2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad sStad en Omtrek HET JUBILEUM VAN MGR. J. P. HUIBERS Het bisdom opnieuw aan de H. Maagd toegewijd Invasie van Mennoniet-er in ons land v De toestand in Griekenland Eigen rechter gespeeld Uit alle hoeken der aarde Spaarcerfificaten zijn geen betaalmiddel DE TERREUR IN INDIë Een stadion in Haarlem Van Eigen Erf (2aatsie nteutvs MEDEDEELING HET WEERBERICHT „KABINET" SSAHRIR BERAADSLAAGT R.K. Middenstandsbond Japansche industrie voor export Eigen radio en film voor de U.N.O. MAANDAG 11 FEBRUARI 1946 Bij gelegenheid van het tien jarig jubileum van de bisschops wijding van Mgr. J. P. Huibers, heeft Z.H Exc. gisteravond in de Haarlemsche kathedraal een plechtig Lof gepontificeerd. Om zeven uur kwam Mgr. in het kerkgebouw aan, vergezeld van den Vicaris-generaal Mgr. N L. A. Ammerlaan en den secretaris, den Zeereerw. heer H. W. Agterof. Bij de plechtigheden werd as sistentie verleend door Deken J. *C. W. v. d Wiel en Plebaan Fr. Filbry als troondiakens. Rector H Brans als diaken en Kapelaan H' de Wijs als subdiaken, terwijl verder de 2reereerw. heer J. H. Solleveld, secretaris van het bis. dom en Kapelaan A. Koopman ï»sistentie verleenden De Schola der parochie, be staande uit jongens en mannen gaf onder leiding van Dr. A. Kat door polyphone gezangen veel luister aan deze plechtigheid. Na het Magnificat bzsteeg Mgr Huibers den kansel tot het houden van een predikatie waar voor Mgr. als tekst gehouden had Zijn wapenspreuk „Sub tuum praesidium", „Onder Uwe bescherming, nemen wij onze toevlucht". Mgr. herdacht het verschijnen van de H. Maagd Maria te Lourdes nu 88 jaar ge leden en verklaarde, waarom God Zijn Mo'eder te Lourdes, in Fatima en op andere plaatsen laat verschijnen. Hij wil Haar als onze Middelares voorstellen. Tenslotte wijdde de Bisschop het geheele bisdom, de priesters en de gezinnen en vooral de jeugd opnieuw aan de H. Maagd toe. Vanmorgen om half elf, den eigenlijken verjaardag van de bisschopswijding, werd een plechtige H. Mis in de kathe draal gecelebreerd door den Zeereerw. heer Dr. G. J. .Hen. ning president van het seminarie Hagèveld, waarbij ook Mgr. Hui. bers aanwezig was. DEN HELDER INBRAAK Tijdens de afwezigheid van de bewoners is in een perceel aan de Basstraat ingebroken. Een bedrag van 600 gulden wordt vermist TELEFOONDRAAD WEGGEHAALD Een P.T.T.-monteur betrapte een jongeman er op, dat deze een vijftiental M. telefoondraad weg haalde uit een bunker. Daar goe deren uit bunkers e.d. oorlogsbuit is en beschouwd wordt ais eigen dom van den Staat, kon dit niet worden getolereerd. Ue monteur nam den knaap mede naar het politiebureau, waar deze een ern. stige waarschuwing kreeg en toen naar huis kon gaan. Het draad werd natuurlijk afgenomen. NOG STEEDS HET HOUT UIT AFBRAAK Tot tweemaal toe zijn weer eenige jongens aangehouden die op een handkar hout vervoerde, dat afkomstig bleek van gesloopte perceelen. Er is al zoo dikwijls op het feit gewezen, dat het ver boden is, iets weg te halen uit puinhoopen e.d. De politie heeft de jochies, die zoo om de tien jaar waren, meegenomen naar het bureau, waar de ouders hun kin deren weer konden terughalen, niet voordat ze een procesverbaal opliepen en op de koop toe een stevige waarschuwing voor her haling. Ook de verhuurder van handkarren kreeg het zijne le hooren. Het is daarom het ver standigste aan dergelijke kinderen geen kar meer te verhuren ten minste niet voor dit doel, daar de gevolgen voortaan ook door de bezitters van het vervoermiddel de nevglgen moeten dragen.- POLITIEBERICHTEN Een tweetal personen, die ge vangenisstraf moesten ondergaan zijn op transport gesteld naar Alk maar. Voorts is een motorrijder aangehouden, die niet in het bezit was van rij- of nummerbewijs, terwijl de motor in beslag werd genomen. „ERGENS IN NEDERLAND' De gebeurtenissen hebben de film „Ergens in Nederland" ach terhaald en wat in de loop der achter ons liggende jaren is gepas, seerd heeft eigenlijk het geheele gegeven dubbel onderstreept, als er gesproken wordt, dat we steeds paraat moeten zijn. Maar voor menschen, die iets meer hebben meegemaakt, dan een paar mijnen monteeren en een klein huweiijksconflict biedt dit alles niet meer de spanning die geweest zou zijn, wanneer „Ergens in Nederland" direct na zijn vol tooiing was gaan draaien. Deze mobilisatiefilm. grootsch opgezet en bedoeld, is gemaakt met en door de marine, waarbij Lily Bouwmeester en Jan de Har- tog de schrijver van het scena rio de hoofdrollen vervullen. Uit een burgerlijk-genoegzaam le ventje gehaald, door oproeping in werkelijken dienst weet de Mr. in de rechten, nu matroos, van dit andere leven te maken, zooals hij zelf zegt, wat er van te maken is. Zijn vrouw (L. Bouwmeester) ziet alles echter heel anders en gaat zich vergaloppeeren aan een tooneelspeler, nu ook matroos. Jan de Hartog als de matroos-Mr. in de rechten geeft een mooi beeld van iemand, die voelt, zijn plicht te doen en hier en daar werden flinke rake dingen gezegd. We en dervinden door suggestieve opna men van het mijnendemonteeren het gevaar, dat hieraan verbonden zit en zien het leven van de mari nemannen zooals het ook is, niets meer en niets minder. Er zijn vele mooie monmenten in deze fijm: onze kleine trotsche mist. het evacueeren uit de water vloot. opstoomend in de grauwe linie e.d. Men moet niet verwach ten daverend spel te zien, daar is het waarschijnlijk een Nederland, sche film voor, maar inhoud, strek king en opnamen, met een zeer behoorlijke geluidsmontage bren gen het publiek toch weer in de stemming, zooals die toen was in 1939. SCHAGEN FEESTAVOND R.K. VROUWEN BOND Zaterdagavond werd op uitnoo- diging van de afd. Schagen der R.K. Vrouwenbond, door het R.K. Hoofdstadtooneel voor de leden dezer afdeeling en introducé's een uitvoering gegeven in de niet ge heel bezette zaal van hotel Igesz, van hot bekende tooneelspel ,Dé Ebbenhouten Olifant". De Geestelijk adviseur opende de avond met een welkom aan al len. en gaf een uiteenzetting van het doel der avond nl. de band te versterken tusschen de leden van den bond. opdat de leden des te ijveriger zullen werken in de on derscheiden afdeelingen. Deze af- deelingen ziin: de Elisabeths ver- eeniging die hulp en steun ver leent aan de- jonge moeders, de missienaaikring, die reeds zooveel steun heeft gegeven aan den mis sionaris, door het schenken van oaramenten en het maken kleeding voor de inlanders de Paula vereeniging, die zorgt voor steun en hulp in de Parochie oor de moeders bij hun naai- en brei werk, terwijl de afdeeling van Le Sage ten Broecke het blindenwerk steunt door haar giften maar vooral door het verzorgen van leesboeken in Brailleschrift. Voor het spel niets dan lof. Er zat climax in het stuk en het spel. zoodat het onverwachte einde kwam onder ademlooze stilte en buitengewone spanning. Regie, grimage en uitbeelding der typen waren af. Het dankwoord van den Hoog- Eerw. Deken aan het einde van den avond betreft dan ook allen mnder uitzondering. De thuisblijvers hebben dan ook eens temeer ongelijk gehad, terwijl de aanwezigheid van ver schillende parochianen uit 't Zand bijzonder op prijs werd gesteld. ALKM. BOYS—ZVV 2—4 Een matige vertooning In een slecht gespeelden wed strijd hebben de Boys de beide punten aan de Zaandammers moeten laten. Na een goed begin in den aanvang der competitie moet geconstateerd worden, dat de Boys thans wel heel erg af-* zakken. De Zaandammers beschikten heusch niet over zoo'n geweldige ploeg en toch kan niet gezegd worden, dat zij onverdiend won. nen De Boys-achterhoede, uit gezonderd doelman Kramer was zwakjes en de opname van Appel in deze linie beteekende nu juist geen versterking. De midden linie en vooral de kanthalfs, hebben zich behoorlijk van hun taak gekweten. In de voorhoede klopte het ook niet. Wel deed elk der voor- waartsen zijn best, maar het ge heel is geen linie; de aanvallen zijn niet gevaarlijk en doortas tend genoeg. Reeds spoedig na den aanvang nam ZVV de leiding Daarna volgde een periode, waarin de Boys het meest in den aanval waren. Na eenige vergeefsche pogingen, gelukte het den stand gelijk te maken. De Boys bleven nog in den aanval en de achlerspeiers dron gen daarbij ver op, Dit werd hun noodlottig, want toen de snelle rechtsbuiten der gasten den bal kreeg toegespeeld, had hij een vrij veld voor zich. Wel trachtte Kramer zijn harde schot nog te keeren, maar tevergeefs. Nog voor de rust herhaalde zich dit spelletje nog eens en zoo ging fle rust in met een 13 voorsprong der gasten De eerste aanval van ZVV na de rust had meteen succes ook. Men wandelde door de Boys verdediging heen en Kramer werd van dichtbij gepasseerd. 14. Wel kwamen de Boys daarna sterk in den aanval en behou dens de enkele maar gevaar lijke uitvallen van ZVV, ble ven zij* in den aanval. De ZW- verdediging bleek echter zulk een struikelblok voor den Boys- aanval te zijn, dat slechts een maal gedoelpunt werd. 24 Met dezen stand kwam het einde. Aan den grenspost te Glaner- brug bij Enschedé, arriveerde een groot gezelschap hoofdzakelijk vrouwen en kinderen, die na een zwerftocht van duizenden kilo meters weer in het land kwamen, waaruit ruim 250 jaar geleden hun voorvaders waren vertrok ken. Zij zijn de nakomelingen van de mennonieten, die tijdens de regeering van keizerin Catharine op haar verzoek naar de Oekraïne waren vertrokken. Zij vormden daar kleine gemeenschappen. Toen de Duitsche troepen in dezen oorlog de Oekraïne binnen drongen, beschouwde het Duit sche bestuur hen als Rijksduit- schers. Bij het terugtrekken der Duitschers, dreven ze de menno nieten voor zich uit, de mannen werden ingelijfd bij SS-regimen- ten en velen hunner werden ge dood. Na Duitschlands capitulatie eisch" te het Russische bestuur, dat de mennonieten weer naar de Oekraïne zouden terugkeeren. Zij besloten echter een ander vader land te zoeken en wel Canada. Honderden mennonieten pas- seeren in deze dagen de grens, vanwaar zij naar Amsterdam en andere plaatsen in het Westen zullen gaan, om van daar uit te trachten Canada te bereiken. Hoewel de meesten hunner de Nederlandsche taal niet meer machtig zijn, dragen deze menno nieten vrijwel alle nog echte Ne derlandsche namen De Grieksche eerste minister, Sofoelis, heeft zijn groote tevre denheid uitgesproken over de door den Veiligheidsraad genomen be slissing inzake het verblijf der Britsche troepen op Grieksch grondgebied. Hij wees erop. dat zijn regeering „wezenlijk demo cratisch" was. maar dat „het ver leden" was „doordrenkt van den geest der koninklijke dictatuur". ,Wij hebben dat in twee maanden niet kunnen veranderen". Sofoelis zei, dat hij tegen de communisten, die de rust in Ma cedonia bedreigden, even streng zou optreden als tegen de royalis tische chi-lieden, die den Pelopo- nesos onveilig maakten. Verder verklaarde hij, dat de verkiezin gen op 31 Maart zullen plaats heb ben, zelfs indien sommige partij en. zooals de E.A.M. (de Griek sche Democratische Verzetsbewe ging) zouden weigeren deel te nemen Vrijdagavond om elf uur zijn met korte tusschenpoozen twee aanslagen met handgranaten of soortgelijke projectielen gepleegd op de woningen van den heer Polis en van den heer van Oppen, geschorst directeur van de staal- werken „de Maas" te Maastricht. Blijkbaar is hier sprake van een nieuw geval van het nemen van recht in eigen handen, aan gezien beide personen gearres teerd waren geweest wegens col laboratie. Beiden waren reeds geruimen tijd weer op vrije voe ten. Persoonlijk letsel kwam niet voor. Bij den heer Polis kwam het projectiel in de hal terecht, waar Bij den heer van Oppen werd niemand vertoefde, een projectiel in de voorkamer geworpen, waar een aantal kost bare antiquiteiten werd vernield. De politie stelde onmiddellijk een onderzoek in. Men neemt aan, dat hier eerder sprake is van een de monstratie van ongenoegen, dan van een directen aanslag. BINNENKORT zal worden aan getoond hoe zeer in het Neu- renbergsche proces ex-Prins Paul van Joego-Slavië de vijfde colonne heeft gesteund. Twee en twin tig landen, waaronder ook Neder_ land, zijn uitgenoodigd tot de demonstratie met radio en radar in Engeland ten behoeve van de burgerlijke luchtvaart. De Zuid- Sleeswijksche Unie" heeft bij de Deensche regeering een petitie, geteekend door meer dan 500.000 personen ingediend, waarbij om volledige afscheiding van Duitsch- land wordt verzocht. De Brit sche militaire regeering in Zuid- Oostenrijk heeft de „Legitimisti- sche vereeniging", die propaganda voerde voor den terugkeer der Habsburgers op den Oostenrijk- schen troon, ontbonden. De Ver. Staten hebben een herziening van de Italiaansche wapenstil standsvoorwaarden voorgesteld. Van de ongeveer anderhalf.mil- lioen Duitschers, die uit Polen zullen worden geëvacueerd, heeft een groep van 5000 Duitschers Poolsch Silezië verlaten op weg naar de Britsche zóne in Duitsch. land. Generaal Franco beeft verklaard, dat hij-alle Spanjaar den van welk politiek verleden ook. met open armen wil ontvan gen mits zij loyaal zijn aan Spanje. Mgr. Hurly, de verte genwoordiger van het Vaticaai in Joego-Slavië, is door Maarschalk Tito ontvangen. In Rio de Ja neiro is een in aanbouw zijnd pand van 12 verdiepingen ingestort ten. gevolge waarvan zestig werklieden werden bedolven. Als gevolg van den storm en regen heeft En geland gisteren de grootste ver- keersstagnatie beleefd sinds vele jaren. De Spaansche troonpre tendent Don Juan heeft een on derhoud gehad met den Minister- President van Portugal Salazar. Om te voorkomen, dat de spaar- certificatën als betaalmiddel zou den worden gebruikt, heeft de minister van financiën een be schikking uitgevaardigd, volgens hetwelk het verboden is de ten laste van het rijk uitgegeven spaarcertificaten anders te ver handelen dan in regelmatig beurs- verkeer door tusschenkomst van een lid van de Vereeniging voor den Effectenhandel. Overeenkom sten in strijd hiermede zijn nietig terwijl de verboden handeling wordt beschouwd als misdrijf. Uit Batavia wordt gemeld, dat tusschen 29 Januari en 7 Februari nog 29 lijken van mannelijke en vrouwelijke Europeanen in het Antjolkanaal gevonden zijn. Van zes lijken welke op 5 Februari ontdekt zijn waren er twee „met donkere huid''. Van alle lijken waren de handen op den rug ge bonden en zij verkeerden nog niet in staat van ontbinding. B. en W. van Haarlem hebben aan den gemeenteraad voorstel len doen toekomen tot het ont eigenen van een aantal gronden gelegen tusschen de Deft en de spoorbaan HaarlemVelsen in Haarlem-Noord, waarop zij een stadion willen laten bouwen. Het ontworpen stadion zal ruimte bieden aan 15000 bezoekers. Ook zal er een sintelbaan bij worden aangelegd. Er omheen zullen zes voetbal- en zes tennisvelden ko men. Hoewel het in de eerste paar jaren nog niet mogelijk zal zijn aan den bouw van het sta dion en de bijgebouwen te begin nen, meenen B. en W. van Haar lem. dat wel reeds met den aan leg van de terreinen zal kunnen worden begonnen, opdat op deze wijze voorzien zal worden in een dringende behoefte aan sportge- legenheden. h£ VERZAKKING van de spoorbrug bij Deventer is opgeheven, zoodat de treinen, met verminderde snelheid, weer over de brug kunnen rij den. Twee z.g. „Catchers" welke het Nederlandsch wal- visch-syndicaat van de Britsche Marine heeft overgenomen, zijn op weg naar Nederland. Op nieuw volgt een aantal Pa- lestijnsche soldaten een cursus aan de gemeentelijke Vissche- rijschool te IJmuiden met het voornemen in Palestina de vis- scherij te gaan uitoefenen. Benoemd tot burgemeester van Hilversum mr. J. A. G. M, van Hellenberg Hubar, thans burge meester van Rijswijk (Z.H.) Churchill is per vliegtuig in Was hington aangekomen. In Bel gië wordt een „coalitie" van soc. dem., communisten en liberalen verwacht. In Parijs is een mas sa-demonstratie tegen Franco gehouden. Daar de belangrijke berichten e.d. over de Indonesische kwestie heden voorrang moesten hebben, waren wij genoodzaakt, verschil lende artikelen, beschouwingen en verslagen en ook eenige be richten, te verschuiven tot het nummer van morgen, dat dan echter een grootere omvang zal hebben. DE DIRECTIE Weersverwachting medegedeeld door het K.N.M 1 te De Bilt; geldig tot Dinsdagavond: IETS KOUDER! iVïatige; aan de kust tijdelijk krachtige wind tusschen West en Noord. Wisselende bewol king met plaatselijk een enkele bui; iets lagere temperatuur. Wind en stormwaarschuwingsdienst: Sinds H Februari 3 uur is in district Noord waarschuwing voor harde wind van kracht. De besprekingen tusschen Sjahrir en zijn „ministers" over het hervormingsplan van de Nederlandsche regeering zjjn gisteren tot laat in den avond met gesloten deuren voortgezet. Een standpunt tegenover het plan werd niet bekend gemaakt. De Indone sische woordvoerders deelden mede dat de besprekingen informeel waren. Op Donderdag 21 Maart.a.s. zal de Dioc. R.K. Middenstandsbond in het Bisdom Haarlem zijn Voor- jaars Centrale Raadsvergadering houden in Hotel Krasnapolsky te Amsterdam. In deze vergadering zal een nieuw Hoofdbestuur moe ten worden gekozen. Een viertal Hoofdbestuursleden stellen zich niet meer herkiesbaar. Het zijn de heeren v. d. Brule, van Rest, Kemper en Menheere. Candidaten voor het Hofodbestuur moeten uiterlijk 14 Maart a.s. zijn inge diend. Kolonel Sams, hoofd van de af deeling voor publieke gezondheid van het Amerikaansche opper bevel in Japan heeft verklaard, dat het thans niet mogelijk is om de bevolking van Japan, bestaan de uit 73 milioen zielen, te voe den. Wil men de Japanneezen het noodzakelijk voedselminimum van 1800 calorieën per dag geven, dan moeten de Japansche bronnen worden aangevuld met den invoer van 3% millioen ton levensmid delen per jaar. Om dezen invoer mogelijk te maken moet Japan exporteeren. Hierom zal aan Ja pan een industrie van minimalen omvang worden toegestaan. De UNO zal op de plaats ■svan haar toekomstigen zetel een ra- dio-zendinstallatie krijgen, dat zal dienen voor de verbinding met de leden der verschillende staten en voor het uitzenden van spe- ciae UNO-programma's. Ook zul len documentaire films worden gemaakt. De te benoemen adjunct-Secre tarissen-Generaal zullen een sa laris ontvangen van 13.500 dol lars en bovendien een vergoeding voor onkosten, die van 7.000 tot 11.000 dollars zal varieeren. Het gehefele personeel van de UNO zal een eed moeten afleggen en verklaren zich door geen enkele regeering te zullen laten beïn vloeden De sollicitatie staat voor ieder open en de benoeming zal vergelijkend geschieden. Een spe ciale commissie zal met de con trole over het personeel worden belast.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2