De marine gedenkt haar helden Nieuw Noordhollandsch Dagblad 27 Februari 1942: dag van ondergang en droefheid; 27 Februari 1946: dag van weemoed en fiere herinnering RONDOM DE PARTI) VAN DEN ARBEID DE PLECHTIGHEDEN !N ROME De officieele uitslag der Belgische verkiezingen Nederlandsche arbeiders geven het voorbeeld DONDERDAG 21 FEBRUARI 1946 f Toen de vloot uitvoer in den vroegen ochtend van 27 Februari '42. het licht van de opgaande zon over de verbeten gezich ten van de mannen op de „De Ruyter" en de „Java", wist ieder lid van de be manning, dat het bijna hopeloos was. De macht van den Japanner was niet bekend, doch men wist, dat die kleine monsters een ont zaggelijke hoeveel heid materiaal ach ter zich hadden. Maar de admiraals vlag in top gal het bevel dat door alle tijden den roem van de Nederlandsche marine zal doorge ven van geslacht op geslacht. Het be vel, woord van een groot Nederlander dat een echo van bewondering opriep door alle landen en Op alle zeeën. Pijnlijke herinneringen voor hen, die erbij betrokken zijn. Droefheid en leed voor die in verlies te lijden hadden. Nu na vier jaren komen steeds meer berichten binnen en de doodenadvertenties kunnen we dag in, dag uit lezen. Ondergang en droefheid- En toch, achter dat leed ligt een groote wereld van moed en hel dendom. Van den held Doorman tot den onbekenden 3de klasser, van den eersten officier tot de jongste dienstplichtige deden ze hun plicht. Plicht tegenover God, vaderland gezin en zichzelf. Ja. ook zichzelf. Want op het oogenblik, dat het bevel werd geheschen, dar de comandantsvlaggen tegen de hardblauwe tropenlucht afstaken, heeft ieder van hen, stuk voor stuk. een strijd op leven en dood moeten leveren. Uterlijk, maar vooral innerlijk, in hun egen klein menschenhart, zonder gouden galons of eenvou dig rood anker. 27 Februari 1942 ging onze vloot in de Javazee ten onder 'n Paar weken te voren de „Tromp" nu de rest van onze Ne derlandsche vloot. 'n Schok van ontzetting ging door de wereld, door ons bezet land, door het hart van ieder die daar een dierbare wist. Maar onze eer bleef onbesmet, de eed van den officier en het woord van den matroos. En daar door mischien zal het groote leed beter te 'dragen zijn. De mannen, die wij daar verlo ren. waren hélden. Als wij dat maar weten te verstaan en weten te begrijpen. Wij allen, burgers, die ons geplaats zien voor 'den taak van opbouw, materieel en moreel; wij allen militairen, die zulk een traditie moeten voordzet ten, al is op de voortzetting daar van wel eens wat aan te merken. 27 Februari 1946 zal de marine, zal het geheele land onze helden van de Nederlandsche staat ge. Sehout-bij-nach't DOORMAN de held van den slag in de Javazee denken in eerbiedige hulde en dank. En ook den Helder zal hen ge. denken,, hen allen, die wij bij naam kennen en die we niet meer zullen terugzien. Deze dag zal in het teeken staan van weemoed, maar ook van fiere herinnering Er is sprake van, dat H.M. de Koningin hier de plechtigheid persoonlijk zal meemaken. Dat zou ons met trots vervullen, om dat Den Helder zulke ontzagge lijk groote offers bracht. Dinsdagavond om 7 uur zal in de R.K Kerk aan de Nieuw. straat een plechtige dooden. Vesper worden gehouden, waar bij de vlootaalmoezenier B. J. Wilmink de herdenkingspredi- catie zal houden. Behalve de marinemannen en hun familie, worden ook de katholieken van Den Helder uitgenoodigd. Laten wij bidden voor hen, die vielen. Voor hen, die ons onzen plicht leerden. schagen r.k. bridgeclub Uitslag 2e competitie wedstrijd A-lijn; no. 1 mej. C. Deutekom H, Kuiper 5ê'/, punt; no. 2 G. StoopO. Kroon 47 punten; no. 3 heer en mevr. Nuijens 46 pun ten; no. 4 heer en mevr. Stuijt 40 y„ punt; no. 5. C. BruinP. Bosman 40 y, punt- no. 6 heer en mevr. Brugihann 39y2 punt; no. 7 Hoogeerw. DekenZeereerw. Pastoor 36 punt; no. 8 mej. Berkvens.S. Knüwer 35 punt. Paar 4 speelde als reserve uit de B-lijn. B-lijn: no. 1 heer en mevr. Taylor 6414 punt; no. 2 heer en mevr. Redëker 60 y, punt; no. 3 heer en mevr. Groo'tes 59 punten no. 4 heer en mevr. Beekma 59 Eunten; no. 5 heer en mevr. A. leutekom 56 punten; no. 6 heer en mevr. Schaafsma 55 punten; no. 7 G. BosmanL. Volkers 53 y2 punt; no. 8 D. GrootN. Gro'ot 51 punten; no. 9 heer en mevr. Sett els 50 punten; no. 10 heer en mevr. P. Deutekom 32 punt. Leden, denkt u er om, we be ginnen de volgende week om 7.15 uur precies. POLITIE NIEUWS Gevonden: 1 sleutel; wanten; deel van een motorkap; dames glacé handschoenen; zilveren armband. Verloren: 6 coupures a 100 L. melk; br. leeren'TJortemonnaie; witte shawl zak van een stofzuiger. BURGERLIJKE STAND Geboren: Gerardus Petrus zoon van G. E. van Oers en A. E, van der Fluit; Rendert Jakob zoon van J. Ypey en M. Siemons. Overleden: Evert Groot 72 jaren weduw. van Maartje Gropt; Johan. nes Komen 58 jaren echtgenoot van Maartje Scholten; Abraham Jonger- ling 82 jaren weduwn. van Trijntje wit. Ondertrouwd: Petrus Joseph Stam 26 jaren, grossier, wonende te Scha- gen en Alletta Geertruida Breet 29 jaren, zonder beroep wonende te Schagen. Getrouwd: Jan Tames en Maretje Goedhart; Ewoud Broers en Anne- chien Sanders. burgerbrug hulp in nood Hulp in Nood hield haar alge. meene ledenvergadering in het lokaal van C. Scnrieken te Bur- gervlotbrug. Dit was een bijzondere verga, dering, omdat herdacht werd, dat de penningmeester 27 jaar zijn functie bekleedt en de voorzitter zijn 25-jarig jubileum viert. Naar aanleiding hiervan werd de pen ningmeester gehuldigd door den voorzitter. De vice.voorzitter sprak voorzitter en penningmees ter 'toe en overhandigde dezen als blijk van waardeering der vereemging een enveloppe met inhoud. Voorzitter zegt hierop dank voor de waardeering, welke blijkt uit de woorden van den vice.voorzitter en de enveloppe, waarop in aansluiting hierop ook de penningmeester zijn dank be tuigt. Uit de rekening en verant woording van den penningmees ter blijkt, dat het bezit der ver eemging op 31 December 1945 was 1962.75, op 31 Dec. 1944 bedroeg dit f 2100.13, zoodat een achteruitgang van de kas is ont staan van 137.38. Uitgekeerd werd in 12 ziekte gevallen over 277 ziektedagen. Zooals gebruikelijk werd de donateurslijst voorgelezen en tevens dank gebracht aan de donateurs voor den steun, welke in niet geringe mate in het be lang der kas is gebleken. Bestuursverkiezing. Aftredend zijn voorzitter Kok en commis saris Nanne, welke met groote meerderheid van stemmen wor den herkozen, anna paulowna „st. pancratiusgroep" Op 27 Februari a.s. geven de Verkenners een ouderavond in Hotel Veerburg voor donateurs en ouders. Opkomst wordt drin gend verzocht. Het is noodig, dat de onder linge band tusschen ouders en Verkenners wordt verstevigd en de onderlinge saamhoorigheid wordt versterkt. een voorbeeld dat na. volging verdient Door den Burgemeester van Anna Paulowna is een schrijven van den navolgenden inhoud tot de zaalhouders gericht: Ik deel u mede, dat alle nog af te geven of reeds afgegeven dansvergunningen geacht wor den de bepaling te bevatten, dat geen swingmuziek ten gehoore mag worden gebracht en dat geen swing mag worden gedanst. Voor de naleving van deze be paling is de exploitant van de inrichting, dus de vergunning- of verlofhouder, verantwoorde lijk. Mocht derhalve in het vervolg in uw localiteit toch swing muziek ten gehoore worden ge bracht of swing worden gedanst, dan loopt u het ernstige risico, dat ik u geen toestemming voor dansen meer zal geven. breezand st. jansgilde Hedenavond (Donderdag 21 Februari) worden alle jonge mannen vanaf 17 jaar verwacht in 't verwarmde Gezellenlokaal. Alle jongemannen, dus ook die vroeger niet in verenigingsver band waren, alsmede de oud-ge zellen. De bedoeling van deze bijeen. heerhugowaard t.o.s. op de planken Op Zondag 24, Dinsdag 26, Donderdag 28 Februari en Zon dag 3 Maart zal de Sportvereeni- fing T.O.S. weer op de planken omen met een reveu, die wij onzen lezers ten zeerste kunnen aanbevelen. sint maarten contröle bevolking De. inwoners der gemeente St. Maarten worden, voor zoover zij hieraan nog geen gevolg gege ven hebben, nogmaals verzocht op een der hieronder genoemde dagen met trouwboekje, tweede distributiestamkaarten en per soonsbewijzen op het secretarie te komen. Dit in verband met distributie, verkiezingen en reconstructie van het Bevolkingsregister. Op de volgende dagen zal hiervoor zitting worden gehou den: Vrijdag 22 Februari Sint Maarten van 912 en van 24 uur; Zaterdag 23 Febr. Valkkoog en Groenveld van 912 uur; Maandag 25 Febr. Stroet van 9 12 en van 24 uur; Dinsdag 26 Febr. Rijpje en Eiburg idem. (Ingezonden) Mijnheer de Redacteur In de achter ons liggende week heeft in Uw blad "De Partij van den Arbeid" wel in het centrum van de belangstelling gestaan. Er is, geloof ik, geen blad in Nederland dat zoo veel aandacht schonk aan het ver schijnen van deze nieuwe formatie. Alleen is het m.i. noodzakelijk eenige opmerkingen bij al Uw penne- vruchten te plaatsen. Ik hoop dat U zoo welwillend zult zijn ze te plaatsen, daar de Katho lieken, die meenen de nieuwe partij te kunnen en te moeten steunen; toch ook rechten hebben in o n s Ka tholiek Dagblad. 1) Ik zal zeer za kelijk en kort zijn en kom hierop niet terug. Alleen is het mogelijk dat ik over eenige tijd het weer eens noodig acht een of ander recht te zetten. In een Uwer artikelen "Blijf prin cipieel", herinnert U aan uitspraken van de Bisschop van Haarlem, de Bisschop van den Bosch en Mgr. Dr. Poels en besluit dan: "We hebben ze ernstig te overwegen en in den wir war van eenzijdige en overdadige propaganda; het signaal te hijsehen "blijf principieel." Nü vind ik dat een heel juist be sluit maar de Katholieken die niet mee gaan met de politieke opvattin gen van b.v. de Redacteur van dit Blad, mag men daarom maar niet beschuldigingen van niet-principieel te zijn. 2) En zelfs Katholieken die niet wen- schen mee te werken aan een Ka oho. lieke Volks Partij, zijn daarom niet minder "principieel". Ja ze meenen zelfs, dat het niet principieel is, hec voor te stellen alsof Katholieken, willen ze principieel zijn, de K.V.P. moeten steunen, want het is niet juist. 3) Verder haalt U aan een uitspraak van Mgr. Mutsaerts, Bisschop van den Bosch, die inderdaad iets over de Partij van den Arbeid gezegd moet hebben; maar daarbij uitdruk kelijk heeft verklaard, te spreken als menscb, niet als Bisschop. 4) Ge lukkig maar, want het was een zeer ongelukkige uitlating, die in de pers in het Zuiden niet zonder commen taar bleef. Ook de uitlatingen van Dr. Poels, (althans volgens verslag van de "Maasbode"), zou ik maar niet te hoog aanslaan, want uit het verslag van de "Maasbode" blijkt wel dat de symphatieke figuur, de werkelij ke situatie in Nederland niet meer begrijpt. 5) Blijf principieel, ik ben het er vanzelfsprekend uit de grond van mijn hart mee eens, maar noem niet alles wat je graag wilt, principieel o.a. las ik een dezer dagen in een verslag, "dat Katholieken er meer aan moesten denken, ook hun eigen economische instellingen te steunen." Tegen zulk een "Principieel zijn"; protesteer ik ten stelligste; zoo kweekt men anti-papisten! 6) Ik ben P.(rincipieel) K.(afiholiek). A. P. N. PIELAGE Hoorn. Opmerkingen van de redactie: 1) Die rechten erkennen wij gaar ne, maarhet gebruik ervan is niet ongelimiteerd. Wij zullen bijv. nooit toelaten, dat in ons blad pro paganda gemaakt wordt tegen de eenheid der Katholieken op staat kundig gebied. 2) Hetgeen wij dan ook niet ge daan hebben. 3) Dat kan theoretisch allemaal waar zijn, maar de practijk is anders In de feitelij 1» verhoudingen van het oogenblik en na alles wat er op politiek gebied in ons land gebeurd is, moet het zeker het meest-princi- pieel genoemd worden, als Katholie ken de Volkspartij steunen. 4) Hier heeft de heer Pielage een klokje hooren luiden; maar hij weet niet waar de klepel hangt. Vanzelf sprekend en natuurlijk heeft Mgr. Mutsaerts op deze vergadering als Bisschop gesproken. Meent de heer P. dat Mgr. op deze feestvergadering als particulier was uitgenoodigd? Wij kunnen den inzender, (niet op grond van eenzijdige voorlichting, maar aan de hand van den-woordelijken tekst van het desbetreffende deel der rede), verzekeren; dat Mgr. o.a. zeide: "Mijne vrienden, blijft ook nü principieel. Men kan de katholieken wel lokken naar een Partij van den Arbeid, men kan wel schoone pro gramma's in elkaar zetten, maar.... ik behoef geen Bisschop te zijn om u dit te zeggen, doch eenvoudig een mensch met open oogen en gezonde hersens: weest voorzichtig. Blijft prin cipieel. Dan alleen zijt ge veilig. Niemand mag een ander fundament plaatsen dhn hetgeen gelegd is en dat is Jezus Christus". Dat alles is, dunkt ons, duidelijk genoeg, om te weten, wat de mee ning is, niet van zekeren heer Mut saerts, maar van Z. H. Exc. Mgr. Mutsaerts, sinds nog maar heel kort; dus heel jong en heel nieuw, Bis schop van het diocees 's Hertogen - bosch. En nu moest de heer Pielage, behalve heel principieel, ook eens heel verstandig zijn, net als de hon derdduizenden Katholieken in België die het afgescheiden groepje van de U.D.B. in de kou lieten zitten, om de nieuwe Christelijke Volkspartij weer tot de grootste partij te procla. meeren en zoo mee te werken tot een beslissende wending in de staatkunde bij onze Zuidelijke buren. Inzender en de zijnen wringen zich weer in allerlei bochten om er onder uit te komen, precies bijv. als indertijd de katholieke leden van zekere bewe ging, die alsmaar wachtten op bis schoppelijke uitspraken en toen die kwamen, zeiden ze: Nu wachten we tot de Paus spreekt. En toen die sprak, kon Nederland het niet meer hooren, omdat Duitsche vrienden van de beweging ons onder den voet ge- loopen hadden en alles wat princi pieel katholiek was in het openbare levenprincipieel hadden "Aus- radiert" 5) Het is gelukkig, dat de heer P. dit niet in Limburg gedrukt krijgt. De Roomsche Limburgers, die al eens eerder de leuze aanhieven: "Handen af van dr. Poels", zouden .hem! Wij voor ons zijn van oordeel," dat de meening van dr. Poels, fi guur van internationale vermaard heid niet hoog genoeg kan wor den aangeslagen. Hfj heeft de si tuatie in ons land waar het op geestelijk terrein heelem&èl niet goed gaat volkomen door en be grijpt bliksems goed wat er aan de hand is. 6) De heer P. schijnt zich in elk geval principieel tof taak te stellen, om "tegen" alles te zijn, wat ande ren op goede gronden als principieel verdedigen. Als men de zinsnede waar de inzender trier op doelt, in haar verband leest, zal ieder onbe vooroordeeld toeschouwer erkennen dat er in het geheel geen reden is, om zoo hoog van dpn toren te blazen. De zaak is eenvoudig deze: In een vergadering van katholieke boeren is de situatie van den N.V. Han- delsraad van den LTB besproken. Een instelling aan een katholieke organisatie annex. De leden van deze Katholieke Land. en Tuinbouwbond werden aangespoord, deze instelling, feitelijk een instelling van bun eigen katholieke organisatie, te steunen. Daar komen heelemaal geen theo rieën over Drincipes bij te pas, het is een eisch van zelfbehoud, van eigen bedrijfsbeheer onder elkaar. Het is buiten alie maat, om in dit verband over anti-papisme te spreken. Dat heeft er niemendal mee te maken. Nu de heer P. zegt het vanzelfspre. kend uit den grond van zijn hart er mee eens te zijn, dat we principieel moeten wezen, (iets wat wij ook beweerden), zouden we ons af kun nen vragen, waar we eigenlijk over praten. Of zou er toch verschil zijn tusschen wóórd en daad? Redactie. komst is te komen tot oprichting van het St. Jansgilde. Een Pater Montfortaan zal aan de belangstellenden de noodige informaties verstrekken. Komt dus allen vanavond en helpt deze nieuwe facet van het roomsche leven het roomsche jeugdleven in onze parochie tot oloei brengen. HIPPOLYTUSHOEF UITVOERINGEN KON. MUZIEK- VEREENIGING "HARMONIE" Zondag- en Maandagavond gaf de Kon. "Harmonie" haar twee voor jaarsuitvoeringen in de tooneelzaal "Concordia". Beide avonden was de zaal bijna geheel Kezet. Het pro gramma was volgens beproefd re cept. Een. met zorg gekozen muziek-^ programma waarna tooneel. In zijn openings- en welkomstwoord richt te de heer C. Bosker zich over de hoofden der meest jongere aanwe zigen heen tot de raadsleden die in dertijd in den gemeenteraad het hunne hadden gezegd over uitvoe ringen; sport e.d. Niemand kan ons het recht ontnemen om deze uit voeringen te beschouwen als een middel tot verheffing van het cultu- reele peil. Het moet ons echter van het hart dat we ons aan de önnoodige herrie van de zich achter in de zaal be vindende "jeugd" geërgerd hebben. Vooral ondar de muziek was het Zondagavond een drukte van be lang. Wie alleen komt om te dansen; moet maar naar een dansgelegen heid gaan; doch men dient in zoo verre zijn fatsoen te bewaren dat anderen bij het luisteren naar mu ziek en tooneel niet gehinderd wor den. Over het gebod ene veel lof. De le Marche aux Flambeaux van Meyerbeer en Orpheus in de On derwereld van J. Offenbach genoten een vlotte vertolking. Een extra woord voor den solo-saxophonfst, den heer Zwanink. De directeur P. Kreyger had als steeds zijn mannen er goed onder. De tooneelisten spelden "Eman cipatie" of "De macht der Vrouw" blijspel van K. de Wilde. Bijna alle medespelenden waren geroutineer- den die hun sporen op tooneelgebied reeds lang verdiend heblaen. 't Werd dus een vlotte vertolking waarvoor alle compliment. Alleen het stuk zelf is van middelmatig gehalte en is zeker geen uitblinker op bet ge- bied van tooneelwerken. Z. H. de Paus heeft gisteren aan de. nieuwe kardinalen als tee ken van hun waardigheid den kardinaalshoed overhandigd. De plechtigheid verliep volgens het traditioneele ritueel. De kardina len naderden den nauselijken troon, maakten een drievoudige kniebuiging als teeken van eer bied, kusten 's Pausen voet als teeken van onderdanigheid en knielden voor hem neer. De Paus plaatste hen vervolgens den hoed op het hoofd en omhing hen met den purperen schoudermantels Mgr. Agagianian. de Armeen- sche patriarch, nam toen het woord om aan den Paus den dank der kardinalen over te brengen. Pius XII hield vervolgens een toespraak en gaf den apostoli- schen zegen. Gezeten in den draagstoel keerde de Paus ver volgens naar ziin vertrekken te rug. Het Belgische Ministerie van Bin- nenlandsche Zaken heeft omtrent de' Zondag j.l. gehouden verkiezingen voor de Kamer de volgende offi cieele cijfers verstrekt. 1946 Partijen stemmen pCt. zetels 'CVP 1.006.293 42.6 92 Lib. 211.143 8.9 16 Soc. 746.738 31.50 66 UDB 51.095 2.2 1 Comm. 300.099 12.7 23 Lib. soc. cartel 37.844 1.6 4 (onder wie 3 soc. en 1 liberaal) Afzonderlijken 12.426 0.5 0 2.365.638 Dus: Kath. 92; Soc. 69: Comm. 23; Lib. 17 en UDB 1. 1939 Partijen stemmen pCt. zetels Kath. party 764.843 32.7 73 Soc. 705.969 30.5 64 Lib. 406.219 17.3 33 Comm. 125.428 5.3 9 Afzonderlijken 46.687 1.9 2 Rex 103.821 4.4 4 VNV 185.470 7.9 17 2.338.437 Nu de Nederlandsche industrie zelf weer een groot aandeel gaat leveren in onze voedselvoorzie ning. is het een verheugend feit. dat één van onze grootste levens- middelenbedrijven. de bekende Honig's Fabrieken te Koog aan de Zaan en Nijmegen, alle hens aan dek heeft geroepen om top prestaties te leveren. Met verdubbelde energie wer ken Honig's arbeiders aan de eervolle taak om elke Nederland sche huisvrouw in de gelegenheid te stellen Honig's artikelen te verkrijgen, en mocht er soms eens Iets haperen, dan komt dat. omdat de vraag naar Honig's arti kelen zoo overweldigend groot is. (Adv.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2