda, of kernclub, waarvan hij doel en streven uit eenzette. 'T ZAND GEEL—ZWART.NIEUWS Na een rustperiode van vier weken gaat Geel.Zwart a.s. Zon dag de tweede helft van de com petitie inzetten met een wed strijd tegen de van ouds bekende rivaal Sparta II. Zal deze tweede helft meer succes opleveren dan de eerste? We weten het niet. Bracht de eerste helft de scha mele oogst van slechts 3 punten uit 7 wedstrijden op, dan zal de tweede helft meer op moeten brengen om niet voor degradatie in aanmerking te willen komen. Programma: Geel.Zwart I Sparta II. Aanvang 2 uur. Opstelling: doel G. Driehuis; achter J. Huiberts, J. Broersen; midden G. de Wit, J. Hendriks en S. Broersen; voor G. Doedens. G. Slijkerman, J. Bakker, P. Hertogh en Th. Leek. Res. A. Druiver. Winkel IIGeel Zwart II. De opstelling vindt men op de oude plaats bij café de Wit. 'T VELD TOONEEL De R.K. Gemengde Tooneel- vereeniging ,,Nut en Vermaak" heeft in studie genomen 't mooie tooneelspel in 3 bedrijven „De Vreemdeling" door Antoon Goo ien. Zoowel aan de uitvoering van het spel als aan de décors wordt buitengewoon veel aandacht ge wijd. Daar hiervoor zeer veel belangstelling wordt verwacht, ligt het in de bedoeling driemaal een uitvoering te geven en wel op 17. 19 en 24 Februari a.s. Voor verdere bijzonderheden wordt verwezen naar de raam biljetten en de in dit blad ver schijnende advertenties. SCHAGERBRUG RUITERFEEST Zaterdagavond 26 Jan. 1946 hield de Landelijke RijvereenL ging „West-Friesland" weer haar eersten officieelen ruiterfeest, avond sinds 1939. Met een hartelijk woord van welkom werd dit feest door den voorzitter, den heer P. Vries, aan de gasten en genoodigden, waar onder de eere.voorzitter, de heer D. Breebaart, burgemeester van Zijpe en de zustervereenigingen „Hollands Noorden" van Koegras en „Wieringen" van Wieringen, geopend. Na aanbieding door de Rij vereeniging „West-Friesland" van een heerlijke kop koffie met gebak, werd het Standaardlied gezongen door de leden der gast. vrouwe, hetgeen een welverdiend applaus gaf. Daarna volgde de verdere afwikkeling van het pro gramma,- te beginnen met het zangstuk, gemaakt door instruc teur D. de Graaf, getiLeld „Ode aan 't Paard", wat door twee solisten, nl. mej. A. Kaan als paard en D. de Graaf als ruiter, welke beiden hun partij zeer ver. dienstelijk hebben gespeeld, werd voorgedragen. Vooral mej. A. Kaan was zeer goed. Dan als koor 16 leden van „West-Fries land". die een goed geheel vorm. den. Dit zangstuk is een zeer goede weergave van de samen werking tusschen ruiter en paard b.v. zooals ruiter en paard beide nog groen en onbedreven zijn en dan langzaam, na vele zware les. sen, tot één begrip, één geheel zijn geworden, wat men dan een keurige combinatie van paard en ruiter noemt. Deze uitbeelding was hier zeer goed en duidelijk in weergege ven. Hierna volgde dan ook een lanCT en welverdiend applaus. Dan volgde de rest van dezen bonten avond, geheel door eigen krachten verzorgd. Ook de gasten lieten zich niet onbetuigd. Na middernacht werd een heerlijke koffietafel aangeboden door de Rijvereeniging „West-Friesland", welke door den heer P. Woudstra tot in de puntjes was verzorgd. Goed zoo, Woudstra! Ter afwisseling werd er ge danst op muziek, die bij den heer Sombroek in goede handen was. Door de bestuursleden der gastvereeniging werden woorden van waardeering gesproken voor de medewerking, welke de jonge vereenigingen ondervonden had. den van den heer de Graaf. Ook de eere.voorzitter, de heer D. Breebaart, sprak waardeerende woorden tot de vereeniging. Al met al was het een prettige en tevens leerzame avond voor allen waaruit bleek, hoe men door de paardensport vele vrienden kan verwerven. Het was reeds Hink in den morgen toen de voorzitter dezen uitstekend geslaagden ruiter feestavond sloot. Omruiling melkbonneri In den vervolge kan men melk- bonnen bij 't plaatselijk distribu tiekantoor ruilen tegen rantsoen bonnen voor tapt rmelk. waarop karnemelk en taptemelk-yoghurt verkrijgbaar zijn. Per bon voor één rantsoen melk ontvangt men bonnen voor twee rantsoenen taptemelk. Deze regeling is ge troffen in het belang van perso- nnen, die geen gestandaardiseerde melk mogen gebruiken, zoodat zij dus thans, zonder een dokters attest te overleggen, hun melk- bonnen kunnen ruilen. Op deze rantsoenbonnen is geen taptemelk verkrijgbaar. Geldigheidsduur brandstoffenbonnen De bonnen 47 en 48 zijn tot een- nader bekend te maken tijdstip opnieuw geldig verklaard. Ver der blijft ook bon 46 nog tot na dere aankondiging geldig. De vroeger verlengde geldigheids duur vao de bonnen 43, 44 en 45 eindigt op 4 Februari a.s. Bonkaarten melk, vleesch en aardappelen De bonkaarten LA 602, LB 602, LD 602 en LE 602 zijn geldig voor melk, vleesch en aardappelen ge durende de 2e en 3e periode 1946 (20 Januari t.m. 16 Maart). Men beware derhalve deze kaarten. chocolade Het centraal distributiekantoor deelt mede, dat op de bonnen 710 en 806, welke geldig zijn ver klaard voor het koopen van 1 ta blet Engelsche chocolade. 50 gr. chocolade van Nederlandsch fa brikaat kan worden gekocht, voor zoover geen Engelsche chocolade verkrijgbaar is. De vleeschprijzen In verband met de omstandig heid, dat de consumentenprijs voor vleesch en vleeschwaren nog gebaseerd is op berekeningen van 't jaar 1940 en verschillende kos- enfactoren niet onbelangrijk zijn gestegen, heeft de minister van Lanbouw. Visscherij en Voedsel voorziening bepaald, dat deze prijzen met ingang van 4 Febr. a.s. tot nadere voorziening eenigs- zins kunnen- worden verhoogd. Een overzicht van de prijzen, wel ke van dezen datum af zullen gelden, wordt in. een officieele publicatie gegeven. Toenemende uitvoer naar Engeland? Minister Mansholt is te Lo.i- den aangekomen en heeft be sprekingen gevoerd met Sir Ben Smith, den Britschen mi nister van Voedselvoorziening, over een geleidelijke hervat ting van den normalen han del tusschen Groot-Brittannië en Nederland. D besprekingen droegen 'n verkennend karakter, doch zouden betrekking hebben op de mogelijkheden inzake uit voer uit Nederland van groen ten en' gecondenseerde melk. GEZINSWEEK „Volksherstel" schrijft ons. In samenwerking met verschil lende instanties organiseert „Volks Herstel" een Gezinsweek over geheel Nederland van 35 Februari. Een goed gezin is de basis voor een goede maat schappij. „Gezins - Herstei" is „Volks Herstel". Een ieder wel denkend mensch is daarvan over tuigd. Wij roepen een ieder op aan deze actie de groo.ste moge lijke steun te verleenen. Niet al leen de verschillende vereenigin gen kunnen m dit verband iets groots verrichten, doch een ieder individueel. Elke huismoeder tracht in die week de aangename sfeer in huis te verhoogen Alleen een Moeder weet, met welke mid. delen die sfeer kan worden be reikt. Elke huisvader bezint zich op zijn plichten en verantwoorde lijkheid. Elk kind zal zich uitput ten in bewijzen van liefde en hulpvaardigheid. Ze zetten bun ouders eens heerlijk in de bloe men. Laten de oudsten maar eens een feestje prganiseeren. D.it is hun wel loffljÜrtrouwd. In die week wordt er nu eens niet ge kankerd over het vele dat aai de samenleving nog ontbreekt. Op bouwende gesprekken in de hui selijke kring zijn van gewe.cfige beteekenis voor de wederopbouw van "net geslagen vaderland. Va ders. Moeders, jongelui, „de naad is aan U". De „Gezinsweek" moet behalve een week van ernstige bezinning op onze plichten een week zijn van gezelligheid, echt huiselijke samenbindende gezel ligheid. Laat dit in de „Gez'ns- week" Uw bijdrage zijn voor een Herrijzend Nederland.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2