Van Vrouw tot Vrouw ONS NIEUWE LEGER Groente en fruit naar Engeland Nieuw Noordhollandsch Dagblad Het oproepen van reserve- en dienstplichtig personeel NU EN DAN EXTRA- VLEESCHBON DE KARDINAALSPLECHTIGHEDEN Mee- en tegenvallers bij getroffen regeling Termijn voor aangifte oorlogsschade eindigt 1 Maart MINISTER LIEFTINCK NAAR AMERIKA TE UTRECHT J Kardinalen weer in Consistoriezaal Een naar reisje Praag Het zoeken naar een Belgische regeering Volkspartij en Partij van den Arbeid 1S46 WOENSDAG 27 FEBRUARI 1946 II (Slot) Het oproepen van res. en dienstpl. personeel, zooals dit thans geschiedt, was vanzelf sprekend een belangrijk punt van deze conferentie. De hoofdzaak argumenteerde mi nister Meynen in zijn bespre kingen met de pers aldus: „In wording zijn vier divisies, twee lichte en twee volledige. Dit behalve de onderdeelen, welk in Nederland ter be schikking dienen te blijven. Na besprekingen met den Le gercommandant in Indië werd besloten uit de daar aanwezi ge bataljons door invoering van zware wapenen, artillerie enz. twee lichte divisies te vormen plus legertroepen, iedere divisie bestaande uit 15.000 man. De oproepingen zijn bestemd ter uitvoering hiervan. Verder is er altijd reeds het plan geweest het kader voor de Ilde volledige divisie, die in October onder de wapenen komt, in Maart naar Engeland te zenden voor een volledige herscholing". Een geruststellende mededee. ling van den bewindsman was, dat uit alle bestaande troepenon. derdeelen de jonge reserveofficie ren en dpi. onderofficieren zullen worden uitgekamd. Dezen gaan naar Engeland en naar de kader- scholen voor Indië. De ouderen zullen bii de hier blijvende on derdeelen geplaatst worden en zoodra deze onderdeelen worden uitgedund, o.a. de Gezagstroepen, kunnen zij zoo spoedig mogelijk worden gedemobiliseerd. Met de bovengenoemde cijfers van beschikbaar menschehmate- riaal ontkende de minister de mogelijkheid om op ruimer schaal dan nu geschiedt, vrijstellingen te geven. Deze vrijstellingen wor den verleend aan de hand van richtlijnen, die door een interde partementale commissie zijn vast gesteld. zulks om zooveel mogelijk de algemeene belangen te waar borgen. Mogelijkheid om eerder kader oa te leiden, bestond met, aldus de minister. De opgeleide krachten zijn verbruikt voor de naar Ir.dio vertrekkende bataljons, terwijl ook opleidingskader ontbrak en ht' luu.evraagstuk eerst begin Gctooer een probleem i3 gaan worden De Gezagstroepen besprekend, be toogde de minister, dat men van menschen, die vanaf de bevrijding niets anders gedaan hebben dan po. litieke gevangenen bewaken en vooraf zelf niet werden afgetraind n.et mag verwachten, dat zij goede militairen zijn. Dat het publiek hier. door wel eens een verkeerde mee ning krijgt van wat men het nieuwe leger noemt, kon de bewindsman begrijpen, doch het is niet billijk. Intusschen uitte hy zijn waardee- r.ng voor het werk van deze troepen Van den grond af opbouwen. Tegenover hen die meenen cri- tiek te kunr.en hebben op de op bouw van het nieuwe leger stelde de minister dat waar mobilisatie is gebaseerd op jarenlange oefening en training Ir.1 tijden van overvloed op grond van bestaande en erkende verhoud.ngen; thans alles als het ware uit niets moest worden ge creëerd. "Nog nooit", aldus Mr. Mey. nen; "heeft het Nederlandsche volk zich de krachtsinspanning moeten getroosten van vier divisies tegelijk te moeten oprichten, die wij thans i.oodig hebben om aan on,; verplich tingen in Indië te voldoen. Nu was er niets zulks in tegenstelling met de mobilisatie van '39 toen er alles volop was althans had kur.nen zijn." Voorts wees de minister nog op de herbouw en" reparatie van practisch alle kazernes; plus de her scholing van al het kader en de vor. mlr.g van 86 verschillende takken van specialisten. De minister toonde zich dankbaar voor de woorden waarmede een generaal geweigerd had het befaamde petitionnement te onderteckenen: "Na 9 maanden ar beid; or.der zulke omstandigheden: is het onmogelijk zich aan eenig oordeel te wagen." "Dit oordeel toont begrip voor de juiste ver houdingen"; aldus de minister. Teleurgestelde vrijwilligers. Mr. Meynen besprak ook de kwestie van de vrijwilligers, die niet tiidig ingeschakeld zouden zijn. De oorzaak hiervan aldus de minister ligt in het feit dat zoo wel Engeland als Australië zich niet gehouden hebben aan hun oorspron kelijke toezeggingen, waardoor 40 000 vrijwilligers geen directe taak kon worden toebedeeld. Intusschen zijn deze menschen toch wel ingescha keld, want de bovengenoemde 90.000 man zijn practisch allen vrijwilli gers. Verder wees de minister er op; dat de oorlogsvrijwilligers het recht van optie hadden. Toen de meesten echter voorkeur gaven aan lucht strijdkrachten of marine moest wel gevraagd worden of zij ook bereid waren bij de Landmacht te dienen. Velen waren dit niet en zij zijn het die r.u nog teleurgesteld rond loopen Over den toestand van onze troepen op Malakka zijn onrust barende berichten gepubliceerd de minister ontkende echter de juistheid daarvan. „Verzorging, legering en algemeene toes land zijn goed", aldus de bewindsman. De fantastische brieven, die naar hier worden geschreven, verklaar de de minister uit de omstandig heid, dat de jongens het interes sant vinden om iets „bijzonders" naar huis te schrijven. Generaal Dempsey heeft over de mannen zijn tevredenheid betuigd, terwijl op deze conferentie ook nog colle ga Huizinga verscheen, die de troepen zelf bezocht en de ver klaringen van den minister on derstreepte. Onderscheidingen en ge schiedschrijving. Tenslotte kondigde de minister binnenkort het verschijnen aan van een korte geschiedenis van cmze oorlogvoering; de uitvoering is door bestucTeerir.g van rapporten etc. een werk van jaren. Ook de voorstellen voor de Militaire Willemsorde wor den bestudeerd. Er zijn er 800 inge diend dat is meer dan het geheele Britsche Expeditiefeger heeft gekre. gen! Hieruit blijkt, dat de maatsta ven van moed zich in deze oorlogs jaren hebben gewijzigd. Naast de Willemsorde is er in Londen ook in gesteld het Bronzen Kruis, de Bron zen Leeuw en het Kruis van Ver dienste. In dit verband sprak de minister er zijr.- verbazing over uit dat de Marine die toch ook held haftig gevochten heeft nooit in deze mate om huldebetoon heeft ge vraagd. De goede vooruitzichten voor de voorziening van den zomer van 1945 zijn maar ten deele in ver vulling gegaan. Er blijkt over de geheele wereld een acuut tekort aan veevoeder te bestaan en de nadeelige gevolgen daarvan on dervindt ons land natuurlijk mede. Het onbeperkt aanhouden van de voorhanden zijnde biggen werd daardoor een onmogelijkheid, Het vleeschrantsoen moet derhalve voorloopig beperkt blijven tot 150 gram per week. Door af en toe een extra bon aan te wijzen wordt er evenwel naar gestreefd dit rantsoen de 200 gram te doen benaderen. Onze deviezen-voor raad staat niet toe, de voor 1946 aangeboden import van— ruim 60.000 ton in zijn geheel te aan vaarden. Slechts ongeveer 25.000 ton zal dit jaar in het buitenland worden aangekocht, hetgeen zeg gen wil, dat wij de op basis van een rantsoen van 200 gram per week benoodigde 120.000 ton vleesch (in been) per jaar voor verreweg het grootste deel uit eigen productie zullen dienen te verkrijgen. Daar de productie in de eerste maanden van 't jaar gering is en de invoer over het geheele jaar verdeeld wordt zou een regelma tige vleeschvoorziening thans niet gewaarborgd zijn, indien niet in ruimen mate uit de voorraden vleesch in blik kon worden geput. Op deze vleeschconserven zullen we ons dus voorloopig moeten in stellen. Wel zullen er binnenkort reeds nuchtere kalveren voor de slacht beschikbaar komen en daar door het percentage versch vleesch opgevoerd kunnen wor den. BINNENKORT zal 8.000 ton tomaten uit Nederland in Engeland worden ingevoerd. Verder zal Engeland nog belangrijke hoe veelheden groente en fruit uit Frankrijk en Nederland importeeren. De Nederlandsche onderhandelaars zijn teleurgesteld over het ge ringe kwantum tomaten, dat is toegestaan. In de maand Juli, wan neer de productie een hoogtepunt bereikt, mogen er slechts 20.000 ton naar Engeland worden uitgevoerd. De uitvoer van alle seizoen artikelen is gebonden aan bepaalde data. De export van komkommers be draagt thans 500 ton tegen 2000 ton in 1939. Verder is er het ook voor alle andere landbouwproduc ten alles beheerschende feit, dat de belangrijke Nederlandsche export naar Duitschland is weggevallen. Zoo bedroeg b.v. de totale kom- kommeruitvoer in 1939 30,000 ton. Men acht het daarom dringend noodzakelijk, dat de export naar andere landen zooveel mogelijk wordt opgevoerd. Een meevaller is de thans toegestane vrije invoer van meloenen uit Nederland, die in Engeland hcoge prijzen maken. De kassen, waarin komkommers worden gekweekt, zijn geschikt voor den teelt van meloenen, zoo_ dat vervanging hierdoor zeer wordt vergemakkelijkt. Aangezien het niet te zeggen is, welke hoeveelheden voor den uit voer beschikbaar zullen zijn, kan het bedrag, dat hiermede gemoeid is, niet worden geschat. Een groot gedeelte van het z.g. zachte fruit als aardbeien, fram bozen en bessen zal in den vorm van pulp worden uitgevoerd ten behoeve van de jamfabricage. Dit is een voordeel, omdat in Neder land op het oogenblik het verpak kingsmateriaal ontbreekt om dit fruit op normale wijze te verzen den. U/IJ VESTIGEN er de aan- dacht van belanghebben den op. dat de termiin voor aangifte van oorlogsschade bii de bevoegde schade-enquete- commissie 1 Maart a.s. defini tief eindigt. Agrarische scha de dient te geschieden bii den plaatseliik Bureauhouder voor de Voedselvoorziening. De Minister van Financiën. Mr. Lieftinck. zal aan het eind van deze week naar Amerika vertrek ken voor het biiwonen van de eerste vergadering van de inter nationale bankinstelling, die on langs in het leven is geroepen en welke vergadering 8 Maart te Savannah geopend wordi Concurrentie van Frankrijk be hoeft niet te worden gevreesd, omdat invoer zal geschieden op grond van vroegere importen, waarbij onze artikelen bovenaan stonden, mede door de voortreffe lijke Nederlandsche kwaliteit HET PROGRAMMA VOOR MORGEN 10.25 Vertrek van Kardinaal de Jong, den Pauselijken Internuntius en de Bisschoppen vanaf het paleis aan de Maliebaan. 10.30 Begin van de plechtigheden in de Kathedraal aan de Lange Nieuwstraat. Bij het binnenkomen van de kerkvorsten zingt het koor „Ecce Sacerdos". Adoratie van den Kardinaal en den Internuntius voor het Sacramentsaltaar. De Kardinaal legt voor het hoofdaltaar den eed af De Pauselijke Internuntius leest den benoemings brief voor, eerst in het Latijn, daarna in het Neder- landsch en houdt vervolgens een toespraak tot den nieuwen Kerkprins. Terwijl het koor het „Te Deum" zingt begeeft de Kardinaal zich naar de sacristie om zich in het kardinaalsgewaad te kleeden. Pontificale Mis op te dragen door den Internuntius, Mgr. P. Giobbe, waarbij de Kardinaal vanaf zijn troon assisteert. 12.30 Vertrek van den Kardinaal, den Internuntius en de bisschoppen naar het paleis aan de Maliebaan. 3.Huldigingsbijeenkomst in gebouw „Tivoli" aan de Kruisstraat. Rede van prof. dr. Gerard Brom De Kardintial spreekt de vergadering toe. 8.Fakkeloptocht, waaraan 30.000 personen deelnemen langs het paleis, waarvoor de Kardinaal en de Bisschoppen plaats zullen nemen. Z. H. Paus Pius XII heeft eis- teren aan een zestal kardinalen, die tot nu toe dit teeken hunner waardigheid nog niet hadden ont vangen. in de consistoriezaal van het Vaticaan het pallium uitge reikt. Het waren de kardinalen Mgr. Pla v Denie. aarts oisschop v. Toledo. Mgr. Joseph Frings. aarts bisschop van Keulen. Mgr. Ber nard Griffin. aartsbisschop van Westminster. Mgr. E. Ie Arce v Ochotorena. aartsbisschop van Tarragona. Mgr. Joseph Minds- zenty. aartsbisschop van Eszter- gom (Hongarije) en mgr. Ernest Ruffini, aartsbisschop van Paler mo. De Paus celebreerde een H. Mis en reikte de communie uit aan ongeveer tweehonderd per. sonen, onder wie diplomaten, le den van Braziliaansche en Pe. ruaansche ambassades en van de Cubaansche legatie, alsmede aan leden van geesteliike orden. Aan het einde der plechtigheid gaf de H. Vader allen den zegen. Geheim consistorie Zaterdag a.s. zal waarschijnlijk opnieuw een geheim consistorie worden gehouden, waarin Z. H. de Autotransporten Rotterdam Praag. Onwillekeurig een nadere kennismaking met het Tsjechische volk. Een reisje naar Praag, wat alles behalve een plezierreisje te noemen is. Niet alleen de steile berghellingen. die „genomen" moeten worden, maar ook de puzzle om den juisten weg te vin den, tusschen het Duitsche puin. „Als men een Duitscher naar den weg durft te vragen, kan men er van op aan, verkeerd gestuurd te worden", aldus een leider van een der eerste transporten. „Maar, voegde hij er aan toe, dit alles wordt ruimschoots ver goed, door de spontane ontvangst in Tsjecho-Slowakije". Met echt vrouwelijke nieuws gierigheid vroegen wij 't eerst naar onze seksegenooten. Of schoon onze zegsman, door zijn kort verblijf, niet in staat was ge weest van hen 'n spe ciale studie te ma ken, was hem toch het tusschen de Hollandsche verschil en de Tsjechische vrouw direct opgeval len. Zoo verraden het lange zwarte haar en de ietwat brume gelaats tint direct het Slavische type. Voorts droeg men zeer groote hoe den (luifelhoeden) en was de wijde hoepelrok ook nog niet van de baan. Inplaats van schoenen, wor den daar meer marsjes gedragen, in r. od en wit leer, ook wel van vilt. Bij aankomst van het 1* transport was de tempera tior 35 gr. en waren de vrouwen derma te ingepakt, dat er van eenig fi guur geen sprake meer was. Over het algemeen niet die elegante of sportieve kleeding, die wij hier gewend zijn. Dit land, wat practisch geen melk kent en waar aardappelen en groenten zeer schaarsch zijn, stelt weer geheel andere eischen aan de huisvrouw, wat de voeding be treft. Zoo is b.v. een ketelkoek, welke naar onzen smaak nog lang niet gaar is, daar met. een zeer ge kruid sausje een delicatesse; be staat een kop koffie uit een com binatie van water met een cap sule en is een dikke snee rogge brood met opgespoten kunstcrême „het" gebak. En wat heeft U zooal voor ons meegebracht, konden wij niet na laten te informeeren? Voor iedere Nederlandsche vrouw reeds een paar kousen, was het antwoord. Maar nog geen linksgewevenü Voorts staalveeren. waarmede de Ned. Spoorwegen reuze geholpen zijn, om de gehavende treinen weer te herstellen; serviezen, van grof aardewerk met een bloeme tje, byouterieën en kristal. Dit laatste wordt geëxpor teerd naar Engeland, ter bekoming van de. viezen. Wij bewon deren 'n kunstig ver vaardigd kleedje van veelkleurige kraalt jes in ietwat zoete kleuren. Kralen, die te pas en te onpas in allerlei snuisterijtjes ver werkt worden en de vrouw daar bij wijze van versiering ook wel in het haar draagt. Wij op onze beurt hebben de Tsjechen ver blijd met cacaoboter, vischconser. ven en zoute haring. Opvallend de haat tegen alles wat Duitsch is. Rijksduitschers die de straat vegen en allerlei werkjes moeten opknappen. Spreek geen Duitsch. want de ge vangenis is uw lot! In het begin leverde dit ook moeilijkheden op voor de Hollanders, maar thans voorzien van wat „Tsjechisch" op papier, moeten zij zich hiermede redden. Uitwisseling van goederen, welke voor beide landen een be langrijke deviezenbesparing be_ teekent. Kranige chauffeurs, die op deze manier het hunne bijdra gen aan den wederopbouw van Nederland. JACQUELTNE. Paus de drie kardinalen, die we gens gezondheidsredenen de zit ting van bet plaats gehad heb bende openbaar en geheim con sistorie niet konden bijwonen, in hun ambt zal bevestigen. Deze drie kardinalen, afkomstig uit La- tijnsch Amerika, ziin Mgr. José M. C. Rodriguez, aartsbisschop van Santiago. Mgr. Arteaga vBe. lamcourt. aartsbisschop van Ha- bana en Mgr. José Guevara, aarts, bisschop van Lima. Kardinaal Michel Faulhaber. aartsbisschop van Muenchen. is uit Rome vertrokken en naar ziin residentie teruggekeerd. De Fran- sche kardinalen mgr. Suhard. aartsbisschop van Parijs, mgr. Pe. tit de Juleville. aartsbisschop van Rouaan en mgr. Lienart. bisschop van Rijssel. ziin naar Pariis afge reisd. In Brussel heerschte de mee ning, dat een linksche regeering onder leiding van Minister van Acker zou kunnen worden ge vormd. Intusschen heeft de heer de Schrijver een onderhoud ge had met de heeren van Acker, eersten Minister, van Cauwelaert, voorzitter van de Kamer en Motz, voorzitter van de liberale partij. Vandaag zou hij een bespreking hebben met den communist Lal- mand. Minister voor de voedsel voorziening De Partii van heeft aan de den Arbeid Katholieke Volkspartij medegedeeld, dat net „onwaarschijnlijk en on- gewenscht" is. een geheel ge lijkluidend verkiezingspro gram te maken. Wel zal er overleg zijn inzake overeen stemming op bepaalde pun ten. Hen hoede zich echter voor voorbarige conclusies. De uit de 15de eeuw daterende kroon.juweelen en kronings-attribu- ten die door de Nazi's na de aan sluiting in 1938 geroofd waren, wer den onlangs door de Amerikaansche strijdkrachten naar Oostenrijk te ruggebracht. De collectie juweeleij die in Neurenberg begraven was, werd ontdekt door Amerikaansche autoriteiten. De met juweelen be zette beroemde kroon van Charl- magne, waarmede de laatste keizer gekroond werd, wordt door 'n drie tal Amerikanen bewonderd. Ar.efo P,

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 3