HET. DUITSCHE VOLK SCHULDIG VERKLAARD Nieuw Noordhollandsch Dagblad 3 DE EFFECTENBEURS Van Eigen Erf <Sporlnieuws STANDEN N.H.V.B. Uit alle hoeken der aarde Slagers protesfeeren Verzorging ocrlogsgraven Hooge onderscheiding voor oud-gouverneur Levenslang gekregen Voor verraders doodstraf geëischt STILLE OMGANG Bijzonderheden over de komende bedetochten COLLABORATEUR EN ILLEGAAL WERKER Katholieke Volkspartij Reorganisatie Regeerings Voorlichtingsdienst 11 1946 DINSDAG 5 FEBRUARI 1945 [\E FRANSCHE AANKLAGER te Neurenberg wees Seyss Inquart aan als schuldig aan vergrijpen door de Gestapo gepleegd. Seyss proclameerde de politie tot justitie zoodat tal van Nederlanders ter dood werden gebracht zonder eenige vorm van proces. Dubost las een verklaring voor van de Nederlandsche Regeering, waaruit bleek, dat op deze wijze minstens vier duizend Nederlanders werden om gebracht. DUBOST behandelde deze ter reurdaden in het verloop van zijn aanklacht van onmenschelijke misdaden door de Gestapo teeen verzetsbewegingen begaan. Du bost gat hiervan voorbeelden uit België, Luxemburg, Noorwegen, Denemarken en Frankrijk. Het toppunt van wreedheid bereikten de Duitschers wel in een Fransche stad, waar zij een moeder in het aangezicht vandaar vijf kinderen martelden en levend verbrand den, omdat zij 't verblijf van haar man niet wilden vertellen. De kinderen werden vervolgens met den dood bedreigd als zij hun vader niet verrieden. Ofschoon zij wisten waar hij was, zwegen zij, waarop de Duitschers hen opslo ten in den kelder en het huis in brand staken. Een der massale moordpartijen der Duitschers had plaats in het Fransche dorpje Oradour, dat door de Gestapo werd uitgemoord, zoodat slechts tien menschen overbleven. Vrou wen en kinderen werden in de kerk samengedreven en daar met machinegeweren afgemaakt. Ook het Nederlandsche drama van Putten bracht Dubost naar voren. Hij wees uitdrukkelijk Keitel als een der hoofdschuldigen aan, om dat vele van deze onmenschelij ke daden het gevolg waren van door hem gegeven orders. Dubost bracht vervolgens hulde aan het heroisch verzet der verzetsbewe gingen aller naties. De verwoestingen in Nederland. Dubost besprak hierna de aangerichte verwoestingen en inundaties in Nederland, die niet door oorlogshandelingen gerechtvaardigd waren. Hij stelde de verantwoordelijk heid van de Duitschers voor het bombardement van Rot terdam vast. Ook wees hij op de geweldige overstroomingen die door de Duitschers in ons land werden veroorzaakt. Dan uitte Dubost speciale be schuldigingen aan het adfes van vele aangeklaagden. Goering werd verweten het oprichten van con centratiekampen; het toelaten van beruchte experimenten op levende menschen. Keitel werd persoon lijk verantwoordelijk gesteld voor de „nacht und nebel" arrestaties en Jodl voor de deportatie der Deensche joden naar Duitschland. In de conclusie van zijn aan klacht zeide Dubost, dat uit het gebeurde in Duitschland gebleken is, dat alle teruggang in bescha ving mogelijk is. Het Duitsche volk, aldus Du bost, heeft geen enkele poging ge daan tot tegenstand toen millioe- nen onschuldige menschen wer den vernietigd op den grond van dit volk, door menschen van dit volk en volgens plan van de re geerders van dit volk. Het Duit- Het aantal verkoopvergunningen bedroeg thans 7684 tot een nominaal bedrag' van 30.140 391. Wat de Staatsfondsen aangaat, kon wel worden vastgesteld dat er althans voor de 3'/s pet. obligatiën 1941, 1942 en 1943 wat meer materiaal beschik baar was en het gevolg hiervan kwam tot uiting in een lageren koers. Er kwam een noteering van 102 3/4 te voorschijn. De g'estaffelde leening was in overeenstemming hiermede eveneens iets lager en zakte in tot 102 1/4. De 4 pet. leeningen, waarin heel weinig te doen was, werden onder Beurstijd tegen 102'geadvi seerd Integralen en de 2l/t pet. grootboek oblig'atiën waren voor 85 aangeboden. De Indische leeningen lagen vast in de markt. De 3 pet. 1937 gold 101 1/4 en de leening 1937 101 3/8. In de gemeentelijke en provinciale obliej'iën ging meer om dan- het einde van de afgeloopen week, maar de omzetten werden afgedaan tegen prijzen loopende van 301 tot 101 1/4. De 31/» pet. leeningen golden 102 3/8 Voot Pandbrieven was bijna geen aanbod losgekomen. De belangstelling voor industrieele obligatiën was niet groot. De 3'/» pet. obligatiën Van de Bergh waren op een koers van 104 pet. iets lager. De 3'/i pet oblig'atiën Lever Mij. werden tegen 106 verhandeld, doch op dezen prijs bleef aanbod bestaan. De 3'/s pet. obligatiën Werkspoor waren 105. De 3'/j pet. obligatiën AKU werden 102 3/4 geadviseerd. Voor de 51/* pet. obligatiën AKU wordt nog steeds' 104 geboden, zonder dat verkoopers komen opdagen. Prolongatie 2 1/4. sche volk heeft vergeten, dat alle menschen vrij en met gelijke reenfen geboren worden. Dubost was van meening, dat op grond van de Duitsche gedach te van Führertum, die alle ver antwoordelijkheid legt op de hoof den van hen, die de beslissingen nemen, hij van het tribunaal kon vrage de beschuldigden als ver antwoordelijken aan te wijzen. Dubost eindigde zijn uiteenzetting over de Duitsche wreedheden met het eischen van de doodstraf te gen de oorlogsmisdadigers. UET LIGT in de bedoeling van Dr. Euwe dit voorjaar een bezoek aan Rusland te brengen. In den afgeloopen nacht is te Hilversum uit een ■leedingmaaazün een partij dames- en heerenkleedina ge stolen ter waarde van f 20 000. Zondagmiddag is van Schip hol het eerste vliegtuig met betalende passagiers naar Amerika vertrokken. De firma A. Vuyk en Zonev te Capvelle aan den IJssel heeft de opdracht ontvangen voor den bouw van twee snelle pas sagiers- en fruitschepen poor, Portugeesche rekening. DE SP AARCERTIFICATEN Tengevolge van de papier- schaarschte(l) zal het niet mo gelijk zijn de 2% spaarcer- tificaten op 15 Februari a.s. ter beschikking te stellen, doch zij zullen, naar verwacht wordt, begin Maart aan de inschrijvers worden uitgereikt. Van de afdeellng Noord-Holland hopen we de uitslagen in den loop dezer week te kunnen opnemen. Voor heden de standen van de 2e klasse afdeelingen in dit rayon, bij gewerkt tot 27 "Januari 1946: 2 E Snartanen 1 5 5 0 0 10 St. Bavo 1 4 3 10 7 S c heil inkh out 1 5 2 2 1 6 Alw. Forward 2 5 2 1 2 5 Zwaagdrjk 1 6 2 13 5 SEW 2 5 1 2 2 4 W. Friezen 2 4 1 0 3 2 St. George 2 4 0 1 3 1 Sporters 2 2 0 0 2 0 2 F HFC 2 6 6 0 0 12 Zonqv^n 2 5 4 0 1 8 WW 2 5 3 0 2 6 Blokkers 1 3 2 0 1 4 Andijk 2 Dinrfua 2 KGB 2 BTmvO 2 WW 3 1 4 2 0 2 4 5 10 4 2 5 10 4 2 5 10 4 2 110 0 2 Wit Bood 2 3 0 0 Dindua 2 2 verliesn. Blokkers 1 2 verliesp. 0 2 G Berdos 2 6 4 1 1 9 Bere^n 2 6 3 2 1 8 Oudorp 2 7 3 1 3 BKAFC 2 6 3 1 2 7 Jong Holland 1 6 2 2 2 6 Zeevogels 2 6 1 1 4 3 Alkmaar 2 5 0 2 3 2 2 H Uirkshom 1 6 5 1 0 11 Htïéo Boys 1 6 5 0 1 10 DTS 2 5 4 1 0 9 Con Zelo 1 7 2 1 4 5 Koning Boys 1 5 2 0 3 4 VTOS 2 7 1 1 5 3 Hollancïia T 1 5 1 0 4 2 Schoorl 2 5 1 0 4 2 2 I ZAP 1 8 7 1 0 15 SRC 1 7 •5 0 2 10 Succes 2 7 5 0 2 20 Texelse he B. 1 6 4 0 2 8 Texel 2 6 4 0 2 8 Ka a ^vogels 1 6 3 1 2 7 BKC 2 7 1 0 6 2 HRC 5 6 1 0 5 2 Cailan+soog L 5 1 0 4 2 A*las 2 4 0 0 4 0 Helder 4 2 0 0 2 0 Callantsoog 2 verjiesp. INTFKNATIONALE WED STRIJDEN IN OSLO Zaterdag i.l. werd in Oslo een begin gemaakt met de Internatio nale wedstrijden in het hardrij den op de schaats Op den eersten dag werd de 5000 verreden. Deze werd gewonnen door den Rus Petrov in den tijd van 8 min. 27.8 sec. Zondag wist de Noor Aage Johansen de eerste plaats te bezetten op de 1500 meter in den tijd van 2 min. 2Ó.2 sec. AMERIKAANSCHE onderzeeërs brachten in de periode van 7 December 1941 tot 15 Augustus 1945 tot zinken 1750 Japansche koopvaardijschepen en 194 Ja pansche oorlogsschepen. Bij een inbraak te Liverpool werd de elfjarige zoon des huizes, waar schijnlijk uit vrees voor herken ning, vermoord. De Deensche minister van Justitie, Elmnuist. heeft een wetsontwerp ingediend om te komen tot vermindering van straf voor de leden van de Deensche SS. Te Riga zijn wederom 8 Duitsche oorlogsmis dadigers in het openbaar opge hangen. Z. H. de Paus heeft den Bisschop van Berlijn, Z. Em. Kard. Graf von Preysing in audiëntie ontvangen. In Lans- dorf (Silezië) zijn massa-graven ontdekt, gevuld met de lijken van ongeveer 190.000 Russische, Pool- sche, Fransche en Engelsche krijgsgevangenen. 'Reeds eenige malen hebben de slagers o.a. te Tilburg geprotes teerd tegen den huidigen gang van zaken in hun bedrijf. Zij zijn namelijk zeer verbolgen over het feit. dat zij geen versch vleesch krijgen toegewezen, terwijl de kruideniers- en comestibleszaken steeds meer worden voorzien van vleeschwaren. afkomstig van de vleeschwarenfabrieken. Thans werd besloten in een uitvoerig telegram aan het minis terie van Handel en Nijverheid den toestand uiteen te zetten. Onder auspiciën van het Na tionaal Instituut is een Neder- landsch üorlogsgravencomité op gericht, met het doe] de graven van alle in Nederlandschen bo dem rustende eigen en geallieer de soldaten te doen verzorgen door het Nederlandsche volk. als uiting van een nationalen plicht van dankbaarheid. Wat de gra ven van geallieerde soldaten be reft, streeft het comité er naar deze graven te doen adopteeren door Nederlanders, die beloven het door hen geadopteerde graf te zullen verzorgen, alsof het de laatste rustplaats van een der hunnen ware. ,H. M. de Koningin heeft Zater dag. tijdens 'n particuliere audiën tie, aan Jhr. Mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, oud - Gouverneur - Generaal en thans Nederlandsch Ambassadeur te Parijs, de versierselen over handigd van het Grootkruis der Orde van den Ned. Leeuw. Fred. Olthof uit Duivendrecht, tegen wien voor 14 dagen de doodstraf was geëischt, omdat hij schuldig werd geacht aan dienst neming bij de Waffen SS ;n Octo ber 1941, werd gisteren door het Amsterdamsche Bijzondere Hof tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld, alsmede tot levens lange ontzetting uit beide kies rechten. Voor het Amsterdamsch Bijzon der Gerechtshof stonden terecht Hendr. K. Joh. van Wijk, 55-jarig slager en Joh. Jac. Snel, 29 jarig monteur, die beiden in dienst van de dienststelle Rosenberg de leeg gehaalde jodenwoningen onder zochten. In September 1942 kwa men zij in een pand Nierstraat 18 waar zich nog 9 joden bleken te bevinden. Van Wijk belde zijn chef op. De joden werden wegge haald en nimmer heeft iemand meer iets van hen gehoord. De advocaat-fiscaal eischte te gen Van Wijk de doodstraf. Te gen Snel eischte hij 15 jaar op name in een Rijkswerkinrichting. Ook tegen den 40 jarigen elec- tromonteur Jan Kemper te Am sterdam. die in dienst was ge treden bij de Nederl. landwacht, en op 13 April van het vorig jaar de leiding had, althans deelnam aan een inval, welke leidde tot arrestatie van de illegale werkers. B. Engelenberg en W. Klijn, werd de doodstraf geëischt. Over 14 dagen zal het Hof uit spraak doen. In de kleine zaal van Krasna. polsky te Amsterdam heeft het Gezelschap van den Stillen Om gang heden een huishoudelijke vergadering belegd, die door af gevaardigden uit het geheele land werd bijgewoond. De president van het GezeL schap, de heer Alph. Elsenburg, betreurde het, dat Mgr. dr. G. C. van Noort door zijn aftreden als deken van Amsterdam geen mo derator meer van het Gezelschap kan zijn, maar hij sprak er zijn vreugde over uit, dat in diens plaats de hoogeerwaarde heer G. P. J. van den Burg als deken van Amsterdam is geïnstalleerd en dientengevolge ook de geeste. li.jke moderator van het Gezel schap van den Stillen Omgang is geworden. Daar de hoogeerwaar de heer van den Burg den Stil. len Omgang een zeer warm hart toedraagt, ziet het bestuur met veel vertrouwen de toekomst legemoet. De verdere leiding van de vergadering gaf de president vervolgens in handen van den nieuwen moderator. Deze be schreef het Mirakel van Amster dam. dat nu reeds zes eeuwen door katholieke Nederlanders' wordt vereerd en besprak ver volgens de vervoersmoeilijkhe. den, die zich dit jaar bij den Sdllen Omgang op 10 en 17 Maart voordoen. Desondanks hoopte de deken, dat een groot aantal katholieken aan den Om gang zullen deelnemen. Als alge. meene intentie voor den Stillen Omgang van het eerste vredes jaar heeft de deken het gebed vastgesteld om van -God te ver krijgen liefde en vrede bij den wederopbouw van het maat- schapnelijk en godsdienstig leven De Ned. Spoorwegen zijn, naar werd medegedeeld, bereid ge. vonden ter gelegenheid van den Stillen Omgang 28 extra treinen beschikbaar te stellen. De algemeene vergadering komt te vervallen. In plaats daarvan zal op 17 Maart in de St. Willibrorduskerk aan den Ams+eldijk om drie uur een Mis worden gecelebreerd. Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam had den dag van gisteren geheel gewijd aan de behandeling van de zaak tegen de gebroeders Gort uit Nieuw Vennep, die als firmanten van de firma „Vee.vito" in de jaren 1940 en 1941 houtkrullen hebben verwerkt tot camouflage-mate riaal, dat als bedekking diende op de startbanen van het vlieg veld Schiphol. Er waren getuigen a décharge, die verklaarden, dat Cornelis Gort. de eigenlijke zakenman, niet genoeg controle op zijn be drijf had kunnen uitoefenen, om dat hij in tal van ondernemingen geïnteresseerd was, terwijl hij onder pressie stond van zijn be drijfsleider, den heer P. A. den Engelsen, die vaak beslissingen nam zonder hem daarin te ken nen. Deze had. nadat hij ontsla gen was, getracht door chantage, waarbij hij dreigde, dat hij zijn vroegeren patroon bij de Duit schers zou aanbrengen, het leven van de gebroeders Gort moei^jk te maken. Roelof Gort stond eigenlijk buiten het fabrieksbedrijf en was meer belast met het beheer van de boerderijen, die het eigendom van de gebroeders waren. Bovendien Zou Cornelis Gort de illegaliteit flink gesteund hebben. Door zijn bemiddeling werd er in de Haarlemmermeer ruim een millioen gulden opge. haaid en aan een groote onder neming had hij 200.000 ver strekt. Verder wist hij met mede. weten van een belastingambte naar 60.000 aan de belasting tijdens de bezetting te onttrekken eh schonk hij van de winst op de Duitschers 50.000 aan de ille galiteit. De procureur-fiscaal, mr. W. R. Bakhoven, eischte tegen Cornelis Gort een gevangenisstraf van een jaar en tegen Roelof Gort zes maanden. De verdedigers bepleitten vrij spraak. waarna Cornelis Gort nog eens op zijn illegale werk wees en vroeg „het beetje hout. wol" niet zwaarder te doen we gen dan het millioen, dat voor zijn leven geboden was. Roelof Gort vroeg in aanmerking te ne men de slechte behandeling, die zij tijdens het voorarrest hadden ondergaan Uitspraak 15 Februari. In de vergadering van de R.K. Kamercentrale Haarlem heeft de voorzitter, mr. dr. P. J. Witteman, die tevens waar nemend voorzitter van de Ka tholieke Volkspartij is, mede gedeeld, dat onderhandelin gen gevoerd zullen worden met de Partij van den Arbeid om nog vóór de verkiezingen tot een vergelijk te komen over een gezamenlijk pro gram. Mag. dr. Stokman O.FM., die in deze vergadering een rede hield, verklaarde over deze kwestie, dat „zoo moge lijk een gemeenschappelijk program samengesteld moet worden, ook met de Partij van den Arbeid. Dat echter niet alleen. Het Partijbestuur dringt aan on samenwerking met Christ.-Hist., A.R. en Libera len. Onze principieele ejschen zullen wel degelijk tot haar '■echt komen". Overigens ver klaarde pater Stokman nog eens, dat wij socialisatie als beginsel nooit aanvaarden. "ZIEKENTROOST" Naar wij vernemen wordt de arbeid onder chronische zieken, door den heer Stoltenhof in 1928 aangevangen en in den bezettingstijd noodge dwongen onderbroken, tirans c".oor hem hervat. In 1943 werd de stichting ontbon den, terwijl, op last van den Com missaris voor niet commercieele ver- eenigingen en stichtingen (NSB) be slag gelegd werd op de algeheele kantoor-inventaris, waarbij ook alle adressen der zieken, luisteraars en vrienden van "Ziekentroost" verloren gingen. Aangezien thans alle gegevens ont breken worden zieken, belangstel lenden en directies van ziekenhuizen; sanatoria, rusthuizen en dergelijke uit.genoodigd naam en adres te zen den aan J. J. Stoltenhof te Wasse naar, waarna hun het zoo juist ver schenen blad "Ziekentroost" gratis zal worden toegezonden. Teneinde duidelijk te doen uit komen, dat de Regeeringsvoor- lichtingsdienst een technisch, on politiek overheidsapparaat is, heeft de Regeering besloten, dat de functie van regeeringscommis- saris bij dezen dienst met ingang van 1 Februari wordt opgeheven. Dr. H. Brugmans, die de Regee- ringscommissaris was, is be noemd tot secretaris van den mi nister-president, in het bijzonder voor politieke aangelegenheden. Tot Directeur van den R. V. D. is benoemd mr. J. M. Landre, die tevens na zal gaan, welke wijzi gingen in de werkwijze van den dienst moeten worden aange bracht. Het ligt ook in de bedoe ling een deskundige commissie te benoemen, om op korten ter mijn advies uit te brengen om trent de gewenschte organisatie van de, van de overheid uitgaan de, voorlichting. &iA£ü8utierdeuuM Extra lucifers voor de kleinere kinderen Voor kinderen van 04 jaar zal een extra hoeveelheid lucifers beschikbaar worden gesteld. Men dient hiertoe in de week van 3 tot en met 9 Februari a.s. bon 85? der bonkaart KD of KE 602 in te leveren bij den detaillist tegen ontvangstbewijs. Controle Tweede Distributie stamkaart van schippers. Schippers en andere personen, die in het Centraal Bevolkings register zijn opgenomen, dienen zich, voor de controle van hun Tweede Distributiestamkaart te melden bij het bevolkingsregister van de gemeente, waar zij verblijf houden. Zij moeten hierbij de eerste en tweede distributiestam kaart, persoonsbewijs, trouw boekje e.d. bescheiden overleggen. Personen van 18 jaar en ouder moeten zich persoonlijk melden. Het bevolkingsregister reikt aan betrokkenen een formulier uit, waarop binnen drie weken moet worden ingevuld bij welken dis tri butiedienst betrokkenen zich na verloop van tenminste tien dagen zullen bevinden, teneinde hun tweede distributiestamkaart te laten zegelen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 3