Beklaagden uit Den Helder, Texel en Alkmaar 2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad voor het Bijzonder Gerechtshof Illegalen bij den opstand op Texel DE RUSSEN-OPSTAND OP TEXEL De Lappen in cassatie GROOTE FOKVEEDAG TE SCHAGEN? WEERBERICHT VRIJDAG 15 FEBRUARI 1946 Het Bijzonder Gerechtshot te Amsterdam behandelde de zaak tegen T, Barten, huisvrouw uit j>en Helder, die in Augus.us 1944 aan den Gouwleider der N3DAP Soutens, heeft medegedee,d, dat haar zuster 4000 gulden in bewa ring had van een Jood en dat P- Moens een radiotoestel in huis had. Uit persoonlijken haat had de vrouw deze menschen aan Sou tens verraden, die in zijn functie van s.d.-agent het geval verder in behandeling had genomen, In zijn requisitoir eischte de Procureur-Generaal, hoewel reke ning houdende met den hoogen leeftijd van verdachte en het lange voorarrest, een gevangenisstraf van 2^2 jaar met ontzegging van de beide kiesrechten voor het leven. De verdediger verzocht m zijn pleidooi het Hof, gezien den hoo gen leeftijd van verdachte, een uiterste clementie le oetrachlen en een psychialriscn onderzoek naar verdachtes geestesgesteldheid in te s.tllen. Uitspraak 27 Februari. Illegalen verraden. Het Bijzonder Gerechtshof be handelde vervolgens de zaak tegen Renee Hoogertverf uit Texel die in April 1945 aan tiree Duit- .eaegf sche militairen heeft medegedeeld, dat hij drie illegale werkers, J. P. Donker. A, Jonker en J. Schelf hout, in uniform gekleed en ge wapend bij de Russen, welke in Duitschen dienst waren en tegen de Duitschers in opstand waren gekomen, had gezien. Deze drie illegalen zijn gear resteerd en later door de Duit schers gefusilleerd. Een nasleep van den Georgiaanschen opstand. Volgens getuige R. Schaap cue vóór Hoogerwert door de Duit schers vernoord werd, had deze hem met nadruk gewaarschuwd om niets te vertellen. Hoogerweri was volgens verklaring van ge tuige een gunstig bekend staand persoon, die herhaaldelijk onder duikers gewaarschuwd had als er razzia's op komst waren. Maar hij is een zeer ban" en dom mensch, aldus getuige. In zijn angst heelt hij doorgeslagen en de Duiischers, die over deze drie illegalen volle dig waren ingelicht, een waarde volle 'getuigenverklaring verstrekt met het reeds genoemde nood lottig gevolg. De Procureur-Fiscaal, hoewel rekening houdend met het lange voorarrest van verdachte, eisen te voor deze slappe en lamlendige houding" één jaar gevangenisstrai mei ontzetting uit de beide kies rechten voor het leven. Uitspraak 27 Februari. Noodgedwongen De volgende zaak was contra Dirk Bais, een visscher uit Den Helder, die door financieelen nood gedwongen, in Februari 1944 dienst had genomen bij het N.S. K.K. Hoewel verdachte voor chauffeur is opgeleid, heeft hij nooit als zoodanig dienst gedaan. Na zijn opleiding heeft hij allerlei hulpbaantjes in dienst van de Duitsche Wehrmacht verricht. In zijn requisitoir achtte de procureur-fiscaal het feit. dat de man bij het N.S.K.K. gediend had bewezen, maar rekening houdende met het lang voorarrest eischte hij tegen verdachte 21/ jaar gevange nisstraf (waarvan twee jaar in een Rijkswerkinrichting) met ont zetting uit de beide kiesrechten voor het leven. Dé verdediger wees er in zijn pleidooi op, dat verdachte slacht offer is geworden van de nazi- propaganda en verzocht het Hof het half jaar celstraf niet. uu te spreken. Verraderlijke brief ge lukkig onderschept Johan Helder uit Alkmaar, schreef in Maart 1945 een orief aan de Ned. Landwacht, waarin hij mededeelde, dat J. J. Blauw en J. Arntz. onüergrondsch werk deden, een radiotoestel en groote voorraden levensmiddelen in huis hadden. Tevens dat zij een val- scne nachtausweis bezaten. Geluk kig is deze brief door den P.T.T.- ambtenaar C. G. M. Evkamp on derschept, en heeft hij de bê .rok kenen gewaarschuwd. Deze brief heeft verder geen gevolgen gehad. Verdachte bekende het hem ten laste gelegde feit. maar verklaarde in zeer overspannen toestand ge handeld te hebben. Getuige Arntz had een zeer gunstige schriftelijke verklaring afgelegd ten aanzien van verdachte. De Procureur-Fiscaal eischte 3 jaar gevangenisstraf met ontzet ting uit de beide kiesrechten voor het leven. Verdediger pleitte, gezien den gelukkigen afloop, voor verdachte ae uiterste clementie en verzocht een psychiatrisch onderzoek in te stellen. Uitspraak 27 Februari. Pieter Lap had in April 1945 te Den Hoorn op Texel, toen in Duitsche krijgsgevangenschap geraakte Russische militairen op het eiland Texe, in opstand wa ren gekomen tegen de Duitsche militaire bezetting, aan de Duit. schers verraden, dat zich in een bij P. W. Lap in gebruik zijnde schuur een Russische militair bevond. Het Bijzonder Gerechtshof had in deze zaak uitspraak gedaan met drie jaar en 6 maanden ge vangenisstraf. Thans kwam de zaak voor den Bijzonderen Raad van Cassatie te Den Haag De verdediger, mr. D. C. Endt, noemde deze afdeeling Russi sche militairen, de Georgiërs, die samen hadden gevochten met de Duitschers tegen de gealli eerden, menschen, die op het laatst ontdekten op het verkeer de paard gewed te hebben en nog gauw hadden getracht een wit voetje bij de geallieerden te krijgen. Verdachte had tezamen met P. W Lap besloten den militair aan te geven. Wanneer de Rus sische militair gevonden was door de Duitschers, zouden de gevolgen voor de landbouwers zeer zwaar zijn geweest. De tweede verdediger, mr. G. W. J. Jonker, meende, dat deze zaak niet gerekend kon worden onder „blootstelling aan rechtsvervol ging door den vijand". Immers de Georgiërs heulden aanvanke lijk samen met dien vijand. De procureur-fiscaal meënde, dat de Duitschers bij deze groote muite rij wel degeiijk „vijand" waren geworden van de Georgiërs Hij hield rekening met den hoogen leeftijd van requirant en conclu deerde tot een gevangenisstraf van een jaar. Daarna verscheen Pieter Willem Lap voor den Raad van Cassatie. P. W. Lap had zich aan hetzelfde feit schuldig gemaakt als de vorige ver dachte en was deswege door het bij zonder gerechtshof tot een gevange nisstraf van twee jaar veroordeeld. Het gerechtshof heeft aldus mr. D. C. Endt gemeend dat verdachte nadat de schuur tevergeefs door een Duitsche patrouille was onderzocht geen rede had den Georgiër aan te brengen daar het gevaar voor ont dekking van den verborgene daarmee geweken was. De Georgiër hield zich echter niet voldoende schuil en mede het feit dat vele menschen op Texel wisten dat Lap een Georgiër verborgen hield; maakten dat gevaar voor ontdekkin^bleef bestaan. In aanmerking genomen dat ook deze verdachte reeds een hooge leeftijd heeft bereikt en reeds eenige maan den Is gedetineerd pleitte de verde diger aanzienlijke verlaging van de stafmaat. De tweede verdediger bracht naar voren dat verdachte in grooten angst voor de gevolgen (het uitmoorden van zijn gezin en verbranden) bij eventuëele ontdekking; had gehan deld en dat hier van "verraad" niet gesproken kon worden daar den Rus reeds eerder verzocht was de schuur te verlaten hetgeen de man had geweigerd. De omstandigheden in aanmerking genomen concludeerde de procureur, fiscaal in deze zaak tot 6 maanden gevangenisstraf R.K. ST ATENKRING De algemeene vergadering van de R.K. Statenkring Den Helder zal Zaterdagmiddag a.s. te 2 uur beginnen in Café „De Roode Leeuw" alhier Vandaag wordt in het Park hotel te Hoorn de jaarlijksche algemeene vergadering gehou den van den Provincialen Bond van Rundveefokvereenigingen in Noordholland, die in den loop van den dag een voorstel van het bestuur zal behandelen, om den jaarlijkschen fokveedag, dit jaar te Schagen te houden, zulks naar aanleiding van plannen van de fokveevereeniging te Scha. §en. om in de eerste helft van eptember van 610 Sept.. a.s. te Schagen een landbouwten toonstelling van groot formaat te houden. Wij zullen morgen het besluit van de vergadering me. dedeelen DEN HELDER R.K. BRIDGECLUB Secretariaat: Meeuwenstraat 7 Uitslag van de gehouden on derlinge bridgedrive op 11 Febr. 1946: No. 1 heereii W. Limonard en van Riel 68% punt; no. 2 hee- ren Padt en van Kempen 67% punt; nos 3 en 4 heeren Ran en Sinnige 61 punten, heeren Kroon en Heijblok 61 punten-, no. 5 heeren Zwagerman en Lastdra ger 58 punten; nos. 6 en 7 heeren Bouma en Verberne 57 punten, heeren Goes en van der Krogt 57 punten: no. 8 heeren Zoon en Swaters 54% punt; no. 9 mevr. en heer Limonard 44 punten; no 10 heeren van Gastel en Hand- graaf 43% punt; nos. 11 en 12 mej. Jansen en heer Sturk 43 punten, heeren van Konings. bruggen en van Haaren 43 pun ten. De uitslag van dezen bridge avond zal voor verschillende spelers wel zeer verrassend ge weest zijn en 't is wel frappant, dat onze sterkste paren, op een enkele uitzondering na, in de lagere regionen terecht kwamen. Paar 4, hetwelk eenige weken terug beloofde het beter te zul len doen, heeft haar belofte ge stand gedaan en eindigde nu op de le plaats. Eveneens heeft paar 10 dezen keer een behoorlijk resultaat ge boekt en na langen tijd bezet zij nu weer eens een goede plaats. Van de paren 1, 2, 9, 12, 6 en 8 haaden we meer verwacht en voor de komende zwarè wed strijden moeten eenige dezer pa ren nog maar eens goed trainen, opdat onze club een eervolle plaats mag bezetten. Paar 11 doet het weer beter en de 5e plaats werd dezen keer bereikt, terwijl de paren 3 en 7 veel beter kunnen. SCHAGEN DAAN POOi; IN DE BLOEMEN Zooals te veru.'achen was, bleek de groote zaal van bet N. H. Koffiehuis te klein om alle belangstellenden voor de jubileum uitvoering van Daan Pool's cabaret "Nummer Een' te bevatten, zoodat een tweede; in middels ook uitverkochte uitvoering noodzakelijk was. De avond werd ingezet met een origineele proloog', nl. de huldiging van den parachutist Daan met een omvangrijk kranswerk. Het hoogbeschaafde programma van onze Noord Hollandsche klein kunstenaar was in staat alle aanwe zigen tot het einde te boeien en wat meer zegt voor 100 pCt. te laten genieten. Het is werkelijk een waardige kroon op een 25 jarige ar- tistenloopbaan. Diep respect dient men te hebben voo^deze man die niet alleen de tekst van A tot Z ontwerpt en zelf ook grootendeels uitvoert; maar tevens ook de kost bare costumes en tooneelrequisieten ontwierp en zelf vervaardigde; daar bij getuigende van rijke tot in de finesses verfijnde fantasie en vak manschap. Zooals steeds geeft Daan ook in deze enkele van zijn kostelijke stuk jes Westfriesche humor ten beste voor al "Nei de Karmes" en 'De te- neelspeulder" oogstten ware lachsal vo's. Niettemin ligt ook het meer ern stige woord en lied hem uitstekend. Te waardëeren valt b.v. de fijnge voelige wijze waarop in de finale Hollands Helden worden geëerd. Van de medewerkenden noemen we In de eerste plaats Jan Heinz, de zanger met den gouden stem. Inder daad beschikt Heinz over een feno menaal stemgeluid en keurige voor dracht. In de Operettedroom be staande uit gedeelten van Rose Marie en Opoe's verjaardag kwam dit prachtig tot zijn recht. Indien hij zich duchtig verder bekwaamt zul len we in de toekomst vermoedelijk nog wel meer van hem hooren. De "Avond in Spanje" ontleende aan de rijke en smaakvolle kleeder drachten haar waarde. Een woord van lof komt ook toe aan den beseheiden jongen pianist O Boonstra voor de correcte wijze waarop hij begeleidde zoowel als zijn solistische weergave van de populair geworden Czardas van Monty. Het gezelschap had in mevr. de Vries- Heinz een vlot rempla^ante voor mevr. Mooij; welke wegens ziekte plotseling langere tijd moest uitval len. Het feit dat ze reeds na 2 re- petitiedagen met volledig succes op trad spreekt voor zichzelf. Wel was ze iets tè actrice-achtig en dat stoort. De jonge goochelaar Westerman bracht zijn taak wederom keurig tot een goed einde. Als tooneelist moet hij echter meer aandacht besteden aan het meeleven met de anderen. Zijn werkzaamheden als man achter de schermen volvoerde hij echter op lofwaardige wijze. Na de finale "Canada" werden massa's kostbare bloemen tooneel- waarts gedragen; zoodat onze Daan aldra letterlijk en figuurlijk in de bloemetjes stond. Zijn oud-medewer ker Boby; thans de vermaarde band leider van "Melody and Rhythm" huldigde hem met enkele welgekozen woorden namens alle aanwezigen. Ook de directie van het Koffiehuis dat het gezelschap thans voor de 26ste maal herbergde#liet zich niet onbetuigd. Verder kreeg mevr. De Vries een bloemenhulde te verduren wegens het succesvol beëindigen van haar korte invalstérsloopbaan. R.K. BRIDGECLUB l.-te Wedstrijd v. d. nieuwe compe titie. De uitslag in de A lijn is als volgt: 1. HoogEerw. DekenZeer Eerw. Pastoor 47 p.; 2. H. Deutekom P. Deutèkom 46 p.; 3. C. BruinP. Bosman 43Vt p.; 4. O. KroonG. Sloot 42 p.; 5. Mej. DeutekomH. Zuiker 41Vi p.; 6. A. Ploeger en Echtgenoote 40!/t; 7. B. Brugman en Echtgenoote 40Vs p.; 8. M. Nuyens en Echtgenoote 35 p. De B lijn: 1. J. Schaapman en Echt genoote 67 p.; 2. C. Boontjes en Echt genoote 66 p.; 3. S. Grootes en Echt genoote 56 p.; 4. K. Redeker en Echt genoote 54 p.; 5. D. en N. Groot 5dVt p.; 6. Dames Beekma 51 p.; 7. G. Pastor en Echtgenoote öO'/s p.; 8. G. BosmanL. Volkers 48l/i p.; 9. Hr. SettelsHr. Stuyt 48Vt p.; 10. Mej. M. BerkvensS. Knüwer 43 punten. De A lijn met 8 paren speelde het Howell systeem 4 tafels. De B lijn met 10 paren het Howell systeem 5 tafels INSTALLATIE In het Troeplokaal der afd. Schagen van de N.P.V., zal a.s. Zaterdagmiddag om 3 uur de installatie plaats hebben van de plaatselijke commissie dier af. deeling. waarin_ zitting hebben de heeren notaris P. de Boer, J. L H Westenberg, M. Komrij, Beunder, Keesman, P. de Geus, door den heer districtscommis saris E J. H. Volkmaars uit Den Helder. Om 4 uur zullen de leid sters en leiders der afdeeling ge. installeerd worden door hopman P. Brandenburg uit Hilversum. De verkenners en welpen moe. ten daarom om 4 uur aanwezig zijn op het speelplein der school. De gewone bijeenkomsten van half 3 en half 5 worden dien middag niet gehouden. FLORA EN FAUNA De heer Gardjana uit Heerlen hield Donderdagavond voor bo vengenoemde vereeniging een causerie over „De flora en fauna van Limburg". Voor dez? hoogst interessante met lichtbeelden verluchte uiteen zetting bestond uiteraard een grccte belangstelling. Uitvoerig behandelde spr. den uitzonderlijken plantengroei op de löss en kalkgronden van Zuid- Limburg. en stond stil bij de pla teauvorming der Maas en zijrivie ren. Tijdens de vergadering deelde de voorzitter mede. dat op ver zoek van het hoofdbestuur en in opdracht van de regeering een onderzoek ingesteld zal wor den naar de beschadigingen die- door oorlogshandelingen aange richt zijn in uit natuur-hist. oog punt kostbare plekjes in deze om geving. Als deskundige, belast met dezen opdracht, wees de vergadering den heer C. Zijdewind, assistent van den Landbouwvoorlichtings- dienst. aan. BIOSCOOP Deze week draait in Theater Royal" de Fransche film „Meisjes achter tralies", welke, ingevolge de bepalirigen van de Rijksfilmkeu ring aan personen boven de 18 jaar moet worden voorbehouden. Ingevolge de rijks- en gemeente verordeningen dienaangaande, is het bezoek van jeugdigen derhalve ongewenscht. Het is de taak der ouders met dergelijke bepalingen rekening te houden, aangezien het belang hun ner kinderen zulks vordert. Voor de meer volwassenen is „Meisjes achter de tralies" echier een diep aangrijpende film, die door inhoud zoowel als door de filmisch goede kwaliteiten zal boeien. MARKTO VERZICHT De Donderdagsche markt bood over het geheel een vrij kalm beeld, vooral ook wegens hei ge ring aantal runderen dat het marktplein sierde. De belangstel ling voor geldekoeien. het eenigst aangevoerde handelssoort, was nu juist niet hemelhoog, als gevolg 'van de matige voederpositie op vele bedrijven. De noteering be liep 350.— tot 550.— Eindelijk zagen we enkele big gen. De vraag is nog klein, de prijs iets hooger, nl. plm. 45.a 55.per stuk. De schapenhandel ontwikxelde zich stug, ondanks de aanwezig heid van de kooplieden uit de ge teisterde gebieden, die nog enkele tientallen tegen marktprijs over namen. Overhouders gelden onge veer 40.tot 55.terwijl goede oude schapen 85.— tot 110.kosten. Ondanks het telkens weer ge signaleerde groote aantal paarden, blijven deze duur, d.w.z. de goede werk- en rijpaarden. Voor het mindere soort wordt bijna niets betaald, nl. 300.a 500. Beste belzen brengen het echter tot 1600.en andere goede rij paarden misschien nog meer. Fen jaarling die een ietwat kettigen indruk maakte leverde 800.-— op. De pluimveeprijzen zijn beduidend lager. Overjarige kippen 12. a i4.jonge kippen aan en tegen den leg 18.a f 20. handel traag. Geiten, weinig gevraagd, handel kalm; 20.tot 45. ANNA PAULOWNA Z.A.P..NIEUWS Dezer dagen hield Z.A.P. een ledenvergadering, die ondanks het slechte weer goed bezocht Weersverwachting, medegedeeld door het K. N. M. I. te De BUt. RUSTIG WEER Zwakke of aan de kust matige wind tnsschen West en Noord- West met op vele plaatsen aan vankelijk nog mist tof eenigen lichten regen. Later verbetert het weer. Temperaturen oploo pend tot 68 graden Celsius. was. De voorzitter deelde mede, dat deze vergadering was belegd met het oog op de werkzaam heden op de nieuwe terreinen. De voorzitter deelde mede, dat velen, die toegezegd hadden te zullen helpen bij het klaarmaken van de terreinen, inderdaad hun medewerking hebben verleend, maar dat anderen in gebreke zijn geweest hun steentje bij te dra gen. Het beroep op de werkge vers is niet zonder gevolg ge bleven. Een werkrooster voor de komende week werd opge steld en de voorzitter vertrouw de, dat allen, die zich hebben opgegeven, hun woord gestand zullen doen. In de vacature ont staan in de elftalcommissie werd de heer P van Kooten gekozen. 'T ZAND BOND VAN OUDLEERLINGEN Men verzoekt ons mede te dee_ len, dat de lezing van den heer Kooijman voor den Bond van oud-leerlingen der landbouw- cursussen wegens ziekte" van den spreker tot nader aankon diging moet worden uitgesteld. T VELD VZV 1—JVC 1 2—1 Onder groote belangstelling vond de strijd tegen de leiders plaats. Het is een spannende strijd geworden; welke ongetwijfeld nog lang in het geheugen zal blijven. Voor de rust speelde VZV tegen wind. Ondanks de herhaalde aanvallen van JVC wist de VZV keeper zijn doel tot aan de rust schoon te houden. Ook de aan vallen op het JVC doel leverden geen resultaat op. Hoewel in de tweede helft aan VZV betere kansen werden geboden kon de VZV keeper niet verhinderen dat hij na 20 min. on houdbaar werd gepasseerd (01). Doch VZV liet de moed niet zakken en al gauw kwam de gelijkmaker (11). VZV was nu niet meer te houden; doch de JVC keeper leverde keurig werk; totdat hij enkele mi nuten voor het einde moest zwichten voor een schot van den VZV spil. Het uitbundig gejuich en gejubel was te begrijpen. VZV 2 kwam met een 52 over winning terug uit Oudkarspel en ziet zich thans als nummer één in haar afdeeling geplaatst. De stand in de le klasse CC is nu als volgt: JVC 10 6 2 2 14 VZV 8 4 2 2 10 Petten 7 4 2 1 10 Winkel 7 4 12 9 HRC 4 8 3 2 3 8 Geel Zwart 9 14 4 6 Schagen 2 8 2 2 4 6 Watervogels 2 9 117 3 Geen rekening is gehouden met het protest Schagen 2VZV 1. Onze oude DHVB clubs doch voor. al ZVZ hebben zich na de laatste stand flink opgewerkt. ANNA PAULOWNA Z.A.P.-NIEUWS A.s. Zondag gaan het le en 2e elftal met de b-tjes na;\ Den Helder. Atlas II—ZAP 1 12 uur. Helder IV—ZAP II. 12 uur. Watervogels adsp. aZAP b. Thuis spelen: ZAP IIISucces IV 2.30 uur. ZAP IV—Geel Zwart III. 12 uur. Jun. a gaan naar Tuitjehorn. Holiandia T aZAP a. 2.30 uur. Jongens, pas op je tellen. TEXEL BENOEMD Bij beschikking van den MiT nister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening is, met ingang van den datum, waarop hij zijn functie zal aanvaarden, benoemd tot leeraar aan de Rijkslandbouwwinterschool te Gouda, de heer E. V D. Ban te Texel. WINKEL EEN BILJARTKAMPIOEN Naar we vernemen is onze plaatsgenoot de heer C. Honingh, die in de biljartwereld een be kende figuur is, Zondag 11 kam pioen le klas van de stad Alk maar geworden. De heer Honingh is lid van de aldaar gevestigde Biljartclub „Nooit Gedacht". We wenschen hem veel succes met zijn overwinning. WARMENHUIZEN L.T.B. 25 JAAR Op Donderdag 28 Febr. a.s. hoopt de plaatselijke afdeeling vgn den L.T.B. haar zilveren ju bileum te vieren 's Morgens zal er een plechtige H. Mis worden opgedragen. Op de groote mid- dagbijeenkomst zal het zeker niet aan belangstelling ontbreken. R. K. PATRONAAT Met ingang van 1 April a.s is benoemd tot ocncierge van het Patronaat de heer P Kemper uit onze gemeente.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2