2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad Stad en Omtrek WEERBERICHT Hef Seminarie der Capucijnen De Gregoriaansche Universiteit Belgische Nuntius treedt af De luchtverbinding met de West Kardinalen bij den Franschen gezant ONZE JOURNALISTEN BIJ DE INDIANEN In de „gekleurde woestijn" België-Luxemburg 7-0 DINSDAG 26 FEBRUARI 1946 DEN HELDER DE PLECHTIGE DOODENHERDENKING Zooals reeds in onze editie van vorige week werd gemeld, zal H.M. de Koningin inderdaad een bezoek brengen aan den Helder, om Persoonlijk tegenwoordig te zijn bij de plechtige herdenking der dooden op Woensdag a.s. Hare Majesteit zal dan om drie uur een krans leggen bij het monument Voor hen, die vielen. Namens de regeering zal de Mi nister van Marine Z. Exc. de Booij een krans leggen, terwijl namens de Marine vice.admiraal G. W. Stoeve dit zal doen. Ook de Heldersche jeugd zal In sterke mate tegenwoordig zijn, Jmdat speciaal voor de jeugd deze herdenking een symbool zal zijn van moed en plicht. Daarom zal namens de Heldersche jeugd een krans worden gelegd. Van de marinegebouwen zal dien dag van 9.3012 uur en van 15 15.45 de vlag halfstok hangen, uit eerbied voor de gevallenen. Wij roepen onze lezers op dit voorbeeld te volgen en eveneens de vlag halfstok te laten hangen, want ook de hulde en dank van de burgerij moet groot zijn te genover al degenen, die in den oorlog het leven lieten. SCHAPENSLACHTING Wilde honden, die nog steeds overal rondsluipen, hebben dezer dagen een ware slachting aan gericht onder schapen. De politie Heeft een van de beesten te pak ken kunnen krijgen en dit af gemaakt. Het publiek wordt er nog eens aan herinnerd, om dit soort honden, wanneer zij er kennis van dragen, waar zij zich bevinden, zoo spoedig mogelijk aan te geven, want zij veroor zaken mets dan schade. AANRIJDING Bij de Kooij had een aanrijding plaats tusschen een militaire auto en een vrachtwagen. Befde voertuigen liepen eenige schade op, doch persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. NIET ERG HARTELIJK Een inwoner uit de Koning straat, die even naar het Post kantoor moest en voor 't loketje een moment moest wachten, kwam tot de ontdekking, dat zijn handschoenen, die hij opzij had gelegd, spoorloos waren verdwe nen. Deze geste was niet erg vriendelijk. POLITIEBERICHTEN Door de politie werd een per soon aangehouden, die verdacht werd van diefstal. Verder werd iemand bekeurd, omdat hij onbevoegd op het spoorwegemplacement liep. Tenslotte werd op last van den Officier van Justitie te Alkmaar een minderjarig meisje aange houden en op transport gesteld ter observatie. SCHAGEN STILLE OMGANG De afdeeling van den Stillen Omgang hield Maandagavond een ledenvergadering in Café Huiberts op de Markt. De voor zitter opende met gebed en heet te allen hartelijk welkom. Spr. memoreerde de laatste vergade ring, gehouden in het voorjaar vaji 1940. Hierna deed de pen ningmeester verslag, waaruit bleek, dat thans in kas is 343.58 en dat de afdeeling 67 leden telt. In de kascommissie werden be noemd de heeren J. Jong en Ch. v. Lint. Het aftredende bestuurs lid de heer J. Settels werd met a Igemeene stemmen herkozen. Hierna volgde bespreking van den Stillen Omgang. De Omgang wordt gehouden van 9 op 10 Maart. Het bestuursvoorstel om met bsusen te gaan, kosten 3. per persoon, werd aangenomen. Opgave voor deelname uiterlijk tot Zondagavond bij den heer C. de Moei. Kaarten verkrijgbaar vanaf Woensdag a.s. bij den heer C. de Moei. Wegens beperkte büsruimte gaan de leden voor. Men kan zich opgeven als lid bij den heer A. Deutekom, Laag- zijde B 44. Besloten werd om op 17 Maart in de parochie het 6de eeuwfeest plechtig te herdenken. Na een opwekkend woord van den Hoogeerw. Deken sloot de voorzitter de vergadering. PACHTRECHT Maandagmiddag hield de bond van oudleerlingen der R.L.W.S. de laatste cursusvergadering van dif seizoen in het Noord Hol- landsch Koffiehuis. Evenais voor de voorgaande lezingen bestond ook thans voor de lezing van Mr. Berkhouwer uit Alkmaar over het Pachtrecht zeer groote be. langstellïftg, vooral ook van de oudere landbouwers en deskun digen Na' het korte openingswoord van voorzitter Lakeman ving de heer Éerkhouwer zijn betoog aan, met er op te wijzen, dat de kennis van het pachtrecht van meer belang is dan menigeen zou denken. Het grootste deel der Nederlandsche bevolking leeft immers van de grond en wel 50 pet. van alle grondge bruikers is pachter. Onder pachtrecht verstaat men het recht dat toepasselijk is op elke verpachting van hoeven of los land voor een tegenprestatie van de pachter. Dus ook het weiden van vee op land eener andere eigenaar is thans een ver pachting. Een rechtvaardige regeling der pacht is noodzaak voor een wei- varende bevolking. Tot voor 1937 was de pacht uitsluitend geregeld door het Burgerlijk wetboek, waarvan slechts een 12_tai artikelen daar op betrekking hadden. Talrijke bezwaarlijke clausu les in pachtcontracten deden de pachters reikhalzend uitzien naar een nieuwe regeling, waar bij aan beide partijen recht zou wedervaren. Hierin voorzag in 5937 de paehtwet, welker samen stelling m de Kamers wegens de tegenstrijdige belangen een ware lijdensgeschiedenis is geworden. In 1941 kwam het pachtbesluit dat verschillende aan de wet kle vende mankementen''uit den weg ruimde. Het M.G. stelde dit besluit in 1945 buiten werking, maar we gens den vloed van onverant woorde pachtovereenkomsten werd het weer haastig van kracht verklaard. Dit Paehtbesluit dan spreekt van een huurtermijn voor Hoeven van 12 en voor los land van 6 jaren. Wenscht de pachter ver lenging dan dient hii zulks voor het verstrijken van het laatste pachtjaar bij de Pachtkamer. ressorteerende onder ziin kanton gerecht aanhangig te maken. Indien de pachter zijn taak juist heeft opgevat wordt in den regel in die verleening bewilligd, echter niet ingeval de verpachter kam aantoonen dat hij het bedrijf voor zichzelf of zijn familie nood zakelijk dient te gebruiken. Tus- schentiids opzeggen is niet moge lijk. tenzij in gevallen van bewe zen wanbeheer door tusschen- komst van de Pachtkamer. Iedere pachtovereenkomst dient goedgekeurd te zijn door den Grondkamer welke ook, monde linge of feitelijke huurovereen komsten kan vastleggen. Bij uit sluitend mondelinge overeenkom sten behoeft de pachter niets te betalen en kan reeds betaalde pachtpenningen terugvorderen Het Pachtbesluit voorziet in de mogelijkheid om bii misoogsten e.d. verminderde pacht te bedin gen en aangebrachte verbeterin gen naar recht en billijkheid van den verpachter terug te vorderen, mits deze tijdig van deze verbe teringen kennis heeft gekregen. Tenslotte biedt een Kon, Be sluit vervat in art. 35a de moge lijkheid. om pachters die door hun houding het agemeen of landbouwbelang schaden uit hun recht te ontzetten. Dit betreft thans N.S.B.-ers. doch schept daarentegen in de toekomst mo gelijkheden voor allerlei wille keur. Opgemerkt dient te worden dat vermindering van de orodur tienriizen geen aanleiding geeft tot verlaping. zoodat het prin cipe der filiidende huursrhaal nief is verwezenlijkt, al biedt die vele voordeden. Na deze sumiere uiteenzetting werden den ^eke- no° talrijke vragen gesteld welke allen naa»- genoegen konden worden beant woord. Tn ziin slotwoord s^rak de bepr Lakeman o.a. den wensoh uit dat- de bond deze zomer een massa °xcurste naar den Noordne-*r,ni_ der zou kunnen verwezenlijken. CALLANTSOOG WET.KE TnwjrnniST HEEFT CAI.LANTSOOG? In een onderhoud met den Voorz. van de Vereen. Voor Vreemdelingen Verkeer Callantsoog bespraken wij de nabije toekomst voor Callantsoog als badplaats. Een van de meest verheugende dingen is wel dat Callantsoog einde lijk uit zijr.' Isolement verlost gaat worden. Hoogstwaarschijnlijk zal binnen enkele weken een autobus dienst van de NACO vanuit Den Hel. der over Callantsoog naar Sehagen en vandaar r.aar Hoorn worden ge opend. Deze dienst zal driemaal daags In beide richtingen gaan en dwars door de geheele gemeente trekken zoodat practisch alle inwo ners er direct profijt van kunr.cn trekken. Zijn de scholieren van Cal lantsoog immers vrijwel uitsluitend op Den Helder aangewezen; de boe renbevolking is op Schagen georiën teerd en dit niet alleen voor de marktdagen. Maar ook voor bet Vreemdelingen Verkeer 4 is deze dienst een ware uitkomst. Het oude dorp heeft ontzaggelijk geleden door de Duitscbe bezetting. Een groot deel is gesloopt; een ander deel totaal uitgewoond en slechts enkele gebowen zijn r.og eenlgszins ai* bewoonbaar te beschouwen. Thans wordt echter met voortvarendheid aangepakt. Het pumruimen is aanbe steed terwijl eveneens de verfraaiing van het dorp op het programma staat, zoo zal de muziektent weer op geslagen worden, de aanplant her nieuwd en de toegang tot het strand enz. vrijgemaakt worden. De strand- exploitanten zullen er het hunne toe bijdragen dat daar althans een gezel lige sfeer mogelijk is. Ter geruststelling van het verwach te publiek kan worden vermeld dat het strar.d volkomen vrij van land mijnen Is. Dagelijks worden boven dien speurtochten ondernomen om eventueel blootgestoven projectielen vooral granaten onschadelijk te maken. Dè groote handicap voor de ont wikkeling als seizoensoord ligt voor alsnog in het totaal ontbreken van pensions. Het eemgste nog overeind gebleven pension Seinpost is thans in particulier gebruik en zal voor den zomer derhalve niet vrij komen. Ook is ^Icchs een zeer bescheiden aarjtal Zomerwoningen beschikbaar. Bij regelmatige terugkeer van de bewoners van Hollywood naarhet oude dorp zullen de daar gebruikte zeftnerwoningen wel vrij komen, maar de schrikbarende woningnood ïr. de gemeente, zal het stellig noodzake lijk maken dat een gedeelte dezer houten gebouwtjes nog langer in continu bedrijf moet blijven. Deze zomer zal Callantsoog het flaïj ook hoofdzakelijk van de ''dagjes menseben*' moeten hebben, al is het VW wel doende om nsion aeco- modatie op de verschillende boeren bedrijven mogelijk te maken. Kam peeren een slagwoord dat reeds thans op veler lippen,ligt is zeer goed mogelijk. We zouden haast zeg gen dat is hier ideaal. Een comfor tabel kampeerterrein aan de voet der duinen in de onmiddellijke na bijheid var. het centrum van het dorp en strand zal vrij zeker door velen gezocht worden. De kampee- renden kunnen voorts ln een korte wandeling de heide en boschages ln Abbestee bereiken. Evenals Callantsoog biedt ook Groote Keten prachtige gelegenhe den voor kampeeren ir.' volkomen mijnenvrïj gebied te midden van een hoogst schilderachtig duinlandschap. De verschillende wegen in de ge meente, allen eigendom van de pol der; verkeeren in vrij goeden staat, op enkele uitzonderingen na, doch hieraan is voorloopig niets te doen wegens het totaal gemis aan herstel materiaal. "hoor trekkers zal de door de Duitschers aangelegde betonweg van Callantsoog r.aar Petten ve^e voordeelen bieden voor doorreis naar Camperduin. Schoon of Bergen terwijl omgekeerd vandaar een be zoek aan onze badplaats vrij eenvou dig is. Al met al kunnen we zeggen dat een dagverblijf of kampeeren ln bet idyllische Callantsoog in de na bije toekomst reeds mogelijk is. evenals een volledige ontplooiing van de bad. en strandgelegenheid, maar pensiongasten zullen nog wel enkele laren geen onderdak kunnen vinden. Callantsoog Z2l dan ook voorloopig deze belangrijkste bron van inko men moeten missen. BREEZAND NIEUWE VOORMANNEN BIJ DE VERKENNERIJ Zondag jl. vond in het nieuwe hoofdkwartier van de Verkenne rij de installatie plaats van en kele Verkenners tot PL en APL. Na de gebruikelijke ceremoniën volgde zegening van dassen, en insignes door den Z.E. Aalmoe zenier. Vervolgens werden geïnstal leerd als PL (patrouilleleider) B. Berbee, N. v. Graven, B. Braam en H. Alders en als APL (assistent pa'rouilleleider) H. v, d. Plas, G. van Grieken, C. Jan. son en W. v. d. Park. De belang stellenden zagen verder de ge bruikelijke spelen, vertellingen, e.d. DOELPUNTEN.MACHINE In den Zondag jl. gespeelden wedstrijd tegen fiRC V won ZAP I me1 niet minder dan 11-1! (r-^'st'^1 40!) De Heldersche club kreeg zoodoende een koude douche en ZAP stilde haaT doel- puntenhonger weer eens! ANNA PAULOWNA R.K. TOONEELUITVOERING Zondagavond gaf de R.K. Too. neelvereeniging „Ons Tooneei" voor een flink bezette zaal een uitvoering in Hotel Veerburg. De voorzitter, de heer H. Leeg water, heette allen hartelijk wel kom en sprak zijn voldoening uit, dat ondanks het slechte weer, zoovelen waren opgeko men om dezen avond bij te wo nen. Hij hoopte, dat „Ons Too. neel" voor de derde maal na de oorlog wederom goed mocht sla gen. Er waren weer wat nieuwe 'eden bijgekomen, die voor het eerst hun krachten zouden ver. 'oonen. Er waren 17 medewer kers. Er werd opgevoerd „Het Gou&en Haantje" klucht in drie bedrijven van Otto Halting. Het stuk speelde ten huize van Bol. man in een kleine stad. Het muzikale gedeelte werd verzorgd door een band uit Amsterdam, onder leiding van N. Rijkers, welke prachtig werk leverde. Het stuk ging over een wethou der, die van een vergadering Weessverwachting medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond: VERANDERLIJKE WIND Zwakke nu en dan matige vereanderlijke wind; meest zwaar bewolkt met eemgen neerslag; in den nacht met uit zondering var» het Zuidwesten van het land lichte vorst; over dag temperatuur om of enkele graden boven het vriespunt. thuiskwam en bemerkte dat hij zijn ring kwijt was. De ring die hem het geluk bracht. Maar in plaats van naar de raadzaal was hij met Zwaantjes (een 1 eeraar) naar Het Gouden Haantje ge gaan. Toen er een paar dagen later een verslag in de „Dag- post" kwam, kwam het uit, dat hij er niet geweest was, zoo dat zijn vrouw zeer kwaad was en toen ontdekte, dat hij zijn ring kwijt was. ln het blad stond verder, dat de lichtkroon precies op de zetel was gevallen van de wethouder, maar die was natuur lijk niet aanwezig, daar hij naar „Het Gouden Haantje" was ge gaan, waar toen een vechtpartij was geweest en tot besluit ver geten had de rekening te beta len Intusschen was het soep comité aan het vergaderen over het gebeurde in „Het Gouden Haantje". Wethouder Zwaantjes en de Apotheker waren naar de apotheek gegaan en kwamen later zwaar beschonken thuis, waar de vrouw hen opwachtte. De kok, die juist met zijn benoo. digdheden in de kamer kwam, omdat het in de keuken te be nauwd was, zag het heele relaas en maakte zich uit de voeten. Enfin na veel gepraat werd de veil oren ring teruggevonden en overgereikt mdien de redacteur en de kok met zijn dochters mochten trouwen, wat dan ook eindelijk gelukte. Er is door de spelers en speelsters een goed spel gespeeld en zij kunnen met voldoening op dezen geslaagden avond te rugzien. De regie was in handen van den heer G. Does uit Scha gen en de grimage werd verzorgd door den R. v. Volen uit Amster dam, wat beide in uitstekende conditie was. Er had tusschen de bedrijven nog een kleine verlo ting plaats ten bate der vereenL ging, die ook heel goed verliep. Na afloop was er nog een ge zellig dansje toe. ANNA-PAULOWNA Z.A.P.-NIEUWS Door de weersomstandigheden is het programma weer lang niet afgewerkt en alleen de wedstrijd ZAP IHRC V heeft doorgang gevonden en ook dezen keer is het een overwinning geworden met groote cijfers. 111 ZAP'ers. het wordjf tijd, dat jullie nromovee- ren, dan zal er ook meer span ning heerschen en kom iullie spel beter tot ziin recht De wedstrijd zelf was voor de rust van dien aard, dat er aan zoo'n groote overwinning niet gedacht werd. Na een kwartier spelen opende de linksbuiten de score, die voor de rust opgevoerd werd tot 40. Na de thee werd het snoedig 50. waarna HRC een verdiend tegen, punt maakte. De gasten bleven tot het einde volhouden, een tee- ken van groote sportiviteit. Toch konden ze niét verhinderen, dat de ZAP-voorhoede den doelman nog zesmaal het nakijken gaf. Het Serafiinsch Seminarie der Paters Capucijnen te Langeweg werd tijdens den oorlog gedeelte lijk vernield. Er bestaan ernstige plannen bedoeld opleidingsinsti tuut te vestigen in de parochie Molenschot gem. Gilze-Riien. In het gerestaureerde overschot van de gebouwen te Langeweg zullen nog slechts de hoof ere studies ge daan worden. Het Serafiinsche se minarie werd in 1887 aldaar ge sticht. Vijf en twintig kardinalen woon. den de plechtige zitting bii van de Gregoriaansche Universiteit, ge durende welke de rector-magni - ficus Mgr. Paolo Dezza voor de studenten in het latiin een rede uitsprak, waarin hii de nieuwe kardinalen gelukwenschte met hum onderscheiding en daarbii het aandeel schetste dat de Uni versiteit had tot meerdere luister van de Kerk. Kardinaal Clemente, Mgr. Mi- cara. sedert 30 Maart 1923 als pauselijk nunius geaccrediteerd bij de hoven van België en Lu xemburg. die eveneens tot de nieuw gecreëerde kardinalen be hoort. zal niet meer naar zijn post terugkeeren doch een functie aan de pauselijke academie te Rome aanvaarden. Mgr. Micara was. vóór hij naar Brussel ging. gedu rende eenigen tijd internuntius te 's-Gravenhage. Oost en West ontmoetten elkaar Zaterdagmiddag boven en op Schiphol. En ze zaten elkaar nog dwars ook. Tegelijk arriveerden n.L de ..307" uit Oost-Indië en de .,305" uit West-Indië, de eerste onder gezagvoerder P. Both en de laatste onder gezagvoerder A. Viruly. Vooral voor het West- Indiëvliegtuig bestond, ondanks vliegenden storm en felle hagel slag, groote belangstelling. Het was het eerste dat uit Curacao en Suriname na den oorlog in Am sterdam aankwam. Gistermorgen vertrok weer een vliegtuig naar de West met als ge zagvoerder J. C. Hakkenberg van Gaasbeek. De Fransche ambassadeur bij den Heiligen Stoel Jacaues Mari- tain en ziin echtgenoote hebben in het Taverna-paleis een recen tie gehouden ter eere van de in Rome aanwezige Fransche kardi nalen Suhard. Gerlier. Lienart Petit de Julleville. Roques en Tïsserand. Hierbij waren ook te genwoordig kardinaal Tappoenl patriarch van Svrië. alsmede de Fransche bisschoppen, die het consistorie bijwoonden. Een speciale correspondent seint uit Phoenix: Wij hebben twee dagen doorge bracht in Phoenix in Arizona Op elke tien personen is daar één In diaan, en 50.000 vertegenwoordi gers van 15 stammen leven er in 17 reservaten, welke in de ge heele staat zijn te vinden. Wij hebben 150 km. gereisd om een bezoek te brengen aan een Indiaansch schooldorp, waar ae Indiaansche jeugd wordt opge voed door een katholieken pater en zuster. Later gingen wij ctoor (ie woestijn, welke nu eens rots achtig, dan weer bebouwd is, en brachten een bezoek aan Indiaan sche woningen, gemaakt van hout met muren van klei en stroo. Dit stuk van de woestijn wordt „de gekleurde woestijn" genoemd, wagens zijn prachtig gekleurde landschap met veie versteende boomen, welke millioenen jaren oud zijn, en de blauwe bergen, bedekt met allerlei soorten cactus sen. Vervolgens brachten wij -en bezoek aan de school voor archi tecten, welke wordt geleid door den bekenden architect Wright. Deze school is gelegen aan den voet van een rotsachtigen bva in het midden van de woestijn. Wright zeide tot ons; „Wij zijn deze streek zoo beu, dat wij seifs onze eigen stem haten' Vrijdagmorgen zijn wij per vliegtuig naar New Orleans ver trokken, waar wij 's avonds be houden aankwamen. VOETBAL In den te Charleroi Bespeelden interlandwedstrijd BelfiiëLu xemburg doorboorden de Belgen zeven maal het vijandelijke doel. waartegenover de gasten geen enkel tegenpunt konden plaatsen. Voor de Nederlanders, die den strijd op 10 Maart a.s tegen de Luxemburgers moeten aanbinden, dus 'n hoopvol vooruitzicht. Doch daar staat onherroepelijk tegen over. dat we ook tegen de Belgen moeten uitkomen en deze bliiken dus inderdaad wel het een en ander in hun mars te hebben. In ieder geval bliikt uit dezen uit slag. dat mocht Nederland van Luxemburg weten te winnen, dit nog in het geheel geen reden mag zijn om te iuichen. De Belgische middenvoor Declevn was wel zeer op schot en maakte vijf doelpun ten.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2