Water- en lichtbedrijven vierden feest Vermogensaanwasbelasting 2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad Personeelsvereeniging gesticht Het duo Boot-v. d. Sande maakt furore Lidmaatschap van de Katholieke Volkspartij Automobielen voor artsen (2aalste nieuws MEISJE TE SPANBROEK GEDOOD Auto reed haar te water WOENSDAG 27 FEBRUARI 1946 Een feestelijke stemming heerschte Maandagavond in de zalen van Formosa, waar het personeel van onze ge meentelijke water, en licht bedrijven eens, zooals het door een van de feestrede naars werd uitgedrukt, „de veiligheidskleppen heeft opengezet" en met vrouwen, verloofden en kinderen op lofwaardige wijze heeft feest gevierd. De Voorzitter van het feest comité, de heer v. d. Wal, leidde den avond in met een welkomst woord, in het bijzonder gericht tot den Directeur, de Heer Teune, en de medewerkers van den avond, de Tango-Serenaders en het. Duo Boot.v. d. Sande, waarna de Directeur het woord verkreeg. Spr. noemde de redenen, die tot het organiseeren van dezen avond aanleiding hebben gege ven: de huldiging van de jubilea, die in de vijf oorlogsjaren met stille trom werden gevierd, een feestelijk afscheid van gepensi- onneerden, de trouwe medewer kers van de bedrijven: de heeren Snel, Trap en Lagerveld en om eens een uitweg te geven aan de opgekropte ergernis van een personeel van onze meest vitale bedrijven in een feest van saam_ hoorigheid. Hierbij bracht hij hulde aan al het personeel, dat, zonder de reclame van de „ille galen" in trouwe plichtsbetrach ting onder de meest ondankbare, ja zelfs onder bijna vernederende omstandigheden, het algemeen welzijn heeft gediend. En daar naast zag men mannen, als de heer Trap Sr., die het gevaar lijke werk van sociale zorg voor Nazi-slachtoffers en hun gezin nen voor zijn rekening nam. Met voldoening stelde spr, vast, dat het personeel weinig gedepor teerden heeft behoeven af te staan, hetwelk de groote zorg van de directie is geweest. Hier na herdacht spr. de oorlogs slachtoffers Terburg; v. d. Hoop; Snoerwang- Bakker; Smits en v, Pienbroek, waarna de aanwe zigen staande in eenige oogen- blikken van stilte hun nagedach tenis eerde. Vervolgens heette spr. de eenige vreemde eend in de bijt welkom, den heer Stoll, die door zijn persoon de anti pathie van het technische perso neel voor boekhouding, heeft weggenomen. Moge na zijn pen. siionneering er een opvolger ko. men als de heer Stoll! Er heerscht aan de water- en licht bedrijven de goede gewoonte mede te leven met elkanders familie-gebeurtenissen: feeste lijke, als bij huwelijk en jubi leum, maar er zijn in die gezin nen ook weieens „days of dar. ness and misery". Het is altijd spr.'s wensch geweest, dat nog eens een blijvend fonds voor dergelijke gelegenheden zou wor den gesticht; moge het dezen avond zoover komen en moge voor de personeelsgezinnen er dan weinig van dergelijke „mi- sery.days" zijn! De „Tango-Serenaders" gaven hierna een staaltje van hun kun nen, waarna het woord was aan het Duo Bootv. d. Sande. Ver bluffend vlug hadden deze „ama- teurs-artisten", zooals zij zich zelf bescheiden noemen, hun publiek te pakken. Uitbundig succes had den zij met het liedje van onzen plaatsgenoot Jan Limburg: „Nieu_ wediep. jij gaat nooit verloren!". Na hun optreden werd een De aandacht wordt er op ge vestigd, dat zij. die aan de ko mende stemmingen over de gros lijsten van candidaten voor de Tweede Kamer, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad willen deelnemen. uiterlijk 1 Maart dus Vrijdag as. als lid van de Katholieke Volksnar- tij dienen te zijn ingeschreven bij de afdeeling. waaronder zij res sorteeren. Weliswaar kunnen ten allen tijde, dus cok na 1 Maart, nog nieuwe ieder, worden inge schreven, maar wie na 1 Maart toeitreedt. kan niet meer mee stemmen met de komende a.s. Partijstemmingen. Men houde daar wel rekening mee. om te leurstelling te voorkomen! dansje gemaakt en een verloting met zeer gewaardeerde prijzen ge houden Dhr. N. Helder kreeg de gelegenheid nader in te gaan op hetgeen de directeur had gezegd over een personeelsvereeniging. Spontaan werd zijn voorstel begroet om spoedig, maar dan ai- leen voor de mannen, weer een vergadering te beleggen, waarop een door het voorloopig bestuur samen te stellen huishoudelijk reglement zal worden besproken. Eveneens met applaus werd zijn voorstel den Directeur eere-voor- zitter te maken, bekrachtigd. Vóór men er erg'in had was het inmiddels middernacht geworden, waarop de aanwezigen werden uitgenoodigd plaats te nemen aan Al is nog niet alles Zooals het was. Zij brachten weer water. Weer stroom en weer eas! de opgestelde tafels, waarop een smakelijk soupertje werd geser veerd. Het feestcomité had wél voor afwisseling gezorgd en er volgde nog een genoegelijke aan eensluiting van een dansje, een verfrissching en een liedje. Het Duo Bootv. d. Sande besloot zijn optreden met een reprise met het succesnummer „O, wat ben ik geschrokken!" en het lijflied van .Elgawa", (de afkorting van de amusementsvereenigmg voor per soneel van de Heldersche Electri- citeits-, Gas- en Watermenschen), waarvan wij het refrein aan hêt hoofd van dit verslag plaatsten. Wij maken de organisatoren van dit feest ons compliment, dat zij kans gezien hebben een zoo gedif ferentieerd publiek, als waaruit dit bestond, een allen bevredigen den avond te bereiden. Mogen ook hun andere acties een der gelijk resultaat hebben! AALMOEZEN 1EK INTERNEERINGSKAMPEN Tot Pater-assistent aan de St. Petrus en Pauluskerk, belast met de zielzorg voor de kampen is door Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem benoemd Pater fr En- gelmundus Dam Ord. Carm. OUDERAVOND ST. NICOLAAS- GROEP Deze groep heelt Maandagavond voor een druk bezette zaal een ge slaagde bijeenkomst gehouden. Door Morse-seinen vanuit de zaal werd een "welkom-allen" voor het doek geroepen en met gebed en vlag- groet opende Oubaas Moesterd deze avor.cL In een kort woord memo reerde deze de laatste bijeenkomst in April 1940. De aanwezigen moch ten van deze avond geen wetéldpro- gram verwachten; maar het was meer als kennismaking bedoeld. Oubaas Moesterd besloot: Dit is geen praatavond; maar een "doen"- avond. Daad bij woord voegend voerden de verkenners een opdracht uit om in Alkmaar een aantal Schotscïre mutsen te gaan halen welke met veel humoristische strubbelingen op tijd werd uitgevoerd. Een uitstekend suk pionierswerk verrichtten de ver kenners door binnen een kwartier een brug op te bouwen; terwijl tij dens dit werk Akela Piscaer op uit stekende wijze de hardploeterende mannen met pianomuziek opbeurde. Met een demonstratie "vredesseinen" werd dit eerste optreden van de Verkenners besloten. Met de "Jalahi" kreet werden doo* de Akela vervolgens de Welpen uit hun nesten geroepen. Onder groote hilariteit van de aanwezigen be- kampten de welpennesten elkaar in het opblazen en stukklappen van zakjes. "De hongerdans van Kaa" werd eveneens aardig opgevoerd en na het zingen van eenige liedjes werden de wolven weer naar hun nesten ge. commandeerd. De clementie wel ke de Oubaas bij de aanvang voor de welpen had ingeroepen bleek totaal overbodig geweest te zijn. Met succes brachten eenige verkenners 't lintzwaaien ten tooneele; hetwelk tooverachtige kleurennuances schiep Jammer was het tooneel hier even te klein voor. Na de pauze leidde Oubaas1 Moes terd een "kleeding en geluid" wed strijd, waaraan door de geheele zaai werd deelgenomen. Daarna, ter verhooging van de feestelijkheid gehuld in een kampdeken; werden door hem de prijzen verloot. Het groote kampvuur wat de ver kenners na dagenlang zwerven in 'n gastvrije spelonk hadden opgericht mag ook geslaagd worden genoemd. De nagedachtenis van Lord Baden Powel werd met een yell geëerd. "De kariboedans" bracht ons door het geheimzinnig geluid van de tam-tam in- de ware jungle stem ming. Op komische wijze werd "De koopman uit het jaar 3000" opge voerd. Groot succes oogstte de een- acter "De Scheersalon" waarbij eenige verkenners aan de Ioopende band en met groote "vakkundigheid" werden bediend. The five singing Boy-scouts hadden eveneens de volle aandacht. We wisten dat Oubaas Moesterd tot veel in staat was maar dat hij zich van een ras echte Hollander in Mohammedaansch priester kon veranderen wisten we nog niet. Maar hij presteerde het in het slotnummer van het kamp vuur. Met het strijken van de vlag en met het zingen van het Wilhelmus werd dit kampvuur besloten. Aalmoezenier Kapelaan de Koning riep in een kort woord vooral de medewerking der ouders in voor de beweging. Hij deed vervolgens een beroep op alle jongemannen en meisjes tusschen 18 en 25 jaar om zich toch vooral op te geven als lei der resp. leidster voor de Padvin derij. Hieraan is in Den Helder een groot gebrek. (Volgende maand wordt een leiderscursus in Den Hel der geopend.) Met den Chr. groet sloot Oubaas Moesterd dezen goed geslaagden avond. PLECHTIGE DOODEN VESPERS Ter gelegenheid van de her denking der gevallenen werd gis teravond in de Parochiekerk aan de Nieuwstraat de plechtige doo_ denvespers gezongen, bijgewoond door marine-autoriteiten, verte genwoordigers van het leger en vele geloovigen Vlootaalmoeze. uier B. J. Wilmink hield de her- denkingspredifcatie. waarin hii in treffende woorden de beteekenis schetste van heit groote offer, dat alle gesneuvelden te land. ter zee in de lucht en aan het verzets- front hebben gebracht. Het koor zong na hst Dooden- officie nog de meerstemmige zan gen Beati Mortui en Ecce Quomo- do moritus iustus. Het viel op dat er zoo weinig marinemannen aanwezig waren bij deze plechtigheid, waar vele vrienden en collega's werden her dacht. SCHAGEN OPERETTE „DUIZEND EN EEN NACHT" Maandag- en Dinsdagavond bracht de Alkmaarscb-i Operette, vereeniging „Danza" telkens voor een stampvol Royal de prachtige Joh. Strauss.Operette „Duizend en een nacht" met ge weldig succes voor het voetlicht. Nog nimmer werd zulk een fantastische Oostersche weelde aan costumes en decors ten toon gespreid als thans. De sprookjes, achtige sfeer van het suitanshof met de talrijke danseressen en haremdames, de imponeerende rijksgrooten, de afgezanten uit Arabië, Perzië en Egypte, de Moorsche lijfwachten en waaier, dragers, zij boden een schouw, spel als slechts de rijkste fanta sie vermag te scheppen. Maar bovenal heerschte er de weelde van de Strauss.muziek, die met zijn rijkdom aan klank en rhythme de begeestering op wekte en boeien bleef totdat de laatste tonen der allesovertref. fende finale verklonken waren. Strauss' „Duizend en een Nacht" is niet een zijner bekend ste meesterwerken, doch "Stellig wel de boeiendste, ondanks de onmiskenbare zwakke plekken en het herhaaldelijk beroep op de verbeelding der toeschouwers. Het thans door „Danza" ge presteerde is een bewijs, dat sedert het eerste optreden met „De Bedelstudent" een tijd van intensief repeteeren onder hoogst bekwame leiding is verstreken. De aan die eerste uitvoering kle vende fouten van te weinig spel tijdens het zingen, zijn op een gelukkige wijze overwonnen. De kwaliteit van het geboden spel, ook van de figuranten, kan zich meten met menige tooneelpres- tatie Vooral het spel van de hoofd figuren valt te roemen, iets wat niet altijd van hun zang gezegd kan worden. De prestaties van het orkest zouden een verslag op zichzelf eischen. Foutloos was dit optre den echter niet, althans niet bij het voorspel van het 2de bedrijf, terwijl de begeleiding van de zang menigmaal zoo zwaar was, dat het deze overstemde. De Strauss.melodieën heeft men evenwel recht laten wedervaren en op alleszins respectabele wijze weergegeven. Hetzelfde kan gezegd worden van het koor, al derailleerde dit enkele malen wegens ongelijkmatig invallen. Het kapwerk van Steenman zoo. wel als het magnifieke decorwerk van Groothuizen verdieht alle waardeering. DEN BURG VOEDSELCOMMISSARIS SPREEKT OVER ACTIJEELE ONDERWERPEN Maandagavond heeft de wnd. voedselcommïssaris voor Noord- Holland J. v. d. Veer, op uitnoodi- ging der landbouworganisaties in Hotel Texel over actueele onder»«er- pen gesproken. Nadat de voorz. van deze geslaag- e vergadering de aanwezigen en en wnd. voedselcommissaris had welkom geheeten kreeg de heer J. v d. Veer het woord. Spr. behandelde als eerste punt de urgente kwestie's die aan de orde van den dag zijn; o.a. de billijkheid van een hooi) en veelevering. De nieuwe maatregelen als b.v. de nieuwe teeltregeling voor tuinders, het contractmesten van varkens tot een bepaald gewicht; het vervoerert van granen op geleidebiljetten etc. die altijd raadselachtig aandoen; wist spr. duidelijk te verklaren en Iedere toehoorder kreeg een idee waarom en hoe alles in zijn werk gaat en dat deze maatregelen op de eerste plaats m het belang van de boeren zelf zijn genomen. Ook werden op dezen avond de nieu) we loonregelingen besproken voor de landarbeiders. Spreker vestigde de aandacht er op dat wil men de trek naar de stad verminderen het noodzakelijk zal zijn de loonstandaard der landar beiders gelijk te maken met die van de arbeiders in de stad. Om dit doei te bereiken zal men bij het berekenen van de richtprij zen voor de landbouwproducten met deze factor rekening dienen te hou den. Daarom is het nu ook verklaar baar geworden; dat tot nu toe geen richtprijzen bekend zijn geworden. Tot slot van zijn bespreking wees spr. op het belang van een goed ge organiseerde boerenstand. Dit kan alleen door volle medewerking van de landbouworganisaties en van iedere georganiseerde afzonderlijk; dan zal men in de toekomst veel kunnen bereiken. Als een heel voornaam punt achtte spr. het respecteeren van elkanders overtuiging. Wanneer dat in acht wordt genomen zal de z.g. hokjes zetterij die door sommigen als een ernstige hinderpaal worden be schouwd het algemeen belang niet schaden. WARMENHUIZEN „MARJATTA" Zondag 3 Maart wordt in het Patronaat voor de 16e maal op gevoerd het tooneelspel „Mar. iatta", uitgaande van den R.K. Bli^denbond „St. Odilia". Kaarten voor de uitvoering zijn verkrijgbaar bij Jac. de Nijs, tel. 332. 25 JAAR ONDERWIJZERES A.s. Vrijdag 1 Maart hoopt onze plaatsgenóote mej. Dam man haar 25-jarig jubileum als onderwijzeres te kunnen vieren. Des morgens zal er een plechtige H. Mis worden opgedragen. Des middags zal er door schoolkinde ren een operette worden opge voerd Het bestuur van de K.N.A.C. heeft zich met een adres tot den Raad van Ministers gewend met het verzoek onverwijld maatrege len te nemen, dat alle artsen die. renartsen en tandartsen, die daar aan behoefte hebben, on zeer kor ten termiin in het bezit worden gesteld van een nieuwe, althans in zeer goeden staat verkeerende personenauto. Adressante acht den toestand ten deze zóó wan hopig, dat bereids artsen en zie ken het slachtoffer zijn geworden van het gebrek aan een betrouw baar snelverkeersmiddel van de medici, die zelfs genoodzaakt ziin te overwegen een deel van hun administratieven arbeid neer te In Madras zijn de troebelen weer opgelaaid. De Amerikaanscbe minister van buitenlandsche za ken, Byrnes, heeft verklaard, dat hij geen reden ziet de op 1 Mei vastgestelde vredesconferentie te Parijs uit te stellen. Geruchten gaan, dat de Sovjettroepen in Mandsjoertfe weer versterkt ziin. Te Spanbroek nabij den Zomer, dijk heeft Dinsdagmiddag te 4.30 een auto-ongeluk plaats gehad, dat het leven heeft geëischt van het 9-jarig meisje Joopie Hoebe. woonachtig aldaar. Het meisie be reed samen met een zusie van 12 jaar een fiets en zij waren op weg van school naar huis. Toen de luxe auto. bestuurd door C. A. B. uit Hensbroek, de kinderen zou passeeren. geraakten de meisjes op de fiets aan het slingeren. De chauffeur remde daarop uit alle macht, week uit en kwam met de auto in de sloot terecht. Een aan. rijding kon helaas niet voorko men worden. De beide meisjes waren te water geraakt. De oud ste wist zich spoedig op het droge te begeven, 'maar haar zusie moest worden gezocht en is dood onder de auto uit de sloot weg gehaald. De autobestuurder met een persoon, die naast hem zat. die zich spoedig uit hun benarde po sitie konden bevrijden, hebben onmiddellijk reddingspogingen aangewend. Omtrent de schuld, vraag wordt een nader onderzoek ingesteld. De verslagenheid in net dorp is zeer groot leggen. Zii is van meening. dat de belangen van het economische leven het onaanvaardbaar maken de medici van een vervoermiddel te voorzien uit het reeds geheel onvoldoend aantal nieuw£ oerso. nenauto's. dat volgens de tot dus ver gemaakte plannen zal worden ingevoerd De KNAC dringt dan ook met klem aan op spoedige vergrooting van dit ciuotum en wel met een naar schatting 5 6000 personenauto's NAAR VERLUIDT zouden on. langs stappen ondernomen ziin tot zaligverklaring van Kardinaal Merry de Val. staatssecretaris van Pius X. wiens sterfdag vóór de dertiende maal wordt her dacht. ■H: Ten aanzien van het in aan, merking nemen van inkomen en vertering zegt de Minister, dat indien voldoende gegevens het mogelijk maken aan te toonen, dat meer is verteerd en dus ook meer voordeelen zijn behaald, dit op grond van artikel 3 van het Buitengewoon Navorderings. besluit er toe zal leiden, dat in vordering van belastingen plaats vindt behoudens overtuigend tegenbewijs alsof deze voor deelen bedrijfswinst waren, ge heel behaald in 1942, zoodat zeer hooge tarieven van toepassing zijn. De Minister is tot de slot som gekomen, dat de vermogens aanwasbelasting beperkt moet blijven tot het treffen van wat thans nog van de verworven voordeelen resteert. De tarieven Wat de tarieven betreft, zegt de Minister, dat de vermogens- aanwas, die ontstaan is door leveringen aan en diensten ten behoeve van de vijandelijke weermacht of andere vijande lijke instanties, zal worden ge troffen door een tarief van 90 pet., welk tarief, tezamen met de gewone belastingen, voldoenden waarborg biedt, dat van deze voordeelen niets wordt behou den. Het tarief voor den aanwas, waaraan geeri smet kleeft, wil de Minister bepalen op 50 pet. over den geheelen aanwas, na aftrek der vrijstellingen. Voor het bepalen van de grens tusschen onoirbare en oirbare voordeelen wil de Minister een college, gevorrpd door personen uit het bedrijfsleven en ambte naren, die gedurende den oorlog met het bedrijfsleven regelmatig in aanraking kwamen, in het leven roepen. Vrijstellingen Op grond van belastingtechni sche overwegingen zal, ten aan zien van natuurlijke personen een zeker bedrag moeten worden vrijgelaten, welk bedrag in het ontwerp is bepaald op f 5000. voor personen van 18 jaar en ouder en voor jongere personen, ten aanzien van wie de belas tingtechnische bezwaren niet zoozeer gelden, op 1000. Daarenboven wil de Minister een speciale vrijstelling voor bespa ringen van natuurlijke personen voortvloeiende uit onderneming of arbeid, welke vrijstelling is gesteld op ten hoogste 5000. Deze vrijstelling heeft slechts betrekking op gevallen, waarin met voldoende zekerheid kan worden aangenomen, dat inder daad sprake is van normale be sparingen en niet. van besparin gen, die juist door de oorlogs omstandigheden mogelijk zijn geweest. In de aangewezen ge vallen bedraagt de totale vrij stelling uit dezen hoofde dus 10.000.—. De voorgestelde vermogens aanwasbelasting brengt met zich mede een overdracht van ver. mogensbestanddeelen in een om vang als tot dusverre hier te lande niet is voorgekomen. Hoe wel ongetwijfeld een aantal be lastingplichtigen over voldoende al dan niet geblokkeerde saldi en geld zal beschikken om de belasting binnen den gestelden termijn te voldoen, is zulks on getwijfeld bij vele andere belas, tmgplichtigen niet het geval. De Minister denkt hier onder meer aan landbouwers, die de op hun bedrijf rustende hypotheken hebben afgelost en aan belas tingplichtigen, die hun aanwas in moeilijk te realiseeren zaken hebben belegd. Hoewel deze ma terie nader zal worden geregeld, kan worden goedgevonden, dat voldoening van de belasting in natura plaats vindt, waarbij uiteraard de aanwijzing van de goederen, welke in betaling kun nen worden gegeven, vanwege de overheid geschiedt. De Minister verwacht van deze belasting een opbrengst van 3 a 4 milliard gulden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2