Boerenruzie te Sijbekarspel Nieuw Noordhollandsch Dagblad Stad en Omtrek den helder knap werk van de recherche opgepast onderwij s vernieu win g ouderavond st. paulusgroep distributienieuws schagen u.v.o.-nieuws rk. bridgeclub aanmelding vorderingen de woningnood feestavond r.k. vrouwenbond burgerlijke stand gevonden en verloren voorwerpen collecte anna paulowna z.a.p.-nieuws breezand ouderavond 't zand l.t.b. katholieke volkspartij waarland kath. volkspartij oude niedorp kath. volkspartij DE ONREGELMATIG HEDEN TE SCHOORL Onderduikers verraden DONDERDAG 7 FEBRUARI 1946 Men herinnert zich wellicht de serie diefstallen, die in den loop van de laatste maanden zijn ge pleegd en waarvan steeds de da. de^s onbekend bleven. Indertijd in „Du Commerce werd een bedrag vermist van 4oo.in de Roskam werd 1000.weggehaald, benevens eenige sieraden. Banketbakker Bos miste op 'n gegeven oogen. blik 800.— Verder werd nog ingebroken bij den heer Hertog in de Boot. mansteeg, waar verschillende goederen werden vermist, terwijl in de Goudsbloemstraat in een perceel een ruitje werd inge drukt. maar waar niets kon wor. den weggehaald. Het laatste geval was in de Keizerstraat, toen in het perceel, bewoond door de familie Leen, een geldkistje werd vermist. Dit geldkistje werd later echter te ruggevonden, zonder dat er wat uit was gehaald. De politie stond voor een raad. sel doch na lang en ijverig zoe ken kon toch een prachtig resul. taat worden bereikt. Dezer dagen kon nl. de hand gelegd worden op de daders, die reeds een volledige bekentenis hebben afgelegd.. Het zijn twee jongens van 16 jaar en een van 18. een droevig beeld van ver worden jeugd. Voor dit staaltje van speurders, zin verdient de Heldersche re cherche zeer zeker een pluim. Er zijn menschen, die er zeer vreemde praktijken op na hou den. Zoo b.v. gebeurt het tegen- woordig, dat or 's avonds aan cie voordeur wordt gebeld en er een persoon verzoekt het briefje, dat zoo juist in de bus was gegooid, te mogen terughebben, daar net op een verkeerd adres werd be. zorgd. Het is echter gebleken, dat dit een nieuwe truc is, om na te gaan of er personen in het huis aanwezig zijn, of niet.Zoo niet, dan gaan er gekke dingen ge beuren. In het bijzonder wordt geloerd op woningen, die kleine ruitjes in de deur hebben. De bewoners worden dus aangespoord deze ruitjes steeds goed gesloten, te houden, zeker 's avonds. In de tweede lezing, gehouden voor de volksuniversiteit, behan. delde de heer Daalder het onder werp, of het Nederlandsch onder, wijs gericht was op de opvoeding van het kind als individu en te vens de opleiding naar een be paalde gemeenschap en hoe het onderwijs naar zijn meening dient te worden herzien. 't Onderwijs, zooals dit mo menteel bestaat, loopt niet paral lel met het groeiproces van het kind De overschakeling van kleuter- naar lagere school en verder naar het voortgezet onder, wijs gaat te automatisch en te veel volgens een niet op de prac- tijk gericht schema. Het lager onderwijs b.v. is veel te gebon den en te star en houdt geen rekening met de natuurlijke be weeglijkheid van het kind. Het komt daarom heel dikwijls voor, dat kinderen langzaam maar ze ker gestuwd worden in een le- vensrichting, waarin zij absoluut- niet op hun plaats zijn. Dit zal dus moeten veranderen. Er moet gestreefd worden naar de Z/g. schifting van het kinder materiaal. Juist door ieder kind op zich te blijven bestudeeren m zijn schoolperiode, zal kunnen worden uitgemaakt, waar in de maatschappij hij het best kan worden neergezet. Dus het twee ledig doel: het kind opvoeden als individu voor een bepaalde ge meenschap. De gegevens moeten worden vastgelegd en zoo kan na de 6de klas een keuze gedaan worden aan de hand van de rap- P°Vervolgens ging de heer Daal der diep in op het door hem gedacht onderwijs op een z.g. al gemeen middelbare schopl. waar de kinderen, die er geschikt voor bleken. intellectueel konden worden gevormd en daarna ver schillende richtingen uit zouden gaan, b.v. 3-jarige H.öS., 3-jarig Gymnasium, of op het voortgezet lager onderwijs voor kinderen, die geschikt bleken voor vakbe oefening. Spr ontkende niet de vele moeilijkheden, die aan deze plan. nen en dit systeem verbonden waren we denken b.v. aan de standskwestie bij kinderen uit hoogere kringen, die niet intel lectueel kunnen worden gevormd doch o.a. Frankrijk heeft reeds een dergelijke onderwijsmethode, Amerika en Engeland ook m de zen geest, waar de resultaten niet minder goed zijn. Voor de goede controle zullen de klassen kleiner moeten zijn en worden meer onderwijskrach ten gevergd dus ook de fman. cieele kant zal een flink woordje mee gaan spreken. Verder pleitte de heer Daalder voor gelijkscha, keling van leerkrachten in alle soorten van onderwijs, een ideaal dat ook heel wat tegenwerking ondervindt en nog zal onder vinden. Dinsdag werd door de Padvin ders en Welpen van de St. Pau- lusgroep een ouderavond gehou den, die goed geslaagd mag wor den genoemd. Na een welkomst, yell door de Verkenners en Wel pen sprak hopman Luyckx een kort openingswoord, waarin hu tot zijn spiit moest mededeelen, dat dé heer en mevr. Plasmeyer, naar wier zoon de groep ge noemd is, niet aanwezig konden zijn. Daarna was het de beurt aan de Verkenners en Welpen, die in verschi1 lende spelen hun behendigheid en kracht demon streerden. Jammer was het. dat de seinoefening en de behendig- heidstoer Jakar niet geheel slaag- dtNa de pauze werd aan de groep de gelegenheid gegeven hun too- néelcapaciteiten te vertoonen. Het stuk .Zeeroovers wat dooi de Welpen werd opgevoerd, bracht ons in de sfeer van de ruwe koelbloedige roovers, die er niet tegenop zagen hun slacht, offers aan het braadspit te ste ken. Het 3e bedrijf bracht ons echter een vredelievende oplos- sing Ook het „Drie Koningen- spel" oogstte een groot succes. De avond werd besloten met een kort woord van resp. Aalmoeze nier Kapelaan Witteman, Oubaas Moesterd en Hopman Luyckx. De St. Paulusgroep mag met voi. doening op dezen avond terug zien. Bijzondere arbeid De uitreiking van bonkaarten voor bijzonderen arbeid zal plaats vinden te: Den Helder op 20 Februari en 21 Februari a.s.: Anna Paulowna (agentschap; op 18 Februari a.s.; Breezand (cafe Bossen) j>p 1» Februari a.s.; 7 Callantsoog (Raadhuis) op 25 Februari a.s. De werkgevers dienen de inge vulde naamlijsten mede te nemen Personen, werkzaam in de landbouwbedrijven, b.v. tuinders en bloemisten, komen met in gang van 17 Februari a.s weder, om in aanmerking voor toeslag- kaarten B. De werkgevers dienen hier voor op 7, 8 en 11 Februari a.s. formulieren af te halen bp esp der kantoren van den distributie. Scheerzeep voor kappers Uitsluitend heerenkappers, die zijn aangesloten bij de vakgroep voor kappersbedrijven en die m staat zijn bij hun aanvragen het lidmaatschapsbewijs van deze vakgroep over te leggen, kunnen voor de 2e, 3e en 4e periode scheerzeep aanvragen Het alna- len en inleveren der formulieren kan geschieden op Ter voorkoming van misver stand wordt medegedeeld, dat de bon B 41 (1 rantsoen huishoud- zeep) recht geeft op het koopen van plm. 225 gram huishoudzeep. Wedstrijden Zondag 10 Febr. 1946 TT U V.O. I—Hermes II. Opstelling: d. R- van Rijswijk; a A. Hopman, C. de Leeuw; m. F. Mos. G. v. d. Berg, E. v. Die pen- v. T. v. d. Berg. G. Schou ten," J. Bok, R. Keijzer, I. v. Oos. ten Reserves: G. Wardenaar, A, Mos. M. Mos. Strawberries IV U.V.O. 11. Vertrek per trein 10 uur. Opstelling: d. T. Kuys; a. N. Fellinga. G. Kuys; m. B. Neuvel, G v Barneveld, G. Holtz; v. J- Yska, M. Preyde, Tr. v. Dnypen, G Dekker, M. Timmerman. Res.: N' Kok. Dinsdagavond werd in cafe „De Beurs" wederom een drive door de RK. Bridgeclub gehouden, die een zeer geanimeerd verloop had Voor de winnaars waren zeer fraaie prijzen beschikbaar ^N^e'en loting wie eigenlijk tot de A en wie tot de B-lijn zouden behoören, ontstond de navolgen de uitslag: A-lijn; heeren O. Kroon—G. Stoop 61, heer en mevr. Schaats. ma 58. heer en mevr. Barneveld 54 heeren P BosmanBruin 53, heer en mevr. Nuijens 52, heer S. Knuwer—mej. Berkvens 50, heer en mevr. Bruggeman 48A, heer en mevr. A. Deutekom 47, heeren H. en T. Deutekom 38 H, heer en mevr. Stuijt 38 punten. B-lijn:' heer en mevr Ploeger 61, heeren D. en N. Groot 59, heer en mevr. Dekker 57, heer en mevr. Kistemaker 55, heer en mevr Beekma 51 heer Kuiper en mej. C. Deutekom 51, Z.Eerw. heer Pastoor en Volekrts 50 heer en mevr. Redecker 48,2S heer en mevr. P. Deutekom 35 A heer en mevr. Grootes 31 punten, Allen, die nog vorderingen hebben in verband met leverin gen e d. ten behoeve van de ge allieerde strijdkrachten, gelieven hiervan ten raadhuize alhier voor 17 Februari a.s. aangifte te doen. Vorderingen geschied door Mili tair Gezag B.S., Stoottroepen, enz. vallen hier buiten. De burgemeester maakt be langhebbenden er op attent, dat aanvragen voor woonruimte m de gemeente Schagen m .de naaste toekomst doelloos zijn, daar een groot aantal thans nog niet is ingewilligd. De reeds in gediende verzoeken worden zoo mogelijk in de toekomst naar urgentie behandeld, zoodat net herhaaldelijk vragen geen zin h t Door den R.K. Vrouwenbond zal Zaterdag in de tooneelzaal van Igesz een feestavond worden georganiseerd, waarop o.a. het R K Hoofdstad Tooneelgezel- sc'hap een uitvoering zal geven van het stuk „De Ebbenhouten Olifant". Deze opvoering is ook toegankelijk voor niet-leden, zoo. wel mannen als vrouwen. Geboren: Dirk, zoon van Jacob de Best en Aafje Houter; Catha. rina Longina Martina, dochter van Christiaan van Lint en Atra Cornelis Schaap; Bertha Hendri- ka dochter van Nicolaas Arien Tuinman en Maartje Rong; Lor- nelis Petrus, zoon van Hermanus Joseph Boersen en Maria Antoma Bruin- Elizabeth, dochter van Johan' Keesman en Marie Kurj- per- Johannes, zoon van Reijer Ratelband en Aafje Rezelman; Anton Johan zoon van Leonar- dus Willem Brombacher en An ton ia Westerik T Overleden: Leonard Johan Roggeveen, oud 83 jaren, we duwnaar van Dieuwertje rran. cis; Antje Pater, oud 77 laren; echtgenoote van Klaas Snaas, Pieter Stam oud 84 jaren, echt genoot van Bregtje Stoop; Lid- wina Maria Gielens, oud 2 jaren, dochtertje van Michael Wilhel mus Gielens en Geertruida Maria Schouten; Pieternella v. Gorkum, oud 84 jaren, weduwe van Jan Ondertrouwd: Jan Tames oud 25 jaren, koopman, wonende te Schagen. en Maretje Goednart, oud 27 jaren zonder beroep, wo nende te Amsterdam; Ewoud Broers, oud 22 jaren, landarbei der wonende te Schagen, en Annechien Sanders, oud 20 jaren, zonder beroep, wonende te Den Helder: Jetze Wijnjeterp, oud 26 jaren, grondwerker, en Maria Philomena de Caluwe. oud zo jaren, zonder beroep, beiden wonende te Schagen: Joannes Wilhelmus Antonius Korstjens, oud 29 jaren, bedrijfsleider W9- nende te Den Helder, en Maria Anto-iette Bolte, oud 25 L.' zonder beroep, wonende te bcha. S'"Gehuwd: Cornelis Matthijs Baars en Maria van den Berg Gevonden: br. portemonnaie, schapenwollen wanten, vulpen Verloren: div. wanten. Aan het Landelijk Comité van Uitvoering van den Nationalen Reclasseeringsdag te s-Graven- hage is door B. en W. vergunnmg verleend tot het houden van een speldjesdag omstreeks 6 Juli a.s. A.s. Vrijdag 8 Februari houdt de vèreeriiging een algemeene ledenvergadering, 's avonds 7.JU in de zaal van den heer Mereboer aan de Molenvaart. Aller op komst dringend gewenscht. De Verkenners, Welpen en Gidsen zullen hedenavond, Don derdag 7 Februari, in de zaal van den heer Bossen, een grandioo. zen ouderavond .verzorgen. Hier toe worden uitgenoodigd all® ouders van de leden van de R.K. Jeugdbeweging en verdere be langstellenden boven de 18 jaar. De verschillende jeugdgroepen zullen hier een eerste proeve ge ven van wat er in de nieuwe frissche beweging tot stand ge bracht wordt. Het belooft een mooie avond te worden en een woord van aan sporing om dezen avond bij te wonen is dus wel gerechtvaar digd. Na den dag begonnen te zijn met een H. Mis, waarbij ver scheidene L.T.B.'ers tegenwoor dig waren, volgde om 9 uur de vergadering in Café de Wit. De voorzitter constateerde met vreugde, dat veel jongere boeren aan den oproep van het bestuur hadden gevolg gegeven. Er was een schrijven binnen gekomen, waarin werd bepaald, dat het bouwland wederom groen gemaakt mag worden. Ook werd medegedeeld, dat de schapen vrijgekomen waren, behoudens enkele bepalingen. Als geestelijk adviseur werd geïnstalleerd de WelEerw. Heer J. Buffing, kapelaan alhier. De aftredende bestuursleden, de heeren Fr. Konijn en J. E. J. Kramer, werden herkozen. Vervolgens sprak de heer B. G. Bles over de Stichting voor den Landbouw. Benoemd werden als lid en plaatsvervangend lid van de her stelcommissie resp. de heeren L. Dapper en J. E. J. Kramer. Het voorstel om de afdeeling 't Zand voortaan afdeeling Zijpe te noemen werd aanvaard. De heer Kooijman uit Anna Paulowna zal a.s. Donderdag 14 Februari, 's avonds 7.30 uur. in Café de Wit, een lezing houden over hef onderwerp: „Selectie aardappelen". De toegang is vrij voor iedereen. Er gaven zich 6 leden op voor de retraite van 16 tot 19 Febr. Op Vrijdag a.s., dus 8 Febr., wordt in de zaal van den heer G. Arde Wit een algemeene ver. gadering gehouden van de Kath. Volkspartij afd. 't Zand N.H. De zeer gevulde agenda zal on. getwijfeld de kiezers in grooten getale aanwezig doen zijn. Aan vang 's avonds 7 30 uur. Morgen, Vrijdag, zal de R.K. Kiesvereeniging, afd. Waarland, van de Kath. Volkspartij in het café Stoop een vergadering hou den. In verband met de candi- daatstelling voor de Tweede Ka mer en voor de Prov. Staten, wordt een ieder tot deze hoogst belangrijke bijeenkomst uitge noodigd. Onder voorzitterschap van den heer P. Klaver hield de afdeeling een algemeene vergadering, wel ke door ongeveer 30 leden be zocht werd. Ter sprake kwam o.a. de can. didaatstelling voor de Tweede Kamer en Prov. Staten. Voor de Tweede Kamer werden candidaat gesteld: Jac. Groen Az. te Alk maar, Pater Stokman te Utrecht, P. Buisman te Bovenkarspel en J. de Boer Wz. te Obdam. Voor de Prov. Staten: Jac. Groen Az. te Alkmaar, C. P. Jong te Heer- hugowaard, S. H. J. Bosma te Oude Niedorp en Jac. Weel te Langedijk. Daarna werd door den heer G. J. M. v. d. Wildenberg, secre taris van den Kieskring Den Helder te Heerhugowaard, een rede gehouden over den oor sprong der R.K. Staatspartij en de omstandigheden, welke er toe hebben geleid, dat thans is ge sticht de Kath. Volkspartij, welke schitterende pn duidelijke uit eenzetting het applaus en den dank der vergadering mocht oog sten. Tenslotte werd nog bespro. ken de stichting van een studie club op politiek terrein, waar voor zich tijdens de vergadering 16 personen opgaven. De voorzitter sloot na dank deze goed geslaagde bijeenkomst. Personeel van het Kamp in zijn functie hersteld Naar wij vernemen, zal het kamp te Schoorl, dat op 5 Dec. zooveel stof deed opwaaien door de georganiseerde razzia op ge- interneerden en bewakend perso neel. heden opnieuw worden be volkt met een groep van ca. 60 nieuwe bewoners van de Levant. kade te Amsterdam, terwijl Za terdag d.a.v. een grootere groep van 350/ man zal volgen. Het kamp is daarmede juist twee maanden zonder kampbewoners geweest. Van de zijde van t Directoraat- Generaal voor de bijzondere rechtspleging wordt medegedeeld: Op last van den Directeur- Generaal voor de bijzondere rechtspleging is in het Kamp Schoorl een uitgebreid onderzoek ingesteld naar aanleiding vau ernstige aanwijzingen, als zouden binnen het kamp voor gedetineer den wapens worden binnenge- gesmokkeld, en als zou de kamp leiding dit oogluikend toelaten. In verband daarmede heeft in sa menwerking met de politie-reser- ve een overval op het kamp plaats gehad, teneinde een onder zoek te kunnen instellen. Nadat bij latere ontruiming van het kamp diverse klachten diepgaand zijn onderzocht, is komen vast te staan, dat van een oogluikend toe laten door het personeel geen sprake is. De kampleiding zelf had reeds het plan opgevat het Kamp grondig te onderzoeken. Ook de wapensmokkel bleek niet zoo ernstig te zijn, als de aanwijzin gen oorspronkelijk deden vermoe den. In verband hiermede moet dus verklaard worden, dat het personeel geen enkele blaam treft. Het wordt derhalve volledig ge rehabiliteerd. doordat het in zijn oude functies wordt hersteld. J. A. Rovers uit Sijbekarspel stond voor het Bjjz. Gerechtshof terecht wegens het feit, dat hjj in 1943 aan den NSB-burgemeester van Sijbekarspel had medegedeeld, dat zoowel bjj Th. Besselink als bij Schenk aan den Heerenweg te Abbekerk onderduikers waren onder gebracht en verborgen en dat Besselink ten gunste van Joden han delde in persoonsbewijzen. Dit laatste alleen werd door verd. ont kend. Hij was tot zijn verraad gekomen, omdat zijn baas Besselink herhaaldelijk gedreigd had hem bij de Griine Polizei aan te geven. Get. Besselink gaf opheldering over de oneenigheid; verd. die voor vast was aangenomen, ging in het oogstseizoen weg, om elders meer te verdienen; zoo kreeg hij last met z'n andere arbeiders. Op advies van de politie wendde spr. zich daarom tot het Arbeidsbu reau. Na het verraad van Rovers werd get. Besselink met den on derduiker P. Pascheciag door den burgemeester en de politie gear resteerd. Get. ontkent verd. ooit gedreigd te hebben. Get. Paschedag, de onderduiker vertelde, dat hij na 1 week in Amersfoort gezeten te hebben, 2 jaar in Tsjecho Slowakije gezeten heeft. De oud-NSB-burgemeester J. Kunnen vertelde, dat het alleen zijn bedoeling was Besseling eens een lesje te geven, omdat die zich van al zijn voorschriften niets aantrok; get. vond het alleen jam mer, dat de onderduiker ook de dupe ervan werd. De drie onder duikers bij Schenk had get la ten waarschuwen, dat ze moesten verdwijnen. Verschillende getuigen déchar- te, die bij Besselink gewerkt had- en verklaarden, dat B. hén met Duitschland gedreigd had, ais ze niet wilden werken. De vroegere cdt. van de 011 der- grondsche J. Broos legde gunstige verklaringen af over Rovers, doch Besselink was voor de illegaliteit een groot vraagteeken en werd niet vertrouwd; er is zelfs spreke van geweest hem neer te schie ten. Hierover ontspon zich een le vendig debat met Besselink die niet ontkende, dat hij bevriende relaties onderhield met den land- wachter Vos. De advocaat-fiscaal bracht de zaak weer op het goede spoor door erop te wijzen, dat niet Besselink, doch Rovers terecht stond; hij be greep niet waarom deze verdachte in vrijheid was gesteld, daar hij toch ernstig verraad genleegd heeft. Hij eischte vijf jaar gev. waarvan 4 jaar RWI en 10 jaar ontzetting uit rechte en vroeg ten slotte de onmiddellijke gevangen neming van verdachte. De verdediger van Rovers pleit te clementie, erop wijzende, dat zijn cliënt gunstig bekend staat Uitspraak 18 Febr. Het verzoek tot gevangenne ming van Rovers werd op grond van het feit, dat verd.'s vrouw ernstig ziek is, afgewezen. 836

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2