Vermogensaanwasbelasting De emigratie-mogelijkheden voor Frankrijk Nieuw Noordhollandsch Dagblad 3 Y/etsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend Centrale Raadsvergade ring R. K. Middenstands bond bisdom Haarlem STEMMEN BIJ VOLMACHT VOORLOOPIG DE NOODIGE VOORZICHTIGHEID Uit alle hoeken der aarde Nazigesang in een interneeringskamp ENGE OPVATTINGEN Kardinaal Spellman staatssecretaris? „Heldhaftig, vastbe raden, barmhartig" Karei Gouda krijgt nog een kans DINSDAG 26 FEBRUARI 1946 A De Minister van Financiën heeft "bij de Tweede Kamer een wetsontwerp „Vermogensaan wasbelasting" ingediend. In de Memorie van Toelichting zegt de Minister o.a., dat de ernstigste en meest directe gevaren voor de stabiliteit en harmonische ontwikkeling van het economisch leven en daarmede vapr den om. vang en het V®o van het mate. rieele herstel dreigen van de zijde van de aanspraken in den vórm van geld. Deze gevaren zijn voorloopig afgewend door de in. levering van het geld, gepaard gaande met de blokkeering van een groot deel zoowel van het ingeleverde chartale geld als van het girale geld. Deze maatregelen dragen eehier behoudens voor zoover chartaai geld niet inge leverd is slechts een voorloo pig karakter en beperken wel de bevoegdheid tot beschikking over het geld, maar niet het totale bedrag. Zij moeten dan ook ge volgd worden door andere, welke het geld definitief aan het ver keer onttrekken. Doch ook in ander opzicht heeft de omvang van de aan spraken der particuliere huis houdingen op den Staat betee. kenis. De rente, en aflossings. dienst van deze schuld zou nood zaken tot een zoo zware blijven de belastingheffing, dat deze „overheveling" van inkomen, be halve een aanmerkelijke ver grooting van het zonder arbeid verworven inkomen, daarom tevens een reëele last voor het economisch leven zou beteeke. nen. De vorm van belastingheffing, die in aanmerking komt om op betrekkelijk korten termijn te geraken tot een belangrijke ver mindering van de aanspraken der particuliere huishoudingen en daarmede van den schulden last, is die van eei of meer hef fingen in etns. Dat verrijking, verkregen door hulp te verleenen aan den vijand of door misbruik te maken van den nood van ons volk, niet mag blijven bestaan, spreekt vanzelf. Dóch ook de overigen, die tij dens den oorlog m vermogen zijn vooruitgegaan, behooren hun deel bij te dragen, voordat van degenen, die door den oorlog reeds in vermogen zijn achter uit gegaan, een offer mag wor., den gevraagd. De Minister heeft dan ook gemeend, dat allereerst zij, die tijdens den oorlog, al dan niet door eigen toedoen, in ver mogen zijn vooruit gegaan, in een heffing in eens behooren te worden betrokken. Erfenissen, schenkingen, ver mogen, ontstaan door het sluiten of het ontbinden van een huwe lijk, zullen niet door de vermo gensaanwasbelasting worden be last, voor zoover by een erfenis b.v., hierin geen vermogensaan. was van den erflater schuilt. Bij erfenis of schenking heeft slechts overgang of overdracht van ver mogen plaats. De Minister onderscheidt ver der tusschen de algemeene waar destijging, die een gevolg is van de waardedaling der geldeenheid en de overige waardestijgingen of waardedalingen. Er zijn ver. mogensbestanddeelen, bij voor beeld aandeelen in ondernemin gen, die tijdens den oorlog zijn opgekomen, die, ook indien de Nederlandsche gulden niet in koopkracht was achteruitgegaan, zouden blijken aanzienlijk in waarde te zijn gestegen, andere bezittingen zijn, ondanks de al gemeene prijsstijging, minder guldens waard dan voor den oorlog. Dat dergelijke waarde stijgingen en waardedalingen in beginsel in aanmerking moeten worden genomen, is niet twijfel achtig. Dit geldt in beginsel ook voor de wijzigingen in de waarde (in guldens) van geld en vorderin gen in vreemdfe valuta, buiten- landsche effecten en bezittingen in het buitenland, indien die wij zigingen veroorzaakt zijn door verandering in de verhouding van den gulden tot buitenland- sche valuta's of veroorzaakt zijn door verandering in de deviezen, wetgeving. De Minister wijst hier vooral op de zeer belangrijke vermo. gensaanwas, welke het gevolg was van het tijdens de bezetting te gelde maken van per 1 Mei 1940 zeer laag gewaardeerd bezit aan Duitsche fondsen, onroerend goed in Duitschland enz. Deze aanwas zal in aanmerking ge nomen worden. Ook houdt de Minister rekening met de koop krachtvermindering van de geld eenheid. De Minister stelt zich namelijk op het standpunt, dat ook zij, die dezelfde effecten, huizen en andere vermogensbe. standdeelen bezitten als voor den oorlog en met name ook onder nemers, die thans nog oude voor raden vasthouden zoowel met het oog op de vermogensaanwas belasting als om een voorsprong op hun concurrenten te krijgen in de heffing kunnen vallen, indien namelijk deze bezittingen thans hooger worden gewaar deerd dan voor den oorlog. Ook deze vermogensbezitters, die, hoewel zij reëel niet verrijkt zijn, toch weinig hebben geleden, zul len hun deel in de algemeene verarming moeten dragen. Be stond het vermogen echter uit vorderingen in geld, zooals lijf renten, hypothecaire of onder- handsche vorderiflgen, dan is er veelal van waardestijging geen sprake en wordt dus, als het ver mogen dezelfde samenstelling heeft behouden, geen vermogens aanwasbelasting geheven. De Centrale Raadsvergadering van de Dioc. R. K_ Middenstands bond in het Bisdom Haarlem zal niet worden gehouden op Donder dag 21 Maart, zooals reeds was aangekondigd, maar op Woensdag 10 April a.s. in Krasnapolsky te Amsterdam. De zeer belangrijke agenda be vat o.m.: Verkiezing van een ge heel nieuw Hoofdbestuur, daar het oude Hoofdbestuur aftreedt. Zij. die bii volmacht wenschen te stemmen, behooren vóór 15 Maart a.s. een met redenen om-, kleed verzoekschrift in te dienen bij het gemeentebestuur. De be langhebbende doet vervolgens doch niet later dan een week re den dag der can! daatstelling. in persoon mededeeline ter secreta rie. dat hij van de gevraagde be voegdheid wenscht gebruik te maken, waarbii tevens de oerso- nalia van dm door hem gemach tigde moeten worden vermeld. Voor verdere biizonderheden zie men de gemeentelijke bekendma kingen. Onlangs hebben twee land bouwingenieurs in opdracht van den minister van Landbouw, Vis- scherij en Voedselvoorziening een reis door Frankrijk gemaakt, ten einde de mogelijkheden van vesti ging voor Nederlandsche hoeren en tuinders te peilen) De resulta ten van dit onderzoek, welke werden vastgelegd in een aan de regeering uitgebracht rapport, ko men in het kort op het volgende neer: Er ls in Frankrijk plaats "oor onze boeren en tuinders. De land bouw is er op het oogenblik wel rendeerend. Momenteel wonen er ca. 100 Nederlandsche landbou wers. die zich daar in den :oop van de laatste 20 jaar voor den oorlog gevestigd hebben. De re- sulta'en. welke door deze boeren werden behaald, zijn over het al gemeen bevredigend te noemen. In principe biedt Frankrijk als immigratieland dan ook groote mogelijkheden. Niette min komen de beide onder zoekers tot de conclusie, dat vestiging op een land- of tuin bouwbedrijf thans nog dient te worden algeraden Zij voe ren hiervoor de volgende ar gumenten aan. 1. KracJitens de thans geldende deviezen voorschriften is het medene- men var. Nederlandsch kapitaal uit gesloten. 2. Er zijn op het oogenblik met de inrichting van een "bedrijf enorme bedragen gemoeid. Het benoodigde kapitaal wordt gerekend op 300 tot J 600 per HA; (waarbij men dient te bedenken; dat i HA in Frankrijk heel wat minder aan producten opbrengt dan hier). Verwacht kar. worden; dat in de toekomst de instaliatiekosten heel wat lager zullen zijn. Voor de devaluatie van de franc was reeds 'n daling van de prijzen waarneembaar. 3. In verband met het groote ar beidstekort in Frankrijk is het nood zakelijk; dat de emigranten hun be drijven zoo sterk mogelijk mechar.i- seeren. Het is thans echter niet mo gelijk moderne machines en werktui gen te krijgen. 4. Vestiging in Frankrijk eischt grondige voorbereiding. Onbekend heid met de taal en met den Fran- scben landbouw zijn tn het verleden oorzaak geweest van groote teleur stellingen en mislukkingen het is dar.' ook gewenscht dat personen die geen Fransch spreken en met op de hoogte zijn van den Franschen land bouw een leertijd doormaken als vo lontair of betaalde arbeidskracht op een land- of tuinbouwbedrijf alvo rens zich definitief te vestigen. Bet rapport wijst er voorts op dat voor Nederlandsche landarbeiders de kans van slagen gering is. De le vensomstandigheden op het Fransche platteland zijn van dien aard dat voor Nederlanders praetisch niet de mogelijkheid bestaat om als landar beider eenig kapitaal te vormen en zich tot boer op te werken. Op grond van bovengenoemde conclusies wordt van offideele zijde aangeraden t.a.v. de vesti ging van Nederlandsche landbou wers en tuinders in Frankrijk voorloopig de noodige voorzich tigheid in acht te nemen. Wel treft de regeering voorbe reidingen om m overleg met de Fransche regeering tot een rege ling te komen inzake de plaatsing in Frankrijk van Nederlands cue boeren en tuinders, die er een leertijd wenschen door te maken. (En dan 's er „nog" de kwestie van de godsdienstig-zedelijke verzor ging, die voor groote groepen in ons land van primair belang is. In een der e.v. dagen zal een ter zake kundige het Fransche emi gratieprobleem mede uit dit oog punt behandelen. Red.) Generaal velhebber ANDERS, de be. van de Poolsche strijdkrachten in Italië, zal wel dra naar Engeland terugkeeren om met de Britsche reaeering de toekomst van ziin manschaDpen te bespreken. De Belgische communistische reserve-senator A, Elov. die in een verduiste ringszaak gewikkeld is. werd in verzekerde bewaring gesteld. Bulgariie heeft alle roerende goe deren. die aan Griekenland ont nomen zijni, -weer teruggegevén. Stalin is benoemd tot volks commissaris van de gewanende machten en tot ónnerbeveihebber van de Soviet Unie. Volgens 't bulletin van Maandagavond is er in de ziekte van koning Chris- tiaan van Denemarken nog geen wtiziging gekomen. Wie niet hooren wil, moet voelen Dezer dagen weigerden de ge- interneerden in het interneermgS- kamn voor politieke gevangenen te Haams+ede te gehoorzamen, toen bevolen werd het zingen van nationaal-socialistische lie deren te staken. Toen bet lossen van waarschuwingsschoten niet hielp, wilde de dienstdoende be waker dwars door de barak schie ten.^ De kogel ketste af tegen nrkikeldraad en veranderde van richt'ng. waardoor de geïnter neerde A. J. Leijdekkers. die in zijn bed lag. gedood werd. De berichten, die in verschei dene Zwitsersche bladen versche nen. waarin de benoeming van een gezantschap bij het Vaticaan ter sprake wordt gebracht, heb ben m Zwitsersche protestantsche kringen spoedig reactie verwekt. Het bestuur van de Zwitsersche Prb+estantsche Volksunie ver klaarde, dat het protestantisme in geen geval een dergelijke stau zou aanvaarden, en het sprak de ver. wacu+lng uit, dat de federale raad in deze raak duidelijk s'elling zal nemen. Volgens ditzelfde bestuur heeft de toelating van een nun tiatuur te Bem reeds merkbare religieuse spanningen veroorzaakt. Volgens bet Londensche blad „Star" zou Z. Em. kardinaal Spellman. de aartsbisschop van New-YorkL binnenkort tot staats secretaris van het Vaticaan be noemd worden en weldra ziin eerste reis als nauseliik diplo maat ondernemen. Bij de herdenking van den slag in de Java-Zee. Een opname aan boord van Hr. Ms. Kruiser „De Ruijter", het vlaggeschip n Schout-bij-Nacht Doormantijdens een aeschutsoefening kort voor het uitbreken van den oorlog met Javan. (Anejo P.) Tijdens de herdenking van de Februaristaking 1941 op het Waterlooplein in tegenwoordig heid van H.M. de Koningin, heeft de wnd. Burgemeester van Am sterdam, de heer F. de Boer. o.m. gezegd: „Ik ben door de Koningin gemachtigd mede te deelen. lat H.M. besloten beeft aan bei wa pen van. de stad Amsterdam een devies toe te voegen, luidende „heldhaftig, vastberaden, barm hartig". Dit devies zal in een Koninklijk Besluit worden vast gelegd, De Koningin is voorne mens aan de stad een vlag ten geschenke te geven, waarin het wapen met bet nieuwe devies zul len zijn opgenomen. Karei Gouda uit Purmerend. die door het Biizonder Gerechts hof te Amsterdam to den dood was veroordeeld omdat hii dienst had genome® hij het Vrijwilli gerslegioen Nederland stond gis teren terecht voor den Biizonde- ren Raad van Cassatie. Mr. A. V. M. Leesberg, raads man van verdachte, schetste uit voerig de omstandigheden,, waar onder Gouda tot zijn daad eeko men was en wees er op dat ver dachte zich nimmer verlaagd had om Nederlanders aan te brengen. Hij verzocht beklaagde een straf in een rnks\"erkmricbtic,g te la ten ondergaan, na een korte ge vangenisstraf. De procureur-fiscaal kon zich de opgelegde straf begrijpen, maar wilde Gouda nog een kans geven Hii reorri-ceerde een gevan genisstraf van 20 iaar. HET NIEUWE LEGER Vervolg van pag. 1 De cijfers voor deze groep zijn de vn"1 rende: Aanwezig "boven de 45 jaar 7.220 man. Hiervan moesten worden afgevoerd 3.624 man, zulks wegens overlijden, ongeschiktheid of onbe trouwbaarheid (672), afgekeurd en vrijstelling. Van de beschikbare 36P8 man waren op 15 Februari reeds 2300 mar. ingedeeld. De minister ont zenuwde in dit verband ook de be wering, dat nu eersU op het laatste oogenblik. reserve-officieren en dpi. onderofficieren zouden worden opge roepen. Met deze oproenen is reeds in Juli en Augustus '45 begonnen naarmate plaatsen in Engeland voor herscholing ooenkwamen. In verband met de toestand van het Nederland sche bedrijfsleven is men echter niet verder gegaan dan absoluut noodza kelijk was. In tusschen zijn nu nog 1089 man voor oproeping beschik, baar, een deel zal afvallen wegens afkeuring en vrijstelling, zoodat de 911 reserve-officieren, die noodig zijr.' voor de encadreering der II Div. voor aanvulling der twee lichte di visies en het bemannen der kader- scholen hieruit lang niet kunnen worden- gehaald. Hierin ligt de nood zaak van de huidige oproepingen en het gering aantal vrijstellingen. De aanvulling zal moeten komen van de officieracursnssen In "Engeland en van de school voor reserveofficieren te Harderwijk, die op volle toeren draait. Het lager kader Van de beroepsonderofficieren hebben velen een overheidsbo'rrek- king aanvaard. Van de op ]0 Mei '40 beschikbare 4.800 mar.' blijven er vooral mede hierdoor slechts 2.359 man beschikbaar, een aantal dat vrijwel geheel is ingedeeld. Het siert het onder-officierscorps cfat de categorie "onbetrouwbaar, twfifel- acbtlg' hier slechts 118 man telt. 't Aantal geregistreerde dtenstn!-oh_ tl ge onderofficieren bedraagt 43302. waarvan er op 15 Februari '46 20.849 waren ingedeeld, de regteerencTe 22.000 zijn degenen, die te oud zijn gewordenafgekeurd werden of tiot lichtingen behooren; die tot nu toe niet werden opgeroepen. De huidige oproepingen zouden volledig aan de behoeften kunnen voldoen, ware "tret r.iet, dat volgens ervaringscijfers bij de keuring, die uiteraard voor de tropen bijzondere clachen stelt, 40 pCt afvalt De vorming van het nieuwe leger. Momenteel zijn 90.000 man on der de wapenen geroepen: batal jons in Indië 15.000 man; in oplei ding in Engeland. 11.000; gezags- troepen 25.000; zeven bataljons in opleiding; 5.600 man; aan- en af- voeriroepen enz. 10.000 man- zes afgerichte bataljons ter handha ving van orde en rust 5000; pio niergroepen, geniecomp., kader- scholen, specialistenscholen. school voor res. off. en onderdeelen in opleiding tot het vormen van twee lichte divisies 18.400 man Hierbij zijn 6.209 officieren ingedeeld dat is ruw berekend een officier op 15 man. terwijl dit vroeger een op tien was. Met deze getallen argumenteerde de minister ook de tijdelijke benoeming van reserve- officieren, ware dit niet geschied dan zou het tekort op het oogen blik nog veel grooter zijn geweest. Het is echter mede gedaan om hen, die dit verdienden, een kans te geven. Er zijn vergissingen be gaan en teleurstellingen geweest, doch als geheel is de proef ge slaagd, Mr. Meynen getuigde Git met voldoening. EEN STAKING HERDACHT Vervolg van pag. 1 waar thans H.M. de Koningin het passeeren der stoeten, met vlaggen en banieren, gade sloeg. Bijzondere belangstelling ging uit naar de groote groep van het tram. en reinigingspersoneel, dat het sein tot de staking in 1941 had gegeven. De Tramharmonie zorgde voor de muziek, in con currentie met het geratel van de stadsreinigersEr waren helroo.de spandoeken, zonder op schriften overigens, en roode vlaggen. Met groot gejuich en met het zingen van het „Wilhelmus" werd Koningin, die de plech tigheid in de auto volgde, door de reusachtige menigte op het Waterloopleïn begroet. Burge. meester de Boer wees er nog eens op, dat de Amsterdamsehe be. volking volkomen spontaan in staking was gegaan. Divèise sprekers uit allerlei groepen voerden het woord, van net N.V.V., van de Katholieke Arbeidersbeweging, van de Een heidsvakbeweging, van de Com. munistische Partij e.a. Het ka tholieke Tweede Kamerlid Stem. metz zei, dat thans voor de ont plooiing van recht en vrijheid moet worden gestreden. In her. innering werd gebracht, hoe 3500 personen wegens de staking wa ren gearresteerd. In het bijzon der werden de vele Joodsche slachtoffers herdacht. De E.V.C..spreker kon niet na laten, aan te dringen op het ver. breken van de diplomatieke he. trekkingen met Franco! Toen werd een Joodsch partisanenüed gezongen en was er een pauze, waarin H.M. wegens dringende staatszaken naar Den Haag ver. trok. Daarna traden nog verschillen, de sprekers op. De heer Sam de Wolff las een -solidariteitstele. gram voor van Joden uit Pales, tina. „De Duitsche geest moet in ons land met wortel en tak wor. den uitgeroeid", getuigde de heer Roos jen van ae anti-re v. en Pieter 't Hoen van „Parool" con. stateerde nog eens, dat het de arbeiders waren, die in 1941 voorop waren gegaan in het ver. zet. De menigte luisterde in de sneeuwbuien voi medeleven toe en uitte dit door veel herhaald applaus. Hier en daar werd de „Internationale'' gezongen....

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 3