bestaat vijftig jaar Nieuw Noordhollandsch Dagblad 7 DE NOORDERBANK Dammen ZATERDAG 9 FEBRUARI 1946 Op 13 Februari a.s. is er feest bij de Noorder Bank. Op dien datum zal de Bank haar vijftigjarig bestaan herdenken. Zeer zeker zullen velen uit geheel Noordholland, directie en com missarissen ter receptie komen complimenteeren met dit zoo heugelijke feit. In den orkaan van twee wereldoorlogen heeft de bank zich staande kunnen houden en bewezen dat zij een soliede instelling is, aan wie talloozen in den loop der decennia de afwikkeling hunner zaken hebben toevertrouwd. Juist inzicht in de toekomst De N.V. Noorder Bank werd op gericht in een periode, waarin de economische toestand van depres sie, die zich sinds 1870 door ver storingen in muntstelsels en sociale onrust deed gelden, eenigszins be gon op te klaren. In den loop van 1894 beginnen overal teekenen van opleving waarneembaar te worden, en hoewel het niet is na 1894 begonnen overal teekenen inspiratie gegeven hebben aan de oprichters der Noorder Bank. is toch wel gebleken, dat men een juist inzicht in de toekomst heeft gehad. Op 21 December 1894 kwamen de oprichters in Krasnapolsky te Amsterdam bijeen. De Bank werd gevestigd te Alkmaar, terwijl van den beginne af een vertegenwoor diging bestond te Hoorn, welke vertegenwoordiging op 1 Januari 1918 werd uitgebreid tot een per manent bijkantoor. Als directeu ren traden in 1894 op de heeren A. J. M. Keysper en C. J. M, Bottemanne te Alkmaar, terwijl de zaken en relaties van het Alk- maarsche filiaal der Firma Gebr. Wiegman werden overgenomen; een der firman en, de heer Wieg man trad op als President-Com missaris. De ontwikkeling van den Noor der Bank hing vanzelfsprekend ten nauwste samen met den eco- nomischen toestand van de stad Alkmaar en omgeving; en dezen toestand kon men in den tijd der oprichtins met reden gunstig noe men. Door haar ligging irf een be langrijk land- en tuinbouwgebied telden stad en omgeving verschil lende zuivelverwerkende en agra rische industrieën. Het is in dit verband wel interessant te ver melden, dat ook toen het bestaan van de Kaasmarkt reeds werd be dreigd door de toenemende mecha nisatie der zuivelbewerking, waar door tenslotte de moderne en meer efficiënte methode van verkoop per monster het tradinoneele markten zou verdringen. De goede waterverbinding met Amsterdam deed in den loop der jaren verschillende industrieën vestigen te Alkmaar, terwijl de in de tweede helf van de negentien de eeuw aangelegde spoorwegver bindingen met. Amsterdam, Hoorn en Den Helder een goede commu nicatie verzekerden met het cen trum van het land. de diaspora en via den dienst Enkhuizen-Stavo ren met Friesland en Groningen. Gestadige groei. Dat de Bank in een behoefte voor zag, blijkt wel uit de grafieken van dien tijd, die een steeds toenemend verloop van de eig'en en vreemde middelen en der debiteuren aanwij zen. De kantoren verhuisden van de Mient naar een groot ISe eeuwsch patriciërshuis aan de Langestraat; dat in 1928 geheel werd afgebroken en plaats maakte voor het moderne kantoorgebouw, waarin thans nog de Noorder Bank is gevestigd. Zooals ieder bedrijf heeft ook de Noorder Bank zijn ups and downs ge kend. De Bank heeft immert onmid dellijk belang met het wel en wee van haar relaties; die onder alle ca tegorieën van de bevolking zijn te vinden. De eerste depressie trad reeds in in de jaren 19061907; verscheidene banken moesten haar betalingen sta ken en door een ernstige werkloos heid ondervond de middenstand groote moeilijkheden. Alleen land. en tuinbouw konden zeer bevredigende j omzetten handhaven. In 1908 moest I ook de Noorder Bank tot reorgani satie besluiten, waarbij het gestorte kapitaal per saldo verhoogd werd to bijna 100.000. Eerst in 1909 trad een verbeterin' In, die in Alkmaar een uitbreiding van den winkelstand te zien gaf, ter wijl verschillende nieuwe en belang rijke zaken te Alkmaar werden ge vestigd. De algemeene economische toestand werd gunstig beïnvloed door de oorlogsconjunctuur; hoewel ander. zijds de toenemende oorlogsdreiging verontrustend werkte op de effecten, beurzen. In de aandeelhoudersvergadering van Mei 1912 werd de heer D. C. J. van Dijk tot Directeur der Noorder. Bank benoemd. De voorspoedige gang van zaken en de krachtige expansie van het Bankbedrijf In stad en om geving zijn zonder twijfel te danken aan de energieke en bij uitstek des kundige leiding van den heer D. C J. van Dijk. De eerste wereldoorlog stelde de liquiditeit der Bank on middellijk op hooge eischen. Ter stond bij het uitbreken van den oorlog begon een run op de ban ken; dank zij 't goed functionnee- ren. van het apparaat der Neder- Door het voorzichtig beleid van de woordde ik, dat indien een vredes- landsche Bank. kon ook de Noor- der Bank aan al haar verplich tingen, die in korten tijd van 7 op 5 ton terugliepen, voldoen. Door het stijgen der prijzen van land- en tuinbouwproducten ging de economische positie van het platteland sterk vooruit, een ver schijnsel dat zich in den tweeden wereldoorlog in nog sterkeren mate zou voordoen. De na-oorlog- sche vooruitzichten werden voor deze tak van nijverheid echter minder gunstig, daar tijdens den oorlog de buitenlandsche markten voor Nederlandsche exporteurs verloren waren gegaan. Inmiddels kon de Bank haar fi_ nancieële positie door herhaalde kapitaalsvergrootingen aanmerke lijk versterken. De eigen middelen vermeerderden van 1914 tot 1919 van resp. 160 duizend tot 450 dui zend gulden, crediteuren van 5 tot 12 ton. Van het bijkantoor Hoorn werd tot Directeur benoemd de heer N. Bos, tot dan toe procuratiehouder te Alkmaar; zijn plaats alhier werd ingenomen door den heer C. Ven- neker. De wereldoorlog deed nog langen tijd zijn invloed op de economische ontwikkeling der landen gelden. Na een korte opleving begonnen de prijzen in de geallieerde lan den sterk terug te loopen, als ge volg van het feit, dat de achter stand die tijdens den oorlog was ontstaan, bleek te zijn ingehaald. Zelfs de bedrijvigheid van den land- en tuinbouw verminderde, zoodat de financieele positie van deze bedrijven uitermate ver zwakte. 1923 bracht de omkeer. Hoewel de buitenlandsche handel veel zorgen bleef eischen, begonnen de exportproducten door het onver moeide werken der betrokkenen hoogere prijzen op te brengen. Deze opbloei zette zich voort, tot dat de catastrophe van Septem-*' ber 1929 een langdurige inzinking ten gevolge had, die eerst weer zou beëindigd worden door de voorbereidingen der mogendheden tot den tweeden wereldoorlog. De eigen middelen van de Bank stegen in 1931 tot j millioen, het ge middelde dividend bedroeg in deze jaren 9 procent. In 1928 verrees het nieuwe bankgebouw met een onder- grondsche Huisinrichting, die blij kens het veelvuldig gebruik door de cliënten zeer op prijs wordt gesteld. De internationale crisis. Na eenige voorbijgaande crises greep in September 1929 in New York een Beursdebacle plaats, gevolgd door lawine-achtige koersdalingen op de Amsterdamsche Beurs, hetgeen al spoedig tot ontwrichting van de geld. markt en het geheele internationale credietwezen leidde en een onmiddel- lijken neerslag had op den wereld handel. directie ondervond de Noorder Bank geen directe ongunstige gevolgen van den gang der beurszaken. Trouwens, de teruggang der wereldhandel was niet terstond in Nederland te merken. Eerst in de volgende jaren ging het ook hier snel bergafwaarts. De bui tenlandsche handel kromp in tot een derde van haar volume in 1929, prij zen daalden schrikwekkend. In alle landen werden hooge importbarrières opgericht, de werkloosheid, oorzaak van mateloos veel ellende op mate rieel en geestelijk gebied, steeg ge stadig. De boerenstand in Noordhol land bleef aan het einde van deze periode geruïneerd achter. De mid denstand kwijnde door de aanzienlijk verminderde koopkracht. Na zes jaar 9 procent dividend uit gekeerd te hebben, betaalde de Noor der Bank in 1931 5 pet., daarna 3, 2, 2 en 0 pet. Eerst in 1939 kon de uit- keering worden hervat en bedroeg het percentage achtereenvolgens 4, 5 en in 1941 6 pet. De daarna volgende dividendverlaging' was toe te schrij ven aan de buitengewoon zware be lastingen die van N.V.en werden ge heven. Na de overweldiging van ons land door de Duitschers, stond het bank wezen volkomen in het teeken van den uitzonderlijken iinancieelen toe stand, zooals die zich onder invloed van den bezetter ontwikkelde. Het enorm toenemen van de circulatie, sterke vermindering van debiteuren, aanhoudende toename van vreemde middelen, het stijgen der koersen, waarbij ten slotte een stopkoers werd vastgesteld, zijn uit deze periode wel de voornaamste gebeurtenissen. De stormen der tijden zijn aan de Noorder Bank niet ongemerkt voor bij gegaan, maar juist uit het feit dat tegenslagen ondervonden maar overwonnen werden, vloeit een groote tevredenheid voort, wanneer men op het werk van de afgeloopen halve eeuw terugziet, HET AVONTUUR VAN HESS Hij kwam met een menschlievende opdracht Het rapport over het onderhoud van Hess met den Hertog van Hamil ton is als bewijsstuk tijdens het pro ces van Neurenberg gebruikt. Het rapport vermeldt o.a. de volgende passages van het onderhoud: Hess die onder den naam" van Alfred Horn werd gearresteerd, stel de zich onder zijn waren naam aan mij, den'Hertog, die hem in zijn ge vangenis een bezoek bracht, voor. Hess verklaarde dat hij belast was met een humanitaire opdracht en dat de führer Engeland niet wenschte te verslaan en den strijd wilde staken. Hij, Hess, had tevoren reeds driemaal gepoogd naar Engeland te vliegen, maar moest wegens het slechte weer zijn pogingen staken. Tijdens de Britsche overwinningen in Libye deed Hess geen pogingen zijn reis te on dernemen. Hij zag zijn kans schoon tijdens de Duitsche successen in Nd.- Afrika en Griekenland. Hess vroeg of ik met de leidende figuren uit mijn partij zou willen praten, met het oog op het maken van vredesvoorwaar den. Ik antwoordde, dat er momen teel slechts één partij ,n het land was. Hess zeide daarop dat hij wist welke de vredesvoorwaarden van Hitier zouden zijn. Ten eerste zou Hitier er op staan, dat een regeling zou worden getroffen, waarbij onze twee landen nooit weer een oorlog zouden beginnen. Toen ,k hem vroeg hoe zulk een regeling kon \yorden getroffen, antwoordde hij, dat Groot- Brittannië in de eerste plaats zijn traditioneele pohtiek van verbet tegen de sterkste macht in Europa zou laten varen. Ik vertelde hem, dat, indien wij nu vrede sloten, wij zeker bin nen twee jaar weer in oorlog zouden zijn. Toen Hess vroeg waarom, ant- 36—31, 30—24, Oplossingen: Nr. 1 (J Dentroux) 47—41 26—21. 37—32, 25—20, 39 10. 44x4. De heer Fr. Kunst te St. Pan- eras deelde ons mede, dat dit fraaie probleem in 1880 gecom poneerd werd door Joseph Den troux te Lyon, zoodat de heer N. C Oud hier de auteur niet van kan zijn. Nr 2 (D de Ruiter) 1611, 11X33 (42—47A). 48—43, 39—34, 45x34. 34x45, 4339 gew. A (35—40). 45X34, 48x37. 37—32, 34x25, 32—28, 28—22 33—28. Een geslaagde compositie. Nr 3 (A Roos) 40—34. 21—17, 39—34. 45x5 5X30, 50—44, Ver gassend. Tweede wedstrijdserie Nr. 20. Aut. bij de oplossing. Zwart: 12 sch. op; 5, 9, 11. 12, 13. 14. 18, 20. 22 23, 26 en 36. Wit; 13 sch op; 25, 27. 32, 33, 34 37, 38, 39. 40, 42 43, 47 en 49. Nr. 21.- Aut. J. Fakkeldy. Zwart; 11, 13, 14, 17. 18, 19. 23 24, 25 en 35. Wit; 26, 27, 28, 30, 32. 37. 38 42. 48, 49 en 50. Nr. 23 Aut. A. Roos (le publ.) Zwart; 2, 7, 9. 10, 15, 16, 18, 22, 37 en 40. Wit: 11, 20. 24, 26. 31, 33, 42; 43 en 50. Nr. 22. Aut. A. Roos, Alkmaar (le publ.) Zwart: 4, 7, 11. 12, 16. 20, 22. 23 en 25. Wit: 14 26, 30, 32, 34, 39. 40. 44 en 49 V ooi alle geldt: Wit speelt en wint. Oplossingen steeds binnen een maand aan: Damred. N.N.H.D., adres zie bureau van dit blad. overeenkomst mogelijk geweest ware, zij vóór het uitbreken van den oorlog gesloten had kunnen zijn. Daar Duitschlancï echter den oorlog boven den vrede verkoos en Engeland den vrede angstvallig wilde bewaren, kon ik nu niet op een vredesverdrag ho pen. Hess verzocht mij vervolgens den Koning' te verzoeken hem op eerewoord vrij te laten. Hij was im mers' ongewapend en uit eigen vrijen wil gekomen. Ook verzocht hij mij een telegram naar zijn familie te sturen en zijn identiteit niet aan de pers bekend te maken. Hess kon zich vrij duidelijk ver staanbaar maken, hij verstond ech ter niet goed wat ik zeide. Ik stelde dus voor de verdere conversatie via een tolk te voeren." Monumentenzorg tijdens den oorlog Ter gelegenheid van een avond van de Rijkscommissie voor den Monumentenzorg te 's Graven- hage gehouden, en die onder an deren werd bijgewoond door den Minister van O. K. en W„ heeft de Directeur van het Rijksbureau voor den Monumentenzorg. Jhr. Dr. E. O. M. van Nispen tot Seve- naêr, een voordracht gehouden over „de Nederlandsche monu menten tijdens en na den oorlog". In deze voordracht werd aller eerst een uitvoerig overzicht ge geven van de monumenten, die in Mei 1940 aan het oorlogsgeweld ten offer vielen en van de moei lijkheden van Duitsche en NSB- zijde ondervonden bij het streven naar herstel. Daarna gaf Jhr. van Nispen tot Sevenaer een beschrij ving van een nuttig werk, dat in de oorlogsjaren is opgevat, nl. de inventarisatie van het Neder- landsch stedenschoon. Van karak teristieke steden en van dorpen met stedelijk karakter werden op- metingerP en plattegronden ge maakt..Als proef werd de inventa. risatie "ondernomen van Edam, waarop die van Heusden, Oirschot, Thorn, Alkmaar, Breda, Enkhui zen en Ouderwater gevolgd is.. Spr. meende, dat dit werk dient te worden voortgezet en wel in de eerste plaats in die, door oorlogs geweld getroffen steden, waar de overgebleven straatwanden aan. knoopingspunten bieden voor den wederopbouw dier plaatsen DE EFFECTENBEURS De affaire in gemeentelijke en provinciale Obligatiën was weer van kleinen omvang en er kwamen maar weinig noteering'en tot stand. De 3l/x pCt. stukken golden door elkander 103. De 3 pCt. Obligatiën werden afgedaan tegen prijzen loopendë van 101 1/4 tot 10V/u De 2Va pCt.—3 pCt. Noord-Holland werd tegen 101 1/4 afgedaan. Ten aanzien van deze no teering dient in. aanmerking' te wor den genomen dat deze leening dit jaar op de 3 pCt. basis komt te staan. Voor industrieele Obligatiën was de belangstelling gering. Ver schillende soorten zooals 3Vs pCt. van de Berg'h; pCt. Lever Mij. en 3'/* pCt. Werkspoor werden alle te gen 103Vs verhandeld. Voor de 3"« pCt. Obligatiën Deli Spoor bestond weer eenige vraag zoodat de koers een kleinigheid avanceerde. De Staatsfondsenmarkt was kalm. Over het geheel Ogenomen kon eenig aan bod worden waargenomen. De 4 pCt. leeningen echter waren onregelma tig. Wat de oude schuld aangaat zoo waren de Obligatiën 18961905, de 3 pCt. Grootboek Obligatiën en de 3 pCt. certificaten van inschrij ving ies aangeboden; terwijl ook de 2pCt. ,Grootboekobligatien en In tegralen zich op 84'/2 maar net kon den handhaven. Voor de 3V* pCt. leoningen 1941.' 1942 en 1943 kwam 'n koers van 102l/s tot stand of een frac tie lager dan gisteren. Maandag 11 Februari zal de handel in de 2"* pCt. Spaarcertificaten ter Beurze van Amsterdam een aanvang nemen en men hoopt hierin een welkome uitbreiding van de affaire te mogen begToeten. Prolongatie 2 1/4. AMERIKA HELPT HONGEREND EUROPA In een officieele verklaring over den voedselcrisis. die in Europa ontstaan is, noemde Pre sident Truman deze crisis de erg ste van den modernen tijd. Mv menteel wordt 'n groo'er aan lal personen met den hongerdood bedreigd dan tijdens den oorlog. De Amerikaansche legeering zal onmiddellijk maatregelen rennen1 om den export van graan, vet- producten en vlees :h naar Furopa te vergrooten. In den loop van 1946 zullen naar Europa worden geëxporteerd 20 milloan schepels tarwe, gerst en ho,j welke nor maal gebruikt zonden ziln vor de fabricage Van alcoholische dranken in de Ver. Staren. Bo vendien zullen nog 375.000 1on vetproducten en ongeveer 728.000 ton vleesch worden verzonden. Alle van een koelinstallatie voor ziene schepen welke niet essenti eel zijn voor het vervoer van le vensmiddelen voor de Ameri kaansche strijdkrachten, zullen onmiddellijk ter beschikking worden gesteld. In zijn verkla ring vergelijkt de Presdient ook nog dé voedselsituatie in de Ver. Staten en andere landen. Terwijl in Amerika iedere burger per dag 3300 calorieën gebruikt, blijven in Europa 125 millioen menschen leven met minder dan 2000 calo rieën per dag, 28 millioen met minder dan 1500 en in sommige landen heeft het meerendeel der bevolking minder dan 1000 calo rieën. Truman besluit zijn ver klaring. dat de Ver. Staten bij de hulpverleening eerst zullen den ken aan de bevrijde gebieden, die aan hun zijde streden, maar, al dus de President, wij moeten eveneens al wat in ons vermogen ligt doen om hongersnood in de landen van onze vroegere vijan den te vermijden. Waf eten de gedetineerden? In overleg met alle betrokken overheidsinstanties heeft men voor de gedetineerden in alle be. warings- en interneeringskam- pen een regeling getroffen met betrekking tot de voeding. Men is van het beginsel uitgegaan, dat de calorische waarde van de voeding voor de gedetineer den niet mag uitgaan boven die van het normale burgerrantsoen. Wel heeft men, om" practische redenen, in de samenstelling der rantsoenen eenige wijzigingen, aangebracht, die echter de calo rische waarde niet aantasten. Luxe artikelen worden niet ver. strekt en aan groente wordt een rantsoen per week toegekend. Tot het ransoen, dat aan iedere gedetineerde wordt verstrekt, be- hooren: brood, grutterswaren, peulvruchten, suiker, kaas, aard appelen, jam. koffie, bloem, aard appelmeel, margarine, vleesch en ontbijtkoek. In totaal krijgen de gedetineerden per dag 2168 calorieën. Voor zwaren arbeid worden extra toelagen gegeven en de op de ziekenzalen ver pleegde gedetineerden ontvan gen verpleeghuisrantsoen. De getroffen regeling blijft.voorloo. pig gelden tot April 1946. Zonnevlekken verant woordelijk voor vliegtuigongelukken? De zonnevlekken, die reeds de kortegolfradio verstoren, worden verantwoordelijk gesteld voor het groote aan.al vliegtuigongelukken van den laatsten tijd De zonne vlekken storen namelijk ook de radio-richtingzoekers van vlieg tuigen. De thans zichtbare zonne vlekken zijn de grootste, die ooit gefotografeerd werden sinds 1875. Dze vlekken zijn eigenlijk enorme vulkaankraters, waarin verschil lende planeten ter grootte van de aarde in kunnen verdwijnen. De uitbarstingen van deze vulkanen, aldus de Engelsche geleerde Dr. Jean Barnett in de Daily Herald, gieten stroomen electrische deel tjes uit, die na een reis van 30 uur over pijn. 150.000 Km., alle mo gelijke storingen op aarde kunnen veroorzaken. Zij ontketenen ern stige magnetische stormen en brengen de scheepvaart in de war. Ook zijn zij oorzaak van het prachtige Noorderlicht. De storing van den laatsten tijd zal wellicht een kleinigheid blij ken bi.i hetgeen ons in de komende twee jaar nog te wachten staat. Hoewel wij de radioactiviteit van de zonnevlekken kunnen voor spellen. kunnen wij er, ongeluk kig genoeg, nog niéts tegen doen. Tunnel door den Mont Blanc in voorbereiding Voor Mei van dit jaar. zal een begin worden gemaakt met de werkzaamheden voor den aanleg van een tunnel door den Mont Blanc, den hoogsten berg van Europa (4810 meter), gelegen op de Fransch-Italiaansch-Zwilser- sche grens. In Turijn is daartoe een maatschappij opgericht. Er is voldoende kapitaal bijeengebracht om aan alle financieele moeilijk heden het hoofd te kunnen bieden. Italië, dat bij het plan zeer ge ïnteresseerd is, krijgt aldus een rechtstreeksche verbinding met Geneve, Parijs en de havens aan het kanaal. De gedeeltelijk door den berg heen aan te leggen ver keersweg zal een lengte krijgen van 12 K.M. en genaamd worden 'de „route Blanche". Hij loopt tus- schen Courmayeur en Chamonix. In de eventueele noodige uitbrei ding voor den aanleg van een spoorlijn is voorzien. Het betreft hier de verwezenlijking van een grootsch project, gemeenschappe lijk door Frankrijk, Zwitserland en Italië, waardoor een recht streeksche verbinding ontstaat tusschen Parijs en Milaan via Dyon, La Faucille, Geneve, Cha monix en. den Mont Blanc,

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 7