n DEN HELDER ontvangt zijn weldoeners J r 2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad Mei vlaggen en dankbetuigingen Mr. Gilbin, hoofd v. h. Am. Roode Kr. in Euro pa en Mr. Webster, af gevaardigde v. ons land deelen zeep en Lever traan uit Frankrijk zet 1t mes erin Zonnevlekken storen rodio-ontvangsten Duistere dingen rond Indonesië DE STEDEN CENTRAAL VERWARMD DAT GEBEURT'IN NEDERLAND (kaalste nieuws De post naar de 'West De hulpverleening van vAmerika Vergoeding vijandelijk papiergeld MAANDAG 4 FEBRUARI 1946 CEN ZEE VAN VEAGCEN, zooals op een groote na tionale feestdag overal in de de straten en stegen van de stad, op de openbare gebou wen met als middelpunt de Amerikaansche vlag naast bet roodwitblauwe op het Stad huis. Er was dus iets'bijzon ders aan de hand. Inderdaad, want het hoofd van het Ame rikaansche Roode Kruis in Europa Mr. Gilbin, zou met de. afgevaardigde voor Nederland Mr. Webster een iweedaagsch bezoek aan ons land brengen en daarvan een dag uittrekken voor een visite aan Den Helder. Dat is toch zeker een onderscheiding. Gm ongeveer elf uur arriveerden twee auto's met de gasten. Begrijpelijkerwijze waren er veel menschen bij het stad huis, die. deze unieke gelegenheid niet wilden laten passeeren, zonder even een blijk te hebben gegeven van hun dankbaarheid Toen dan ook Mr. Gilbin met gevolg de auto verliet steeg er een blij hoerageroep op, dat hem wel eenigszins verbouwereerde. Vriendelijk wuivend en groe'end ging hij vervolgens het stadhuis binnen, waar de plaatselijke ver tegenwoordiger van het Neder- laridsche Roode Kruis, de heer Fr, Winter, als eerste de gasten begroette. Overal uit de hureaux. k-wamen de ambtenaren even om een hoekje gluren om hun weldoeners van dichtbij te kunnen bekijken, zooiets gebeurt immers niet' iederen dag. Vervolgens werden de heeren' ontvangen door den burgemeester en den, gemeente-secretaris, waar bij eenige genoadigden. die een, werkzaam aandeel hadden en hebben in de verzorging en de verdeeling van de binnenkomende goederen, mede aanwezig waren. De heer >J. Sieben. voorzitter van de buurtvereeniging Loods- gracht kreeg de gelegenheid de heer Gilbin bloemen en een oor konde aan te bieden.die den dank veriegenwoordigden-van de bewoners van deze omgeving en de geheele stad. Mevr. O. de Wolf bood paarse tulpen aan, want. zoo zeide zijn: ofschoon ik geen vlag heb, wil ik toch. graag mijn dank over bren gen en daarom doe ik het maar op deze manier. Deze geste werd natuurlijk zeer op prijs gesteld. Namens gemeentebestuur en burgerij bood burgemeester Rit meester de heeren een plaquette, aan van Den Helder, voor al het werk, dat ieder van hen had ge daan ter leniging van den groo- ten nood, in het bijzonder in Den Heider. Mr. Webster beloofde, dat deze plaquette een eereplaats boven zijn schouw zou krijgen, die hem dan voortdurend zou doen herin neren aan deze stad. Hüerop gingen de gasten naar het monument van twee gevallen Engélsche vliegers in de le Vroon-i straat, waar bloemen werden ge legd. De heer Zijp, voorzitter van ,de buurtvereeniging dezer straat vertelde in het kort, wat hier dien| nacht gebeurd was en welke van weinig piëteitgetuigende manie ren de Duitschers er op nahielden om de dooden te behandelen. Gp verzoek van den heer Gilbin gal de heer Zijp vervolgens eenige foto's van het monument en op zijn vraag kreeg hij de mededee- ling, dat het Engelsche Roode Kruis de bevindingen doorgai. Dan reed het gezelschap naar het gebouw van de Hark in de Molenstraat, waar juist verschil lende uitóeelingen plaats vonden. Met belangstelling hoorde men de ervaringen en de wenschen aan en op onze woorden, dat. het zulk een prettig gezicht was. dat dit magazijn zoo vol was en dat dit van een goeden geest van Ame rika jegens ons land getuigde, .ant woordde de heer Webster: het .is beter, .dat het magazijn direct weer leeg is. want dat is toch de be^eHns van het geven. Waar wij hem volmondig ja; op moesten zeggen. ■Na nqg een tocht langs de ha ven en de vernielde straten, waarbij nu niet eens de mooiste gedeelten van Den Helder wer den getoond, omdat hetpuin en de "vernielingen meer den nood van de stad aangeven, werd ge reden naar de Singel, waar het uit deelen van zeep en..levertraan juist; in vo li en. gang was. Hiervoor bestond natuurlijk de meeste belangstelling bij de gas ten en met eigen oogen konden ze zien hoe welkom dit alles bij de bewoners was. Velen, kwamen in persoonlijke dankwoorden hun gevoelens ten opzichte van Ame. rika bekend maken en er werden foto's gemaakt, brieven overge reikt, filmpjes opgenomen en bloemen aangeboden en dat alles met een spontaniteit, die goed :deed. Kleine kinderen liepen hand in hand met hun groote weldoeners en vochten er om met die heeren die 'Amerika nen zooals ze zeiden, op de foto te kunnen. Met groote interesse werd ge ïnformeerd naar de behoeften van allerlei soort, die er nog wa ren en het was goed gezien, dat dit rechtstreeks aan willekéurige kijkers gebeurde, die dan onop gesmukt konden vertellen, wat :zij. er van dachten en van wisten. Ook de V-ischstraat kreeg een beurt, en hier belasten de heeren Gilbin en Webster -zichzelf met het uitdeelen, tot groot pleizier en vaak groote verlegenheid van de vrouwtjes, die de glimlachjes engroeten tegelijk met de gaven van de Amerikanen in ontvangst namen. I 'm found of your land and your people: ik mag jullie land en volk graag, zei mr. Webster ons en hij meende het ten volle, want, zei hij, het doe't je zoo goed te zien, dat de menschen hier. die zooveel moeten missen en zooveel-meemaakten, toch zoó dankbaar zijn voor alles wat: je voor-ze doet. And it will be godd for you. het zal weer goed voor jullie worden, want en dat deed ons het meeste pleizier te hooren als je jullie land vergelijkt met andere landen in Europa,.zie je dat hier de grootste'vorderingen worden gemaakt ten oplachte van den opbouw, dat hier wordt aangepakt en hard wordt ge werkt. Over een poosje zullen jullie geen hüjp meer noodig hebben. Maar nu nog wel, mr. Webster. Veel hulp. want ondanks onze werklust zijn er zoo ontzaggelijk veel tekorten aan Olies. Dat begreep hij en Amerika) dat voor ons land een .groote vriendschap hééft., zaLhet blijven helpen zoolang dit noodig is. Naar aanleiding van dit bezoek zijn er eenige verrassingen in petto naar ons nog even werd medegedeeld. Verrassingen, die welkom zül. len zijn. En waar wjj ook weer „uiterst dankbaar gébruik .van zullen maken. Hólland thanks you! STEUNBONNENACTIE VAN HRC. Houders van steunbonnen kun. nen op-vertoon van onderstaande nummers een verrassing halen bij den penningmeester van H.R.C., J C. Wezemer, Nareis. straat 47 alhier. 1214 4253 2377 -3975 2882 4530 4835 3977 1553 2635 1279 792 2048 2286 871 4700 2192 1895 1991 301 1297 1807 2384 4270 4029 1750 4408 3292 2842 3652 1003 7 682 2206 4947 ONDERWIJSVERNIEUWING Over bovenstaand onderwerp werd .ten Raa'dhuize voor de on derwijzers uit de kop van Noord- Holland een eerste vergadering gehouden. De heer Bakkum voerdehierhet woord. Daar wij de cursus over de on derwijsvernieuwing besproken in de Volksuniversiteit, uitvoerig •zullen behandelen, .in verhand met het feit, dat deze cursus voor opvoeders in het algemeen- van- be lang is en de vergaderingen be doeld zijn voor vakmensehen. on derwijzers dus, vólst-aan wij met de vermeldingen ervan. SPORTNIEUWS HRCTerrasvogels 00 HRC heeft heti tegen 'Terrasvo gels niet .tot een overwinning kunnen brengen en moest met een gelijk spel genoegen* nemen. Vooral na de rust-speelde HRC een goede partij en was toen -ab soluut hl de meerderheid De weersomstandigheden waren ge durende de eerste helft uiterst slecht. In de eerste 45 minuten speelde HRC met een licht over wicht op Tert-»*5gels. maar bad met zijn schoten weinig ge.uk. Eenige malen ontsnapten de Ter rasvogels-aan een zeker schijnend doelpunt. Na de thee kwamen de Rocd- jakken er beter in en werd.vurig en enthousiast gespeeld en zeker hadden zij i.n deze helft een doel punt verdiend. Vooral Bakker speelde een goede partij. In deze afdeeling heeft Kin- heim zich op de bovenste plaats kunnen handhaven door een 31 overwinning op; DEM. terwijl de wedstrijd TYRB-—HFC afgelast werd. Ook de vastgestelde wed strijd RKVVA-rHeider is niet doorgegaan. Helder II heeft voor Ajax III de vlag moeten strijken, doordat de Amsterdammers met..3—1 hebben gewonnen. HRC II bracht het er .beter af en zagkans om met 30 over Wivrs III te zegevieren. Watervogels won met 31 van BKC. voor de rust wisten de'WaJ tervo.selseen 2-^0 voorsprong te. verkrijgen, na de rust werd dit' 3—1 voor de Kraaien. Atlas, heeft het met 3—0 tegen Schoorl moeten afleggen. SCHAGEN SGIIAGENWA 2—2 Onder buitengewoon Slechte weersomstandigheden, doch op een behoorlijk bespeelbaar -véld: veroverde Schageen punt, door tegen .VVA uit Amsterdam gelijk te spelen, een uitslag, •welke de handvol toeschouwers .zeker het meest bevredigde. i -Schagen begon met den feilen wind in den rug en in minden Idan 5 minuten tijd profiteerden de geel-zwarten van enkele fout ten in de Amsterdamsche „ach terhoede en veroverden een nut. tige 20 voorsprong. Verder wis_ ten ze het niet te brengen, waar niet zoozeer het goede werk der rood-zwarte 'achterhoede debet aan was, dan wel het volkomen insluiten en onzuiver schieten van het geheele elftal. Na rust eenzelfde spelbeeld, met dit verschil, dat nu VVA veruit de baas -was. Binnen en kele minuten lag de eerste bal achter Slikker en na een kwar tier wist VVA opnieuw den ove rigens 'uitstékend spelenden Schagen.doelman te passeeren. Talrijke gevaarlijke situaties de„ den zich voor. maar Slikker liet zich niet'meer verrassen. Tegen het einde wist Schagen aan den druk te. ontkomen, doch bij slechts één -serieuze kans faalde de geèl-zwarte voorhoede. Het was en het bleef gelijk, wat de partijen loon naar werken, gaf. ALKMAAR HONGERTOCHT (Arr. Rechtbank) Een goede buur is - sorns beier idan een verre vriend. Maar een .slecirte buur kan veel kwaad berokkenen. Dat ondervond zekere A., een alleen .wonend; man te Alkmaar. In 't voor jaar van 1944'tijdens zijn afwezigheid namen 2 buren een kijkje 4n zijn -woning'- en eigenden AiCh een regen - jas, een pluche-tafelkleed en idooèjes sigaretten toe. Een volgenden keer vermiste hij een horloge. Ten .slótte op 8 Mei gingen beide buren op roof tocht, forceerden de deur en stalen tabak, sigaretten en sigaren. iBij -huiszoeking werden verschillende goederen opgespoord. De beide .ver dachten, N. de W. en P. M., bèken- den. De Officier vond de -feiten hoogst ernstig, vooral als-men zijn .naaste buren niet vertrouwen -kan en vroeg voor ieder 10 maanden ;gevangenis- sjtraf. W. zoowel als ,M. vroegen cle mentie. „V- Drie personen te Amsterdam, ;F. de B., Th. v.rH. en W. v. G., trok ken er op 27 April per fiets op uit om -wat eten te beftiachtigen. Over Purffiërencf reden zij in de richting Hoorn, toen zij bij Oosthuizen door de duisternis werden overvallen en hun intrek namen in een schuur. In den vroegen morgen wisten zij een nabij gelegen boerderij, waarvan de bewoners nog sliepen, binnen te dringen en velschillende -goederen, als .2 gotiden dameshorloges, wasch- goed, schoenen, gouden - Sieraden, benevens een portefeuille iméit in houd te ontvreemden. De dagvaar ding was op sommige .punten niet duidelijk en mede tot. het uitbrengen van een rapport over de B. en v. G. werd besloten, in overleg met den; verdediger mr. Leesberg, de zaak te schorsen voor nader onderzoek. De zaak van Hendrik R. uit A'dam was reeds in Juli 1945 voor geweest, maar werd ophieuw behan deld naar aanleiding van een uitge bracht rapport, strékkende tot -een: voorw. veroordeeling. Verdachte had een geldkistje van, fcrjn neef meegenomen op 22 'Mei '45 om hem meer voorzichtigheid telee- ren. Bedoeld -kistje bevond zich on gesloten in-een hangkast -en ver dachte vond deze plaats ongeschikt. De politae te Amsterdam had het aldaar in beslag genomen. Het 0;M. vond geen termen voor een voorw. veroordeeling en requi- reerde 6 maanden met aftrek van 5 maanden en 6 dagen. "Verdediger -Mr. de Groot'hield een. uitgebreid pleidooi, waarin de han-: deling van verdachte in 't. juiste licht werd g'estëïd. Hier was geen spréke van wederrechtelijke toeeigening, waarom pleiter .tot vrijspraak con cludeerde. .(In de middagzitting moest W. de W. gëb. 18! Febr. 11924, metselaar te ..Zullen, zich voor den politierefch. ter verantwoorden, ter zake dat hij in "Maart—April 1945 deelgenomen had aan den zoutdiefstal bij de Firma Verburgt te N.-Scharwoude door ;aanwijzingen te geven en te helpen >bij het vervoer. Over beklaagde was een gunstig rapport uitgebracht door den heer Wichers. Voor zijn aandeel in den diefstal, welke veël geld had opge bracht, kreeg' W. 300.Voor die som had hij aardappelen gekocht. De 'Officier achtte het feit bewe-] zen, kcm meegaan met een voorw. straf en eischie 6 m. voorw. met, 2 proefjaren. De uitspraak van den rechter was conform. In een verklaring tot de finan cieels commissie heeft de Fran- sche minister van financiën, An- dré Philip,.gezegd, dat Frankrijk een begroqtingstekort van drie- hon'defd miljard francs zal heb ben, indien de uitgaven niet kun nen worden verminderd. Philip ■zou volgens verslagen gezegd hbeben. dat het in zijn voorne men ligt de militaire uitgaven mét de helft te verminderen en om de. staatssubsidies aan de in dustrie in te krimpen. Binnen kort aal hjj aan de nationale ver gadering een wetsontwerp -over nieuwe financieèle projecten voorleggen. Zaterdagmorgen, tusschen 9 en 11'2 uur Greenwichtijd,-werden in alle deelen der wereld de radio ontvangsten op den korten -göif onderbroken door een plotseling -optredend .uitsterven van het ge luid. Deze storingen bevestigen ide voorspelling van den voor- naamsten Britschcn radio-ex pert, Sir Edward Appleton, den avond tevoren gedaaan, dat door invloed van zonnevlekken de radio-ontvangsten in de komen de dagen slecht zouden zijn. Ook de 'Britsche admiraliteit verklaarde dat de signólen naar en van de schepen op zee ervan te lijden hadden. De storingen zullen eenige da gen voortduren, .daar de huidige zonnevlekken de krachtigste.zijn, die sedert-20 jaar werden waar genomen. Doch ,d.e storingen^zul- len, zoodra iets dergelijks ge meld wordt, door het veranderen van de golflengte voorkomen worden. Het - grapje van Sir Archibald op de persconferentie te Singa pore was niet het eenige-. duistere punt -in de „prefatie" van zijn zending. Op het moment van zijn aankomst werd de uitzending van Britsche radioberichten te Batavia en de verschijning van een Engelsche krant verboden. Even later -werd -een .en .ander weer hehvat.-Een of andere auto. riteit. had zich te zeer. uitge sloofd! Een Amerikaansche waarne mer zal bij de besprekingen tus schen van'Mook en Sjahrir aan wezig zijn. Er 1 heerscht nogal verwarring onder -verschillende Indonesische groepen. igjahrir is op reis geweest, om meer aan hang te verwerven.'En op den achtergrond staat altijd nog de figuur van SoekarnoHijbe hoort in het komende ontwik-ke. Jingsproces tot de impondera bilia", dat zijn onweegbare din. gen, overwegingen, wier nabij heid men voelt, maar die men niet bepaald onder woorden kan brengen of in getal of gewicht -uitdrukken-... In Utrecht bestaat reeds sedert ■eenige jaren de .Pegus'-verwar- ming. waardoor een groot deêl. van de binnenstad centraal ver warmd wordt. Een specialiteit op het .gebied van stedenverwar- ming, Ir. W. Beuker, meent, dat dit voor de .steden de verwar ming der toekomst zal zijn en dat alle steden,-waar belangrijke ste denbouwkundige wijzigingen zul-: len komen, zooals Venlo, Arnhem,; Nijmegen. Rotterdam, Den Haag zich ernstig moeten beraden over den bouw van warmtecentrales. Een nieuwe vorm van exploita tie, zou gevonden kunnen worden door deze te doen geschieden t door de vakmenscfaen, die ook voor het ontwerpen en uitvoeren zorgen. In Amsterdam heeft Teeds een groep installateurs een stich- .ting voor dat doel opgericht, waarbij het maken van winst is uitgesloten. Egn- eventueèl medezeggenschap van 'de overheid in rhet beheer wordt wel gewenscht geacht. "TIEN NOODWONINGEN zou den er gebouwd worden in het Limburgsche plaatsje Bee- sel. Een betonmaatschappijzou er voor zorgen met Amster damsche arbeiders, in een tijd van ongeveer 'drie weken. Ér is nu een half jaar voorbij, de noodwoningen, die 2500 gulden zouden kosten, -zijn nog niet klaar en komen zeker al op het dubbele. Er wordt, zoo gaf het .gemeentebestuur te kennen, niet of nauwelijks gewerkt, het is een afschuwelijke smij- terij met overheidsgeld, een dagelijksche *-ergernis en de verdenking van financieèle knoeierij op groote schaal is groot. En wat'het ergste van alles nog is: het gemeentebe stuur heeft reeds herhaaldelijk de aandacht ap deze schanda lige zaak gevestigd, mondeling, schriftelijk, telegrafisch, alles zonder resultaat. 'En thans heeft het bestuur aan den vii- nister van opertbare werken medegedeeld, dat het weigert, het tiende deèl van het jaar- liiksehe tekort op de exploita tierekening voorrzijn rekening te nemen. 'Hoe zit dat? Wier is verantwoordelijk >voor dit nieuwe schandaal? De radio- voorlichting zal vandaag of morgen wel.weer.vertéllen, dat het goed gaat en dat er schot in zit. Maar het is niet waar. Het gaat, oók in andere din gen, heelemaal nietgoed. .Hier zijn overheidsinstanties ver- antwo.ordèlijk, die herhaalde lijk in gebreke blijven Praèh- tiqe redevoeringen baten wéi nig, als de werkelijkheid nog zulke schrille zaken te zien geeft' Volgens Reuter uit Batavia 'ou Nederlandsch Oost-'Indië ten Oos ten van Batavia onder controle van de "Nedetlandsche vloot ko- - men. Qp L4 en 25 Februari a.s.. en ver volgens om de elf dagen zullen speciale vluchten Amsterdam Paramaribo Curasao worden uitgevoerd ter .voorbereiding van een regelmatige luchtverhmdïng tussthen Nederland en de over- zeesche gebiedsdeelen in Amerika. De met deze-.vluchten te verzen den stukken moeten voorzien zijn van het opschrift: „Per speciale vlucht 'Amsterdam-Curacao" en moeten uiterlijk den dag voor het vertrek van het vliegtuig in Am sterdam zijn. Tn verband met de beperkte 'laadruimte kan met de eeFste vlucht alleen corresponden tie niet zwaarder dan 20 gram worden meegegeven. In Parijs is dezer dagen een aaiikoopcommissie aangekomen, die 58 Amerikaansche kerkelijke en andere organisaties voor hulp verleening vertegenwoordigt, die zich interesseeren voor den aan koop van Amerikaansche sur- plusvoorraden met het oog op een algemeen hulpprogramma voor Europa. "De aankoopen zullen een-groot aantal transportmiddelen omvat ten. die voor reliefwerk in Euro pa zullen worden gebruikt. Ver der huishoudelijke artikelen en machines voor den wederopbouw, bouw-materialen en nood-onder komens voor de verwoeste gebie den. .-Erankrijk zal het grootste deel van de hulp ontvangen. Of schoon ook België, Nederland en andere danden in het programma zullen worden opgenomen. iEr is thans oók een regeling getroffen voor gerepatrieerden (niet-schippers) die niet in de .ge legenheid zijn .geweest vijande lijk papiergeld aan de grens ih te leveren, doch dit geld bij een bankinstelling hier te lande heb ben -gedeponeerd. Politiek betrouwbare gerepa trieerden kunnen nu oók dit vij andelijk papiergeld vergoed -krij gen tegen een koers van 100 :RM is f 75.36. Zij dienen zich hier voor te wenden tot hetgeweste lijk arbeidsbureau waaronder hun laatste woonplaats, veór het vertrek naarhet buitenland, res sorteerde. M c 0)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2