I Mar, J. P. HUIBERS KROMSTAF TWEE WENSCHEN HET GEZIN SUB TUUM PRAESIDIUM J HERINNERING BISSCHOPPELIJKE de Nieuw NoordhoTTandsch Dagblad NA T JAAR van den Bisschop H r\E PAROCHIE HOORN schonk tien jaar geleden zijn Bisschop geworden pastoor en deken, Joan nes Petrus Huibers, den bisschop- pelijken kromstaf. Een dankbaar en veelzeggend geschenk. Hoorn zou zijn Deken en Pastoor ook als Bisschop tot stut en steun zijn en zich bijzonder door zijn leiding doen richten en bedienen. Hoorn schonk den staf, waarmee de Bisschop als herder de zielen tot zich trekken zou, den staf, die ook moet aansporen en kastijden. De staf is uitgevoerd in verguld zilver en de nodus van ivoor. Hij is eenvoudig uitgevoerd, in forsche kloeke vormen. Het versieringsmotief van den staf is het hert van St. Hubertus, het symbool van den geslachts naam van den drager (Huibers-—Hubertus). Dit hert omgeeft met beschermend gebaar twee wapenschil den, n.l. dat van de Stad Hoorn en dat vanjiet Diocees Haarlem. Hiermede wordt uitgedrukt, wat mgr. Hui bers voor Hoorn beteekende in de jaren van zijn Dekenaat en wordt tevens uitdrukking gegeven aan den wensch van Hoorn, dat Mgr. Huibers ook als I bisschop, de stad van zijn laatste pastoraat, moge blijven liefhebben en beschermen. Achter en eenigs- zins boven het hert is een zilveren ster geplaatst als beeld van Maria, de ster der zee, de leidsvrouwe van den nieuwen bisschop, waarnaar het hert, zijn heral disch symbool, opziet. Onder den nodus van den staf werd een inschrift aangebracht, dat de schenkings- acte vastlegt en dat werd samengesteld door Deken Homulle van Leiden; vertaald luidt hetals volgt: Op den feesdag, waarop Maria Onbevlekt Ontvangen, zich toonde in de grot, waarop Joannes Petrus Hui bers met de bisschoppelijke waardigheid wordt ver rijkt, zal dit (geschenk) het onderpand wezen van de kinderlijke liefde en trouw der Hoorenaren 1936. V.J TERUG AAN CHRISTUS Wat de .JEUGD eens beloofde 1946 VAN rtentie) wed- ge- jullie ZATERDAG 9 FEBRUARI 1946 "|"IEN JAAR is geen termijn voor een officieele herdenking, maar het Haarlemsche Diocees laat de tiende verjaardag van de Bisschopsconsecratie van Mgr. Hui. bers toch niet onopgemerkt voor. bijgaan Vooral geldt dat voor de Katholieken van ons gewest, die den'Bisschop vóór Zijn hooge uit verkiezing zoo lang in hun midden hebben gehad als pastoor-deken van het Westfriesche dekenaat Hoorn. Zoo gaan vandaag, aan den voor avond v^n het tweede lustrum der Bisschopswijding, als vanzelf de herinneringen terug naar de groote dagen, toen plotseling en onverwacht de tijding kwam, op dien gedenkwaardigen Zaterdag 14 December 1935, dat Deken Huibers tot Bisschop van Haarlem was uitverkoren. Wat stond van toen af, tot aan het moment, dat Monseigneur naar de Bisschopsstad vertrok, Hoorn in het centrum der belangstelling van heel het land! Groote dagen waren het in de parochie en het dekenaat, die hun pastoor en deken twee weken als Bisschop in hun midden hadden. Onvergetelijke dagen, voor wie ze meemaakten, de eerste dagen der sensationeele benoeming, de groote dag der parochieele hulde, de schoonste Kerstnacht, die de parochie ooit in haar geschiedenis heeft meegemaakt, toen de tot Bisschop benoemde deken en pas toor de Nachtmis opdroeg, en Onder Uw bescherming nemen wij onze toevlucht o, Heilige Moeder Gods verstoot onze gebeden niet in onzen nood maar verlos ons van alle ge varen o glorierijke en gezegende maagd. dan het afscheid op den drempel van het oude jaar 1935, toen Monseigneur met een vorstelijk uitgeleide de reis naar Haarlem aanvaardde, om zijn intrek te nemen in het Bisschoppelijk Paleis. Vandaar uit bestuurt Mgr. nu tien jaar het Bisdom. Tien zware jaren zijn het geweest. Wij ken nen vooral de laatste vijf, de beruchte, en door het Bisschop pelijk verzet roemruchte, bezet tingsjaren. maar de jaren daar vóór waren niet minder moeilijk. Mgr. aanvaardde zijn bestuur in de vaste hoop en het onwrikbare vertrouwen öp de hulp van God en Zijn Heilige Moeder, onder wier bijzondere bescherming de Bisschop zijn diocees stelde, na dat hij zijn bisschoppelijk be stuur onder de schutse van Maria gesteld had in zijn wapenspreuk: Sub Tuum Praesidium. „Mogen wij niet rekenen en vertrouwen op Gods zegen?", vroeg de Bisschop in zijn eerste herderlijk schrijven, dat hij, on middellijk na zijn consecratie, tot de geloovigen van zijn bis dom richtte. Het was de eerste vastenbrief van den Bisschop, de eerste van een reeks, waarin hij zich in zoo treffende bewoor dingen tot zijn diocesanen richtte en waarin hij oude waarheden in het nieuwe licht der actueele feiten stelde Oude waarheden en actueele feiten, die ook nu nog aan de orde zijn, ondanks de evoluties en revoluties, welke in die tien jaren reeksen van tientallen lijken het over ons zijn heengegaan In dien eersten vastenbrief roemde Mgr. de kinderlijke liefde van de Haarlemsche katholieken voor de Heilige Moeder Gods: Kinderen van Maria zijn kinde ren van God. Kind van een on. eindigen, machtigen eindeloos rijken en liefdevollen Vader! God. onze Vader! Niet alleen bij wijze van spreken, niet alleen als van aangenomen kinderen, maar pp de meest echte wijze. Hij is groot: hemel en aarde kunnen Hem niet omvatten. Hij is mach tig: op den band van Zijn kleed staat geschreven: de Koning der koningen en de Heer der heeren. Niemand kan aan Hem weer staan en er is geen einde aan Zijn Koninkrijk. Zijn huis is vol van rijkdom en heerlijkheid. Alles wat er bestaat, is Zijn eigendom en door Hem zelf gemaakt. Hij is de oneindige wijsheid, die alles schikt in maat, getal en gewicht. Zijn Wezen zelf is niet anders dan goedheid en liefde. Hij be mint ieder van ons. Welk een rust in ons leven, welk een vast. heid in ons geloof, te weten, dat wij kinderen zijn van dien mach. tigen en rijken en liefdevollen Vader. Zóó hebben wij de woorden samengevat, die Mgr Huibers in zijn eersten vastenbrief sprak, een geestelijk program, een leid draad voor zijn bestuur. Hoog boven het barnen van den tijd heeft de Bisschop in woord en daad tien jaren deze gedachte wakker gehouden en met waar digheid en apostolische vrijmoe digheid gepropageerd: wij zijn kinderen van God niets kan ons deren Laten wij dankbaar blijven voor zijn wijs bestuur en zijn voorbeeld en zijn werken, en hem door gebed en medewerking, door offers en goede werken te rugbetalen. wat de Bisschop doet voor ons. ELF FEBRUARI 1936. Haar lem, Bisschopsstad, in vlaggen, tooi. Richting Bavo.Kathedraai Leidschevaart al vroeg in den morgen volop drukte van blijde menschen in Zondagsche kleeren. Aan het station vreedzame ge vechten om taxies en overdrukke trams. De straten zien zwart van de geestelijke heeren. Het is con. secratie-dag van den Bisschop van Haarlem. Mgr Huibers. Op een heel vroeg uur, nog lang voordat de kerkdeuren open gaan, posteeren zich de eerste bezoekers voor de plechtigheden voor het machtige kerkgebouw. Onder de eersten zijn de depu taties van Hoorn, dat zijn Deken voor het Bisschoppelijk bestuur moet afstaan. Als de deuren een. maal opengaan, stroomen de be zoekers binnen. Langzaam vullen zich de enorme ruimten van het majestueuze godshuis, dat prach. tig versierd is. De eerste autori teiten van den lande hebben zich voor de plechtigheid opgemaakt, die ontroerend en indrukwek kend is Onvergetelijk is het mo ment, als de Bisschop na de wij dingsplechtigheden met staf en mijter bekleed zegenend door de kerk schrijdt. Dankbaar zijn de duizenden, die dit liturgisch en godsdienstig zoo rijke feest mochten meemaken. In de mid dag houdt de Bisschop receptie in Zijn Paleis. Onafzienbare rijen van grootgn en minder grooten, deftigen en eenvoudi. gen geuniformden en burgers wachten op de Nieuwe Gracht hun beurt af, om hun opwach ting bij den nieuwen Bisschop te maken en hem hun hulde te betuigen Het is allang over tijd, als de rij nog lang niet is „af gewerkt". Maar er moet een einde aan komen, na de toch al zoo vermoeiende dag van denj Bisschop. Gemompel van te. f leurstelling bij de wachtenden. Er zijn nog vele Hoornsche pa rochianen onder en Leidenaars, die zich den tijd van kapelaan Huibers nog goed herinneren. Dan komt ie Bisschop zelf naar buiten op het bordes. Hij wordt levendig toegejuicht en dankt, wuivend, buigend, minzaah, hoofsch, zooals hij altijd was En dan: Leve Hoorn Leve Leiden, roept de Bisschop uit. En de menschen juichen opnieuw en er waren er, die het veel mooier vonden dan dat ze binnen had den mogen zijn •ET IS FEEST voor den Bisschop. Het tweede lustrum van zijn wijding. Maar de Bisschop houdt niet van feesten, vooral niet van feesten rondom zijn persoon. Daarom maken wij van zijn tienden consecratiedag geen feest, maar' een herdenking, en wij vragen ons af. wat wij voor den Bisschop kunnen doen Ook zonder dat wij Mgr. gesproken hebben een Bisschop interview je niet zoo gemakkelijk weten wij wel dat de Bisschop wenschen heeft. Natuurlijk, dat wij allemaal' braaf zijn, en goed en veel bidden en vooral echte kinderen van Maria. Maar ook andere, meer directe, meer concrete wenschen heeft de Bisschop. Hebben wij allemaal de Novene ter eere van Maria meegemaakt, om die straks met een bijzondere devotie tot de Lieve Vrouw van Lourdes te besluiten? En zoo is er zooveel. Maar dit wel heel in het bijzonder: 1. Zondag 10 Februari: collecte voor de feestgave van Kardinaal de Jong. De Bisschop heeft deze in een afzonderlijk herderlijk schrijven verleden week warm aanbevolen. Weet u het nog en denkt u er aan? Morgen wordt die collecte in de kerk gehouden. Een feestgave voor den Kardi naal. Niet om Zijne Eminentie de Jong persoonlijk te verrijken Maar om hem in de gelegenheid te stellen een flinke stap te zet ten pp den weg naar het mate. rieel herstel van de kerken, die door den oorlog geheel of gedeel telijk verwoest zijn. Dit is de groote dag, waarop katholiek Nederland daadwerkelijk" zijn dankbaarheid en zijn vereering voor den Kardinaal kan toonen en uiting geven, aan zijn vreugde over de verheffing van onzen Aartsbisschop tot 't Kardinalaat. Laat ons het niet vergeten. Een daad van aanhankelijkheid en een offer van dankbaarheid! Uw Bisschop vraagt het! 2. De Katholieke Actie in ons Bisdom luidt de stormklok. De Katholieke Actie was de oog appel van den Paus Zij is ook de oogappel geworden van den Bisschop. Op verschillende ma nieren kunnen wij haar steunen. Door gebed, door medewerking van onze persoon, door goede werken, door financieele bijdra gen. K.A. en Actie Voor God zijn onlangs gecombineerd Ook al, omdat de Actie Voor God door de vriendelijkheden van zekere duistere lieden uit het Oosten waar blijkbaar niet alleen wijsheid vandaan kwam van al haar bezittingen beroofd was. In deze en de komende dagen zullen de bij de parochiebladen „Sursum Corda" gevoegde kaar ten worden teruggehaald. Met grooten aandrang herhaalt de Bisschop zijn verzoek, de K.A. te steunen door lid of donateur te|^ worden. Veel actie kost veel geld Dat kan nu eenmaal niet anders. Er is veel actie noodig, dus moet er ook veel geld zijn. Ook dit moeten wij in deze herinnerings- dagen extra bedenken. Uw Bis schop vraagt het! WIJ HOUDEN gezinsweken e.d. Het zijn prachtige instel.' lingen. Wij kunnen hier inder daad in samenwerking met ande_ ren veel doen. Maar het betreft hier wel een terrein, waar wij speciale wenschen en speciale plichten hebben, wel een terrein, waar onze levensbeschouwing duidelijk spreekt, wel een ter rein waar wij de roepstem van God in het bijzonder hebben te verstaan, naast en dikwijls te genover den roep van de wereld! Bij herhaling en voortdurend heeft ook onze Bisschop over het Christelijk Gezin gesproken en geschreven. In zijn Vastenbrief van 1937 schetste Z. H Exc. den grooten zegen van het Christe. lijk" huisgezin, dat ook hij noem. de het krachtigste bolwerk in onzen grooten strijd voor het be houd van geloof en goede zeden en voor de uitbreiding van het Rijk Gods op aarde. En in zijn herderlijken brief bij het begin van den vasten van het jaar daarna sprak Mgr. Huibers over al hetgeen noodzakelijk aan de stichting van een waarlijk chris. telijk gezin moet voorafgaan. Ernstig vermaande hij ouders en kinderen, de onnadenkendheid en lichtzinnigheid op dit gebied prijs te geven en met ernst en waardigheid zich voor het hu welijk voor te bereiden. De Bis schop wees op de beteekenis van een eerzame verkeering en ver oordeelde o.a. het verblijf van verloofden onder een dak. Men vond hem conservatief. Maar. dezer dagen, tien jaar later, schreef een deskundige hand in het Katholiek Cultureel Tijd schrift precies hetzelfde. En toen de Bisschop in 1939 in zijn herderlijken Vastenbrief op enkele gevaren van den tijd in bijzonder wees, en in dit ver band o.a. de danswoede besprak, kon hij niet weten, dat tien jaar later, zeker mede als een reactie op de beperkingen uit den be zettingstijd. nog even krachtig verzet tegen dit euvel vooral noodig zou zijn Zoo was de Bis schop altijd actueel, conservatief en vooruitstrevend tegelijk: be houdend in de bewaring van het goede, vooruitstrevend in het signaleeren van gevaren en het bepleiten van verbeteringen, die de basis van den maatschappelij. ken vooruitgang betreffen. Mid. 'den in den tijd van gezinsweken e.d. roept de Bisschop voortdu rend op tot bescherming van het Christelijk gezin. Het Gezin terug aan Christus! De Bisschop vraagt het! Christelijke ouders, christe lijke kinderen, gezegende huis gezinnen gezegend maatschappij IN AUGUSTUS 1939 vierde Mgr. Huibers zijn veertigjarig priesterfeest. Bij die gelegenheid hebben de Mannelijke en Vrou welijke Jeugdbeweging van K.A. gehoorzaamheid en trouw be tuigd aan den Bisschop in de volgende verklaring, in het spe ciale jeugdnummer van „Sint Bavo" opgenomen; WIJ BELOVEN ons heilig. Katholiek geloof degelijk te bewaren en fel te verdedigen WIJ BELOVEN ons te vormen, om nu en straks Kerk, Gezin en Staat te verrijken met een Katho lieke activiteit die tot weldaad wordt aan de nationale gemeenschap WIJ WILLEN ZIJN geducht, als een slagvaardig leger voor wie raakt aan Kerk en geloof; bemind als brengers van Gods zegen voor allen, die Christus ken nen en Dien gekruisd. WIJ BIDDEN U TOE Gods wijsheid en kracht opdat de zegen Uwer leiding over ons wake in lengte van dagen. Kerk en Gezin en Staat te ver. rijken met een katholieke acti viteit tot weldaad aan de natio nale gemeenschapmoge de jeugd het zich na zooveel jaren herinneren, nu na de verwoes. tende neergang van een barba. renterreur de j haar opgang weer 1 ■fiMHBHÉ

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 3