in Nieuw Noordhoflandsch Dagblad Stad en Omtrek SINAASAPPELEN Ook voor ouderen DE LAPPEN VAN TEXEL WEERBERICHT Gemeenteraad Soekarno naar Clark Kerr? TOESTAND IN FRANSCH INDO-CHINA SPANJE SLUIT DE GRENZEN De moord op Ir. Gul jé •r DONDERDAG 7 MAART 1946 In aansluiting aan de aan wijzing van de bannen B 73, C 73, D 73 en E 73 der bon kaart K 602 voor sinaasappe len, voor personen, geboren in 1926 o! later, deelt het Cen traal Distributiekantoor mede, dat thans ook personen gebo ren in 1925 oi vroeger gebo- merking komen voor 500 gram sinaasappelen. Zij moeten hiertoe bon A 16 der bonkaart KA 603 uiterlijk op Zaterdag 16 Maart a.s. bij een detail list in groente en/of fruit inle veren tegen ontvangstbewijs. Inlevering bij andere de taillisten is niet toegestaan. De aflevering der sinaasappe len zal plaats vinden eerst in het Zuiden, vervolgens in het Oosten en Noorden en ten slotte in het Westen des lands. De aflevering op de bonnen B, C, D, E 73 is in het Zuiden des lands reeds begonnen. Piet Lap en Pieter Willem Lap uit Den Hoorn op Texel, hadden gezamenijk ^en. tegen de Duit- sche militaire bezetting in op stand gekomen Russisdien mill, tair, een Georgiër, aangegeven bij de Duitschers. Door het Bii- zcnder Gerechtshof waren zij respectievelijk tot drie jaar en zes maanden en twee jaar gevan genisstraf veroordeeld. Zij hoor den thans voor den Bijzonderen Raad van Cassatie respectieve lijk een vonnis vam een jaar door te brengen in een Rijkswerkin richting met ontzegging van beide kiesrechten voor den tijd van zes jaar, en vain zes maanden gevan. genisstraf met ontzegging van beide kiesrechten eveneens voor den tijd van zes jaaT tegen zich uitspreken. Sijmen Baklker, caféhouder te Purmerend en zi.in vrouw Martha Kooiman waren door het Bijzon der Gerechtshof te Amsterdam respectievelijk ter dood en tot vijf jaar gevangenisstraf veroor. deeld op grond van het feit dat zij door verraad schuldig zijn aan den dood van den belasting, ambtenaar Koliin. Sijmen Bak ker was N.S.B.-er en lichtte steeds den S.D. in over de poli tieke gezindheid van zijn plaats- genooten. De Bijzondere Raad van Cassatie bekrachtigde het vonnis van het Bijzonder Ge rechtshof. DEN HELDER GROOTSCHE FEESTAVOND VOOR MILITAIREN Terwijl in het Zuiden Prins Carnaval hernieuwde triomphen vierde in uitbundigheid en plezier was ook naar het hooge Noorden deze vastenavondpret overgesla gen en zoo was er v -or de mili tairen een grandiooze feestavond op stapel gezet door het onver moeide O. en O—comité. Een tot het uiterste gevulde zaal. met de officieele tegenwoor digheid van burgemeester Rit meester den Commandant der marine, Overste J. C. d'Engel- bronner en den garnizoenscom mandant majoor Rodenburg, heeft kunnen genieten van een pro gramma. dat voor ieder iets bood om te amuseeren. te leeren en te onthouden Als eerste het cabaret var Wim lbo. kleïnkunstensemble van het Leidschplein te Amsterdam met „Menschen passeeren de revue". Voor velen, die dit gezels'hap nog niet kenden, zal het een open baring zijn geweest en zooals wim lbo zelf zeide. zal het ook zijn geweest een eerste les in de ver nieuwde geest, die er in de caba rets gaaf waaien. Van een cabaret werd meestal de grootst mogelijke onzin ver wacht, heel veel lachen en na af loop geen herinnering meer van het gehodene. Het was dikwijls een doodgewone speculatie op de stemming van het oogenblik. Wim lbo heeft het aangedurtd nu eens iets heel anders te bren gen. zuiver cabaret inderdaad maar toch met een ondergrond van diepte en gevoel. Of dit vol te houden is voor een publiek dal over het algemeen echt eens een avondje uit wil? Hii heeft "n ieder geval met z"'+n gezelschan laten zien. dat het ook anders kan. „Menschen passeeren de revue" was een verfijnde oarodïe o~> alles, wat er zoo al leeft om sfls R«en of dat nu een üirfe - is. of een werkster, een zanger, of een won derkind, allemaal hebben ze hun eigena ;dige meeningen en om het maar zoo te noemen, leven ze met een masker. Dat was het, wat dit cabaret ons leerde; 1 mensch met ziin masker. Tïni Visser was hier 3e komische vertolkster van en zij had juist daarom het publiek ten volle op haar hand. Soms nachten we Henriette Davids voor ons te zien. Was het een imitatie of wordt zij haar vervang ster? Verder de allercharmanste Hetty Blok in haar verschillende creatie's van wonderkind tot profes, sor en van "Canadian Girl" tot jong gehuwde; een en al gratie en vrou welijkheid. Wim lbo als conferencier die rustig en beschaafd zijn taak deed had ook zeer goed liedjes en fijn-sarcastische parodiën vooral het liedje op de naoorlogsche jeugd was een juweeltje. Bob Nijhuis had het aangedurfd als solo-danser verschil lende figuren uit te beelden. Hij deed dit prachtig al was het soms moeilijk hem in sommige uitbeel dingen te kunnen volgen. De vertol king van het caricatuur beheerscht hij meesterlijk. Tot slot de' verdien stelijke pianist Peer Kollenbaeh, die zich later ontpopte als een geboren komiek. In de pauze en na het cabaret trad de geliefde Heldersche acrohatengroep "De Moralï's" op met hun prachtige nummer van kracht en acrobatiek. Zij oogstten zeer terecht een dave rend applaus. Na dit tooneelgedeelte was er een prijzenuitreiking op sfeunbonnen; een uitreiking die er, dank zij het ■bezoek van eenige Amerikaans,dhe mariniers, soms erg Amerikaansch aan toe ging. Dan begon het gToote vastenavondbal onder ïeining van den heer G. v. d. Berg, dat in twee zalen werd gehouden. Beneden .speelden de Tango Serenaders en boven hielden de Paloa"s de stemming erin. En ceze was af; eenige uren lang hebben de deelnemers zich kunnen vermaken met allerlei aardige nummers, kleine spelletjes en veel dansen, tot het klokje vier sloeg. De heer Bouman, de voorzitter van O. en O., had in zijn voorwoord de aanwezigen een prettigen avond toe. gewenscht; dat was eigenlijk niet noodig geweest, want de ondervin ding heeft ai geleerd, dat zulke O. en O.-avonden steeds de moeite waard zijn en, hoe kan het bijna, steeds beter worden. Wij hopen dat de kas van deze ver- eeniging door dezen avond een beetje dikker geworden is, want daar mocht wel wat bij den laatsten tijd, cie vele avonden bracht met groote kosten. SIERKUNST" In de Sluisdijkstraat 36 is on. 'angs een winkel geopend; „Sier kunst". Het zou best een atelier genoemd kunnen worden, zoo fi.in en'sierlijk is het er ingericht. Met smaak zijn allerlei mooie werkstukjes geëtaleerd en ge plaatst en voor iemand, die wer kelijk iets moois en nuttigs wil zien of benutten, zal dit atelier ..Sierkunst" een oplossing zijn. Te meer, omdat het nier ter stede vrijwel de eenigste zaak is, die iets dergelijks aanbiedt SCHAGEN ONDERLINGE WEDSTRIJD De biljarlvereenigingen, Holi, Noorderkwartier te Schagen en „De Carambole" te Sin"-Maar. 4 ensvlotbnig hebben dezer dagen een onderlingen wedstrijd ge speeld. Aan dezen wedstrijd- werd deelgenomen door de 3e kl. van Holl Noorderkwartier en een zestal' spelers van „De Ca rambole". Er werden 36 partijen gespeeld, waarvan 24 in het club. okaa] „De Posthoorn" van Holl. Noorderkwartier en 12 in het clublokaal van den heer Homan 'e Sint Maartensvlotbrug, Er werd met een kleine handicap gespeeld Over de 36 partijen moest Holl Noorderkwartier 66 "aramboies meer maken De totaal uitslag was als volgt; Totaal aantal caramboles Holl. Noorderkwartier 1770 Totaal aantal door „De -"arambole" 1517 253 Holl. Noorderkwartier heeft dus déze onderlinge weds-rijd gewonnen met 253 caramboles. Voor Holl. N oorderkwartier was het J. Pool, die in dezen wedstrijd dé beste partij maakte, nl. 53 car. in 11 beurten, moyen ne 4.61. Voor „De Carambole" was het R. Kos, die 2 partijen heeft ge speeld met een moyenne van 4.41, ni. 53 car. in 12 beurten. De hoogste serie in dezen wed strijd was 21, welke op naam kwam van de heeren J. Pool en Jac. Prins, beiden van Holl. N oorder kwartier ANNA PAULOWNA N.V.B..JONGEREN Onder auspiciën van de N.V.B. vergaderden dezer dagen de jón geren uit Anna Paulowna.Bree. zand, om te komen tot oprichting van een jongeren-werkgemeen schap. Met algemeene instem ming werd besloten tot oprich. 'ing over te gaan, waarna een voorloopig bestuur werd samen gesteld, bestaande uit de heeren M. H. Smit, Zandvaart 120, Breezand: A J. Preijde, Molen vaart 230; B. Zon Jr., Molen vaart 36, Anna Paülówna; P. Appelman, Lagedijk 27, Anna Paulowna; P. Bakker, Molen vaart 38; M. L Wissekerke, Be. nedenbuurt 8, 'Anna Paulowna. HIPPOLYTUSHOEF ORANJE.HOTEL" Het Zuid-Nederlandsch Too. neel onder leiding van Pierre Balledun gaf voor de leden van de Wieringer Kunstkring een op hoog peil staande uilvoering van '„Oranje-Hotel"; een dramatisch Gedenkschrift in vier bedrijven. Een uitpuilende Cinema de Haan was getuige van dit ont- roerende.bezielende en tot het hart sprekende epos, dat op werkelijk sublieme wijze door de mannen van Balledun gege ven werd. Het sterke spel die geen tooneelspeiers maar men schen uit alle rangen en standen te zien gaf in hun belevenissen, intriges en zielstoestanden in een cel in de beruchte S.S.-ge. vangenis te Scheveningen, be kend onder den naam: „Oranje- Hotel" maakte op allen een on- vergetelijken indruk. Er ging maar één roep „geweldig". Cy nisme, idealisme, vaderlandslief de, echt Hollandsche humor, ook dit en wel in groote mate on danks de sombere omstandighe den, alles werd beleefd en in geleefd. Wie niet in het Oranje- Hotel gezeten heeft, kon toch de sfeer begrijpen, waarin de echte Nederlanders geleefd heb ben, voelden ook het ik-idee van de a-soeiale elementen. Hulde aan allen die dit brach ten, met een bijzonder woord voor Nico de Jong ate Dr. Geuze de oud-leeraar Geschiedenis, N. Engelschman als Coeverman, de procuratiehouder en lest but not least hulde aan Pierre Balledun als Arie Gozewijn me+selaar alias clandestienen slachter. De moffen die op-.raden waren echt en luguber, 't beste compli ment voor de spelers. Na afloop weerklonk een mi nutenlang ovationeel applaus, gevolgd door een ontroerend ge zongen Wilhelmus, wat de stem ming suggereerde. Het trof zelfs de spelenden. De heer Boon sprak namens alle aanwezigen en namens de Kring voor liet gebodene en bood in uitvoerige bewoordingen aan alle spelers een doosje Engeische sigaretten aan, hetgeen voor de „celbewo ners" een glimpje zonneschijn beteekende. Nogmaals hulde! 't Was een sublieme avond en een succes voor den Kring. 'T ZAND "DE EBBENHOUTEN OLIFANT" Zondag- en Dinsdagavond gaf de Tooneelvereenaging Eendracht maakt Macht een opvoering van "De Eb benhouten Olifant". Wanneer het doek opgaat zien we ons verplaatst naar liet Oud-Amster dam alwaar een leeraar In .de schei. Weersverwachting medegedeeld dooi het K.N MX le De Bilt geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond: NOG KOUD! Tijdelijk zwakke en verander lijke wind; overigens meest matige wind tnsschen Noord en Oost. Zwaar bewolkt. In den ochtend plaatselijk nevelig. Eenige sneeuw of motregen Temperatuur overdag om het VFiespunt. Wind en stormwaarschuwingsdienst: 7 Maart om 9.30 nur district Noord: Waarschuwing voor harden wind ingetrokken. kunde zijn home heeft opgeslagen bij een rasecht Mokummer hospita goud van hart en glad van tong. Deze leeraar heeft een bijzondere hobby voor thriller lectuur, 's Avonds bij een kaarsje zijn sensatie-roman ver slindende geraakt hij in slaap en dan volgt in groote spanning een reeks griezelavonturen welke een gewoon mensch de haren ten berge doen rij zen. Zware geheimzinnigheid en moord is schering en inslag. Als ein delijk blijkt dat dit alles slechts uitingen zijn van een oververhitte fantasie moet de zaal even tot zich zeiven komen. Het spel was zeer goed te noemen. Er zitten ongetwijfeld zeer goede krachten in deze vereeniging. Zoo was de heer P. de Wit in de hoofd rol zeer rolvast en goed van mimiek. Ook de heer G. Sijs in zijn dubbele rol van vriend van Beewijck en als gemaskerde was goed. Mej. Bets Zomerdijk gaf een zeer goed creatie als Amsterdamsche hospita die mei haar plat dialect op de meest tragi sche momenten de spanning brak en de komische noot naar voren bracht. Haar uitspraak van het "Mokumsch" was zeer goed doch haar stil spel en mimiek waren als dilletante af te noemen. Al Broersen gaf een fijne creatie als Ching li de kleedjes koop man uit de Binnen Bantammerstraat. Mej. T. de Wit gaf in haar rol van "slachtoffer in handen van schurk" een goede vertolking. Ook de andere rollen waren in goede handen. Sneelde Zondagavond de vereeniging voor 'n meer dan uitverkochte zaal Dinsdas" waren de bezoekers minder in aantal waaraan het koude en gure weer niet vreemd zal zijn geweest. Dit was zeer jammer daar de spe lers ongetwijfeld een volle zaal had"- den verdiend. Vermelden we nog dat de regie beruste bij den heer C. J. de Wit en het kapwêrk verzorgd werd dooT den heer Veenis. Inderdaad een mooie vastenavond viering. We hoopen EMM nog dik wijls voor het voetlicht te zien. KICK SMIT NIET NAAR LUXEMBURG Naar wij van d.en K.N.V.B. ver nemen, is Kiek Smit, de aanvoer der van het Nederlandsch elftal, ongesteld, zoodat hij onmogelijk de reis naar Luxemburg zal kan nen meemaken. Thans zal Rijvers van N.A.C. als extra reserve mee gaan, NIEUWE-NIEDORP Woensdagavond vergaderde de Noodgemeenieraad van Nieuwe- Niedorp onder voorzitterschap van Burgemeester Bosma van Oude. -snedorp. De heer Leegwater was afwezig wegens ziekte. Na een kort welkomstwoord van den Burgemeester werd overge gaan tot behandeling van de voor gestelde administratieve wijzigin gen in de rekeningen over 1943 en de begrootingen voor 1944 en 1S45. Het bedrag aan verstrekte eva cuatie-voorschot ien, geraamd op 5000—, bleek 3550— hooger ie zijn. De begrooting voor 1946 dient eveneens gewijzigd te wor den in verband met de salarisver- hoogrng van den Burgemeester en verlaging van den Secretaris. Tevens moet ae gemeende pet. bijdragen in het Pens,cen to nds, wat pro memorie geraamd was. Anderzijds ko.mt er ingevolge de wet op dé financieele verhou dingen een uitkeering van 1.10 per inwoner of totaal f 2100. Het voorstel van B. en W. om voor het Bijzonder Onderwijs een bedrag van 11.73 per leerling beschikbaar to stelle... wat neer komt op 1693.03 voor de R.K. school te 't Veld, werd aangeno men. Door B en W. was voorgesteld afwijzend te beschikken op het verzoek van het Kerkbestuur der Par. O.L.Vr. Onbevlekt Ontvan gen. tot medewerking voor de stichting van een RJC. schoo. te Nw. Niedorp. B. en W. overwogen hierbij, dat er in deze gemeente slechts enkele leerlingen meer dan 4 K.M van de reeds bestaande R.K. school te 't Veld wonen, een school waarvoor de gemeente zware geldelijke offers heeft moe ten brengen en nog steeds brengt en die bovendien thans nog slot Ets ten deele wordt benut, wijl 123 leerlingen hier gebruik van ma ken en er voor 180 plaats is De nieuwe school zou derhalve die van 't Veld ontvolken. De voorzitter is van meenmg, dat de raad zich derhalve tegen stichting van zulk een nieuwe school diende te verzetten. De heer Poland merkte op, dat de gemeente alleen de zuivér ma. terieele zijde van de kwestie ziet. Spr, ziet evenwel meer de geeste lijke belangen, die voor stichting pleiten. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd het verzoek afge wezen. De raad stelde vervolgens het vermenigvuldigingscijfer voor de schoolgeldheffing op 2. daarbij overwegende dat ingeval de ge meente noodlijdend ware, een hooger cijfer noodzakelijk zou ziin. Aar» den heer L. Roubroeks wercï eervol ontslag verleend als onderwij zer aan de O. L. school; wegens zijn benoeming in gelijke functie te Koog Zaandijk. Het voorstel van B. en W. om ao haesie te betuigen aan het adres van de raad der gemeente StanddaarbuL ten gericht aan de Tweede Kamer ter verkrijging van vergoeding van oorlogschade tot het bedrag der ver vangingswaarde; ondervond evenmin tegenkanting. Op desbetreffende vragen van het raadslid Lont deelde voorz. mede dat het brandweer materiaal prima in orde is; dat 4 maal per jaar met alles geoefend wordt; dat ook met omliggende gemeenten een overeen komst tot wederkeerigen bijstand is gesloten en voorts dat zelfs het oude "handpompmateriaal" nog in goeden en bruikbaren staat verkeert Op een vraag antwoordt ae voor2. dat de gemeente geen voorstellen overweegt om de Dorpsstraat aan het Hoog Heemraadschap te verkoo- pen omdat de financieele kosten hiervoor momenteel te hoog zouden zijn. Ook in de toekomst ziet dit er nog wel duister uit. Men kan echter beginnen met onderhandelen want dat vordert toch veel tijd. Het feit dat de brug over de Lan- gereis nog steeds niet in orde is; is voor den raad een doorn in het oog. Men besloot een schrijven tot de Vier Noorder Koggen te richten met het verzoek aan deze werkelijk uitermate gevaarlijke toestand een ,e:r.tle te maken door het slaan van een goeden brug. Is een betonnen brug niet mogelijk dan maar een houten maar deze moet betrouwbaar zijn en niet geslagen worden op de oude vermolmde jukken. De als noodvoorziening gemaakte voetbrug is thans ook onbegaanbaar wegens "n aanvaring; terwijl deze wegens het ontbreken van leuningen reeds ge vaarlijk was. Thans gaat het algemeen belang voor en al hebben de Koggen er mis. schien niet veel ooren naar het moet. In geval het weer op de lange baan geschoven wordt zal de gemeente zich tot Ged. Staten moeten wenden om hulp. Voorz. zei toe antwoord op kor ten termijn te verzoeken en de be trokkenen te doordringen van de groote gevaren die het verkeer al daar bedreigen. BATAVIA, 7 Maart (A.N.P.- Aneta). Volgens de repu- blikeinsche pers heeft een Britsch verbindings-officïer op 4 Maart in Djokjakarta SoeS- kamo bezocht en hem een uit- noodiging van Sir Archibald Clark Kerr overgebracht tot 'n bezoek. Het schijnt, dat de verbindingsofficier naar Bata via is teruggekeerd met een brief van Soekarno voor Sir Archibald! Viee-admiraal A. S. Pinke com mandant van de Konink. Nederl. Marine in het Verre Oosten heeft een dagorder uitgevaardigd waarin hij waarschuwt tegen het gevaar van slapheid in het moreel en in de dis cipline onder alle rangen van de Konink. Nederlandsche Marine. De dagorder wijst op de taak van de marine in- den archipel waar de oorlog tegen Japan nog niet be ëindigd is; zoolang alle Japanneezen in Indië nog niet ontwapend en ge- interneerd zijn. om ge-interneerden te bevrijden en in veiligheid te bren gen. Nog eens wurdt nadruk gelegd op de veelzijdigheid van deze taak zoomede op de buitengewone om standigheden die het gevolg zijn van de bezetting in Nederland en Ne- derlandsch-indië en welke nog geen demobilisatie op groote schaal toe staan. Om echter aan de wenschen van de manschappen die lang in dienst zijn zooveel mogelijk tegemoet te komen zonder daarbij afbreuk te doen aan het uitvoeren van de taak van de marine beveelt de viee- admïraal o.a. dat het personeel van H.M. schepen; instellingen en dien sten aan wal wordt teruggebracht tot 'n kleiner aantal, dat niet essentieele marinediensten worden overgedragen aan burgerlijke autoriteiten en dat de wachtdiensten worden verminderd waar dit mogelijk ïs. Het personeel met veel dienstjaren wordt spoedig vervangen door pas getrainde man schappen. Fransche schepen werden, toen ze bij Haïpong wilden deelnemen aan ontschepings operaties, door vuur van Chi- neesche batterijen bestookt. Eerst nadat deze kanonnade een half uur aan den gang was, kregen de Fransche ka nonniers bevel het vuur te be antwoorden. Aan Fransche zijde-waren toen reeds verlie zen geleden. Daarna werd echter snel contact verkregen met het plaatselijk opperbe vel der Chineezen. De Spaansche regeerïng heeft officieel besloten de Frcmsch-Spaansche grens voor alle verkeer te sluiten. De Spaansche republïkeinsche .regeering" te Parijs is teleur gesteld over de driemogend- hedenverklarïng inzake de re geering van Franco. Aan Fransche onderdanen is de toegang tot Spanje ont zegd. De Fransche regeering doet opnieuw pogingen, de kwes- tie-Spanje van de U.N.O. te brengen. Prof Schermerhorn en de Minister van Justitie, mr. Kolf schoten, hebben Dinsdag een condoleance-bezoek gebracht aan de weduwe van den vermoorden ir. Guljé te Leiden. Zij brachten hiérbij het afgrijzen der regee ring tot uiting over de misdaad, waarvan de heer Guljé 't slacht offer is geworden. De beide ver tegenwoordigers der regeering s'elden zich op de hoogte van het feit, dat ir. Guljé als kroonge tuige gedagvaard zou worden in een strafproces, waarbij hij niet alleen zijn eigen onschuld zou hebben bewezen, maar door zijn mededeelingen andere personen zou hebben kunnen beschuldi gen. De Justitie zal onder zoeken of dit de reden is van de moord op den ingenieur, van wien accountantsonderzoek heeft vastgesteld, dat hij zich niet aan colloboratie heeft schuldig ge. maakt - 074 075 568 V 16 X 16

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2