MUSSERT VERDEDIGT ZICH Werd Mallaby niet vermoord? Nieuw Noordhollandsch Dagblad 3 Hij liet zich door zijn Europeesch verantwoordelijkheidsgevoel leiden Ministerie van nationale unie in België? Onthulling in het Lagerhuis Philips brengt nieuwe motor Admiraal Helfrich: IK BEN GEREED MEDE TE WERKEN AAN HER STEL VAN HET ONGESCHONDEN KONINKRI|K Onregelmatigheden in bewaringskamp Nieuwe Kamerleden Van Eigen Erf Uit olie hoeken der aarde DONDERDAG 21 FEBRUARI 1946 IR. ANTON MUSSERT kwam weer alesbehalve als een gebroken man de rechtszaal binnen, toen zijn zaak gistermorgen voor den Bijzonderen Raad van Cassatie in Den Haag diende. Keurig gekleed en netjes geschoren, keek hij met de bekende arrogante blik de zaal in, die geheel met genoodigden en belangstellenden bezet was. Tot de aanwezigen behoorden o.m. de president van het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage, dat Mussert reeds ter dood had veroordeeld, Mr. van Berckel e~ Mr. A. Baron van Tuyll van Serooskerken, Nederl. aanklager bij het tribunaal te Neurenberg. Na de gebruikelijke formali teiten vraagt de president, Mr. Haga, aan Mussert of hij wist, dat de Duitschers in Mei 194Ü Nederland zouden binnenvallen. „Weten deed ik het niet", ant. woordde Mussert, „maar na den inval in Noorwegen moest het iedereen duidelijk zijn geweest, dat de Duitschers ook bij ons zouden binnenvallen. Ik had geen enkele relatie met Duitsch- Iand." Maar dan leest de presi dent hem een verslag voor van een onderhoud met een afgezant van Goebbels, waaruit de plan nen der Duitschers duidelijk ble ken. Mussert kan daar niets te gen in brengen, maar verklaart nog, dat hij de regeering niet heeft gewaarschuwd, omdat hij meende, dat deze ingelicht zou zijn. Ter sprake komt dan de klok, dje Mussert Goering had aange boden, met het opschrift: „Mijn vaderland getrouwe, blijf ik tot in den doet". „Vond" u dat zelf niet een beetje zonderling?" werd hem gevraagd. Mussert moest dit thans wel toegeven. Hij had de hoop Goering tegen Himmler te kunnen uitspelen. De eenige steun, dien hij vond, was bij Reichscommissaris Schmidt,maar hij wist ook, dat hij Hitier achter hem had staan, die ons niets zou ontnemen en slechts uitbreiding in het Oosten zocht. „Ik mocht het schip niet meer verlaten" „Verloor u niet uw zelfver trouwen, toen Schmidt vermoord was?" „Ik mocht toen het schip niet meer verlaten." Mussert wordt dan onder vraagd over de statuten, die hij ontworpen had voor den Bond van Germaansche Staten, waar bij hij zegt, dat het na het ver trek van H.M. de Koningin heel niet vaststond, dat ons land als koninkrijk zou herrijzen. De president haalt een gesprek aan tusschen Mr. Schriecke en Funder. Duitsch staatssecretaris, waarin gezegd werd, dat Neder land door Duitschland met huid en haar zou worden opgeslokt, maar Mussert ontkent hier iets van te weten &JACAifaiUen(£uuM AANVULLING BONNENLIJST Voor de eerste helft van de 3de periode 1946 (17 Februari tot en met 2 Maart 1946). Elk ider volgende bonnen geeft recht op het koopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 603: 051 algemeen 250 gram jam. stroop, enz. 052 algemeen 100 gram cacao 053 algemeen 100 gram koffie 054 algemeen plm. 112 gram huishoudzeep 055 algemeen 2 doosjes lucifers b 15 reserve 1 kg. aardappelen Bonkaarten LA. LB. LC 602: a 08 melk 1 liter melk b 08 c 08 melk 3 liter melk 018 aardappelen 2 kg. aardapp. Bonkaarten LA. LB: 551 algemeen 250 gram lam. stroop, enz 552 algemeen 100 gram cacao 553 algemeen plm. 112 gram huishoudzeep 554 algemeen 2 doosies lucifers Bonkaarten LD, LE 602: D 08 E 08 melk 5 liter melk 518 aardappelen 1 kg. aardapp. Tabakskaarten enz. T 14 2 rants, tabaksartikelen (geen import-cigaretten) V 14 100 gram chocolade of suikerwerken. X 14 100 gram chocolade of suikerwerken. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 22 Februari a.s. worden gebruikt, met uitzonde ring van de bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 25 Februari mag worden afgeleverd. De lucifers op bon 055 en 554 algemeen zullen in verband met de bevoorrading van den handel eerst in den loop der week ver krijgbaar zijn. Hij is nog altijd even arrogant Er werd hem ook gevraagd of hij zich niet verantwoordelijk voelde voor het leven van de jonge mannen, die hij had aan gespoord aan het Oostfront te vechten. Hij beschouwde dit als een zaak van heel Europa, dat zich tegen Azië moest verdedi gen. De Arbeidsdienst was ook hem een doorn in het oog. Geld heeft hij nooit van de Duitschers aan genomen. Hij was zelf gefortu neerd. Musseri betoogt dan verder naar aanleiding van eenige vra gen, dat hij geloofde, dat Hitier op een gegeven moment zou in grijpen. Deze was gevangene in zijn eigen hoofdkwartier, maar tenslotte moest Himmler het verliezen. „Het zou een ramp beteekend hebben", aldus Mus sert. „wanneer ik het dualisme tusschen Hitier en Himmler ge openbaard had." Wat deed u voor ons volk? Mussert blijft het antwoord schuldig als een der rechters. Prof. van Brakel, hem vraagt of hij ooit iets ten voordeele van het Nederlandsche volk gedaan heeft, dat misschien ten nadeele van de N.S.B. öf hem zelf kon zijn. Prof. van Brakel citeert dan een opmerking uit het dagboek van Mussert: „een burgerlijk Duitsch bestuur zal altijd een voordeel voor de N.S.B. zijn". Mussert deelt mee, dat de Duitschers hem over een atoom, bom gesproken hebben zoodat hij geloofde in de Duitsche over winning. Zijn streven is geweest, ver klaart hij zelf. om de machf over het Nederlandsche staatsappa. raat in Duitsche handen te hou den. Hij noemt het tragisch, dat de nationaal.socialisten vergele ken werden met de Duitsche nazi's. Ook hij was tegenstander van Gestapo en concentratie kampen. Hij heeft zich steeds door zijn Europeesch verantwoordelijk heidsgevoel laten leiden, wat Mr. Feber de opmerking ontlokt, dat dit niet geheel strookte met de nationale gedachten van Mussert. Hij meende een goede zaak te dienen en werd vooral geleid door zijn vrees voor het com munisme. Hij haalt ook de Uno aan als een bewijs, dat een tendens aanwezig is bij de staten om 'n deel van hun souvereini. teit af te staan ten behoeve van een statenbond. Hij geeft toe misschien fouten té heb. ben gemaakt. Om erger te voorkomen moest hij op zijn post blijven. „Nu is voor mij het einde gekomen", zoo besloot Mus. sert. „Ik geloof niet in een wereldvrede, tenminste niet op het oogenblik. Maak daarom de breuk niet groo. ter in ons volk." Hierna hield Mr. Wyckerheld Bisdom zijn pleidooi, dat vooral op juridische gronden was geba seerd. In de middagzitting hield Mr. de Pont, die eveneens als verde diger aan Mussert was toege voegd, zijn pleidooi. Zijn verdedi ging betrof in hoofdzaak de weer legging dat Mussert opzettelijk den vijand hulp verleend zou hebben. Mussert heeft zich be roepen op een noodtoestand. Be procureur-fiscaal eischte, dat verdachte in zijn beroep niet ontvankelijk zou worden ver klaard en het doodvonnis van het Bijzonder Gerechtshof dus ge handhaafd. De „Nation Beige" maakt ge wag van een voorloopig plan voor een ministerie van nationale unie onder leiding van minister van Acker. De plaatsvervangend mi- nister-president zou de Schrijver zijn, die tevens minister van justi tie zou worden. Er zouden zeven katholieke ministers komen, vier socialisten, drie communisten en twee liberalen. In dat geval zou Spaak de por tefeuille van buiteiilandsche za ken behouden en Paul Struye zou den huidigen minister van binnenlandsche zaken, van Glab- beke, opvolgen. De liberalen krij gen het departement van onder wijs. met Catteau aan het hoofd en Mundeleer blijft minister van landsverdediging. De communis ten zouden hun departementen behouden. Ten slotte zou een mi nisterie van in- en uitvoer ge creëerd worden. Deze formule zou gemotiveerd worden door het feit, dat de po litiek van 's lands herstel, zooals die door de regeering v. Acker gevolgd werd, door geen enkele partij werd afgekeurd, tenminste niet in haar hoofdlijnen. De. toe komstige regeering zou slechts een beperkt eini nauwkeurig om lijnd programma hebben. Ten slotte verklaart de ..Nation Beige", dat de koningskwestie nu al reeds geen hinderpaal meer zou zijn. en dat een accoord. dat door alle partijen aanvaard is. de instemming zou hebben' ver kregen van de personen, die in het geheim der gesprekken wer den ingewijd. Tom Driberg, afgevaardigde van de Labour in het Parlement, die kortgeleden een bezoek aan het Oosten heeft gebpacht, heeft gis teravond in het Lagerhuis ver klaard, dat hij aldaar van officie ren bijzonderheden vernomen heeft, die volkomen duidelijk heb ben gemaakt, dat brigade-gene raal Mallaby, Britsch bevelheb ber te Soerabaja, niet vermoord is, maar op eervolle wijze tijdens een actie gedood. Mallaby kwam van besprekin gen over een wapenstilstand te rug en begaf zich onmiddellijk naar de menigte en schreeuwde tot de Britsch-Indiërs het vuur te staken. Dezen gehoorzaamden hem Misschien een half uur later werd de groep op het plein roerig en brigade-generaal Mallaby heeft in een bepaald stadium van de on derhandelingen den Britsch-In diërs bevolen om weer het vuur Bij Philips in Eindhoven wordt gewerkt aar» de uitvoering van kleine motortjes, die bestemd zijn om ingebouwd te worden in ra diotoestellen voor het leveren van den noodigen stroom. Dit maakt Let dus mogelijk radio te gebrui ken op afgelegen plaatsen, waar geen stroomtoevoer is en de ge legenheid om batterijen bij te laden ontbreekt. Bovendien kan deze kleine motor benut worden voor auto's, teneinde een grooter vermogen te bereiken. Het aardige van deze uitvinding is, dat etn speelgoedmotortje uit de jai*n omstreeks 1850 de on derzoekers op het idee bracht, dit nieuwe apparaat, een zoogenaam de heet lucht-motor, te con st ruee ren. In de Philipsfabrieken in Ame rika werken ingenieurs uit Eind hoven samen met Amerikaansche collega's, om dit inieuwe product te vervolmaken en er een zoo practisch mogelijken vorm aan te geven. Het zal evenwel nog een jaar duren voordat met levering begonnen wordt. In een storm, die in kracht niet veel onderdeed voor een orkaan, is Woensdagmiddag op Schiphol met een Dakota-vliegtuig van den Marine Luchtvaartdienst Luite nant-Admiraal C. E. L. Helfrich, bevelhebber der Nederlandsche zeestrijdkrachten en oud-Opper bevelhebber ®der strijdkrachten in het Oosten (B.S.O.) uit Indië ge arriveerd. In het vliegtuig bevonden zich, behalve de Admiraal, zijn echtge- noote. zijn adjudant. Luit. ter Zee le klasse A. H. W. von Frijtag Drabbe en de Secretaresse van den admiraal. Het vliegtuig arri veerde om 10 minuten over twee en de eerste, die den admiraal, toen deze uit het vliegtuig stapte. begroette, was de Minister-Presi dent Z.Exc. Prof. Ir. W. Scher- merhorn. Een groot aanlal vrien den en kennissen van den admi raal juichte hem hartelijk toe. Voorts waren ter verwelkoming aanwezig Vice-Admiraal G. W. Stoeve. Commandant zeemacht Nederland, met zijn adjudant, Luit. ter zee 2e klasse G. A. Dog ger, Vice-Admiraal C. Termijte- len, Chef Staf. met diens adju dant, Luit. ter zee le klasse L. C. van der Belt. oud-Vice-Admiraal Quant en namens den Minister van Marine, de officier M. S D. 2e klasse, P. L. Koppen. Een eerewacht. samengesteld uit een sectie mariniers en een sectie matrozen met de marinekapel der Kon. Marine waren voor het vlieg, tuig opgesteld. Na het spelen van het ..Wien Neêrlands Bloed" en na afloop van de korte begroetin gen, in den stortregen, inspecteer de Luit.-Admiraal Helfrich de eerewacht. waarna het gezelschap zich begaf naar het gebouwtje van den repatrieeringsdienst. Voor een microfoon dankte de admiraal, die na een afwezigheid van 6i/j jaar voor het eerst weer in ons land is. de aanwezigen voor hun hartelijke ontvangst en zeide blij te zijn weer voet op Neder- landschen bodem te hebben ge zet. Een persoonlijk woord van dank richtte hij aan den Minister- President en aan zijn vele oude vrienden van de Koii. Marine, die hem bij zijn aankomst hebben ver rast. Luitenant-admiraal Helfrich is per vliegtuig uit Indië in Nederland te ruggekeerd. Na zijn aankomst op Schiphol wendde de gewezen op perbevelhebber der Nederlandsche strijdkrachten in Indië zich via de radio tot het Nederlandsche volk. „Het doet goed. al die, ondanks den oorlog nog gezonde en blo zende gezichten, weer te zien", zoo zeide de admiraal, en hij be sloot met zich weer gereed te ver klaren mede te werken aan het herstel van een ongeschonden Koninkrijk. Aan de pers deelde de admi raal mede, dat hij een voorspoe dige reis heeft gehad al was de weersgesteldheid gedurende de laatste uren van de reis bijzonder slecht. Het vliegtuig heeft dien tengevolge over ons land op ge ringe hoogte gevlogen, waardoor de admiraal zich een indruk heeft kunnen vormen van de oorlogs verwoestingen. Des avonds vertrok de admiraal naar 's Gravenhage. te openen. Zij openden het vuur met twee Bren-kanonnen en de groep verspreidde zich en zocht dekking. Toen ontbrandde het ge vecht in alle hevigheid opnieuw. Het was heel duidelijk, dat van het oogenblik af, dat het bevel tot vu ren werd gegeven, de wapenstil stand was geëindigd. In elk geval plaatselijk. „Zelfs nu" zeide Driberg, ,is het niet volkomen zeker of Mallaby door de Indonesiërs gedood werd, dan wel door een granaat, welke een Britsch Indisch officier wierp naar de Indonesiërs, die de auto naderden. Anthony Eden, de leider van de oppositie, karakteriseerde wat Driberg gezegd heeft, als een „ernstige kwestie" en hoopte dat de regeering haar rapport over hetg ebeurde zou willen bekend maken. Baker, minister van staat, verklaarde, dat het ministëHe van buitenlandsche zaken, dat morgen zal doen. Sedert eenigen-tijd bestond het vermoeden, dat een aantal leden van het kamppersoneel van het bewarings. en verblijfkamp Ben- thienkazerne te Dordrecht, zich aan onregelmatigheden schuldig maakte. Nadat een voorbereidend onder zoek was ingesteld, werd Dinsdag bij verrassing het kamp door de P.O.D.-recherche afgezet, waarop functionarissen van het directo raat-generaal voor de bijzondere rechtspleging het kamppersoneel aan 'n verhoor onderwierpen. Als gevolg van de afgelegde verkla ringen werden acht leden van de kampleiding in hun functie ge staakt. Drie van hen werden door den C.C.D. gearresteerd, wegens overtreding van distributievoor schriften, terwijl de gemeentepoli tie hen verdenkt van diefstal en verduistering. De opengevallen plaatsen kon den onmiddellijk worden oe^et door functionarissen, die waren meegekomen en die èlders reeds dergelijke functies naar behooi en hadden vervuld. De Tweede Kamer heeft twee voordrachten opgemaakt voor nieuwe leden, in de vacatures van pater dr. Beaufort OFM en den communist Roestam Effendi. De voordracht voor de vacature Beaufort luidt: 1. pater mag. dr. S. Stokman OFM, 2. C. Mol te Etten. Vacature-Roestam: 1 C Borst, Oudkarspel: 2. J Branden burg. ^EZER dagen is te Susteren nabij de woning van bur gemeester Hermans een bom geworpen door een tot nu toe onbekenden dader zonder ech ter persoonlijke ongelukken te veroorzaken. Het m.s. Noor- dam is met ongeveer 1800 per sonen aan boord in de Amsl tr- damsche haven gearriveerd Flor Peeters, de bekende orga nist van St. Rombaut te Me- chelen en docent aan de R K. Leergangen te Tilburg, zal vol gende maand voor het geven van een reeks recitals naar Amerika vertrekken. Op 27 Februari zal rjom in den lande worden herdacht, dat de Kon. Marine voor vier jaren de slag in de Javazee leverde. De Russische ambassadeur te Den Haag, Z. Exc. M. V. A. Valijkov is gisteren officieel door het gemeentebestuur van Amster dam ontvangen. Dinsdagavond is in het museum voor Oudheidkunde in de Eelgische hoofdstad een buitengewone hevige brand uit gebroken. Voor het eerst sinds de bevrijding is in Oosten rijk. een staking uitgebroken van meer dan 3000 fabrieksarbeiders in een voorstad van Weenen uit protest tegen voedselsabotage door nazi's. De opperste Sovjet neeft besloten tot nationalisatie van de verkeersmiddelen, de banken fa brieken enz. op de vroegere Ja- Eansche eilanden der Koerillen en et vroegere Japansche zuidelijk deel van Sachalin.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 3