Van Vrouw tot Vrouw Landbouwproductie in gevaar! „NOOIT GEHEULD MET DUITSCHERS" J l^Croniek BQEBI TREP EN JIPPIE JEE IN NEDERLAND Nieuw Noordhollandsch Dagblad LOONPEIL IS TE LAAG Mr. CARP VOOR ZIJN RECHTERS EIGENWAARDE NEDERLAND KOOPT MARINEBASIS TWEEDE KAMER NOG STEEDS ONRUST WOENSDAG 6 MAART 1946 In een Dinsdag te 'ê-Gravenhage gehouden persconferentie heeft ir. G. J. Heijmeijer, voorzitter van de sociale commissie van de Stichting voor den Landbouw, een uiteenzetting gegeven omtrent de loonen, prijzen en de arbeidsvoor ziening in den Nederlandschen landbouw. Spr. begon met op het feit te wijzen, dat het een nationaal be lang is, dat de productie van den Nederlandschen bodem zoo hoog mogelijk wordt opgevoerd. De wereldgraanoogst wordt geschat op 2/3 van de behoefte. Bij een beoordeeling van de situatie van den landbouw in Nederland mag men vooral niet uit het oog verlie zen. dat het productievermogen van den grond gedurende de laat ste jaren sterk is verminderd. Als gevolg van het gebrek aan kunstmest, onvoldoende bewer king van den grond en de toene mende vernieling door onkruid, is de bodem in hooge mate uitgeput. Hoe ernstig de gevolgen van deze uitputting zijn, moge blijken uit het feit, dat b.v. de oogst van fa brieksaardappelen dit jaar 7.000 kg. per H.A. minder zal bedragen dan voor den oorlog. De vermin derde opbrengst voor suikerbieten bedraagt 11.000 kg. per H.A. Tot herstel van de productiviteit van den grond is naast kunstmest een zeer intensieve bewerking nood zakelijk. Dit geldt in het bijzonder voor de voedingsgewassen, aard appelen en suikerbieten, die bij zonder veel arbeid vergen. De ernstige vrees bestaat, dat deze gewassen door een gebrek aan arbeidskrachten in onvoldoen de mate zullen worden verbouwd. De oorzaak van het gebrek aan arbeidskrachten in den landbouw is voornamelijk gelegen in de on gunstige loonen van de landarbei ders in vergelijking met andere bedrijfstakken, in het bijzonder ten opzichte van de bouwvakken. De landarbeiders immers kunnen bij den wederopbouw en den D.U.W. met aanzienlijk lagere arbeidsprestaties een veel hooger loon verdienen. De trek van de landarbeiders naar de groote ste den is eveneens een factor van niet te verwaarloozen beteekenis. De Stichting voor den Land bouw heeft omtrent het loon- vraagstuk der landarbeiders reeds contact met de regeering gezocht. In een schrijven aan den raad van ministers heeft het bestuur van de Stichting de aandacht geves tigd op de moeilijkheden met be trekking tot de arbeidsvoorziening en tot het loon- en prijsvraagstuk in het agrarische bedrijf. Het loonniveau -in den landbouw moet verbeterd worden, anders zal de landbouwproductie in ernstige mate den nadeeligen invloed on dervinden van den volkomen be- grijpelijken trek naar andere be roepen. Naast een beroep op de Neder- landsche regeering doet de Stich ting voor den Landbouw tevens een beroep op het geheele Neder- landsche volk ten einde sociale rechtvaardigheid ten opzichte van de landarbeiders te betrachten, die lang ten achter hebben ge staan in sociaal opzicht bij andere arbeidersgroepen. Een verhooging van den loon- vloer in den landbouw beteekent een verhooging van de prijzen van de agrarische producten. Een loonsverhooging van 10 cent per uur voor den landarbeider betee kent een verhooging van den prijs van het levensmiddelenpakket van f 10.per hoofd van de be volking per jaar. Het totale bedrag, benoodigd voor de gevraagde loonsverhoo ging, bedraagt ongeveer f 100 mil- lioen per jaar. De Stichting voor den Landbouw meent dit offer van de Nederlandsche gemeen schap te mogen vragen, op grond van sociale overwegingen. Daar naast wordt dit offer ook op grond van economische overwegingen gevraagd, want wanneer men suiker en aardappelen wenscht, moet er ook voor worden gezorgd, dat er arbeiders aanwezig zijn om niet alleen de productiviteit van de landbouwgronden te herstellen, maar ook de productie zelf te ver zorgen. Ook nog een anderefactor is van belang en wel het vraag stuk van den export van agrari sche producten naar het buiten land, die de ons zoo noodzakelijke deviezen zal moeten brengen Wanneer de productiviteit van den bodem weer is hersteld, dan zullen door de toegenomen op brengstmogelijkheden de prijzen van de landbouwproducten weer kunnen dalen. Naast een verbetering van de landarbeidersloonen, streeft de Stichting voor den Landbouw er naar ook de arbeidsvoorwaarden te verbeteren. Het aantal werk uren van den landarbeider wordt op 2600 per jaar bepaald, voor de veehouderij op 3200. Wanneer men er in slaagt, een oplossing te vinden van het pro bleem om de arbeidsvoorwaarden in den landbouw te verbeteren, dan kan men het gevaar bezwe ren, dat de landarbeiders zullen trachten naar andere bedrijfstak ken over te gaan. Derhalve wordt het door de Stichting voor den Landbouw billijk geacht tot een gelijkstelling van loonen en ar beidsvoorwaarden in den land bouw te komen, vergeleken met de overige bedrijfstakken. Mr. dr. Carp, die tijdens de be zetting president was van het be ruchte Vredegerechtshof, ver klaarde gisteren voor het Bijzon der Gerechtshof, dat hij de hedige overtuiging heeft een goed Ne- derlandsch burger en een trouw vaderlander te zijn geweest. Dat kan goed zijn voorzoover het den tijd voor het uitbreken van den oorlog betreft. In oorlogstijd was hij het zeker niet. De praktijken van het apparaat waarvan ver dachte de leider was, spotten met alle geldende rechtsbegrippen van ons volk. W.A.-lieden, die zich schandelijk hadden gedragen, kwamen er goed af; wie daaren tegen een landverrader bij zijn naam genoemd had, werd onscha delijk gemaakt. Mr. Carp kon dan ook onmogelijk de tegen hem in_ De vrouw in de maatschappij. Een onderwerp, waar reeds boe/ ken vol over geschreven zijn en dat nochtans een veel besproken onderwerp blijft. De maatschap pij, waarmede ik bedoel, de we reld builen onze huisdeur, bui ten het gezin, waarin een ieder zich vroeg of laat geplaatst ziet. De maatschappij, die zoo drini gend behoefte heeft aan flinke, krachtige vrouwen, die niet ai- leen materieele voorspoed na jagen, maar hoogere idealen koesteren. Vrouwen, die zichzelf respecteeren en eigenwaarde be zitten. Zoo zei onlangs de bekende schrijf sier Anke Servaes Eigenwaarde is t kostbaarste be zit, wat je ten deel kan vallen. Dat beheerscht alles, Dat kan niet ge noeg aangekweekt worden en is een wapenrusting voor de slechte invloeden en stroomingen van buiten". Beseft u, moeders, van hoeveel belang het is, dat er een gezonde sfeer heerscht in uw gezin? Met zorg ziet u den leeftijd tegemoet, dat uw kinderen uitvliegen en op eigen beenen moeten ieeren staan. Die zorg is overbodig, wanneer u ze, door uw voorbeeld en opvoeding, een flinke dosis eigenwaarde hebt meegegeven en respect voor elkander hebt geleerd. Eigenwaarde, die zich uit in ridderlijkheid en verdraag zaamheid Door uw goede voor beeld vooral, steekt ge hen een hart onder den riem. Eigenwaarde wil niet altijd zeggen, dat wij vrouwen ver waand of schuw door het leven moeten gaan. Integendeel, het is een zeker egoïsme, waarmee je jezelf onwillekeurig op den voor grond dringt. Door je omgeving te toonen, dat voor jou de mate rialistische belangen op de twee de plaats komen en je leven af gestemd is op een hooger levens doel, onderscheidt je je van an deren Vergeet niet, dat een vrouw, die zichzelf respecteert, ook res pect afdwingt bij anderen. Dik wijls is zij een stimulans ten goede, zonder het te weten. Het valt niet altijd mee, om het roer recht te houden, wanneer je eigenwaarde weer een gevoelige duw krijgt! Overwin die depres sies, des te stérker word je. Dat de vrouw in de maat schappij ook haar taak te ver vullen heeft, blijkt wel uit een open brief, welke mevr. Roose velt op een pers- s. conferentie heef. voorgelezen. Een brief, samenge steld door de vrou welijke gedele geerden bij de UNO, welke ge richt was aan alle vrouwen over de geheele wereld. Deze brief bevatte een oproep om naar voren te komen en te deelen in het werk van vrede en herstel. Zooals wij eens vochten voor ons gemeenschappelijk ideaal, de menschelijke vrijheid, moeten wij ook thans niet ach terblijven. Scheidsmuren van ras, geloof en sexe bestonden niet meer, doch men streefde naar eenzelfde ideaal. Met dit voor oogen, aldus de brief, doen wij een beroep op de regeerin gen, de vrouwen overal aan te moedigen meer actief deel te nemen aan internationale en nationale aangelegenheden. Wij wenschen voor de vrouwen van alle landen uiitng te geven aan ons vaste geloof, dat groote mo gelijkheden en een Ghïangrijke verantwoordelijkheid hen wach ten. Deze brief laat aan duide lijkheid niets te wenschen over. Vrouwen met zelfrespect en karakter, vrouwen met eigen waarde zijn hier op hun plaats!! JACQUELINE gebrachte beschuldiging, dat hij de geestelijke ontwikkeling in ons land in nationaal-socialistischen zin heeft bevorderd, door middel van de rechtspraak, weerleggen. Verdachte kon op vragen van mr. van Berckel, de president van het Hof, niet toegeven, dat het Nederlandsche nationaal-so. cialisme Duitschland heeft ge steund. zelfs niet, dat Nederland in oorlog was met Duitschland. „Het waren slechts oorlogshande lingen van een internationale re volutie',, aldus verdachte. De heer Smink, predikant van de Haagsche stadszending, ge hoord als getuige a décharge, meende, dat mr. Carp hem door middel van diens vrouw gewaar schuwd zou hébben, dat Smink gearresteerd zou worden. Maar dat was dan ook wel het eenige lichtpuntje in mr. Carp's condui- te-boekje. Mogelijk was mr. Zaayer onder den indruk gekomen van ver- dachte's antwoorden. Hij zei al thans, er voor terug te schrikken, tegen mr. Carp de doodstraf te eischen. In de eerste plaats, om dat de Nederlandsche rechter hier partij is en voorts omdat ons hoogste rechtscollege, de Hooge Raad. deze menschen zonder blik ken of blozen in de gelegenheid zou hebben gesteld, hun werk zaamheid uit te oefenen. Daarom vroeg mr. Zaayer levenslange ge vangenisstraf, met levenslange ontzegging van het recht als amb tenaar werkzaam te zijn en ont zetting uit de kiesrechten. De verdediger schilderde den verdachte als een eerzame figuur die gefaald had in het bedwingen van dui.velsche machten, welke hii niet t"dig had onderkend. Ver- dachte's streven zou geheel op Nederlandsche bedoelingen gerich zijn geweest. In het Duitsche kamp was men fel op hem gebe ten en er kwam een schrijfverbod voor hem, dat nooit is opgeheven Carp zou het systeem gehuldigd hebben te redden wat er te red den viel. Hierna heeft mr. Carp zelf nog het woord gevoerd en getracht he Hof er van te overtuigen, dat hij nooit met de Duitschers geheuld zou hebben. De uitspraak zal op 19 Maart a.s. volgen. De ..Sydney Syn" meldt in een verslag van zijn correspondent te Townsville (Queensland), dat de Nederlanders de geheele ma rinebasis te Hollandia in Nederl. Nieuw Guinea van de Amerika nen hebben gekocht voor een be drag van 2 millioen Australische Donden, te betalen in dollars. Verder wordt gemeld, dat de Ne_ derlanders onderhandelen over den aankoop van de zware ha venuitrusting, electrische machi nerieën en allerlei opslagplaatsen voor toekomstig gebruik in Ned. Indië. De Nederlandsche resident en commandant in Hollandia zijn „oprecht blij" over hun koop. Spoed met de Vermogens- aanwasbelasting Melk- standaardaardisatie. In de Tweede Kamer heeft dr. Kortenhorst gisteren een poging gedaah. het belangrijke en ingrij pende wetsontwerp inzake de Vermogensaanwasbelasting een rustiger behandeling te bezorgen, dan in het voornemen van den Kamervoorzitter scheen te liggen. De heer Kortenhorst wilde pas over veertien dagen met het af- deelingsonderzoek beginnen, om de zaak behoorlijk te kunnen be- studeeren, maar de voorzitter zei, dat er haast bij was en verschil lende andere leden vonden dat ook. Er komen nog meer belang rijke wetsoniwerpen. zei de heer Joekes, en de heer Schouten wees er op, dat de Commissie van voor bereiding de zaak in elk geval behoorlijk schriftelijk moet voor bereiden. Een voorstel van den heer Kortenhorst die er op wees, dat het ontwerp er doorgejaagd dreigt te worden) om het afdee- lingsonderzoek veertien dagen la ter te houden, werd verworpen. Vervolgens werden eenige wets ontwerpen z.h.s. aangenomen, o.a. dat tot aanvulling van de bepalin gen van het Voedselvoorzienings- besluit en dat inzake de stan daardisatie van melk. Na een paar opmerkingen van de heeren v. d. Weijden en Ruyter wees Minister Mansholt er op, dat het hier allereerst gaat om de melk- voorziening van de groote steden. Het moet zoo worden, dat dit be langrijke volksvoedsel niet ver- /alscht of besmet kan worden. Ervaren, neutrale waarnemers te Batavia, die de recente ge beurtenissen in de republikein. sche politiek op den voet heb ben gevolgd, zijn in hei algemeen van meening, dat het oogenblik nu is aangebroken om den loop der gebeurtenissen, welke moet leiden naar een oplossing van het Indonesische probleem, in belangrijke mate te versnellen. Hoewel men er zich in deze kringen van bewust is, dat de volmachten, welke nu aan Sjah- rir zijn gegeven, ongetwijfeld een stap in die rich'ing beteeke- nen, vreest men niettemin, dat de samenstelling van het nieuwe kabinet een werkelijk snelle ont wikkeling naar een beslissing toch nog zal kunnen remmen In zekeren zin is de „republiek'' er in geslaagd om een aantal Indo nesische politieke par.ijen te vereenigen, doch zelfs op Java is het gezag van de „republiek" niet algemeen. Op verschillende plaatsen en in verschillende stre ken zijn er nog steeds groepen extremisten, die in staat zijn ge weest oorlogzuchtige uitlatingen te doen, waarmee de „republi- keinsche regeering" het zekér niet eens is. De ertremis en han delen nog in vele gebieden naar believen. En aanvallen op Euro peanen zijn nog aan de orde van den dag. Gisteravond werd o.m. het Rapier-kamp Struijswijk ten Zuid-Oosten van Batavia met lich e wapenen en granaten aan gevallen. Bij de zuiveringsactie van dit gebied vielen eenige slachtoffers. In het gebied van Buitenzorg werd een convooi beschoten en op den weg naar Lembang werd een patrouille ider vuur genomen. Ook op 'telebes is het onrustig. De ex. remis'en hebben hier ten Wes- en van Masambo vijf bruggen 'ernield. Bij een botsing met een ende pedoema's werden zeven. ien hunner gedood. jLJET WESTELIJK BLOK is ook nog eens ter sprake gebracht in de interessante rede, welke Churchill in Ame rika heeft gehouden. Waar schijnlijk zal men van zekere zijde de beteekenis van deze rede wegwuiven met de be kende dooddoener, dat het een staal van reactie en conserva tisme is. Men behoeft het echter niet met alles eens te zijn, om te erkennen, dat Chur chill den vinger op de wonde- plek gelegd heeft: de Russi sche penetratie in de wereld politiek. Zijn opmerking, dat er weer gestreefd moet worden naar een machtsevenwicht, klinkt niet aangenaam in de ooren, maar is het niet de rea liteit? Beseffen zij, die meenen hetgeen in theorie overigens juist is dat een politiek van machtsevenwicht groote geva ren in zich sluit niet dat de huidige werkelijke situatie niet mindere gevaren meebrengt? De Russische politiek is er een. van realiteit, van directe actie, van volkomen feiten. En men geeft maar steeds meer toe, precies gezegd, om conflicten .e voorkomen, juist als in de jaren 1938 en 1939Een westelijk blok nu van Enge land, Frankrijk, Nederland, België, Luxemburg en even tueel de Scandinavische landen zou een belangrijke factor zijn in de machtsevenwichtspoli- tiek. Het is niet reëel, den in druk te wekken, dat een der gelijk blok los staat van de Russische methoden, het is wel onjuist te beweren, dat het persé tegen Rusland zou zijn gericht. Overigens heeft men juist gisteren ook van officieele Engelsche zijde.nog eens het standpunt ten opzichte van de blokvorming uiteengezet. Een concrete vorm heeft dit denk beeld nog niet. Men vindt over het algemeen het woora ..blok" niet sympathiek, maar om woorden gaat het niet. Waar het overigens bij de samenwer king van de verschillende W est-Europeesche landen in het bijzonder en op de eer ste plaats om gaat, is, dat men ~ich commercieel, cultureel en historisch nauwer aaneensluit, in een onderlinge samenwer king. binnen het verband van de Vereenigde Naties. De sa menwerking tusschen de Wes telijke landen moet inniger worden en de banden nog nau wer. Niet om een blok van mi litaire krachten te krijgen, ™"ar een blok van geeste- l Uk e krachten, dat de groote reëele beteekenis van de gees telijke waarden verder in de wereld rrovageeren kan! De BU+sche vloot en lucht, macht' zullen manoeuvres gaan houden Te Azerbeidzjan is een aardschok waargenomen. Aan de Soaansche grens bij "■">*a"der is een gevecht gele. „o-M Hisschen „roode" miliciens -m de Soaansche politie. RAUWELIJKS echter had Boebi Trep de motorkap weer dichtgeklapt of hij zag een donkere schaduw op den muur verschijnen. „Agrewww OeaaaaU" bromde Boebi, wat krij gen we nu voor schimmenspel?Meteen dook hij achter de jeep om toch maar geen risico te loopen. Rustig kon hij de schaduw aan den wand bekijken en ontdekken of de schim, vriend of vijand was....

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 3