De Kardinaalsplechtigheden te Utrecht H.M. de Koningin spreekt met Wieringermeerders SPAANSCHE TROEPEN aan de Fransche grens Nieuw Noordhollandsch Dagblad PAUS PIUS XII Zeventig jaar HONGERSNOOD IN DUITSCHLAND? Rust in Bombay 'n Officieus bezoek ONTSLAG SJAHRIR? DE HELDEN VAN DE Bondselftal wint van de JAVAZEE DE KERN VAN ONS LEGER „Onderhandelings- opdrachf" Het Nederlandsche elftal Zwaluwen (4—3) Het Zwaluwelftal Franco in de knel DONDERDAG 28 FEBRUARI 1946 Z. H. Exc. Mgr. Giobbe houdt hierna een toespraak, waarin Mgr. de gelükwenschen van den H. Va_ der overbrengt om vervolgens den kardinaal de roode bonnet te overhandigen. Het is het gróóte oogenblik. Er heerscht een diepe stilte in de kathedraal, maar na enkele minuten heffen de beide Kerkvorsten het „Te Deum" aan, dat wordt overgenomen door het koor en indrukwekkend klinkt dit immer schoone danklied, waarvoor een compositie van Hendrik An- driessen gekozen werd. De nieuwe Kerkprins ver schijnt in het kardinaalsge waad. lntusschen begeeft Kardinaal de Jong, die nog steeds de bis schoppelijke gewaden draagt, zich naar de sacristie, om zich daar in kardinaalsgewaad te kleeden. In spanning wachten de aanwezigen het moment af, waarop de nieuwe kerkprins zal terugkeeren en alle oogen zijn op de sacristie-deur ge richt. De deur wordt weer geopend en daar schittert voor het eerst het rood van de zijden gewa den, die de kardinaal thans draagt. Statig sleept de cuppa magna en onder dit pontificale kleed met rochet zienwij de rood zijden toog met purperen sjerp en rood gouden kwasten. Om den hals hangt een gouden kruis. Het is een diep aangrij pend oogenblik, dat de toe schouwers nooit zullen verge ten. Kardinaal de Jong voor het eerst getooid met de tee kenen van zijn maardi.qh.eid. Zijne Eminentie neemt weer plaats op zijn troon. De Pontificale H. Mis Als de laatste klanken van het „Te Deum" verstorven zijn, begint Mgr. Giobbe met de voorberei ding voor de Pontificale H. Mis. De Kardinaal verleent assisten tie vanaf zijn troon, bijgestaan door den proost van het Metropo- litaan Kapittel, Mgr. J. G. van Schaik. den Vicaris-generaal van het Aartsbisdom Mgr. D. Huurde- man en oud-plebaan J. B.»A. Ba tenburg. De Internuntius wordt bij het opdragen van de H. Mis verder geassisteerd door de Kanunniken, Mgr. G. Hartman, president van het Groot-Seminarie; Pastoor G. Voskuilen, den Offieiaal Mgr F. v. d. Loo, pastoor A. Rientjes en Prof. dr. I. van den Berg, Het koor zingt de Gregoriaan. sche gezangen uit de Votiefmis van de H Drievuldigheid, terwijl de vaste gezangen zijn uit de Missa „Christus Rex" (zevenstem mig gemengd) van H. Andriessen. Om ongeveer half één waren de plechtigheden in de kerk ten einde. Hulde van de Jeugd- vereenigingen. Onder luide toejuichingen van het publiek stapten de Kardinaal, de Pauselijke Internuntius en de Bis schoppen weer in hun auto's om zich weer naar het paleis te begeven. De eerste hulde, die de Kardinaal daarna in ontvangst had te nemen was van de jeugd. In enkele straten, die de stoet volgde, hadden zich nl. de Jeugdvereemgingen met hun vlaggen en banieren opgesteld. Overal was dfe belangstellingvan 't publiek op den terugweg weer zeer groot en menig enthousiast "hoera" klonk, wanneer de menschen langs den weg het beminnelijk gelaat var; den Kerkprins, die vriendelijk naar alle kanten knikte, ontdekten. Nu en dan namen de toejuichingen den vorm van een ovatie aan, die ook het Episcopaat gold en er was groote vreugde onder de katholieken, nu zij hun bisschoppen, met uitzonde ring var; Mgr. Lemmens, tezamen zagen. Vanmiddag om drie uur begon In "Tivoh" de groote huldiging en de schooljeugd had vanaf het paleis tot aan het gebouw, waar de bijeen komst plaats had, een eerehaag ge formeerd. Prof. Dr. Gerard Brom uit Nijme gen hield een hooggestemde rede en ook de Kardinaal sprak de vergade ring toe. Het koor "Katholiek Utrecht" luisterde de bijeenkomst op door de uitvoering van het "Te Deum" van A. Bruckner onder leiding van H. Ponten met begeleiding van het Utrechtscb Stedelijk Orkest. Als so listen traden op Mevr. van Doorn— Eindeman, sopraan, Jo Immink, alt, Louis van Tuider, tenor en Lucien Louman; bas. Deze bijeenkomst werd behalve door vele autoriteiten, die ook des morgens in de kerk aanwezig waren, bijgewoond door vertegenwoordigers van de plaatselijke katholieke orga nisaties, vier vertegenwoordigers van alle dekenaten en twee verte genwoordigers van de stad Utrecht Wij hopen in ons blad van morgen nader op deze huldigingsbijeenkomst terug te komen en tevens een indruk te geven van den fakkeloptocht, die hedenavond voot den Kardinaal en het Episcopaat langs het paleis zal defileeren en waaraan ongeveer 30.000 personen zullen deelnemen. Woensdag is het smeedijzeren wapenschild van den nieuwen kardinaal, vervaardigd bii den edelsmid Brom te Utrecht, boven den ingang van het paleis aan den Maliebaan aangebracht. Het bisschopswapen, waarin het wa pen van Ameland, de geboorte plaats van Kardinaal de Jong, reeds was verwerkt, is nu hoven den staf. en het kruis gedekt door den kardinaalshoed met palmen en vijf riien kwasten. Ter gelegenheid van den VOsteii verjaardag van Z. H. Paus Pius XII, op 2 Maart a.s., zal in een tweetal kerken te Rome een plechtig Te Deum worden gezon gen en wel in de hoofdkerk van St. Jan van Lateranen en in de kerk van den H. Ignatius, welke laatste plechtig door de Malthezer ridders is georganiseerd. Ook zal de Paus dien dag de leden van het Heilig College ontvangen, die hem hun gelükwenschen komen aanbieden. Met ingang van 4 Maart a.s. zal het rantsoen van de Duitsche bur gerbevolking in de Britsche zone van Duitschland verlaagd worden met een derde. Dit als gevolg van de voedselschaarschte in de we reld en speciaal in het Britsche Rijk. Montgomery had een beroep gedaan op de Britsche regeering, daar hij vreesde, de rantsoenen met twee-derde te moeten ver lagen. Deskundigen zijn van mee ning, dat de rantsoenen ook in Engeland verminderd zullen moe ten worden,, om Duitschers het le ven te redden, daar anders een hongerperiode voor de deur staat.lntusschen zal Frank rijk eerlang 'n voorstel doen aan Amerika en Engeland, om een conferentie te houden over de be. paling van de westelijke grens van Duitschland. Terwijl Rusland de bezettingszone van Tsjecho Slo wakije hermetisch afsluit, volgens geruchten wegens spionnage van Duitsche zijde, met medewerking vande AmerikanenVer der oefent Rusland politieken druk op de Duitsche sociaal-de mocraten in zijn gebied, door de belofte, dat de Russische troepen sneller worden teruggetrokken, al naar mate de sociaal-democra ten bereidheid toonen, samen te werken met de communisten! In Bombay is de normale toe stand weergekeerd. Er zullen derhalve troepen uit de stad worden teruggetrokken. Een aantal mannen van de marine en van de marine.etablissemen- ten zijn afgezonderd. HARE MAJESTEIT DE KONINGIN heeft gisteren, alvorens te Den Helder de plechtige herdenking van de gevallenen in den slag in de Javazee door Haar aanwezigheid luister bil te zetten, een niet-officieel bezoek gebracht aan de Wieringermeer, het eens zoo vruchtbare en veelbelovende land en thans herschapen in een dorre woestenij van vette klei en leem in plaats van mul stuifzand, een woestenij zonder ook maar één enkele oase. Om ongeveer half 12 arriveerde H. M. aan de „poort" van de Wieringermeer onder de gemeen te Aartswoud, waar zij op de wegsplitsing Westfriesche Dijk Alkmaarsche weg werd verwel komd door Burgemeester Logger, den rentmeester ir. Ovinge en den voorzitter van de commissie Wederopbouw Wieringermeer, ir. C. Krijn. De in de nabijheid ge legen boerderij van den heer W. de Koning, practisch de eenige boerderij in de Wieringermeer di ongeschonden bleef, werd door de Landsvrouwe met een bezoek vereerd. Het kleine gevolg van H. M. bestond uit de hofdame Jnkvr. de Beaufort, de adjudant van H.M. H. A. W. Goossens, de par ticulier secretaresse mej. v. Gel- dens, de particulier secretaris dr. Kohnstamm. terwijl Minister S. van Manshoit eveneens H.M. ver gezelde Rumi anderhalf uur heeft het hooge gezelschap de Wieringer meer doorkruist. Soms schoot de blauwe Lincoln Zephyr V 12. waarin H.M. met Minister van, Manshoit gezeten was in pijlsnel Ie vaart over de wegen, dan weer stopte de auto als H.M. zich per soonlijk op de hoogte wilde .stel len van de situatie van verschil lende boerderiien en woningen. En uit de gesprekken die Zii voerde met weinige boeren, die reeds weer zijn teruggekeerd, bleek wel dat H.M. diep onder den indruk was gekomen van den chaos en verwoesting welke het water, dat zoovele maanden het land. in wilde vaart soms over spoelde. heeft aangebracht. Het landschap is nog grauw zonder afwisseling. Scheiding van weg en berm is moe Jijk waar te nemers De tallooze modelboerderijen die de Wie ringermeer telde voor den oorlog, zijn óf totaal verdwenen óf radicaal vernield; niets dan een pannendak op Vier pilasters. Er.' de stralende zon die door het wolkendek schoot, vermocht niet de grauwe somberheid van het verlaten land een vriendelij ker aanblik te geven. H. M. bezocht*, zoodra zij vernam; dat hier of daar nog een boerderij of woning bewoond was, persoonlijk de geteisterde gezinnen en wist in liet troostelooze nog woorden van opbeuring te vinden. Zoo reed het gezelschap naar de boerderij waar zich de weduwe be vond van der. bij de Inundatie van de Meer door de landwacht vermoor den wethouder de Graaf. H.M. on derhield zich eenige oogenblikken met mevrouw de Graaf en sprak haar bewondering uit vooor het vele en belangrijke illegale werk; waar voor wethouder de Graaf zijn leven heeft geofferd. De tocht werd daarna voortgezet naar Middenmeer; waar zich thans slechts één gezin bevindt: een kap per die zich door de vele moeilijk heden niet heeft laten afschrikken en als eerste van de inwoners van- het dorp zijn bedrijf weer tracht te herstellen. Van Middenmeer reed men naar Wieringerwerf; waar de burgemees ter de Koningin- de eerste uit Zwe den afkomstige noodwoning toonde. Binnenkort zullen nog 132 van deze woningen in de Wieringermeer wor den gebouwd. Via Slootdorp arriveerden de auto's bij een boerderij aan den Schelpen- bolweg; waar de familie Punter ook gedurende de geheele periode der inundatie is blijven "wonen". Het doorsteken van de dijken heeft de zen boer er niet toe kunnen bewegen zijn boerderij te verlaten: hoewel hij zich met zijn gezin in de bovenste verdieping van zijn woning moest schuilhouden. Ook bracht H.M. een- bezoek aan het Domeïnkantoor te Wieringerwerf waar het water vier meter hoog had gestaan en van het standbeeld "De Zaaier" op het voorplein slechts het hoofd boven het waterniveau was gebleven; symbool wellicht, dat de Wieringermeer tocïT weer ontwor steld zou worden aan den overwel diger. Ter hoogte van de Haukes; het einde van den polder, nam H. M. af scheid van de Wieringermeerdeputa- tie. Dan zette de file van auto's zich weer ui beweging; op weg naar Den Helder. Aan den oever van het Argstel- meer, onder de gemeente Wester, land hield het gezelschap halt en werd. in de auto's bezeten, het lunchpakket genuttigd. Gewoon, heel gewoon-, als een zakenman op reis ook zijn twaalf uur tie ver. orbert. Misschien maakte dat meer indruk op de inwoners van Westerland. die uit het dorp wa ren geloopen om K M spontaan te begroeten dan welk ander of_ fieieel gebaar had kunnen doen. Om ongeveer kwart over twee zette de stoet zich weer in bewe ging en werd in snel tempo Den Helder tegemoet gereden. „Volgens niet bevestigde be richten (uit Engelsche bron, uit Batavia, zou Sjahrir, na bespre kingen met andere Indonesische leiders zijn ontslag hebben aange boden. Volgens andere berichten van British. United, Press, ont vangen de' Indonesische leiders nog steeds telegrammen waarin pressie op hen wordt geoefend Dm alleen volledige onafhankelijkheid te aanvaarden." In den Haag kon het bericht omtrent Sjahrir's ontslag niet be vestigd worden. (Red.) Overal in ons land, in het bij zonder in de marineplaatsen, is de slag op de Javazee van 27 Fe bruari 1942. en zijn de gevallenen helden, schout-bij-nacht Karei Doorman en zijn 800 mannen, herdacht. In alle plaatsen hingen van de offïcieele gebouwen en ook bij particulieren, de vlaggen in de morgenuren halfstok, om van twaalf uur af te worden gehe- scben, waarmede gesymboliseerd werd de herdenking van den hel denmoed, de dapperheid en de trouw aan Koningin en Vaderland. Op de scholen werd de slag op de Java-zee eveneens herdacht. Van de plaatselijke herdenkingen noe men wij. behalve die van Den Helder, waarvan elders meer wordt verteld, die in Amsterdam, waar in de Oude Kerk een plech tige bijeenkomst werd gehouden gelijk overal in Nederland, geor ganiseerd door de Nederlandsche Jeugdgemeenschap in samenwer king met het Nationaal Instituut. Het woord werd^ö.a. gevoerd door Minister-president Schermerhom en lt. admiraal Helfrich. Bij een katafalk werden kransen gelegd. De eerste groep Nederlandsche officieren, die hun opleiding in Schotland hebben ontvangen, zullen dezer dagen naar Neder land vertrekken, waar zij in Ede zullen worden gestationneerd. Zij zullen het kader vormen van de eerste te vormen divisie van het nieuwe Nederlandsche leger. De prins-regent heeft den heer de Schrijver, voorzitter van de Christelijke Volkspar tij belast met een onderhan delingsopdracht. Over het algemeen geacht wordt aangenomen, dat de ..onderhan- delingsopdracht" bestaat in het samenstellen van een kabinet, waarin de formateur geen eerste minister is. Het Nederlandsche voetbalelftal, dat op Zondag, 10 Maart a.s., in Luxemburg uitkomt tegen het Luxemburgsche Nationale elftal is als volgt samengestteld: Doel: Kraak (van Stormvogels); Achter: Wilders (van Blauw-Wit), van der Linden (van Ajax); Mid den: van Buitenen (van Hermes- DVS). Pelikaan (van Longa), Stij- ger (van Blauw-Wit); Voor: Hol leman .(van VUC). Wilkes (van Xerxesj, Lenstra (van Heeren veen), Smit (van Haarlem) tevens aanvoerder. Bergman (van Blauw- Wit). Reserves: van Raalte (van Blauw-Wit), Potharst (van Ajax), van der Veen (van Ajax), van der Vegt (van HBS). De wedstrijd van het Bondself tal tegen de Zwaluwen Woensdag op het Sparta-terrein te Rotter dam gespeeld, werd niet opgediend op het „witte damast" van de sneeuw, want met man en macht had men dit weggeruimd. Het veld was echter zwaar te bespe len, zoodat de 22 uitverkorenen het niet gemakkelijk hadden om op het voordeeligst voor het forum te komen, waar de keuze-commis sie met arendsblikken hun spel gadesloeg. Over het algemeen was men ge neigd met wat meer respect naar de zijde van het Bondselftal te kijken, hoewel dit in den loop van den wedstrijd niet gemoti veerd bleek, daar in het Zwalu wen-elftal ook nog wel iets te bewonderen was, ja zelfs meer, dan in het Bondselftal. Een open baring was hier nl. de linkervleu gel, bestaande uit de NAC-ers Rijvers en Bouwmeester. Deze kleine, maar zeer dappere Breda- naars hebben getoond, dat men ook met het Zuiden geducht reke ning dient te houden. Deze vleugel was beslist veel beter, dan die van het Bondselftal, waar Smit geen besten dag had en Ooms, die na de rust vervangen was door Draeger, ook Het probleem van links-buiten niet bleek te kunnen oplossen, evenmin trouwens de Aiaxied. Bouwmeester en Rijvers bleken uitstekend op elkaar te zijn ingespeeld en gaven verrassend pittig en technisch ook goed ver zorgd spel ten beste. De wedstrijd culmineerde de eerste twintig minuten, toen een "feu sa- cré" beide ploegen bezielde. Immers in dien tijd werden zes doelpunten gemaakt en werd uitstekend spel ten beste gegeven. Nadien zakte het peil langzamerhand en vooral na de rust werden geen grootsclre prestaties meer geleverd. Van de beide midhalfs heeft Hal eigenlijk nog beter voldaan dau Kuppen, die slechts een matige partij speelde. Hblleman's reehtsbuitenplaats was beslist beter dar; v. d. Engel, die zonder twijfel op zijn retour is. Roo- zen was zeer actief, actiever dan Lenstra, doch de Fries heeft de "fi- n.shing touch", welke hem zoo ge vaarlijk maakt. Uit de moeilijkste situatie weet hij te schieten en dan meestal zeer gevaarlijk. Van de spelers in de middenlinies', buiten de midhalfs. beviel or.s Stijger het beste. In de achterhoedes bleek Wilders toch wel de beste te zijn; hoewel Choufoer nog steeds een uit stekende kracht is. Jammer wgs het, spelen, v. d. Vegt speelde geen slech- dat hij den wedstrijd niet kon uit ten wedstrijd, doch over het alge meen is hij niet constant. Het Zwaluwelftal, dat op Dins dag 5 Maart a.s. in Brussel tegen de Roode Duivels uitkomt is als volgt samengesteld: Doel: van Vliet (van ODS) Achter: van der Heide (van Feijenoord), de Jong (van ADO); Midden: Hoever (van Velox). Schijvenaar (van EDO), Poulus (van Hermes-DVS); Voor: van den Engel (van DHC), van der Vegt (van HBS) tevens aan voerder. Roozen (van Haarlem), Rijvers (van NAC), Bouwmeester (van NAC). LIET FRANCO-BEWIND ïs net voorwerp van verwoede interna tionale actie. Engeland ontving een nieuwe Amerikaansche nota over de toekomst van Spanje. Ofschoon bijzonderheden over den inhoud nog niet bekend ge maakt zullen worden, weet men, volgens Reuter te Londen, dat de nota aandringt op de wenschelijkheid, de regeering van generaal Franco te vervangen door een voorloopig bestuur totdat de Spaan sche openbare meening gepolst kan worden vermoedeliik door het houden van verkiezingen. Een afschrift van de nota is ook naar de Fransche regeering gezonden. Generaal Franco heeft alle verloven voor de Spaansche troepen die m het grensgebied gelegerd zijn ingetrokken. De correspondent te Hendaye van het A.F.P. meldt, dat vele eenheden van het Spaansche le ger, waaronder ook Marokltaan- sche troepen, aan de Fransche grens ziin aangekomen. De Spaansche regeering heeft Woensdag de Fransch-Spaansche grens gesloten, waarmede zii dus vooruitgeloopen is op het besluit van het Fransche kabinet, de grens Vrijdag a.s. te sluiten. Georges Bidault. de Fransche minister van buitenlandsche za ken, heeft de commissie van bui tenlandsche zaken van de Fran sche assemblee ervan verwittigd, dat de nieuwe Fransche nota's over de Spaansche kwestie, die aan Groot-Brittannië en de V.S. werden gezonden, het verbreken der betrekkingen met Franco verlangen. Minister Bidault verklaarde: Frankrijk is bereid de Spaansche kwestie, indien dat noodzakelijk is. alleen voor den Veiligheids raad te brengen. Woensdagmiddag hebben vijf. honderd studenten van de Brus- selsche universiteit voor het ge bouw van de Spaansche ambas sade te Brussel een protestde monstratie gehouaea tegen de executies van Spaansche rer-ubli keinen in Madrid. Driehonderd gendarmes werden opgeroepen om de Spaansche ambassade te beschermen. Na een kloppartij, waarin verscheidene personen werden gewond, werden de stu denten uit elkaar gejaagd. Drie personen werden gearresteerd. In de nota van de Amerikaan, sche regeering, die in Parijs ont vangen werd. wordt een voorstel gedaan tot het afleggen van een gezamenlijke Anvlp - Fransch Amerkaansche verklaring over de te volgen politiek jegens Spanje. Men meent te Parijs te weten, dat de Fransche regeering ac- coord zal gaan met het principe van een gezamenlijke verklaring.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 3