Nieuw Noordhollandsch Dagblad WOENSDAG 20 FEBRUARI 1846 Stad en Omtrek GEMEENTERAAD VAN ANNA PAULOWNA Ontvangt burgemeester Mijnlieff met bloemen DENHELDER UITVOERING „HARMONIE" „Harmonie", het bekende korps, met zijn vele donateurs en aan hangers, gaf een uitvoering in Casino ten bate van de Helder- sche afdeeling van het Nederl. Roode Kruis, aan welken avond de medewerkers belangeloos deel namen, van spelers tot muziek en dflTldAVASIPS Niet te vergeten de biizonder sympathieke geste van den heer Wassink, om de zaal geheel gra tis beschikbaar te stellen. Het publiek werd een bont programma voorgezet. Waarbn vooral de origineele vondsten te bewonderen vielen. Hoe kan het anders bij deze vereen., dan dat het programma hoofdzakelijk werd gevuld door zang en mu ziek. Dit lijkt eentonig te wor den, zoo eenige uren naar alle mogeliike melodietjes te moeten luisteren. Maar zooals reeds ge zegd, de oorspronkelijkheid van opzet hield de menschen steeds in volle aandacht. Voor de pauze was er een ge zellig café-dansante getooverd op het tooneel en daar traden achtereenvolgens zanger, zange res en danseresjes op. Zelfs de kellner ontbrak hier niet. We hoorden het mooie .„Moederlied dat mevr. Groen zeer gevoelig zong. een imitatie van Zarah Deander, die er zeker zijn mocht, de suggestie werd hier goed weergegeven. Verder „Santa Lu cia". het bekende Italiaamsche gondellied en tenslotte de heer Wilms, die naast een mooie stem al was die dan gehandicapt door de griep en verkoudheid een vlotte voordracht heeft. Na de pauze hoorden we het nonnenkoor, met een pracht-solo- partij uit Casanova. Verder viel te bewonderen een aardig opge zette sketch, waarin we door middel van een zang-impressario allerlei mooie em aardige num mertjes te hooren kregen. De ko mische rol door den heer van Straaten was in alle opzichten af. Tot slot nog een verloting met bijzonder attractieve prijzen zoo als taarten, wijn e.a. De heer Winter, plaatselijk ver tegenwoordiger van het Nederl. Roode Kruis, dankte alle mede werkers voor hun spontane hulp en spoorde alle aanwezigen aan heit belangrijke werk van het Roode Kruis met hart en ziel te blijven steunen. Als er één stad is, die weet. wat Roode Kruis wil zeggen, dan is dat toch wel Den Helder. De inwoners van Den Helder zullen deze woorden heb ben begrepen en we durven ver onderstellen ook daadwerkelijk in actie omzetten. BONTE AVONDEN Vrijdag- en Zaterdagavond werd hier in de zaal van Pen een bonte avond gegeven door de Texelsche Esperantoclub en nog verschillende andere medewer kers ten bate van een nieuw op te richten esperantomonument. Om 8 uur werd de bonte avond ingezet met het esperantolied „La Espero". Hierna sprak de heer Thiessen een inleidend woord tot alle aanwezigen, die in zoo'n groote getale in Pen's zaal bijeengekomen waren. Hij heette dan de aanwezigen allen hartelijk welkom en in het bij zonder den burgervader, mr. G. D. Rehorst Vervolgens herdacht hij den heer Duinker, die zoo'n groote stuwkracht was geweest voor de Texelsche Esperantoclub en die tijdens den Georgisch. Duitschen oorlog op zoo'n tragi sche wijze om het leven was ge komen. Hierna werd het woord gege ven aan den vlotten conferen cier J. Roeper, die zich tijdens deze avonden heel goed van zijn taak heeft gekweten. Als eerste nummer trad op het Oosterender zangkoor onder lei ding van juffr. Spaans. Zij brach ten ons enkele aardige Esperan- toliedjes ten gehoore. Al la kara Kentucky land, wijze My old Kentucky home, gezongen door den heer C. Smit, oogstte veel bijval, evenals „Het Klokkenlied'', gezongen door de gebroeders Smit. Ook 't zangkoor „Con Amore" liej; zich dezen avond niet onbe tuigd. Het tooneelstukje „De gevon den portefeuille", opgevoerd door het Oosterender tooneelgroepje, viel bü het publiek in goeden smaak De reveu over Texel was ook uitstekend verzorgd door de Oudeschilders. Verder kunnen we nog noe men verschillende zangers en declamators in deze beide avon den als L. Slok, J. Visman, G. Bakker en de heer Dogger. De lachspieren van de aanwe zigen hadden het zwaar te ver. duren, toen de heer H. Fenijn met zijn origineele anecdotes en rijmpjes op de proppen kwam. Ook Keuvel en Klessebes waren goed in hun rol, alsmede de hee. ren C. Graaf en J. Witte. Na de pauze werden er een paar aardige filmpjes vertoond uit het Texelsch filmarchief. Als slot kregen we nog een kleine boerinnenbondvergadering Wat jammer, dat dit laatste nummertje den goeden indruk, die we dezen avond opgedaan hadden, eenigszins drukte. Laat men er toch voor zorgen, dat men altijd een hoogstaand peil weet te behouden. Gelukkig was daar Zaterdagavond voor ge zorgd. Na de beide bonte avonden werd er nog een gezellig bal ge geven. SCHAGEN MOOIE PROMOTIE De heer D. Kaan, ambtenaar ter secretarie alhier, is met in gang van 1 Maart a.s. benoemd als zoodanig ter gemeente.secre. tarie (Afd. Financiën) te Amers foort. BIOSCOOP-COMMISSIE In de gemeentelijke bioscoop commissie zijn door B. en W. de zer gemeente als leden benoemd; de heer J. L. H. J. Westenberg, hoofd van de Openbare Lagere School en de heer C. Dekker, onderwijzer aan de ULO-school alhier. AANKOOP BRANDSPUIT De Engelsche Harald-motor. spuit met trekker, welke de ge meente na de bevrijding in bruikleen kreeg, is thans ge kocht. De vroegere babyspuit hebben onze vrienden(l) waar schijnlijk meegenomen naar „die Heimat". BILJARTVEREENIGING HOLL. NOORDERKWARTIER Uitslagen van gespeelde .competi tiewedstrijden dezer dagen gespeeld in haar clublokaal "De Posthoorn". Ie klasse car. brt. h.s. gem. Th. Boekei 275 13 89 21.15 J. Roggeveen 85 13 18 6.53 J. Peetoom 200 25 33 8.00 J. A. Schenk 132 25 29 5.28 2e klasse G. Snaas 125 15 42 8.33 P. de Wit 108 15 24 7.20 Jac. Stammes 125 28 16 4.46 P. de Wit 125 28 24 4.46 3e klasse H. Prins 85 35 12 2.42 M. Oosterkamp 65 35 10 1.85 A. Bijlsma 85 29 21 2.93 K. Bakker 73 29 9 2.51 J. Pool 85 27 20 3.14 M. Oosterkamp 84 27 13 3.11 A. Biilsma 85 38 14 2.36 Jac Prins 66 36 13 1.83 K. Balk6 50 25 13 2.00 42 25 9 1.68 50 26 14 1.92 49 26 13 1.88 50 16 14 3.13 28 16 6 1.73 D. Kaper Joh. Zijlstra A. v. d. Kuyt Chr. Beekma K. v. d. Ben WINKEL» WINKEL I—WATERVOGELS XI Watervogels' kwam Zondagmiddag in Winkel op bezoek. Voor Louis Zeeman u«erd een invaller geplaatst; nl. M. Kaaij. J. Totté kwam links back te staan. Na een half uur spelen wis Winkel door een praöhtigen voor zet van Andries Moeijes de leiding te nemen. Na de rust; welke kwam met 2—0; ging het spel de eerste minuten gelijk op; (Joch na ongeveer acht minuten vergrootte Winkel den voorsprong tot 30. Betrekkelijk vlug werd de stand toen opgevoerd tot 50. Vlak voor het einde wist Klaas Kaaij Jzn. de bal nog eenmaal in het doel van Watervogels te krijgen. Ondanks de zen verpletterenden nederlaag heb ben de Watervogels tot de laatste minuut sportief spel te zien gegeven en hun best gedaan om de zaak nog zooveel mogelijk te redden. Het is wel eens anders! WINKEL IV—KAAGVOGELS IV 0-6 De mannen van Winkel IV kregen de buren uit Kolhorn op visite. Met 10 voor Kolhorn ging de rust in. Hierna werd de stand geleid eliik opgevoerd tot 60 voor Kaagvogels. Heeren van Winkel; wil het met jullie wat worden, dan moeten jullie beter gaan spelen. Dinsdagavonds om 7 en 8 uur is er training en ga daar nu eens heen. De adspirantjes a kregen HOSV a op bezoek en hebben zieh heel wat beter geweerd dan hun grootere broers van Winkel IV. Zij wonnen met 10. Goed zoo jongens. BRFEZAND „OOME TTWTTQ was EEN RARE" De R.K Tooneelvereeniging „Steeds Beter" bracht, bovenge noemde oerkomische klucht ten tooneele De zaal was goed bezet en velen genoten van de dolle verwikkelingen om het in ont vangst nemen van de erfenis van Oome Tinus. De geestesdroom, dat de erfe nis zou bestaan uit postzegels, nl. de twee groene van „Ziem. perdemano" en het najagen hier van brachten de raarste situaties. De lachspieren van het publiek waren na afloop danig losge raakt. „Steeds Beter" kent uitslui tend jonge krachten; Zondag avond waren er eenige debutan ten, en toch mogen we zeggen, dat er goed gespeeld is en allen hun best gedaan hebben. Vooral noemen we de hoofdrolvertol kers: J. Zwarts en J. v. Oosten, kappersbediende en kappersleer ling. Na afloop sprak de Zeereerw. Heer Pastoor een dankwoord, waarna nog eenigen tijd gezellig gedanst werd. „Steeds Beter", we wenschen jullie toe: „steeds beter!" WARMENHUIZEN DE SPOOKTREIN Ned. Volksherstel afd. Warmen- huizen-Harenkarspel gaat van 26 Febr. t/m 1 Maart diverse flm- avonden houden, met name te Dlrkshorn, St. Maarten, Waar land en Tuitjeshorn. Vertoond wordt, de spannende Nederl. film „De Spooktrein" jmet in de hoofdrollen Fientje de la Mar en Jan Musch. In het voorprograma worden op het doek gebracht „Arnhem", een film van een der zwaarst geteis terde Nederl. steden en ,De Noodklok luidt", beelden van den strijd in de geteisterde gebieden. De toegang is vrij, zoodat de collectebussen, die in de zalen zul len rondgaan, des te voller kun nen zijn! Geeft met gulle hand! Elders in dit blad staat een advertentie waarin men nadere bijzonderheden kan vinden. WIERINGEN GEZELLE-AVOND Zaterdagavond had in 't Paro chiehuis te Hippolytushoef onder auspiciën van ae Wieringer Kunstkring en voorbereid door den ZeerEerw. Heer Pastoor H. Kouwenhoven een Guido-Gezelie- avond plaats. Toen de ZeerEerw. Heer Pastoor Kouwenhoven zijn boei ende en uitgebreide schets van den Priester-dichter Guido Ge- zelle begon was de zaal geheel gevuld, zoowel met leden van den Kunstkring als met talrijke niet- leden. De avond werd een volledig succes voor de organisatoren, vooral ook daar er vele jeugdige personen nu eens nader kennis maakten met een groot dichter. Na de reeds genoemde levens schets werden er verschillende gedichten van Gezelle uitstekend gedeclameerd door den ZeerEerw. Heer Pastoor, door mevr.Tr. Kre- mers-Bosker en mej. Jo Mortier. Mej. W. Lohmeijer, zangeres te Rotterdam, zong op gevoelvolle wijze, terwijl ze zichzelf bege leidde. verschillende gedichten De mooie zang gepaard met een' uitstekende voordracht schonk veel voldoening. 't Was een genotvollen avond, 'n echt intiemen avond van den Wieringer Kunstkring. SUCCES Zondag speelden verschillende Succes-elftallen weer voor de competitie, 's Morgens «ontving Succes III Texelsche Boys II en moest met een gelijk spel (11) genoegen, nemen. Succes H deed het beter en stuurde Texelsche Boys I met leege handen naar het eiland terug (31). Succes I bevindt zich nog steeds in den hoek waar de sla gen vallen. Ook nu werd ver toren tegen SDW. Hoewel SDW ontegenzeggelijk beter voetbal speelde dan Succes, was het nu ook weer niet zoo geweldig, dat Dinsdagmiddag vergaderde de gemeenteraad van Anna.Pau. lowna ten raadhuize. Afwezig de heer Jb. Smit met kennisgeving. Voorz. Burgem. M. Th. Mijn lieff opent en geeft direct net woord aan de gemeentesecretaris ter voorlezing van een schrijven van den Com. der Kon. betref fende de rehabilitatie van den Burgemeester en de hervatting van zijn werkzaamheden. De heer Kloosterman (R.K.) spreekt de heer Mijnlieff toe. Hij herinnert daarin aan de moei. lijke jaren die achter ons liggen en die vooral voor de heer Mijn lieff wel uitermate zwaar wa. ren, vooral toen het besluit van aanblijven of onderduiken ge nomen moest worden. Door de volledige rehabilitatie zullen de verschillende meenin gen ongetwijfeld tot elkander gekomen zijn. Laten wij, aldus deze spr., ge hoor geven aan den roep van den dag en vergeten al wat verdeelt, maar in eendracht opbouwen. Wij als leden van den raad doen een beroep op Uw beleid, om zonder onderscheid van partij te handelen, weest gij dan ver zekerd van onze volledige mede werking. Namens den raad bood hij den heer Mijnlieff dan een enorm bloemstuk aan. De Burgemeester dankt in be wogen bewoordingen voor deze sympathieke geste, waaruit spreekt de geest die heerschte op die gedenkwaardige geheime raadsvergadering van 19 Augus tus 1941, toen in een laatste con. tact de dingen werden gezegd die hem de steun en de kracht gaven om ondanks alles datgene te doen wat hij als zijn plicht 6e heer Glim (Waarheid) ver klaart dan geen deel genomen te hebben aan het bloemstuk. Uit de wijze van zijn samenwer king zou blijken hoe hij deze terugkeer beschouwt. (Zie noot redactie.) Dan ontspinnen zieh uitgebreide discussies over de notulen waaruit o.a. een verkeerde taakopvatting eenerzijds van de raad en anderzijds van de wethouders aan den dag trad met betrekking tot de uitbreiding der begraafplaats. Het dichten van de beruchte een mansgaten zal nogmaals onder aan dacht van het Polderbestuur ge tracht worden. E'en speech van wethouder Keuris in hoofdzaak gericht tot den weerge. komen burgervader beantwoordt deze met zi|n erkentelijkheid te betuigen voor de uitermate prettige wijze van .samenwerken en het groote begrip voor de moeilijkheden dat hij zoowel van de wethouders als van de secre taris en het geheele secretarieperso- neel zonder uitzondering mocht on dervinden. Een goedkoope nieuwe spuit De vrijwel nieuwe brandspuit met tractor-manschapswagen tot dus ver in gebruik ontvangen is thans definitief van de Eng. Regeering overgenomen voor de; gezien het huidige prijspeil, uitzonderlijk lage prijs van i 3400.voor de motorspuit en f 2975.voor den tractor. De raad keurde deze aankoop z. h. st. goed. Dan komt aan de orde het in de vorige raadsvergadering in handen van B. en W. om prea-advies gestel de 3 tal vragen van het raadslid Glim De beide eerste punten betreffende het pensioneeren van 65 jarige gem. werknemers en de salarieering van het lagere gem. personeel werden af gewezen. Zijn voorstel betreffende 'n verhooging van de steunnormen voor armlastigen vond geen gunstig ont haal. Nadat de voorz. had uiteenge zet dat deze reeds met 50 pCt. waren verhoogd: maakte de heer Dekker de opmerking dat in het landbouw- en bloemistbedrijf de loonen resp. met 65 en 60 pCt. omhoog gegaan waren. (Coll. Contr.) Op voorstel van laatst genoemde wordt besloten om voorz. de gelegenheid te geven deze kwes tie nader te beschouwen en daarna nieuwe voorstellen voor verhooging der normen ter tafel te brengen. Tn ieder geval wordt in overwe ging gegeven om de; indertijd we gens de noodlijdendheid der gemeen te ingevoerde aftrek van oudersdoms- pensioen niet langer te handhaven en de kinderbijslag te verhoogen. Op het verzoek om ontslag van den heer A. J. Kesteloo als onderwij zer van school I wordt goedgunstig beslist. De toestand op onderwijsgebied in deze gemeente blijkt hoogst critiek te zijn. Van school I zijn 2 van de 4 leerkrachten weg: van school II is alleen de Onderwijzeres nog aanwe zig: terwijl aan school III nog sleohts de hoofdonderwijzer in functie is. Voor School I heeft zich nu een sollicitant aangemeld, de heer N. A. Disselkoen te Hilversum. Hii wordt als zoodanig benoemd per 1 April. Verschillende verzoeken om tege moetkoming in de kosten van school. klnderenvervoer worden ingewilligd; doch ontlokken den heer Dekker het voorstel dergelijke zaken voortaan door B. en W. naar eigen inzicht te laten beslissen Hier gaat de raad mee aceoord. Een groot aantal hamerstukken Dasseeren daarna de revue; o.a. vast stelling van de financieele besluiten voor onderwijszaken; idem vermenig. vuldigingscijfer voor het schoolgeld; aanbieding der begrooting 1946 en een voorstel om de gemeente een blanco crediet van circa 12000 te verleenen: voor uitbreiding van de Begraafplaats. Tot leden der commissie «voor het nazien van de rekeningen over 1944 worden aangewezen de heeren Op 't Veld; Dekker en Jb. Smit. Het raadslid Jb. Smit; niet aan wezig; had per brief enkele voorstel, len ter tafel gebracht; hetgeen de voorzitter een minder elegante werk. wijze noemt. Zijn verzoek om den A.F.Polder te bewegen weer hoornen langs de we gen te laten planten; vindt echter algemeene instemming; aangezien dit een gemeentebelang geacht wordt. In de rondvraag worden nog diverse zaken behandeld. O.a. het misbruik van de spoorput bij den Kleiweg; waar allerlei in geworpen wordt. Voorzitter zal trachten zijn 'onder zaten een heropvoeding te geven. Ook besluit men op verzoek van Dekker om in overleg met den Polder een vervangend chauffeur van den Reinigingsdienst aan te wijzen. Na het officieel sluitingswoord ging de Raad in comité. Noot Redactie. Toch beging de heer Glim, naar wij vernamen, de incon sequentie, om de door Burgemeester Mijnlieff na afloop der vergadering, bij gelegenheid van zijn terugkeer geschonken eerewijn wèl te accep teeren. ze onoverwinnelijk waren ge. weest. 't Plaatsen was eenter veel beter, terwijl ze ook vlugger reageerden. Voor de rust ging 't nog. Succes speelde tegen wind, die dwars over het veld stond. Met blanco stand werd gedraaid. Heel spoedig echter maakte SDW het eerste doelpunt, direct daar. op gevolgd door nummer 2. Een 5 minuten opleving van Succes brengt geen doelpunt. Voor den derden keer wordt de Succes, doelmond gepasseerd Eenige malen redt de SDW-keeper op het nippertje. Doch als het eindsignaal klinkt heeft Succes haar zooveelste ne derlaag geleden, 't Wordt toch zoo langzamerhand tijd, dat weer eens de overwinning behaald wordt, Successers! ANNA PAULOWNA VERGADERING ANNA PAULOWNAPOLDER Na verwelkoming van den Dijkgraaf, mr. Mijnlieff, waar over wij gisteren melding maak. ten, ging men over tot afhande. ling van de agenda. Medegedeeld werd, dat de heemraad, de heer Wilms, aanwezig was om een commissie samen te stellen voor het organiseeren der feesten ter herdenking yan de droogmaking van den Anna Paulownapolder op 11 en 12 September a.s. Bij de behandeling der begrooting voor 1946 zeide de heer V. Kaan, dat het hem was opgevallen, dat terwijl de salarissen der ver- schillende polderambtenaren met 20 pet. waren verhoogd, dit niet gebeurd was met de salarissen van voorzitter en secretaris. De heer Lindenberg deelde hierop mede, dat het z.i. niet juist was om zichzelf omhoog te steken. Hij weerlegde het betoog van Kaan, dat het bestuur een omvangrijker taak zou krijgen als gevolg van de op handen zijnde groote verbeteringen, met de opmerking, dat dit werk hoofdzakelijk kwam te rusten op de beide opzichters. Na re. en dupliek besloot men de salarissen van het bestuur, zoowel als de vergoeding der hoofdingelanden met 20 pet. te verhoogen. Desgevraagd antwoordde voor zitter, dat met een bedrag van 7500 voor den aankoop van een nieuwe vrachtauto wel volstaan kan worden, wijl dit geen zware behoeft te zijn. Voor herstel der uitzonderlijk slechte wegen is 45000 en 40000 uitgetrokken. Het bestuur verwacht evenwel, dat de aan voer van de materialen zeer traag zal gaan, omdat de hier voor benoodigde deviezen niet beschikbaar gesteld worden. De polder moet ruim 100 km weg practisch geheel overnieuw ma ken, aangezien herstel niet meer mogelijk is. Het bestuur erkent, dat dit onbehoorlijk veel geld zal moeten kosten, maar er is niet aan te ontkomen. Ook wordt van een actie ter verkrijging van een een rijksbijdrage in de kosten, als zijnde veroorzaakt door oor logsomstandigheden, geen enkel resultaat verwacht. De begrooting sluit op 246226.48, met een sluitpost van 14028.60 voor onvoorziene uitgaven Dan vraagt het bestuur mach tiging de werken desgewenscht in eigen beheer of na aanbeste ding te doen uitvoeren en een machtiging voor verhuren van eigendommen Dit werd goedge vonden. Bij de rondvraag verzoekt de heer Meijer nadere bijzonderhe den over de komende polder feesten. Op voorstel van den heer v. Balen wordt besloten, dat het dagelijksch bestuur "in groote lijnen zelf de indeeling der dagen zal ontwerpen. Hierover ontwikkelde zich een geanimeerde discussie, waarin de volgende besluiten genomen werden. De officieele viering zal nabij het Polderhuis zijn. Men zal enorme tenten huren, de een voor de officieele opening (door den dijkgraaf); deze zal minstens 5 a 6000 menschen moeten be vatten, de andere voor een groo te tentoonstelling van alles wat de polder voortbrengt: land. en tuinbouwproducten, bloemisterij, veehouderij enz. Men zal geen optochten organiseeren, mis schien een soort corso voor kin deren beneden 15 jaar. Op voorstel van den heer Waï. boer wordt besloten Schagen te verzoeken de voorgenomen groo te tentoonstelling aldaar tot voorjaar 1947 uit te stellen. Ten overvloede werd opge merkt. dat de tentoonstelling geen producten van andere plaat sen* zal accepteeren, uitgezonderd landbouwmachines e.d. In uitgebreide besprekingen werden nog vele details vastge steld, waarna de sluiting volgde.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2