2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad Stad en Omtrek ONZE REDACTIE Vastenconferentie in de „Notre Dame" Verdediging van Goering WEER RADIO De Hollandsche Molen (2aatste meuws NIEUWE SCHOENEN BONNEN BAAS IN EIGEN HUIS WEERBERICHT DE EFFECTENBEURS WOENSDAG 6 MAART 1946 MET INGANG van 1 Maart is de heer Frans Otten weer aan de redactie van ons blad verbonden; hij is belast met de leiding van de redac tie in het rayon Alkmaar. De heer P. J. Sigon, voorheen redacteur-verslaggever voor dat. rayon is belast met de leiding van de reportage in binnen, en buitenland De heer L. Hammecher, voorheen verbonden aan de redactie van de Provinciale Noordbra- bantsche Courant te 's-Her togenbosch, is met ingang van 15 Maart'aan de redactie verbonden. Wij vertrouwen, dat een en ander, naast de nog in bewerking zijnde uit breiding van de redactie door aanstelling van nieuwe jour nalisten. de verzorging van ons blad. binnen de beperkte mogelijkheden der papier- schaarschte. zeer ten goede zal komen den hellder daroka viert carnaval De R. K. Damclub „Daroka" heeft Maandagavond op waardige wijze het Carnaval gevierd. Om 8 uur trad Prins Carnaval met z'n gevolg de zaal binnen en werd door den voorzitter hartelijk wel kom geheeten. De leiding was bij hem in uitstekende handen. On der groote bijval las de Prins de reglementen voor dezen avond voor. Op een paar .flinke" jon gens na, hield ieder zich hier stipt aan zoodat de heele avond een ordelijk verloop had. De muziek werd op uitstekende wijze doo<- de band REVO verzorgd, hoewel bij de heeren een gebrek aan routine eenigszins naar voren kwam We hadden ze ook graag iets „losser" willen zien. Velen waren gecostu. meerd Naast Tyrolers en bekoor lijke amazones, kon men er ge vaarlijk uitziende cowboys bewon deren. die kersvers van de prairy kwamen. Arabieren Turken, enz „Daroka' kan op een goed ge slaagden avond terugzien BURGERLIJKE STAND Geboren: Zoon van J Bontes-Oost; z. v. D. H. KrapLemmens; d. v. A. TijdemanRougoor: d. v. A. B de GeusSmit; z.v. Y. M. de Zeeuw. Collins; z. v. A. A K. Gerssen Agema: z. v. J. C. GrootMul; z. v J. OudhuisTiman; d. v. P, Witters. Winter; 2 z. v. N SluiterKiefte: d. v. T. H. Nijpelsvan Dijck; z. v M Fuldnervan den Ham; d. v. A SchoenmakerPopqen; 2 cf.v. K M Nijpelsvan Nimwegen; z.v. A. P van der Gaagvan Hoeve; z. v M de ManHofland; z v A. van den BergFillerup; z. v G. Schenk— Wijnands; d. v. R. DuifKoster; d-v C. C. van der Leek—Speijer. Ondertrouwd: C Kouwenberg en J. Koene; C P de Schipper en M Sluiter; L van Loosen en T Bieze: L. F van den Bogaerde en J van Dalen. Gehuwd: B Aberson en A E. Buijs J T Smiers en P. van Amersfoort: J. Boon en R. C. Blaauboer; P. C Duvaloois en A. Boon; T. J. Witten berg en J C. Denijs: J. B. Faren- horst en M. van Dijk: N. Kok en J. G. Herderschee; J Gortzak en A M. Herderschee: J N Bott en M van Siraaten. Overleden: J. C. Steilberg 71 jr. m.; E. van der Wiele 69 ir. vr.: P de Vries 46 ir vr schagen jeugdige reizigers terug Dinsdagavond laat arriveerden per autobus 52 kinderen, welke na een 3 maanden* lange herstel periode in België wederom naar het ouderlijk huis terugkeerden. Van de 59 door het kinderuit- zendingscomité „Schagen" uit gezonden kinderen uit Schagen Den Helder en omstreken, zijn nog 7 kinderen in het gastvrije België achtergebleven, aange zien hun herstel een langer ver blijf noodzakelijk maakt. De meeste dezer kinderen waren gelogeerd in de omgeving van Antwerpen en Turnhout en heb ben vooral ook veel genoten van het vele natuurschoon, dat al daar te bewonderen valt. Met groote autobussen, welke Maandag een ploeg nieuwe lo geetjes w de Ardennen bracht, zouden de kinderen Dinsdag morgen 8 uur uit Turnhout ver. trekken en zij werden tusschen 4 en 6 uur in Schagen verwacht. Als gevolg van onvolledige orga nisatie aldaar en een vertraging te Utrecht werd het schema to taal gewijzigd, met bovengemeld gevolg. De kinderen zelf waren opge togen over hun verblijf aldaar en vertelden honderd uit. Over het algemeen zijn zij veel ge groeid. Een der meisjes zelfs 22 pond, een bewijs dat voor zich zelf spreekt. Iri den huiselijken kring heerschte dan ook een on verdeelde vreugde wegens den in alle opzichten gelukkigen te rugkeer van de kleine reizigers. vastenavondviering De R.K Dansclub „Laetitia" organiseerde in het Noord-Hol- landsch Koffiehuis een welver zorgde vastenavondviering. Het aantal deelnemers aan deze laat ste vermakelijkheid voor de vas ten overtrof aller verwachtin gen Er heerschte een gezellige sfeer, welke door de verschil. "ende attracties, die het clubbe stuur aanbood, nog werd ver hoogd. Zoo organiseerde de bal leider en conferencier P. de Wit verschillende prysdansen men bood alle aanwezigen koffie en gebak aan, verlootte enkele taar- .en enz., terwijl het geheel draaide op de vroolijke klanken van I. van Brugge's „Melody en Rhythme". Alzoo een keurig besluit van het zoo succesvol verloopen 1ste „Laetitia".seizoen stille omgang Door verschillende omstandig heden zijn er voor den Stillen Omgang van a.s. Zondag naar Amsterdam nog enkele autobus. plaalsen beschikbaar. Deze kaar ten zijn tot uiterlijk Donderdag avond a.s. verkrijgbaar bij den heer C. 'd'e Moei, Hoogzijde, al hier, secretaris van het Genoot schap, welke ook verder alle ge. wenschte inlichtingen kan ver strekken. storing interlocale telefoonlijnen De P.T T-dienst bericht, dat ingaande heden de interlocale lijnen vanaf Schagen gedurende halve werkdagen gestoord zu'len zijn, in verband met opruimen van bunkers en verbreken van door de Duitschers aangelegen .elefoonkabels, of om deze kabels ook voor particulier gebruik in het iinterlocaal net, geschikt te maken. Deze werkzaamheden zullen vermoedelijk 1 a 1 week vor deren. Het behoeft dus geen verba zing te wekken indien aangesio. lenen in Schagen gedurende de eerstvolgende dagen geen ge sprekken met andere plaatsen kunnen voeren. Uiteindelijk zal het resultaat zijn, dat de imerlo. cale lijnen veel minder bezet worden, hetgeen dus een belang, rijke verbetering vormt burgerlijke stand Geboren: Lucas Jan, zoon van D. Folmer en A. C. Stol; Geer- ruida Helena Maria", dochter van Th. H. Deutekom en C. P. M. de Ruijter; Gerardus Andreas, zoon van H Bijwaard en G. Korver Overleden: Cornehsje van de Velde, oud 74 jaar, echtg, van lan Hagen. Ondertrouwd: Petrus Aibertus Verver oud 27 jaar, organist, wonende te Anna Paulowna en Immerentiana Calharina van Diepen, oud 23 jaar, zonder be roep, wonende te Schagen; Jacob Kaaij, oud 22 jaar, landarbeider, wonende te Sint-Maarten en Roelofke Schaafsma, oud 22 jaar, zonder beroep, wonende te Scha gen. Getrouwd: Cornells Fredriks en Bieuwktjen van der Kaap; Jetze Wijnjeterp en Maria Philo. mena de Caluwe; Joannes Wil helmus Jacobus Antonius Korst- jens en Maria Antonette Bolte. politie Gevonden: Nummerbord, glacé handschoenen, wantje, zilv or nament. Verloren: Br portemonnaie: div. wanten, vulpen, taschje, zilv. ketting met hanger. verpachting kermisstandplaatsen Maandag 11 Maart a.s. te 13.30 uur zal de openbare verpachting van de standplaatsen op de ker mis, ten raadhuize alhier plaats vinden. De inschrijvingen wor den dien dag gesloten. 'T ZAND STILLE OMGANG Voor het eerst na de bevrijding hield de afdeeling 't Zand van den Stillen Omgang haar jaarlijksche vergadering. De vergadering stond' wegens verhindering van den voor zitter onder leiding van den secreta ris, den heer M. Groot, die vooral den Zeereerw. Heer Pastoor hartelijk verwelkomde. Spr. verheugde zich over de goede opkomst, wat een bewijs is dat de Stille Omgang altijd nog 'n groote plaats in het hart van de katholieken heeft. Vervolgens herdacht spr. de gedurende de laatste vijf jaren overleden leden. Hierna werd een gedeelte der sta tuten voorgelezen, opdat de jongeren onder ons lrun houding tijdens den Omgang kunnen bepalen. Geen in signes of godvruchtige voorwerpen, maar ieder voor zich, doch in mas saal verband brenge hulde aan Chris tus Eucharisticus. De Omgang wordt dit jaar gehouden in den nacht van 9 op 10 Maart. De ons toegewezen kerk is die van de Paters Capucijnen in de Tichelstraat. Zaterdagavond wordt het Lof om 10 uur te 't Zand gehouden waarna men per autobus vertrekt vanaf de Vlotbrug om half elf. De H. Mis te Amsterdam is om 3.30 uur. Het Hotel "De Roode Leeuw" op het Damrak zal vermoe delijk als ontnuchteringslocaliteit worden aangewezen. Voor brood dien men zelf zorg te dragen. De aandacht werd er op gevestigd dat men zonder plaatsbewijs niet in de kerk wordt toegelaten. In de vacature L. Schilder werd als bestuurslid gekozen de heer P. Doe- dens. Door een der leden werd een bedrag van 25.in de kas van een Stillen Omgang gestort, voor welke sympathieke daad de voorzit ter hartelijk dank bracht. Bij de rondvraag zegde de Z.Eerw. Heer Pastoor zijn medewerking toe om op Zondagmorgen 10 Maart het Allerheiligste onder de H. Mis te doen uitstellen, zoodat de thuisblij vers zich in hun eigen parochiekerk met de bedevaartgangers in den geest kunnen vereenigen. De intentie van den Stillen Omgang dit jaar is: de echte en ware vrede te verkrijgen. den burg „op hoop van zegen" Zondag- en Maandagavond werd in Casmo door het tooneelgezel- schap Bouber, het bekende en dramatische tooneelstuk van Rer_ man Heijermans „Op Hoop van Zegen" opgevoerd. Herman Bou ber en zijn gezelschap heeft ons ongetwijfeld Kunst met een groo_ te K laten zien. In dit spel kwa men die groote contrasten die de schrijvers van de vorige en begin dezer eeuw zoo goed wisten te beschrijven, goed naar voren. Noemen wij slechts de scène waarbij de diepgeloovige vis- schersvrouw Kniertje (Aaf Bou ber) de hevige ruzie tusschen haar socialistischen zoon Geert (Hans Tiemeijer) en den door zakelijkheid verblindenden glasharden ^eerier Clemens Bos (Herman Bo"ber) weet ten goede te keeren. Zonder uitzondering hebben alle sprekers hun rollen subliem gespeeld, zoodat de aawezige toeschouwers dit keer waar voor hun geld hebben gekregen. Het is daarom te hopen dat wij na de vasten weer eens kunnen genieten van goede kunst WIERINGEN BURGERLIJKE STAND Geboren: Renze Dirk zoon van A. van Zandbergen en H. Timmerman; André zoon van P. de Graaf en T. Bosker; Maaike Petronella dochter v. L. Zuicfema en C. Ekelmans; Jannie Elisabeth dochter van P. Kooij en J Hoekstra; Corina Henriette dochter van M. Engel en P. G. de Haan; Wouter zoon van J. Hegeman en P van Sabben; Marlena dochter van M. Smid en E. ae Roo; Wouter zoon van P. Kraak en S. C. Steeman; Dirk zoon van S. Lont en G. Doves Ondertrouwd: Pieter Rotgans en Elisabeth F. P. Uijthof; Willem Schuiling en Hilgonda Hollander; Gerrit Dekker en Pieternella A. Bak ker; Gerrit van Heusden en Hendrika Hoekstra. Getrouwd. Jan Hoep en Pietje ce Krijger; Jacob Schouwenaar en Vo- line P Verfaille; Willem Schenk en EQisabath Poel; Pieter Rotgans en Elisabeth F. P. Uijthof Overleden; C Stins echtgen. van T. Kuit oud 56 jr.; E. Bakker echt- gen van M Tijsen 79 jr; N. Hutman wed. tfan C. Koster 72 jr; G. v. Dijk echtgen. van G. Verbeek 59 jr; C. Duijnker ongehuwd 53 jr; A. Breet echtgen.van J. Wiegman oud 79 jr; A. S Selderbeek echtgen. van P. Visser oud 73 ir z1jpe raadsvergadering De gemeenteraad van Zijpe ver gadert Maandag a.s. Van de 20 agendapunten noemen we een voorstel van B. en W. om mede te werken tot het weder invoeren van de Bijz. Kweekschool te Den Helder het verleenen van ontslag aan den heer C. de Leeuw als gemeente-opzichter, wegens zijn benoeming tot gemeente-architect, enkele verzoeken om ontslag als leerkracht der openbare scholen en het benoemen van een nieuw schoolhoofd voor Burgerbrug Voorts een voorstel tot het bou wen van een noodschool te Petten en uitbreiding van de Algem. Be graafplaats te St. Maartensbrug. Tenslotte zullen mededeelmgen gedaan worden omtrent den her opbouw van hef dorp Petten breezand jongemannen bijeenkomst Woensdagavond om 8 uur zal de Z. E. Heer Rector Brans, In specteur van het R.K. Land- en Tuinbouwonderwijs in ons club gebouw een uiteenzetting geven over de taak van de jonge man nen in de huidige tijdsomstandig heden. Er zal ruimschoots gelegen, heid worden geboden, met den Eerw. spreker van' gedachten te wisselen. Jongemannen bezoekt allen de ze belangrijke vergadering. WARMENHUIZEN L.T.B. 25 JAAR De afd. Warmenhuizen van den L.T.B. bestond 28 Febr. 25 jaar; het aantal leden, dat bij de oprichting 18 bedroeg, groeide uit tot 176; alle boeren en tuinders uit de parochie zijn thans lid. Het jubileum werd kerkelijk gevierc met een H. Mis, waaronder gezamenlijke H. Commu nie, hierna volgde in het patronaats gebouw een gezamenlijk ontbijt, waarbij de voorzitter de heer W. Dekker met een toepasselijke toe spraak opende. De secretaris her dacht in een overzicht het feit dat de heer Dekker 25 jaar voorzitter en de heer W. Molenaar, aanvanke lijk penningmeester, ook 25 jaar deel uitmaakt van het bestuur; ook de 18 leden-oprichters herdacht hij in zijn overzicht, hen allen gelukwen- schend met hun jubileum. De Geest. Adv., Kap. Schoonebeek en Pastoor Dr. v. d. Lugt wenschten in een gloedvolle toespraak de leden geluk met het jubileum van hun organisa tie, waarna de heeren Jac. Groen; namens het hoofdbestuur en L. Dek ker namens den Landarbeidersbond' St. Deus Dedit hun gelukwenschen uitspraken. Des avonds werd een feestavond georganiseerd'; waar ook de dames aan deelnamen. Onder leiding van den heer C. Vader als ceremonie meester zat de stemming er spoedig in; het Warmenhuizer Amusements orkest o.l.v. Jac. Groot zorgde voor de vroolijke afwisseling, terwijl ver schillende leden op de planken hun ;besite beentje voorzetten. Ook de humoristen Pronk en Vroom droegen daartoe niet weinig bij. De heer C. v. Baar, oud-plaatsgenoot en oud- secretaris van den bond, hield een sympathieke toespraak. Ook de Mid denstand was vertegenwoordigd. De feestavond had een schitterend verloop en duurde tot diep in den nacht. burgerlijke stand Geboren: Coenradina Wilhei- mina Maria, d. v. Th v. d. Mo len en P. M. Hordt; Gerardus Simon, zoon van S v. Duin en A. Bleeker; Roelof, zoon van A. Glas en E. v d. Wal; Jacoba Elisabeth, dochter van N. v. Dum en A. M. Holt; Pudentiana Mar. garetha Maria, dochter van P. Zutt en M C. Bleeker; Matheus Petrus, zoon van P Smit en G. A. Hoogeboom; Jan, zoon van D. Vos en D. Biersteker. Overleden: Bartholomëüs Moor. hoff, oud twee en zeventig jaar Ondertrouwd: P Kemper, oud 32 jaar, tuinbouwer, Warmen huizen en M W. Molenaar, oud 31 jaar, Warmenhuizen; F. J. Beemsterboer, oud 23 jaar, zaad handelaar, Warmenhuizen en G. A. Pronk, oud 22 jaar, Warmen huizen. Getrouwd: Geene. Dit jaar zuilen de gebruike lijke Vastenconferenties in de Notre Dame te Parijs eiken Zon dagmiddag worden gehouden door pater Riquet. Deze jeugdige predikant heeft als onderwerp fekozen „de Christen tegenover et verval", waarover hij met kennis van zaken vermag te spreken, daar hij persoonlijk er voer hoe de Duitsche waanzin zoowel het geestelijke als het materieele verval over Europa heeft gebracht. Pater Riquet maakte den oorlog mede en daar hij deelnam aan de verzetsbewe ging, werd hij door de Gestapo gearresteerd en opgesloten ach tereenvolgens in Fresnes, Com. piegne, Mathaussen en tenslotte m het kamp te Dachau President Lawrence hee'ft giste ren aangekondigd, dat de verde diging van Hermann Goering Donderdag a.s. zal beginnen. On der de documtenen. welke Doemitz als bewijsstukken tracht te Ver krijgen, zijn geheime documenten van de Britsche admiraliteit, waarvan de verdediging beweert, dat zij zouden aantoonen, dat de admiraliteit aan alle Britsche koopvaardijschepen het bevel had gegeven onmiddellijk het vuur 1e openen od alle onderzeebooten die aan de oppervlakte kwamen, ze te rammen en met dieptebom men te bestoken -Naar wii vernemen zullen de eerste officieele Nederlandsche radio-uitzendingen op 8 Maart, d-en verjaardag van den val van Java. van het radio-sation te Tjioemoeloewit bij Bandoeng uit aanvangen. De golflengte zal 99 5 meter bedragen en de uitzendin gen zullen in het begin vier uur per dag duren; men zal deze in de geheele Archipel kunnen be luisteren De vereeniging „De Hollandsche Molen" heeft in Amsterdam haar jaarlijkschen Molendag georgani seerd. Met nog meer élan dan voorheen werd de lof onzer mo lens bezongen. En terecht, want de hollandsche molens bleken trouwe vaderlanders te zijn die ons in den bezettingstijd, toen motoren en electriciteit uitvielen, het werk overnamen. De voorzit ter der vereeniging. Mr. Dr. P. G. van Tienhoven, meende zelfs dat de molens ons in de honger- periode behoed hebben voor over- strooming en voedselnood. Mis schien daarom strijdt de vereeni ging nog harder dan vroeger, om de slechts 1374 molens die ons nog resten, te behouden. Sjahrir heeft gisteren een be zoek gebracht bij Clark Kerr Nederlandsche troepen hebben de hoofdstad van Bali bezet, de of ficieele overgave van de Japan ners zal morgen plaats hebben Japan krijgt een nieuwe grond wet. Mandsjoerije zou onder jurisdictie van Mac Arthur ko men. Perzië heeft te Moskou officieel geprotesteerd tegen bet handhaven der Russische troepen. Het centraal distributiekantoor deelt mede, da_t met ingang van 1 April a.s. nieuwe schoenenbonnen in gebruik zullen worden geno men. Omtrent de wijze waarop de ze bonnen zullen worden uitge reikt, zullen nog nadere mede- deelingen volgen. In verband hiermede zullen de thans in omloop ziinde schoenen bonnen na 16 Maart- a.s. hun gel digheid verliezen. Zij zullen nog tot en met 9 Maart a.s worden uitgereikt Naar verluidt, heeft de Spaan, sche regeering. in een Zondag i.l. door den Spaanschen ambassa deur aan het departement van buitenlandsche zaken te Wasn ington aangeboden nota, de regee ring van de Vereenigde Staten gewaarschuwd, zich niet in Span je's binnenlandsche aangelegen heden te mengen. In de nota werd verklaard dat Spanje „alle bui tenlandsche pressie afwijst, daar het de kwestie van zijn binnen- landsch regiem beschouwt als een aangelegenheid, welke bij uitslui ting zijn eigen souvereiniteit aan gaat." De nota voegt er aan toe. dat alle verdere buitenlandsche pres sie slechts zal kunnen dienen tot het oprakelen van de nationale gevoelens van het Spaansche volk en dat de Spaansche regeering deze ..afwijzende houding" deelt^ Weersverwachting medegedeeld door het K.N M.I. te He* Bilt geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond: PLAATSELIJK NOG SNEEUW Langs de kust krachtige, overi. gens matige Noordoostelijke wind; zwaar bewolkt; plaatse lijk nog sneeuw; temperatuur om het vriespunt. Wind- en stormwaarschuwingsdienst: Hedenmofgen 5 30 uur district Noord: Waarschuwing voor harde wind uit Oost-Noord oostelijke richting. Het voornaamste kenmerk van de Effectenbeurs te Amsterdam is de geringe hoeveelheid .materiaal die beschikbaar was gesteld, daar blijk baar betrekkelijk weinig verkoop vergunningen worden aangevraagd en toegewezen, terwijl daartegenover geregeld vraag blijft bestaan. Dit geldt in hoofdzaak voor de Staats fondsen en waar deze ontwikkeling ook gisteren viel waar te nemen, was de stemming voor deze papieren vast. Vrijwel over de geheele linie vielen koersverbeteringen op te merken. De 4 pet. lèeningen lagen goed in de markt. Voor de eerste leening 1940 werd 1031/16 geboden; zonder dat daarvoor stukken werden beschikbaar gesteld. In de Indische leeningen ging hee] weinig om. De eerste leening was een kleinigheid lager, maar de leening 1937a een fractie hooger Naar gemeld, gaat thans de Rotter, öamsche Hypotheekbank over tot een conversie van 3l/s pet. panobrieven door uitloting in 3 pet. pandbrieven. De pandbrieven dezer onderneming kwamen tot in de nabijheid van den parikoers. Voor diverse dezer papie ren bestaat vraag tegen 100 1/4 a lOO'/s, terwijl voor enkele soorten nog 101 wordt geboden, doch tot ge- noemce prijzen bestaat niet veel be reidwilligheid om te verkoopen. Hoe wel de vandel in gemeentelijke en provincia e obligatiën van beperkte proporties was, ging er toch iets meer om dan de laatste dagen het geval was. Er was iets meer vraag en er waren wat minder stukken aan de markt. Bovendien kwamen meer noteeringen tot stand, waarbij de 3 pet. papieren werden afgedaan tegen prijzen loopende van 101 1/16 tot 101 1/4, terwijl de 3*/= pet. obliga tiën zich bewogen tusschen 102'/2 en 102 3/4. De animo voor industrieele obligatiën was gering. De 3'/2 pet. obligatiënv Van de Bergh waren een fractie beter en 3J/2 pet. obligatiën Werkspoor waren een fractie lager. Overigens viel er van deze rubriek weinis te vertellen. De 3V2 pet. obli gatiën Deli spoor, waarvoor dezer dagen nog 86 pet. werd geboden; waren thans voor 83 pet. aangeboden. De bestaande kooporders waren ge royeerd en daartegenover was een verkooper op het tooneel versche nen. Prolongatie 2 1/4.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2