REGLEMENTSHERZIENING in de Katholieke Volkspartij EEN OPLOSSING?- 4 Nieuw NoordholIandscH Dagblad ZATERDAG 9 FEBRUARI 1946 Van Eigen Erf Lichtingen 1939 tot en met 1930 Dr. van Mook kan beginnen 'DIJ «VERZAKKING DOOR REGENVAL Stagnatie in spoorweg verkeer Voorloopig geen auto's met atoomenergie Brengen de komende dagen DR. VAN MOOK ZET ENKELE ZAKEN RECHT DE MAAS ABNORMAAL HOOG Belemmering voor hef kolenvervoer Antoon Gooien verliest proces Nederland koopt Australische wapens Veemarkt Leeuwarden Historische optocht in Haarlem De PARTIJRAAD van de Ka tholieke Volkspartij is Vrij dagavond in het JaarbeursgeDouw te Utrecht bijeengekomen onder leiding van den voorzitter, mr. dr. P. J. Witteman. Deze avondzitting was vooral gewijd aan de incidenteele regle mentswijziging als gevolg van de, in de. vorige vergadering aange nomen resolutie, welke tot strek king had, den naam van R.K. Staatspartij te veranderen in Ka tholieke Volkspartij en zich voorts in beginsel uitsprak voor toela ting ook van niet-katholieken. Voorgesteld wordt art. 2 voort aan aldus "te doen luiden: Het doel der Partij is: het alge meen welzijn van het Nederland- sche Volk te bevorderen, op den grondslag der Zedelijke normen, verankerd in de natuurlijke orde en in de Goddelijke Openbaring, gelijk deze door het kerkelijk leer gezag, worden verklaard. Bij de middelen wordt nu met name vermeld, dat ook samen werking bevorderd moet worden tusschen politieke partijen on derling. Lid van de Partij kan volgens het voorgestelde art. 29 zijn iedere Nederlander, die den leeftijd van 23 jaar bereikt heeft en met het doel en de middelen der Partij in stemt. derhalve zich vereenigend met het feit, dat de Partij haar werkzaamheden verricht op den grondslag, in art. 2 genoemd. Nederlanders tusschen 18 en 23 jaar. kunnen, mits zij voldoen aan de overige in het vorige lid ge stelde voorwaarden, lid worden van de jongerenafdeelingen der Partij, welk lidmaatschap mee brengt het aspirantlidmaatschap van de Partij. Er komt voor die jongerenafdeelingen een nader reglement, waarin zal worden be paald, dat ook ouderen dan 23- jarigen er lid van kunnen worden. Waar geen jongerenafdeelingen bestaan, kan men rechtsstreeks aspirantlid van de Partij worden. De betrokken partijinstanlies kunnen iemand als lid weigeren, tegen welke beslissing beroep openstaat. Afdeelingsbestuur, Kringbestuur en Partijbestuur zijn verplicht, iemand als lid te wei geren, indien de betrokkene: a. lid is van een andere politieke partij; b. op grond van-zijn hou ding in heden of verleden niet ge acht kan worden te beantwoor den aan de voorwaarden, in arti kel 29 aan hem gesteld (met an dere woorden, dat zijn instemming met doel en middelen en grond slag klaarblijkelijk niet gemeend is enz.) en c. openlijk een onzede lijk leven leidt of zich aan erger lijk maatschappelijk wangedrag schuldig maakt. Het Partijbestuur verklaarde, dat naar zijn meening op deze wijze voldoende waarborgen zijn geschapen om het karakter der Partij als beginselpartij te hand haven. Verdergaande waarborgen kunnen bezwaarlijk gemaakt wor den. Ook thans, zegt het P.B. in zijn toelichting, bestaat.de theore tische mogelijkheid, dat de Partij raad beslissingen neemt, die het karakter der Partij aantasten. (Zooiets heeft men overigens aan de Partij met haar vijftigjarige geschiedenis nog nooit verweten!) Overigens is het P.B. van oor deel dat tegen iedere discriminatie tusschen Katholieken en niet-ka tholieken in de Partij behoort te worden gewaakt Dit» werd door den voorzitter nog eens uitdruk, kelijk vastgesteld. Hij verklaarde dat het partijbestuur van oordeel is, dat eveneens ondubbelzinnig moet vast staan, dat ook niet- katholieken het program van de partij dienen te onderschrijven, terwijl later door mr. Romme werd gezegd, dat eenstemmig heid bestaat in het bestuur, al thans hierover, dat niet-katho lieken het beginselprogram moe. ten onderschrijven. Hiermede, werd aan de bestuurstafel ver. klaard, wordt het principieele karakter der partij gehandhaafd. In de gedachtenwisseling bleek dit ook de unanieme meening van den Partijraad te zijn. De voorgestelde wijzigingen werden tenslotte, na breedvoe rige discussies over verschillen de punten, ongewijzigd aangeno. men. ten minste voor zoover ze Vrijdagavond afgehandeld zijn. Heden, Zaterdagmorgen, is men voortgegaan met de behan. deling van de verdere regle mentswij ziging. Er was ook nog eén niet-onbe. langrijke reglementswijziging voor één maal, nL de bepaling, dat men om aan de Partijstemmigen mee te doen, lid moet zijn op 1 Januari, te veranderen in dien zin, dat er wordt gelezen, dat men lid moet zijn op 1 Maart a.s. Dit met het oog op de nog steeds aan de gang zijnde ledenwerving. De Contributieregeling Een belangrijk punt was ook de vaste contributieregeling naar draagkracht welke werd voorge steld/ en die het volgende inhield: tot f 1200 inkomen 50 ct. per jaar, van f 1200 tot f 3000 inkomen f 1, van f 3000 tot f 4000 inkomen f 2, van f 4000 tot f 5000 f 3, van f 5000 tot f 7500 f 5, van f 7500 tot f 10.000 inkomen f 10, boven f 10.000 f 25 De gehuwde vrouw van een lid betaalt de helft. De afdracht aan de Centrale Partijkas bedraagt 50 pet. der geïnde gelden. De vergadering duurt voort. Onze redacteur seint ons nog uit Utrecht: In afwachting van nadere be schouwingen in ons volgend num mer, doen wij voor heden een enkele greep uit het debat. Van verschillende kanten werd voor gesteld in art. 2, dat het doel der Partij omschrijft, ten aanzien van de vermelding, dat de Partij ook op den grondslag van de GÓdde lijke Openbaring staat, te doen vervallen de invoeging: „gelijk deze door het Kerkelijk Leergezag wordt verklaard", O.a. door Mag. Stokman werd opgemerkt, dat het opnemen van deze toevoeging niet beteekent, dat niet-katholie ken het Kerkelijk Leergezag moeten aanvaarden, maar 9wel, dat zij het feit erkennen, dat de katholieken dit gezag aanvaar den. Er ontstonden verschillende beschouwingen van moraal-theo- logischen aard, waarin Magister Stokman nog eens duidelijk ver klaarde, wat onder zedelijke nor men moet worden verstaan. Ook van andere zijde uit het Partijbestuur werd nog eens na drukkelijk verklaard, dat de Partij bij het aanvaarden van den grondslag van het natuurrecht het licht der Openbaring niet kan missen. Er zijn op staatkundig gebied wel degelijk dingen, die wij alleen kennen uit de bron der Openbaring, zoo ro.a. de verhou ding tusschen Kerk en Staat. Ver der werd gewezen op hetgeen de Encyclieken ons leeren. waarbij als voorbeeld werd genoemd de juiste opvatting omtrent de open bare lichamen of bedrijfschappen waarover Quadragesimo Anno spreekt. Het voorstel van het bestuur, om onder de middelen ook op te nemen het bevorderen van sa menwerking tusschen politieke partijen onderling, werd in zoo verre verduidelijkt, dat hier zal worden gelezen: Samenwerking Hoewel het luchtverkeer op Schiphol, onze eerste luchthaven, weer in vollen gang is, zijn de sporen van den oorlog er nog lang niet weggevaagd. Maar men zit hier niet stil. Geweldige ijzerconstructies wijzen de plaats aan. waar de groote vogels der K.L.M. weldra hun nest zullen vinden. Anefo/Vrind P.) tusschen de Partij en andere par tijen. Een interessante discussie heeft zich nog ontwikkeld over het voorstel van het Partijbestuur om aan artikel 36 een nieuwe bepa ling toe te voegen, die hierop neerkomt, dat het Partijbestuur kan bepalen, dat een Kamerlid niet meer candidaat kan worden gesteld als hij geen afdoende waarborgen biedt voor 'n krach tige medewerking aan de verwe zenlijking van de partijprogram ma's. Tegen dit voorstel rees van verschillende kanten ernstig ver zet. In de vergadering van heden, Zaterdagmorgen, is een voorstel aan de orde om bovengenoemde aanvulling van artikel 36 aan te houden tot de definitieve regle mentswijziging, aangenomen met 47 tegen 42 stemmen. QE BEKENDE kunstschilder Jan de Boer, die 24 jaar voorzitter is geweest van de maatschappij „Rembrandt", is op 68-jarigen leeftijd te Am sterdam overleden. In de buitengewone algemeene ver gadering van aandeelhouders der N. V. Ned. Fordautomobiel fabriek, werden de heeren Henry Ford II, B. J. Craiq en Ir. W. Hupkes, Directeur-Ge neraal der Ned. Spoorwegen, tot leden van den raad van be heer gekozen. In tegenstel ling met de gemaakte plannen voor een nieuw kamp, blijft het detineeringskamp aan de Levantkade te Amsterdam voorloopig in gebruik. Het ministerie van Oorlog ver zoekt, ofschoon zulks reeds ge schiedde, nogmaals de aandacht te vestigen op de volgende waar schuwing: Binnen korten tijd is, voor zoo ver niet reeds ten uitvoer ge bracht, de oproepiRg te verwach ten van alle dienstplichtige on derofficieren van de lichtingen 1939 tot en met 1930 en van re serve-officieren, vaandrigs en kornets, tot en met den leeftijd van 45 jaar. Betrokkenen moeten er rekening mede houden, dat de oproeping op korten termijn zal geschieden. Hun wordt derhalve aangeraden reeds nu maatregelen te treffen voor het regelen van hun zaken. Dr. van Mook, lt. gouverneur- generaal van-Nederl. Oost-Indiëj heeft gisteren verklaard, dat hij gereed is om onderhandelingen met de Indonesiërs te beginnen. Hij hoopte, dat de besprekingen binnen enkele dagen een aanvang zouden kunnen nemen. Na een oefening van twee maanden maakten de manschappen vgn het 2de bataljon lste reg. infanterie een prestatierit met hun carriers door de duinen voor den commandant van het lste militaire district, kol. Dudok van Heel. (v. d. Werf P.) De zware regenval van de laat ste dagen deed een deel van het dijklichaam van de spoorlijn De venterApeldoorn, bij de nood- spoorbrug van Deventer, dat bij den aanleg van dezen brug ver legd is, verzakken. De voortdurende regenval maak te herstel onmogelijk, zoodat de toestand van den dijk steeds slechter werd en de verzakking grooter vormen aannam. Besloten is het verkeer stop te zetten. Treinreizigers van en naar Deventer en Twente worden ver voerd met bussen Twello-Deven- ter. Het treinverkeer gaat via Hattumerbroek-Zwolle. Men vreest, dat bij verdere wa terstijging de schipbrug bij De- Venter uitvalt, waardoor alle ver keer met het Oosten belemmerd wordt. Professor Ellis, de wetenschap pelijke adviseur van den Britschen legerraad, verklaarde in een rede, dat hij vooralsnog niet gelooft, dat atomische energie voor practische doeleinden in het dagelijksche le ven aangewend zal kunnen wor den en zeër zeker nog lang niet als voortdrïjvingsenergie in auto's. Wil men atoomenergie voor auto's aanwenden, dan zal men eerst dienen te zorgen, dat zoowel be stuurder als passagiers door een zware pantsering beschermd wor den tegen gevaarlijke stralen. Ook moeten we vooral niet denken, aldus Prof. Ellis, dat we thans aan het begin staan van een per'ode, van uitzonderlijk goedkoope bron nen van kracht, wat echter niet wegneemt, dat de vooruitzichten gunstig geacht kunnen worden. DR. VAN MOOK heeft gisteren op een persconferentie gesproken en een beroep gedaan op de journalisten, om van den voortgang der onderhandelingen een zoo zorgvuldig en volledig mogelijk verslag uit te brengen en geen druk uit te oefenen op de betrokken personen, waardoor zij uitlatingen zouden kunnen doen, die het succes der besprekingen in gevaar zouden kunnen brengen. Hij heeft eraan toegevoegd, van meening te zijn, dat de parlementaire commissie uit Nederland de onderhandelingen in geen enkel omzicht nadeelig zou kunnen beïnvloeden, daar volgens hem de commissie slechts ten doel heeft haar leden in staat te stellen een juister en klaarder beeld te verwerven van de gebeurtenissen alhier. „Ik heb", ging hij voort, „den indruk, dat de komende dagen ons een oplossing zullen brengen". Het was hem wel bekend, dat de suggestie gegeven was een Amerikaanschen waarnemer bij de onderhandelingen aanwezig te doen zijn, maar niet, dat er for- meele stappen in deze richting waren gedaan. Van de benoeming van een waarnemer zou dan slechts sprake kunnen zijn, zoo dra dit een punt van overweging zou vormen. Dr. van Mook was ook van meening, dat de wijze, waarop de Indonesische kwestie door den Oekrainschen afgevaar digde in den Veiligheidsraad te berde was gebracht, tot nu toe weinig verhelderend was en waar schijnlijk wel geen invloed zou hebben op de onderhandelingen. Van Mook weerlegde de bewering van het Indonesische blad „Rajat", welke de Nederlanders ervan be schuldigde verschillende diensten, zooals het departement van oor log, het departement van burger lijke openbare werken, te hebben ingesteld, waarbij het blad consta teerde dat „wanneer de Indone siërs accoord zouden gaan met de voorstellen van Van Mook, het aan hen toegestaan zal worden om in de Indische departementen on der het Nederlandsch gezag te werken". Dr. van Mook bracht in herinnering, dat deze departe menten gedurende den geheelen oorlog hun werkzaamheden had den voortgezet. Hij verklaarde, dat de conclusies vari 't blad „Ra- jat" geheel onjuist waren, aange zien alle hoofden van deze depar tementen slechts tijdelijk werk zaam zijn en geen hunner eenige definitieve benoeming heeft ont vangen. Ten gevolge van den abnormaal hoogen waterstand op de Maas ondervindt de scheepvaart op deze rivier bezwaren. Hieronder lijdt uiteraard de kolenafvoer uit Limburg. Van regeeringswege worden maatregelen getroffen om aan deze moeilijkheden het hoofd te bieden. Indien noodig zal het kwantum kolen, dat per spoor wordt vervoerd, aanzienlijk vpr- den verhoogd, terwijl tevens voor bereidingen worden getroffen om autocolonnes te laten rijden voor den afvoer van kolen. De rechtbank te 's-Hertogen- bosch heeft uitspraak gedaan in de beleedigingszaak van den Deurnschen fabrikant H. van Doorne contra //itoon Coolen en heeft Coolen en zijn drie mede redacteuren van de Deurnsche Courant veroordeeld tot een .ge zamenlijke boete van 1000 gulden wegens beleediging van eer en goeden naam. Het vonnis moet worden aangeplakt aan den gevel van het gemeentehuis te Deurne. Antoon Coolen had in 'zijn blad den heer van Doorne van ernsti ge collaboratie beschuldigd. Naar uit Canberra uit officieele bron is vernomen, is een hoeveel heid Australische wapens, munitie en uitrustingstukken ter waarde van 20 a 30 millioen pond ster ling, buiten medeweten van den minister van defensie, aan de Ne derlanders op Borneo verkocht. De Australische minister van defensie verklaarde een onderzoek te zul len instellen. Ook is vernomen, dat de Amerikanen oorlogsuitrus- ting ter waarde van millioenen aan de Nederlanders in Indië ver kocht hebben. 8 Februari. 34 enterstieren, 94 vette koeien, 817 melk- en kalfkoeien 360—825, 83 pinken 90 240, 603 nuchtere kalveren, 98 vette schapen 60105, 466 weide- schapen 3560, 73 vette varkens, 403 kleine biggen 2545; 343 bok ken, 162 paarden, totaal aanvoer 3179 stuks. Overzicht: stieren, vette koeien, aanvoer ruim, melk koeien en pinken aanvoer ruim, handel kalm, prijzen lager; biggen aanvoer ruim, handel kalm, prij zen prijshoudend; schapen aan voer minder, prijzen lager. De Ne-, derlandsche Veehouderij Centrale nam enkele koeien en pinken, eenige varkens en eendge scha pen over. De plannen tot viering van heU1 700-jarig bestaan der stad Haar lem, welke herdenking dezen zo mer op feestelijke wijze zal plaats vindbn, beginnen meer vasten vorm aan te nemen. Tot het programma behoort ook een groote historisch-allegorische optocht, die een interessant, vroo- lijk, levendig en fleurig beeld van de rijke geschiedenis van Haarlem zal geven. Het ontwerp is van Herman Moerkerk, bij wien ook de leiding berust.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 4