Van Vrouw tot Vrouw NATIONALE OMROEP EEN SCHIJNEENHEID? Nieuw Noordhollandsch Dagblad Verscheidenheid is niet a-nationaal STAKING IN AMSTERDAMSCHE HAVEN GEZAG VAN SJAHRIR MOET ERKEND ,,Z. M. Don Juan III!" Saaiste nieuws Dooden betuigden hun aanhankelijkheid Waar socialisten en communisten samengaan Van Eigen Erf Uit alle hoeken der aarde Twee R. K. Kamerleden bedanken SOEKARNO OVERLEGT Heeft U een schoenenbon? BLIJF PRINCIPIEEL WOENSDAG 13 FEBRUARI 1946 S De VELÉ ARTIKELEN in dag blad en tijdschrift over het radiovraagstuk. hebben „Toon Rammelt van d.en KR.O. geïnspi reerd tot een zeer breedsprakige beschouwing, welke de voorzitter van den KRO. prof. J. B. Kors C.P. gaarne in de dagbladpers zag opgenomen. Hoe belangrijk de onderhavige kwestie ook is, prof. Kors zal ons wel ten goede willen houden, dat het in een lilliputters-krant niet mogelijk is een artikel van een dergelijk formaat te plaatsen. Wij zullen daarom volstaan met de voornaamste passages weer te geven. Wij meenen trouwens toch dat de heer Rammelt hetgeen hij te zeggen heeft, even goed, zoo niet beter, in een korter bestek had kunnen doen. Hij begint met op te merken, dat de toon van het geschrijf en gepraat over de radio een per soonlijke is geworden. Vooral ful mineert hij tegen het weekblad „Christofoor". om daarna te be- toogen, dat de zaak voor ons ka tholieken niet zoo heel moeiliik is. Immers de bisschoppen heb ben zich bij monde van den Kar dinaal-Aartsbisschop uitgespro ken voor een autonomen katho lieken omroep. Een probleem blijft daarbij nog de zendtijd en nu betwist de heer Rammelt, dat de regeering den K.R.O. een zendtijd van maximum 18 uur had aangeboden. Hij waarschuwt ertegen om bij de zendtijdverdee- ling als maatstaf te nemen de programmagidsen van voor den oorlog. .„Tal van schijnbaar volkomen neutrale onderwerpen hebben een principieelen kant, die. hoewel soms slechts in weinig woorden ter sprake komend, toch niet ge negeerd kan worden, omdat de halve waarheid onwaarheid is." De eenige aanbieding, die de K.R.O. mondeling via een verte genwoordiger van de regeering bereikte, droeg geen officieel ka rakter. En, wat meer zegt, van 18 uur was in dit verband geen sprake. Het stelde 12 uren 15 mi nuten per week in het vooruit zicht. bij voorkeur te verdeelen in 7 uren 30 minuten voor. kerk- uitzendingen en 4 uren 45 min. voor overige principieele katho lieke uitzendingen." Een belangrijk punt in de dis cussies is ongetwijfeld, welke normen voor het programma moeten dienen, om dit-algemeen geschikt te maken en wij zijn het met den schrijver eens, dat zoo wel voor wat .de ontwikkeling be treft als wat aangaat de levens beschouwing, voor dit laatste zeer zeker niet. gesproken kan worden van een „gemiddelden luisteraar". „Juist omdat de huiskamer, zooals Christofoor terecht op merkt, normatief is, heeft de huiskamèrbewoner recht en plicht te weten, waar hij aan toe is. Dit is zeer eenvoudig, wanneer men. zooals vroeger en thans, kan zeg gen- dit is de dag en de zender van de Katholieken, de Protes tanten enz. enz. Het is onmogelijk bij een gemengd programma. Én al ware het wel mogelijk, het spelletje knop aan knop uit. is op den duur niet vol te houden. Wie bezwaren heeft tegen be paalde uitzendingen, in strijd met zijn gezinssfeer, moet in staat ziin deze uit te bannen." Voorstanders van een nationa- len omroep zouden hiertegen kunnen opwerpen dat dit laatste altijd mogelijk "blijft. Dit argu ment lijkt ons dan ook niet sterk In de haven van Amster dam is gisteren een staking uitgebroken, die natuurlijk onder leiding van de E.V.C. staat. Een deputatie gaat naar den minister van Sociale Za ken, om de kwesties te be spreken, en in verband daar mede is de staking tot nader order opgeheven. Als de con ferentie geen resultaat heeft, wordt opnieuw gestaakt. Er wordt o.a. een toeslag van 1 gld. gevraagd op de dage- lijksche werktaak, hetgeen neerkomt op een loon van 49 gulden, terwijl voor degenen, die vast zijn aangesteld, een wachtgeld verlangd wordt van 36 gld. per week Van veel meer beteekenis is hetgeen de heer Rammelt Kater opmerkt, dat een verscheidenheid in den omroep geenszins a-natio naal is. „Immers, hetgeen elk der grcepeeringen naar voren brengt, is een der aspecten van ons vrije Nederlandsche leven, waarvan allen tezamen het spiegelbeeld moeten vor men. De synthese behoeft hier evenmin te ontbreken als bij welke andere ordening der onderscheidene programma- deelen ook." Na erop gewezen te hebben, dat wij onze le vensbeschouwing niet alleen gebaseerd hebben op de na tuurwet, maar ons ook door de katholieke moraal laten leiden, gaat hij verder: „Een ieder heeft kunnen consta- teeren, dat wij, als het noo- dig is, in staat zijn, één te zijn, waar het inderdaad kan. Eer lijk uitkomen voor verschil len kan een teeken zijn van nationaal zelfvertrouwen." De schrijver zoekt voor de ver dediging van zijn standpunt steun bij prof. Gerbrandy, van wien hij o.m. de volgende uitspraak aan haalt: „Een Omroep, opgebouwd op vier groote organisaties, elk vertegenwoordigend een histo risch aanwijsbare geestesstroo- ming in het Nederlandsche volks leven en gedragen door achter die organisaties staande volksgroe pen, is in zijn totaal een natio nale omroep, in wezen veel meer echt nationaal dan de door gelijk schakeling elders verkregen schij-neenheid." Naar wij vernemen, heeft het te Soerabaia verschijnende dag blad „De Nieuwe Courant" (or gaan van de „Amacab", Allied Military Administration Civil Af fairs Branch) melding gemaakt van een onderhoud, dat brigade generaal Mansergh. troepencom mandant te Soerabaja, met den extremistischen leider Soetiipto heeft gehad. Soetiipto stelde de vraag of de Indonesiërs het civiel bestuur te- Soerabaia konden overnemen. Generaal Mansergh antwoordde: „Allereerst moet gij het gezag van Siahrir en van het geallieerde hoofdkwartier te Ba tavia erkennen, de jongelieden, die geen deel van de wettige In donesische T.K.R. uitmaken, ont wapenen en ophouden met het intimideeren en terroriseeren vani eenvoudige lieden". Generaal 'Mansergh vervolgde, dat hij het toetreden van Indonesiërs tot de Amacab zou toejuichen. Hij wees erop, dat voornamelijk Nederlan ders en Chineezen op hun post zijni gebleven, terwijl alle Indone siërs gevlucht zijn. Generaal Man sergh sprak de hoop uit, dat deze Indonesische leiders zullen terug- keeren teneinde hem en de be volking van Soerabaja te helpen. Een aantal van 450 leidende Spanjaarden hebben zich gewend tot „Z. M. Don Juan' III" met een adres waarin zij zeggen, dat slechts de monarchie de staats vorm is. die voor Spanje uitkomst bieden kan Russische troepen zjjn bezig Pcr- zië te ontruimen. Het Ruhr- gebied staat voor een catastrophe tengevolge van een dijkdoorbraak. In verschillende Amerikaan- sche steden is de noodtoestand afgekondigd als gevolg van de stakingen. In verschillende steden van Britsch Indië zijn on lusten uitgebroken. Koning Leopold van België publiceert eenige nieuwe documenten om zich te verdedigen tegen aanval len, op zijn houding in den oor log gedaan. De Duitsche veldmaarschalk Pau- lus heeft te Neurenberg' bij het kruisverhoor door verschillende ver dedigers verklaard dat de inhoud van de meeste telegrammen van aanhan kelijkheid, welke door de bezetting van Stalingrad aan Hitler werden gezonden, hem volkomen onbekend zijn. Hij heeft als bevelhebber van het leger van Stalingrad slechts een telegram gezonden aan het slot van den strijd en de bedoeling van dat telegram was voor honderdduizenden gevallen soldaten eenigen zin te ge ven van hun offer. "Maar na al het geen il* later heb ervaren betreur ik het dit telegram te hebben doen zen den", aldus voegde Paulus hieraan toe. Toen de verdediger Sauter bleef aandringen en zeide dat het Duitsche volk zeer verwonderd geweest was over de telegrammen, welke vanuit Stalingrad naar Hitier gestuurd* wer den; antwoordde Paulus: "Ik ver zoek u mij deze telegrammen voor te leggen want ze zijn mij volkomen onbekend". De antwoorden van ge tuige deden den irjdruk ontstaan dat de Duitsche propaganda zich zelfs niet ontzien heeft boodschappen van aanhankelijkheid aan den fuehrer van mannen die bij duizenden in de hel van Stalingrad stierven te fan- taseeren. In Roemenië hebben de sociaal democraten en de communisten een accoord gesloten voor de ko mende verkiezingen. A AN Mr. F. F. VIEHOf F is eervol ontslag verleend als lid van het hooge college voor de rechterlijke macht en is tot lid van dat college benoemd Mr. R. P. Cleveringa, President van 't Gerechtshof te Leeuwar den. De veerdienst bij r'an- nerden is hersteld, zoodat de verbinding voor het autover keer van Nijmegen en Arnhem naar Lijmers en de Achterhoek via Doornenburg weer mogelijk is. Op Schiphol is een wilde staking uitgebroken, die onge veer 500 arbeiders omvat. Onlangs is een kleine zending personenauto's uit Engeland bij de Fordfabrieken te Amsterdam aangekomen, kleine vier- persoons wagens van het type „Anglia", die reeds zijn toegewezen. Een afbeelding van het type, waar een aantal menschen mee gelukkig kan worden gemaakt. Anefo/v. Haren Noman P. HET KANTON ZURICH heeft tot 8 Febr. aan 338 nationaal- socialistische Duitsche burgers eii 15 Italiaansche fascisten het ver blijf in Zwitserland ontzegd. Giral, de Minister-President van de Spaansche republikeinsche re geering, heeft de eerste kabinets zitting sinds zijn aankomst in Frankrijk geleid. Op 4 Maart zal te Dublin een conferentie van de „voorloopige internationale organisatie voor burgerluchtvaart" bijeenkomen, waartoe ook Neder land is uitgenoodigd. D? beide R K. Tweede Kamer leden M. L. F. Bajetto en Th. F. M. Schaepman hebben aan het bestuur van de Katholieke Volks partij medegedeeld, dat zij een eventueele candidatuur voor de nieuw samen te stellen Tweede Kamer niet zullen kunnen aan vaarden. Eerstgenoemde heeft se dert 8 Mei 1937 zitting in dit col lege, terwijl laatstgenoemde van 1929 af. met een korte onderbre king deel van de Tweede Kamer uitmaakte. De Nederlandsche voorstellen zijn door middel van een speeia- len koerier aan Soekarno te Djok jakarta overhandigd. Vermoede- Kunt u zich nog herinneren ons schoeisel van weleer? Te kust en te keur de stevigste sportschoenen, die je je maar denken durfde, het meer ge. kleede schoentje met een hakje en de beeldige avondschoentjes. Helaas, het zijn allemaal zeer vage herinneringen geworden. Maar de schoenenindustrie draait weer en dus herleeft de hoop en kon onze lang gekoes terde wensch van een paar nieu. we schoenen, wel eens spoedig werkelijkheid worden. Laten wij echter onze verwachtingen niet te hoog spannen!! Momenteel ver. I vaardigt men een solide volksschoen (Derbymoliere) met platte hak en leeren zool. Haar kwaliteit weegt op tegen de voor. op het gebied van de schoenen mode. Parisiennes, die het thans nog moeten doen met schoenen, samengesteld uit h'out en textiel, ofwel gummi. De leeren schoen wordt daar nog geheel be schouwd als een buitenbeentje en is alleen tegen pikzwarte prijzen te krijgen. Laten wij dus vooral niet te veel noten op onzen zang heb ben. maar de bonnen besteden, als wij in de gelegenheid zijn. Ik zou u dit ten zeerste aanra den, daar de bonnen, welke uit gereikt zijn, binnenkort ongeldig worden verklaard en omruilen dan niet meer moge lijk is Bij het koopen lette men vooral of de contreforts van de schoen niet van papier zijn, Veldmaarschalk Montgomery, die voor een korte vacantie te Saanenmöser in Zwitserland vertoeft, geniet daar van de wintersport. Anefo P. oorlogsche en met haar wittedaar zij spoedig ruim worden om stikrand doet zij het goed. Toch de wreef en de schoen dus niet worden er al weer luxe schoen- i meer strak om den voet sluit. U tjes op de markt gebracht, zij hetkunt dit makkelijk nagaan, door zeer beperkt. Schoentjes met te probeeren, of de schoen van aparte snit, sleehak. platte hak, achteren makkelijk ingedrukt doch ook weer de hooge hak. kan worden. Voorts is een leeren Schoentjes, uitgevoerd in peau zool te prefereeren boven een de suede en ander soepel boven, rubber zocj; rubber belet een leer, maar ook prijzig. Sport- voldoende ventilatie bij het schoenen in luxe uitvoering met transpireeren. zoodat het bin- een eenigszins afwijkende neus, nenwerk hier spoedig onder lijdt, die aan den tijd van de klomp. Schoenen, welke een voor. schoen herinnert. Een enkeling naam onderdeel vormen van ons onzer echter, die zich de luxe toilet, wat velen onzer nog dik. kan permitteeren. op haar schoe. wijls uit het oog verliezen, nenbon een dergelijk paar te Schoenen, die, al zijn ze nog zoo koopen oud, direct verraden of zij on derhouden zijn of niet. Weest er Arm Parijs! De hoofdstad van zuinig mee. want ze zijn voor- het land, dat voor den oorlog,loopig nog schaarschü met Italië, toonaangevend „was, I JACQUELINE. lijk raadpleegt Soekarno nu Sia- rifoedin en anderen. De secreta ris van Soekarno, die met het commentaar van Soekarno en, anderen op weg is naar Batavia, vertelde, dat hij Siahrir heeft opgebeld. Zoo nu en dan ontvangen wij wel eens brieven en opmerkingen, waarin tot uiting komt (Jat men het niet heelemaal eens is met standpunten, die wij ten aanzien van politieke en sociale denkbeel den en inzichten op organisatie gebied e.d„ verdedigen. Op zich zelf is dat niet zoo verontrustend. Er mag ook onder ons in vrije kwesties verschil van meening zijn, dat niet altijd in het open baar behoeft te worden uitgevoch ten. Meermalen is al gebleken, dat persoonlijke onderlinge correspon dentie de moeilijkheid oploste. Ons uitgangspunt is altijd geweest, wij mogen zeggen, weer onmiddellijk na de bevrijding, dat wij, hoe men ook over vernieuwing en samen werking moge denken, onze eigen principes mogen hooghouden, be schermen, veilig stellen, verder cultiveeren, ook en juist in het openbare leven. Wanneer wij de ontwikkeling op sociaal en politiek gebied nagaan, en zien hoe, na de Stichting van den Arbeid en die voor den Land bouw, nu in de politieke Partij van den Arbeid nieuwe methodes en den Arbeid nieuwe methodes e.d. worden verdedigd die oude waar den negeeren, welke voor ons Katholieke Nederlanders in het algemeen traditioneel waren, dan worden wij wel eens huiverig. Vernieuwing is goed en noodig, maar zij wordt soms een ziekte en deze uitdrukking, die wij, tot schrik van sommigen eens gebruik ten, zagen wij thans herhaald door niemand minder dan dr. Poels, de bekende groote sociale voorman uit het Limburgsche, die krasse dingen heeft gezegd op de centrale raadsvergadering van de Katho lieke Arbeidersbeweging in Lim burg. Hij waarschuwde tegen de „verneutraliseering" van het open bare leven, die inderdaad zeer klaarblijkelijk wordt. Fn mgr. Mutsaerts, de Bisschop van eten Bosch heeft eigenlijk hetzelfde gezegd als mgr. Huibers op de Centrale Raadsvergadering van den R.K. Volksbond te" Haarlem, nl. dat wij principieel en eensge zind moeten blijven. Met name waarschuwde mgr. Mutsaerts voor voorzichtigheid in verband met de pogingen, katholieken naar de Partij van den Arbeid te lok ken en ook in dit verband zei hij: blijft ook nu principieel. Mgr. dr. Poels zei in Limburg dat het so cialisme van de Partij van den Arbeid voor christenen volkomen onaanvaardbaar is en hij sprak zich zeer beslist uit, dat naar zijn diepe overtuiging minister Scher- merhorn optrs»iend als een andere rattenvanger van Hameln het Nederlandsche volk in een verkeerde richting voert. Dit zijn ernstige woorden van ernstige mannen, die öök weten, wat er in de wereld te koop is. Wij hebben ze ernstig te overwegen ,en in den wirwar van eenzijdige en over dadige propaganda het signaal te hijschen: blijf principieel!

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 3