Wereldvoedseltoestand alarmeerend GETEISTERDE GEZINNEN Het water golft in de straten in ongeteisterd gebied Nieuw Noordhollandsch Dagblad 3 KABELSTORI NC OPZIENBARENDE ARRESTATIE Duizenden boterbonnen verduisterd Bij de Unilever Verkoopcentrale Uit alle hoeken der aarde TWEEDUIZEND UIT INDIE THUIS Hemeltergende woningtoestanden kweeken verbittering Opnieuw boerderijen geïsoleerd Van Eigen Erf &LWüAutienieuuubd Officieele bonrsenlijst DONDERDAG 14 FEBRUARI 1946 nE VIJF GROOTE MOGENDHEDEN hebben in de algemeene vergadering van de U.N.O. een resolutie ingediend, om in verband met den steeds nijpender voedseltoestand van de wereld een betere verdeeling van de voorraden na te stre ven. Bevin, Engeland, Stettinius, Amerika, Wellington Koo, China, en Bidault, Frankrijk, hebben deze resolutie aanbevo len. Vandaag, Donderdag, komt Gromyko, Rusland, aan het woord, Bevin was de eerste woordvoerder, hij noemde den toestand niet alleen steeds slechter, maar zelfs alarmeerend. Hij herinnerde eraan, dgt er vijf millioen ton graan te kort is voor den invoer in de landen, die op import aange wezen zijn. Het tekort aan rijst bedraagt twee millioen ton. Duizend millioen menschen staan voor het spook van den honger, en Bevin bepleitte sa menwerking, om de overschot ten zoo goed mogelijk te ver- deelen. Stettinius wees er op, dat de oogst mislukt is. Wij zul len meer moeten doen en wij zullen meer doen, verklaarde hij en de vergadering juichte deze woorden toe. De V.S. zullen 400.000 ton oliën en vet ten uitvoeren. De vertegen woordiger van China, Welling ton Koo, zeide dat het niet een zaak van menschelijkheid, maar van plichtsbesef was. De Fransche minister Bi dault betoogde, dat de slech te toestand van de wereld voeding niet het gevolg was van een politiek of een maat schappelijk stelsel, maar van den wereldoorlog, en verder van den vorst en de groote droogte. Wij moeten alle po litieke geschillen opzijzetten De kabel van de P.T.T., die de Telex-, telefoon- en tele graafverbindingen met Am sterdam verzorgt, is gestoord. Daardoor is Noordholland zeer gehandicapt. De nieuwsvoor ziening van de bladen on dervindt veel vertraging. Wij doen ons best, langs allerlei wegen de noodzakelijkste be richten toch in handen te krij gen. Dit is slechts ten deele mogelijk en de copie komt in zeer verkorten vorm binnen. Wij doen een beroep op onze lezers, dit ongemak, dat naar wij hopen nog maar van kor ten duur zal zijn, zoo lang het noodig is, voor lief te nemen. De economische recherche te Rotterdam heeft vijftien lieden, de persoonlijkheden van de Naamlooze Vennootschap Uni lever Verkoop centrale gearres teerd, onder wie de geheele Directie In het huidige stadium van het onderzoek kunnen nog geen nadere mededeelingen wor den verstrekt, maar in ieder ge val schijnt vast te staan, dat er handigheidjes met boterbonnen hebben plaatsgevonden, waarvan er duizenden werden verduisterd en opnieuw in omloop gebracht. Binnen enkele dagen hoopt de politie over deze aangelegenheid een boekje te kunnen opendoen. SIR SHOLTO DOUGLAS, maar schalk van de RAF, is be noemd tot opperbevelhebber van de Britsche troepen in Duitseh. land. als opvolger van veldmaar schalk Montgomery, die tot hoofd van den imperialen generalen staf is benoemd. voor het probleem van brood en rijst. Millioenen menschen bidden eiken dag over ge heel de wereld: Geef ons he den ons dagelijksch brood. Het is ook de taak van de regeeringen, om dit door sa menwerking te helpen verwe zenlijken! Woensdagmiddag is het stoomschip „Johan van Olden- barnevelt" te Amsterdam aan gekomen met tweeduizend re- poirieerenden uit Indië. Een groote menigte wachtte op de kade. Het eerst werden een tachtigtal zieken ontscheept, de anderen zouden lieden van boord gaan. terug naar -familie, of bij kennissen of bij goede menschen, die hun huis voor Indische repatrieerenden heb ben opengezet. Voor velen een gelukkige dag en een blij weerzien! EEN NIEUW MASSAGRAF is ontdekt bij Trier, met de stoffelijke resten van Belgi sche, Luxemburgsche, Tsje chische en Fransche krijgsge vangenen. U/IF, een bezoek heeft gebracht aan door den oorlog geteisterde gebieden in ons land» moet wel diep onider den indruk komen van het leed, dat daar geleden is en nog word't geleden. Men ontmoet daar toestanden, die inderdaad schrikba rend genoemd moeten worden. Bun kers zonder licht en zonder lucht, waarin vaak groote gezinnen hun toevlucht hebben moeten zoeken, om te wachten tot betere tijden aanbreken. En onwillekeurig denkt men dan aan het eigen gebied in den kop van Noord-Holland, dat zoo wonderwel gespaard bleef voor het oorlogsgeweld. Daar zijn de toestanden nog normaal, daar leeft en woont men nog menschwaardig en kan men nog sfeer en gezelligheid brengen in de zij het zeer bescheiden woning Met die gedachten keerden wij huiswaarts. MAAR ALS EEN ijskoude dou. che trof het ons dezer dagen,, toen wij bij een rondgang door meerdere dorpen in onze eigen omgeving, moesten constateeren dat, wat ons in het Zuiden en Oosten van ons land zoo had aangegrepen, ons -hier, in onze onmiddellijke omgeving wellicht even schril tegemoet trad, hier waar geen bombardementen of inundaties huizen en gebouwen wegscheerden, als daar, waar de oorlogsbrand mensch en dier be roofde van een der meest waar. devolle dingen, een behooTlijk tehuis, een redelijk, althans dra gelijk onderdak. „Overdreven, en heel sterk", hooren wij lezers al mompelen. En wij kunnen hun reserve t.a.v onze uiting heel goed begrijpen! Maar des te meer zou het dezen lezers treffen, wanneer zij ons vergezeld hadden op onzen 'tocht, wanneer zij ook, als wij in ette lijke krotten, beestenstallen, wa ren binnengestapt. Zij zouden de handen ineen geslagen hebben en gezegd: Is dat nu mogelijk en dat in onze omgeving, om dui delijker te zijn, in gemeenten als Warmenhuizen. Sint Maarten, Harenkarspel enz van de wereld niet te verdrijven en knag'en overdag en 's nachts aan de vier houten ledikanten die zonder tussehenruimte aaneengerijd staan. Is het te verwonderen dat tubercu lose hier een gretige voedingsbodem vindt? In een ander gezin is de toestand nog erger en is de behuizing nog' enger. Begrijpelijk is de dokter in dergelijke gezinnen welhaast vaste bezoeker. In een volgende "•woning"" is de si. tuatie zoo nijpend dat 's morgens bij het opstaan twee ledikanten uit de eenige kamer moeten worden gehaald en uit elkaar genomen, op het bin nenplaatsje moeten geborgen worden om 's avonds weer in elkaar gezet te worden in de huiskamer. Er zou anders niet eens plaats zijn voor de huisgenooten om verdag een maal tijd te nuttigen Wat is de oorzaak? Ja, dit probleem bestond ook reeds voor den oorlog, merkte men ons van eenige zijden op. Dat is inderdaad juist, doch te. De veemarkt te Purmerend ontwikkelt zich langzamerhand weer tot de belangrijkste van Noord-Holland. De aanvoer wordt steeds grooter, de belangstelling eveneens. Een over zicht tijdens de drukte. Bedijs P. die hierin geen verbetering heb ben gebracht, toen zulks toch tot de mogelijkheden behoord moet hebben, zij het middels heel veel rijkssubsidie. Een gemeente als Warmenhuizen b.v is inderdaad voor den oorlog steeds armlas tig geweest. De bevolking, die direct of zijdelings haar bestaan vond in den tuinbouw, .kreeg keiharde noten te kraken in den vooroorlogschen depressietijd. Er was geen geld om te verhuizen, of om de bestaande woning te doen opknappen. Maar heeft de gemeente of het rijk dan niet ingegrepen, zoo zal men zich afvragen? Meermalen heeft men offi- cieele instanties kennis gegeven van de ondragelijke en onhoud bare woningtoestanden in de be treffende gemeenten ener kwam zoowaar een besluit. Het Rijk zou 25 pet. van de b'ouw. of verbouwkosten dragen, de Prov. Staten en de gemeente eveneens, wanneer.de eige. naar of bewoner ook 25 pet. voor zijn rekening nam. Maar dat kon er bij de menschen niet af en de toestand bleef zoóals die was De laatste maanden voor den oorlog en de oorlog zelf brachten ver. betering in de financieele om standigheden. Er werd weer re delijk verdiend en de gemeente Warmenhuizen kreeg b.v. in het bevrijdingsjaar voor het eerst weer eens de kas sluitend. Be grijpelijk is het dus, dat dé be treffende bewoners nu eens een eind aan de zaak willen zien, ón danks dat zij zich er van bewust Zijn, dat er in ons land zooveel door den oorlog geteisterde ge bieden zijn, die ook dringend hulp behoeven. Er groeit in die tientallen gezinnen een groote verbittering. Volwassen kinderen die trouwplannen koesteren, kunnen hun wensch niet in wer kelijkheid omzetten. Nieuwe wo. ningen zijn immers niet beschik baar en om nog eens in de be. vens een aanklacht tegen hen, I krompen gezinnen een jong ge- Plensregen binnenskamers. Wij bezochten een gezin, van 13 personen, vader, moeder en elf kin deren. Er was een kamertje van 21/, x2'/ï meter waar men zijn hoofd stoot tegen het vermolmde plafond en waarin centimeter-breede naden het daglicht van den zolder doorla ten. Wij troffen het nogal. Er was geen regen. Wij zouden anders midden in de kamer in den erg- sten plensregen gestaan hebben. Dan was er nog een soort beestenstalletje in gebruik als keuken. En op de tweede verdieping' een pijpenla-zol dertje van 4x2l/s meter. Er staan drie bedden en voor de rest is er bij gebrek aan ruimte in de hoeken een "kermisbed" gemaakt van 80 centimeter breedte. Wij slaan aan het tellen waar alle huisgenooten dan toch wel moeten slapen. Moeder de vrouw ziet ons puzzelen en helpt ons een handje alhoewel zij zich blijkt te schamen. In de kermisbed den die niet breeder dan 80 cen timeter konden zijn slapen drie volwassen kinderen. Er is voor elk dus een ruimte van nog geen 30 cen timeter en zelfs voor de volwassen kinderen van beiderlei kunne geen gelegenheid gesepareerd te slapen. Dit geval is geen exceptie. Er zijn er tientallen aan te wijzen in derge lijke omstandigheden, want de dor pen waarop wij hier doelen; tellen •zeer vele kinderrijke g'ezinnen. Nog een tweede geval: Een gezin van II personen waarvan het jongste kind 2 jaar en het oudste 17 isl moet slapen in een ruimte van vier bij vier meter. In dezelfde ruimte moet gekookt worden; de gezinswasch ge daan en wat al niet. Debodem van het vertrek is vergaan en door gaten van 60 centimeter in het vierkant ziet men hei grauwe afvoerwater loopen en riekt mien het riool. De ratten zijn hier met den hesten wil ENORME AANWAS van water door de Driener- en Berflobeek heeft tientallen straten van Hengelo in den nacht van Vrijdag op Zaterdag onder water gezet. Verschillende hoofdstraten werden herschapen in kolkende rivieren, de pleinen en epc-n vla! c~i. ont staan door den afbraak van gebombardeerde panden, zagen er uit als meren. In de meeste fabrieken moest het werk gestaakt worden. Duizenden arbeiders konden niet aan het werk gaan, omdat ze de fabrieken en werkplaatsen niet konden bereiken. De scholen bleven om dezelfde re den gesloten. De posterijen werkten niet; het distributiebureau lag ron dom in het water; het kantoor der belasting'en eveneens. Het verkeer ging met groote moeilijkheden ge paard. In sommige straten stond tot dertig centimeter water; honderden huizen ondervonden last van het water; het aantal ondergeloopen kel ders was legio. Velen brachten den nacht door met het in veiligheid brengen van huisraad naar hooger gelegen verdiepingen. Daar waar de wegen onder spoorlijnen door geleid werden stond tot twee en een halve meter water boven het wegdek. Om een einde te maken aan den water-over last is men er tenslotte toe overge gaan een afvoersloot te graven naar het Twente-kanaal. De toestand in den Achterhoek Te Deventer is een overzetveer voor voetgangers over den IJsel ge maakt, waarmede de bewoners van den linker IJseloever naar de stad en terug kunnen gaan, tusschen 7 uur 's morgens en 7 uur 's avonds. Overigens is de communicatie tus schen beide rivieroevers per trein mogelijk; n.L van Deventer naar Twell o en omgekeerd, 's Morgens en 's avonds laten de Ned. Spoorwegen publiek toe om zich over de spoor brug van Deventer te begeven naar de overzijde. De Koerhuisbeek is buiten haar oevers getreden. Men kan echter van Deventer naar Zutphen nog over den Rijksweg tot Bathmen, vandaar over Gorssel naar Zutphen. De kaden langs den IJsel in De venter staan nu diep onder water. In de omgeving der stad zijn aan de Oostzijde opnieuw eenige boerderijen door het water van den weg afge sneden. In Raalte zijn burgers opge roepen om te helpen bij de bedijking. Bij Deventer wordt de Bergweide polder nog steeds goed beveiligd door de kaden die thans worden versterkt. |}E MINISTER van Justitie heeft een Staatscommissie geïnstalleerd, welke de op dracht. heeft om de regeering van advies te dienen in zake de afschaffing van het bezettings recht of de vervanging daarvan door voorzieningen van den Nederlandschen wetgever en in zake het opstellen van het noo- dige overgangsrecht. zin er bij te nemen zou een dwaasheid zijn. Het is begrijpe lijk, dat er door deze hemelter gende situaties op elk gebied wantoestanden ontstaan en het wordt de hoogste tijd, dat men van hoogerhand ingrijpt om deze geteisterde gezinnen m ongeteis. terd gebied op te heffen uit de sfeer waarin zij door den drang der omstandigheden zijn geraakt en weg te trekken uit den hoek, waarin zij, over het algemeen gesproken, schuldloos en door de financieele omstandigheden van destijds, zijn geschopt. P S, voor de periode van 17 Febr.2 Maart. Elk der volgende bonne£ geeft recht op het koopen van: Bonkaarten Algemeen: 040 t/m 046 038 en 039 037 035 en 036 034 033 B 13 reserve B 14 reserve KA, KB, KC 603 800 gram brood 200 bloem 400 suiker 250 margarine 100 kaas 100 kaas (extra rantsoen) 800 brood 1 K G. aardappelen Bonkaarten LA, LB, LC 602: 021 022 023 (vleesch) 100 gram vleesch 017 (aardapp.) 2 kg. aardapp. a 07 (melk) lf(, liter melk b 07 c 07 (melk) 3 liter melk Bonkaarten KD, KE 603 .(algemeen) 540, 541 800 gram brood 538. 539 200 gram bloem 537 500 gram suiker 536 250 gram boter 535 125 gram margarine 534 100 gram kaas 533 100 gram kaas (extra rantsoen) D 13 en D 14 Res. 400 gr. brood E 13 Reserve 500 gr. rijst of kindermeel Bonkaarten LD, LE 602 521, 522, 523 (vleesch) 100 gram veesch 517 (aardapp.) 1 kg. aardappelen D 07, E 07 (melk) 5 liter melk Tabakskaarten enz. Tabak T 13 2 rants, rook- of shagtabak (geen si garetten of sigaren) V 13 100 gram chocolade of suikerwerken. X 13 2 rantsoenen tabaks artikelen (geen importsigaretten). De bonnen voor melk en aard appelen zijn geldig tot en met Zaterdag 23 Februari a.s. Voor de -week van 24 Februari tot en met 2 Maart a.s. zullen nog bonnen worden aangewezen voor melk, aardappelen, jam, koffie, cacao, tabak, versnaperingen, huishoudzeep, en lucifers. Bovengenoemde bonnen kun nen reeds op Vrijdag 15 Februari a.s. worden gebruikt, met uitzon dering van de bonnen voor vleesch, melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 18 Februari mag wor den afgeleverd. Op bon 033 algemeen wordt een extra rantsoen van 100 gram kaas verstrekt'. Op dezen bon en op bon 034 al gemeen zal voor de helft volvette of 40 plus kaas (waaronder even tueel begrepen buitenlandsche kaas) en voor de helft magere of 20 plus kaas worden geleverd. Bon 05 van de Lederkaart is aangewezen voor schoenreparatie.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 3