Van Vrouw tot Vrouw Muziek in Neurenberg als bewijsmateriaal Nieuw Noordhollandsch Dagblad Export naar Engeland TRUMAN OVER HET GEZIN NAAR 'T VADERLAND Roerende tooneelen te Singapore Ook de bureaucratie der nazi's misdadig DE HEER KERSTENS NAAR NEDERLAND POST UIT INDIE Weer 'n onthulling DOODSTRAF geëiseht tegen politieman SPOORWEGONGELUK BIJ GRONINGEN Van Eigen Erf DE MOEDIGSTE Kapitein Romijn gehuldigd DE EFFECTENBEURS Uit alle hoeken der aarde Frankrijk krijgt zijn zin iet ICronieU WOENSDAG S FEBRUARI 1948 hem 10 ■olgt su- vViij. (ADO) Ijvenaai Wit) Xerxes) (Haar- BeeV ewezen (ODSj Kuppen Ooms (NAC), Citsdonk GUNSTIGER VOOR- UITZICHTEN VOOR GROENTE! Dinsdagavond is 'n groote Nederlandsche delegatie, bestaande uit vertegen woordigers van de regee ring, voorzitters van de be drijfschappen van de voedselvoorziening en des kundigen uit alle takken van het agrarische be drijfsleven, naar Engeland vertrokken om de door mi nister Mansholt in prin cipe gevoerde onderhan delingen verder te voeren en zoo mogelijk tot con crete resultaten te leiden. De delegatie staat onder leiding van ïr. A. H. Boerma, regeeringscommissaris voor de buitenlandsche agrarische aan gelegenheden. Gebleken is, dat, daar verschillende lan den Engeland goedkooper kunnen leveren, de prijsfactor een groote rol speelt. Wel kan -gezegd worden, dat de vooruitzichten voor den uitvoer van groente naar En geland gunstiger zijn gewor den, al mag men zich voorals nog geen overdreven voorstel ling maken van de hoeveel heden, die voor dezen export in aanmerking kunnen komen. De besprekingen moeten ge zien worden in het licht van de noodzakelijkheid, om onmisbare invoer van materialen, grond stoffen en dergelijke te betalen met uitvoer. Dat zal offers kos ten. want al komen allereerst die artikelen in aanmerking, waar van de Nederlandsche productie een surplus kan opleveren, ook artikelen, die voor de binneii- landsche voorziening nog niet vrij van rantsoeneering gegeven kunnen worden, zullen tot de betalingsmiddelen behooren. De besprekingen hadden ten doel het normale handelsver keer tusschen beide landen in den agrarischen sector op gang te brengen, waarbij van Neder landsche zijde hervatting van den export van land- en tuin bouwproducten vooropstond. Minister Mansholt heeft be grip gevonden voor de moeilijk heden van ons land en de be sprekingen hebben dan ook perspectief geopend. In een brief aan de veertiende jaarlijksche bijeenkomst van de nationale katholieke conferentie over het gezinsleven zeide Tra- man: „Het zou goed zijn, wan neer de volken in de toekomst een wet op de bescherming van de rechten van het gezin aan namen, zooals zij ook een wet op de bescherming van de rechten van den mensch aangenomen hebben. Men zou zich waarlijk niet kunnen voorstellen, dat wij, nu wij onze handen en onze hoofden zetten aan de reusach tige taak van den opbouw onzer samenleving op dit historisch oogenblik, niet in staat zouden zijn een groot deel van onze aan dacht en onze pogingen op het gezin te richten." Bij het vertrek naar Nederland van het m.s. Alcantra, gisteren, met 2461 evacuees, die sinds hun evacuatie uit Java en Sumatra in Singapore verbleven, hebben zich aan de werf roerende tooneelen afgespeeld. Er bevinden zich 1091 mannelijke passagiers ^an boord, alsook vrouwen en kinderen. Tot de passagiers behooren 112 vroe gere Nederlandsche krijgsgevan genen, die in Zuid-Afrika wonen en daar vrijwillig dienst genomen hadden. Zij zullen in Suez van boord gaan. teneinde naar'Zuid- \frika te repatrieeren. Er zijn ook 172 gedemobiliseerde man schappen met een klein aantal Britsche evacuees van Malakka aan boord. Het schip zal slechts in Colombo en Suez aanleggen en daarna, indien mogelijk, regel recht naar Rotterdam doorvaren. PRESIDENT LAWRENCE moest Dinsdag den Franschen aan- klager vragen of het wel noodzakelijk is ook muziek als bewijsmateriaal in te dienen. In het kader van de behande ling van het onderwerp Duitsche propaganda zou namelijk ook een korte Duitsche film worden gedraaid, die met veel marschmuziek begeleid werd. Het muzikale schouwspel werd evenwel spoedig afgebroken door een defect, zoodat slechts enkele meters van de film gedraaid werden. Wel projecteerde de aanklager een groot aantal affiches op het witte doek. waarmede de Duit- schers in de bezette landen ge tracht hebben het volk propa gandistisch te vergiftigen. Een groot deel van den dag was ge: wijd aan het voordragen van be wijsmateriaal voor de beschul diging dat de Duitschers ook op het terrein van de propaganda de door de menschelijke moraal gestelde grenzen zijn te buiten gegaan. De aanklager zeide, dat jonge menschen. die zich als ge volg van deze propaganda voor de S.S. hebben laten ronselen, tegelijk schuldige en slachtotfer zijn. In den namiddag beg'on Faure aan het laatste hoofdstuk van het door hem behandelde hoofdstuk "misdaden tegenover den geest". Hij zeide in dit onderdeel van zijn bewijsvoering te willen duidelijk maken dat de mis dadige ondernemingen der Duitschers systematisch en volgens nieuwe me thode waren. De uitschakeling van den tegenstander was een onderdeel van hun leerstellingen en zij werd nagestreefd door het normale gere gelde functioniieeren van het admini. stratief apparaat. Het nationaalsocialisme heeft niet alleen een misdadige philosofie maar ook een misdadige bureaucratie. De vaststelling van de rol der admini stratieve organisatie der nazi's achtte Faure zeer belangrijk voor het be palen der verantwoordelijkheid der hoogste functionarissen voor orders kan volgens den aanklager hen die orders gaven of uitvoerden niet ont_ lasten. In iedere hiërarchische staats inrichting is een keten van autori teit doch er is tegelijk een keten van verantwoordelijkhed. Faure behan delde vervolgens een groot aantal documenten ten bewijze van deze opzet. De Fransche aanklacht loopt thans teneinde en Donderdag of Vrijdag zal de Russische prosecutor Rudenko aan het woord komen. De heer P. Kerstens, die den 9den Februari naar Nederland vertrekt, zal voor zijn vertrek zijn functie van regeeringscom missaris, toegevoegd aan den mi nister van Overzeesche Gebieds- deelen. neerleggen. Hij is tevens hoofd van het Nederlandsch-In- dische departement van Onder wijs en eerediensten. Gedurende zijn verblijf in Nederland zal hij nóg eenige loopende zaken afhan delen, doch men zal aan dit de partement een opvolger moeten benoemen, daar de heer Kerstens voornemens is voor onbepaalden tijd in Nederland te verblijven. Het is -mogelij, dat zij, die op post uit Indië wachten, op Maan dag 11 en Dinsdag 12 Februari a.s. hun namen door de radio zullen hooren. In ieder geval doet men goed op die twee dagen, tusschen 11.45 en 12.00 uur, naar Hilver sum I te luisteren. Dan zendt RNÏO een lijst uit van namen en adressen van geadresseerden en, voor zoover mogelijk ook van af zenders van onbestelbare brieven uit Indië. De „berichten over krijgsgevangenen in het verre Oosten" konijn hiervoor op beide dagen te vervallen. Het eerste Japansche aanbod voor onvoorwaardelijke capitu latie werd ontvangen op 25 Juli 1945, twee weken voordat de Sovjet-Unie aan den oorlog ging deelnemen en 13 dagen voor het loslaten van de eerste atoom bom. Aldus heeft de Amerikaan- sche kapitein ter zee Zacharias onthuld, de chef van den dienst voor de „psychologische oorlog voering" tegen Japan. Hij voegde hieraan toe, dat de Vereenigde Staten niet het voor nemen hebben hun troepen uit Japan terug te trekken alvorens de zekerheid te hebben van het bestaan eener Japansche regee ring. die gekozen is met den vrijelijk uitgesproken wil der be volking, en alvorens zij van oor_ deel zijn. dat de toestand in dit land zoodanig is, dat het den wereldvrede nooit meer kan be dreigen. Van lieverlede krijgen alle po- litie-potentaten uit den tijd van de Duitsche onderdrukking, die naar willekeur te werk gingen volgens het voorschrift van hun „vreemde bazen" en voor de vei ligheid der bevolking zorgden op een wijze, die vredelievende bur gers van vrees het bloed in de aderen deed stollen, loon naar werken. Zoo een was ook de 38- jarige luitenant-kolonel van de staatspolitie W. van Groningen, die in 1941 chef was van den in lichtingendienst in Rotterdam, in 1942 toe trad tot het Nederland sche legioen, als „Obersturmfüh- ,rer" bij Rusland vocht en later tot politie-president in Utrecht werd benoemd. Ondanks verkla ringen v. getuigen, dat verdach te zich ais politie-man niet van zijn slechtste zijde had laten ken nen, eischte de procureur-fiscaal bij de Rotterdamsche kamer van het Haagsche Bijzonder Gerechts hof de doodstraf tegen hem. Hedenmorgen zijn bij Gronin gen. een passagierstrein en een goederentrein op elkaar gereden. Slechts één reiziger werd licht ge wond, terwijl 10 rijtuigen ont spoorden. STAATSPRACTIJKDIPLOMA De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen brengt ter kennis van belang hebbenden, dat dit jaar tweemaal de gelegenheid zal worden gege ven tot het afleggen van het exa. men ter verkrijging van het Staatspractiikdiploma voor Han del en Administratie. Het eerste examen zal worden gehouden op 9. 10 en 11 Mei te 's.Gravenhage en eventueel ook in Amsterdam, Rotterdam en Utrecht. P\E Vereenigde Nederlandsche Scheepvaartmaatschappij, die lijndiensten onderhoudt op Zuid- en Oost-Afrika, Oost- Azië, Britsch-Indië en Austra lië, heeft twee snelle moderne vrachtschepen besteld bij de Nederlandsche Scheepsbouw maatschappij te Amsterdam.. Te Rotterdam heeft aan boord van het motorschip „Oranjefon tein" de huldiging plaats gehad vag,. kapitein A. Romijn, die be- senbuwd wordt als de dapperste kapitein van de Nederlandsche koppvaardij. De minister van Scheepvaart, Z. Exc. J. M. de Booy, heeft hem daarbij den zil veren beker doen uitreiken, wel ke door den heer A. Groenenberg uit Cardiff was beschikbaar ge steld voor den Nederlandschen zeeman, van wien gezegd kon worden, dat hij door zijn gedrag bij moeilijke en gevaarvolle ope raties den meest persoonlijken moed aan den dag had gelegd. De Minister herinnerde er voorts aan, dat kapitein Romijn reed's door Hare Majesteit de Koningin was on derscheiden met den bronzen leeuw wegens het als gezagvoerder van het motorschip "Aag'tekerk" afslaan van een onderzeeboot-aan val in Januari 1943, waarbij deze vijandelijke onder zeeboot vermoedelijk tot zinken is gebracht. Bovendien heeft Hare Majv hem reeds gedecoreerd met het kruis' van verdienste met gesp wegens zijn heldhaftig optreden in een Malta- convooi, waarbij zijn schip door een vijandelijken vliegtuigaanval tot zin ken werd gebracht. Kapitein Romijn heeft toen het uiterste g'edaan, of schoon zelf ernstig gewond, om schip; passagiers en lading te bergen. Het schip had toen 1.100 ton petroleum en vliegtuigbenzine aan boord. Ook is kapitein Romijn door de Konngin gedecoreerd met het kruis van verdienste omdat hij meer dan 2 jaar lang het bevel heeft gevoerd over een schip in de gevaarlijke zee gebieden. Voorts is hem verleend een commendation met versierselen van honary officer in the order of the British Empire, terwijl hij bovendien werd benoemd tot honary* of master mariner society of great Britain en ten slotte drager is van de Lloyd War medail for bravoury and sea. De uitreiking van den beker ge schiedde door mevr. Groenenberg. Kapitein Romijn aanvaardde het kleinnood met een kus en zeide den beker te zullen beschouwen als een symbool van de goede samenwerking tusschen hem en zijn bemanning. Ter Beurze van Amsterdam werd uiteraard groote belangstelling aan den dag gelegd voor het verloop der inschrijvingen op de 31/» pCt. Groot boek schuld 1946. Wat het koersver loop op de Beurs betreft zoo bleek dat zich vooral voor de Nederland sche Staatsleeningen weer meer vraag had geopenbaard naar ver houding van het bestaande aanbod. De 4 pCt. Nederlandsche Staatsobli- gatiën vertoonden d3n ook alle een neig'ing tot verbetering. Dat de stemming vast was kwam tot uiting in koersontwikkeling' van de 3>/i pCt. Obligatiën 1941, 1942 en 1943, die bij een vorigen koers van 102 3/4 thans 103 1/8 bedongen. Ges«taffelde lee ning volgde het voetspoor van de 3V* pCt. Obligatiën en kwam iets hooger te liggen. Voor de gemeentelijke en provin ciale leeningen was de stemming goed. Er was echter weer weinig materiaal beschikbaar. De 3Vs pCt. leeningen werden door elkaar teg'en 102i/s verhandeld. De 3 pCt. leenin gen werden afgedaan tegen prijzen loopende van 101 tot IOIV2. Enkele 3 1/4 Obligatiën golden lOl'/s. De af faire in de industrieele obligatiën was van gering'e omvang. De 3*/ï pCt. oblgatiën van de Bergh waren met een koers van 103Vf pCt. iets lager; terwijl de 3Vi pCt. Lever Mij. die gisteren 106 bedongen thans een paar punten achteruit gingen. Bepaald vast gestemd waren de 3'/2 pCt. obligatiën Deli spoor die bij een vorigen prijs van 85V2 vandaag tegen 881/» werden afgedaan. Prolon gatie 2 1/4. CEZINSWEEK, week voor het gezin. Weet u. huisvrouwen, wat dat beteekent? Beseffen wij eigenlijk we) goed, hoe slecht het gesteld is met de tegenwoordige opvattingen over huwelijksmo raal en gezinsleven? Moeten wij ons niet diep scha men, wij Hollandsche vrouwen, dat men zoo'n week heeft moeten organiseeren, om de menschen nogmaals duidelijk te laten we. ten. dat het zoo niet langer gaat; dat herstel van het volk alleen mogelijk is door herstel van het gezinsleven in al zijn geledingen? Gezinsweek, die be oogt de verhoudin gen in 't gezin eens extra te belichten en de juiste richt lijnen te gevep voor den van het gezin, alle le- Zoowel voor den man, die tekort schiet tegen, over zijn vrouw, als voor de vrouw,, die haar plichten ver waarloost, maar ook voor de kin deren; hoe zij zich gedragen ten opzichte van hun ouders en de verdraagzaamheid onder elkaar. Gezinsweek. welke in theorie heel mooi is. maar weinig succes zal boeken, wanneer de liefde voor elkaar achterwege blijft. Liefde, dat het fundament vormt, waarop het gezin gebouwd is. Dat alledaagsche begrip, wat jong en oud ontmoet, maar door velen verkeerd begrepen wondt. Wij vrouwen, die zoo al niet de hoofrol, dan toch een zeer voorname rol spelen in ons gezin, laten wij trachten het voorbeeld te. geven. Wij hebben een verant. woordelijke, meestentijds zware taak, maar een mooie. Streven wij naar een zoo goed mogelijke navolging van het H. Gezin in Bethlehem, door een steun en stuwkracht te zijn voor onze mannen en verwennen wij hen gerust een beetje! Sta klaar voor de kinderen en toon een open oog en een welwillend oor voor hun moeilijk- LIEFDE OVER- I heden en zorgjes. \X7ttvtt sttpc 1 Niets is heerlijker WINT ALLES voor een kind dan zich veilig geborgen te weten bij moader. Schep een intieme huiselijke sfeer om u heen, waar de ver draagzaamheid en een wederzijds begrijpen hoogtij vieren. Op die manier kunnen wij niet alleen het leven van anderen, maar ook ons eigen leven verrijken. Wie liefde zaait zal liefde oogsten! Zoo kunnen wij het onze er toe bijdragen om de Gezinsweek te doen slagen en te komen tot een algeheele ommekeer, die het Nederlandsche volk weer zal voeren tot een bloeiende en ge zonde natie. JACQUELINE WAARNEMERS van het Ob servatorium Castel Gandoli'o, de Pauselijke Sterrewacht, heb ben een nieuwe komeet ontdekt. De Geallieerde autoriteiten hebben Maximilian Barnhuber, den directeur van de Reichsbank, die het reserve-goud van de Itali- aansche bank naar Duitsehland liet brengen, aan de Italia -"-che autoriteiten uitgeleverd. 3o 'n trein, die zich van Boven-i-gypte naar Caïro begaf, is een roof overval gepleegd, waarbij 2C.000 pond sterling gestolen. Enge land en de Vereenigde Staten heb ben de Roemeensche regeering er kend. De Fransche wetgevende vergadering heeft met 414 tegen 108 stemmèn de ïjnancieele nood maatregelen der regeering goed gekeurd. Er is een politieke overeenkomst gesloten tusschen Irak en Transjordanië, terwijl de proclamatie van de onafhankelijk heid van Transjordanië verwacht wordt. In verband met Frankrijks ver langen, dat het Ruhrgebied en het Rijnland van Duitsehland ge scheiden zullen worden, bestu deert het departement van bui tenlandsche zaken der V.S. thans verschillende mogelijkheden. Eén ervan komt hierop neer, dat een internationaal lichaam deze ge bieden zou besturen. Aan ^it be stuur zouden alle Westelijke bu ren van Duitsehland deelhebben. Moeilijkheden zouden ter kennis worden gebracht van den socialen en economischen raad der U.N.O. Het is geen geheim, aldus Reuter, dat in bevoegde Amerikaansche kringen velen meenen, dat het Fransche voorstel in eenige» op zichten in strijd is met de geal lieerde poitjek. TERWIJL de leden van den Veiligheidsraad gisteren hun uiterste best deden om tijdens besloten besprekingen 'n einde te maken aan de impasse over de Grieksche kwestie, verrees een nieuw vraagstuk, toen de delegaties van Syrië en Liba non den secretaris-generaal Trygve Lie gezamenlijk „een klacht teaen voortgezet ver blijf van Britsche en Fransche troepen in Syrië en Libanon" overhandigden. Het terugtrekken van deze troepen is het onderwerp ge weest van een Engelsch Fransche overeenkomst in De* cember jongstleden. Toen de vertegenwoordigers van de 2 landen echter te Beirut bij el kaar kwamen om voorberei dingen voor het terugtrekken te maken, konden zij het niet eens worden over de interpre tatie van een der clausules. Daarop volgde een impasse, die de oplossing heeft vertraagd, tndanks meerdere diplomatie ke gedachtenwisselingen. De Syrische en Libaneesche delegaties doen een beroep op den Veiligheidsraad om een beslissina te nemen, die de on middellijke ontruiming door deze troepen aanbeveelt en verklaren daarbij dat de aan wezigheid dezer troepen „de souvereiniteit van de twee staten-leden van de Vereenig de Volken ernstig bedreigt en tot ernstige geschillen zou kunnen leiden". De klacht gaat verder: „Sommige van deze troepen zijn een voortdu rende bedreiging van vrede en veiligheid in dat gebied ge weest. Behalve deze kwestie houdt ook het Grieksche probleem de gemoederen nog bezig: de vei ligheidsraad is nog niet tot overeenstemming qekomen. De verdaging van de alge- meene UNÓ-vergadering kon wel eens gedwarsboomd wor den door een nieuw voorstel van Urugay, dat het denkbeeld heeft opgeworpen, aan het Wereldtribunaal te Neuren berg als algemeene richtlijn voor te schrijven, geen dood straf uit te spreken over de groote Duitsche oorlogsmisda digers, doch deze maximaal te veroordeelen tot levenslang

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 3