2 wS/ac/ eu O mlrek R. K. Statenkieskring Den Helder WEERBERICHT Een chaos bij de ziekenfondsen? (2aahte nieuws ONTHULLINGEN VAN SCHUSCHNIGG Positie van Sjahrir versterkt SINAASAPPELEN DEMOCRATIE L.T.B.KRING ALKMAAR Interessante bespreking van urgente punten Nieuw Noordhollandsch Dagblad DINSDAG 5 MAART 1946 In de vergadering van het be stuur van den R. K. Statenkring Den Helder met de Adviescom missie, werd onderstaand poli tiek advies uitgebracht: 1 Jac Groen: 2 P. Th. Luiickx; 3 Jac. Weel: 4 S. H. J Bosma: 5 C. P. Jong. Terwi.il de alpha betische liist als volgt werd samengesteld: P. Bergen, J. de Boer. Joh. Derksen. J. A. Haakman. J. Kam pen, Jac. de Moei, L. Schrijver. C. Stoop. P. de Waart. C. N de Wit. In dezelfde vergadering werden de bestuursfuncties als volgt ver deeld: S. H. J. Bosma, Oude Niedorp. Voorzitter: W. Dekker. Schagen. Secretaris; A. Nannis. Warmen, huizen, penn..; C. Ran, Den Hel der, 2de Voorzitter; C. Kok. Heer- hugowaard Z„ lid; J Mailer Schoorl. Lid. De stemming ter vaststelling van de lijst zal vermoedelijk worden gehouden op de data 17 of 24 Maart a.s„ doch hieromtrent dienen eerst nog nadere besluiten te worden genomen. rn ieder ge val zal dit tijdig vermeld worden DEN HELDER BUITENLANDSCH BEZOEK Momenteel ligt in de Buitenha. ven het U.S. Army Ship „Don L Bernhanne" gemeerd. Het bestuur van O. en O. heeft de sympathieke gedachte gekregen, officieren en bemanning van dit Amerikaansche schip op het vastenavondbal uit te noodigen. Zij zullen dan als of- ficieele vertegenwoordigers van Amerika worden ontvangen en verwelkomd. Den Helder wil aldus een kleine dankbetuiging geven voor alles, wat het „American Red Cross" ge durende maanden al voor de stad doet. Tevens is het een geschikte ge legenheid de vriendschap te ver stevigen tusschen Amerikaansche en Nederlandsche Marine, SLAGBOOMEN DICHT MAAR. GEEN TREIN Dezer dagen stonden 'n massa menschen geduldig te wachten bij de gesloten spoorweg-overgang. Niets bijzonders, dat gebeurt eeni_ ge keeren per dag. Hoewel dit een vreemd uur was, want op dezen tijd ging er in den regel geen trein. Misschien was dat nu ver anderd?! 't Wachten duurde echter bui tensporig lang en nergens op de spoorbaan was ook maar iets van een trein te zien. Het drentelen in de kou moe gingen er 'n paar op onderzoex uit en toen bleek, dat er van een trein geen sprake was. Eenige „geestige lieden" hadden 'n grap je willen uithalen, door de sponr- boomen te sluiten. Ongepast en onbeleefd! HET GEVAARLIJKE SPEELGOED Heel dikwijls hebben souveilleeren. de agenten weinig te doen; 't blijft in den regel bij waarschuwingen aan fietsers en opmerkingen tegen bal dadige of al te speelsche jeugd. Maar wat te zeggen van ce twee wachters van de straat, die plotse ling een lichtkogel voor hun voeten zien neerdalen. Voor schrik is dan geen tijd want het oogenblik vraagt actie en snelheid. Zoo verging het eenige politieambtenaren op de Bin nenhaven. Vlak voor hen kwam zoo'n lichtkogel terecht en onmiddellijk werd een grondig onderzoek inger steld naar dit vreemd gebeuren. Het gevolg was dat eenige jongens van zoo ongeveer 13 jaar tegen de lamp liepen aan de Bassingracht. De heertjes waren 's morgens bij een strandwandeling in het bezit ge komen van munitie, waaronder ook liohtkogels. Thuis werd de noodige munitie in beslag genomen. Onver standige ouders en onnadenkende jeugd." De politie heeft de belhamels over 't geval behoorlijk onderhouden. Misschien dat dit helpt. VER VAN HUIS Op verzoek van de politie al hier werden in Rotterdam twee jeugdige personen aangehouden, verdacht van diefstal. Ze zijn naar Den Helder op transport gesteld en vastgezet POLITIEBERICHTEN Wegens openbare dronken schap werd een man in arrest gesteld, terwijl verder van een bewoner uit de Soembastraat een klacht inkwam wegens be- leediging. Weersverwachting medegedeeld door het K.NM.I. te De Bilt geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond: Langs de Waddenkust tijdelijk krachtige, overigens matige wind tusschen Oost en Noord- Oost Zwaar bewolkt. Plaatse lijk eenige sneeuw of regen. Temperatuur overdag om het vriespunt. SCHAGEN Tijdens de Maandagavond ten huize van den hr. Igesz gehouden ledenvergadering van 't A.A.Z.A. Ziekenfonds werden enkele ver bazingwekkende onthullingen ge daan. Deze vergadering werd hoofd zakelijk belegd om een nieuwe vertegenwoordiger voor Schagen te benoemen, omdat de voorlaat ste vergadering 7 jaar geleden ge houden werd en de heer Bakker toen voor den tijdsduur van 5 ja ren werd aangewezen. Men besloot den heer Bakker wederom als zoodanig aan te wij zen. Dan volgde de mededeetmg, dat vermoedelijk de welstands- grens gewijzigd zal worden, ter wijl ook een Bestuurswijziging in het voornemen ligt. Zoo men weet bestaat het bestuur der A.A.Z.A. uit 3 doktoren, 3 apothekers en 3 vertegenwoordigers. Vrij opzienbarend was dan echter de mededeeling, dat blij kens opgedane ervaringen, de tandartsen de overeenkomst met het fonds geheel verbroken heb ben en voor tandheelkundige tiuip tenminste f 2.50 vorderen, onge acht of het een vrijwillige dan wel een verplicht verzekerde be treft. Volgens de heer Burger be staat de wrijving reeds sinds 1 .anuari. Volgens de aanwezigen worden de uitkeeringen uit den Haag op gehouden, en de uitkeeringen aan tandartsen zoowel als aan de doktoren zijn zoo minimaal, dat men practisch niet meer van ver goedingen kan spreken. Wat im mers te zeggen, van f 0.40 voor een visite ais de dokter hier in deze gebieden al guldens aan ben zine verreden heeft. Ook een der doktoren vraagt, thans om die reden vergoeding voor bepaalde medicamenten en inspuitingen van de verzekerden De vergadering begrijpt ten eene male niet waar het geld dan eigenlijk wel blijft. Tenslotte is het verplicht ver zekerd zijn een geweldig dure be weging want in feite wordt er 4°/» van al het loon als premie be taald. Wordt het door een leger ambtenaren opgeslokt? Het zou dienstig zijn als hier omtrent iets naders werd mede gedeeld. Waarom belegt het lie s'uur van het fonds geen ver gadering van de bode's om te vernemen wat er leeft onder de verzekerden. Men krijgt evenwel den. indruk, dat zulk een verga, dering gevreesd wordt, omdat er e veel naar voren zou komen. Enkele recente gevallen kol -■en ter tafel. Een der landartsen nam een verplicht verzekerde zijn kaart ■f, om hem aldus te dwingen on verwijld de opgelegde kosten te voldoen. In een ander geval is een pa_ iënt, die voor 14 dagen voor observatie in een ziekenhuis kwam en daarna teruggezonden werd, bij weder optreden van leze ziekte niet meer op fondskosten in hef ziekenhuis opgenomen. Het was een zwaar geval, doch ce onbemiddelde verplicht verzekerde kon zelf niet betalen. Na maanden hielp de Raad van Arbeid, doch te laat. De vergadering, bekend met de plichten van den verzekerde tot het betalen der premie, vraagt zich af wat nu eigenlijk de rechten zijn en draagt den vertegenwoordiger op hiernaar onverwijld te informeeren. Ook wordt hem verzocht het be stuur in kennis te stellen met de be staande misstanden of opheldering te vragen wat wel of niet toelaat baar is. Verplicht verzekerden wor den er op gewezen dat zij zoodra zij werkloos worden (op den dag af) niet meer verzekerd zijn, dus direct maatregelen moeten treffen om hier in te voorzien. Tenslotte stelt de vergadering voor, het thans 20-jarige reglement te her zien en o.a. art. 18 in dien zin te wijzigen, dat zij die noodzakelijk korten tijd uitstedig zijn, ter plaatse geneeskundige hulp op fondskosten kunnen ontvangen. Er zijn immers gevallen waarin men ten eenenmale den huisarts niet raadplegen kèn. Tenslotte were nog medegedeeld, dat verzekerden klachten bij den vertegenwoordiger, den heer Bakker kunnen indienen. Deze zal zoo mo- lijk voor behandeling zorg dragen. BREEZAND STILLE OMGANG Het bestuur van den Stillen Omgang alhier deelt mede, dat geen convocaties worden-, verzon den voor de vergadering van a.s. Donderdag 8 uur in het café van Stein. Allen, die zich hebben op gegeven, leden zoowel als niet- leden worden verwacht. De deelnemers worden op de vergadering bekend gemaakt en tevens nog andere mededeelingen betreffende den omgang. Het af halen der kaartjes geschiedt op Vrijdag tusschen 8 uur en half 10 in het kantoor der school. ANNA PAULOWNA HEROPENING ZAAL Dezer dagen is de zaal van het café van den heer W. Kossen alhier wederom in gebruik ge nomen. Tijdens de oorlogsjaren is deze zaal gebruikt voor cen trale keuken waardoor zij ge heel ongeschikt is geworden voor uitvoeringen en dergelijke. Thans is zij weder opnieuw gerestaureerd: in de puntjes ge schilderd, vertimmerd, voorzien van lichtinstallaties enz., kortom weder geheel geschikt 'gemaakt als tooneelzaal. De eigenaar is met de opening daarvan ^oed in de bloemetjes gezet en ook wij wenschen hem toe, dat -hij we derom veel pleizier en vooral veel profijt moge hebben van zijn opnieuw ingerichte zaal. SPORTDEMONSTRATIE Een dezer dagen zal op initia tief van Sportschool Kuilman te Schagen in de zaal van den heer de Boer te Kleine Sluis een de monstratie gegeven worden van Jiu-Jitsu als sport en als zelf verdediging. Niet alleen dat aan deze demonstratie de verschil lende jongehs- en meisjesleer lingen deel zullen nemeil, doch ook instructeurs van naam ver eenen hun medewerking. Noe men we slechts Ben Tadema uit Alkmaar, v. d. Horst uit Utrecht en de heerén Spoor en Smienk uit Den Haag, stuk voor stuk mannen, die op Jui-Jitsu.gebied run sporen reeds verdiena Eeb- 'ren. Enkelen hunner gaven te Schagen reeds blijken van be kwaamheid op dit gebied. Zoo. als bekend is de heer Kuilman zelf leerling van den bekenden sportdeskundige Maurice van Nieuwenhuizen. BURGERBRUG VERGADERING PROPAGANDACLUB Dezer dagen vergaderde de Propagandaclub in het Kerke. huis. De voorzitter verwelkomde m zijn openingswoord vooral het bestuur van de afdeeling der R.K. Volkspartij, dat aanwezig v'as met het oog op het houden van een zakelijke bespreking. Daar de secretaris wegens ziekte verhinderd was, werden de notu. en voorgelezen door den pen ningmeester. Van den heer P. Koortens was een schrijven in gekomen, waarin hij bedankt als bestuurslid. Na gehouden stem ming werd met groote meerder heid de' heer J. Visser als be stuurslid gekozen. Hierop hield de Geestelijke adviseur een in leiding over de sociale kwestie welke met groote aandacht werd gevolgd. Vervolgens werden de wijken 'toegewezen aan de ver schillende propagandisten voor het maken van propaganda voor de Kath. Volkspartij, waarna men nog geruimen tijd gezellig bij- -en bleef. WARMENHUIZEN PROF. ROMME KOMT Voor de afd. Warmenhuizen van de Katholieke Volkspartij zal a.s. Vrijdagavond om half acht in het R.K. Patronaatsgebouw alhier orof. mr. C. P M. Romme oud minister van Sociale Zaken en ■andidaat voor de Tweede Kamer. het woord voeren over het onder werp; „Na-oorlogsche politiek' Deze hoogst interessante uiteen zetting mag door niemand gemist worden. Vooral de jongeren wor den aangespoord dezen avond voor de K.V.P. vrij te houden 'T ZAND STILLE OMGANG In de vergadering van de Stille Omgang werd bekend gemaakt dat de opgave tot deelname is opengesteld t.e.m. Vrijdag 8 Maart. Deze opgave kan geschieden bij den Heer P. Zomerdijk, Rijksweg, 't Zand. Kosten der reis per persoon f 3.25. Men gelieve de kosten ge lijktijdig te voldoen. De Fransche regeering heeft aan de regeeringen te Washing ton, Londen en Moskou het hou den eener viermogendhedenconfe- rentie voorgesteld ter bestudeering van alle problemen die Duitsch- land betreffen. In Alexandrië zijn botsingen voorgevallen, waar bij veertien menschen den dood hebben gevonden, onder wie twee Engelsche soldaten De voormalige Oostenrijksche Kanselier Kurt von Schusch- nigg, heeft in de „Sunday Express" merkwaardige onthul lingen gedaan over het naspel van den bomaanslag op Hitier op 9 November 1939. Schusch- mgg, die op bevel van Hitier ge vangen genomen was, schrijft, dat hij in de de politiegevange'nis van Munchen Elsler zag, die door middel van een tijdbom een aan slag op het leven van den führer had gepleegd. Hitier Vras er zon der een schrammetje afgekomen, terwijl een zestal personen zwaar gewond of gedood werd. In plaa's van ter dood gebracht te worden, werd Elsler als begunstigd ge- interneerde in he' concentratie kamp Sachsenhausen gedeti neerd. Daarenboven werd hem 40.000 mark, welke na het zege vierende einde van den oorlog zou worden - uitbetaald, beloofd, aldus Schuschnigg. Hij schrijf vervolgens, dat hij bij het begin van het Sowje*. Riissische offensief naar de Ode*- met andere gevangenen naar het beruchte concen+ratiekamp ^lossenburg bij de Tsjechoslo. waaksche grens getransporteerd werd. Op zekeren nacht, zoo ver volgt Schuschnigg; bevond ik mii emidden van een kleine groep gevangenen, die in een gesloten wagen naar het zuiden gereden werd Onder het gezelschap be vonden zich Hjalmar Schacht. Generaal Halder en generaal Thomas. Het Duitsche volk heeft nooit geweten, dat deze mannen Gearresteerd waren. Denzelfden dag stapten achtereenvolgens generaal von Falkenhausen, mr. Best van den Britschen gehei men dienst en Wassily Luite. nant-vlieger en peef van Molo'of SOETAN SJAHRIR is ver sterkt uit den onderlingen politieken strijd binnen het In donesische kamp te voorschijn gekomen. In een verklaring te Batavia heeft hij, na zijn terugkeer uit Djokjakarta, waar Soekarno met zijn volgelingen verblijft, de gewekte verwach tingen bevestigd: hij is be kleed met volledige bevoegd heid, om over de Nederland sche voorstellen te onderhan delen, echterop basis van 100 vrijheid en onafhanke lijkheid! (Doch dit is volgens Sjahrir een kwestie van for muleering!) Hij behoeft echter niet meer geregeld met Djokjakarta (de Soekarno-groep dus) te over leggen. Het nieuwe „kabinet" van Sjahrir zal zes of zeven par tijen omvatten en dus- in elk geval, op breeder basi,? staan de, meer de Indonesische ge meenschap omvatten. Maar het blijft toch een „kabinet", tusschen aanhalingsteekens De vraag, of >een land di plomatieke betrekkingen zal onderhouden met een ander 'and, moet door politieke en diplomatieke leiders worden beantwoord. Zoo is ook de kwestie of Nederland de diplo matieke betrekkingen met Svanie al of niet zal handha ven. een v oliti ek e zaak, die onze Regeering en eventu eel onze Volksvertegenwoordi ging betreft. Dat is eisch van ~-"r>s"raHe Nipt aldus volgens ^e befaamde E.V.C. Zoo zijn in Rotterdam eenige scheven met sinaasappelen uit Spanje aan gekomen. De plaatselijke voor zitter van de E.V.C. decreteert, Jat die schepen gelost zullen 'nnrden één minuut nadat de Tederlandsche regeering de diplomaVeke betrekkingen met Rranco-Svanje zal hebben ver broken. Het is duidelijk dat de UVC hierdoor op de stoel der egeerina gaat zitten, een plaats, welke haar. tot nog toe, niet toekomt. Even duidelijk is het, dat de gevolgen van deze sinaasappelen-democratie zijn dat t.z.t. de sinaasappelen voor de Nederlandsche kinde ren verrotten. En tege lijkertijd de democratie. De Zaterdag jl. alhier gehou den vergadering van den LTB, kring Alkmaar, concentreerde haar aandacht nagenoeg geheel op de ingekomen stukken, mede. deelingen en voorstellen, welke in de binnenkort bijeen te roe pen vergadering van de Vak groep Veehouders ter tafel zul len worden gebracht. Alvorens tot behandeling van deze punten over te gaan, werd nog medege deeld dat op 14 Maart a.s. te Utrecht een landelijke bijeen komst zal plaats vinden van de Landbouwstichting, waarin o.a. de loon. en prijspolitiek ter sprake zullen komen. Door de vergadering werden He heeren Kaag en Dapper uit Schoorl af gevaardigd. Landbouwonderwijs Naar aanleiding van een door de afdeeling Egmond-Binnen ingezon den request betreffende het land bouwonderwijs; ontspon zich een le vendige discussie. De vergadering achtte den duur van den leerplicht- tijd te lang voor kinderen uit boe rengezinnen; het zou beter zijn wan neer d$ kinderen terstond' na het verlaten van de lagere school in het bedrijf te werk gesteld konden wor- de-i: dan dat zij in een 7de en 8ste leerjaar hun tijd besteden aan het volgen van lessen die voor hun toe komst van geringe directe beteeke- nis zijn. In deze beide jaren zou meer vakonderwijs reeds een allereerste eisch zijn. De heer Jac. Groen adviseerde niet de voortgezette leerjaren te ver. werpen; doch de oplossing te zoeken in uitgebreider vakonderwijs. Daar de LTB niet zelf t;e beslissen heeft over het toe te wijzen aantal scho len; bestaat hieraan nog een nij pend srebrek. Waarom is het niet mogelijk Rijksscholen die bijna ge heel bevolkt worden door katholie ke kinderen; tot katholieke scholen om te vormen? Temeer daar de nu merieke verhouding tusschen katho lieke en niet-katholieke kinderen zich in den loop der jaren sterk *n het voordeel van eerstgenoemden heeft gewijzigd. Voorgesteld werd in dit probleem het particulier initatief in te schake. len. Voor het oprichten van een school berekende men f 3000.een bedrag van 9000— per jaar is noodig om haar in stand te houden. Deze gelden zijn te verkrijgen uit schoolgeld' ff 40.- per kind per jaar) en uit de subsidies welke vrijkomen door het afvloeien van leerlingen en onderwijzend personeel van neutrale scholen In verband met het feit dat het niet mogelük is aan de cursus sen van de nersonalistisch-sociaiis- Ai«cbe ^oik^hoogpscbool deel te ne men; gaf de steiler van dit voorstel ;n overweging aan de door particu- ,;er initiatief tot stand gekomen scholen een inrichtinr. voor volks- on+wikkeling te verbinden. De vergadering besloot na deze bespreking aan het voorstel van Eg- mond Binnen adhaesie te betuigen en het aan dp vakgroepvergadering voor te leggen. Eenige wrevel kwam tot uiting ten aanzien van de zetelverdeeling in diverse algemeene landbouw- commissies Van de groote soepel heid; die de katholieke organisatie n deze betoont; wordt soms een zoo danig misbruik gemaakt; dat voor een ravon: waar katholieke agrariërs met 200 tegen 40 man in de meer derheid zijn; twee katholieken in.de commissie LandbouwheFstel zitting hebben tegen 5 niet-katholieken! Dienstplicht Door dezelfde afdeeling was =en voorstel ingediend, om aan len Minister te,verzoeken boe renzoons, die werkzaam zijn in 'iet bedrijf, zoo mogelijk van mi- i+airen dienst vrij te stellen De heer Jac. Groen erkende de ur gentie van het probleem, maar meende, dat de regeermg in Toote moeilijkheden tegenover andere vitale categorieën zou komen, wanneer zij op een der gelijk door de organisatie gedaan verzoek zou ingaan. Juister acht. e spr. het, wanneer voor elk geval afzonderlijk een aanvrage werd ingediend. Het is inderdaad mogelijk, dat incidenteel uitstel wordt verleend. Besloten werd het voorstel van Egmond-Bin nen in dezen geest te steunen Met het oog op den bonnen- zwendel, de zware bezetting der bedrijven #en de geringe moge. 'ijkhèid tot inzaai van voormalig gescheurd grasland, besloot de vergadering een voorstel van de afdeeling Limmen tot het ver. schuiven van den veeleverings. da:um van 1 September tot 1 December aldus bij de vakgroep in te dienen Adviezen werden opgemaakt 'en aanzien van de vrijmaking van geblokkeerd geld, de af schaffing van 50 pet. der grond lasten, de onrechtvaardigheden bij de hooilevering, en het be. schikbaar gesteld krijgen van -ijwielbanden en laarzen. Daar wegens den gevorderden duur der besprekingen verschil lende leden gedwongen waren te vertrekken, sloot de voorzitter deze vruchtbare vergadering op de gebruikelijke wijze.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2