2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad kSiad en o mtreU HET WEERBERICHT Hef' vluchfelingen- vraagsfuk iSportïi teuws WOENSDAG 6 FEBRUARI 1946 DEN HELDER OPTREDEN VAN DEN FRIESCHEN FAKIR Yoor een meer dan volle zaal, de mensehen stonden achterin opeengepakt, terwijl honderden moesten worden teleurgesteld, heeft de Friesche Fakir, de heer Riemersma, eenige van zijn expe_ rimenten getoond en uitgevoerd. Een schakel van onbegrijpe lijkheden was het, dat te zien was en we kunnen den man niet gelooven. die wilde beweren, dat alles maar een soort suggestie van het publiek was. Het onder hypnose brengen immers was duidelijk zichtbaar en de vrouw, die wij na afloop spraken over de met haar gedane experimenten verzekerde ons ten stelligste, dat zij totaal van niets wist en op een gegeven moment niets meer wist, alleen de door dringende stem van den fakir hoorde en moest gehoorzamen. Zooals zij b.v. als een katje over het tooneel heenkroop en miauwende het schoteltje melk zocht was niet verklaarbaar. Evenmin het neerzetten van eenige personen, die al orgel- draaiende, maatslaande en flui: tende het publiek bezig hielden. Hier was b.v. ook duidelijk waarneembaar, dat er menschen zijn op wie de hypnose geen in vloed heeft en waarmee dus „niets was te beginnen". Verder werd getoond het blind, schieten en blindlezen en ver klaren van diverse voorwerpen, dat steeds een verbaasden indruk bij de menschen maakte. De menschen hebben kunnen griezelen, genieten en kunnen bestudeeren en zij zijn niet te leurgesteld in hun verwachtingen want voor experimenten van dit soort heeft men meestal een spot. tende houding, doch het verkla ren van iets dergelijks gaat niet altijd. Voor de vele belangstellenden, die moesten worden teleurge steld, zal de heer Riemersma a.s. Zaterdag nogmaals zijn experi menten geven en we verwachten dat het Casino weer overvol zal zijn. DE „JOHAN MAURITS" Nadat de „Johan Maurits" Maandagmiddag voor zijn proef vaart was uitgevaren en al zoo'n beetje officieel afscheid had ge nomen van Den Helder, is het schip echter nog niet in Amster dam, de voterloopigfe bestemming, aangekomen. Vanaf gisterenmid. dag konden de wandelaars op den zeedijk nog genieten van het imposante gezicht, dat de „Mau. rits" bood, liggend op de reede en wachtend op een beetje gunstig weer, om met een paar extra slagen wat sneller naar Amster dam te kunnen stoomen, waar het al verwacht werd. Waarschijnlijk zal het nu van middag of tegen den avond in de hoofdstad aankomen, om dan na het officieele afscheid van Nederland, onder commando van den luitenant ter zee le klasse J. H. R. van Rosevelt, met als eerste officier de luitenant ter zee le klasse E. Dankmeijer, naar de West te vertrekken, met be stemming Curasao. NATIONALE FEESTDAG Deze is, zooAls reeds werd Ver. meld, bepaald op Zaterdag 4 Mei a.s. In verband hiermede en voor de samenstelling van het pro gramma acht het hoofd-comité voor de viering van nationale feestdagen het gewenseht, dat alle buurtvereenigingen een voorloopig programma opmaken en dit inzenden aan den secre taris: S. Prins. Javastraat 102, vóór of op 15 Februari a.s. DEMOBILISATIE ZEE-MILICIENS De Marinevoorlichtingsdienst meldt: Maatregelen zijn in uitvoering om het dienstplichtig' reserve- en her steld actief personeel beneden den rang van officier, dat in Nederland is opgekomen en dat sedert 10 Mei 1940 onafgebroken in werkelijken dienst is, uiterlijk 1 Juli 1946 uit Oost. en West-Indië naar Nederland te doen terugzegden ter demobili satie. Het overeenkomstige perso neel dat in Nederland of in het Vereenigde Koiünkrijk in werkelij ken dienst is; zal niet meer naar Oost- of West-Indië worden uitge zonden en zoo spoedig mog'elijk na 1 Juli 1946 worden gedemobiliseerd. In verband met het vorenstaande wordt de aandacht gevestigd op de mogelijkheid voor zeemiliciens in de kwaliteiten kok, wascfrmeesters en bedienden beneden den leeftijd van 36 jaar om vrijwillig in werkelijken dienst te komen. Gegadigden kun nen zich daartoe schriftelijk melden bij den commandant der zeemacht in Nederland; flat Duin-wijk te Den Haag'. Zij krijgen als soldij het aan- vangssoldij voor het vrijwilligers- personeel. Voor zooveel noodig kun nen hun verwanten een beroep doen op de regeling voor kóstwinners- vergoeding. Hoe meer zeemiliciens zich voor vrijwillig'e opkomst aan melden hoe sneller de demobilisatie van het personeel dat reeds gedu rende den geheelen oorlog in wer kelijken dienst was zal verloopen. SCHAGEN EXPORTMOGELIJKHEDEN VOOR DEN LANDBOUW Over bovenstaand onderwerp sprak de heer Ir. D. J. Maltha chef van de afd. Documentatie van de Directie van den Landbouw uit Den H'aag in een vergadering' van den Bond van Oudleerlingen der Rijkslandbouw- winterschool. De voorzitter de heer Lakeman, sprak een inleidend woord. De heer Maltha begon na de historische ontwikkeling van den Nederlandschen landbouw uiteen ge zet te hebben met erop te wijzen; dat zonder behoorlijke export het vraagstuk van den boerenstand on oplosbaar is. Alleen wanneer wij een goede export krijg'en en de land bouw voldoende wordt gerationali seerd en gemechaniseerd is er een mogelijkheid da de landbouwer zijn onderhoud kan verdienen. In de ja ren 18801890 maakte de landbouw een groote crisis mede ten gevolge van de enorme hoeveelheid graan die Amerika g*ing verbouwen. De kwaliteit van onze producten was ongeëvenaard in de wereld evenals de opbrengsten per H.A. Streven naar autarkie in de verschillende af zetlanden alsmede de betalingsmoei lijkheden leverden ons de tweede crisis met daaraanvolgend den oorlog. Intusschen had men in het buiten land niet stil gezeten en zoo was b.v. Nw. Zeeland in staat Engeland boter te leveren in hoeveelheden en prijzen waar wij nooit tegenop kun nen. Eindelijk in 1938 was weer van een geringe winst sprake. De veel gesmade crisismaatregelen hebben als resultaat opgeleverd dat men de bedrijven in stand he»eft kunnen houden op een technisch hoog peil. De laatste oorlog bracht ons een massale vernietiging van bedrijven; terwijl de veestapel belangrijk te rugliep. Na de pauze besprak Ir. Malte de mogelijkheden van het oogenblik. Met geld en arbeid is alle schade te her stellen. Moeilijker wordt het .evenwei om den technischen achterstand in te halen. Een der eerste taken is nu, om alle goede buitenlandsche vindin_ gen te gebruiken, waarbij de pas ge stichte Commissie voor Buitenland sche Agrarische Aangelegenheden ons goede diensten kan bewijzen. Nog moeilijker is de vraag, waar wij economisch gezien met onze pro ducten heen moeten. Wij moeten ex porteeren, om de noodzakelijk ge bleken import te bekostigen, vooral de import voor de industrie. De in dustrie moet omhoog, daarom moet de landbouw exporteeren, ook al hèeft het eigen land nog gebrek. Warmeer we zelf te weinig boter enz. krijgen, ligt dit niet aan de pro ductie, maar aan de export. Eng'eland, dat vóór den oorlog veel afnam, heeft zijn eigen productie met 70 pet. opgevoerd, zoodat hier de kansen sterk verminderd zijn. In Duttschland, eertijds onze grootste afnemer, is het een chaos. Denemar ken, dat den oorlog schitterend door gekomen is, voerde d£ eerste maand na de bevrijding reeds bacon, boter en eieren naar Engeland uit, in gToote hoeveelheden, terwijl dit land onze sla niet wil hebben, omdat zulks weer luxe is. De achterstand die wij ten opzichte van Denemarken hebben, kunnen we echter nooit meer inhalen. Een geluk is nog, dat Duitschland nu niet voor 100 pet. een landbouwstaat wordt, zoodat de verre toekomst ons hier nog wat uitzicht biedt. We moeten markten zoeken. Deze vergen echter weer lange verbiir- dingswegen. Wij kunnen wel gebruik maken van de vindingen der koel techniek, maar het buiten'tand kan dat ook. Slechts indien wij door me chanisatie, rationeele bedrijfsvoering herverkavelingen enz., de productie prijzen sterk drukken, bestaat er kans dat wij ergens een markt ver overen. De margarine zal binnenkort, ook op de binnenlandsche markt, een ernstige concurrent van onze nog steeds te dure boter vormen. Kaas evenwel is een kwaliteitsproduct, waarmee wij sterk staan. Voor de eieren zullen we Duitsch land sterk missen; misschien dat En geland wat neemt, maar de kostprijs is te hoog. Laten we echter tdtezien, dat deze bedrijfstak op de lichte zandgronden wordt uitgeoefend. Bacon-export is vooralsnog weinig hoopvol, waar tegenover staat dat onze pootaardappelen een goeden naam hebben en veel gevraagd wor den. We moeten vooral het kweeken van" exportrassen stimuleeren. Ook ons fokvee is vermaard en al Is de markt hiervan sterk teruggeloopen, als we hier alles op alles zetten en veel propaganda voeren in het bui tenland, is daarmede nog wat te be reiken Bij groente en fruit is alles nof onzeker. Voor bloembollen, onze eerste ex port, werd door den oorlog een zekere "Goodwill" geschapen, waarvan we nu een dankbaar gebruik maken. Ten slotte besprak de heer Malthe de F.A.O. en de mogelijkheden die hieruit voort kunnen vloeien. Gezien Fret verschil in levensstandaarden der werelddeelen zag spr. daar voor ons land echter niet veel uitzicht in. Na een gedachtenwisseling werd de vergadering gesloten met een woord van dank aan Ir Maltha 'X ZAND GEEL.ZWART—SPARTA II 2—1 Voor het eerst in deze compe titie heeft Geel-Zwart, ondanks het slechte weer, het zoet der overwinning kunnen smaken. Gaat zoo door. Gelen, en ge zult zien, dat jullie je in deze 2de helft nog een waardige plaats kunnen veroveren. Het gemis van 4 spelers heeft jullie toch niet kunnen weerhouden om de. zen wedstrijd tegen het ook wel gehandicapte Sparta II tot een goed einde te brengen. Bij het begin van den wed strijd heeft de thuisclub den wind in den rug en er ontstaan al dadelijk eenige gevaarlijke situaties voor het Sparta.doel, die echter "door het uitstekend wegwerken van beide backs wor den bezworen. Als er echter 20 minuten verstreken zijn is de stand 10, wanneer bij een goed opgezetten aanval de bal bij den rechtsbuiten belandt, die dan ook wordt ingekogeld en den Sparta, keeper kansloos passeert. Met dezen stand gaat de rust in. Na de rust begon het er eerst naar uit te zien of Geel-Zwart een nieuwe nederlaag ging slik ken, maar de mannen dachten hier anders over en wisten het spel weer te verplaatsen. De wedstrijd werd nu schijnbaar in het middenveld beslist. De thuis club was met dezen stand echter niet tevreden en even later werd dan ook het lot van Sparta door middenvoor Slijkerman bezegeld. Sparta zette nu alles op alles, maar keeper Driehuis was paraat en stond als een rots in de bran, ding en aan hem heeft Geel- Zwart ook zeker een deel van deze overwinning te danken. Eveh voor het einde kon Sparta den stand nog op 2—1 terugbren gen, maar tot een gelijk spel konden zij het niet brengen, wat ook zeker niet verdiend geweest was. Geel-Zwart IIWinkel II werd afgelast, evenals de wedstrijd ZAP III—Geel.Zwart III. Programma a.s. Zondag: Racing IVGeel-Zwart I. H AN ZE- V MU AliüKIJN U De Hanze, afdeeling 't Zand, hield haar eerste ledenvergade- rng na den oorlog. De voorzitter,, de heer C. A. de Wit, herinerde in zijn openings woord aan het leed van de jaren, die achter ons liggen en uitte zijn vreugde over de bevrijding. Uit het financieel verslag over 1940 bleek, dat nog f 57 in kas is en in het Borgstellingsfonds f 118.50. De secretaris bracht ver slag uit over de laatst gehouden algemeene vergadering in 1942. Hierna was de bestuursverkiezing aan de orde. Gekozen werden de heeren C. A. de Wit, P. Turn, Jac. Schilder Lzn. K. de Vries en Roozenkrans. Een uitvoerige dis cussie ontstond over de onlangs opgerichte Plattelandsch Federatie te H.H.Waard. Aangezien -nen niet tot overeenstemming kon komen, werd besloten zich van deze Federatie afzijdig te houden. De regeling van de contributie werd aan het bestuur- overgelaten. Bij de Rondvraag herdenkt de voorzitter de veteranen der af deeling, de heeren W. Doedens en L. Schilder, die steeds hun beste krachten gaven voor de belangen der Hanzeleden ZIJPE HET WERKTUIGENDEPöT GESTICHT Door de samenwerkende land bouworganisaties L.T.B. en Iioll, Mij. van Landbouw werd Dins dag de tweede vergadering be legd om te komen tot stichting van een „werktuigendepöt" op coöperatieven grondslag. Tijdens deze vergadering is dit doel bereikt en heeft Zijpe ver moedelijk de primeur van Noord- Holland wat betreft de organi satie van dit naar Engelsch voor. beeld ontworpen instituut, al moet het gezegd worden, dat ook elders in de provincie de ge dachte aan een coöperatieve me chanisatie der bedrijven veel in gang vindt. De besprekingen, die aan dit besluit voorafgingen, waren uiter aard zeer uitvoerig. Zoowel ir. Lienesch. de Rijkslandbouwcon. sulent als de heer N. Hopman, voorzitter Holl. Mij., zetten om standig de noodzaak van een ra tioneele mechanisatie uiteen en onderschreven de voordeelen die aan een gezamenlijk werken ver. bonden zijn. Een woord van ern. stige waarschuwing meende eerstgenoemde nog tot alle boe ren, die al hun land metfgras willen inzaaien, te moeten rich ten. Men kwam verder overeen om den coöperatieven vorm met be. perkte aansprakelijkheid in te voeren, waarbij ieder lid 20 gld. per ha. bedrijfsland als aan. vangskapitaal zal storten. Men verwacht, dat hiervoor 3 pet. rente per jaar kan worden uit gekeerd. terwijl jaarlijks 15 pet. wordt afgelost. Het gebruik van de machines en materialen van het depót zal uitsluitend aan de leden ten goe. de komen. In eersten aanleg zal de organisatie aanschaffen een zware tractor met bijbehoorende ploegen, eggen, schijfeggen, cul. fixators, zelfbinder (10 voets), landbouwwagen voor vervoer, enz. Voorts zullen een aantal ploegen, eggen, een landrol, mestverdeeler en cultivators voor paardentractie worden aange kocht, zoodat boeren, die trek en werkkrachten beschikbaar hebben, doch geen machines, ook gered kunnen worden. Reeds tijdens de vergadering werd het noodzakelijk geachte minimum vrijwel bereikt, nl. 189 ha. bouwland, 375 ha. weiland ofwel totaal 564 U ha. Het voorloopig bestuur, dat ge kozen werd, bestaat'uit de heeren C. N. de Wit,. P. C. Francis, G. Schuijt, J. E. J. Kramer, H. N. Hopman. P. Vries en N. Blaau. boer. Dit voorloopig bestuur zal direct maatregelen treffen v.oor deqyaankóop der machines. Boe ren, die niet ter vergadering wa. ren. doch zich niettemin nog aan willen sluiten, kunnen zich bin nen 14 dagen opgeven bij een der bestuursleden. Men raadplege hierover een binnenkort te ver schijnen advertentie. SINT MAARTEN ARMENRAAD Van het Ministerie van Binnen landsche Zaken is een afschrift binnengekomen van een Kon. Besluit van 22 Januari 1946, waarin werd medegedeeld, dat de gemeenten Avenhorn. Haren, karspel, Limmen, Sint Maarten, Ursem, Zuid- en Noord-Scher mer mede deel zullen uitmaken van den Armenraad te Alkmaar. BURGERLIJKE STAND Geboren: Jacob, zoon van Arie Schenk en Antje Houter; Aaltje, dochter van Gebines A Feyen en Cornelia H. L. van Melse. Gehuwd: geene". Overleden: Theodora Schriiver, oud zes jaar. dochter van Pieter Cornells Schriiver en Antje van de Jager; Maria Sieriks, oud ne gen en tachtig jaren, zonder be roep. wed. van Arie Blokdijk. VOLKSTELLING Volgens de laatstgehouden volkstelling bestond de bevolking van Sint Maarten op 1 Januari 1946 uit 786 mannen en 739 vrou wen dus 1525 personen. Het aan tal op 1 Januari 1945 bedroeg 1562 personen BREEZAND N.V.B.. VERGADERING Wij verwijzen naar de adver tentie in dit nummer betreffende de aankondiging van een verga dering van de N V.B. ALKMAAR SLACHTOFFERS VAN DEN OORLOG? (Arr. Rechtbank) Zekere Frangois C. uit de Clinge (België), thans gedetineerd, was be schuldigd op 13 Dee. 1945 een s] -r- potje met 5.en 14 Dec. een ?e- rencostuum, een overjas en hand schoenen te hebben ontvreemd van Dirk B. te Heiloo, waar hij verbleef, 't Was familie van C. Verdachte had zich naar Amsterdam begeven, ver volgens naar Antwerpen en had zich zelf bij de politie te Terneuzen aan gemeld. De Officier vond 't feit ernstig': 't bestelen van familie en eisehte 10 maanden met aftrek. Mr. Lesterhuis, verdediger, be schouwde verdachte als een oorlogs slachtoffer, schetste zijn verblijf in Duitschland en België en riep de clementie voor hem in. De volgende beklaagde, Leo S., wonende te Geleen (L.); had op 4 Deo. leen heerenrijwiel, dat onbe heerd in de Langestraat stond, mee genomen en 't thuis van de banden ontdaan. Ook deze verdachte was aan 't zwerven geraakt, had tweemaal in Amersfoort gezeten en was door geld nood tot deze daad gekomen, 't Was een zielig geval, zei de Officier, die 7 maanden met aftrek eisehte. Verdediger mr. Leesberg Jr. ging den levensloop van zijn cliënt na, achtte plaatsing in een jeugdkamp het beste en vroeg uiterste clementie. Na Raadkamer werd besloten tot het inwinnen van 'n voorlichtingsrapport. De zaak van G. v. D., die 20 Nov. terecht stond, werd opnieuw behandeld. Het betrof diefstal met inklimming; waarbij 4000.gestolen was. Het uitgebrachte rappprt luidde vrij gunstig, waarom de Officier een gecombin. straf vroeg. 1 jaar gev., waarvan 4 m. onvoorw. en 8 m. voorw. met 2 proefjaren. Een gunstig bekend staand per soon, J. v. H. uit Den Helder, had in Juni 1945 een radiotoestel uit een kantoor ontvreemd en in Juli daarna een motorrijwiel uit een garage. Hij had zich toegang verschaft door een ruit te verbrijzelen. Verdachte had 1 jaar in een Duitsch concentratie kamp doorgebracht, was in Mei 1945 ontslagen en daarna uit het goede spoor geraakt. Het O.M. zag in ver dachte een oorlogsslachtoffer en stelde aanhouding voor. Er zal een rapport worden uitgebracht. Jelle v. d. M. en Maria C. waren in Dec. 1944 op een. hongertocht van Amsterdam in Harenkarspel aange land, waar zij een fiets van Maria B. ontvreemdden, welke tegen een muur was geplaatst. Ook wisten zij zich nog een fietspomp van Joh. D. toe te eigenen. De eerste beklaagde bevond zich in Duitschland wat geen bezwaar was om 30.of 15 dagen te eischen. Tegen Maria werd 20.of 10 d. gevorderd. Corn. v. d. B. had op 31 Maart 1945 een ware slachting onder de kip pen aangericht. Een 17-tal vielen als slachtoffer, 't Gebeurde in de Beem- ster. In Formerend werd hij met de gedoode kippen aangëhouden. Ver dachte was reeds 15 maal veroor- Weersverwachting medegedeeld door het K.N.M.I. te J)e Bilt; geldig tot Donderdagavond ZACHT! Aanvankelijk somber weer met plaatselijk lichte regen of mot regen en een temperatuur tus- schen acht en tien graden. Later in het N.W. van het land bre kende bewolking met eenig dalen van temperatuur. Meest matige wind tusschen West en Zuidwest. deeld; reden waarom tegen hem 10 maanden werd gevraagd. In de zaak van C. R. van 9 Oct. 1945 werd dr. F. als deskundige ge hoord. Beklaagde had met anderen 3 rijwielen ontvreemd te Hoorn. Naar aanleiding van 't uitg'ebrachte rap port vroeg de Officier opname in een psychopatengesticht. Mr. Leesberg Jr. refereerde zich aan 't oordeel van de Rechtbank. LOOS ALARM! In kamp Westerweg De omwoners van het kamp Westerweg werden gisteravond omstreeks elf uur opgeschrikt door herhaalde waarschuwingsscheten. En toen meerderen van hen ter plaatse eens poolshoogte gingen nemen, bleek het kamp gehee.' en al verduisterd te ziin. Zelfs bij de bewakingsposten^ brandde geen enkel licht. Natuurlijk fantaseerde men weer allerlei ontsnappingsge- schiedenissen van zware S.S.-ers, enz. Hei viel echter nogal mede De oorzaak bleek gelegen in een sto ring van de electricititsleiding en om ontsnappingspogingen bij voorbaat den kop in te drukken, had de bewaking eenige waar schuwingsschoten gelost. HET ZWARTE GOUD Door de Politie werden twee personen oo heeterdaad betrapt bij het stelen van steenkool uit een wagon der Nederlandsche Spoorwegen aan de Handelskade. De heerschende nood aan brand stoffen doet blijkbaar het juiste begrip van mijn en dijn uit het oog verliezen. Het internationale vluchieiin- genv.raagsiuk is verder besproken in de sociale en humanitaire com missie. Mevrouw Roosevelt deed het voorstel om de kwestie, gezien het onmiddellijke belang, middels een verzoek aan de algemeene vergadering voor te leggen aan den economischen en socia,en raad. Er schijnt algeheeie overeen stemming te zijn inzake het Ne derlandsche standpunt, dat de vluchtelingen niet gedwongen moeten worden naar hun oor spronkelijk land terug te keeren indien zij zulks niet wenschen De Britsche delegatie was van mee ning, dat- het in zulkp gevallen wenschelijk zou zijn eénig inter nationaal toezicht te houden tot dat de vluchteling met het land, waar hij tijdelijk onderdak vond, een „definitief contract" zou heb ben gemaakt. Een andere belangrijke gebeur tenis was Dinsdag een informeele bijeenkomst van de „groote vijf" om te overwegen of-zij al dan niet het wereldtekort aan voedsel, speciaal aan tarwe en andere graanproducten, onder de onmid dellijke aandacht van de alge meene vergadering zou brengen DE NEDERLANDSCHE ELF. TAL CLUB Naar de K.N.V.B. mededeelt is uit de leden der Nederlandsche elftalclub een vooxloopige keuze gedaan tot vorming van twee elf tallen, welke Woensdag 13 Febr. te 2 uur in het Spartastadion te Rotterdam een oef enweds'rijd zullen spelen. De elftallen zijn als volgt sa mengesteld: a. Kraak (Stormvogels), Wildeis (Blauw Wit), v/d Linden (Ajax), van Buitenen (Hermes DVS). Pelikaan (Longa), aanvoerder, de Vroet (Feijenoord), v/d Engel (DHC), Lenstra (Heerenveen) Ehlen (Sitt. Boys), v/d Gijp (Emma), Draeger (Ajax). b. van Raalte (Blauw Wil, Potharst (Ajax), de Jong (ADOi v/d Hoeven (DWS) Schijvenaai (EDO), Stijger (Blauw Wit). Hollerpan (VUC), Wilkes (Xerxes) Roozen (Haarlem). Smit (Haar lem), aanvoerder, van Beet- (BW). Als reserves zijn aangewezen Saris (BW), van A/liet (ODS) v/d Heiden (Feijenoord), Kuppen (Sittard). van Veen (Ajax), Ooms (DWV), Bouwmeester (NAC), Rijvers (NAC) en Kitsdonk (Feijenoord).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2