2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad *Stad en Ontlrek DE ZUIVERING VAN DE KUNSTENAARS japanners in Russische gebieden SJAHRIR DRUK MET BESPREKINGEN Gevecht met roeiriemen en boothaken Oorlogskosten van het P. E. N. EEN TRADITIE HERSTELD De beroemde roeiwedstrijd Oxford—Cambridge WEERBERICHT Een uitkomst voor den landbouw Ontwerp vermogens- aanwasbelasting ingediend ,,Geef Zuidelijke krachten vrij baan" ZATERDAG 23 FEBRUARI 1946 DEN HELDER "DE VLIEGENVANGER" Voor een uitverkochte zaal en met groot succes voerde het Amster- damschRotterdamsch Tooneelgezel. schap "De Vliegenvanger" van John Steinbeck op. Het tooneel verplaatst ons naar een klein provinciestadje in Noorwegen dat door de Duit- schers wordt bezet. Burgemeester Orden (Ko Arnoldl) krijgt den Duit- schen commandant op bezoek met den verrader George Corell (Bab Wtjman) en eerstgenoemde vordert voor hem en zijn staf een kwartier in het huis van den Burgemeester hetgeen deze hem niet kan weige ren en daardoor in een kwaad dag licht bij zijn bevolking komt te staan. Spoedig rijzen er conflicten op. Kapt. Bentinck (Gerard Bekers) wordt in een twist met een mijn werker gedood. In een krijgsraad waar ook de Burgemeester bij te genwoordig is wordt Alex Morden ter dood veroordeeld. Meesterlijk is hier het spel van den Burgemeester die dit niet beletten kan, maar op treffende wijze den mijnwerker tracht op te beuren. Dit moedigt echter het lijdelijk verzet van de bevolking aan hetgeen de bezetters tot wanhoop brengt. Bij luitenant Tonder komt dit in het 5e bedrijf tot uiting. Hij voelt zich als soldaat van he onoverwinnelijke Duitsche leger als trlomphator maar tegen de hou ding van de bevolking valt niet te vechten. Overal vindt hij haat en verachting. Dit brengt hem tot wanhoop. Hij wil praten met iemand vriendschappelijk en niet als bezet ter. In dit bedrijf wordt de rol van ltnt. Tonder (Han Bentz van den Berg) goed vertolkt. Na de pauze verplaatst het 6e bedrijf ons naar de huiskamer van Molly Morden de vrouw van den doodgeschoten mijn werker. Ltnt. Tonder komt haar be zoeken en wil met haar praten. Als hij echter hoort dat zij de vrouw is van Alex Morden voelt hij zich hier niet oo z'n plaats en hij wordt door Molly Morden afgewezen. In dezelfde huiskamer vindt een ont moeting plaats tussehen den Burge meester en twee mannen die naar Engeland vluchten en van hem or ders mee krijgen om wapens! mu nitie e.d. me' vliegtuigen te laten brengen. Burgem. Orden wordt hier de ziel van het verzet. Naar aan leiding van gevonden parachutes en onder dwang van den verrader Co rell en den onverbiddelijken Kapt. Loft wordt de Duitsche comman dant gedwongen maatregelen tegen het verzet te nemen en den Burgem. em diens raadsvriend dr. Winter (Adolf Bijkers) in gijzeling te ne men. Burgem. Orden wordt na een opnieuw gepleegde aanslag geëxe cuteerd. Treffend was hier het af scheid tussehen de twee vrienden. Het geheele stuk werd door het gezelschap goed vertolkt. Genoemd moeten worden Paul Huf; die als Duitsche commandant deze rol bui tengewoon goed vertolkte; Ko Ar nold! als burgeemeester, die even eens alle lof verdient; Adolf Rijkers in de rol van Dr. Winter. De verra dersrol van George Corell werd door Bab Wijsman heel goed vertolkt. Verder nog Cor Dommelshuizen als Joseph; Marie Faassen als vrouw1 van den burgemeester; Wim Grelin- ger als Majoor Hunter; Han Bentz als Ltn. Tonder; Herman Sternheim in de rol van Ltn. Prackle etc. Dit was een genotvolle avond voor de geheele zaal en vele malen moest het doek op om de ovaties in ont vangst te nemen. De inhoud was echter niet "Duitscb" genoeg. Maar men moet er rekening mee houden dat het stuk in 1941 werd geschreven, toen de strijd tus sehen den bezetter en het verzet zich niet zoo scherp afteekende en de verzetsorganisaties nog moesten worden georganiseerd. Daar komt nog bij dat dit stuk werd geschre ven door een Amerikaansch schrij ver; die dus uit zuiver ideologische en verstandelijke overwegingen het spel heeft moeten opbouwen met de weinige gegevens die toen door kon den komen. De diepe ondergrond van den moreelen tegenstand en het geestelijk verzet tegen een duivelsch principe is er meesterlijk in ver werkt. J. T. R.K. BRIDGECLUB Uitslag van de gehouden on derlinge bridgedrive op 18 Febr. 1946: no 1 heeren Kroon en Heijblok *73 punt; no. 2 heeren Zoon en Verberne 65 punten; no. 3 heeren Prins en Swateis 63 punten; no. 4 heeren Zwager man en Lastdrager 61 punten; no 5 heeren Padt en v. Kempen 58 punten; no. 6 heeren v. Ko. nihgsbruggen en van Haaren 56 punt; no. 7 heeren Groene. wegen en v. d. Krogt 55 punten; no. 8 heeren Schneiders en Dor. rée 49 v, punt; no. 9 heeren Goes en Vêrberne, 46 punt; no. 10 heeren van Gastei en Handgraaf 44 punt; no 11 mej. Jansen en heer Sturk 44 punten; no. 12 mevr. en hr. Limonard 43 y, punt SCHAGEN ZICHZELF AANGEGEVEN De dader van den autodiefstal ten nadeele van dr. de Koning heeft zichzelf bij den dokter ge meld. Het is een zekere B. uit Heemskerk, die verklaarde in dronkenschap met den wagen weggereden te zijn en dezen op den terugweg in de buurt van Eenigenburg wegens pech aan den wegkant gezet te nebben. Niettemin is hij door de politie ingesloten en zal zich t.z.t. heb ben te verantwoorden. STILLE OMGANG De afdeeling Schagen van het Genootschap voor Stille Omgang belegt aA. Maandagavond een al- gemeene vergadering in de zaal van café „De Roode Leeuw" al hier, aanvangende 8 uur. Voor deze eerste vergadering wordt op aller opkomst gerekend. S.R.C.-NIEUWS SRC IKaagvogels I, aanvang 2.30 uur. Doel: P. Berkvens; achter: G. Sinnige en F. Koomen; midden: P. de Wit. C. Berkvens en P. van Stralen'; voor; P. Stikkelman, W. Stam. F. Berkvens, K. Limmen en P. Kok. Reserve; A. Ploeger. 'Hollandia T. 2SRC 2. aavang 12.30 uur: Doel: G. Appelman; achter; A. Sinnige en Th. Beerepoot; mid den; J. Reevers, J. Pannekeet en C. Pannekeet; voor; H. Scholte. H. Koomen, D. Baars, J. Verduin en Th. Kooiman. Reserve: J. Boer lager. Vertrek per fiets om 11.15 uur. SRC A—ZAP A (Jun), aanvang 12.30 uur: Doel: J. Heddes; achter: J. Baars en J. Stam; midden: J. Bee repoot. H. Stikkelman en J. Gou- wenberg; voor: C. Bongenaar, C. Brammer. D. Verstraten, P, Pan nekeet eri J. de Moei. Reserve: J. Blokker. ZUID-SCHARWOUDE LSW-NIEUWS LSVV I speelt a.s. Zondag uit tegen Vrone I, dat voor LSVV altijd al een lastige uitwedstrijd geweest is. Vrone behoort nog steeds tot de leidinggevende clubs, dus zal er voor LSW wel niets over- ^hieten. Met wat vlugger spel en beter plaatsen is er misschien nog wat' te bereiken In ieder geval, doe je best, boys, LSW II krijgt HOSV 1 van Hoogwoud op mezoek. Naar wij meenen, staat HOSy op de bo venste plaats, maar dit behoeft LSVV niet af te schrikken. LSVV II kan mooi, vlug en vlot spel te zien geven, dus HO SV heeft hier nog niet gewon, nen. Hét derde elftal speelt, na een lange rustpoos, thuis tegen Win. kei III, om 12 uur. VeTwacht wordt, dat elke speler present is. Voor de beide adspirant.eif- tallen zijn er geen wedstrijden vastgesteld. Voor deze dus een rustige Zondag WINKEL BURGERLIJKE STAND Geboren: Paulina Aloysia, dochter van Hendrikus Jacobus de Vulder en Wilhelmina Claris, sen; Roelof, zoon van Koelof van Dijk en Elizabeth Visser; Rinse, zoon van Johan Harmen Dijk stra en Marie Schuurman- Auke, zoon van Johan Frederik Lez- wijn en Johanna Morrenhof; Bastiaan Herman, zoon vairGijs. bert van Noordennen en Maar- tje van Noordennen; Elisabeth, dochter van Jan Silver en Trijn tje Wagenaar; Trudy, dochter van Willem Kempen en Anna Houtman; Wietske Roelofje, dochter van Lammert Haven en Grietje Kwak. Gehuwd: Petrus Josephus Ma ria de Wildt, 29 jaar, landbou wer, wonende te Beverwijk en Petronelia Maria Klaver, 27 jaar, zonder beroep, wonende te Win kel. Overleden: Aagje Butter, 79 jaar. zonder beroep, wonende te Winkel, gehuwd met Leendert van Stipriaan; lef je Cornelia Spoor, 69 jaar, zonder beroep, wonende te Winkel, weduwe van Dirk Slooves; Machiel Si mon Jacobus Wit. 47 jaar, land arbeider, wonende te Winkel, gehuwd met Evertje Pater; Pie. ter Semeins, 71 jaar, zonder be roep, wonende te Winkel, ge. huwd met Cornelia Brugman; Guurtje Wiers, 78 jaar, zonder beroep, wonende te Winkel, ge huwd met Pieter Beers, CALLANTSOOG DE GEMEENTERAAD VAN CALLANTSOOG Als loco-burgemeester Jb. Mooij Vrijdagmorgen de openbare raad met een kort welkomstwoord opent blij ken alle raadsleden aanwezig te zijn. Hij spreekt den wensch uit dat spoe dig een nieuwe burgemeester zal worden benoemd. Dit tijdstip is evenwel niet bekend dus word het gewenscht geacht dat een tijdelijk wethouder het thans uit slechts 2 personen bestaande college van B. en W. komt aanvullen. De raad kiest als zoodanig de heer G. Kuiper. Deze neemt zijn benoe ming aan en verklaart naar best ver mogen de belangen van Callantsoog te zullen behartigen. Aangezien de notu^t geen com mentaar opleveren gaat men over tot het vaststellen van de begrooting 1944. Hierbij blijkt dat de gewone dienst een batig saldo van 9042.15 heeft opgeleverd en de kapitaaldienst 340.90; zoodat het in 1946 geraamde tekort van bijna 9000.tot een saldo van enkele honderden guldens is gewijzigd. Ook de begrooting van 1945 be hoeft enkele aanvullingen; omdat het daaringeraamde bedrag van 1066.56 voor uitkeering van het Rijk inge volge de wet op de financieele ver houdingen in werkelijkheid 3085.51 is geworden. Hierdoor is ook het tekort van dat dienstjaar verminderd en wel tot 495.90. Alzoo een niet onbelangrijke mee valler voor de gemeente. Vervolgens behandelde de verga dering een aantal verzoeken om ont heffing van den aanslag hondenbe lasting welke allen werden ingewil ligd. In de vergadering van Burgem. en Secr.; werd gewezen op de onhoud bare toestand bij het onderwijs ten plattelande en dat; terwijl men plan. nen op het oog heeft om de particu liere kweekschool in Den Helder op te heffen; wegens1 het uitgevaardigde verbod om gemeentegelden voor het instandhouden daarvan te gebruiken. Nu wordt voorgesteld dat de di verse gemeentebesturen subsidie ver. leenen op het schoolgeld van leerlin gen uit hun gemeente om aldus de kweekschool in stand te kunnen houden. De raad die het groote belang hiervan inzag verklaarde zich unaniem voor het verleenen van een dergelijke subsidie. Het wachten is thans op de adspiranten onder wijzers. Dan Wordit eveneens met algem. stemmen besloten om de regeling voor het rijkspersoneel met betrek king tot de maand invasiegeld ook van toepassing te verklaren voor het personeel dezer gemeente. De ver wachting is gerechtvaardigd dat de uitkeering aan de onderwijzers door het rijk zal worden terugbetaald. Na sluiting gaat de Taad in comité. HEERHUGOWAARD HUGO BOYS-NIEUWS Het programma voor Zondag 24 Fébr. is als volgt: Hollandia IHugo Boys I 2.30 uur. vertrek om half 2. Winkel 4Hugo Boys 2 12.30 u. vertrek 11.45 uur. Beide elftallen vertrekken per auto. Thuis werd van beide elf tallen gewonnen, dus zorgt dat. er 4 punten thuis komen' WARMENHUIZEN VIOS-NIEUWS Zondag a.s. 12 uur wordt de wedstrijd Vios Junioren A tegen HSV Jr. A gespeeld. Om half 2 zal Vlos I den strijd aanbinden met HSV I; een belangrijke wed strijd, aangezien HSV nog geen kampioen is en Vios nog een klei ne kans maakt URSEM UIT HET BAVO-KAMP Het programma luidt: St. George IISt. Bavo I Berkhout IISt Bavo II. Het zal in Spierdijk spannen. St. George zal alles op alles zet ten om ons één puntje af te snoe pen. De opstelling van het eerste elftal is: Doel; H. Luechies; achter. J. Hoogewerf en Theo de Broeder; midden: J. de Jong, E. van Stralen en J. Bakker, voor: A. Groot P. Hoogewerf, A. Groot. G. de Boer en J. Broertjes. Na kennis genomen te hebt en van een mededeeling der gezamen lijke fracties van de groepen die aan de Partij van nen Arbeid deelnemen, en in welke mededee ling staat, dat de oude fracties der betrokken groepen gehandhaafd blijven, behoudens overleg als dit nuttig is, begon de Tweede Ka mer Woensdagmiddag met de be handeling van het wetsontwerp inzake de zuivering van de kun stenaars, waardoor een wettelijke '•grondslag aan de zuivering van kunstenaars gegeven wordt De heeren Rosjen a.r. en mr, Bachg r.k verklaarden zich voor het ontwerp, dat verder nog al eenige critiek te hooren kreeg. De heer Goedhart. Parool, wilde een scher pere formuleering van artikel 4, óm de gevallen, waarin geen maat regelen tegen kunstenaars geno men worden, meer te begren/en. In den Centralen Eereraad wilde hij ook kunstenaars opnemen. Minister v. d. Leeuw deelde al lereerst mede. dat het lidmaat schap van de Nederlandsche Cul tuurkamer inderdaad een afkeu renswaardige handeling is, maar net behoeft op zichzelf nog geen halsmisdaad te zijn. Tenslotte is een deel van het amendement- Goedhart ingetrokken en een dee] aangenomen. Nadat nog eenige amendementen waren behandeld, is het vrijwel ongewijzigde ont werp aangenomen. De Japansche regeering heeft generaal MacArthur gevraagd, „zijn goede gunsten te verleenen" voor het opvoeren van het tempo van de renatrteering van onge veer 3 millioen Japansche land- genooten uit de door de Sovjet- Russen bezette gebieden van Mandsjoerije, Korea, Sachalin en de KTSerillen, Naar men verwacht, zal Sjah. rir met de leden van zijn „kabi net" Maandag a.s. naar Djogja- karta vertrekken, waar kenne lijk met de bedoeling een wijzi ging van het „kabinet" te be spreken, Donderdag met ver. schillende partijleiders een bij eenkomst zal worden gehouden. De communistische leider Tan Malakka zal, naar aangenomen wordt, eveneens bij deze bespre kingen aanwezig zijn. Op Donderdag 28 Februari zal in Soerakarta de zitting van het Centrale Nationale Comité, dat tot taak zal hebben de houding der nationalisten ten aanzien van de Nederlandsche voorstel len te bepalen, een aanvang ne men. Men verwacht, dat de con ferentie twee a drie dagen zal duren. Zoo zal er ten minste nog een week voorbijgaan, voor de onderhandelingen met de Neder landers indien het Centrale Nationale Comité daartoe zijn sanctie verleent kunnen be ginnen. Vrijwel geen Indonesiër is vol daan over de Nederlandsche voor stellen in den huidigen vorm be treffende den toekomstige status van Indonesië, zoo heeft de Indo nesische „minister-president" ^oe- tan Siahrir/'verklaard. In Bandoeng is de 'bewegings- vrijheid der Japanneezen be perkt. Zij mogen hun barakken tussehen 7 uur 's avonds en 5 uur 's ochtends niet verlaten. Alleen wanneer zij dienst heb ben, mogen zij het zuidelijk deel van Bandoeng verlaten. De reorganisatie van de ma rine op Java is in een vergevor derd stadium. Voornamelijk op Ambon en in Makassar zullen opleidingscentra worden inge richt. De gebr. T. te Ofistzaan hiel den on den avond van 22 Maart 1945 op hun land de wacht, we gens geregelde veediefstallen en nachtelijke slachtingen in de wei. Zij troffen daar twee mannen aan. die elk een roeiboot bii zich hadden en zijn deze mammen T. O. en J. P. K. uit Zaandam, in een iol achterna gegaan, waarbij een gevecht met de roeiriemen en boothaken is ontstaan. T. O. werd hierbij gewond en J. P. K. is verdronken, doordat hii nog een slag kreeg, terwijl hli in het wa ter lag. De zaak werd voor de Haarlemsche rechtbank behan deld, waarbij de Gebr. T. zich te verantwoorden hadden voor mis handeling. den dood ten gevolge hebbende. De officier van justitie zeide in zijn requisitoir dat de rapporten over beide verdachten zeer gunstig luiden ei. dat de gebr. he recht liauder. te ver moeden. dat O. en K. hun vee kwamen stelen. Hij achtte dit een verzachtende omstandigheid. Te gen^ P. T. eischte hn drie maan den hechtenis, te" W T. een geldboete van f2; - subsidiair 50 dagen. De verutdieer meende dat van noodweer-c; ces sprake was en vroeg op grond daarvan voor beide verdachten rüspraak Uit het verslag van het P.E.N. blijkt, dat de oorlogskosten voor dit bedrijf niet minder dan f 2.986.446 hebben bedragen. Hier onder is" een post van f 2.200.000, welke de verzekerings maat schappijen bij de te verwachten maximum naheffing van 100 maal de jaarpremie van het be drijf wegens molestverzekerlng kunnen vorderen. Voorts is hier onder een post van f 366.358 we gens de ten laste van het bedrijf komende kosten, voortvloeiende uit de door de JXiitschers ver plichte vervanging van het ko perdraad der bovensrondsche geleidingen voor ijzerdraad. On der meer door gedeeltelijke stop zetting der electrische levering is er vergeleken bij 1943 een ach teruitgang 'van 23 procent in de stroomlevering geweest. De winst- en verliesrekening over 1944 sluit met een tekort van f 2.657.502. Dit bedrag wordt van reserve afgeboekt, welke dan noig f 2.408.326 bedraagt Op 30 Maart a.s. zal voor het eerst na den oorlog de beroemde roei wedstrijd Oxford Cambridge weer op de Theems Weersverwachting medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt; geldig tot Zondagavond GUUR Aanvankelijk nog stormachtige wind tussehen West en Noord; regen-, sneeuw- of hagelbuien, (plaatselijk met onweer). Weer daling van temperatuur. over den traditioneelen afstand van 4 3/4 mijl tussehen Putney en Mortlake worden gehouden. De training der roeiers zal even wel in plaats van zes maanden, zooals voor den oorlog gebruike lijk was, slechts twee weken in beslag nemen. Dit houdt verband met het feit, dat de aan stjiden. ten verleende vrijstelling van militairen dienst geen verlof voor training omvat De wedstrijd zal een interes sant contrast te zien geven ten aanzien van de roeimethoden. Oxford is namelijk van den kor ten slag teruggevallen op den gebruikelijken langen Engel- schen slag, terwijl" Cambridge den korten slag heeft gehand haafd. Er zal in de booten van 1939 worden geroeid, doch de roeiers zullen met nieuwe riemen wor den uitgerust. Het komt den laatsten tijd veelvuldig voor, dat landbouw bedrijven niet de krachten kun nen aantrekken, die voor de voedselvoorziening dringend noodig zijn, omdat vele landar. beiders in andere takken van bedrijf arbeid zoeken. Teneinde te voorkomen, dat deze bij den wederopbouw te werk worden gesteld, heeft het college van al- gemeene commissarissen voor den wederopbouw bepaald, dat aannemers, die opdrachten van wederopbouw-instanties uitvoe ren, daarvoor geen landarbeiders in dienst mogen nemen. Tevens zal worden nagegaan of aanne mers, die particuliere opdrachten uitvoeren, veelvuldig gebruik maken van landarbeiders. Naar wij vernemen is het ontwerp van wet op de ver- mogensaanwasbelasting bij de Tweede Kamer der Sta. ten.Generaal ingediend. Het wetsontwerp houdt voor allen vermogensaan. was, welke op onoirbare wij ze, dat wil zeggen door zwarten handel of door le. veringen aan of dienstver richting voor den vijand, is verkregen, een tarief in van 90 procent. De overige toe nemingen van vermogen zuL. len worden getroffen door een tarief van 50 procent. Van den vermogensaanwas van natuurlijke personen is f 5000 vrijgesteld van belasting, voor kinderen bedraagt deze vrijstel, ling echter f 1000. Voorts is voorzien in een reeks van bij zondere vrijstellingen, die even. wel niet in mindering komen op vermogensaanwas, welke op on oirbare wijze is verkregen. Behalve natuurlijke personen worden ook Naamlooze Vennoot, schappen en eenige andere cate gorieën van lichamen in de be lasting betrokken. Voor zooveel mogelijk wordt voorkomen, dat zich tengevolge hiervan dubbele belastingheffing voordoet. VOOR DE RADIO heeft prof. H A. Kaag uit Tilburg gis teravond een en ander verteld over de Zuidelijke Provincies na den bezettingstijd. Hij besloot zijn interessant documentair be toog mét te zeggen: Geef de Zuidelijke krachten vrij baan, Nederland kan er slechts wél bij varen. Hij constateerde o.m.,'dat in het Zuiden iets van den ouden Bourgondischen geest is wakker §eworden, die er duizenden toe racht, te teekenen voor Indië, dat men in het Zuiden niet kent als een gebied waar voordeel is le behalen, maar waaraan men iets te geven heeft. Die offerzin blijkt o.a. uit het feit, dat uit elk milieu missionarissen en nonnen naar verre gewesten zijn heen getrokken, een bewijs, dat men in het Zuiden weet te géven.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2