Nog tweehonderdduizend Japs in Indië Nieuw Noordhollandsch Dagblad 3 BETERE VOORUIT ZICHTEN VOOR BANDOENG Waar ligt de schuld? VOEDSELORCAN1SATÏE Standaardisatie van melk Verzachtend oordeel over de atoomspionnage Schippersgezin met moeite gered Twee minuten stilte Ambtelijke geheimhouding in de knel? Het gebeurde vroeger Uit alle hoeken der aarde Fransche aarde naar Canada Carnavalsstaking Engelsch schip den Waterweg binnengesleept LANDBOUWNIEUWS ^Sportnieuws K romen MAANDAG 25 FEBRUARr 1946 Naar uit betrouwbare cijfers blijkt, bevinden zich in Ned. Indië nog- steeds meer dan 200.000 man aan Japansche strijdkrachten. Op Java zijn er nog 70.000, op Sumatra 80.000 en in de andere ge. bieden ruim 50.000, Behalve het evacueeren der duizenden geïnterneerden, die nog steeds in de kampen in de binnenlanden van Java verblijven, moeten ook deze Japansche militairen nog af. gevoerd warden, terwijl de geweldige munitie-opslag, plaatsen, die over geheel Java en Indië verspreid lig. gen, nog op hun vernietiging wachten. De politieke besprekingen, die gedurende het afgeloopen week end gevoerd zijn, hebben het duidelijk gemaakt, dat de onder handelingen tusschen de Neder, landers en" de Indonesiërs blijk baar moeten wachten tot het Centrale Nationale Comité een besluit genomen heeft. Intus- schen heeft Sir Archibald Clark Kerr besloten deze periode van afwachten te gebruiken om zich op de hoogte te stellen, van den toestand in het binnenland. De ambassadeur is van plan deze week een bezoek aan Bandoeng te brengen en blijft er bij, einde Maart te vertrekken. Volgens berichten uit Neder. landsche bron wordt in het ge bied van Gorontalo op Celebes sterke sympathie gekoesterd voor het Indonesische extremisme. Dat het hier nog tot geen op stand is gekomen, moet uitslui tend worden toegeschreven, aan een gebrek aan durf. De toestand in Gorontalo en te Menado- wordt „precair" genoemd. Officieel is medegedeeld, dat Sir Archibald Clark Kerr een langdurig onderhoud heeft ge had met Soetan Sj.ahrir en daar. na met dr. van Maok. Ter gelegenheid van een kort bezoek aan Bandoeng heeft dr. van Mook verklaard: „Wij mu- §en aannemen, dat Bandoeng innen-koTt vrijer zal kunnen WIERPEN WIJ eenigen tijd gele den in ons blad een fel licht op de taai-trage distributie van schoeisel thans kunnen wij zoo is ons geble. ken. een identieke klacht uiten, tot de toedeeling van rijwielvergun ningen. Na vijf Jaren van plundering door de bezetters' en opschorten van nood. zakelijke reparaties bij gebrek aan onderdeden, zakt half Holland door zijn rij wiel-met-tuinslang in plaats van luchtband. Rijwielen! Er is een nijpend gebrek aan. deze vervoermiddelendie toch voor de meesten heusch geen luxe zijn. Maar geen nood lezers; want-... de fabrieken zitten tot de nok toe vol en dUs zult U...kunnen blijven kankeren. De Batavus-fabrieken in Heeren. veen weten geen raad met de pro ductie. De opslagplaatsen liggen propvol en met het oog daarop zal mogelijk het tempo gemirriseerd moe ten worden. Ja, maar, uitvoer, deviezen, dat hebben wij noodig. Heel juist 1 Maar voer dan utt en help ons aan de noodige deviezen, waarmede wij in het buitenland weer andere brood- noodige dingen kunnen koopen en laat dan een klein restantje Ie Hol land voor de meest dringende geval len. Of moet er eerst weer een adres aan den Minister gericht worden zooals met de schoenen? En zal het dan met de rijwielen ook in eens weer wél gaan? Waar ligt de schuld? Bij Rijksme- taHum. waarover de wildste geruch ten circuleeren of bij het CDK, of misschien nóg ergens anders? ET z ij n rijwielen l Waarom dan niet gedistribueerd? Met opslag, wie weet voor hoelang, IS producent noch afnemer gebaat. Waarom laten de desbetreffende instanties de voorraden tot bergen ophoopen en neemt men achter de loketten een houding aan, als waren er in heel Nederland geen rijwielen te verdeel en? Dat is verbittering zaaien zonder noodzaak! P. S. In het gebied van Soerabaia is tegen de Indonesiërs gebruik ge maakt van mortieren en machine geweren. ademen. In de nabije toekomst kunnen veranderingen verwacht worden, welke alle bevolkings groepen in staat zullen stellen tot normaal leven terug te kfee- ren,,„ De Britsche militaire politie te Soerabaja heeft 14,000 liter ver giftigde alcoholica ontdekt een hoeveelheid, voldoende om het geheele leger en de geheele burgerbevolking fe dooden. Twee Britsch-Indisehe officieren zijn tengevolge van vergiftiging door dezen drank bezweken, terwijl twaalf militairen het gezichts vermogen hebben verloren. Naast elkaar.... Sjahrrr en Van Mook hebben naast elkaar gezeten on een fees telijke receptie welke Sir Archi bald Clark Kerr Zaterdag te Ba- avia heeft gegeven. Siahrir dnekt heden Maandag, naar Diokiakar- ta, het nationalistische hoofd kwartier 011 Midden-Ja va. te ver" trekken en zal a.s. Zondag naar Batavia terugkeeren. Ia de zitting van morgen. Dins dag, zal de Tweede Kamer twee wetsontwerpen inzake de voed selvoorziening behandelen. Voor eerst een tot aanvulling van de organisatie der Voedselvoorzie ning. Dit stelt voor. raden te vor men, die coördinatie van verschil lende bedrijfschappen beoogen. Waarschijnlijk zal slechts één cq- ordineerende raad worden inge steld, en wel voor veehouderij en zuivel. Het tweede wetsontwerp be treft verbindende kracht te geven aan de bestaande regeLing betref fende de standaardisatie van melk, waarvan de voorschriften 4, Maart zouden af loepen. In de Memorie van Antwoord, qd des betreffende vragen in de afdee- lingen gesteld, betoogt de Minis ter van Landbouw o.a. dat de meidstandaardisatie verschillende voordeelen heeft, vooral wat hy giëne en kwaliteit betreft. Plan nen zijn in voorbereiding, om de uitbetaling der vergoeding op grondslag van de hygiënische kwaliteit., welke in het westen des lands bestaat, voor het geheele land door te voeren. Voorts is naar het oordeel van de Regee ring een billijke vetverdeeling onder de consumenten slechts mogelijk met behulp van een standaardisatie-regeling. Boter - export. zoo verzekert de Regee ring. ligt niet in de bedoeling. Zoodra zulks mogelijk is. zal het percentage van het .vetgehalte der melk verhoogd worden. Bij de Amerikaansche dagbla den bestaat blijkens de redac- tioneele artikelen over de be richten van Russische spionnage in Canada betreffende de atoom energie over het algemeen eer der de neiging om de oorzaken van de „Ottawa-affaire" te ana_ lyseerev dan om Rusland hier over de leé te lezen. De redacties leggen er den nadruk op, dat militaire spionnage geen onge woon verschijnsel is in vredes tijd zelfs onder bevriende mo. tendheden en verschillende bla. en brengen ook de vraag naar voren hoeveel van het geheim omtrent de atoom-energie nu werkelijk nog geheim hlijft. De „New York Times" wees er op, dat de Russische regeering de onbehoorlijkheid erkende van de stappen, die te harer behoeve werden genomen en haar mili tairen attache uit Ottawa terug riep „met het oog op ontoelaat bare handelingen van zekere le den van zijn staf". Een_ Koninklijke Canadeesehe commissie van onderzoek naar de spionnage-affaire in Canada heeft* bekend gemaakt, dat 11 mannen en 2 vrouwen voor na der onderzoek in hechtenis zijn genomen. De commissie was reeds 6 October 1945 ingesteld! De motorreddingsboot ..Hilda" van de N.Z.H.R.M. te Lemmer heeft bij de Gaasterlandsche kust bij het „Roode Klif" van een gela den schip van 163 ton met moeite dén schipper, ziin vrouw en twee kinderen gered. EIGENROEM QE VOLKSMOND zegt dat eigenroem stinkt. Als iemand openlijk zijn voortref felijkheden staat te verheerlij ken, wekt hij daarmee spot en wrevel. Daarom leert het bur gerlijk fatsoen een bescheiden houding en spreektrant en, dat we een brief niet met „ik" mo gen beginnen. Doch maar al te vaak moet deze bescheiden houding slechts dienen om den innerlijken eigen naam te ca- moufleeren en om des te zeker der van anderen de lofprijzin gen te vernemen die men zelf niet durft uitspreken. Het be kende „hengelen naar een com pliment". De geloovige chris ten is echter bescheiden in hart en ziel. Voortdurend staan hem de verheven gestalten van Jezus, Maria en de Heiligen voor oogen en, naar Hen om hoog ziende, beseft hij maar al te zeer hoe laag hij zelf staat: hoe zwakhoe dom en hoe slecht vaak hij zelf is. Doch telkens weer icomt de duivel- sche bekoring, om niet naar deze verheven Voorbeelden omhoog te zien, doch omlaag te kijken, naar de groote open bare zondaars, de misdadigers en de wereldsche verdwaasden. Gij zijt toch een heel wat hoog staander mensch dan dezulken! fluistert de duivel hem dan in En als de mensch in die beko ring valt, denkt hij: het is waar, ik ben beter En of schoon hij (uit beleefdheid, wegens de „stank") op zijn woorden let, verlustigt hij zich stiekum in zijn eigenroem. Aan de bekoring weerstaande even wel, doordringt hem steeds die per het besef, dat alleen God, door den schijn van vroomheid en misdadigheid heen, hart en nieren doorgrondt, dat de brave mensch in andere omstandig heden (zwaardere bekoringen misschien een zeer groot mis dadiger was geworden, dat de goede eigenschappen precies zoolang duren als Gods Genade ze in stand houdt en geen minuut langer en dat het er niet op aan komt, wie nu voor „vroom" of voor „slecht", door gaat doch wie eens als „bok" dan wel als „schaap" voor Gods Rechterstoel zal staan. Dit alles leidt tot 'n bescheidenheid die, zelfs als zij zich tegen valsche aantijgingen moet verdedigen, de gelegenheid aangrijpt, om slechts de eigen zwakheid en Gods Kracht tegenover elkaar te stellen. Het klassieke voor beeld gaf ons gisteren Sint Paulus in het Epistel! MARCUS. meermalen, dat hoofdamb tenaren van overheidslichamen overgingen naar een particuliere functie. Vooral -wanneer dit in dezelfde branche het geval was, leek dat een beetje scheef. Het kon een bron van moeilijkheden zijn, in verband met den ge heimhoudingsplicht, die aan ambtenaren is opgelegd, om dan van gewetensconflicten niet te spreken. Thans is weer zoo'n ge val gemeld. De adjunct-directeur van het Rijksbureau voor Tex tiel is toegetreden tot de directie van een groo-te particuliere tex tielonderneming. Natuurlijk ma. ten wij niet veronderstellen, dat eze heer met de interne gege vens, die hij ambtelijk onder zich gehad heeft, naar zijn nieu we betrekking zal stappen, maar toch lijkt dit stuivertje verwis selen ongewenscht. Het Tweede Kamerlid Nederhoxst, van de s.d.a.p., heeft dan ook terzake vragen gesteld aan den Minister van Handel en Nijverheid en wil, om alle wantrouwen weg te nemen, in de arbeidsvoorwaar den van soortgelijke ambtenaren een bepaling opnemen, dat zij gedurende een nader te bepalen periode na hun ontslag als amb teraar, in dienst zullen treden niet brj, particuliere ondernemin gen, behoorende tot het terrein van hun ambtelijke bemoeiing. Of het helpen zal? Bij de atoomproeven in de Marshall-eilanden zal, om de physieke en biologische uitwer king van atoombommen op le vende wezens na te gaan, ge bruik gemaakt worden van gei ten. schapen en varkens. In de Fransche mijnen zullen 20000 Italianen te werk gesteld wor den. Generaal Mac Arthur heeft de arrestatie van 27 Japan sche oorlogsmisdadigers bevolen Socialisten en communisten te Berlijn willen eenheid op Marxistische basis bereiken. De Wereldraad der Protestant, sche Kerken protesteert tegen het overbrengen van Duitschers naar andere gebieden. Het I.V.V. is teleurgesteld over de houding van de U.N.O., die het Vakverbond niet voldo t de heeft erkend. Mgr. Phvro Ercole, directeur van de Liefde werken te Rome, heeft voor Italië een beroep op de UNNRA gedaan. Kardinaal Rodrigo Villen euve, Aartsbisschop van Quebec (Canada) ontving van kaunnik Lorgnier, pas toor van Boulogne sur Mer een zakje waarin zich aarde bevond afkomstig van het kerkhof van Leubringhen; tusschen Calais en Boulogne, waarop het stoffelijk overschot rust van de tijdens den oorlog- in Frankrijk ge sneuvelde Canadeesehe soldaten. Voorts werden hein twee zakjes toegezonden, welke zand inhielden, afkomstig van landerijen uit de om geving van Boulogne» welke met het bloed van Fransche Canadeezen ge drenkt zijn. De burgemeester van Sittard heeft met het a.s. carnaval het dragen van maskers om veilig heidsredenen verboden. De Car- navalsvereeoiging aldaar heeft nu uit protest de voornaamste fees telijkheden afgelast. Het Engelsche stoomschip „Wel- landoc" zond S.O.S.-seinen voor de kust van Hoek van Holland uit en is door de sleepboot „Ebro" van L. Smit en Co. den Nieuwen Waterweg binnengesleept: de stuurinrichting was defect Koperhoudende bestrijdings middelen voor den land- en tuin bouw kunnen met ingang van 1 Maart a.s. zonder vergunning verhandeld worden; helaas is er echter nog een tekort aan spreek machines. Gedupeerden in den land bouw ontvangen thans van Landbouwherstel een voorschot van maximaal 10.000 gulden, met dien verstande, dafr zij in elk geval 5000 gulden krijgen en verder nog eens maximaal 5000 gulden voor zoover ze geen geïd hebben gekregen van geblok keerd tegoed. Met ingang van heden is de stikstofbon voorzien van opdruk no. 3 geldig verklaard; de reeds eerder geldig verklaarde bonnen blijven tot nader order hun gel digheid behouden. Wie niet in aanmerking komt voor 200 kuikens, zal dit jaar een bestelbon voor 52 kui kens ontvangen. De pensioenregeling in het bloemhollenbedrijf is gewijzigd. Werkgever en arbeider betalen ieder de helft van de premie, het maximum-pensioen bedraagt 15 gulden per week. Verwacht wordt, dat de regeling per 1 Maart bindend zal worden ver klaard voor Noord- en Zuid- Holland. Het Kon. Ned. Gvmn. Verbond organiseert op Tweeden Pinkster dag (10 Juni) te Arnhem een turn-demonstratie. welke door alle KNGV-vereenigingen aan het zoo zwaar getroffen Arnhem wordt aangeboden en waaraan naar schatting 18.000 turners en turnsters zullen deelnemen. Generaal Kruis bracht een bezoek in het herscholingskamp »'De Wild hoef" te Wassenaar, waar hij een groote oefening van officieren en onderofficieren,' die daar op hun toekomstige taak in het Ned. leger worden voorbereid, bijwoonde. Ge neraal Kruis slaat de verrichtingen der troepen gade. Anefo/Breyer P. NIEUWE KAMERLEDEN BENOEMD In verband met het ontslagne- men als lid van de Tweede Kamer door den heer R. Effendi en Pater Dr. L. J. C. Beaufort O.F.M. zijn door de benoemingscommissie voor de voorloopige Staten-Ge- neraal in de opengevallen plaat sen tot leden van die Kamer be noemd de beer C. Borst te Am sterdam en Pater Magister dr. J. G. Stokman O.F.M. te Utrecht. DROVOCEERT FRANCO1 Hij heeft pas een rede gehouden bij de installatie van nieuwe officieren en toen gezegd, dat hij Parijs even gemakkelijk kon bezetten als de Duitschers in 1940. Zulke uitlatingen zijn kolen vuurs op het hoofd der Fransche oppositie. Nu de be rechting van tien republikei nen, o.w. een bekende Fransche verzetsleider, Christino Garcia, toch is doorgegaanis het ver zet in Fransche kringen tegen het FrancobeQsind nog toege nomen. Cortes-leden, die zich met de actie voor Don Juan in lieten, zijn afgezet, enz. Fran co houdt, om het populair te zeggenhet been stijf. De vraag is maar, hoe lang hij het vol houdt. Tal van politici en jour nalisten, letterkundigen en ge leerden, waaronder waarlijk niet de eerste de beste, hebben "opnieuw bij de Fransche regee ring aangedrongen op het ver breken van de diplomatieke betrekkingen met het regiem van Franco, dat een golf van terreur over dat land doet gaan. Ja, ja, tien jaar geleden begon de burgeroorlog, na een golf van terreur en republi- keinsch-anarchistisch-commu- nistische vervolging. Al die ac tie voor een z.g. vrij Spanje klinkt erg aardigf maar tegen den achtergrond van de histo rie kunnen wij ons voorstellen, dat men er in Spanje wel een beetje anders over denkt. Vrij heid is prachtig, maar niet, als ze komt in handen van men- schen en groepen, die haar wil len misbruiken. UitPartjs werd bericht, dat José Giral, minis ter-president van de schaduw- regeering der Republikeinen, naar Mexico teruggaat. De een zegt, uit baloorigheid, omdat zijn politiek zoo weinig succes heeft gehad tot nog toe, de an der vertelt, dat het met dat succes best gaat, maar José gaat alleen zijn vrouw maar halen. Intusschen komt de ,^chaduw"-president, Barrio, naar Parijs, om. de regeering der republikeinen op nog bree der basis te zetten met mede werking van de communisten. Dan kan de wedloop met de schaduw, om met Jan Musch te spreken, zeker eerst recht be ginnen Een aantal illegale strijders zijn intusschen in Spanje tot gevangenisstraffen veroordeeld en de Fransche P.T.T.-ambtenaren hebben het post- en télegraafverkeei met Spanje gedurende 24 uur be perkt tot de officieele berich ten. uit protest tegen de hou ding van de Franco-regeering.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 3