Nieuw Noordhollandsch Dagblad Stad en Omtrek West-Friesch spel bekroond DE NOORDERBANK Vijftig jaar! ECONOMISCH ACCOORD MET BELGIE PLEEGKINDEREN UIT INDIë Het aardappelrantsoen Mgr. J. C. van Schaik 75 jaar DE EFFECTENBEURS VRIJDAG 8 FEBRUARI 1946 Bij de door „Ons Leekenspel" te Bussum uitgeschreven prijs vraag voor het amateurstooneel was geen inzending, die naar het oordeel van de jury voor bekro ning in aanmerking kwam. Wel werden twee spelen met eervolle vermelding voor uitgave goed- gkeurd: „Zoenoffer" van J. «Kos ter te Hauwert en .„Recht op ge luk" van W. Hoffman ie Berli- cum, welke auteurs volgens de voorwaarden een extra-belooning ontvangen van f 300.Vooral „Zoenoffer" verdient vermelding door frischheid van taal en rake Jcarakterteekening. Het spel is in het Westfriesch geschreven. De jury bestond uit B. Verhoeven, A. van Domburg, Dr. A. Saai- bom, P. Alberts en J. Biekmann. Op 13 Februari a.s. bestaat een bekende bankinstelling in Noord Rolland, de N.V. Noorderbank, vijftig jaar Op dit feit komen wij morgen terug. DEN HELDER HARMONIEKAPEL „WINNLBST" Na vijf jaar gedwongen rust komt „Winnubst onder leiding van den heer H. B. Schenkels, weder voor het voetlicht met een z.g. openingsconcert 1946", op Dinsdag 12 en Woensdag 13 Febr. Hoewel het corps nog niet op volle kracht is, was het reeds met de Oranjedagen en bevrijdings feesten een verrassing, dat het weer zoo goed voor den dag kwam Inmiddels is er flink ge repeteerd en willen de leden zich, ook weer eens voor haar trouw gebleven en ook nieuwe dona teurs laten hooren. Welwillende medewerking wordt verleend door het bekende Heldersche ge. zeischap van Jan de Man. Even eens is er gelegenheid voor een dansje. In verband met de be perkte plaatsruimte kunnen geen introducties meer verstrekt wor den. Aanvang van het concert is op beide avonden precies 8 uur. Tijdens de uitvoering der num mers wordt tijdelijk de toegang gesloten HET ST. LIDUINA- ZIEKENHUIS De gemeente, die, zooals be kend mag worden geacht, het St. Liduina-Ziekenhuis tijdelijk als gemeente-ziekenhuis heeft ge_ bruikt. gaat dit nu, nadat reeds verschillende data waren ge noemd verlaten, om intrek te nemen in Parkzicht. De verhuizing is al in vollen gang, terwijl volgende week na den grooten schoonmaak, die al tijd aan iets dergelijks verbonden zit. de stichting weer in eigen exploitatie kan worden genomen. ENGELAND EN DE ENGELS CHEN Over dit onderwerp sprak voor de Nederlandsche Reisvereenigmg de heer Roosjes uit Den Haag. Alvorens hiertoe over te gaan hield de vice-voorzitter van deze vereem- ging afd. Den Helder een kort over zicht van wat in de afgeloopen jaren was gepasseerd ook voor de Reisver eenigmg. In 'n paar woorden schetste hij o.a. de verdwijning van de familie Polak, waaraan zulke goede herinne ringen in verband met Musis Sacrum zijn verbonden. De heer Roosjes gaf allereerst een beknopte inleiding van Engeland's geschiedenis, somde de belangrijkste gebeurtenissen op en vertelde van de diepingewortelde tradities van het Engelsche volk, dat zulk een eerbied had voor de oude gebruiken en zeden. Hiervan haalde spr. verschillende treffende staaltjes aan. Als goed kenner van Engeland en zijn bewoners ontpopte hij zich in de verhandelingen, die hij hield over alles en nog wat; m verband met het land. Ondanks zijn beperking tot Engeland zelf, Schotland en Ierland werden nauwelijks genoemd, was de stof uitgebreid en omvangrijk en het bleek wel dat Roosjes hierover nog vele uren zou kunnen praten, zonder ook maar eenigszins in herhaling te vervallen. Hij noemde de reisroutes, die voor den man in doorsnee het prettigste zijn, noteerde vooral de g'oede keu ken, die er daar op na werd gehouden en de verhalen, die hij ervan vertel de moesten zelfs de meest strenge asceet op het gebied van het culinaire in vervoering brengen. Daarop werd een trip gemaakt met behulp van lichtbeelden langs de ge- heele kust van het Brittenrijk, met hier en daar een kijkje in het binnen_ land. Het viel op; dat er zulk een verscheidenheid van natuur en kli maat wordt aangetroffen, het eene oogenblik in de woestheid van ber gen en bergmeren, het andere oogen blik in een palmenomgeving van de Engelsche Rivièra; dan weer de na tuur, zooals die gezien wordt in b.v. Zuid-Limburg en zoo vele mogelijk heden meer. Na zulk een beschrijving zal ieder die deze hoort de neiging hebben er tusschenuit te gaan, om dat alles in werkelijkheid te zien. De heer Roos jes gaf als zijn meening, dat waar schijnlijk dezen zomer de mogelijk heden aanwezig zouden zijn in groepsverband, terwijl de kosten van zulk een vacantietrip niet te erg zijn. Zonder het bekende na-oorlogsche chauvinisme kan worden erkend, dat Engeland ondanks de sporadische reispropaganda, de moeite waard is bezocht te worden, na alles wat hier over werd verteld en vertoond. R.K. BRIDGECLUB 1. Heeren Kroon en Ran 70l/i pt. 2. Heeren Goes en Handgraaf 69 pt. 3. Heeren Heijblok en v. Riel 65V* pt. 4. Heeren Swaters en Zwagerman 61 pt. 5. Heeren Zoon en v. Haaren 58V2 pt. 6. Heeren Verberne en Limonard 53'/2 pt. 7. Heeren Groenewegen en Prms 50'/» pt. 8. Mevr. Limonard en Hr. v. Kempen 50 pt. 9. Heeren Padt en v. d. Krogt 46'/s pt. 10. Heeren Lastdrager en v. Koningsbruggen 461/* pt. 11. Heeren Schneiders en Bouma 45 pt. 12. Heeren Dorré en Gastel 43Vs pt. Deze wel zeer geanimeerde bridge avond bracht weer de noodige ver rassingen. De eerste was wel de mededeeling dat één der leden voor de eerste en tweede prijswinnaars een prijs beschikbaar stelde. De tweede was de mededeeling van de technische leiding, dat voor dezen avond de paren zouden worden aail- gewezen door loting. De strijd tusschen de nummers 1 en 2 was wel zeer spannend, en indien no. 2 het laatste spel iets beter had gespeeld was de uitslag vermoedelijk anders geweest. Een vergelijking met de vorige wedstrijden kan niet plaats vinden aangezien de loting de samenstelling der paren te veel veranderde. SCHAGEN AUTO-ONGEVAL Een met zeer ffroote snelheid door de Molenstraat rijdende mi. litaire auto botste al slippende tegen den uit een zijstraat ko menden trailer van de fa. Kap. tein van het Noord alhier. Van laatstgenoemden auto werd de koplamp afgerukt en radiator en spatbord ernstig beschadigd. Door de politie werd een on. deTzoek naar de schuldvraag in. gesteld. EEN TENTOONSTELLING Naar wij vernemen zal er ver moedelijk medio September al hier een groote land. en tuin bouwtentoonstelling georgani seerd worden. CANDID AATSTELLING VOLKSPARTIJ Donderdagavond hield de afd. Schagen der R.K. Volkspartij in „De "Roode Leeuw" een matig bezochte vergadering voor het stellen van candidaten ten be hoeve van de verkiezingen voor Tweede Kamer en Prov. Staten. Blijkens de woorden van voor zitter Dekker dient de opgave hiervoor reeds vóór 13 Februari bij het kringbestuur binnen te zijn, vandaar ook de vrij korte termijn van voorbereiding en het matige bezoek dezer vergadering. De ingekomen stukken gaven weinig aanleiding tot discussies. Een uitnoodiging tot het bij wonen van besprekingen om trent de candidaatstelling met andere afdeelingen kon niet aan vaard worden, omdat deze te laat was ontvangen en bovendien een correspondentie-adres ont brak. Een meeting Dan deelt de 'voorzitter mede, dat het kringbestuur maatrege len treft om te Schagen een groote meeting te organiseeren, waarvoor als vermoedelijke da tum 28 April genoemd wordt. De beer Jb. Meereboer brengt een uitgebreid verslag uit van de te Alkmaar gehouden verga dering van den Rijkskieskring. Uit de besprekingen rond de candidaatstelling blijkt, dat de vergadering vooral aanstuurt op het stellen van practiikmenschen en minder interesse heeft voor titels. Men wenscht niet uitslui tend een van bovenaf opgelegden opbouw. De Hoog Eerw. Deken geeft als zijn meening te kennen, dat de vergadering niet gehouden is de door den kring genoemde per sonen te nemen, doch ook perso nen uit N.-Ho!land kan stellen. Tenslotte wordt de lijst voor de Tweede Kamer als volgt sa mengesteld: Jac. Groen. Alkmaar ,Hooy te Haarlem, Buisman te Bovenkarspel, Mag. dr. Stockman te Utrecht C. v. d. Ploeg, Haar lem, v. Doorn en J. Timmermans te Purmerend. Voor de Prov. Staten worden gesteld de heeren: Jac, Groen te Alkmaar. Jac. de Moei te Scha gen, C. Jong Czn. te 't Veld, P. Luyckx te Den Helder, C. v. d. Ploeg te Haarlem, burg. Nolet van Warmenhuïzen en burg. Bosma van Oude Niedorp. Op verzoek van het bestuur geven enkele leden zich op voor ledenwerving. De voorzitter betreurt het feit, dat de heer Stikkelman, de ac tieve penningmeester en propa gandist. deze functie niet langer kan voortzetten. De betrokkene meent echter, dat in de toekomst hiervoor weer de mogelijkheid bestaat. De vergadering werd vervolgens gesloten. BANNE EN POLDER Donderdagavond vergaderde bovengenoemd waterschap in het Raadhuis. De voorzitter, dijk graaf Kwit, deelde mede. dat de ieening bij de stichting „Stad en Lande v. Gooiland" ten bedrage van 15.000 en rentende 2% pet. thans tot stand is gekomen. Dit geld komt uit geblokkeerde reke ning. Voorts is de grintkwestie met de fa. Stoel, welke zooals bekend een te hoogen prijs had gevraagd voor reeds eerder door den polder gekocht grint, thans naar genoegen van beide partijen opgelost. Ged. Staten zonden bericht be treffende goedkeuring van geld- leeningen en van rekening.cou- rantiovereenkomst met de Coöp. Boerenleenbank te Schagen. De Prov. Griffie vroeg om in lichtingen of aan de schutsluis in de Schagerwaard wederom schutrechten geheven moeten worden. In dit geval moet zulks direct aangevraagd worden. De vergadering is van oordeel, dat dit inderdaad door moet gaan omdat de revenuen voor den sluiswachter zijn, terwijl deze die bron van inkomsten wegens zijn matige salarieering niet kan missen. De zuiveringscommissie voor waterschapspersoneel zond een schrijven met de opmerking, dat deze commissie blijkbaar niet be kend genoeg was en verzocht alle klachten omtrent- gedragingen van waterschapsfiguren alsnog ter harer kennis te brengen. De bruggen worden herbouwd Thans heeft het Bannebestuur onderhandelingen met de Provin cie geopend, met het doel alle door de Duitschers gesloopte en door noodbruggen vervangen- bruggen opnieuw te laten bouwen. De noodbruggen zijn zeer gevaarlijk, vooral door de slecht gefundeerde jukken, die hieronder staan. Overeenkomstig den wensch van Ged. Staten zal men den grootst mogelijken spoed betrachten. Heemraad De Veer merkt op, dat vermoedelijk voldoende mate riaal te krijgen zal zijn. Een der Inge'anden maakt de opmerking, dat de asbelasting verlaagd dient te worden. Volgens den heer De Veei zijn hier reeds de noooige maatregelen voor getroffen' en 'borden voor 2000 kg wordec ge schilderd. Op voorstel van het D.B. besluit de vergadering om de werkzaam heden in het tijdvak van 15 Juli tot 15 October te laten uitvoeren, aangezien dan de vroege aardap- pe'campagne geëëindigd is, terwijl de herfstgewassen dan pas oegin- nen. Voorts besluit men alle brug gen te verhoogen en te brengen op de hoogte van die der Menis- brug en de doorvaartwij dte te brengen van 3.05 of 3.25 M tot 3.65 en 3.75 M. Evenals hei wegvervoer zal ook de scheepvaart gedurende het tijd vak van 15 Juni tot 1 Ocober ge- moeilijkheden die dit voor velen stremd zijn ondanks de groote zal opleveren. Dan stelt het D. B. voor om de brug aan den Lagedijk te vervan gen door een duiker. Thans wordt maar door één persoon hiervan gé bruik gemaakt en deze heeft op zijn land aan de HaLe reeds een schuur. Als voorgesteld besloten. Daar de Rondvraag niets ople vert gaat de vergadering in comité ter behandeling van de instructie voor de polderarbeiders. BREEZAND BIJ HET VERTREK VAN Zr. AETERNA Dezer dagen heeft Breezand via de Bewaarschool afscheid genomen van de Eerw. Zuster Aeterna, die ruim 8 jaar haar beste krachten heeft gegeven aan het kleuterwerk. 't Lokaaltje was leuk versierd, om het de Eerw. Zuster zoo aan genaam mogelijk te maken bij dit scheiden van haar kleuters De Z.E. Heer Pastoor Verhoeff sprak Zuster Aeterna namens de moe ders toe en roemde haar goede eigenschappen als bewaarschool- zuster. Z.E. bood vervolgens een mooi bedrag in gesloten couvert aan namens de moeders van Breezand. ten behoeve van de Congregatie van de Allerh Ver losser. Persoonlijk schonk Z.E. een blijvend aandenken, in den vorm van een boekwerk van V. Cleer- din over de „Benedictijner Kloos ters". De kleuters declameerden o.l.v. mei. Rie Aldfers een leuk afscheidsversje. 't Werk van de Eerw. Zuster Aeterna in Breezand zal in blij vende herinnering voortleven on der de dankbare Breezander ouders en kleuters. Zr. Aeterna, Gods zegen op uw verdere werk. N.V.H.-FILMAVONDEN Ten bate van N.V.H. zal in de Apollo-Bioscoop alhier het groote nationale filmwerk „Vrij en On_ verveerd" vertoond worden en wel op 8, 9 en 10 en 13 Febr. om 7.30 uur Zondagmiddag tevens om 3 uur. Van 35 uur kan men in café W. Kossen op Vrijdag 8 Februari plaatsbespreken. Verder één uur vóór en tijdens de voorstelling. Ook 't voorprogramma belooft interessant te worden Aangezien de baten aan het N.V.H. ten goede komen, kan een groote belangstelling verwacht worden. ANNA PAULOWNA Z.A.P.-NIEUWS Het programma voor a.s. Zon dag is weer belangrijk Het eer ste elftal gaat op bezoek bij SRC I te Schagen. dat op de ranglijst de 2e plaats bezet en dus naar uiterste best zal doen het leiden de ZAP de punten af te snoepen. Dus beste beentje voor, jongens. Het 2e elftal speelt tegen S'uc. ces III op eigen terrein om 2.30 uur. Wordt er gewonnen, dan zal ook ZAP II «de eerste plaats op de ranglijst in haar afdeeling kunnen innemen. Dus oppassen en je uiterste best gedaan en op je plaats blijven ZAP IV gaat op bezoek bij Watervogels IV en probeert de punten mee naar huis te nemen. Afgesproken, jongens? WARMENHUÏZEN BURGERLIJKE STAND Geboren: Anna Carolina Ja cqueline. d. v H. Nolet en J. W. M. de Rijk; Catharina Maria Ali- da, d. v. J. Rauw en H G. van Lierop; Meinardus, z. v. J A. Ligthart en C. Mekken; Catha rina Margaretha. d. v. C. Zutt en P. Ligthart; Grietje, d. v. A. Nieuwland en G. Kroon; Johan nes Jacobus, z. v N. P. Kossen en C. van Langen; Johannes Cor nells z. v. C. Dekker en A. C: van Straten; Coenradina Wilhel. mina Maria, d. v. Th van der Molen en P. M. Nordt. Overleden: Etje Maartje Gut- ker, wed. van Jacob Kliffen, oud 36 jaar; Jacob van Baar, echtgen, van Cornelia Tamis, oud 83 jaar. Ondertrouwd: Adrianus J. W. de Boer. oud 34 jaar, koopman, Alkmaar en Maria de Groot, oud 25 jaar, zonder beroep. Warmen, huizen. Getróuwd: Adrianus J. W. de Boer. Alkmaar en Maria de Groot, Warmenhuizen. De besprekingen tusschen Bel gië en Nederland hebben een dusdanig gunstig verloop, dat waarschijnlijk nog deze week voor den loop van 1946 een han. delsaccoord gesloten wordt. In dit accoord zou een overschot van export van België naar Ne derland voorzien zijn van circa 25 milliard frank. De Nederlan ders zijn bereid de glasmarkt vol ledig door de Belgische expor teurs te laten beheerschen. Be halve glas zal België ook textiel artikelen naar Nederland zen den, alsook meststoffen en eera- mische producten. België zal op zijn beurt o.a. zuivelartikelen afnemen en er voor waken, dat men den toe stand terugkrijgt, die soms voor 1939 bestond, toen enkele Neder landsche exporteurs naar Belgie de prijzen bedierven op de Bel gische markt. Er zijn echter nog verschillen de moeilijkheden op te lossen, als daar zijn de vlaskwestie, de verpakking van het glas, terwijl nog een beginselovereenkomst gevonden moet worden inzake de schadevergoeding, waarbij voor op staat, dat de Nederlandsche oorlogsslachtoffers in België op gelijken voet behandeld worden als de Belgische oorlogsslachtof fers in Nederland Men schijnt, zich te willen be perken tot het systeem van han- delsaccoorden die misschien ge leidelijk ruimer zullen worden opgevat. Repa frieerenden De „Nieuw-Amsterdam" zal op 18 Februari a.s. van Singapore vertrekken met 3400 repatrieeren" den en 700 Engelsche militairen aan boord. Voorts zullen te Cey lon nog 500 repatrieerenden em- barkeeren. De heer Meulenbelt, adjunct directeur van de commissie voor oorlogspleegkinderen, heeft een en ander verteld over de onder brenging van de ouderlooze kin deren. die uit Indië hier aanko men. „Het enthousiasme", aldus de heer Meulenbelt, „waarmee duizenden menschen zich beschik baar stellen om kinderen uit Indië in hun huis op te nemen, overtreft alle verwachtingen". Bij uitzonde ring worden echter kinderen on dergebracht bij menschen, die niet tot. de familie behooren. Vele aanvragers stellen echter den eisch kinderen tot 2% jaar toege wezen te krijgen, doch het aantal kinderen van dien leeftijd is zeer., gering. De beste wijze van hulp bieden is. dat geen voorwaarden ten aanzien van den leeftijd ge steld worden. Verwacht wordt, dat ongeveer duizend kinderen zullen binnenkomen. De geruchten, dat er in de aankomstloodsen kinde- liggen te wachten op een familie, die hen opnemen wil, noemde -de heer Meulenbelt dwaas en berus ten op geen enkelen grond van waarheid. Het aardappelr^ptsoen voor de volgende week is vastgesteld op 2 kg. voor ^personen van 4 jaar en ouder (met 1 kg. toeslag voor de leeftijdsgroep van 14 tot 21 jaar) en op 1 leg. voor de kinderen be neden 4 jaar. Men verwacht met de thans nog beschikbare voorra den aardappelen de rantsoenee ring op dit peil te kunnen hand haven behoudens onvoorziene omstandigheden tot na 'den nieuwen oogst. De aardappel voorziening is een van de moei lijkste voedingsproblemen in de zen eersten na-oorlogschen win ter, omdat practisch het geheele kleigebied door de inundaties geen oogst opleverde en de an dere gebieden een belangrijk min" dere opbrengst hadden door het nagenoeg geheel ontbreken van meststoffen. Ondanks het feit, dat er in het geheel geen export van consumptie-aardappelen plaats heeft, is de ter beschikking staande hoeveelheid niet toerei kend om een rantsoeneering op basis van 3 kg. voort te zetten. KATHOLIEKE ECONOMISCHE HOOGESCHOOL Het Curatorium der Katholieke Economische Hoogeschool te Til burg heeft benoemd tot hoog leeraar in de positieve en 'be schrijvende sociologie Dr. W R. Heere en tot buitengewoon hoog leeraar in de leer van de open bare financiën en van het belas tingrecht lector Dr. M. J. H. Smeet s Een bekend priester van het Aartsbisdom, doch om zijn socia len arbeid in heel het land ver maard, Mgr. J. G. van Schaik, proost van het Metropolitaan Ka pittel hoopt 12 Februari a.s. 75 jaar te worden. Vooral de katho lieke onderwijzers en de arbei ders hebben zijn groote gaven van geest en hart leeren kennen, daar Mgr. van Schaik moderator (fan het Katholieke Onderwij- zersverbond en geestelijk advi seur van de R.K. Arbeidersbewe ging is. Er waren gisteren maar weinig ver» koopvergunningen uitgegeven; nl. tot een nominaal bedrag van 586.000.—, waardoor het totale tot dusverre ver_ leende bedrag is opg'eloopen tot 33.499l667.Voor 3V2 pr. AKU werd 102V2 geboden terwijl voor 3'/t pr. Obligatiën Werkspoor 103 werd ge boden. 31/2 procents Obligatiën Van den Bergh waren 103'/t. In de 31/: pr. Obli. gatiën Lever Maatschappij werd niets gedaan. De affaire in Pandbrieven was on- beteekenend. Hier en daar kwamen de koersen een fractie hooger te lig gen. Van de 3'/i procents obligatiën Westlandsche Hypotheekbank kwam de koers iets lager te liggen. De 3—3'/t procents Obligatiën Dordrecht golden 101V2; de 33Vj procents Obligatiën Noord-Holland 102 1/4. 3 l/t procent Nijmegen werden afgedaan tot 103 1/4 3 procents Haarlem 101''2. De eenige nog bestaande 4 procents leening; nl. de 4 procent leening Hilversum, werd tegen 104 verhandeld, tot welken prijs vraag bleef bestaan. De affaire in de Staatsleenmgen was eveneens van bescheiden afme tingen. Van (Je 4 procents Obligatiën stegen de 4 procent Obligatiën 1940 met belasting faciliteit tot 103; de 4 procents Obligatiën 1941 echter kwam iets lager te liggen. De 3V» pet. Obli gatiën Nederland 19411942 en 1943 waren met een koers van 102 5/8 een fractie beter. Ook de gestaffelde lee ning werd iets hooger afgedaan. De 3 procent Indische leeningen bedongen omstreeks pari. Prolongatie 21/4 procent.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2