Katholieke organisaties steun voor nationale eenheid DE VORSTEN DER ZOTHEID Nieuw Noordhollandsch Dagblad 3 Belangrijke uiteenzetting in den brief van het Episcopaat De ramp van het1 Bezuidenhout Heerschen in Brabant en Limburg Een gevoel van schuld Varkens Telefonische hulp Ongeluk door landmijn kroniek Ds UNO-zetel Kostbaar Kardinaals- kruis gestolen r BOEBI TREP EN JIPPIE JEE IN NEDERLAND II (Slot) DE PAUSEN, te beginnen met Leo XIII, hebben de geloo. vagen onophoudelijk aangespoord, zich, waar 't mogelijk was, in ka tholieke vereenigingen aaneen te sluiten. Eendracht maakt macht. Zoo kunnen zij hun medebroeders beter beschermen tegen de geva ren en sterkeren invloed uitoefe nen om de maatschappij van den chsistelijken zuurdeesem te door dringen. Zooals de H. Schrift zegt: „Beter is het. dat twee tezamen zijn, dan dat iemand alleen is; want zij hebben het voordeel van het samenzijn. Als de eene valt, wordt hij door den andere onder steund". „Een broeder, die door zijn broeder ondersteund wordt, is een sterke veste'. De katholieken hebben aan die stem der Pausen gehoor gegeven en zoo zijn ook in ons lanid tal rijke en krachtige organisaties opgebouwd, die het geheele so ciale en maatschappelijke leven, opvoeding en onderwijs omvat ten. Dit is onze groote kracht ae_ weest, toen het nationaal socia lisme den strijd op leven en dood begon tegen het christendom. Ook de vijand zag zeer goed in, van welke zijde hij het meeste te duchten had. Daarom trachtte hij aanvankelijk de principieele or ganisaties te ondermijnen door in dagbladen en propagandagesehrif ten het voor te stellen, alsof de katholieke vereenigingen de na tionale eenheid van ons land zou den verbreken. Het is opmerke lijk, dat die jammerklachten me de kwamen van menschen. die er niet voor terug zouden schrik ken ons land aan den vijand te helpen overleveren. In een schrij ven van i4 Augustus 1940 aan de geestelijke adviseurs hebben de gezamenlijke Bisschoppen er te gen gewaarschuwd, dat men ge heel ten onrechte het voorstelt, alsof de katholieke organisaties de eenheid van ons vaderland ondermijnen. Toen de katholieke organisaties ondanks alles toch bleven bloeien, hebben de bezet, ters radicale maatregelen geno men. Te beginnen met de katho lieke werkliedenvereenigingen, werden binnen korten tijd ook de andere organisaties opgeheven: die van de boeren, de onderwij zers de werkgevers, de artsen en talrijke anderen. Over het alge meen hebben de leden der Ka tholieke organisaties zich kranig gedragen, dikwijls ten koste van aanzienlijke offers en slechts zeer weinigen hebben zich aangesloten bij de nationaal socialistische or. ganisaties. En zij hebben er voor al toe bijgedragen, om den geest van verzet bij ons volk levendig te houden. Zoodra de bevrijding kwam hebben de Bisschoppen terstond de geloovigen aange maand de organisaties weer op te bouwen, eerst die van het Zui den. dat het eerst bevrijd was. zoo spoedig mogelijk daarna de anderen. Na de bevrijding is er een gelukkig en zeer prijzens waardig streven de nationale eenheid van ons land te ver sterken. Maar van vele zijden hoort men ook weer stemmen, die de nationale eenheid zoo ver willen doorvoeren, dat er voor de christelijke organisa ties geen plaats meer is. En onwillekeurig stelt men de vraag: Is dit verlangen naai nationale eenheid zoo groot uit zuiver vaderlandsche mo tieven of is het een uiting van het oude liberalisme en mis schien van het nieuw-heiden- dom, dat in zijn scherpsten vorm zich openbaarde in het nationaal-socialisme. waarvan echter nog sporen in vele geesten leven en dos een vrees voor het opleven van een krachtig christendom? Wij meenen nikt beter te kunnen doen dan nog eens te herbalen wat Wij tijdens den oorlog gezegd hebben over die vermeende vrees voor na tionale verdeeldheid in Onze circu laire van 14 Augustus 1940 over de katholieke organisaties: "De katho lieke organisaties hebben ongetwij feld over het geheel genomen beant woord aan haar doel: mede te wer ken aan de godsdienstige, zedelijke, geestelijke en stoffelijke verheffing van haar leden en hebben daarom aan de maatschappij een groote wel daad bewezen. Zij hebben de nieuwe maatschappelijke orde helpen voor bereiden door de mentaliteit te be ïnvloeden en de gunstige sfeer te scheppen die onmisbaar is voor het maatschappelijk leven in corporatie ven geest. En Wij zijn overtuigd dat zij ook in de toekomst een gewich tige taak te vervullen hebben om de maatschappij te doordTingen van den christelijken geest". En in Onzen Herderlijken brief op 't Twaalfde eeuwfeest van den H. Willibrord: "Niet in de vervlakking van ieders levens- en wereldbeschou wing kan de kracht liggen van een volk, doch in eendrachtig samen werken tot welzijn van het vader land met eerbiediging van elkanders diepste overtuigingen. En in liefde voor het vaderland doen Wij voor niemand' onder". En' daarom blijven Wij U ten drin gendste aansporen lid te blijven of te worden van uw katholieke organi saties zooals Pius XI In zijn Ency cliek "Quadragesimo Anno" ver klaarde: "Zeker, het vele groote wat de rustelooze ijver der katholieken tot stand weet te brengen, zoowel voor het maatschappelijk en econo misch welzijn als op het gebied van onderwijs en godsdienst, is natuurlijk aan niemand onbekend, maar ó'eze heerlijke en opofferende arbeid ver liest niet zelden aan vruchtbaarheid door een te groote versnippering van krachten. Laten daarom allen, die van goeden wil zijn, allen, die onder aanvoering van de Herders der Kerk dezen goeden en vreedza- men strijd voor Christus willen strijden, zich hecht aaneensluiten; laten allen er naar streven onder leiding en leering der Kerk tot de Christelijke vernieuwing der maatschappij het hunne bij te dragen, overeenkomstig ieders talenten, krachten en maatschap pelijke positie, en laten zij daarbij niet zich zelf of eigen belangen zoeken, maar de belangen van Je zus Christus, noch hun eigen plan nen tegen eiken prijs willen doordrijven, maar zelfs deze met bereidwilligheid prijs geven, als het hoogere gemeenschappelijk be lang dit mocht vorderen, opdat in alles en boven alles Christus re- geere. Christus heersche. aan Wien „alle eer en glorie en heer schappij toekomt in eeuwigheid". De voormalige Noorsehe tankboot ..Pegasus", thans herdoopt in „Willem Bartnsz", is in de Amsterdamsche haven aangekomen. Het schip zal bij de Amsterdamsche Dokmaatschappii worden omgebouwd tot drijvende traan kokerij voor de Ned. waivisch- vaart Mij. Alg. Holl. Fotopersb. „Het Engelsche volk en in het bijzonder de RAF wenscht zijn innige spijt te betuigen met dit vreeselijke ongeluk en zijn diep gevoelde sympathie voor allen, die door de gevolgen van deze ramp hebben geleden. Het Nederlandsche' volk kent de risico's van den oorlog maar al te goed en het zal zich bewust maken, dat dergelijke ongeluk ken niet altijd vermeden kunnen worden." „De RAF zal haar uiterste best doen, dat dergelijke fouten niet meer zullen voorkomen bij de op de V-wapenen gerichte aan vallen, welke wapenen door den vijand van Nederlandschen bo dem worden afgevuurd." Aldus het officieele antwoord van de Engelsche regeering aan het Nederlandsche kabinet, toen In de carnavalssteden in het Zuiden heerschen op het oogenblik de vorsten der zot heid. In Maastricht is het Zijne Doorluchtige Hoogheid Berins Ninihilanus de Twee de, aan wien reeds Zaterdag burgemeester Michiels van Kessenich het bestuur der stad voor drie dage" over gaf. Er werden geestige toe spraken gehouden en de Prins vaardigde een procla matie uit van elf bestuurs maatregelen. De intocht van Prins Carnaval vormde de vroolijke inzet van de car navalviering, die Zondag middag op het Vrijthof op traditioneele wijze begonnen werd met elf schoten uil het Momuskanon. waarna spoe dig de zotternij als een „boonfe stoerren" over de stad heen dwarrelde. Er werd een groote optocht gehouden welke een enorme belangstelling trok. Het was een bonte en geestige stoet van wa. genj en groepen, waarin de pro blemen van dezen tijd op gees tige wijze in peseflages en zot ternijen werden uitgebeeld. De distributie, de zuivering, minis- D/J de Rotterdamsche her- denking van den slag in de Java-zee hield ook de burgemeester van Rotter dam, mr. P. J. Oud, een toe spraak, waarin hij zei, dat ons moet bezielen een gevoel van schuld „omdat wij de groote beteekenis van onze vloot en ons leger te laat hebben ingezien. Recht en macht moeten samenwer ken. Macht zonder recht leidt tot tyrannie, maar recht zonder macht leidt tot machteloosheid en wordt zoo qemakkelijk anarchie. Ook een klein volk heeft zijn taak te vervullen". ters op de brug en het kolen- probleem en allerlei plaatselijke gebeurtenissen vormden een dankbaar onderwerp voor de Limburgsche satyre. 't Sneeuw. weer vormde geen beletsel voor de feestvierende menigte, die door de straten trok en balzalen en café's tot berstens toe vuide. In Kerkrade zat Prins Frans hoog op zijn praalwagen toen Zondagmiddag de kleurige op tocht door duizenden uit verre omgeving werd bijgewoond. In Sittard had eveneens de bevolking groote plannen ge maakt, maar tengevolge van het maskeer-verbod, door den bur gemeester uitgevaardigd, had de Sittardsche bevolking uit pro test vrijwel de heele carnavals viering afgelast. In Venlo hield Vorst Jocus de Elfde een groole receptie, „tij dens welke een afgevaardigde van Prins Jan de Eerste van Helmond het verongelukte ar. chief van den Venloschen Raad van Elf verrijkte met een album foto's uit de oude doos". Een in vasieleger van jeeps en tanks, bemand met negers van de gek ste soort en kleur, hield er een doldrieste parade, waarbij sneeuwballen en zevenklappers dienst deden als atoombommen en trommelvuur. Roermond had zich opgemaakt om Prins Rein de Eerste, die „mit den boemeltrein oet Koelie" arriveerde, af te halen. Op het S'ationsplein stond het paleis van „den Uul" in het middelpunt der belangstelling. In den Boschi arriveerde Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Amadeiro de Zestiende, Ricosto di Carnavallo, Ridder van Rek- sam, heer en meester van Oe(i donk en deszelfs watervrije m™. rassen en zandwoestijnen.... per extra-trein. In Bergen op Zoom, het Schel- destadje met zijn rijke histori sche verleden, was het Prins Nil les Een, die ais verpersoon lijking van de leut, feestelijk door zes muziekcorpsen en dui. zenden onderdanen werd inge. haald en voor het eerst sinds lange jaren weer officieel op het stadhuis werd ontvangen. ALJECHIN-BOTWINNIK Uit Londen wordt gemeld, dat Aljechin de uitdaging van Bot- winnik voor een match om het wereldkampioenschap heeft aan vaard. De inzet is een bedrag van 2500 pond sterling. dit om een verklaring vroeg naar aanleiding van het bombarde ment op het Bezuidenhoutkwar- tier, de ramp, die heel Den Haag op dezen dag, een jaar later, herdacht. In het kader van dezen ge denkdag heeft het „Haagsch Ins :i tuut voor Volksontwikke ling" gemeend zijn cultureele bijeenkomst, die op dezen Zon dag is gehouden, een bepaald karakter van herdenking en blijde hoop op de toekomst te moeten geven. Door Politie- Marechaussee, C.C.D. en M. P. werd te Eindho ven onlangs wegencontröle ver richt. Onder meer werden gecon troleerd een P.T.T.-auto, waarin vijf zakken varkensvleesch wer den aangetroffen, alsmede een auto van het Nederlandsche leger, waarin een varken werd ver voerd. Alles werd in beslag geno men. Het onderzoek naar de her- komst duurt voort. De heropening der continentale telefoondiensten is met een ver nieuwing der vriendschapsbanden tusscben Engelsche en continen tale telefonisten gepaard gegaan. Engelsche telefonisten hebben al dadelijk steun geboden aan hun Nederlandsche en Belgische colle ga's door kleedingstukken te zen den, een steun die ten zeerste ge waardeerd is. ZWEDEN—NEDERLAND De Zweedsche ijshockeyptoeg zal op 23 en 24 Maart een tweetal wedstrijden in Nederland spelen. Amsterdam en Den Haag zullen elk een wedstrijd krijgen. In de omgeving van Groesbeek bevinden zich nog steeds land mijnen. Eind vorige week is een Duitsch krijgsgevangene, die be. zig was een sportveld om te ploe gen, met ploeg en al in de lucht gevlogen. KELLER—ROOZENBTJRG De 7e partij tusschen Keiler en Roozenburg. die gisterenavond te Amsterdam gespeeld werd. ein digde in remise. jjj ET ZWAARTEPUNT der politieke moeilijkheden in België ligt in de Konigskwes- tie. De Katholieke Partij houdt consequent vast aan haar pro grampunt, d.i. een volksstem ming over de Koningskwestie verlangt. De socialisten, die zulk een referendum altijd het summum van democratie heb ben gevonden ook in Italië gaat men nu een referendum houden over de monarchie verwerpen het thans als strij dig met de democratie! De Bel gische politiek bevindt zich thans in een situatie waar niet uit te komen is. De eenige op lossing schijnt het referendum over de kwestie van den Ko ning. Van nieuwe verkiezingen valt weinig heil te verwachten. lUlERKWAARIG is de poli- tieke ontwikkeling in Duitschland. De sociaal-demo craten voelen weinig voor een samengaan met de communis ten, waartoe Rusland druk uit oefent. Maar ook in Westersche zone's voelen de socialisten niets voor deze samenwerking, de „bevrijde" Duitschers zijn zij die weer met politieke dwang aan komen. „Een com munistisch Duitschland kan nooit een vrij Duitschland zijn", is de verstandige stel ling, die men in de Britsche zóne aanneemt. QE SOVJET-POLITIEK is over het algemeen van agressieven aard. 't Engelsche aanbod, om het bestaande vriendschapsverdrag met Rus land, desnoods tot 50 jaarte verlengen is door de Sovjets afgewezen. Het Russische standpunt inzake de handha ving der troepen blijft de we reld in beroering brengen. En geland is doende, in Moskou „inlichtingen te vraaen". Ver der is uit een officieel rapport van de Canadeesche Regee ring inzake de spionnage ge bleken, dat de betrokken leden in de Sovjet-ambassade in Ca nada handelden in directe op dracht van Moskou In diplomatieke kringen in Londen, beschouwt men het besluit der Sovjetregeering om in eenige deelen van Perzië troepen qestationneerd te hou den. als de aanleiding tot de heviqste crisis sinds den oorlog. O De bewoners van het stadie Greenwich hebben met groote meerderheid geprotesteerd tegen de vestiging van den zetel der UNO in hun woonplaats! De Romeinsche bladen onthul len. dat kostbare voorwerpen, waaronder een borstkruis ter waarde va» vijf millioen lires, aan kardinaal Spellman. aarsbis schop van New York. tijdens ziin verblijf in een hotel te Rome ziia ontstolen. MADAT Boebi Trep eenige uren iy elkaar gedoken, op de dingen die komen zouden, gewacht had, werd hij met jeep en al aan b&ord van het schip geheschen. Kort daarna beland de hij in het ruim. „Agrewwwzei Boebie en werkte zijn mollig lichaampje uit de nauwe jeep-gevangenis, toen hij be merkte dat het ruim afgesloten werd. „Binnen is binnen"!

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 3