J De règeering gaat zich met de sport bemoeien Gunstige ontwikkeling van het PhiSipsbedrijf Nieuw Noordhollandsch Dagblad Voor automobilisten WAT RUSLAND WIL PRODUCEEREN DE YALTA-OVEREEN- KOMST EEN MILITAIR ACCOORD De wereldvoeding Hef1 rookrantsoen nog niet op peil VELDMAARSCHALK GETUIGT DE EXPORT BLIJFT EEN BELANGRIJKE FACTOR Een tocht door den Achterhoek DINSDAG 12 FEBRUARI 1946 CEN RIJKSDIENST VOOR SPORT het is een groot en in ons land, onder normale omstandigheden, niet eerder gehoord woerd. Toch zal het er ook in Nederland van komen. Mede als gevolg van een rapport, door een commissie onder leiding van prof. Woerdeman reeds in de bezettingsjaren ontworpen, heeft de regeering tot de instelling van deze „Rijksdienst voor lichamelijke opvoeding en de sport" besloten. Dit is stellig voor de verdere ontwikkeling van ons volk op dit gebied van groote beteekenis. Het zal intusschen zeker de vraag zijn, er op toe te zien, dat deze, ook al weer buiten de volks vertegenwoordiging om ondernomen belangrijke stap, niet in een tever gaande overheidsbemoeiing met lichamelijke opvoeding en sport ontaardt. De Rijksdienst, zoo heeft de directeur van dezen dienst, de heer dr. J. Miedema, in een con ferentie met de sportbonden uit eengezet, wordt geleid door een directeur en toegevoegde inspec teurs. Drie daarvan treden op als inspecteur voor lichamelijke op voeding binnen schoolverband, eeni'ge belast met de organisatie van en het toezicht op de oplei ding van leerkrachten voor de li chamelijke opvoeding en de sport, één inspecteur is belast met de behartiging van de belangen der lichamelijke opvoeding in .de jeugdbeweging en het toezicht op de gemeentelijke bemoeiingen met de lichamelijke opvoeding en de sport buiten schoolverband. De omvang der sportbeoefening ziet dr. Miedema dermate toege nomen en met de verdere ont wikkeling zijn zoodanige sociale, opvoedkundige, hygiënische en commercieele belangen gemoeid, dat de overheid nauwelijks meer zal kunnen volstaan met een meer of minder oppervlakkige belangstelling. Het volksbelang eischt, dat een in alle opzichten gunstige verdere ontwikkeling van de sport wordt gewaarborgd, dat de bevolking wordt beveiligd tegen excessen en sportoverdrij- ving, en dat steun wordt ver leend aan het waardevolle parti culier initiatief, dat niet slechts behoort te worden gehandhaafd, doch tevens behoort te worden gestimuleerd. Het streven van den Rijks dienst zal er op zijn gericht een zoodanige verstandhouding te scheppen, dat op basis van we- derzijdsch vertrouwen en ge meenschappelijk overleg al dat gene tot stand zal kunnen wor den gebracht,wat in het belang is van de toekomstige ontwikke ling van de sport. Ieder, door een sportbond te ontwikkelen initia tief van kwaliteit, dat past in de structuur van het geheel der op voeding, zal door den dienst zoo veel mogelijk worden gesteund. Anderzijds kan men van de zijde van den dienst initiatieven ver wachten, die. na gepleegd over leg, door de sportbonden in de praktijk zullen kunnen worden uitgewerkt. Een overkoepelende organisatie, wat de bevoegdheden en de taak betreft breeder opgezet dan het N.O.C. in den huidigen vorm zal op doeltreffende wijze centrale leiding kunnen geven aan de sportbeoefening in bondsverband en de gemeenschappelijke bonds- belangen kunnen behartigen. Pro blemen als het gesloten seizoen, 't amateursvraagstuk, de beroeps- sport, de sportbeoefening op Zon dag, kleedingvraagstuk, de ge mengde sportbeoefening, de medi sche sportkeuring enz. kunnen slechts door een centraal lichaam worden opgelost. Het streven van den rijksdienst zal er op gericht zijn met een eventueel op te richten overkoe pelende organisatie zeer nauwe betrekkingen aan te knoopen en te onderhouden. Ten aanzien van de positie der confessioneele bonden en hun ver houding tot de zusterorganisaties, die zich op hetzelfde gebied bewe gen, merkte Dr. Miedema op. dat volgens het rapport-Woerdeman het niet mogelijk noch gewenscht is een algeheel verbod tot sport beoefening op Zondag uit te vaar digen. Zoolang Nederland geen vrijen Zaterdag kent en het aantal oefengelegenheden niet is ver veelvoudigd. zal de sportbeoefe ning nog voor een belangrijk deel op den Zondag moeten plaats vin den. De commissie meent, dat enkele maatregelen bevorderlijk zullen zijn voor de in de toekomst noodzakelijke samenwerking tus- schen kerk en sportbeweging b.v. dat de wedstrijdsport voor de jeugd tot 18 jaar naar den Zater dagmiddag wordt verlegd, dat de sportbeoefening door de jeugd op Zondag slechts wordt toegestaan aan hen, die in het betreffende bondsverband dan wel in erkend jeugdvereenigingsverband zijn op genomen Verder acht de commis sie het aanbevelenswaardig, dat de wedstrijdsport voor ouderen dan 18 jaar zooveel mogelijk wordt veriegd naar den Zaterdagmiddag en -avond en voor zoover dit niet mogelijk is, vinden de wedstrijden in principe slechts plaats op Zon dagmiddag en beginnen eerst dan na 13 uur. Voorts dienen de sport bonden verplicht te worden de aangesloten vereenigingen, die op den Zondag geen sport wenschen te beoefenen, in de gelegenheid te stellen haar wedstrijden op Zater dagmiddag en -avond te houden. Op Goeden Vrijdag, Eersten Paaschdag, Eersten Pinksterdag en de beide Kerstdagen dient alle openbare sportbeoefening te wor den verboden. (Op deze belang rijke dingen komen wij t. z t. terug.) Volgens wettelijke regeling mag een weg, die door natrium- of andere lichtbronnen voldoende wordt verlicht, door auto's met stadslichten worden bereden. Aan gezien op dit punt misverstand tusschen politie en weggebruikers blijkt te bestaan, vestigt de K. N. A. C. de aandacht op deze bepa ling. Hieraan wordt nog toege voegd, dat dimmen verplicht is, indien de veiligheid van het ver keer op of naast den rijweg dit vereischt. Ook bij stilstaan voor een gelijkvloerschen spoorweg overgang moet steeds worden ge dimd. In een réde die Staün heeft uitgesproken met het oog op de aanstaande verkiezingen in de Sowjet-Unie heeft hij de oorlog een onvermijdelijk spel van eco nomische krachten genoemd. Stalin verklaarde voorts, dax de Sowjet-Unie jaarlijks ruim 30.000 tanks produceerde, 40.000 vlieg machines, 450.000 lichte en zware machine-geweren. Hij kondigde aan. dat onder het nieuwe vijfjarenplan groote aan dacht zou worden besteed aan uit breiding van de productie van consumptie-goederen en het om hoog brengen van den levensstan daard der arbeiders door middel van voortdurende en systemati sche verlaging der prijzen. Wij moeten streven, aldus Staiin, naar een jaarlijksche productie van 50 millioen ton steenkool en 60 mii- lioen ton olie. Waarschijnlijk zul len drie nieuwe vijfjaren-plans, indien niet meer, hiervoor noodig zijn Over de niet tot de partij behoozende candidaten voor de verkiezingen, zeide Stalin, dat het verschil tusschen hen en de partij leden slechts formeel was. Gisteren is tegelijkertijd in Moskou en Londen de Yalta- overeenkomst gepubliceerd, die, zooals het Amerikaansche minis terie van buitenlandsche zaken verklaart, door President Roose velt, Minister Churchill en gene ralissimo Stalin beschouwd werd als een militaire overeenkomst en als zeer geheim werd aangemerkt. Er was goede reden voor het beschouwen van de overeenkomst als zeer geheim. De overeenkom sten waren de bases waarop Rus land in den oorlog trad. De Sov jet militaire leiders deelden onzen militaire leiders mede, aldus de Amerikaansche minister, dat Rus land niet eerder aan den oorlog kon deelnemen, dan 90 dagen na de overgave van Duitschland; dat zij dezen tijd noodig zouden heb ben om hun strijdkrachten naar het Japansche front over te bren gen. Op dat tijdstip, 11 Februari 1945, waren onze legers aan het Westelijk front in den aanval. Wanneer de Japanners van deze overeenkomst gehoord zouden hebben, zouden zij Rusland on middellijk hebben aangevallen. Dat zou de overbrenging van Russische troepen van het Duit- sche front naar Japan hebben noodig gemaakt op een tijdstip dat Rusland een aanvang maakte met den laatsten stoot, die de in eenstorting van het Duitsche le ger aan dat front veroorzaakte. De overbrenging van Russische troepen op dat tijdstip zou de taak van de Amerikaansche legers veel moeilijker hebben gemaakt en het verlies van meer menschenlevens hebben veroorzaakt. NAAR EEN BETERE VERDEELING Op een te Den Haag gehouden persconferentie heeft Ir. S. L. Lou- wes, directeur-generaal voor de voedselvoorziening, een uiteenzetting gegeven van het streven om te ko men tot vrijwaring van het inensch1- dom van voedselgebrek. Ir. Louwes herinnerde hierbij vooral aan de door wijlen president Roosevelt oo- gerichte "food and agriculture or ganization of the united nations", kortweg f.a.o. genaamd, een orga nisatie die tot doel heeft het menschdom een beteren levensstan daard te waarborgen. De strijd voor vrijwaring van het menschdom van voedselgebrek is echter niet aan te binden zonder dat de landbouw daarin ten nauwste wordt betrok ken. Voor den oorlog aldus de heer Louwes deed zich n.l. het merkwaardig verschijnsel voor, dat, terwijl 3/4 van de wereldbevolking in een permanenten staat van on dervoeding verkeerde de landbouw te kampen had met een groote over productie, hetgeen niet alleen aan leiding gaf tot werkloosheid,' maar tevens tot beperking van de pro ductie, ja zelfs tot vernietiging van voedsel. Hierbij moet in aanmerking -worden genomen, dat ongeveer 70 pCt. van de wereldbevolking "ijn direct bestaan vindt in landbouw, tuinbouw, boschbouw en visscherij. De strijd voor een beteren levens standaard is dus altijd tegelijk een X strijd voor betere economische en sociale omstandigheden op het platteland. Ir. Louwes wees vervol gens op de vele organisaties, die voor den oorlog getracht hebben de positie van den landbouw* op inter nationaal terrein te verbeteren en op de talrijke conferenties; die niet tot stand brachten ee^ evenwicht tus schen wereldproductie en wereld consumptie van het voedsel. Als voorbeeld noemde de heer Louwes de mislukking van de suikerconfe renties. Voor den tweeden wereld oorlog gingen de suiker producee- rende landen over tot productiebe perking, terwijl in China, waar 400 millioen menschen wonen, het ver bruik van suiker nauwelijks iets- meer dan 1 Kg. per hoofd en per jaar was. In sommige Europeesche landen schommelt het verbruik aan suiker tusschen de 30 en 50 Kg. per jaar. Hierna ging Ir. Louwes over tot een diepere .bespreking van het werk van de f.a.o. Op de voorberei dende conferentie is het voedselpro bleem in zijn vollen omvang be sproken. Thans is de f.a.o. bezig met het maken van een wereldbalans voor de verschillende producten zoowel wat betreft productie als ook de vermoedelijke consumptie om daaruit te concludeeren hoe het verloop van de vermoedelijke marktontwikkeling zal zijn. De f.a.o. wil en moet snel handelen en zal in nauw contact staan met de bevol king in de verschillende landen. De heer Polak van het Rijks, bureau voor tabak en de heer A J. Blok, directeur van de „Haagsche sigaretten import.mij" zijn via Engeland uit New York haar Nederland vertrokken na onderhandelingen te hebben ge voerd met Amerikaansche offi. cieele personen uit de tabaks industrie. De heer Polak verklaarde, dat zij niet zooveel hadden kunnen koopen als zij hadden gewenscht, daar de regeering een ander ge bruik maakt van haar dollar valuta en dat hij te New York was om afspraken te maken over den aankoop van tabak voor het maken van Nederland- sche sigaretten. De heer Polak verklaarde verder, dat het een of anderhalf jaar zou kunnen duren, voordat de Nederland- Indische productie (Sumatra) weer op haar vooroorlogsche peil is gebracht. Het verbruik van sigaretten, aldus de heer Blok, bedraagt nu 30 pet. van het vooroorlog sche aantal. 5.5 billioen, terwijl de 300 millioen Amerikaansche sigaretten, die de regeering een halfjaar geleden had gekocht, inmiddels zijn verbruikt. Onverwacht is veldmaarschalk Friedrich von Paulus, bevelheb ber van het zesde Duitsche leger, dat voor Stalingrad vernietigd is, in Neurenberg door de Soviet- prosecutie als getuige naar voren gebracht. „Er is geen twijfel aan of aan het aanvalsplan tegen de Sovjet unie lag de bedoeling ten grond slag om dit land te koloniseeren", verklaarde Paulus. Vooral Goe- ring was heftig opgewonden bij vele opmerkingen van Paulus. In verband met het crediet, dat de regeering aan het Philipsbe- drijf heeft verstrekt, een bedrag van „tientallen millioenen", is de heer Tj. Greidanus als regeerings- commissariS' in het concern opge nomen. De productie van het bedrijf, welke tusscher September 1944 ep Mei 1945 practisch tot het nul punt was gedaald, is langzamer hand weer gestegen, totdat einde 1945 ongeveer 80 procent van het volume van het laatste jaar voor den oorlog werd bereikt. In 1946 hoopt men er weer de productie van het laatste jaar van voor den oorlog te hebben bereikt. Ook voor Philips is de export een be langrijk vraagstuk, dat niet alleen verband houdt me.t de productie, maar Pok afhankelijk is van de deviezen. Philips kan en moet het meest bijdragen tot het ver krijgen van dev'ezen. Over de ontwikkeling van de Philipsbedrijven in de toekomst is nog weinig te zeggen, al heeft men veel vertrouwen, dat de ont wikkeling van Philips in Neder land. gezien de internationale po sitie van het bedrijf, gunstig zal verloopen. Over de concurrentie van het buitenland, met name Engeland en Amerika, kan moei lijk iets verklaard worden, omdat men overal nog doende is de om schakeling in de vredessituatie tot stand te brengen. Wel staat vast, dat men zich in genoemde landen ook zeer sterk op export zal toeleggen. Het is gelukkig, dat Philips in de wereld, behalve in Japan en Rusland, over een goe de organisatie beschikt. Over den toestand van de fa brieken in Duitschland valt nog weinig met zekerheid te zeggen. Ir. P. S. S. Otten, die boven staand op een persconferentie meedeelde, werd ook onder vraagd over het ontwerp van wet op de bedrijfschappen, doch zijn eenig antwoord was een verwijzing naar het uit voerig rapport, dat binnen kort verschijnt, waarin de meening van de Nederland- sche industrie wordt kenbaar gemaakt. „Hoe denkt U over de socia lisatie?" was een andere vraag, niet minder interes sant. die gericht werd tot ir. Philips. „Zooals de Duitschers denken over annexatie, men verliest zi.jn vrijheid en ik geloof niet" antwoordde de beer Philips, „dat het de welvaart zou be vorderen, als het initiatief den ondernemers uit handen zou worden genomen, dit vooral met het oog op de con currentie in het buitenland." In verband met het gebrek aan arbeidskrachten in eigen omge ving, zijn ongeveer drie honderd arbeiders uit België bij Philips te werk gesteld. Het gaat goed met de productie. De heer J. J. Haver deed nog enkele mededeelingen over de productie en kon de geruststel lende verklaring afleggen, dat de productie van gloeilampen vol doende is om in de behoefte te voorzien, al heeft de export den voorrang. Van de Philipshave be gint een betere levering deze maand, terwijl wat knijpdynamo's betreft, aan elke vraaa voldaan kan worden. Belangrijk is hetgeen Philips produceert op het gebied der telecommunicatie, waarmee zij 'n geheel nieuw terrein beüeedt en de P.T.T. belangrijke dienster, bewijst en uiteraard de geheele samenleving. Een en ander lieeft tot gevolg, dat reeds begin Fe bruari en Maart de groote be lemmeringen in de 'telefonische verbinding tusschen het Zuiden en het Westen worden opgeheven en de gesprekken weer vlot kun nen worden afgewerkt. Hoe staat het met de televisie? Daarvoor zijn groote sommen geld noodig. Het is de vraag of die beschikbaar gesteld kunnen worden. Een P.T.T.-commissi.e heeft de zaak in onderzoek. De bouw van zenders zou een kwes tie van een paar jaar zijn. Philips kan de huiskamertoestellen even tueel leveren voor een prijs, die zou varieeren tusschen 500 en 1000 gulden. BRUGGEN WEGGESLA GEN EN VLOTTEN IN DE STRATEN (Van 'n svecialen medewerker) "klOG STEEDS wast het wa- ter At der mar gin sturm kump, dan holden wi'j ut wel. De diekes zun er anders slecht aon toe. Dat is nog een over- bliefsel van de moffen. Die hebben overal loopgraven ge- maokt in de diekes. Maor al er ien Zuid-Wester-sturm kump en boven in de Duutse bergen geht de sneeuw smelten dan wordt ut kritiek. Nu is er al voor duzende guldens schade, doordat het waoter op de weg steht en het zaaigoed weg spoelt. En dan spreek ik nog niet eens van de eerpels en de bieten die rotten in de kuu- len." Wij Nederlanders zijn den strijd tegen het water gewend. Wij ken nen de verschrikkingen van de inundatie, die de oorlog voor ons meebracht. Maar nu wij weer de uitgestrekte watervlakken zien, in het Zuiden en Oosten van ons land, beseffen wij weer eens wat het zeggen wil. de lage landen aan de zee te zijn. Wij maakten een tocht door de Achterhoek. Overal water, zoover wij konden zien. Alleen bij Zut- phen konden wij den IJssel over. Ons eerste bezoek gold de Berkel- streek. Hier staat het water meer dan een meter hoog. In Eibergen gaan de vlotten door de stralen. De wegen zijn volkomen or be gaanbaar. Bruggen zijn weggesla gen. Toen wij iemand vroegen ons met een roeiboot over de IJssel te zetten, vroeg hij ons of wij gek waren. De stroom is zoo sterk, dat niemand zich er op waagt. Haaksbergen, Borculo en Neden zijn er het ergst aan toe. De be nedenverdiepingen van de huizen zijn ontruimd. En dat in deze streek met zijn toch al zoo gioote huizennood! De streek rond Baak, Steenderen. Wehl en Didam heeft vooral te lijden van het binnen water. Door den grooten regenval en het hooge rivierwater kunnen de IJsselbekers het wa'frn niet ver werken. In de huizen staan de kelders blank en op verschillende plaatsen heeft onze wagen moeife om door het water op den weg te komen. En de menschen vertel! gu ons: - „Sinds 1926. het jaar van de groote dijkdoorbraak bij Panr er- den, toen de aken over de kruisen van het kerkhof voeren, hebben wij niet meer zoo'n hoog water ge had. Nu gaat het nog, maar als er storm komt en de groote dijk bij Emmerik begeeft het, dan gaat de heele Achterhoek onder water. Zooals in 1853. Toen stond het water tot de derde trap van de kerktoren van Didam." En dat is dan alleen nog maar de Achterhoek. In Twente en in Noord-Limburg is het al even zoo. En nog steeds wast het water. Gebrek aan burgerzin In een radiö-.praatje over de behoefte, die er voor de arbei. ders in 'de verwoeste gebieden aan barakken bestaat, waarvoor hij destijds op eigenaars een be. roep deed, vertelde het hoofd van den Woningbouw in Neder land, Ir. D. J. Klink een merk waardig staaltje van gebrek aan burgerzin. „Een eigenaar blijkbaar een prima zakenman, vertelde be reid te zijn een offer te brengen voor de goede zaak. Toen een ambtenaar met hem erheen wan. delde, vertelde hij terloops, dat hij een bod van f 4000 had af geslagen. maar het ons wel voor 'dien pfijs wilde laten ziet a om ook zijn steentje bij te dragen. Bij de barak gekomen bleek, 'dat men met een potlood door de wanden kon prikken. Dit welwillend aanbod moest dus worden afgeslagen. Dit is echter geen van de weinige minder gunstige uitzonderingen geble ken. Daarentegen schreef een pad vinder, dat zijn afdeeling gaarne een grootere barak zou willen gebruiken, doch nu zij uit mijn oproep hadden gehoord, hoe noo. dig deze zijn voor den opbouw van ons land, zij er van afzagen en zich zooals voorheen zouden zien te behelpen en derhalve da barak die zij op het oog hadden plus nog een paar andere, aan ons overdroegen."

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 7